PS4.5: کد رمز Neo. چه پیشرفت‌هایی در انتظار گیمرهاست؟

آیا موافق PS4.5 هستید؟

• مجموع رای دهنده‌ها
    325

Cloud Strife

کاربر سایت
Nov 13, 2006
15,180
نام
ماکان
از ماه مارچ تاکنون، شایعات زیادی مبنی بر در دست ساخت بودن ورژن ارتقا یافته PS4 به راه افتاده و شدت این اخبار تا حدی است که دیگر می‌توان PS4.5 را امری محقق یکی از سورپرایز‌های احتمالی سونی در E3 سال جاری دانست.

413615-neo.jpg

اکنون سایت خبری Giant Bomb اطلاعات جدیدی در مورد PS4.5 منتشر کرده است که هرچند تا تایید رسمی سونی بیشتر از شایعه صرف نیست، اما با این حال می‌توان آن را نزدیک به واقعیت دانست.

اسم رمز PS4.5 نئو (Neo) است و ادعا می‌شود قدرت CPU، GPU و RAM را افزایش خواهد داد. به گفته Giant Bomb نئو با سرعت کلاک بیشتر CPU، پردازش گرافیکی بیشتر و نیز سرعت بالاتر حافظه RAM خواهد آمد. ظاهرا HDD یا حافظه کنسول بلاتغییر مانده و سرعت و میزان آن مشابه کنسول‌های فعلی خواهد بود.

1qlm6pgn2kv6c72gvdn0.jpg

از این پس همه بازی‌های PS4 ملزم به اجرا در دو حالت مختلف هستند؛ حالت اول مخصوص کنسول‌های فعلی و حالت دوم مختص کنسول ارتقا یافته. ورژن مخصوص نئو از قدرت بیشتر سخت افزار برای ارتقا فریم و رزولوشن بازی‌ها استفاده می‌کند. همچنین نئو از رزولوشن 4K هم پشتیبانی خواهد کرد اما سازندگان مجبور به ساخت بازی در این رزولوشن نخواهند بود. به این ترتیب برای افرادی که از تلویزیون‌های 4K استفاده می‌کنند ابعاد تصویر Upscale شده و به صورت 4K ارایه می‌شود و برای دارندگان تلویزیون‌های HD نیز به صورت 1080p باقی خواهد ماند. همچنین از بعد انتشار نئو، سونی سازندگان را مجبور خواهد کرد نسخه نئو بازی‌ها فریم و رزولوشن بالاتری نسبت به PS4 های فعلی داشته باشد و شاهد عرضه عناوین مشابه نخواهیم بود.

کنسول جدید یا Neo مشابه Slim جایگزین کنسول فعلی نیست و تنها در کنار آن عرضه خواهد شد. به این معنی که هیچ عنوان انحصاری برای نئو عرضه نمی‌شود. به نظر می‌رسد سونی مایل به تفکیک گیمرهای خود نبوده و حتی سازندگان اجازه نخواهند داشت محتوای انحصاری برای حالت نئو در نظر بگیرند. از جمله جلوه‌های گرافیکی بیشتر، یا محتوای جدید و ... و این شامل استفاده از VR نیز می‌شود. یعنی برخلاف تصور قبلی نئو حتی مخصوص VR نیز نبوده و دارندگان فعلی PS4 نیز خواهند توانست از کلیه عناوین دوربین واقعیت مجازی سونی یا VR استفاده کنند.

(PS4.5 یا نئو فقط مختص اجرای بازی‌ها با فریم و رزولوشن بالاتر است)

در آخر، به گفته Giant Bomb بازی‌هایی که از ماه اکتبر به بعد منتشر خواهند شد ملزم به پشتیبانی از نئو هستند. دیگر بازی‌ها نیز می‌توانند با کمک Patch حالت نئو را به بازی اضافه کنند. اما این خبر به معنی عرضه کنسول در ماه اکتبر نیست.

منبع:

آخرین ویرایش:

Horror

Valar Morghulis
کاربر سایت
Mar 16, 2010
4,235
نام
Mohammad
آخه چه ربطی به NX داره و سونی بیاد اینهمه هزینه کنه و کنسول بین نسلی بده تا جلوی کنسولی که هنوز معرفی هم نشده کم نیاره:flushed::flushed::flushed:
به جای اینکارا میتونه نسل رو زود عوض کنه و با فاصله یکسال از عرضه NX بره سراغ نسل بعد:sunglasses:

در حقیقت الانم یجورایی داره نسل عوض میشه فقط اسمش بین نسلی
کنسولی جدید قطعا با طراحی جدید و سخت افزار قوی تر و قطعا به زودی بازی هایی با کیفیت بالاتر و یکی دو سال دیگه عناوین انحصاری
شاید تنها تفاوتش در حال حاضر نبود لانچ تایتل ها باشه

بعدشم شک نکن وقتی یه کنسول قوی بیاد مثلا تصور کن خبرش پخش شه که Battlefield 5 رو PS4 و XBone به صورت 720p و روی NX به صورت 1080p اجرا خواهد شد. همین میدونی چه تبلیغی میشه واسه نینتندو و چه فاجعه ای برای کنسول های دیگه به بار میاره ؟

wii baz

کاربر سایت
Dec 20, 2015
732
کنسولی جدید قطعا با طراحی جدید و سخت افزار قوی تر و قطعا به زودی بازی هایی با کیفیت بالاتر و یکی دو سال دیگه عناوین انحصاری

بعدشم شک نکن وقتی یه کنسول قوی بیاد مثلا تصور کن خبرش پخش شه که Battlefield 5 رو PS4 و XBone به صورت 720p و روی NX به صورت 1080p اجرا خواهد شد. همین میدونی چه تبلیغی میشه واسه نینتندو و چه فاجعه ای برای کنسول های دیگه به بار میاره ؟

نسل که فقط دست سونی نیست که بخواد تغییرش بده و وقتی نسل تغییر میکنه که یه جهش قابل قبول اتفاق بیفته و فقط افزایش رزولیشن که اسمش تغییر نسل تیست!
یه مقایسه بین بازی های Ps3 با مثلا Order ., Driveclub , starwars , nfs , ... بکن و واقعا متوجه تغییر نسل میشی و اینها فقط توی رزولیشن خلاصه نشدن

به فرض هم خبرش بیاد که فلان بازی روی Nx بهتر اجرا میشه و قرار نیست دنیا به آخر برسه و حالا چهار تا عنوان هم روی Nx بهتر اجرا بشه و مهم اینه که وقتی نسل تغییر کرد سونی میفته جلو دوباره

البته من طرفدار نینتندو هستم ولی واقعیت اینه که کنسول وسط نسلی هیچ وقت موفق نخواهد شد حالا چه واسه سونی باشه یا نینتندو یا مایکروسافت
ولی من اگه Ps4.5 قیمت خوبی داشته باشه(نهایت 500 دلار) ازش استقبال میکنم و بازی ها رو بهتر تجربه میکنم البته به شرطی که لازم نباشه دیسک بازی مخصوص کنسول 4.5 بخرم!

• Like
Reactions: esm nadaram

Dante Never Cry

The Awakening Dragon
کاربر سایت
Oct 5, 2008
9,334
نام
Ali
همچین اتفاقی نمیوفته. حداقل طبق اسناد منتشر شده توسط سونی، سونی انجام همچین کاری رو برای سازنده‌ها ممنوع کرده. (این یکی از دلایلیه که من عصبانیتم نسبت به این موضوع کمی کمتر شده)

کنسول جدید یا Neo مشابه Slim جایگزین کنسول فعلی نیست و تنها در کنار آن عرضه خواهد شد. به این معنی که هیچ عنوان انحصاری برای نئو عرضه نمی‌شود. به نظر می‌رسد سونی مایل به تفکیک گیمرهای خود نبوده و حتی سازندگان اجازه نخواهند داشت محتوای انحصاری برای حالت نئو در نظر بگیرند.

Ali Venom

کاربر سایت
Jul 2, 2013
6,703
نام
ali
سونی واقعا داره چیکار میکنه (البته اسپسنر گفته طرفدار ایده xbox 1.5 نیست ولی میبینی دو روز دیگه ایناها هم تایید کردند)
کسایی که میگن رزولیشن بالاتر تاثیری چشمگیری تو گرافیک نداره این چه حرفیه اخه ؟ اگر همون شایعه 2k بودن بازیها واقعی باشه رزولیشن تقریبا 100% ارتقا پیدا میکنه از تکسچر های قوی تر بگیرید تا AA و همه چی تاثیر داره,فریم ریت هم که مشالله کلا گیمپلی بازی رو عوض میکنه

جدا از این حرف های کسایی که خوشحالن الان میرن ps4 میفروشند که برن ps4.5 خبرند اولا که اگه قضیه صد در صد درست باشه تو e3 کاهش قیمت پایه ps4 رو داریم بعدش مگر ملت دیوانه اند وقتی دارند پول بازی ارژینال میدند برن کنسول ضعیف تر بخرند ! اگر کسی مشتری ps4 باشه بعده تایید این بخر باید به مفت داد رفت.

بعد این قضیه اش با دنیای موبایل ها خیلی فرق داره شما وقتی یک موبایل میگیری از دوربین عکاسی و رادیو کامپیتور تو جیبیت هست و کلی کاره دیگه و به جز هزینه اولیه و برای خرید برنامه های مورده نیاز نهایتا 100 150 دلار هزینه میکنی ولی تو دنیای گیم شما وقتی یک کنسول میخری فقط برای یک کار هست اجرای بازیها (حالا نقش بلوری پلیر هم میتونه داشته باشه) دیدیم مایکروسافت با اون tv tv tv گفتنش چه طور نسل رو بد شروع کرد ولی توی کنسول شما دوتا بازی بخری میشه 120 دلار ! من خودم که تو یک کشور جهان سومیم اندازه دوتا پول خوده کنسول هزینه بازی و اشتراک انلاین دادم

در کل این نسل یکی از مضخرف ترین نسل های عمرم بوده دو سال کلا ریمستر و بازیهای میان نسلی بوده حالا کنسول جدیده و با قدرت پهنای باند دو برابری میاد هیچ توجیحی جز طمع نداره هر کمپانی که این کار رو بکنه

emperaturs

کاربر سایت
Aug 1, 2015
886
نام
Joel
Is Microsoft about to launch an upgraded Xbox One?
هر دم از این باغ بری میرسد
چند وقت پیش که تازه شایعه 4.5 پخش شده بود فیل اسپنسر گفت ما اگر بخوایم کنسول جدید بدیم بین نسلی نخواهد بود و چند برابر قوی تر میدیم یعنی مستقیم میریم نسل 9. با این حساب که بعضیها میگن به خاطر نینتندو یعنی اگر سال دیگه مایکروسافت اومد یه کنسول نسل 9 و چند برابر قوی تر از وان داد سونی هم میاد ps5 میده !! اینجوری عمر کنسول جدیدش که دو سال هم نمیشه !

Sent from my LG-H818 using Tapatalk

• Like
Reactions: Ezio96

.:Metallica:.

Gold User
Sep 18, 2008
3,834
نام
علی متالیکا
چند وقت پیش که تازه شایعه 4.5 پخش شده بود فیل اسپنسر گفت ما اگر بخوایم کنسول جدید بدیم بین نسلی نخواهد بود و چند برابر قوی تر میدیم یعنی مستقیم میریم نسل 9. با این حساب که بعضیها میگن به خاطر نینتندو یعنی اگر سال دیگه مایکروسافت اومد یه کنسول نسل 9 و چند برابر قوی تر از وان داد سونی هم میاد ps5 میده !! اینجوری عمر کنسول جدیدش که دو سال هم نمیشه !

خبر رو بخون قطعا(به احتمال 90%) کنسول جدید مایکروسافت تو راه حالا چقدر قوی تر باشه معلوم نیست.

• Like
Reactions: emperaturs

The Hound

کاربر سایت
Sep 6, 2011
760
نام
نوید
همچین اتفاقی نمیوفته. حداقل طبق اسناد منتشر شده توسط سونی، سونی انجام همچین کاری رو برای سازنده‌ها ممنوع کرده. (این یکی از دلایلیه که من عصبانیتم نسبت به این موضوع کمی کمتر شده)
دیگه فقط باید امیدوار بود حداقل سونی اینقدر شرافت داشته باشه که پای این حرفش وایسته. به هر قیمتی شده زیاد اجازه زیر ابی رفتن به ناشرا و سازنده ها نده. که حداقل ما بتونیم این 2-3 سال رو
ابرومندانه سر کنیم تا نسل 9. ببینیم و تعریف کنیم که چقدر پای این حرف وایمیسته. صرفا برای کنترل واکنش ها اینو می گه یا عملا بهش ملزمه و تعهد داره.

emperaturs

کاربر سایت
Aug 1, 2015
886
نام
Joel
خبر رو بخون قطعا(به احتمال 90%) کنسول جدید مایکروسافت تو راه حالا چقدر قوی تر باشه معلوم نیست.
راستش من از خرید ps4 پشیمون نیستم چون نسل قبل پلی 3 نداشتم و تونستم تو این نسل تقریبا همه بازیهای تاپش رو ریمستر بازی کنم ولی با این شرایط ps4.5 نمیخرم و منتظر میمونم تا نسل 9. من مطمعن هستم که کنسول مایکروسافت نسل بعدیه و مثل 4.5 یه اپگرید نیست .
در مورد بازیها هم به نظرم براشون مثل پی سی ستینگ میزارن میگن اونهایی که 4.5 دارن رزلوشن رو بالاتر قرار بدن.

• Like
Reactions: Mir7anA

idahadi21

کاربر سایت
Sep 8, 2008
1,930
نام
هادی
حالا جدا از این حرفا سونی باید واقعا احمق باشه که همچین کاری بکنه.. مگه اوضاع ps4 الان بده؟ چرا تو همچین شرایطی بیاد همچین ریسکی بکنه؟ باید منتظر تایید رسمی سونی باشیم...

Frobary

Loyal Member
Jun 6, 2007
28,504
نام
محمد
این نسل کلا چند تا ip جدید به درد بخور داشتیم؟ به شخصه از اینکه نسل بعد زودتر شروع بشه استقبال میکنم :D نسل قبل همون اوایلش (2005 تا 2007) Gears و Mass Effect و BioShock و Uncharted و کلی بازی خفن دیگه رو داشتیم. بازی های دنباله دار هم اکثرا تو اوج بودن، Halo و CoD و Ghost Recon و ... این نسل هم نمیگم خوب نبوده ولی واقعا نسبت به نسل قبل از نظر کیفیت بازی پسرفت داشته، ایشالا زودتر تموم بشه بره پی کارش :D شاید تو نسل بعد ایده های جدید رو شاهد باشیم و زودتر تموم شدن این نسل به محقق شدن اون ایده ها کمک بیشتری کنه. [کلا نظر شخصی بود]

Dinosaur

Loyal Member
Sep 29, 2005
17,004
نام
آریا
نمیدونم دوستان گفتن یا نه، DF هم یه مقاله در مورد این قضیه نوشته و همون اول خیال همه رو راحت کرده و گفته که شک نکنین قضیه جدی هست و PS4 قدرتمندتر در راهه.
بعدش هم خیلی چیزها نوشته که من الآن نمیتونم کامل بخونم، ولی در کنار فریم ریت بالاتر و این حرفا، از ویژگی های گرافیکی اضافه هم صحبت کرده. Additional graphics features

Colin Moriarty از ign :
59e9f10b78c84422898c35304c2a70e4.png

میشه امید داشت که ناشر ها هم زیاد هزینه و انرژی بابت پورت بازیا نکنن و صرفا به عنوان یه ابزار برای آپ اسکیل یا فریم بالاتر ازش استفاده کنن!!
بندگان خدا حق دارن! :D سازنده بازی باید کلی دنگ و فنگ بهینه سازی برای هر دو ورژن رو تحمل کنه و وقت و هزینه اضافی صرف کنه، در حالی که در نهایت همون پولی نصیبش میشه که قبلاً هم میشده. چون طبق شایعات هر بازی فقط در یک نسخه عرضه میشه و داخل همون نسخه دو حالت PS4 و Neo وجود داره. اگه بازی ها در دو نسخه جداگانه منتشر بشن هم کسی که Neo داره مغز خر نخورده که نسخه PS4 رو هم بخره! :D

آخرین ویرایش:

Victarion

Loyal Member
Oct 25, 2006
8,922
برخلاف چیزی که در خبر هست در مورد اینکه هربازی بیاد برای ps4 فعلی هم ساخته میشه و روش هم هربار تاکید میشه متاسفانه چیزی که در واقعیته برعکس بنظر میرسه. سونی فقط برروی سازندگان 1st party خودش قدرت و اختیار دستور از بالا به پایین رو داره که بهشون بگه هرچیزی میخواهید بسازی برای ps4 فعلی هم بسازید ولی داستان در مورد 3rd party فرق میکنه. اگه خود شرکتها نخوان وقت و سرمایه شون رو برای ps4 فعلی بذارن و فقط روی ps4.5 تمرکز کنن سونی نمیتونه کاری کنه و خودش هم خوب میدونه.
تنها ابزاری که در مقابل این قضیه داره عدم اجازه برای انتشار بازی بر روی کنسولش هست که یعنی بگه اگه برای کنسول قدیمی نسازید اجازه انتشار روی کنسول جدید رو ندارید ولی این قضیه هم جوکی بیش نیست چون سونی نمیاد از سود خودش چشم پوشی کنه و با عدم اجازه برای انتشار روی کنسولش هم سود بازی رو از دست بده ( اصلا کنسول ساخته که سود بازی ها رو بدست بیاره) و هم با فرستادن بازی روی پلتفرم رقیب و انحصاری کردنش روی کنسول رقیب طرف مقابل رو تقویت کنه.
یه مثال ساده برای این قضیه : یک بازی بزرگ از 3rd party رو درنظر بگیرید. مثلا فرض کنید red dead بعدی (گیر ندید که تاحالا ساخته شده و روی ps4.5 نیست فقط مثاله) یا GTA بعدی یا TES بعدی داره میاد و شرکت راک استار یا بتسدا به سونی میگه فقط برای ps4.5 و x1 و pc منتشر میکنیم و خبری از نسخه ps4 نیست. الان سونی میاد میگه نخیز حق ندارید بازی رو روی کنسول من منتشر کنید چون برای کنسول قدیمیم چیزی نساختید؟ مشخصه که نه هیچ وقت این کار رو نمیکنه و بازی هم خیلی شیک برای کنسول ps4.5 منتشر میشه و دارندگان ps4 هم میتونن سماق بمکن.
در کل ساختن بازی برای ps4 فقط به اراده شرکت سازنده و ناشر بستگی داره و با توجه به منابع و هزینه ها و اینکه همین الان هم اکثرا برای 3 پلتفرم مختلف ساخته میشه بعیده شرکتها بیان خودشون رو بیشتر اذیت کنن و برای 4 پلتفرم بسازن. هرقدر هم دو پلتفرم به هم شبیه باشن بازهم سخت افزار ها متفاوته و این یعنی کار بیشتر منابع بیشتر و هزینه بیشتر.
درمجموع کسی که قراره این وسط ضرر کنه کسانی که ps4 دارند هستند.
بنابر این بهتره امیدوار باشیم کل قضیه شایعه باشه.

فارق از اینکه من مخالف یا موافق این قضیه باشم ولی این مواردی که گفتی هیچ دلیل منطقی پشتش نمیتونه باشه. حتی اگر سونی قدرت کنترل هم نداشته باشه (که داره)
1. بازی سازها قطعا همچنان PS4 رو ساپورت میکنن چون دیوانه نیستن که کنسول با 30-40 میلیون install base رو ول کنن و فقط برای کنسولی که مثلا 5 میلیون کاربر داره بازی بسازن. این اتفاق ممکنه 4-3 سال دیگه رخ بده زمانی که دارندگان PS4K بالای 20-30 میلیون باشه. تا اون موقع هم دیگه PS4 معمولی عمر خودش رو کرده و باید از گردونه خارج بشه.
2. سازنده باز دیوانه نیست وقتی ورژنی از بازیش رو قابل پردازش روی x1 ساخته که اختلافش با PS4 معمولی هم خیلی زیاد نیست، روی PS4 عرضه نکنه.

تنها نگرانی دارندگان PS4 از این میتونه باشه که بازی ها به خوبی برای PS4 بهینه نباشن.
این خبر رو هم دیگه من 100 درصد تایید شده میدونم، امکان نداره وقتی این همه منابع مختلف راجبش نوشتن، شایعه باشه.

کاربرانی که این قسمت را مشاهده می‌کنند

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
or ثبت‌نام سریع از طریق سرویس‌های زیر