تاپیک مشکلات سخت افزار و نرم افزار

Dr.Trax

کاربر سایت
Jul 12, 2008
2,048
نه عزیز

قطع میشه یعنی فیل میشه؟ یا میشه دوباره ادامه اش رو گرفت؟
ممکنه مربوط به هارد و اون داریوی باشه که فایل های temp دانلود منیجر داخش هستند

در مورد فن اگر دقت کنی بعضی از سوکت ها مربوط به سیستم خنک کننده ابی هستند و طبیعتا ب دلیل ماهیت پمپ ممکنه فن را نشان ندهند البته فک کنم اپشنی در بایاس باشه که شما تایین کنی از چه سیستم خنک کننده ای میخوای استغاده کنی
از نظر من فن مادربورد مشکلی نداشته
در مورد صدا اگر به ویندوز نصب شده و داریور نصب شده و اسپیکر اطمینان داری بنظرم چاره ای نیست جز فرستادن ب گارانتی مادر بورد من بدون درایور اسپیکر رو مشناسه
سه تا پشنهاد دارم
ویندوز اینتر پرایز 1909 بدون حرف n نصب کنی
با هدفون یا هر وسیله ای دیگه امتحان کن
پورت های جلو کیس را وصل کن با اون ها هم امتحان کن

ممنون برای پاسختون.
مادربورد رو فرستادم سایتی که ازش خریداری کردم. شرکت ماتریکس که گارانتیش کرده، تعطیله فعلا ?
چند تا هندزفری زدم، بازم نشناخت. بدون شک مشکل داشته. وگرنه ویندوز بدون نصب درایور هم باید اسپیکر و هندزفری رو بشناسه.
ویندوزی که داشتم ورژن آخر بود. اینترپرایز

hooman-za

کاربر سایت
Oct 14, 2011
50
سلام چند روز پیش سیستم رو روشن کردم ویندوز بالا نیومد رفتم تو بایوس هارد رو نمیشناسه ..هارد روشن میشه هیج صدای اضافی نداره ولی سیستم نمیشناسش رو چند تا سیستم دیگه امتحان کردم همینطوریه ..هارد ضربه نخورده اصلا.بدمش تعمییر میتونن بدون خراب کردن اطلاعاتش تعمیرش کنن ؟ هارد باید باز بشه یا همون جراحی بشه یا لازم نیست ؟هزینه تعمیرش چقدر میشه تقریبا ؟ هارد 500 مکستور

کیس من یه گزینه واسه تنظیم سرعت فن داره چند وقته وقتی میذارم رو دور تند خیلی سروصدا میکنه رو دور کم هم هست ولی خب خیلی کمتره مشکل از چی میتونه باشه و چکار میتونم بکنم چون سیستمم تو این چند سال همیشه رو دور تند بود و همیشه هم بی صدا بود
پشت فن رو نگاه کن معمولا یه درپوش ریز داره بازش میکنی محور فن رو میبینی دو سه قطره روغن بچکون داخلش معمولا صداش گرفته میشه

Dr.Trax

کاربر سایت
Jul 12, 2008
2,048
دوستان شدیدا به کمکتون احتیاج دارم. لطفا این تا آخر مطالعه کنید.

یه مادربورد ASUS TUF B450-PRO GAMING خریدم (همراه با RYZEN 5 3600)، از یه فروشگاه اینترنتی. نسبت به فروشگاه های دیگه قیمت خیلی مناسبی داشت.
امروز این مادربورد و سی پی یو رسید دستم و بستم روی کِیس. پاور رو متصل کردم و سیستم بدون مشکل روشن شد. ولی ارور "CPU fan error" داد. چک کردم دیدم فَن سی پی یو در حال چرخشه، اما سیستم نمی تونه فن رو شناسائی کنه. دکمه F1 رو زدم وارد ستاپ شدم. دیدم بله، فَن نمایش داده نمی شه و هیچ دُور چرخشی نشون نمی ده. مثل عکس زیر دونه دونه کانکتورها رو عوض کردم. روی سه تا کانکتور جواب نداد، اما روی کانکتور آخری فن رو شناخت و مشکل حل شد.
View attachment 138160

View attachment 138161

بعد از رفع این مشکل، ویندوز 10 نصب کردم. وارد ویندوز شدم و از بخش update & security درایورها و آپدیت ها رو نصب کردم. اما مشکلی که داشتم این بود که بخش صدایِ ویندوز فقط مانیتور رو شناسائی می کرد و نمی تونست اسپیکر رو بشناسه! هندزفری هم وصل کردم اما اونم نشناخت!
View attachment 138162

فقط مانیتور رو نشون میده! در حالی که روی سیستم قبلی هم مانیتور رو نشون می داد هم اسپیکر!
View attachment 138163

رفتم سایت رسمی ایسوس تو این لینک TUF B450-PRO GAMING Driver & Tools | Motherboards | ASUS Global
و تمام درایورهای مادربورد رو دانلود کردم، اما نتیجه ای نداشت! اصلا هیچ وسیله ای که به لاین خروجی صدا وصل می کنم نمی شناسه! نکته جالب اینجاست که بعد از نصب درایور صدا حتی آیکون Realtek هم تو منوی ساعت نمایان نمی شه!!!!
بــایوس مادربورد رو هم آپدیت کردم، اما هیچی به هیچی!
View attachment 138164

دیگه زدم به سیم آخر و دوباره ویندوز عوض کردم! اینبار اجازه ندادم خودِ ویندوز درایوری رو نصب کنه. همون درایورهائی که از سایت ایسوس گرفته بودم رو نصب کردم. AMD Chipset Driver و Realtek Audio Driver .
اما باز هم مشکل حل نشد و سیستم هیچ اسپیکر و هندفری رو شناسائی نمی کنه!!!! فقط مانیتور که با کابل DisplayPort به گرافیک متصله.

اینم بگم که از اتصلات کِیس فقط دکمه های پاور و ریست و چراغ هارد رو نصب کردم. چیزهای دیگه رو وصل نکردم چون نیازی نیست به نظرم.
View attachment 138167

مادربورد سی دی هم داره. اما سی دی رام ندارم که تست کنم. اما فکر نمی کنم تفاوتی ایجاد کنه، چون درایورهای مادربورد رو از سایت رسمی دانلود کردم! فرقی با سی دی نداره مسلما!

الان سوالی که دارم اینه...
آیا مادربورد مشکل سخت افزاری داره!؟؟؟
غیر از مشکل سخت افزاری چیز دیگه به ذهنم نمی رسه!
چه کنم به نظرتون؟؟
مشکل از کجاست؟؟

فرشید جان ممنون می شم کمک کنید شما هم
Farshidstar2012

یه تجربه خودمو بگم
من مادربورد الایت گروپ گرفتم و CPU amd و کارت گرافیک ati
من صدام مشکل داشت وقتی وصل میکردم اسپیکر به پشت کیس حتی می‌شناخت صدایی نداشت اما . گاهی هم نمی‌شناخت صدا رو
اسپیکر تست کردم درست بود . مادربورد بررسی کردم مشکلی نداشت . بردم شرکت گارانتی کننده اونجام تست کردن درست بود
یه وسیله جانبی خریده بودم . که جلو کیس وصل میشد پورت انواع رم ساپورت میکرد و سوکت ورودی و خروجی صدا ( گفتم وصل کنم شاید صدا از این بیاد )
بازم جواب نداد

تا اینکه یه هدفون وصل کردم به پورت خروجی صدا جلو کیس ( همون وسیله )
صدا از اسپیکر که به خروجی صدا پشت کیس وصل بود پخش شد
درست شد

بعضی اوغاتم یهو سیستم کند میشد انگار ویندوز ۹۵ ه و پنتیوم ۱ ه
یه بارم بخاطر CPU خاموش شد
و کلی دردسر دیگه

Pc بردم پیش یه تعمیرکار که فامیلمون معرفی کرده بود
دید و تست کرد گفت ببین هرچی amd و amd ساپورت بخری ممکنه به مشکلات غیر عقلانی و توهمی بخوری از من میشنوی دست نزن تعمیر نکن بدتر میشه
هنوز pc م کار می‌کنه ولی عمرا دیگه amd بخرم

نه عزیز

قطع میشه یعنی فیل میشه؟ یا میشه دوباره ادامه اش رو گرفت؟
ممکنه مربوط به هارد و اون داریوی باشه که فایل های temp دانلود منیجر داخش هستند

در مورد فن اگر دقت کنی بعضی از سوکت ها مربوط به سیستم خنک کننده ابی هستند و طبیعتا ب دلیل ماهیت پمپ ممکنه فن را نشان ندهند البته فک کنم اپشنی در بایاس باشه که شما تایین کنی از چه سیستم خنک کننده ای میخوای استغاده کنی
از نظر من فن مادربورد مشکلی نداشته
در مورد صدا اگر به ویندوز نصب شده و داریور نصب شده و اسپیکر اطمینان داری بنظرم چاره ای نیست جز فرستادن ب گارانتی مادر بورد من بدون درایور اسپیکر رو مشناسه
سه تا پشنهاد دارم
ویندوز اینتر پرایز 1909 بدون حرف n نصب کنی
با هدفون یا هر وسیله ای دیگه امتحان کن
پورت های جلو کیس را وصل کن با اون ها هم امتحان کن

دوستان مشکل حل شد.
ما که متوجه نشدیم مشکل چی بود، ولی احتمالا اتصال کوتاهی چیزی بوده!
پیچ های مادربورد رو عوض کنم و الآن بدون هیچ مشکلی کار می کنه.
ممنون از همه.

• Like
Reactions: saeed_sg

Ram1n

다이나 밋
ناظم انجمن
Jul 5, 2007
6,560
نام
رامین
سلام خسته نباشید دوستان
من یه باکس هارد ۳.۵اینچی خریدم حالا میخوام هارد سیستمم رو که اطلاعات مهمی داخلش دارم وصل کنم
ایا با وصل کردن هارد به باکس هارد فرمت میشه؟
نه چیزی پاک نمیشه ، باکسی ک شما گرفتی فقط یه مبدل ب حساب میاد و بعد از نصب هارد ، فقط نوع ارتباطش تبدیل میشه فرضا ب USB.

FPS Douug

کاربر سایت
May 9, 2015
118
نام
محمد
لطفا کمک کنید....نمیدونم چرا کسی جواب نمیده...هرجا می پرسم
احتمالا از رم هاتون هست، تکی health test بگیرید ازشون ببینید نتیجه چی میشه
اگه از رمهاتون نبود از سی پی یو استرس تست بگیرید ببینید دماش نرمال هست و چجوریه کلا

• Like

Dr.Trax

کاربر سایت
Jul 12, 2008
2,048
لطفا کمک کنید....نمیدونم چرا کسی جواب نمیده...هرجا می پرسم
داداش، خیــــلی دلایل می تونه داشته باشه!
اول اینکه الآن ما مطمئمن هستیم از کارت گرافیکتون نیست، چون با اینکه تغییرش دادید مشکل همچنان پابرجاست. می مونه سه قطعه حیاتی دیگه. سی پی یو، رم، مادربورد. هر کدوم از این ها باید جداگانه تست بشه تا بتونید ایراد رو پیدا کنید. اول از رم ها شروع کنید. دمای سی پی یو رو چک کنید. اگر به دوستی آشنائی کسی دسترسی دارید، قطعات رو روی مادربورد اون هم تست کنید.

• Like

Arman210

کاربر سایت
Apr 26, 2009
714
نام
Arman
سلام
چند ماهه که هیچ بازی رو کامپیوتر نمیتونم اجرا کنم.
بازی تا اجرا میشه به ۵ دقیقه نرسیده یا بدون هیچ ارروری بسته میشه و وقتی دوباره بازی رو باز میکنم در آخر بلو اسکرین میده.
متاسفانه یه اررور ثابت هم نیست و انواع اررور های بلو اسکرین رو دیدم.
system_service_exception
kmode exception not handled
clock watchdog timeout
system thread exception not handled
و ...
با چندتا برنامه مثل burn in test و AIDA64 هم تست کردم و هیچ مشکلی نشان ندادند.
1589312662397.png
چند بار هم ویندوز عوض کردم تو این چند ماه ولی هیچ فایده نداشت.
مشخصات سیستم:
i5 3570K
Asus GTX 970
CORSAIR XMS3 DDR3 1600 8GB

آخرین ویرایش:

AMIR-R

کاربر سایت
Mar 15, 2020
836
دوستان سرعت نوشتن و خواندن و لتنسی رم فقط به فرکانس و تایمینگ بستگی داره دیگه ؟! یا نوع خود رم و تراشه ها هم در این پارامتر تاثیر گذارن ؟!
الان من 2 تا رم 16 گیگ خیلی معمولی geil به دستم رسید که samsung b die هستن و بدون xmp
ولتاژ رو تا 1.42 بردم بالا فرکانس 3400 و تایمیگ 16-17-17-39 و بقیه ساب تایمینگ ها روی اتو استیبل شده و حدود 2 ساعت هم با memtest ادامه دادم و ارور نداد ! تهویه داخل کیس هم مناسبه (البته میدونم روش دقیقی نیست ولی با دست که حرارت زیادتری نسبت به قبل حس نکردم ! )

سوالم اینجاست که مثلا این رم ها کاراییشون در در حد رم های گران قیمت تر با همین فرکانس و cl 16 هستن یا نه !

homayoon k2

کاربر سایت
Oct 14, 2012
1,705
سلام
یه strix rx 580 دارم.. تو بازی که با afterburner اطلاعات رو مانیتور میکنه قسمت GPU usage همش بالا پایین میشه، مثلا یه لحظه میشه 100 یه لحظه 0 یا عددهای دیگه... بازی هم arkham knight هستش که ثابت 60 فریم میگیرم.
مشکل این GPU usage چیه؟

robot.boy81

کاربر سایت
Dec 12, 2011
1,307
نام
Farzad
درود دوستان
من شبیه ساز Cemu رو ک اجرا میکنم، مصرف cpu تقریبا 100 درصده ک دمای لپتاپم به بالای 85 میرسه، ازونجایی که ساعات طولانی و پیوسته با این نرم افزار قراره بازی کنم، خیلی خطریه یا نه؟ :D:D

Medusa

کاربر سایت
Jul 6, 2008
2,729
نام
Javad
درود دوستان
من شبیه ساز Cemu رو ک اجرا میکنم، مصرف cpu تقریبا 100 درصده ک دمای لپتاپم به بالای 85 میرسه، ازونجایی که ساعات طولانی و پیوسته با این نرم افزار قراره بازی کنم، خیلی خطریه یا نه؟ :D:D
بهتره اینکارو نکنی ، اگر میخوای اینطوری زیر فشار بزاریش یه کول پد خوب بگیر !

• Like
Reactions: robot.boy81

homayoon k2

کاربر سایت
Oct 14, 2012
1,705
قاعدتا باید هم بالا و پایین بشه، فقط وقتی باید به صورت مداوم زیر لود باشه که بازی در حال اجرا باشه و بسته به اینکه Vsync روشن باشه یا خیر ممکنه درصد استفاده از GPU هم بسته به استفاده نزدیک به 100 درصد یا کمتر باشه.
خیلی ممنون
Vsync روشنه.... درصد استفاده هنگام بازی یه لحظه صفر میشه و یه لحظه صد یا اعداد دیگه... هر کدوم زیر یک ثانیه اتفاق میفته!
این صفر یا صد شدنش منو نگران کرد... چون کارت دست دو تهیه کردم.
پس مشکلی نیست دیگه... یعنی طبیعیه؟

pes1374

کاربر سایت
Feb 7, 2012
42
نام
Mohammad
سلام به 1080ti amp دارم تست استرس که میگیرم وقتی میره رو لود 100درصد همون اول استرس یهو کرش میکنه.

تو بازی ها هم تا وقتی 100 درصد کامل ازش استفاده نشده خیلی عالی کار میکنه 99 میشه 100درصد باز بازی فریز میشه یا صفحه سیاه میشه بازی بسته میشه.

بعد چندوقت تحقیق با msi afterburner کورکلاک رو فقط یه دونه کم کردم الان اوکی شده هیچ مشکلی دیگه ندارم نه کرش نه افت فریم.
میخواستم بدونم مشکلش از کجا میتونه باشه؟. باید حساس باشم یا نه باهاش کنار بیام.
پاور هم 1050 گرین دما کارت هم حداکثر 70

r0ss0neri

کاربر سایت
Jun 2, 2009
2,301
نام
MaHDi
سلام به 1080ti amp دارم تست استرس که میگیرم وقتی میره رو لود 100درصد همون اول استرس یهو کرش میکنه.

تو بازی ها هم تا وقتی 100 درصد کامل ازش استفاده نشده خیلی عالی کار میکنه 99 میشه 100درصد باز بازی فریز میشه یا صفحه سیاه میشه بازی بسته میشه.

بعد چندوقت تحقیق با msi afterburner کورکلاک رو فقط یه دونه کم کردم الان اوکی شده هیچ مشکلی دیگه ندارم نه کرش نه افت فریم.
میخواستم بدونم مشکلش از کجا میتونه باشه؟. باید حساس باشم یا نه باهاش کنار بیام.
پاور هم 1050 گرین دما کارت هم حداکثر 70
مشکل خاصی نیست . اصولا هر کارتی تا یه فرکانسی صد درصد پایداره ! فقط برام سواله شما فرکانس دیفالت که MSI ست کرده مشکل داری ! پس اینا چی رو بررسی کردن بعد دادن بیرون ؟ :D

pes1374

کاربر سایت
Feb 7, 2012
42
نام
Mohammad
مشکل خاصی نیست . اصولا هر کارتی تا یه فرکانسی صد درصد پایداره ! فقط برام سواله شما فرکانس دیفالت که MSI ست کرده مشکل داری ! پس اینا چی رو بررسی کردن بعد دادن بیرون ؟ :D
دقیقا مشکل همینه رو حالت دیفالت مشکل دارم باید دستی کورکلاک رو کم کنم تا استیبل بشه اونم خیلی جزئی:/ میخوام بدونم مشکلش سخت افزاری و جدی نباشه فقط همین .
ZOTAC GeForce® GTX 1080 Ti AMP Extreme مدل دقیقم اینه
144394

• Like

کاربرانی که این قسمت را مشاهده می‌کنند

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
or ثبت‌نام سریع از طریق سرویس‌های زیر