Multi Platform Indie Game Center (بحث و تبادل نظر در مورد بازی های مستقل)

• Thread starter Thread starter FUTURE
  • تاریخ آغاز تاریخ آغاز
پلتفرم‌ها
  1. PC
  2. PlayStation 4
  3. PlayStation 5
  4. Xbox One
  5. Xbox Series X|S
  6. Nintendo Switch
Indie-Game-Center.png

خب، خیلی وقته میخواستم همچین تاپیکی بزنم چون همیشه یه سری بازی باحال و عجیب غریب عرضه میشه ولی چون تاپیک خاص خودش رو نداره و میره زیر سایه بازیهای بزرگ، دیده نمیشه و خیلیا باهاش آشنا نمیشن.
یه تاپیکی لازمه که به این بازیهای مظلوم و به قول معروف Hidden Gem اختصاص داده بشه و صرف نظر از پلتفرم و اینکه چه زمانی عرضه شده یا حتی اگه عرضه نشده ولی تریلر یا دموی جذابی ازش منتشر شده، اینجا به بقیه معرفی بشه.

یه نکته اینکه حتما اگه بازی خاصی رو معرفی میکنید، بی‌زحمت یه توضیحی هم بدید که بدونیم چرا ارزش تجربه داره و باید بیشتر دیده بشه و اگه تصویر از گیم‌پلی یا بخش‌هایی که به نظرتون جذابه بزارید، خیلی عالیه.

خلاصه که میخواستم یه تاپیک دنج داشته باشیم که در مورد بازیهای کمتر شناخته شده که نیاز به بیشتر دیده شدن دارن صحبت کنیم و شاید حتی یه سری بازی داغون که به خاطر افتضاح بودنشون باید بازیشون کنیم رو هم معرفی کنیم!

امشب توی پست بعدی استارت قضیه رو میزنم...شما هم اگه تجربه‌ای از بازی خاص و مظلومی داشتید که خودش تاپیک نداره و میخواستید در موردش صحبت کنید، این تاپیک رو فراموش نکنید.
تاپیک هم ایشالا اگه مشکلی پیش نیاد و زمان داشته باشم، مداوما آپدیت خواهد شد و اسم بازیهای پیشنهادی که معرفی میشن، به پست اول اضافه میشه تا بقیه باهاش آشنا بشن <:-P

2961155-lead2.jpg

Hidden-Gems (1).png

0-9

A

B

C

D

E

F

G

H

I

J

K

L

M

N

O

Omno

P

Q

R

S

T

U

V

W

X

Y

Z

تشکر ویژه از @Rize Mize برای ساخت کاور تاپیک و مرتب کردن لیست

آخرین ویرایش:
به یه بازی توی توییتر برخوردم که خیلی بی نام و نشون هم هست به نام Fading afternoon. فقط از کلیپی که سازنده اش گذاشته خوشم اومد! خیلی گنگ کارکترش بالاست، کفتری نشسته سیگار به دست دو تا دود میزنه قلدر مآب بلند میشه میره بچه های محل رو میزنه! :D در توضیحات بازی هم اومده که شیجی مارایوما یک یاکوزای میانساله که تازه از زندان ازاد شده ولی یک چیزی رو در نظر نمیگیره و اون اینکه دیگه کم کم سنش داره میره بالا.
View attachment ssstwitter.com_1718676534025.mp4

در توضیحات بازی هم اومده که شیجی مارایوما یک یاکوزای میانساله که تازه از زندان ازاد شده ولی یک چیزی رو در نظر نمیگیره و اون اینکه دیگه کم کم سنش داره میره بالا.
ضعیفه حاجی:-"
جناب کازوما کیریو که آخ نگفته بنده خدا تا 60 سالگی:دی تازه خفن ترم میشه هی:-" :))

من تو این تخفیف های اخیر پلی استیشن دوتا بازی neon white و Talos principle 2 رو خریدم هر کدوم شدن ۱۵ دلار و ماشالا یکی از یکی بهتر یعنی از حلال ترین ۳۰ دلار هایی بوده که خرج کردم:D
من خودم خیلی اهل بازی معمایی نیستم اما این talos رو خیلی خوب کنار اومدم باهاش تا الان حدود ۱۵ ساعت بازی کردم و تقریبا تا نصف بازیو رفتم جدای از معماهای فوق العاده ش و نحوه آموزشش که کاملا پا به پاتون میاد و اصول رو بهتون میگه این مدلی که یه مپ بزرگ در اختیارت میذاره که میتونی توش جستجو کنی و معماها و لوکیشن‌های مخفی پیدا کنی خیلی خوب جواب داده و تنوع قشنگی داده به گیم پلی حالا نمیدونم این مختص نسخه دومه یا تو نسخه اولم این مپ های بزرگ رو داشت.

Neon white هم که نیاز به معرفی نداره دیگه یکی از غول ترین ایندی های سال قبل بوده که یه جورایی کارت بازی رو مخلوط کرده با شوتر و اسپید ران:D
کلا چیز عجیب و معتاد کننده ای هست و فقط باید ویدیو ببینید تا آشنا بشید باهاش هرچند با ویدیو دیدن هم نمیتونید جادوی بازی رو بفهمید و شاید بگید خب این چیه که اینقدر تعریف میکنن ازش اما وقتی خودتون بازی کنید تازه میفهمید داستان چیه:D

خب بالاخره پورتهای کنسولی Bleak Faith هم داره آماده میشه و معرفی شد:

View attachment 337531

قبلا در مورد بازی چند خطی نوشته بودم که اینجا هم میزارم:
این پست رو نزدیک به انتشار بازی داده بودم:
خب بازی کمتر از 1 ساعت دیگه منتشر میشه.
این بازی بیشترش رو 2نفره ساختن و این اواخر شدن 3تا.
طراحی مراحل و اتمسفر بازی خیلی خیلی شبیه به دارک سولز 1 با اون شورتکاتهاست که مناطق رو به هم متصل میکنه.
مپ بازی هم خیلی بزرگه ، طراحی هم طوری بوده که خیلی بزرگتر به چشم بیاد.
بازی پر از jank هست(معادل فارسی نداره) و خب بازی تاخرخره ایندیه و ناشر هم نداشتن خب همین انتظار ازش میره.

من ویدئوها رو که میبینم از اون بازیهاست که میری خودت رو درش گم میکنی.
این اواخر نزدیک به 100 ساعت درگیر Wo long بودم ، اون بازی تمام چیزی که داشت سیستم مبارزه بود و از اتمسفر ، صداگذاری و طراحی مپ هیچ بویی نبرده بود.
برعکس این بازی تمام چیزی که داره این 3 عامل هست بعلاوه یک سیستم مبارزه آشنا که کار راه اندازه ، دوست دارم ببینم نتیجه چی میشه.

این هم بعد قفلی زدن روش:
اما در مورد خود بازی همونطور که گفتم jank از سر و روش میباره ولی یکی از بهترین بازیهای چند سال اخیر هست که بازی کردم!
من با این قضیه مشکلی ندارم چون سبک Souls-Like اصلا با این ویژگی به ملت معرفی شد ، مثل دیمن سولز که عملا میشه به جای کلمه jank ازش استفاده کرد.
یا دارک سولز 1 خیلی جاها درش این مورد بود حتی ردپاهاش رو تا همین Elden Ring هم میبینیم.

همین بس که اگه از Wo long مایوس شدین حتما Bleak Faith رو تست کنین.
در موردش بعدا بیشتر مینویسم یا تاپیک میزنم ولی فعلا این چکیده بعد از 10 ساعت پلی تایم من رو داشته باشین (من 2 شب پیش کرکی دانلود کردم که بعد خریدم بشناسونم به استیم ، اجرا که کردم به خودم اومدم دیدم 7 صبح شده و باید برم بیرون):

اتمسفر فوق العاده سنگین و دارک که سای فای با فانتزی ترکیب کرده.
قبلا خیلی گفته میشد طراحی مراحل و دنیا سازی رو از مانگای !Blame الهام گرفتن ولی الان که بازی میکنم باورم به این قضیه خیلی بیشتر شد.
صداگذاری و موزیک حتی از یکسری بازیهای AAA این چند وقته بهتر (یکیش Wo long :-&)
مپ بزرگ با طراحی دستی و ویژگی گشت و گذار عالی ، اکسپلور کردن مپ به شما با لوت های خیلی خوب پاداش میده و خیلی اعتیاد آوره.
دوست داری ببینی بعدش چی میشه.

تو این چند سال اخیر بازیهای ایندی تو سبک سولز زیاد داشتیم ، خوب هاش مثل Thymesia / Hellpoint / Mortal Shell و...
این بازیها با اینکه ایندی بودن یا تو دسته AA با بودجه کم قرار میگیرن ولی چون ناشر داشتن جلوی Bleak Faith بازی AAA به حساب میان.
به همین علت خب خیلی پالیش شده تر هستن ولی به هیچ عنوان نتونستن به این سطح از لول دیزاین و اتمسفر برسن.

من بشخصه این 2 ویژگی از بازی رو در حد بهترینهای چند سال اخیر میدونم و بدون اغراق بعد از دارک سولز 1 اینطوری عاشق این دو ویژگی تو هیچ بازی نشدم.

بنظرم همینقدر برای این تاپیک کافیه تا بعدا بهتر بازی رو معرفی کنم.
=====================
یک موردی که به تاپیک هم مربوط باشه اضافه کنم.
اینکه اگه بلانسبت خل شدین و از استیم خریدین از سایت ایرانی نگیرید که نمیشه به استیم شناسوند ، الان تست کردم.
البته حجمی هم نداره ولی خب ، همونقدر هم حروم نکنین و از استیم بگیرید.
خب به انتشار پورت کنسولی Bleak Faith Forsaken بازی خیلی نزدیک شدیم (پس فردا 5 جولای منتشر میشه)
فقط موردی که هست اینکه بازی سوپر ایندیه و کلا 3-2 نفر روش کار کردن ، سطح انتظار رو در همین حد بیارید پایین.
بازی ضعفهای خودش رو هم داره که خب مشخصه.
اگه قرار بود که بشه تو سه چهار سال یک تیم 3-2 نفره بتونه کاری که 600-500 نفر تو چندسال که با بودجه های چندصد میلیون دلاری نمیتونن انجام بدن رو عملی کنن که الان وضع گیم اینطور نبود.

ولی اگه سولزپلیرید و مخصوصا دنیای بازی ، اکسپلور کردن ، اتمسفر و غرق شدن درش براتون خیلی مهمه این بازی خوراک خودتونه.
AAA هارو از این لحاظ با خاک یکسان میکنه و رقیب میطلبه.

آخرین ویرایش:
خب به انتشار پورت کنسولی بازی خیلی نزدیک شدیم (پس فردا 5 جولای منتشر میشه)
فقط موردی که هست اینکه بازی سوپر ایندیه و کلا 3-2 نفر روش کار کردن ، سطح انتظار رو در همین حد بیارید پایین.
بازی ضعفهای خودش رو هم داره که خب مشخصه.
اگه قرار بود که بشه تو سه چهار سال یک تیم 3-2 نفره بتونه کاری که 600-500 نفر تو چندسال که با بودجه های چندصد میلیون دلاری نمیتونن انجام بدن رو عملی کنن که الان وضع گیم اینطور نبود.

ولی اگه سولزپلیرید و مخصوصا دنیای بازی ، اکسپلور کردن ، اتمسفر و غرق شدن درش براتون خیلی مهمه این بازی خوراک خودتونه.
AAA هارو از این لحاظ با خاک یکسان میکنه و رقیب میطلبه.
یه تریلر از 16 دقیقه ابتداییش دیدم بد نیست مخصوصا اگه با انتظار خیلی بالایی سراغش نری الانم که جولای تقریبا کویر بازیه ولی مشکل اصلیش اینه که من تازه کارم با دی ال سی الدن رینگ تموم شده و خیلی تو ذوق میزنه برام بخوام همین الان برم سراغش ولی حتما تو ویش لیستم میزارمش :D

یه تریلر از 16 دقیقه ابتداییش دیدم بد نیست مخصوصا اگه با انتظار خیلی بالایی سراغش نری الانم که جولای تقریبا کویر بازیه ولی مشکل اصلیش اینه که من تازه کارم با دی ال سی الدن رینگ تموم شده و خیلی تو ذوق میزنه برام بخوام همین الان برم سراغش ولی حتما تو ویش لیستم میزارمش :D
قطعا ارزش بازی کردن داره مخصوصا اگه تو این بازیها به دنبال اون ویژگیهایی که اشاره کردم باشیم.
آره حتما کمی فاصله بده از الدن رینگ.
بیچاره ها زودتر نتونستن و گذاشتن بعد انتشار غول آخر فرام سافتور منتشرش کنن:D

بعضی وقت‌ها که دچار پریود روحی می‌شم و حال و حوصله بازی‌های AAA رو ندارم، می‌رم سراغ بازی‌های مستقل و الآن هم یکی از اون دوره‌هاست. :دی با اینکه هنوز کلی بازی مستقل مونده که تجربه نکردم، ولی نمی‌دونم چی شد که هوس Celeste رو کردم و در حالی که قبلاً دو بار تمومش کرده بودم، از چند روز پیش دارم برای سومین بار Celeste رو بازی می‌کنم. می‌خوام این دفعه ۱۰۰٪ کنم که البته کار به شدت فجیعیه و به نظرم بعضی از بخش‌های بازی، از نظر سخت بودن Soulsborneها رو قورت می‌دن و از الآن نگران کنترلر XSX هستم که توی مراحل سخت به فنا خواهد رفت! :دی
واقعاً شاهکاره این بازی! از گیم‌پلی محشر که عاشقان پلتفرمر (مخصوصاً از مدل سخت و چالشی و میلیمتری) رو توی خودش ذوب می‌کنه و گرافیک هنری عالی با رنگ‌آمیزی‌های جذاب، تا موسیقی‌های دیوانه‌کننده و کاراکترهای بامزه و... یه معجونی درست کردن که ازش سیر نمی‌شم. بعضی وقت‌ها پیش میاد که توی یه مرحله ۱۵۰ بار می‌میرم، ولی اون حس خوبی که بعد از تموم کردنش پیدا می‌کنم ارزشش رو داره و انقدر هم موسیقی‌ها درجه یک هستن که اگه ۲ ساعت پشت سر هم به موسیقی یه مرحله گوش کنم هم خسته‌کننده نمی‌شه.
از اونجایی که بازی برای ۶ سال پیشه، دیگه اکثر افرادی که اهل این جور چیزها هستن قبلاً سراغش رفتن. ولی باز هم تیری در تاریکی می‌زنیم و حتی اگه یه بازیکن جدید هم سراغش بره، ثوابش به بنده می‌رسه!

127d14_24sad3.jpg

برای تبلیغ بیشتر:
میانگین امتیاز: ۹۲
میزان رضایت کاربران استیم: ۹۷
روی پی‌سی که هم حالت مفتی وجود داره و هم اگه کسی بخواد بخره قیمتش پایینه. بازی روی پلاس و گیم پس هم موجوده و اگه هنوز سراغش نرفتین، وقت رو تلف نکنین. :دی

آقا تاپیک metal slug awakening رو پیدا نکردم!
شایدم نداره سوالم اینه چرا توی استور PSN نیس من واسه فایو میخوامش ، از فایو تو یوتوب گیم‌پلی ازش هست ولی چه با کنسول چه با گوشی توی استور سرچ‌میکنم‌اون قدیمی‌ هاش هست ولی این که گرافیک بخوری داره نیست ، چیه قضیه ش؟

چند وقت پیش داشتم برای بار هزارم کاتانا زیرو رو میرفتم که یهو کنجکاو شدم ببینم بازی مثلش هست یا نه که برخوردم به SANABI با متای 83(هر چند که شباهت چندانی به کاتانا زیرو نداشت)
شما تو این بازی در نقش یک ژنرال بازنشسته ارتشید با یک دست مکانیکی بزرگ که بنا به دلایلی دنبال پیدا کردن یک گروه تبهکاری به اسم سانابیه.
با این دست مکانیکیتون شما میتونید دیوارا رو بگیرید و ازشون اویزون بشید و تاب بخورید گیم پلی بازی به دو بخش پلتفرمینگ و مبارزات تقسیم میشه هسته گیم پلی بازی خوب طراحی شده ولی تو بخش مبارزات دشمنا خیلی ساده ان و لول دیزاین خوبیم مراحل بازی ندارن در نتیجه پتانسیل هسته گیم پلی بازی هدر رفته طی بازی دشمنای پیچیده تر به بازی اضافه میشن و یکم وضعیت بهتر میشه ولی کماکان تو ذوق میزنه این البته درباره باس فایتای بازی صدق نمیکنه و مبارزات با باس فایتا لذت بخش تره قسمتای پلتفرمینگ بازی جذاب تر از مبارزاتن ولی اونجا هم پتانسیل وجود پازلای بهتر بود در مجموع گیم پلی بازی سرگرم کننده و قابل قبوله ولی برای اکثریت اعضای اینجا خیلی ساده است (8/10)
پیکسل ارت پس زمینه مراحل واقعا خوبه ولی خود اون مسیرهایی که شما طی میکنید میتونستن متنوع تر باشن ولی جالب تر از اونا واسه من انیمیشنای بازی بود که خیلی روون بودن و ادم از دیدنشون لذت میبرد(9/10)ss_dc42526e8a4db7c389494d0a14d5c21da1974c51.jpgss_a2622d9f393597e6e61cd25520a4b23e77a29192.jpg
موسیقی های بازی هم خیلی خوبن و تنوع هم دارن (9.5/10) ده هم من واسه موسیقی به یک سری بازیای خیلی خاص میدم
اما میرسیم به مهمترین قسمت این بازی که داستان باشه و اگر از بازی خوشتون بیاد به خاطر این قسمته داستان بازی تا وسطاش خیلی معمولی به نظر میاد ولی از همون نیمه معمولیش استفاده میکنه که یه داستان به نظر من خیلی تاثیر گذار رو تعریف کنه خیلی نمیخوام اورهایپ کنم ولی داستان این بازی برای من حداقل یکی از بهترینا بود و بهش زمان بدین این کنار یک کمدی ریزی هم تو بازی هست که نشسته قشنگ به بازی (10/10)

بعضی وقت‌ها که دچار پریود روحی می‌شم و حال و حوصله بازی‌های AAA رو ندارم، می‌رم سراغ بازی‌های مستقل و الآن هم یکی از اون دوره‌هاست. :دی با اینکه هنوز کلی بازی مستقل مونده که تجربه نکردم، ولی نمی‌دونم چی شد که هوس Celeste رو کردم و در حالی که قبلاً دو بار تمومش کرده بودم، از چند روز پیش دارم برای سومین بار Celeste رو بازی می‌کنم. می‌خوام این دفعه ۱۰۰٪ کنم که البته کار به شدت فجیعیه و به نظرم بعضی از بخش‌های بازی، از نظر سخت بودن Soulsborneها رو قورت می‌دن و از الآن نگران کنترلر XSX هستم که توی مراحل سخت به فنا خواهد رفت! :دی
واقعاً شاهکاره این بازی! از گیم‌پلی محشر که عاشقان پلتفرمر (مخصوصاً از مدل سخت و چالشی و میلیمتری) رو توی خودش ذوب می‌کنه و گرافیک هنری عالی با رنگ‌آمیزی‌های جذاب، تا موسیقی‌های دیوانه‌کننده و کاراکترهای بامزه و... یه معجونی درست کردن که ازش سیر نمی‌شم. بعضی وقت‌ها پیش میاد که توی یه مرحله ۱۵۰ بار می‌میرم، ولی اون حس خوبی که بعد از تموم کردنش پیدا می‌کنم ارزشش رو داره و انقدر هم موسیقی‌ها درجه یک هستن که اگه ۲ ساعت پشت سر هم به موسیقی یه مرحله گوش کنم هم خسته‌کننده نمی‌شه.
از اونجایی که بازی برای ۶ سال پیشه، دیگه اکثر افرادی که اهل این جور چیزها هستن قبلاً سراغش رفتن. ولی باز هم تیری در تاریکی می‌زنیم و حتی اگه یه بازیکن جدید هم سراغش بره، ثوابش به بنده می‌رسه!

127d14_24sad3.jpg

برای تبلیغ بیشتر:
روی پی‌سی که هم حالت مفتی وجود داره و هم اگه کسی بخواد بخره قیمتش پایینه. بازی روی پلاس و گیم پس هم موجوده و اگه هنوز سراغش نرفتین، وقت رو تلف نکنین. :دی

آقا دروغ چرا ، من سلست رو از همون موقع ها که سرزبون ها افتاد و توی مراسم های مختلف بهش حال دادن تو برنامه ام داشتم ولی حقیقتش همیشه ی خدا لحظات آخری مثل خودت اما در جهت معکوس بخاطر یائس گی ه روحی بیخیالش میشدم و بعدشم به فراموشی سپرده میشد و می رفت دست خدای مهربون... خلاصه اینکه بعد از دیدن نظر مبسوطت داداش آریا شاهرگ هایپم ورم کرد تصمیم گرفتم دکمه پلیش بزنم و ای دل غافل پلی دادن همان و (...) همان! 🤤
کنار همه چیزش ک گفتی عجب هم موسیقی داره این لعنتی 🥲

خواستیم خدمتت همینجا اعلام بنماییم که داداش دست پنجولت طلا بابت زحمتی که واسه ارسال کشیدی و شخصا از همینجا دعا میکنم ک انشالله دستت برسه به زری داداش... 😇
عزیرانی هم که مثل بنده تجربه نکردن حتما تجربه کنن حیفه . 👌

پ . ن (۱) : نمیدونم کی ارسال شده پستت آریا جان ولی امیدوارم اون حالت روحی ات هم تا حالا از بین رفته باشه بهرحال اکثر ماها اینجا تو این سرزمین رویاهای سوخته که داریم دست و پا میزنیم مکررا دچارش میشیم و طبیعیه ؛ ایشالله که اول تنت سالم باشه داداش بعدم اگرم هر موقع روحی بهم ریختی در حد همون حالتی که نوشتی بمونه همیشه و هیچ وقت نرسه ب مرحله آب ستن شدن ک اون دیگه بده ب قول یارو (😁) چون اونجا اگر شانس بیاری و کسی پیشت باشه که هوات داشته باشه یا باید نارس سقط کنی که خودش مکافات اندر مکافات ه یا خدایی نکرده زبونم لال زیرش بزایی (اندراحوالات شخصی حاجیت🙌)

پ . ن (۲) : تن همه گیمرای سرزمین مون سالم و دلشون همیشه شاد

آقا دروغ چرا ، من سلست رو از همون موقع ها که سرزبون ها افتاد و توی مراسم های مختلف بهش حال دادن تو برنامه ام داشتم ولی حقیقتش همیشه ی خدا لحظات آخری مثل خودت اما در جهت معکوس بخاطر یائس گی ه روحی بیخیالش میشدم و بعدشم به فراموشی سپرده میشد و می رفت دست خدای مهربون... خلاصه اینکه بعد از دیدن نظر مبسوطت داداش آریا شاهرگ هایپم ورم کرد تصمیم گرفتم دکمه پلیش بزنم و ای دل غافل پلی دادن همان و (...) همان! 🤤
کنار همه چیزش ک گفتی عجب هم موسیقی داره این لعنتی 🥲

خواستیم خدمتت همینجا اعلام بنماییم که داداش دست پنجولت طلا بابت زحمتی که واسه ارسال کشیدی و شخصا از همینجا دعا میکنم ک انشالله دستت برسه به زری داداش... 😇
عزیرانی هم که مثل بنده تجربه نکردن حتما تجربه کنن حیفه . 👌

پ . ن (۱) : نمیدونم کی ارسال شده پستت آریا جان ولی امیدوارم اون حالت روحی ات هم تا حالا از بین رفته باشه بهرحال اکثر ماها اینجا تو این سرزمین رویاهای سوخته که داریم دست و پا میزنیم مکررا دچارش میشیم و طبیعیه ؛ ایشالله که اول تنت سالم باشه داداش بعدم اگرم هر موقع روحی بهم ریختی در حد همون حالتی که نوشتی بمونه همیشه و هیچ وقت نرسه ب مرحله آب ستن شدن ک اون دیگه بده ب قول یارو (😁) چون اونجا اگر شانس بیاری و کسی پیشت باشه که هوات داشته باشه یا باید نارس سقط کنی که خودش مکافات اندر مکافات ه یا خدایی نکرده زبونم لال زیرش بزایی (اندراحوالات شخصی حاجیت🙌)

پ . ن (۲) : تن همه گیمرای سرزمین مون سالم و دلشون همیشه شاد
بسی خوشحال شدم که رفتی سراغش و ایشالا تا آخر بری و حالش رو ببری. :دی واقعاً چیز لذت‌بخشیه (در کنار درجه سختی فجیعش که بعضی جاها آدم رو کچل می‌کنه) و در مورد موسیقی هم کاملاً موافقم.
موسیقی توی بازی‌ها برای من خیلی اهمیت داره و قابل مقایسه با گرافیک نیست و می‌تونه به راحتی سطح یه بازی رو برام بالاتر ببره. Celeste هم واقعاً فوق‌العاده‌ست از نظر موسیقی و بعضی از آهنگ‌ها تا مدت‌ها از ذهن آدم خارج نمی‌شن.
والا این حالت روحی میاد و می‌ره. :دی توی این اوضاع و احوالی که داریم، خیلی سخت می‌شه حال آدم رو به راه باشه، ولی هنوز به اون مراحل نرسیده و حواسم هست که ایشالا نرسه! :دی
دمت گرم!
---------------
تا اینجا که اومدم، بد نیست به بازی A Short Hike هم اشاره کنم. یکی از اون بازی‌های مستقل دوست‌داشتنی که تموم کردنش هم اصلاً وقتی نمی‌گیره و می‌شه به راحتی توی دو دست به آخر رسید و البته زمان بیشتری برای ۱۰۰٪ کردن نیاز داره.
داستان بازی در مورد یه پرنده نوجوون هست که می‌خواد به قله یه کوهی توی یه جزیره برسه و توی این راه با شخصیت‌های بامزه‌ای روبرو می‌شه که بعضی‌هاشون فقط چرت و پرت می‌گن و نقش مهمی ندارن و بعضی‌ها مأموریت‌های جانبی و آیتم و... می‌دن. حال و هوای بازی خیلی خوب و مهربونه و مدل گرافیک هم یه جوری هست که آدم رو یاد گرافیک‌های سه‌بعدی قدیمی با بافت‌های زمخت و کج و کوله میندازه و چیز جذابی از آب در اومده. :دی (البته می‌شه میزان درپیت بودن گرافیک رو کم کرد، ولی پیشنهادم اینه که روی همون حالت اصلی بازی کنین).
با اینکه محیط بازی خیلی بزرگ نیست، ولی سوراخ سنبه زیاد داره و از قابلیت پریدن (که به تدریج پیشرفت می‌کنه) و بالا رفتن از صخره‌ها تا قایق‌سواری (که کنترلش جزو معدود مشکلات بازی هست) رو می‌تونین تجربه کنین و اتمسفر و طنزش در کنار موسیقی‌های زیبا هم این پکیج رو تکمیل می‌کنه.

b7a221_24sdxcz.jpg

حقیقتش امتیازها زیاد برای من مهم نیستن، ولی برای تبلیغ بیشتر چاره‌ای ندارم که بگم توی متاکریتیک ۸۸ هست و توی استیم هم ۹۹٪ نظر مثبت داشتن! :دی
فکر نکنم بازی قیمت بالایی داشته باشه، ولی اگه مشترک گیم پس هستین که دیگه نیازی به خریدش نیست و تا قبل از اینکه بازی از روی سرویس جمع بشه (۸،۹ روز دیگه) یه سر بهش بزنین.

127d14_24sad3.jpg

برای تبلیغ بیشتر:

من عجیب‌ترین چیزی که در مورد سلست شنیدم این بود که یه عده وقتی جنسیت کرکتر اصلی رو فهمیدن بیخیال بازی شدن! یعنی فکر کن شاهکار پلتفرمینگ چند سال اخیر رو واسه همچین چیز پوچ و بی ارزشی بیخیال شی :D حقیقتش نمیدونم چه اهمیتی داره این موضوع توی خود بازی و گیم‌پلیش. به هر حال سلست واقعا تجربه‌ی فوق‌العاده‌ای بود. با اینکه خیلی سخته ولی ازون‌ور خیلی هم خوش میگذره به لطف آرت شدیدا زیباش و موسیقی‌های قشنگش. ازون بازیاس که نباید از دستش داد.

تعجب نداره که عزیزم،
من یکی از همونام که وقتی فهمیدم سلست چه تیپ کارکتریه بیخیالش شدم.

وقتی داری برای بازی وقت صرف میکنی، انرژی و روح و روان و جسمت رو داری میزاری پای جهان بازی، یک خاطره ای ازش در ذهنت شکل میگیره. دوست نداشتم هدایت یک cis-female و خزعبلات این چنین بخشی از خاطرات گیمینگم باشه. رسانه به قدر کافی داره چنین تفکری رو پروموت میکنه. جنسیت هم نیست که بگی باهاش مشکل داریم یا نه. گرایش جنسی برخاسته از فانتزی های نهادینه شده در طرحواره های ذهنی رو اگر دو فردای دیگه در قالب یک پدوفیل و پنسکشوال هم به گیمر جماعت ارائه بدن باید با آغوش باز پذیرایی کنیم چرا چون گیم پلی فوق العاده و آرت زیبایی داره؟ بهرحال هرکی یه خطوطی داره در تجربیاتش. یک چیز نرمال رو عجیب پنداشتن عجیبه.

من عجیب‌ترین چیزی که در مورد سلست شنیدم این بود که یه عده وقتی جنسیت کرکتر اصلی رو فهمیدن بیخیال بازی شدن! یعنی فکر کن شاهکار پلتفرمینگ چند سال اخیر رو واسه همچین چیز پوچ و بی ارزشی بیخیال شی :D حقیقتش نمیدونم چه اهمیتی داره این موضوع توی خود بازی و گیم‌پلیش. به هر حال سلست واقعا تجربه‌ی فوق‌العاده‌ای بود. با اینکه خیلی سخته ولی ازون‌ور خیلی هم خوش میگذره به لطف آرت شدیدا زیباش و موسیقی‌های قشنگش. ازون بازیاس که نباید از دستش داد.
منم وقتی این قضیه رو فهمیدم واقعاً شوکه شدم!
اون هم برای چه بازی‌ای؟ Celeste که کاراکترش توی گیم‌پلی، یه چیز پیکسلی و کوچیک هست که حتی چشم هم نداره! :دی هیچ جای نسخه اصلی هم به این قضیه اشاره مستقیم نمی‌شه و من که قبلاً دو بار تمومش کرده بودم، خبر نداشتم که ماجرا چیه.

ca0321_24steamuserimages-a-akamaihd.png

ادامه در اسپویلر:
توی بازی می‌بینیم که مدلین درگیر اضطراب و یه سری مشکلات روحی هست که از قدیم باهاش بودن و هنوز هم همراهش هستن و قراره با این قضیه کنار بیاد. اشاره مستقیمی هم نمی‌شه که این کاراکتر ترنس هست، ولی بعدها مشخص شد که کارگردان بازی ترنس هست و یه عده هم با توجه به مشکلات مدلین توی بازی و ترنس بودن کارگردان، به این نتیجه رسیدن که شاید این کاراکتر هم اون‌طوری باشه و کارگردان براساس مشکلاتی که خودش در طول زندگی داشته، این شخصیت رو خلق کرده.
در نهایت هم توی پایان DLC، با اشاراتی در حد یه قاب عکس که کودکی مدلین رو نشون می‌ده (و احتمالاً خیلی‌ها اصلاً متوجهش نمی‌شن) و پرچم پیکسلی مشخص می‌شه که جریان چیه. یعنی همین اشارات هم انقدر جزئی هستن که شاید خیلی‌ها بعد از تموم کردن بازی متوجه ماجرا نشده باشن و مثلاً خودم اگه این بحث‌ها رو توی اینترنت نمی‌دیدم، شاید متوجه اون پرچم میکروسکوپی نمی‌شدم! :دی

27f921_2412.jpg

e6b321_2421.jpg

به هر حال هر کسی اختیار داره که به هر دلیلی سراغ یه بازی/فیلم/سریال بره یا نره، ولی در کنار غصه‌های روزانه بابت چیزهای مختلف، یه غصه مضاعف هم بهم اضافه شد که یه عده به خاطر همچین موضوعی، یکی از بهترین بازی‌های مستقل (و کلاً یکی از بهترین بازی‌های این سال‌ها) رو تجربه نکردن.

آخرین ویرایش:

کاربرانی که این گفتگو را مشاهده می‌کنند

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
اگر میخواهی عضوی از بازی سنتر باشی همین حالا ثبت نام کن
or