25 کنسول برتر تاریخ از دیدگاه IGN

بهترین کنسول تاریخ به نظر شما

• مجموع رای دهنده‌ها
    274
وضعیت
گفتگو بسته شده و امکان ارسال پاسخ وجود ندارد.

Dinosaur

Loyal Member
Sep 29, 2005
17,005
نام
آریا
سلام !
کنسولهای بازی عمرشون به بیش از 37 سال رسیده و هرکدوم تآثیر خاص خودشون رو روی صنعت بازیهای کامپیوتری گذاشتن. سایت IGN لیست جالبی از 25 کنسول برتر تاریخ تهیه کرده که در نوع خودش جالبه. مطمئنآ تعداد زیادی از این کنسولها برای دوستان ناشناخته هست و این لیست به شناخت اونها کمک میکنه.

25. Magnavox Odyssey
سازنده : Magnavox
تاریخ عرضه : 1972
25consoles_Odyssey.jpg

Magnavox اولین کنسول تاریخ بود , حتی قبل از اینکه Atari Pong عرضه بشه. دستگاهی که ترکیبی از قطعات آنالوگ و دیجیتال بود و راه رو برای ساخت کنسول های بعدی هموار کرد. این کنسول بدون داشتن تصاویر رنگی و حتی بدون داشتن صدا , موفق شد بیشتر از 300 هزار عدد فروش بره. Odyssey از سیستم کارتریجی استفاده میکرد که البته اون موقع بازیها بیشتر شبیه چیپ های کامپیوتری بودند تا کارتریج های رایج کنسولهای بعدی. کنترلرهای Odyssey جعبه هایی با دستگیره کنترل افقی و عمودی بودند که به وسیله سیمی بلند به کنسول متصل می شدند.
Odyssey از یک نظر دیگه هم اولین بود. این کنسول اولین Light Gun کنسولهای خانگی رو عرضه کرد که Shooting Gallery نام داشت. بازیهای این کنسول اکثرآ بازیهایی ساده و فوق العاده خطی مثل Baseball , Basketball و Ski و ... بودند. به دلیل همین سادگی بیش از حد , شرکتهای Third Party بازی ای برای اون نمی ساختند ولی این کنسول باعث شد راه برای کنسولهای بعدی باز شده و به همین دلیل Odyssey جایگاه مخصوص خودش رو در موزه تاریخ ملی آمریکا در واشینگتن داره.

24. Atari Jaguar
سازنده : Atari Corp
تاریخ عرضه : 1993
25consoles_Jaguar.jpg

بعد از شکست Atari 7800 و بعد از نابودی Atari Lynx توسط Game Boy , شرکت Atari آخرین محصول خودش رو به بازار کنسولهای خانگی تقدیم کرد. Atari برگ برنده کنسولش رو در توانایی سخت افزاری می دید. وقتی SNES و SEGA Genesis به تبلیغ در مورد تکنولوژی 16 بیتی خودشون مشغول بودند , Jaguar با سخت افزار فوق العاده قدرتمند 64 بیتی که در نوع خودش اولین بود , وارد میدان شد.
Jaguar علاوه بر داشتن سخت افزاری قوی که بازیهای دو بعدی کنسولهای رقیب رو به راحتی پشت سر میذاشت , کنترلر متفاوتی هم داشت که دارای یک Keypad و دکمه های مخصوص خودش بود و به نوعی راه کنترلرهای کنسولهای Intellivision , Atari 5200 و Colecovision رو ادامه داده بود. همچنین بعدها قطعه ای برای این کنسول ساخته شد که اجازه استفاده از CD رو به بازیکن میداد.
البته Jaguar مدتی بعد رقبای قدرتمندی در زمینه سخت افزار پیدا کرد. Sony و SEGA به ترتیب با کنسولهای Playstation و Saturn و همین طور Panasonic با کنسول CD خور خودش یعنی 3DO به بازار اومدند و خیلی زود به Atari نشون دادند که سخت افزار قوی به تنهایی کاری از پیش نمیبره و مهمتر از اون بازیهای متنوع و زیاد برای هر سلیقه هستند.
حتی همکاری هایی که بین Atari و شرکتهایی چون id Software , Rebellion و بازیسازی مثل Jeff Minter انجام شد هم کمکی به Jaguar نکرد. سوء مدیریت Atari در مورد سخت افزار و بازیها , کمبود تیمهای بازیساز داخلی , ناتوانی در جلب توجه بازیسازان خارجی (Third Party) , بازی فوق العاده بی کیفیت و سطح پایین Cybermorph که همراه کنسول عرضه میشد و همین طور سخت افزار نامناسب و دشوار برای برنامه نویسی از جمله عواملی بودند که دست در دست هم داده و باعث شکست سخت Jaguar شدند.

test84

کاربر سایت
Aug 22, 2006
4,743
Defender of the Crown رو من رو کمودور داشتم، 2 نوع مرحله هم داشت، یه سریش دوئل 2تا knight بود با اسب، نوع دوم هم استراتژی مانند بود. کلا بازیش رو اصلا دوست نداشتم.

اینم تقدیم به همه Last Ninja بازای سایت.

REZA TAEL

کاربر سایت
Mar 25, 2007
4,138
نام
طائل
کلا کومودور دو بازی خوب مربوط به رابین هود داشت که یکیش همین Defender of the Crown بود.

یکی دیگشم اسمش بود رابین هود( Robin Hood ) که واقعا پلتفرمر جذابی بود:love:

Masood_Matin

کاربر سایت
Mar 13, 2006
863
نام
مسعود
مسعود اینو دانلود کن.

ممنون. جون خودم هنوز که این موزیکو می شنوم ، یه حالی میشم.. اتفاقا یه چند روزیه زدم تو کار امولاتور کمودور و آمیگا.

یادمه اولین دفعه که امیگا رو روشن کردیم و بازی روش لود کردیم باورم نمیشد که سرعت لودش اینطوریه (نسبت به کمودور و تیپ)
موافقم. Commodore 64 و Amiga 500 تکرار نشدنی هستن

اینجا کس دیگه ایی هم Defender of the Crown رو بازی کرده رو امیگا؟

PS: اون عکس دست که دیسک رو نگه داشته بود خیلی iconic بود. یادمه وقتی دیسک رو میزاشتی توی دستگاه و عکس دست یارو نمیرفت میفهمیدی دیسک خرابه!
PS: اشتباه نکنم مموری امیگاه 512kb بود که ما کرده بودیمش 1mb (زیرش جا برای نصب مموری اضافه داشت) الان 4GB دیگه تقریبا مینیموم حساب میشه!

آمیگای منم 500 بود. با 1 mb رم. کلی اونموقع حال میکردیم.
یادمه اونموقع تنها بازی pc که بهتر از آمیگا بود ، بازی Prince 2 بود که خیلی گرافیکش خفن بود. ولی از نظر گرافیک و موزیک انصافا آمیگا از زمان خودش جلوتر بود. من یادمه اونموقع ها دموهایی که روی آمیگا میومد کف همه رو (حتی دارندگان پی سی رو میبرید :cheesygri)
هنوزم پس از گذشت اون همه سال ، اینترنت پره از فن های آمیگا و کمودور.

ps: یکی از برترین و کاملترین فوتبالهای تاریخ بنام Sensible Soccer روی آمیگا اومد. اونقدر کامل بود که حتی باشگاههای در پیت هند و تایوان رو داشت. واقعا از نظر کامل بودن منحصر بفرد بود. چند روز پیش یه سایت پیدا کردم که این بازی رو آنلاین کرده و داره مسابقات برگزار می کنه

اینم سایتش

Francis Drake

کاربر سایت
Dec 24, 2008
7,764
نام
کیارش
کسی رامبو رو رو سگا یادشه؟
خیلی باحال بود.
یه جورایی Killzone :Liberation تقلیدی از این بازی بود.
اونموقع تنها بازی pc که بهتر از آمیگا بود ، بازی Prince 2 بود که خیلی گرافیکش خفن بود.
واقعا چقدر اون Prince قشنگ بود، هنوزم دنبال لینک دانلودش هستم.
یادمه باید تو 60 دقیقه شاهزاده رو نجات میدادی.
http://rapidshare.com/files/33558179/Prince_of_Persia_2.zip
4 تا فلاپی بود اون موقع، می گفتیم چقدر حجمش زیاده.
خیلی ممنون اشکان جان

آخرین ویرایش:

Dreadlord

کاربر سایت
Apr 8, 2008
18,102
کسی رامبو رو رو سگا یادشه؟
خیلی باحال بود.
یه جورایی Killzone :Liberation تقلیدی از این بازی بود.
آره من یادمه!!:biggrin1: همون که از بالا نشون میداد. سخت هم بود یه مقدار. تفنگهای مختلف مثل نارنجک انداز هم میگرفت. با تیرکمونش هم میزدی هلیکوپترها میترکیدن.:biggrin1:اگه درست یادم باشه یه تیکه هاییش دوربین میشد سوم شخص ولی رامبو ثابت بود و فقط باید شلیک میکردی. که البته واسه باسهاش اینجوری میشد.

Masood_Matin

کاربر سایت
Mar 13, 2006
863
نام
مسعود
واقعا چقدر اون Prince قشنگ بود، هنوزم دنبال لینک دانلودش هستم.
یادمه باید تو 60 دقیقه شاهزاده رو نجات میدادی.

فکر کنم من تو سی دی های قدیمیم داشته باشمش . اگه پیداش کردم میذارمش تا دانلودش کنی

وضعیت
گفتگو بسته شده و امکان ارسال پاسخ وجود ندارد.

کاربرانی که این قسمت را مشاهده می‌کنند

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
or ثبت‌نام سریع از طریق سرویس‌های زیر