گفتگو درباره سریال ارباب حلقه ها [ صحبت درباره کتاب ها در تگ اسپویلر می‌باشد ]

SAGAD

کاربر سایت
Nov 1, 2007
2,481
یه چیز دیگه رو هم درنظر بگیرید اون دوستانی که فکر می کنید می تونید تغییر ایجاد کنید ، قسمت اول تا دیروز 25 میلیون بازدید داشته یه سوال از شما فکر می کنید از اون 25 میلیون چند نفر کتاب ها رو خوندن ؟ چند درصد از تغییرات باخبرن ؟ یه سریا شاید حتی سه گانه رو هم ندیده باشن پس تا وقتی اکثریت راضی باشن مشکلی نیست . که ظاهرا همینطوره آمازون نمیاد برای نهایتا 3 تا 5 درصد کسایی که کل کتاب خوندن تغییر ایجاد کنه 10 تا پست تو reddit نشونه این نیست که همه ناراضی هستن . 700 نفر میان نمره صفر تو متا میدن رقمی نیست در مقابل کسایی که فقط میخوان شب جمعه یه سریال ببین بعد برن پی زندگیشون اصلا هم براشون کتاب ها مهم نیست .

Augustus

Caesar
کاربر سایت
Sep 22, 2009
2,241
نام
Мojtaba
یه پست دیگه بالاتر هم توضیح دادم. نوشته های تالکین، مارتین، یا هرکس دیگه ای جزو مقدسات نیست که نشه بهش دست زد و با شرایط روز هماهنگی کرد. بر عکس، کاملا هم این کار واجبه و دیدگاههای روز باید تو این آثار منتقل بشن
باید؟! همین یک کلمه کل صحبت هات رو نقض میکنه. هیچ بایدی وجود نداره این باید رو چپ ها به وجود آوردن .
من دارم میگم شو رانر ها اومدن صراحتا گفتن نوشته های تالکین به درد امروز نمیخوره و تغییرش دادن و تالکین رو نژادپرست معرفی کردن.
کی میگه دوره این کارا گذشته خود ارباب حلقه ها بزرگترین خط بطلان رو این حرف هست و نشون میده دوره این کارها نگذشته. بعدش هم من نگفتم همه فیلم ها و سریال ها باید پر بلوند و چشم آبی بشه. گفتم اصالت اثر باید حفظ بشه و به نویسنده احترام گذاشته بشه اگر هم تغییر داده میشه نباید بیان به نویسنده و طرفدارها که منتقد تغییر هستن انگ نژادپرستی بزنن.
راست گرا ها تو آمریکا کم چرت و پرت نمیگن ولی اینجا حق باهاشون هست بعدش هم طرفداران تالکین چجوری میتونن اقتباس وفادار به کتاب رو بسازن وقتی کل هالیوود افتاده دست این جور تفکرات؟!

Augustus

Caesar
کاربر سایت
Sep 22, 2009
2,241
نام
Мojtaba
یه چیز دیگه رو هم درنظر بگیرید اون دوستانی که فکر می کنید می تونید تغییر ایجاد کنید ، قسمت اول تا دیروز 25 میلیون بازدید داشته یه سوال از شما فکر می کنید از اون 25 میلیون چند نفر کتاب ها رو خوندن ؟ چند درصد از تغییرات باخبرن ؟ یه سریا شاید حتی سه گانه رو هم ندیده باشن پس تا وقتی اکثریت راضی باشن مشکلی نیست . که ظاهرا همینطوره آمازون نمیاد برای نهایتا 3 تا 5 درصد کسایی که کل کتاب خوندن تغییر ایجاد کنه 10 تا پست تو reddit نشونه این نیست که همه ناراضی هستن . 700 نفر میان نمره صفر تو متا میدن رقمی نیست در مقابل کسایی که فقط میخوان شب جمعه یه سریال ببین بعد برن پی زندگیشون اصلا هم براشون کتاب ها مهم نیست .
اینکه بگیم چون 25 میلیون نفر دیدن دیگه انتقاد نکنیم و فایده نداره درست نیست.پس با این حساب هر کتابی یا بازی که عاشقش بودیم و خوندیم و منتظر بودیم تبدیل به فیلم یا سریال بشه بگیم به جهنم که شبیه به کتاب نیست.
اصلا چه اهمیتی داره فلان فیلم و سریال شبیه به چیزی که ازش اقتباس شده نیست.
اگر فلان کاراکتر تو کتاب مرد هست شده زن اصلا مهم نیست. اگر فلان شخصیت استریت هست شده گی و ترنس اصلا مهم نیست. اگر فلان شخصیت شباهتی به توصیفات کتاب نداره اصلا مهم نیست. اگر خط داستانی زمین تا آسمون فرق میکنه با کتاب اصلا مهم نیست.
با این حساب اصلا برای چی کتاب میخونیم برای چی وقتمون رو بذاریم برای شناخت بهتر یک فیلم یا سریال بریم سراغ کتاباش. یک خلاصه ازش تو ویکیپدیا بخونیم حله . اینجاست که هر آشغالی رو جلوی مخاطب میذارن میگن بفرما مخاطب هم باید بگه به به.
یک سوال چرا این همه مخالف فصل آخر گیم او ترونز هستن؟! اصلا چه اهمیتی داره که ریدن تو دو فصل آخر سریال ؟! مخاطب باید چشمش رو ببنده و بگه جهنم آخر هفته سرگرم شدیم همین کافیه. کلی هم بیننده داشت دو فصل آخر.
پس چون اکثریت نگاه کردن پس معنی نداره مخالفت و پست دادن و ویدئو علیهش ساختن. همین الان که این همه مخالفت علیهش هست اینجوریه وای به حال وقتی دیگه کسی حرفی هم در نقد نزنه.
با این طرز تفکر شما تمام حق انتقاد رو از خودتون به عنوان مخاطب میگیرید و میگید فایده نداره با ده تا پست تو ردیت چیزی عوض نمیشه.

SAGAD

کاربر سایت
Nov 1, 2007
2,481
اینکه بگیم چون 25 میلیون نفر دیدن دیگه انتقاد نکنیم و فایده نداره درست نیست.پس با این حساب هر کتابی یا بازی که عاشقش بودیم و خوندیم و منتظر بودیم تبدیل به فیلم یا سریال بشه بگیم به جهنم که شبیه به کتاب نیست.
اصلا چه اهمیتی داره فلان فیلم و سریال شبیه به چیزی که ازش اقتباس شده نیست.
اگر فلان کاراکتر تو کتاب مرد هست شده زن اصلا مهم نیست. اگر فلان شخصیت استریت هست شده گی و ترنس اصلا مهم نیست. اگر فلان شخصیت شباهتی به توصیفات کتاب نداره اصلا مهم نیست. اگر خط داستانی زمین تا آسمون فرق میکنه با کتاب اصلا مهم نیست.
با این حساب اصلا برای چی کتاب میخونیم برای چی وقتمون رو بذاریم برای شناخت بهتر یک فیلم یا سریال بریم سراغ کتاباش. یک خلاصه ازش تو ویکیپدیا بخونیم حله . اینجاست که هر آشغالی رو جلوی مخاطب میذارن میگن بفرما مخاطب هم باید بگه به به.
یک سوال چرا این همه مخالف فصل آخر گیم او ترونز هستن؟! اصلا چه اهمیتی داره که ریدن تو دو فصل آخر سریال ؟! مخاطب باید چشمش رو ببنده و بگه جهنم آخر هفته سرگرم شدیم همین کافیه. کلی هم بیننده داشت دو فصل آخر.
پس چون اکثریت نگاه کردن پس معنی نداره مخالفت و پست دادن و ویدئو علیهش ساختن. همین الان که این همه مخالفت علیهش هست اینجوریه وای به حال وقتی دیگه کسی حرفی هم در نقد نزنه.
با این طرز تفکر شما تمام حق انتقاد رو از خودتون به عنوان مخاطب میگیرید و میگید فایده نداره با ده تا پست تو ردیت چیزی عوض نمیشه.
این طرز فکر من نیست ، من در مورد فکت صحبت کردم اصلا شما خوندی من چی نوشتم؟ من بست ندادم گفتم چون اکثریت راضی هستا پس همین روال رو میرن بله وقتی تغییر ایجاد میشه که اکثریت راضی نباشن نمونه ؟ قیافه سونیک تو قسمت اول انقدر ناراضی داشت که مجبور شدن عوض کنن فیلمم تاخیر خورد ،مهم نیست چی درسته چی غلط اونا یه نظرسنجی یه امار دارن طبق اون تصمیم حرف من اینه اگرم الان موج انتقاد به حدی زیاد شه که قالب به نظر بقیه مطمعنا تغییر ایجاد میشه نمیشه این مورد به همه موارد بست داد ولی تو این یه مورد خاص فعلا که اکثریت راضی هستن، مثل همین اشغال هایی که مارول و دی سی میسازن تغییر توشون ایجاد نمیشه چون مخاطب اکثرا راضی هستن حالا شما بیا بگو بده مهم سود شرکت هست نه نظر یه تعداد کم

779

کاربر سایت
Oct 27, 2009
835
نام
شایان
به نظر من اول بیایم اقتباس رو تعریف کنیم. اقتباس یعنی کل کتاب یا بخشی از کتاب رو تبدیل به فیلم کنی. مشکل اونجا به وجود میاد که کیفیت نهایی فیلم در مقایسه فاکتورهای کیفی سینما ضربه بخوره.
مثال میزنم، اگر کل الف های Lord of the Rings از دم سیاه پوست میشدن و یا رنگین پوست و متفاوت، آیا در کیفیت نهایی فیلمی که اومد بیرون تاثیری میزاشت؟ اگر پس زمینه داستانی برای همچین موردی نزاشته باشن (مثلا تو فیلم نگن که این یک نژاد باستانی سفید پوست، خوشگل و چشم آبی هست!) مشکلی در کیفیت نهایی فیلم به وجود نمیاره (در مقایسه با استانداردهای یک فیلم)
چه بسا که الان سریال House of dragon کاراکتر سیاه پوست داره و مشکلی در کیفیت سریال به وجود نمیاره. درضمن فانتزی دوران قرون وسطا نیست، فانتزی استانداردهای خودشو داره و از یک سری ویژگی های قرون وسطا الهام میگیره (وگرنه قرون وسطا هیچ وقت به حد شهود فرهنگی خیلی از کاراکترها نمیرسند :D)
مشکل LOTR جایی هست که تمام این کارارو انجام بدن، اصلا همشون از دم سفید پوست باشند، آیا نویسندگی فیلم میتونه تغییری بکنه؟ آیا خط داستانی، پلات، دیالوگ ها و هزار چیز دیگه تغییری میکنه؟ نه! درست خلافشم صدق میکنه، اگه الان سریال روایت قوی تری داشت (که به نظرم نداره، صرفا چون دنیای فانتزی خیلی خیلی سخت هست نوشتنش، مخصوصا وقتی دسترسی به سورس متریال نداشته باشید، درست مثل اتفاقی که برای فصل های 5 به بعد GOT افتاد) مطمئن باشید به این حد از واکنش ها نمیرسید.
با این حال باید موند و دید در ادامه چی میشه :D

• Like
Reactions: graywolf

Terova

No Trolls
Gold User
Dec 1, 2007
13,081
نام
محمد امین
دوستانی که کتاب خوندن و الان سریال میبینن سئوالم اینکه چرا داستان تغییر دادن؟ آیا مرض داشتن؟ یا مجبور بودن؟ یا چیز دیگه؟ و اینکه چه چیزهای مهمی از داستان تغییر دادن؟

franticfixer

کاربر سایت
Mar 5, 2011
395
باید؟! همین یک کلمه کل صحبت هات رو نقض میکنه. هیچ بایدی وجود نداره این باید رو چپ ها به وجود آوردن .
من دارم میگم شو رانر ها اومدن صراحتا گفتن نوشته های تالکین به درد امروز نمیخوره و تغییرش دادن و تالکین رو نژادپرست معرفی کردن.
کی میگه دوره این کارا گذشته خود ارباب حلقه ها بزرگترین خط بطلان رو این حرف هست و نشون میده دوره این کارها نگذشته. بعدش هم من نگفتم همه فیلم ها و سریال ها باید پر بلوند و چشم آبی بشه. گفتم اصالت اثر باید حفظ بشه و به نویسنده احترام گذاشته بشه اگر هم تغییر داده میشه نباید بیان به نویسنده و طرفدارها که منتقد تغییر هستن انگ نژادپرستی بزنن.
راست گرا ها تو آمریکا کم چرت و پرت نمیگن ولی اینجا حق باهاشون هست بعدش هم طرفداران تالکین چجوری میتونن اقتباس وفادار به کتاب رو بسازن وقتی کل هالیوود افتاده دست این جور تفکرات؟!
البته اون باید نظر شخصی منه بیشتر! تالکین رو هم من نشنیدم انگ نژادپرستی بزنن ( حالا مسلما یه خری یه جایی گفته همچین چیزی رو، لطفاً لینک و مثال نیارید! در مجموع برآیندش اینه که به ندرت کسی بهش نژادپرست میگه)ولی خوب قطعا دغدغه تالکین که ۸۰ سال پیش این کتابها رو نوشته با ما در قرن ۲۱ فرق داره و کاملا می‌تونه آپگرید بشه.

این حرف هم که کل هالیوود افتاده دست این جریان از اون حرفاست! اولا که هنرمندها خوب یا بد معمولا پیشروی این جریانات هستن. ثانیا هالیوود تنها جایی که میشه توش فیلم ساخت نیستش. سوم، حق تالیف نیفتاده دست این آدمها، اینها خریدن حق تالیف رو. چهارم، یکی مثل ایلان ماسک برای مثال، که خیلی هم مخالف wokeness هستش کاملا می‌تونه با پول خرج کردن مثال بزوس بیاد ویژن خودش رو بسازه. بهتون قول میدم قرارداد خوب پیشنهاد بده چپ‌ترین شورانر هم میاد براش کار می‌کنه! ولی اگر پست من رو میخوندین همونجا توضیح دادم که چرا کسی همچین کاری نمیکنه.

franticfixer

کاربر سایت
Mar 5, 2011
395
یک مقدار هم بهتون بک گراند بدم: کل قضیه diversity casting قبل از black lives matter و اینها شروع شد جهت اطلاعتون. شروع این داستان از همیلتون بود، که مثلا برای نقش خود همیلتون و جرج واشنگتن بازیگر اسپانیولی تبار انتخاب کرد و برای توماس جفرسون بازیگر سیاه پوست. به شدت موفق بود و هست و خواهد بود, و این جریان رو جا انداخت. فقط موندم اونایی که برای ,عدم وفاداری به کارای فانتزی تالکین, دارن سینه دری میکنن چه حالی میشدن اگر جای آمریکایی ها بودن و میدیدن که نقش پدر کشورشون، جرج واشنگتن، که همش ۲۰۰ سال پیش مرده رو یه سیاه پوست داره بازی می‌کنه!!!!!

• Poker Face
Reactions: Morgoth Bauglir

Justiciar

کاربر سایت
Jul 13, 2012
1,472
دوستانی که کتاب خوندن و الان سریال میبینن سئوالم اینکه چرا داستان تغییر دادن؟ آیا مرض داشتن؟ یا مجبور بودن؟ یا چیز دیگه؟ و اینکه چه چیزهای مهمی از داستان تغییر دادن؟
ترکیبی از همه این عوامل + بیشتر

وقتی از مرز هابیت و ارباب حلقه‌ها خارج میشی، دیگه در واقع داری «رمان» نمی‌خونی؛ چندین جلد داستانک، پانویس، پیش‌نویس، مجموعه جمع‌آوری شده، نامه‌های شخصی و … جلوی روتونه که از آفرینش دنیا و چندین هزارسال تاریخ تا دستور زبان‌های مختلفی که تولکین ابداع کرده تا هر چیز ریز و درشت دیگه‌ای صحبت می‌کنه.

کار منطقی و درستش از نظر من این بود که اینها بیان وقایع مختلف رو به صورت هر اپیزود = یک داستان جلو ببرن؛ در واقع ما دیگه شاهد کاراکتر اصلی نباشیم چون این بخش تاریخ اساطیری سرزمین میانه، «شخصیت اصلی» نداره که مخاطب بخواد روی مسیرشون تمرکز کنه (برعکس سه‌گانه) و وقایع‌اند که باید تمرکز داستان می‌بودند.

جدای از همه این‌ها، قبل‌تر هم گفتم که آمازون حق ساخت سریال براساس منابع اصلی این چیزی که داره میسازه رو نداره، تنها منابعش ضمایم سه‌گانه ارباب حلقه‌هاست و فقط می‌تونه چیزهایی رو نشون بده که اونجا اومده (که کم نیست ولی شاید به زحمت ۵٪ اصل قضیه باشه) اینه که برای مثال
تلپریون و لورلین، درخت‌های والینور رو میتونن نشون بدن، ولی نابودیشون توسط Ungoliant رو نمیتونن و به یک تصویر ۳ ثانیه‌ای از مورگاث بسنده میکنن.

تا اینجای کار، میشه گفت دو سوم کاراکترهایی که نشون داده شده، کاراکتر اوریجینال‌اند که تو کتاب نیستند و مثلا اتفاقاتی که برای گالادریل، یکی از شخصیت‌های اصلی سریال رخ میده تقریبا همه‌ش برداشت شخصی و متریال جدیده. علاوه بر این تو عکس‌ها و تریلرهایی که تا اینجا منتشر شده، time compression هم یک مسئله دیگه‌ست. کاراکترهایی که سده‌ها اختلاف زمانی بینشون هست با هم قراره دیدار داشته باشن. من میتونم مثال بیشتری بزنم از تغییرات هر چند من هم Tolkien expert نیستم ولی از همین الان داکیومنت کردن تغییرات سریال توسط فن‌ها شروع شده و اغراق نیست که بگم صفحه‌ها میشه ازش مطلب درآورد.

اینکه چه چیزهای مهمی از داستان تغییر دادن؟

مثلا یکی از تغییراتی که اعمال کردن که داستان رو مدل خودشون جلو ببرن، شیوه مرگ فینراد، برادر گالادریله. تو سریال فینراد داره سائرون رو تعقیب می‌کنه ولی تو تله میافته، جنگ رخ میده، کشته میشه و این میشه دلیلی که گالادریل تصمیم می‌گیره انتقام بگیره. تو کتاب هیچ کدوم این چیزها به این شکل نیست. فینراد به یک انسانی به اسم باراهیر جونش رو مدیونه، چون تو جنگ نجاتش داده سال‌ها پیش… پسر باراهیر به اسم بِرِن یک ماموریت مخفی باید انجام بده و از فینراد کمک می‌خواد؛ فینراد هم مسلما قبول میکنه، تغییر قیافه میدن ولی نیروهای سائورون خبردار میشن و بهشون شبیخون میزنن. تو بخشی از این حمله یک گرگینه تقریباً برن رو می‌کشه ولی فینراد خودش رو فدا می‌کنه، با دست خالی گرگینه رو از پا درمیاره، جان برن رو نجات میده و خودش کشته میشه ولی چون به عهدش به باراهیر وفادار بود و لطفش رو جبران کرد، فینراد میشه اولین الفی که در undying lands به زندگی برمیگرده.

«مشکل» ورژن سریال کجاست حالا؟ بازگشت فینراد به زندگی رو نادیده می‌گیره، هوش و مهربانی فینراد و لطف مشترک بین الف‌ها و انسان‌ها رو نشون نمیده، گالادریل رو هل میده تو مسیری که توش هیچوقت نبوده، بدتر از همه اینا لحن سریال اینطوریه که همه الف‌های دیگه یک مشت خنگ بی‌خیالن و گالادریل تنها کاراکتریه که خطر Sauron رو جدی می‌گیره.

آخرین ویرایش:

Morgoth Bauglir

The Fallen Vala
کاربر سایت
Aug 12, 2017
1,148
نام
Melkor
اصرار بر اینکه حضور یک شخصیت سیاه پوست در سریالی که اژدهاها دائما در حال پروازن واقع گرایی سریال رو از بین می‌برد از عجایب روزگاره
با توجه به منطق شما چون سریال فانتزی ئه و درش اژدها در حال پروازه اصل چه نیازی به دیالوگ و داستانی که با منطق جور در بیاد داره؟ اصلا چه نیازی به ورلد بیلدینگه؟ اصلا چرا تالکین بنده خدا اونقدر به خودش زحمت داد تا برای دنیایی که خلق کرده زبان طراحی کنه ؟

franticfixer

کاربر سایت
Mar 5, 2011
395
با توجه به منطق شما چون سریال فانتزی ئه و درش اژدها در حال پروازه اصل چه نیازی به دیالوگ و داستانی که با منطق جور در بیاد داره؟ اصلا چه نیازی به ورلد بیلدینگه؟ اصلا چرا تالکین بنده خدا اونقدر به خودش زحمت داد تا برای دنیایی که خلق کرده زبان طراحی کنه ؟
دقیقا! و چه منطقی تو سریال میگه که بازیگر رنگین پوست تو‌اون دنیا وجود نداشته؟!! دقت کنید گفتم سریال و نه کتاب

franticfixer

کاربر سایت
Mar 5, 2011
395
البته اون باید نظر شخصی منه بیشتر! تالکین رو هم من نشنیدم انگ نژادپرستی بزنن ( حالا مسلما یه خری یه جایی گفته همچین چیزی رو، لطفاً لینک و مثال نیارید! در مجموع برآیندش اینه که به ندرت کسی بهش نژادپرست میگه)ولی خوب قطعا دغدغه تالکین که ۸۰ سال پیش این کتابها رو نوشته با ما در قرن ۲۱ فرق داره و کاملا می‌تونه آپگرید بشه.

این حرف هم که کل هالیوود افتاده دست این جریان از اون حرفاست! اولا که هنرمندها خوب یا بد معمولا پیشروی این جریانات هستن. ثانیا هالیوود تنها جایی که میشه توش فیلم ساخت نیستش. سوم، حق تالیف نیفتاده دست این آدمها، اینها خریدن حق تالیف رو. چهارم، یکی مثل ایلان ماسک برای مثال، که خیلی هم مخالف wokeness هستش کاملا می‌تونه با پول خرج کردن مثال بزوس بیاد ویژن خودش رو بسازه. بهتون قول میدم قرارداد خوب پیشنهاد بده چپ‌ترین شورانر هم میاد براش کار می‌کنه! ولی اگر پست من رو میخوندین همونجا توضیح دادم که چرا کسی همچین کاری نمیکنه.

توییت ایلان ماسک 🙄
View attachment 271003
شاهد حرف از غیب رسید! آقای باقالی خودش رو قاطی این آش هم کرد سریع! ولی اگر فکر کردین خودش سرمایه گذاری می‌کنه بینش اصلی تالکین رو بسازه سخت بر خطایید! یه اومد توییتر رو بخره اونم دید به صرفه نیست زد زیرش. الان نون تو ساز مخالف زدن با مدرن سازی و wokeness نه اینکه از جیب خرج کنی بینش تالکین!! رو بسازی

Albis

کاربر سایت
Sep 11, 2008
1,764
شاهد حرف از غیب رسید! آقای باقالی خودش رو قاطی این آش هم کرد سریع! ولی اگر فکر کردین خودش سرمایه گذاری می‌کنه بینش اصلی تالکین رو بسازه سخت بر خطایید! یه اومد توییتر رو بخره اونم دید به صرفه نیست زد زیرش. الان نون تو ساز مخالف زدن با مدرن سازی و wokeness نه اینکه از جیب خرج کنی بینش تالکین!! رو بسازی
اینکه wokeness رو گذاشتی در کنار مدرن سازی جالب بود :D
Wokeness در نهایت منجر به بازگشت به عقب میشه.

کاربرانی که این قسمت را مشاهده می‌کنند

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
or ثبت‌نام سریع از طریق سرویس‌های زیر