مشاوره در امر خرید کارت گرافیک (VGA)

tokio_hotel

کاربر سایت
Oct 3, 2010
1,410
از همه دوستان بابت پاسخ هاشون تشکر میکنم
دلار که کم کم داره میاد پایین ببینیم یک فرصت خرید گرافیک میده یا نه
پول ها رو تا شب عید جمع میکنم ببینم میشه بالاخره 6900 رو بگیرم یا مجبور میشم به همون 3060 اکتفا کنیم :D
خدایی با این قیمت و کارایی توی این آشفته بازار گرافیک 6900XT مفته

راستی دوستان در مورد گرافیک xfx 6900xt merc هم میخواستم بپرسم کسی اینجا داشته
نویز گرافیک و دماش چطوره اذیت کننده نیست ؟
بدبختی کیسم هم کوچیکه باید کیس هم عوض کنم 🤦‍♂️
دلتوبه این الکی پایین اومدن دلار خوش نکن از این نوسان دلار زیاد دیدیم پایین اومدن دستوری دلار عین کش میمونه کشیده میشه بعد رها میشه یدفه دوباره میبرن بالا تو این هفته سعی کن تو کسادی بازار خریدتو انجام بدی تو ایران هیچی معلوم نیست

• Like
Reactions: jetalpha

Saeedrz70

کاربر سایت
Oct 9, 2014
282
سلام دوستان قصد ارتقای گرافیک سیستم رو دارم
یک دونه 1080 داشتم که قبل گرونی دادم رفت و بدجور دستمون توی حنا موند :D
الان میخوام گرافیک بگیرم بین 3080 و 6900XT موندم
بررسی ها رو نگاه کردم 6900XT خیلی بهتر هست اما نکته ای که کمی منو مردد میکنه درایور های دری وری AMD و پشتیبانی raytracing بد هست
دوستانی که دارن کمی بنده رو راهنمایی کنن
دمای گرافیک به چه شکل هست نویز فن زیادی داره یا نه
یک پاور 750 وات کورسیر دارم کفایت میکنه یا نه کنار amd 5800x
تنها چیزی که من می تونم به شما بگم و ممکنه کمی توی تصمیم گیری کمکت کنه اینکه تو این نقطه ای که هستیم به ری تریسنگ اهمیت زیادی نده و قدرت خام gpuها(بدون قابلیت های اپ اسکیل و ری تریسنگ) اولویت اولت باشه.

درمورد ری تریسینگ زیاد صحبت شده ولی درمورد اینده ش کمتر، چیزی که من بازم بنظرم مهمه اینکه ببینید انجین های بزرگ پر استفاده بازی سازی مثل انریل انجین ۵ قراره چطوری ازش استفاده کنند، طبق ویدیوهای رسمی اپیک اولویت اول اونها تو نورپردازی و تریس نورها راه حل های نرم افزاری هست بیشتر تا تکیه به شتاب دهنده های سخت افزاری، این می تونه ری تریسینگ سخت افزاری رو تو اینده حتی بی اهمیت تر کنه،

اگه چیزی باشه بخوای اهمیت بدی همون قابلیت های upscale کارت ها و درایورهاشون هست که می تونه اولویت دومتون باشه،

+یه نکته مهم در مورد ری تریسنگ هست که شاید خیلها دقت نکن اینکه ری تریسنگ افکت های مختلفی داره و اینجور نیست مثلن مثل رزولوشن یه چیز ثابت برای همه چیز و همه جا باشه، این افکت ها می تونه مربوط با سایه بازی باشه تا رفلکت دنیای بازی توی سطوح بازتاب دهنده مثل شیشه و متال، تا سنگترین نوع ری تریسنگ که حالت گلوبال داره و پس تریسنگ هست(بازی ماینکرفت)
به ترتیب هر بازی ای که بازی کنید اینا هرچه افکت بالاتری باشه بیشتر به چشم میاد و سنگین تر هم هست از لحاظ پرفمنس (ری تریسنگ سطح پایین مثلن در کالاف تا ری تریسنگ بالاترین سطح در ماینکرفت و دموی قابل بازی خود انویدیا)
+نکته دیگه اهیمت UPSCALE کردن هست که روز به روز بخاطر رواج تی وی ها و مانیتورهای با وضوح های بالا داره بیشتر میشه، و در کنار ری تریسنگ درست و حسابی تقریبن چیز واجبیه برای پرفمنس)
حوصله کردم اینجا از چیزایی که گفتم اسکرین شات بازی میفرستم ببینم چطور به چشم دوستان نمیاد:)

jetalpha

کاربر سایت
Aug 15, 2009
2,133
نام
متوئیدی
تنها چیزی که من می تونم به شما بگم و ممکنه کمی توی تصمیم گیری کمکت کنه اینکه تو این نقطه ای که هستیم به ری تریسنگ اهمیت زیادی نده و قدرت خام gpuها(بدون قابلیت های اپ اسکیل و ری تریسنگ) اولویت اولت باشه.

درمورد ری تریسینگ زیاد صحبت شده ولی درمورد اینده ش کمتر، چیزی که من بازم بنظرم مهمه اینکه ببینید انجین های بزرگ پر استفاده بازی سازی مثل انریل انجین ۵ قراره چطوری ازش استفاده کنند، طبق ویدیوهای رسمی اپیک اولویت اول اونها تو نورپردازی و تریس نورها راه حل های نرم افزاری هست بیشتر تا تکیه به شتاب دهنده های سخت افزاری، این می تونه ری تریسینگ سخت افزاری رو تو اینده حتی بی اهمیت تر کنه،

اگه چیزی باشه بخوای اهمیت بدی همون قابلیت های upscale کارت ها و درایورهاشون هست که می تونه اولویت دومتون باشه،

+یه نکته مهم در مورد ری تریسنگ هست که شاید خیلها دقت نکن اینکه ری تریسنگ افکت های مختلفی داره و اینجور نیست مثلن مثل رزولوشن یه چیز ثابت برای همه چیز و همه جا باشه، این افکت ها می تونه مربوط با سایه بازی باشه تا رفلکت دنیای بازی توی سطوح بازتاب دهنده مثل شیشه و متال، تا سنگترین نوع ری تریسنگ که حالت گلوبال داره و پس تریسنگ هست(بازی ماینکرفت)
به ترتیب هر بازی ای که بازی کنید اینا هرچه افکت بالاتری باشه بیشتر به چشم میاد و سنگین تر هم هست از لحاظ پرفمنس (ری تریسنگ سطح پایین مثلن در کالاف تا ری تریسنگ بالاترین سطح در ماینکرفت و دموی قابل بازی خود انویدیا)
+نکته دیگه اهیمت UPSCALE کردن هست که روز به روز بخاطر رواج تی وی ها و مانیتورهای با وضوح های بالا داره بیشتر میشه، و در کنار ری تریسنگ درست و حسابی تقریبن چیز واجبیه برای پرفمنس)
حوصله کردم اینجا از چیزایی که گفتم اسکرین شات بازی میفرستم ببینم چطور به چشم دوستان نمیاد:)
الان تکنیک ری تریسینگی که روی آنریل‌5 هست نرم افزاریه؟ چون تو دموی ماتریکس رفلکشن‌ها خصوصا تو شب بینظیر و واقعا کامله، در حد بهترین نمونه. اما میبینیم که کنسول‌ها هم با سخت افزار نسبتا ضعیفشون تو زمینه آرتی بازم تونستن فریم مناسب و استیبلی تو رزولوشن 4k بدن.
بحث آپ اسکیل هم همینطور، میدونیم رو کنسول خبری از dlss نیست اما تکنیک سوپر رزولوشن آنریل پنج هم 4k تحویل میده که از جهاتی نسبت به 4k نیتیو هم بهتره.
ولی در کل بنظرم دموی آنریل نشون داد بافت‌های باکیفیت، مدل‌های باجزئیات زیاد، نورپردازی لومن و انیمیشن‌های واقع گرایانه برای نکست جن نشون دادن گرافیک خیلی مهمتر از رزولوشن بالا هستن. هیچ بازی‌ایی تو 4k در‌حال حاضر به زیبایی ماتریکس تو 1080p نیست.

• Like
Reactions: Saeedrz70

Saeedrz70

کاربر سایت
Oct 9, 2014
282
الان تکنیک ری تریسینگی که روی آنریل‌5 هست نرم افزاریه؟ چون تو دموی ماتریکس رفلکشن‌ها خصوصا تو شب بینظیر و واقعا کامله، در حد بهترین نمونه. اما میبینیم که کنسول‌ها هم با سخت افزار نسبتا ضعیفشون تو زمینه آرتی بازم تونستن فریم مناسب و استیبلی تو رزولوشن 4k بدن.
بحث آپ اسکیل هم همینطور، میدونیم رو کنسول خبری از dlss نیست اما تکنیک سوپر رزولوشن آنریل پنج هم 4k تحویل میده که از جهاتی نسبت به 4k نیتیو هم بهتره.
ولی در کل بنظرم دموی آنریل نشون داد بافت‌های باکیفیت، مدل‌های باجزئیات زیاد، نورپردازی لومن و انیمیشن‌های واقع گرایانه برای نکست جن نشون دادن گرافیک خیلی مهمتر از رزولوشن بالا هستن. هیچ بازی‌ایی تو 4k در‌حال حاضر به زیبایی ماتریکس تو 1080p نیست.
به صورت پیش فرض انجین اره:
By default, Lumen uses software ray-tracing (doesn’t utilize RT cores/accelerators), and that too, a highly optimized form of it. It uses multiple forms of ray-tracing including screen-tracing (SSRT), Signed Distance Fields (SDFs), and Mesh Distance Fields (MDFs) in parallel to calculate the global illumination of the scene depending on the objects, their distance from the screen, and certain other factors

ولی در کل قراره ترکیبی(نرم افزاری/سخت افزاری) استفاده بشه، مثل دموی ماتریکس، بازم چیزی که مهمه نورپزدازی کلی نرم افزای انجام میشه یعنی شما بازیها ساخته شده روی کارت های بدون شتاب دهنده سخت افزاری ری تریسنگم اجرا کنی قراره بازم چیز معرکه ای میبنی، هرچند بازم مطمعنن ری تریسنگ سخت افزاری توی افکت های مثل انعکاس برتری بالایی داره

LUMEN VS RAY TRACING: Unreal Engine 4 VS Unreal Engine 5​

• Like
Reactions: jetalpha

jetalpha

کاربر سایت
Aug 15, 2009
2,133
نام
متوئیدی
به صورت پیش فرض انجین اره:
By default, Lumen uses software ray-tracing (doesn’t utilize RT cores/accelerators), and that too, a highly optimized form of it. It uses multiple forms of ray-tracing including screen-tracing (SSRT), Signed Distance Fields (SDFs), and Mesh Distance Fields (MDFs) in parallel to calculate the global illumination of the scene depending on the objects, their distance from the screen, and certain other factors

ولی در کل قراره ترکیبی(نرم افزاری/سخت افزاری) استفاده بشه، مثل دموی ماتریکس، بازم چیزی که مهمه نورپزدازی کلی نرم افزای انجام میشه یعنی شما بازیها ساخته شده روی کارت های بدون شتاب دهنده سخت افزاری ری تریسنگم اجرا کنی قراره بازم چیز معرکه ای میبنی، هرچند بازم مطمعنن ری تریسنگ سخت افزاری توی افکت های مثل انعکاس برتری بالایی داره

LUMEN VS RAY TRACING: Unreal Engine 4 VS Unreal Engine 5​

دمشون گرم واقعا تبدیل کردن اسکرین اسپیس رفلکشن به همچین چیزی هنر میخواد. یه مقدار لرزش تصویر رفلکت شده تو نمونه ری تریس دیده میشه که توی لومن اون لرزش نیست. اطلاعی از تفاوت پرفورمنس هیت بین لومن و ری تریسینگ سخت افزاری داری؟ اگر این هیت به مراتب کمتر باشه بنظرم ارزش استفاده از لومن بالاتر میره.

Saeedrz70

کاربر سایت
Oct 9, 2014
282
دمشون گرم واقعا تبدیل کردن اسکرین اسپیس رفلکشن به همچین چیزی هنر میخواد. یه مقدار لرزش تصویر رفلکت شده تو نمونه ری تریس دیده میشه که توی لومن اون لرزش نیست. اطلاعی از تفاوت پرفورمنس هیت بین لومن و ری تریسینگ سخت افزاری داری؟ اگر این هیت به مراتب کمتر باشه بنظرم ارزش استفاده از لومن بالاتر میره.
اطلاعاتی که جایی ندیدم، ولی توی خود انجین که قراره ناهیتن از اینا بصورت مکمل استفاده بشه، سوالی که مهمه این میشه مثلن با لومن میشه چیزی ساخت که با فقط ری تریسینگ سخت افزاری ساخته شده، مثلن دموی ای که انویدیا داده برای RTX( اگه کارت RTX داری میتونی الان اجراش کنی که وحشتناک سنگینم هست واسه gpu)

این ویدوی معرفی لومن کانال انریل انجین که ساده هم تقریبن توضیح داده با دمو واقعی اگه برات جالبه حتمن ببین، تهش فک نکنم حداقل انریل انجین این روشها جایگزین هم باشن باهم استفاده میشن، و اینکه اینا اختصاصی خود انجین هست و بقیه استودیوها باید ببینم چه میکنن
تایم 7:20 این ویدیو رو ببین که توش همه چیز رو توضیح میده و عملن توی انجین HRT رو خاموش و روشن میکنه

آخرین ویرایش:

hollywoodtravolta

کاربر سایت
Nov 8, 2021
32
سلام دوستان من حدود یکماه پیش یه کارت گرافیک evga 3060 خریدم. توی بازی اویل 8 و سایبرپانک دماش از 72 بالاتر نمیره. اما دور دو تا فن هاش بین 65 تا 75 هست. این عادیه مشکلی نیست؟ خودم دور دو تا فن هاش رو پایین میارم دماش میرسه به 80

Alien87

Gold User
Dec 11, 2007
2,042
نام
علی
سلام دوستان من حدود یکماه پیش یه کارت گرافیک evga 3060 خریدم. توی بازی اویل 8 و سایبرپانک دماش از 72 بالاتر نمیره. اما دور دو تا فن هاش بین 65 تا 75 هست. این عادیه مشکلی نیست؟ خودم دور دو تا فن هاش رو پایین میارم دماش میرسه به 80
درود
بله عزیز طبیعیه! دور فنو به هیچ عنوان پایین نیارید، چون فنو میشه با یکی دو میلیون عوض کرد ولی دمای بالا، عمر کارتو کم میکنه و اگه چیزیش بشه کلا باید بندازی دور ولی فنو راحت میشه عوض کرد! تهویه کیس اوکیه؟ در ضمن میتونید با اندرولت کردن دما و دور فنو پایین بیارید بدون از دست دادن فریم!

SleepyTurtel

کاربر سایت
Apr 20, 2012
6,358
نام
بابک
درود
بله عزیز طبیعیه! دور فنو به هیچ عنوان پایین نیارید، چون فنو میشه با یکی دو میلیون عوض کرد ولی دمای بالا، عمر کارتو کم میکنه و اگه چیزیش بشه کلا باید بندازی دور ولی فنو راحت میشه عوض کرد! تهویه کیس اوکیه؟ در ضمن میتونید با اندرولت کردن دما و دور فنو پایین بیارید بدون از دست دادن فریم!
چجوری باید اندرولت کرد؟

Sent from my M2102J20SG using Tapatalk

Persia Tech

کاربر سایت
Feb 2, 2021
3,238
بله طبیعی هست دما هم کاملا مناسب و سیفه زیر 75 درجه محدوده ی کاملا ایده ال هست
میزان فن هم زیر 80 درجه باشه همیشه طول عمرش در بهترین شرایطه
اما شما می تونی با باز کردن کیستون احتمالا چند درجه ای خنک ترش کنید

Alien87

Gold User
Dec 11, 2007
2,042
نام
علی
چجوری باید اندرولت کرد؟

Sent from my M2102J20SG using Tapatalk
درود
با برنامه msi afterburner
اون شکلی که تو عکس مشخصه رو بزنید، تا پنجره Voltage/Frequency باز بشه! اینجا باید تست کنید تا ببینید رو چه ولتاژی کارت استیبل میمونه!(نگران نباشید اندرولت کردن مثل اور کردن نیست و به کارت صدمه نمیزنه!) مثلا خودم رو کارت 3070ti رو فرکانس 1900 رو عدد 875 قفل کردم! حدود 8 درجه دمای کارت تو فول لود کم شده! ویدئو تو یوتوب زیاده میتونید راحت رو کارتتون اعمال کنید!

Screenshot 2022-01-11 150707.jpg
Screenshot 2022-01-11 150728.jpg

hollywoodtravolta

کاربر سایت
Nov 8, 2021
32
درود
ای خدا حفظت کنه خیالمو راحت کردی خیلی نگران بودم. یه مدت بد درگیرم کرده بود. البته تهویه کیس هم خوب نیست. این اندرولت کردن چجوریه با چه برنامه ای انجام میدن؟

Alien87

Gold User
Dec 11, 2007
2,042
نام
علی
ای خدا حفظت کنه خیالمو راحت کردی خیلی نگران بودم. یه مدت بد درگیرم کرده بود. البته تهویه کیس هم خوب نیست. این اندرولت کردن چجوریه با چه برنامه ای انجام میدن؟
درود
پست بالایی یکم توضیح دادم، با برنامه msi afterburner ادرولت انجام میدن! ویدئو تو یوتوب زیاده مثل ویدئو زیر، ببینید راحت دستتون میاد

• Like
Reactions: hollywoodtravolta

tokio_hotel

کاربر سایت
Oct 3, 2010
1,410
بابا جون undervoltag چیه انجام میدین از خودتون خود سازنده کارت میتونست که خودش میومد ولتاژو و کارایی کارت رو پایین میاورد
اتفاقا اندرولتاژ هم مثل اورولتاژ اگه بدرستی انجام نشه و به کارت ولتاژ مناسب نرسه احتمال خرابی کارت زیاده بهتره به تنظیمات شرکت سازنده دست نزنیم درسته اورکلاک هم ریسکه اما نرم افزاریش تا حالا مشکلی پیش نیاورده
دمای کارت گرافیک تا ۷۸ حتی ۸۰ درجه سیف هستش فن کارت هم حالا حالاها خراب نمیشه
والا من چندین ساله هر چی کارت گرافیک میخرم تا خرتناق اورکلاک میکنم هیچیشون هم نمیشه البته قرار نیست که کارت رو از صبح تا شب زیر فشار زیاد بزارین نهایت هر روز ۵ ساعت بازی کنین اوکی هستش

آخرین ویرایش:

Tochini

کاربر سایت
Jun 16, 2009
122
دوستان من کارت گرافیک 1070 Ti دارم توی Need for Speed Heat یک مقدار لگ میزنه
میخوام گرافیکو عوض کنم. چی بگیرم؟ از کجا بگیرم و چند؟ مرسی :)

کاربرانی که این قسمت را مشاهده می‌کنند

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
or ثبت‌نام سریع از طریق سرویس‌های زیر