مشاوره در امر خرید و ارتقاء قطعات

Dr.Trax

کاربر سایت
Jul 12, 2008
2,048
خواهش میکنم

من خودم 3600 رو با مادربرد b450 دارم . رم هم 3200 هست ولی وقتی روی 3200 تنظیم میکنم دما و مصرف cpu بالا میره به نسبت زمانی که روی حالت پیشفرض هستش ( البته نمیدونم اینتل هم با فرکانس های بالاتر چنین رفتاری داره یا نه)
رم شما هم اتفاقا مد نظر خودم بود چون با اکثر مادربرد های amd و بخصوص رایزن ها سازگاری کامل داره

اون تحلیل هم به نظرم کاملا منطقی هستش چون بازی ها دارن کم کم برای پردازنده های چند هسته ای بهینه میشن و حتی سری جدید اینتل معادل 9600k که میشه 10600k شش هسته و 12 رشته داره که دقیقا مشابه 3600 شده پس نشون میده در آینده خیلی نزدیک این معماری قدرت خودش رو نشون بده
چه جالب! شما دقیقا سیستمی رو دارید که مد نظر منه!
روی B450 فرکانس 3200 رو کامل دریافت می کنید؟
اینکه گرم بشه طبیعیه. چون داره اورکلاک میشه در واقع.

پس به نظر شما هم اگر قراره آینده نگر باشم، 3600 مناسب تره؟

8030v2

کاربر سایت
Oct 23, 2019
683
این شد یک پاسخ همراه با دلیل. خیلی ممنونم از شما.
پس به این نتیجه می رسیم برای پردازنده RYZEN 5 3600 همراه با رم 3200، مادربورد زیر B450 انتخاب نکنیم! چون دوست عزیزمون با B350 نمی تونستن بیشتر از 3000 از رَم بگیرن، مطمئنا A350 وضعیت بهتری نمی تونه داشته باشه! هرچند من از کارائی B450 اطلاعی ندارم و نمی دونم می تونه رم رو پایدار نگه داره یا نه! رم بنده VENGEANCE LPX 16GB 8GBx2 3200MHz CL16 هست. برند معروفیه. امیدوارم مشکلی ایجاد نکنه و با پردازنده سازگار باشه.

من اصولا قبل از خرید هر کالائی تا جائی که بتونم تحقیق می کنم. مخصوصا قطعات پی سی. الآن مدت هاست برای یک نتیجه گیری کامل صبر کردم تا انتخاب بهتری داشته باشم (هرچند تو این مدت قیمت ها افزایش پیدا کرد :|). چند وقت پیش تو یک فروم خارجی داشتم همچین بحثی رو می خوندم. مقایسه 9600 و 3600. یک شخصی مثل بنده تو انتخاب بین این دو مونده بود! هرکسی یه پیشنهادی می داد. اما یک شخصی جواب جالبی داد. گفت به دلیل معماری AMD َ(خودم تخصصی در این زمینه ندارم) احتمال اینکه در آینده کارائی بهتری نسبت به 9600 در بازی های جدید داشته باشه، بیشتره. گفت احتمال داره سیستم پردازشی بازی های آینده با RYZEN 5 3600 بهتر مچ باشه نسبت به i5 9600k. به نظر شما چنین تحلیلی منطقیه؟ احتمال داره در آینده 3600 بهتر از 9600 عمل کنه تو گیم؟

بالاخره این آمار و ارقامه که تعین کننده ست. اما عرض کردم من هیچ دلبستگی به برند خاصی ندارم. فقط دنبال بهترین هستن. تا الآنم AMD نداشتم.
شما چه AMD پردازنده ای داشتید؟
می خوام 3600 یا 9600k بخرم به دلیل قیمت مناسب! این 8600k که شما فرمودید حتی از 9600k گرون تره! فقط قیمت خوب در کنار کارائی برام ملاکه. و اینکه در آینده قراره چطور باشه.
در حال حاضر، در این تایمی که هستیم، قطعا 9600 بهتر از 3600 تو گیم عمل می کنه! اما آیا در آینده تغییری ایجاد می شه؟

امکانش هست یک مادربورد خوش قیمت برای اورکلاک کردن 9600 معرفی کنید؟
من خودم 3600 و مادربرد x570 بایواستار دارم،رمها 3200 هستن ولی براحتی تا 3600 اورکلاک میشن و پایدارن.مدل رمها هم geil evo forza هست.
یه مسئله ایی که من داشتم دمای cpu بود که زیر بنچمارکهای سنگین تا 94 درجه سانتیگراد میرفت،مشکل هم کولر افتضاح همراه 3600 هست که بنظرم اصلا مناسب این cpu نیست،طبق چیزی که من تو فروم amd خوندم دما تا 95 درجه مشکلی نداره برای این سری cpu و روی 95 درجه Thermal throttling شروع میشه و کلاک رو 3.6 گیگاهرتز ثابت میمونه.دمای shut down هم اگه اشتباه نکنم 110 درجه باشه.
خلاصه برای این cpu به فکر یه کولر باش هر چند ضروری نیست.
من خودم یه واتر کولر انداختم خیال خودم رو راحت کردم دما هم نهایت تا 74 درجه میره بالا.

بین 9600k و 3600 قطعا قدرت 3600 بیشتر هست اصلا شکی توش نیست.

sinart7

کاربر سایت
May 25, 2008
598
نام
بابک
چه جالب! شما دقیقا سیستمی رو دارید که مد نظر منه!
روی B450 فرکانس 3200 رو کامل دریافت می کنید؟
اینکه گرم بشه طبیعیه. چون داره اورکلاک میشه در واقع.

پس به نظر شما هم اگر قراره آینده نگر باشم، 3600 مناسب تره؟

نسبت به 9600 آینده نگرانه تر هستش. ولی از کم دردسر تر بودن اینتل هم نمیشه گذشت!
رم رو هم برای محکم کاری بعد انتخاب مادربرد توی سایتش چک کنید

• Like
Reactions: 8030v2

Dr.Trax

کاربر سایت
Jul 12, 2008
2,048
من خودم 3600 و مادربرد x570 بایواستار دارم،رمها 3200 هستن ولی براحتی تا 3600 اورکلاک میشن و پایدارن.مدل رمها هم geil evo forza هست.
یه مسئله ایی که من داشتم دمای cpu بود که زیر بنچمارکهای سنگین تا 94 درجه سانتیگراد میرفت،مشکل هم کولر افتضاح همراه 3600 هست که بنظرم اصلا مناسب این cpu نیست،طبق چیزی که من تو فروم amd خوندم دما تا 95 درجه مشکلی نداره برای این سری cpu و روی 95 درجه Thermal throttling شروع میشه و کلاک رو 3.6 گیگاهرتز ثابت میمونه.دمای shut down هم اگه اشتباه نکنم 110 درجه باشه.
خلاصه برای این cpu به فکر یه کولر باش هر چند ضروری نیست.
من خودم یه واتر کولر انداختم خیال خودم رو راحت کردم دما هم نهایت تا 74 درجه میره بالا.

بین 9600k و 3600 قطعا قدرت 3600 بیشتر هست اصلا شکی توش نیست.

95؟؟؟ :| تابستون بیچاره می کنه که... :|
یه فن خوب چه قیمته تو بازار؟

نسبت به 9600 آینده نگرانه تر هستش. ولی از کم دردسر تر بودن اینتل هم نمیشه گذشت!
رم رو هم برای محکم کاری بعد انتخاب مادربرد توی سایتش چک کنید
منظورتون از دردسر چیه؟
فروش دست دوم؟ گرما؟ خرابی؟
راستی خرابی که ندارن؟
من سال ها اینتل داشتم، هرگز سی پی یو خرابی نداشته.

با تمام توضیحات و تحقیقات 3600 خیلی جذاب تره برام فعلا. اما باید از مشکلات جانبیش هم مطلع باشم. فروشش در آینده اصلا برام اهمیتی نداره! :-?? فقط نمی خوام خرابی پیش بیاد براش یا به مرور از قدرتش کم بشه! :D با توجه به اینکه حرارتش به 95 درجه می رسه! :D

sinart7

کاربر سایت
May 25, 2008
598
نام
بابک
منظورتون از دردسر چیه؟
فروش دست دوم؟ گرما؟ خرابی؟
راستی خرابی که ندارن؟
من سال ها اینتل داشتم، هرگز سی پی یو خرابی نداشته.

با تمام توضیحات و تحقیقات 3600 خیلی جذاب تره برام فعلا. اما باید از مشکلات جانبیش هم مطلع باشم. فروشش در آینده اصلا برام اهمیتی نداره! :-?? فقط نمی خوام خرابی پیش بیاد براش یا به مرور از قدرتش کم بشه! :D با توجه به اینکه حرارتش به 95 درجه می رسه! :D

منظورم از همین گرمای بیشتر که دوستمون بالا اشاره کردن گرفته تا خرید و فروش (محبوبیت) کمتر و یه سری ناسازگاری های نرم افزاری که خب به مرور دارن رفع میشن و فقط کاربر باید صبور باشه این مدت مثلا همین رایزن با یه نسخه از HWINFO مشکل داشت که جدیدا رفع شده
توی بعضی کامپایلرهای برنامه نویسی هنوز مشکل داره که اونم رفع میشه

از نظر خرابی مشکلی ندیدم از سوکت am3 دارم از amd استفاده میکنم همون موقع هم بازخورد ها مثبت نبود ولی برای من اهمیت نداشت :D
اینتل هم دارم که برای همین میگم کم دردسر تره چون مقایسه کردم این مدت

حرارت هم خب شما اگر 9600 بگیری همون اول باید یه کولر خوب هم تهیه کنی ولی چون 3600 همراهش کولر داره اکثرا به همون بسنده میکنند که خب اگر عادلانه حساب کنیم باید برای اون هم کولر جداگونه بهتری تهیه بشه

Dr.Trax

کاربر سایت
Jul 12, 2008
2,048
منظورم از همین گرمای بیشتر که دوستمون بالا اشاره کردن گرفته تا خرید و فروش (محبوبیت) کمتر و یه سری ناسازگاری های نرم افزاری که خب به مرور دارن رفع میشن و فقط کاربر باید صبور باشه این مدت مثلا همین رایزن با یه نسخه از HWINFO مشکل داشت که جدیدا رفع شده
توی بعضی کامپایلرهای برنامه نویسی هنوز مشکل داره که اونم رفع میشه

از نظر خرابی مشکلی ندیدم از سوکت am3 دارم از amd استفاده میکنم همون موقع هم بازخورد ها مثبت نبود ولی برای من اهمیت نداشت :D
اینتل هم دارم که برای همین میگم کم دردسر تره چون مقایسه کردم این مدت

حرارت هم خب شما اگر 9600 بگیری همون اول باید یه کولر خوب هم تهیه کنی ولی چون 3600 همراهش کولر داره اکثرا به همون بسنده میکنند که خب اگر عادلانه حساب کنیم باید برای اون هم کولر جداگونه بهتری تهیه بشه
کسی که amd داره و تائید کنه (اگر از روی احساس و طرفداری نباشه) خیلی ارزشمنده. برای من فروش بعدش اصلا مهم نیست! فقـــط می خوام خوب و قابل اعتماد باشه! من نه برنامه نویسی می کنم نه مونتاژ و رندر! فقط برای گیم می خوام. راندمان خوب باشه، تمومه.

• Like
Reactions: BehzaDG

sinart7

کاربر سایت
May 25, 2008
598
نام
بابک
کسی که amd داره و تائید کنه (اگر از روی احساس و طرفداری نباشه) خیلی ارزشمنده. برای من فروش بعدش اصلا مهم نیست! فقـــط می خوام خوب و قابل اعتماد باشه! من نه برنامه نویسی می کنم نه مونتاژ و رندر! فقط برای گیم می خوام. راندمان خوب باشه، تمومه.

میترسم بیشتر از این چیزی بگم باعث گمراهی بشه چون برای گیم قطعا اکثریت اینتل پیشنهاد میدن ...
خرابی و عمر که تقریبا اینتل و amd در یه اندازه هستن اینم بسته به شانس و عملکرد کاربر منتهی میشه

بقیه موارد هم که دوستان گفتن
شما خودت با توجه به بودجه و اینکه چه مادربردی برای هر کدوم قابل تهیه هست تصمیم بهتری میتونید بگیرید
نسل دهم اینتل هم معرفی شده که خیلی شبیه نسل سوم رایزن شدن اما تا وارد ایران بشن و به چه قیمتی رو نمیشه پیش بینی کرد

• Like
Reactions: Dr.Trax

8030v2

کاربر سایت
Oct 23, 2019
683
ببین دوست گرامی اگر میخوای کولر همون باکس cpu رو استفاده کنی بنظرم 3600x رو بگیر چون کولرش بهتر از 3600 هست و کارت رو راه میندازه،
2019-07-21-image-3.jpg

و اما در مورد گیم واینده،این نسل که اخرشه هیچی،نسل بعد اینطور که بوش میاد اگر شایعی که در مورد cpuکنسولها شده بنظرم 3600 برای نسل بعد ضعیفه و حداقل یه 3700x لازم هست.
اینتلم یه مدت کوتاه دیگه سری جدیدش رو معرفی میکنه،اونم مد نظر داشته باش.

s.1

کاربر سایت
Oct 28, 2011
8,162
این شد یک پاسخ همراه با دلیل. خیلی ممنونم از شما.
پس به این نتیجه می رسیم برای پردازنده RYZEN 5 3600 همراه با رم 3200، مادربورد زیر B450 انتخاب نکنیم! چون دوست عزیزمون با B350 نمی تونستن بیشتر از 3000 از رَم بگیرن، مطمئنا A350 وضعیت بهتری نمی تونه داشته باشه! هرچند من از کارائی B450 اطلاعی ندارم و نمی دونم می تونه رم رو پایدار نگه داره یا نه! رم بنده VENGEANCE LPX 16GB 8GBx2 3200MHz CL16 هست. برند معروفیه. امیدوارم مشکلی ایجاد نکنه و با پردازنده سازگار باشه.

من اصولا قبل از خرید هر کالائی تا جائی که بتونم تحقیق می کنم. مخصوصا قطعات پی سی. الآن مدت هاست برای یک نتیجه گیری کامل صبر کردم تا انتخاب بهتری داشته باشم (هرچند تو این مدت قیمت ها افزایش پیدا کرد :|). چند وقت پیش تو یک فروم خارجی داشتم همچین بحثی رو می خوندم. مقایسه 9600 و 3600. یک شخصی مثل بنده تو انتخاب بین این دو مونده بود! هرکسی یه پیشنهادی می داد. اما یک شخصی جواب جالبی داد. گفت به دلیل معماری AMD َ(خودم تخصصی در این زمینه ندارم) احتمال اینکه در آینده کارائی بهتری نسبت به 9600 در بازی های جدید داشته باشه، بیشتره. گفت احتمال داره سیستم پردازشی بازی های آینده با RYZEN 5 3600 بهتر مچ باشه نسبت به i5 9600k. به نظر شما چنین تحلیلی منطقیه؟ احتمال داره در آینده 3600 بهتر از 9600 عمل کنه تو گیم؟

بالاخره این آمار و ارقامه که تعین کننده ست. اما عرض کردم من هیچ دلبستگی به برند خاصی ندارم. فقط دنبال بهترین هستن. تا الآنم AMD نداشتم.
شما چه AMD پردازنده ای داشتید؟
می خوام 3600 یا 9600k بخرم به دلیل قیمت مناسب! این 8600k که شما فرمودید حتی از 9600k گرون تره! فقط قیمت خوب در کنار کارائی برام ملاکه. و اینکه در آینده قراره چطور باشه.
در حال حاضر، در این تایمی که هستیم، قطعا 9600 بهتر از 3600 تو گیم عمل می کنه! اما آیا در آینده تغییری ایجاد می شه؟

امکانش هست یک مادربورد خوش قیمت برای اورکلاک کردن 9600 معرفی کنید؟

اینم 1 نکته ای هست که ممکنه در اینده نسل جدید که بیاد از تردها یا هسته ها بیشتر استفاده بشه و شرایط فرق بکنه من 3700x حداقل برای اینده نگری پیشنهاد می کنم تا دوباره مجبور به هزینه نشید.

milad.ps4

کاربر سایت
Aug 5, 2014
3,589
نام
milad
سلام دوستان قصط دارم تا 2 3 ماه دیگه یه سیستم بخرم در حد 20 تومن
129940
این کارت گرافیک با یه cpu ای ام دی رایزن 3600 یا 3600x با یه مادر بورد در حد 1.5 تومن و رم 3200 مگا هرتزی
هدفم واسه انجام بازی ها تو رزولیشن 1080 با جزئیات اولترا و فریم بالای 100 هست حتی بیشتر چون الا کارت rx580 بازی مثل رزیدنت اویل 2 ریمک رو تو اولترا بالای 70 فریم میده بتل فیلد 1 و 5 با جزئیات اولترا بالای 70 فریم میده دویل می کرای 5 تو اولترا بافریم 140 یا مترو اکسدس فریم بالای 60 و یا گیرز 5 تو اخرین تنظیمات ممکن بالا 80
سوالم اینه که این سیستمی که گفتم واسه نسل اینده هم مناسب هست برای اجرای بازی ها سنگین نسل 9 با تنظیمات های یا وری های و فریم 40 به بالا و یا مدیوم و فریم 60 به بالا ؟؟؟؟؟؟؟

8030v2

کاربر سایت
Oct 23, 2019
683
میخواستم یه cpu رایزن 3700x بگیرم برای یه بنده خدایی مادربرد داره میخواد اپگرید کنه cpu رو ،چند تا فروشگاه تماس گرفتیم و حتی یکی انلاین سفارش دادیم و پول واریز کردیم،همگی میگفتن فروش cpu فقط به صورت باندل با فلان مارک مادربرد هست و تکی cpu نمیفروشیم.
منم تو دلم گفتم به درک،مردم رو چی فرض کردین؟
بنظرم برای خرید cpu های amd اینم در نظر داشته باشین ،خواستین اپگرید کنین بعدا به مشکلات اینطوری بر نخورین تو ایران.چون هم وارد کننده و هم واردات cpuهای جدید amd گویا محدود هست و هر کاری دوست دارن انجام میدن.
بنظرم با این تفاسیر تو مملکت ما همون اینتل بهتره اگر بخواد این مسخره بازیها باشه.
قحطی cpu که نیومده!!!

Farshidstar2012

کارشناس سخت افزار PC و شبکه
کاربر فعال
Jul 4, 2008
12,752
نام
فرشید
سلام دوستان قصط دارم تا 2 3 ماه دیگه یه سیستم بخرم در حد 20 تومن

این کارت گرافیک با یه cpu ای ام دی رایزن 3600 یا 3600x با یه مادر بورد در حد 1.5 تومن و رم 3200 مگا هرتزی
هدفم واسه انجام بازی ها تو رزولیشن 1080 با جزئیات اولترا و فریم بالای 100 هست حتی بیشتر چون الا کارت rx580 بازی مثل رزیدنت اویل 2 ریمک رو تو اولترا بالای 70 فریم میده بتل فیلد 1 و 5 با جزئیات اولترا بالای 70 فریم میده دویل می کرای 5 تو اولترا بافریم 140 یا مترو اکسدس فریم بالای 60 و یا گیرز 5 تو اخرین تنظیمات ممکن بالا 80
سوالم اینه که این سیستمی که گفتم واسه نسل اینده هم مناسب هست برای اجرای بازی ها سنگین نسل 9 با تنظیمات های یا وری های و فریم 40 به بالا و یا مدیوم و فریم 60 به بالا ؟؟؟؟؟؟؟

برای بازیهای فعلی که مناسب هست ولی برای نسل آینده رو هنوز هیچ کس نمیدونه باید چه کیفیتی رو انتظار داشته باشه که بشه نظر داد.
انتخاب قطعات خوبه و مشکلی هم نیست.
فقط 20 تومنی که الان صحبتش رو میکنید شاید تا 3 ماه بعد به اندازه‌ی 15 تومن ارزش پیدا کرده باشه.

سلام..دوستان پردازنده i7 4970k با کولر نوتوس ۱۰۰ خنک کار میکنه؟یا کولرم باید عوض کنم و بهتر بگیرم؟

Sent from my Redmi Note 8 using Tapatalk

این کولر برای این پردازنده نسبتا ضعیف هست و بهتره از مدل 400 یا بالاتر براش استفاده کنید تا فرکانسش تحت لود سنگین کاهش پیدا نکنه.

میخواستم یه cpu رایزن 3700x بگیرم برای یه بنده خدایی مادربرد داره میخواد اپگرید کنه cpu رو ،چند تا فروشگاه تماس گرفتیم و حتی یکی انلاین سفارش دادیم و پول واریز کردیم،همگی میگفتن فروش cpu فقط به صورت باندل با فلان مارک مادربرد هست و تکی cpu نمیفروشیم.
منم تو دلم گفتم به درک،مردم رو چی فرض کردین؟
بنظرم برای خرید cpu های amd اینم در نظر داشته باشین ،خواستین اپگرید کنین بعدا به مشکلات اینطوری بر نخورین تو ایران.چون هم وارد کننده و هم واردات cpuهای جدید amd گویا محدود هست و هر کاری دوست دارن انجام میدن.
بنظرم با این تفاسیر تو مملکت ما همون اینتل بهتره اگر بخواد این مسخره بازیها باشه.
قحطی cpu که نیومده!!!

بله، متاسفانه مادربرد و پردازنده‌های رایزن به علت محدودیت همچین مشکلاتی رو در تهیه کردنشون داریم.
فقط هم این نیست و مشکلات حرارتی کارت‌های گرافیکیِ RX 5700XT و مشکلات درایوریِ سری کارتهای AMD این اواخر دردسرهای زیادی رو ایجاد کرد که خرید قطعات گیمینگ این کمپانی رو در میان مدت با چالش مواجه میکنه و کاربرانش رو با زحمت و دردسر.

8030v2

کاربر سایت
Oct 23, 2019
683
برای بازیهای فعلی که مناسب هست ولی برای نسل آینده رو هنوز هیچ کس نمیدونه باید چه کیفیتی رو انتظار داشته باشه که بشه نظر داد.
فقط 20 تومنی که الان صحبتش رو میکنید شاید تا 3 ماه بعد به اندازه‌ی 15 تومن ارزش پیدا کرده باشه.

این کولر برای این پردازنده نسبتا ضعیف هست و بهتره از مدل 400 یا بالاتر براش استفاده کنید تا فرکانسش تحت لود سنگین کاهش پیدا نکنه.

بله، متاسفانه مادربرد و پردازنده‌های رایزن به علت محدودیت همچین مشکلاتی رو در تهیه کردنشون داریم.
فقط هم این نیست و مشکلات حرارتی کارت‌های گرافیکیِ RX 5700XT و مشکلات درایوریِ سری کارتهای AMD این اواخر دردسرهای زیادی رو ایجاد کرد که خرید قطعات گیمینگ این کمپانی رو در میان مدت با چالش مواجه میکنه و کاربرانش رو با زحمت و دردسر.
مادربرد دارن ،چون مادربرد تنها میفروشن ،ولی cpu رو با مادربرد اونم فقط یکی دو تا برند خاص میفروشن،این کار خلاف قانونه و دلا پهنا انداختن به مشتریه.
در مورد حرارت cpu هم یه مسئله ایی بگم،اصلا انتظار نداشتم رایزن 3600 که tdp 65 وات هست بعلاوه fab 7nm اینقدر داغ باشه!
قبل از خرید بررسی چند تا سایت معروف رو خونده بودم،همگی دمای cpu با کولر خودش رو نهایت تا 82 زده بودن و با واتر کولر نهایت 70
تو واقعیت چیزی که من دیدم با کولر خودش 95 و با واتر کولر زیر بار سنگین مثل شبیه ساز ps3 تا 80 درجه دما بالا میاد.
نمیدونم cpu من مشکل داره یا همه همین مشکل رو دارن!!

• Like
Reactions: sinart7

milad.ps4

کاربر سایت
Aug 5, 2014
3,589
نام
milad
اقا فرشاد این کارت تقریبا میشه گفت تازه اومده و قیمتی نزدیکی به کنسول های نسل اینده داره فقط خود کارت
فکر نکنم کنسول های نسل 9 انقدری قدرتمند باشن که این سیستمی که من انتخاب کردم نتونه بهتر از اونا باشه دیگه با 400 یا 500 دلار که نمیتونن شاهکار کنن دیگه نهایتش با همین pc های 8 9 تومی خودمون هم رده باشن

کاربرانی که این قسمت را مشاهده می‌کنند

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
or ثبت‌نام سریع از طریق سرویس‌های زیر