25 کنسول برتر تاریخ از دیدگاه IGN

بهترین کنسول تاریخ به نظر شما

• مجموع رای دهنده‌ها
    274
وضعیت
گفتگو بسته شده و امکان ارسال پاسخ وجود ندارد.

Dinosaur

Loyal Member
Sep 29, 2005
16,997
نام
آریا
سلام !
کنسولهای بازی عمرشون به بیش از 37 سال رسیده و هرکدوم تآثیر خاص خودشون رو روی صنعت بازیهای کامپیوتری گذاشتن. سایت IGN لیست جالبی از 25 کنسول برتر تاریخ تهیه کرده که در نوع خودش جالبه. مطمئنآ تعداد زیادی از این کنسولها برای دوستان ناشناخته هست و این لیست به شناخت اونها کمک میکنه.

25. Magnavox Odyssey
سازنده : Magnavox
تاریخ عرضه : 1972
25consoles_Odyssey.jpg

Magnavox اولین کنسول تاریخ بود , حتی قبل از اینکه Atari Pong عرضه بشه. دستگاهی که ترکیبی از قطعات آنالوگ و دیجیتال بود و راه رو برای ساخت کنسول های بعدی هموار کرد. این کنسول بدون داشتن تصاویر رنگی و حتی بدون داشتن صدا , موفق شد بیشتر از 300 هزار عدد فروش بره. Odyssey از سیستم کارتریجی استفاده میکرد که البته اون موقع بازیها بیشتر شبیه چیپ های کامپیوتری بودند تا کارتریج های رایج کنسولهای بعدی. کنترلرهای Odyssey جعبه هایی با دستگیره کنترل افقی و عمودی بودند که به وسیله سیمی بلند به کنسول متصل می شدند.
Odyssey از یک نظر دیگه هم اولین بود. این کنسول اولین Light Gun کنسولهای خانگی رو عرضه کرد که Shooting Gallery نام داشت. بازیهای این کنسول اکثرآ بازیهایی ساده و فوق العاده خطی مثل Baseball , Basketball و Ski و ... بودند. به دلیل همین سادگی بیش از حد , شرکتهای Third Party بازی ای برای اون نمی ساختند ولی این کنسول باعث شد راه برای کنسولهای بعدی باز شده و به همین دلیل Odyssey جایگاه مخصوص خودش رو در موزه تاریخ ملی آمریکا در واشینگتن داره.

24. Atari Jaguar
سازنده : Atari Corp
تاریخ عرضه : 1993
25consoles_Jaguar.jpg

بعد از شکست Atari 7800 و بعد از نابودی Atari Lynx توسط Game Boy , شرکت Atari آخرین محصول خودش رو به بازار کنسولهای خانگی تقدیم کرد. Atari برگ برنده کنسولش رو در توانایی سخت افزاری می دید. وقتی SNES و SEGA Genesis به تبلیغ در مورد تکنولوژی 16 بیتی خودشون مشغول بودند , Jaguar با سخت افزار فوق العاده قدرتمند 64 بیتی که در نوع خودش اولین بود , وارد میدان شد.
Jaguar علاوه بر داشتن سخت افزاری قوی که بازیهای دو بعدی کنسولهای رقیب رو به راحتی پشت سر میذاشت , کنترلر متفاوتی هم داشت که دارای یک Keypad و دکمه های مخصوص خودش بود و به نوعی راه کنترلرهای کنسولهای Intellivision , Atari 5200 و Colecovision رو ادامه داده بود. همچنین بعدها قطعه ای برای این کنسول ساخته شد که اجازه استفاده از CD رو به بازیکن میداد.
البته Jaguar مدتی بعد رقبای قدرتمندی در زمینه سخت افزار پیدا کرد. Sony و SEGA به ترتیب با کنسولهای Playstation و Saturn و همین طور Panasonic با کنسول CD خور خودش یعنی 3DO به بازار اومدند و خیلی زود به Atari نشون دادند که سخت افزار قوی به تنهایی کاری از پیش نمیبره و مهمتر از اون بازیهای متنوع و زیاد برای هر سلیقه هستند.
حتی همکاری هایی که بین Atari و شرکتهایی چون id Software , Rebellion و بازیسازی مثل Jeff Minter انجام شد هم کمکی به Jaguar نکرد. سوء مدیریت Atari در مورد سخت افزار و بازیها , کمبود تیمهای بازیساز داخلی , ناتوانی در جلب توجه بازیسازان خارجی (Third Party) , بازی فوق العاده بی کیفیت و سطح پایین Cybermorph که همراه کنسول عرضه میشد و همین طور سخت افزار نامناسب و دشوار برای برنامه نویسی از جمله عواملی بودند که دست در دست هم داده و باعث شکست سخت Jaguar شدند.

Wakashizuma

مدیر سابق
کاربر سایت
Oct 10, 2005
878
نام
Ashkan
Commodore 64 و Amiga 500 از همه اینایی که توی لیست هست بهتر بودن!

Skuul

کاربر سایت
Mar 18, 2007
3,000
نام
Milad
Commodore 64
من 7 سالگی یکی داشتم یادمه برای هر بازی زمانی بیش از 30 دقیقه میخواست تا لودش کنه:d

Trunks

کاربر سایت
Jan 2, 2008
7,173
نام
Shahab
Wii چقدر محبوبه خبر نداشتیما!میگم بجاش بهتر نبود یه چی دیگه میذاشتیم؟مثلا همین Amiga 500 یا Sega Return بود چی بود!:D

nihilnigritude

کاربر سایت
Feb 24, 2007
2,391
نمیدونم چرا قدیما گیم بیشتر حال میداد . سگا !! میکرو ! آتاری!! تاپیکای اینجوری منو یاد بچگیام میندازه :((

ممنون بابت ترجمه ...

من که جنسیسو انتخاب کردم :smartass1:

Captain Mitchell

کاربر سایت
Sep 21, 2007
4,228
Commodore 64 و Amiga 500 از همه اینایی که توی لیست هست بهتر بودن!

اشکان جان ... گل گفتی ... :smile:

اینجا مطمئنا خیلی سن و سالشون قد نمیده ... من اون زمان خیلی از بازی هاش رو داشتم ... پول هفتگی هام رو جمع میکردم میرفتم بازیاش میخریدم ... رو نوار کاست بود ...

بهترین بازی هاش ...اون نینجا هاش بود ( ۳ تا شماره داشت ) ... Indiana Jones و خیلی از شاهکار های اون زمان ...

بهترین سالهای عمرم اون زمان بود ...

یک مجله هم اون زمان بود Computer الان نمیدونم هست ... كه اون زمان راجع به بازی های Commodore مینوشت .... همیشه Walkthrough های بازی های مهم رو اونجا میذاشت ... منم از روشون بازی ها رو تموم میکردم البته انحای كه گیر میکردم ...

nathan mckane

کاربر سایت
Jul 14, 2009
979
نام
عباس
برای من بهترین ps1 بود . هیچ وقت اولین روزی رو که باهاش اشنا شدم رو یادم نمیره . نمیدونین دیدن یه بازیه سه بعدی از نزدیک برای اولین بار چه حالی داشت ؟ مدت هاست دیگه به اندازه ی اون موقع ها با بازیها حال نمی کنم . درسته که گرافیکشون داره میشه مث چی ولی اون احساسی رو که با بازیهای ps1 داشتم هیچ وقت دیگه تکرار نمیشه .

از زحمتی که بابت ترجمه هم گذاشتین ممنمون :love:

Dinosaur

Loyal Member
Sep 29, 2005
16,997
نام
آریا
یادش بخیر اولین کنسولی که داشتم یکی از این atari 2600 ها بود که دم بابام گرم خودش برام خرید بهم هدیه داد و یک جورایی منو وارد دنیای بازی های کامپیوتری کرد آخ که چقدر حال میده وقتی به اون rest دادن ها پشت هم یا اون بازی هوا پیمایی که باید بنزین میزدیم تا نترکیم و هیچوقت تموم نمیشد (من نکردم)
تا جایی که یادمه اکثر بازیهای Atari 2600 تموم نمیشدن ! الآن هرچی فکر میکنم بازی ای یادم نمیاد که آخرش نوشته باشه The End مثلآ !
بیشتر حالت رکوردزنی داشتن. یعنی بازی رو شروع میکردی , همین طور ادامه میدادی و فقط سرعت بازی و درجه سختی بالاتر میرفت تا جایی که دیگه امکان ادامه دادنش نبود. برای همینه که الآن هم میشه رکورد بازیهایی مثل Pac-Man و River Raid و ... رو زد. البته در حقیقت باید گفت نمیشه ! چون با اینکه امکانش هست ولی رکوردها به اندازه ای بالا رفته که باید 1 سال از صبح تا شب تمرین کنیم تا شاید بهشون برسیم :D

.:Metallica:.

Gold User
Sep 18, 2008
3,833
نام
علی متالیکا
میگم تو این نظر سنجی playstation3 نداره چطوره این؟؟؟؟

Modern Samurai

کاربر سایت
Aug 31, 2007
1,333
نام
نوین
ا...پستم کو؟ :)
خب من میگم میکرو بهتره.(همون که تو حافظش ماریو و تانک داشت.یادش بخیر واقعا...مخصوصا تانک) ولی اسمش چی بود NES یا SNES ؟ همش این دوتا رو قاطی میکنم.:biggrin1:

ps3 lover

کاربر سایت
Feb 24, 2009
1,066
نام
عليرضا
ا...پستم کو؟ :)
خب من میگم میکرو بهتره.(همون که تو حافظش ماریو و تانک داشت.یادش بخیر واقعا...مخصوصا تانک) ولی اسمش چی بود NES یا SNES ؟ همش این دوتا رو قاطی میکنم.:biggrin1:
منم ميكرو داشتم.:biggrin1:
يادش بخير با پسر خالم بازي ميكردم :-"
يادمه يه فوتبال داشت خيلي باحال و ته خنده بود.مثلا با ارژانتين شوت ميزدي توپت تبديل به موز ميشد (:biggrin1:).خيلي توپ بود.تانكش هم همينطور.ماريو هم كه جاي خود دارد...:love:

Modern Samurai

کاربر سایت
Aug 31, 2007
1,333
نام
نوین
مطالب رو کپی کردم تو هارد تا بعدا قشنگ بخونمشون! خیلی باحالن. تنکس!

يادمه يه فوتبال داشت خيلي باحال و ته خنده بود.مثلا با ارژانتين شوت ميزدي توپت تبديل به موز ميشد (:biggrin1:).خيلي توپ بود
ا ا ا.....راست میگی! :biggrin1: ما بهش میگفتیم فوتبال ژاپنی! همونی که همه بچه مدرسه ای بودن دیگه؟ بعد با تیم برزیل شوت میزدی تبدیل به ماهی میشد! انصافا حاضرم همه چیزم بدم تا یه بار دیگه با میکرو اونو بازی کنم :((

میگم میکرو چی بود آخر؟ NES یا SNES.

ehsan_srk

کاربر سایت
Sep 23, 2007
4,097
نام
Ehsan
مطالب رو کپی کردم تو هارد تا بعدا قشنگ بخونمشون! خیلی باحالن. تنکس!

ا ا ا.....راست میگی! :biggrin1: ما بهش میگفتیم فوتبال ژاپنی! همونی که همه بچه مدرسه ای بودن دیگه؟ بعد با تیم برزیل شوت میزدی تبدیل به ماهی میشد! انصافا حاضرم همه چیزم بدم تا یه بار دیگه با میکرو اونو بازی کنم :((

تازه دو سه سری فوتبالیست ها:love: داشت که من کلی با اون حال می کردم.همه اش را تمام کرده بودم.
لاک پشت های نینجا اش هم خیلی عالی بود.دو سه تا هم contra داشت.
یادشون بخیر.:((

ps3 lover

کاربر سایت
Feb 24, 2009
1,066
نام
عليرضا

اره.همه چيش ژاپني بود.يادم اومد.يه تيم بود وقتي باهاش شوت ميزديم توپ تبديل به خورشيد ميشد.هر چي بازيكن وسط زيمين بودن پرت ميشدن هوا...:biggrin1:
براي منم سواله...بلاخره ميكرو NES بود يا SNES ؟!؟
:confused:

LEERY

کاربر سایت
Jan 16, 2008
2,833
نام
رامين
فقط سگا جنسیس!
یادش بخیر.:D

وضعیت
گفتگو بسته شده و امکان ارسال پاسخ وجود ندارد.

کاربرانی که این قسمت را مشاهده می‌کنند

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
or ثبت‌نام سریع از طریق سرویس‌های زیر