تاپیک مشکلات سخت افزار و نرم افزار

SAGAD

کاربر سایت
Nov 1, 2007
2,466
فرشید جان سلام

دیدم اونور خلوته گفتم اینور بپرسم
من چند وقتی هست از پاور بعد چند ساعت کار کردن یه صدای جیر جیر ضعیف میده اول فکر کردم فنه کامل بازش کردم تمیز کردم. البته من یه ذره حساس هستم باید به پشت کیس نزدیکم تا صداشو بشنوم بعضی موقع ها کلا صدا نمیاد.
این صدا رو میده : صدای پاور

خطرناکه ؟ قابل تعمیر هست؟

آخرین ویرایش:

manhatan

کاربر سایت
Apr 14, 2009
1,232
نام
MEHDI
فرشید جان سلام

دیدم اونور خلوته گفتم اینور بپرسم
من چند وقتی هست از پاور بعد چند ساعت کار کردن یه صدای جیر جیر ضعیف میده اول فکر کردم فنه کامل بازش کردم تمیز کردم. البته من یه ذره حساس هستم باید به پشت کیس نزدیکم تا صداشو بشنوم بعضی موقع ها کلا صدا نمیاد.
این صدا رو میده : صدای پاور

خطرناکه ؟ قابل تعمیر هست؟
1 خرابی فن پاور
2 نشتی خازن پاور
بدید تعمیرکار بیرون

• Like
Reactions: residen and SAGAD

SAGAD

کاربر سایت
Nov 1, 2007
2,466
این صدا به تنهایی نمیتونه نشونه ی بدی باشه، معمولا برخی قطعاتِ الکتریکی مثل Coil-ها حتی در کارت‌های گرافیکی و فریمِ خیلی بالا زیرِ بار همچین صداهایی تولید می‌کنن.اگر در کارکردش اختلالی ایجاد نشده و صدا فقط هنگامِ کار سنگینِ سیستم از پاور شنیده میشه نمیشه بهش ایرادِ قطعی وارد کرد، اما اگر بعدا زیاد شد یا کارکردش پایدار نبود میشه به ایرادِ قطعات الکتریکی و برد تبدیلش نسبت داد و فرستاد گارانتی.

از صدای ضبط شده هم چیز غیرعادی تشخیص ندادم، بیشتر صدای موتور فن بود تا صداهای دیگه. بعضی فن‌ها در دورهای مشخص صدای متفاوتی تولید می‌کنن که با تغییرِ دور در بایوس مشخص‌تر میشه.
ممنون فرشید جان یه چیز یادم رفت بگم وقتی سیستم پست سر هم روشن میمونه مثلا 5-6 ساعت اینطوری میشه . بعد مثلا خاموشی کنم بعد مثلا 30 دقیقه رشن کنم اوکی میشه فقط نگرانیم این بود اگه اروژانسی نیست فعلا دست نگه دارم گفتم باقی قطعات اسیب نبینن

باز هم تشکر

che-jaleb

کاربر سایت
Jan 16, 2018
1,226
یه سوال
فکر کنید یه pc کارت گرافیک نداره
می‌خوایم از گرافیک آنبورد استفاده کنیم

هم مادربورد یه گرافیک آنبورد داره
هم CPU هم از اینا که هسته گرافیمی دارن خودشون ( اگر اشتباه نکنم بهش میگن apu )
چجوری میتونم انتخاب کنم از کدوم استفاده کنه؟ کدوم فعال بشه

Dr.Trax

کاربر سایت
Jul 12, 2008
2,048
دوستان شدیدا به کمکتون احتیاج دارم. لطفا این تا آخر مطالعه کنید.

یه مادربورد ASUS TUF B450-PRO GAMING خریدم (همراه با RYZEN 5 3600)، از یه فروشگاه اینترنتی. نسبت به فروشگاه های دیگه قیمت خیلی مناسبی داشت.
امروز این مادربورد و سی پی یو رسید دستم و بستم روی کِیس. پاور رو متصل کردم و سیستم بدون مشکل روشن شد. ولی ارور "CPU fan error" داد. چک کردم دیدم فَن سی پی یو در حال چرخشه، اما سیستم نمی تونه فن رو شناسائی کنه. دکمه F1 رو زدم وارد ستاپ شدم. دیدم بله، فَن نمایش داده نمی شه و هیچ دُور چرخشی نشون نمی ده. مثل عکس زیر دونه دونه کانکتورها رو عوض کردم. روی سه تا کانکتور جواب نداد، اما روی کانکتور آخری فن رو شناخت و مشکل حل شد.
138160

138161

بعد از رفع این مشکل، ویندوز 10 نصب کردم. وارد ویندوز شدم و از بخش update & security درایورها و آپدیت ها رو نصب کردم. اما مشکلی که داشتم این بود که بخش صدایِ ویندوز فقط مانیتور رو شناسائی می کرد و نمی تونست اسپیکر رو بشناسه! هندزفری هم وصل کردم اما اونم نشناخت!
138162

فقط مانیتور رو نشون میده! در حالی که روی سیستم قبلی هم مانیتور رو نشون می داد هم اسپیکر!
138163

رفتم سایت رسمی ایسوس تو این لینک TUF B450-PRO GAMING Driver & Tools | Motherboards | ASUS Global
و تمام درایورهای مادربورد رو دانلود کردم، اما نتیجه ای نداشت! اصلا هیچ وسیله ای که به لاین خروجی صدا وصل می کنم نمی شناسه! نکته جالب اینجاست که بعد از نصب درایور صدا حتی آیکون Realtek هم تو منوی ساعت نمایان نمی شه!!!!
بــایوس مادربورد رو هم آپدیت کردم، اما هیچی به هیچی!
138164

دیگه زدم به سیم آخر و دوباره ویندوز عوض کردم! اینبار اجازه ندادم خودِ ویندوز درایوری رو نصب کنه. همون درایورهائی که از سایت ایسوس گرفته بودم رو نصب کردم. AMD Chipset Driver و Realtek Audio Driver .
اما باز هم مشکل حل نشد و سیستم هیچ اسپیکر و هندفری رو شناسائی نمی کنه!!!! فقط مانیتور که با کابل DisplayPort به گرافیک متصله.

اینم بگم که از اتصلات کِیس فقط دکمه های پاور و ریست و چراغ هارد رو نصب کردم. چیزهای دیگه رو وصل نکردم چون نیازی نیست به نظرم.
138167

مادربورد سی دی هم داره. اما سی دی رام ندارم که تست کنم. اما فکر نمی کنم تفاوتی ایجاد کنه، چون درایورهای مادربورد رو از سایت رسمی دانلود کردم! فرقی با سی دی نداره مسلما!

الان سوالی که دارم اینه...
آیا مادربورد مشکل سخت افزاری داره!؟؟؟
غیر از مشکل سخت افزاری چیز دیگه به ذهنم نمی رسه!
چه کنم به نظرتون؟؟
مشکل از کجاست؟؟

فرشید جان ممنون می شم کمک کنید شما هم
Farshidstar2012

• Like
Reactions: che-jaleb

che-jaleb

کاربر سایت
Jan 16, 2018
1,226

یه مادربورد ASUS TUF B450-PRO GAMING خریدم (همراه با RYZEN 5 3600)، از یه فروشگاه اینترنتی. نسبت به فروشگاه های دیگه قیمت خیلی مناسبی داشت.
امروز این مادربورد و سی پی یو رسید دستم و بستم روی کِیس. پاور رو متصل کردم و سیستم بدون مشکل روشن شد. ولی ارور "CPU fan error" داد. چک کردم دیدم فَن سی پی یو در حال چرخشه، اما سیستم نمی تونه فن رو شناسائی کنه. دکمه F1 رو زدم وارد ستاپ شدم. دیدم بله، فَن نمایش داده نمی شه و هیچ دُور چرخشی نشون نمی ده. مثل عکس زیر دونه دونه کانکتورها رو عوض کردم. روی سه تا کانکتور جواب نداد، اما روی کانکتور آخری فن رو شناخت و مشکل حل شد.
View attachment 138160

View attachment 138161

بعد از رفع این مشکل، ویندوز 10 نصب کردم. وارد ویندوز شدم و از بخش update & security درایورها و آپدیت ها رو نصب کردم. اما مشکلی که داشتم این بود که بخش صدایِ ویندوز فقط مانیتور رو شناسائی می کرد و نمی تونست اسپیکر رو بشناسه! هندزفری هم وصل کردم اما اونم نشناخت!
View attachment 138162

فقط مانیتور رو نشون میده! در حالی که روی سیستم قبلی هم مانیتور رو نشون می داد هم اسپیکر!
View attachment 138163

رفتم سایت رسمی ایسوس تو این لینک TUF B450-PRO GAMING Driver & Tools | Motherboards | ASUS Global
و تمام درایورهای مادربورد رو دانلود کردم، اما نتیجه ای نداشت! اصلا هیچ وسیله ای که به لاین خروجی صدا وصل می کنم نمی شناسه! نکته جالب اینجاست که بعد از نصب درایور صدا حتی آیکون Realtek هم تو منوی ساعت نمایان نمی شه!!!!
View attachment 138164

دیگه زدم به سیم آخر و دوباره ویندوز عوض کردم! اینبار اجازه ندادم خودِ ویندوز درایوری رو نصب کنه. همون درایورهائی که از سایت ایسوس گرفته بودم رو نصب کردم. AMD Chipset Driver و Realtek Audio Driver .
اما باز هم مشکل حل نشد و سیستم هیچ اسپیکر و هندفری رو شناسائی نمی کنه!!!! فقط مانیتور که با کابل DisplayPort به گرافیک متصله.

اینم بگم که از اتصلات کِیس فقط دکمه های پاور و ریست و چراغ هارد رو نصب کردم. چیزهای دیگه رو وصل نکردم چون نیازی نیست به نظرم.
View attachment 138167

مادربورد سی دی هم داره. اما سی دی رام ندارم که تست کنم. اما فکر نمی کنم تفاوتی ایجاد کنه، چون درایورهای مادربورد رو از سایت رسمی دانلود کردم! فرقی با سی دی نداره مسلما!

چه کنم به نظرتون؟؟
مشکل از کجاست؟؟

Farshidstar2012

یه تجربه خودمو بگم
من مادربورد الایت گروپ گرفتم و CPU amd و کارت گرافیک ati
من صدام مشکل داشت وقتی وصل میکردم اسپیکر به پشت کیس حتی می‌شناخت صدایی نداشت اما . گاهی هم نمی‌شناخت صدا رو
اسپیکر تست کردم درست بود . مادربورد بررسی کردم مشکلی نداشت . بردم شرکت گارانتی کننده اونجام تست کردن درست بود
یه وسیله جانبی خریده بودم . که جلو کیس وصل میشد پورت انواع رم ساپورت میکرد و سوکت ورودی و خروجی صدا ( گفتم وصل کنم شاید صدا از این بیاد )
بازم جواب نداد

تا اینکه یه هدفون وصل کردم به پورت خروجی صدا جلو کیس ( همون وسیله )
صدا از اسپیکر که به خروجی صدا پشت کیس وصل بود پخش شد
درست شد

بعضی اوغاتم یهو سیستم کند میشد انگار ویندوز ۹۵ ه و پنتیوم ۱ ه
یه بارم بخاطر CPU خاموش شد
و کلی دردسر دیگه

Pc بردم پیش یه تعمیرکار که فامیلمون معرفی کرده بود
دید و تست کرد گفت ببین هرچی amd و amd ساپورت بخری ممکنه به مشکلات غیر عقلانی و توهمی بخوری از من میشنوی دست نزن تعمیر نکن بدتر میشه
هنوز pc م کار می‌کنه ولی عمرا دیگه amd بخرم

hp3in_pro

کاربر سایت
Mar 16, 2010
310
نام
حسین
سلام خسته نباشید دوستان
من یه باکس هارد ۳.۵اینچی خریدم حالا میخوام هارد سیستمم رو که اطلاعات مهمی داخلش دارم وصل کنم
ایا با وصل کردن هارد به باکس هارد فرمت میشه؟

kamyy

کاربر سایت
Mar 20, 2013
3,874
نام
بنیامین
یک سوال : جدیدا طی ماه اخیر وقتی از سایتی مثل دانلودها یا دی ال فاکس گیم دانلود می کنم با دانلود منیجر وقتی به 99.99 می رسه قطع می شود !!! مشکل چیست ؟؟؟؟؟؟؟؟

hojjjat2

کاربر سایت
Feb 19, 2016
516
سلام خسته نباشید دوستان
من یه باکس هارد ۳.۵اینچی خریدم حالا میخوام هارد سیستمم رو که اطلاعات مهمی داخلش دارم وصل کنم
ایا با وصل کردن هارد به باکس هارد فرمت میشه؟
نه عزیز
یک سوال : جدیدا طی ماه اخیر وقتی از سایتی مثل دانلودها یا دی ال فاکس گیم دانلود می کنم با دانلود منیجر وقتی به 99.99 می رسه قطع می شود !!! مشکل چیست ؟؟؟؟؟؟؟؟
قطع میشه یعنی فیل میشه؟ یا میشه دوباره ادامه اش رو گرفت؟
ممکنه مربوط به هارد و اون داریوی باشه که فایل های temp دانلود منیجر داخش هستند

View attachment 138160

View attachment 138161

View attachment 138162

View attachment 138163

View attachment 138164

View attachment 138167

چه کنم به نظرتون؟؟
مشکل از کجاست؟؟

Farshidstar2012
در مورد فن اگر دقت کنی بعضی از سوکت ها مربوط به سیستم خنک کننده ابی هستند و طبیعتا ب دلیل ماهیت پمپ ممکنه فن را نشان ندهند البته فک کنم اپشنی در بایاس باشه که شما تایین کنی از چه سیستم خنک کننده ای میخوای استغاده کنی
از نظر من فن مادربورد مشکلی نداشته
در مورد صدا اگر به ویندوز نصب شده و داریور نصب شده و اسپیکر اطمینان داری بنظرم چاره ای نیست جز فرستادن ب گارانتی مادر بورد من بدون درایور اسپیکر رو مشناسه
سه تا پشنهاد دارم
ویندوز اینتر پرایز 1909 بدون حرف n نصب کنی
با هدفون یا هر وسیله ای دیگه امتحان کن
پورت های جلو کیس را وصل کن با اون ها هم امتحان کن

یه سوال
فکر کنید یه pc کارت گرافیک نداره
می‌خوایم از گرافیک آنبورد استفاده کنیم

هم مادربورد یه گرافیک آنبورد داره
هم CPU هم از اینا که هسته گرافیمی دارن خودشون ( اگر اشتباه نکنم بهش میگن apu )
چجوری میتونم انتخاب کنم از کدوم استفاده کنه؟ کدوم فعال بشه
دوست عزیز مادربورد گرافیک نداره همون cpu شما کار پردازش انجام میده

• Like
Reactions: hp3in_pro

kamyy

کاربر سایت
Mar 20, 2013
3,874
نام
بنیامین
نه عزیز

قطع میشه یعنی فیل میشه؟ یا میشه دوباره ادامه اش رو گرفت؟
ممکنه مربوط به هارد و اون داریوی باشه که فایل های temp دانلود منیجر داخش هستند

در مورد فن اگر دقت کنی بعضی از سوکت ها مربوط به سیستم خنک کننده ابی هستند و طبیعتا ب دلیل ماهیت پمپ ممکنه فن را نشان ندهند البته فک کنم اپشنی در بایاس باشه که شما تایین کنی از چه سیستم خنک کننده ای میخوای استغاده کنی
از نظر من فن مادربورد مشکلی نداشته
در مورد صدا اگر به ویندوز نصب شده و داریور نصب شده و اسپیکر اطمینان داری بنظرم چاره ای نیست جز فرستادن ب گارانتی مادر بورد من بدون درایور اسپیکر رو مشناسه
سه تا پشنهاد دارم
ویندوز اینتر پرایز 1909 بدون حرف n نصب کنی
با هدفون یا هر وسیله ای دیگه امتحان کن
پورت های جلو کیس را وصل کن با اون ها هم امتحان کن
می شه دوباره ادامه داد

zilyzal

کاربر سایت
Feb 10, 2017
3,084
کیس من یه گزینه واسه تنظیم سرعت فن داره چند وقته وقتی میذارم رو دور تند خیلی سروصدا میکنه رو دور کم هم هست ولی خب خیلی کمتره مشکل از چی میتونه باشه و چکار میتونم بکنم چون سیستمم تو این چند سال همیشه رو دور تند بود و همیشه هم بی صدا بود

manhatan

کاربر سایت
Apr 14, 2009
1,232
نام
MEHDI
کیس من یه گزینه واسه تنظیم سرعت فن داره چند وقته وقتی میذارم رو دور تند خیلی سروصدا میکنه رو دور کم هم هست ولی خب خیلی کمتره مشکل از چی میتونه باشه و چکار میتونم بکنم چون سیستمم تو این چند سال همیشه رو دور تند بود و همیشه هم بی صدا بود
فنهای کیس رو سرویس کنید دانش و وقتشو ندارید تعویض کنید

zilyzal

کاربر سایت
Feb 10, 2017
3,084
فنهای کیس رو سرویس کنید دانش و وقتشو ندارید تعویض کنید
وقتشو دارم دانششو ندارم کیسو باز کردم خاک های داخلشو تمیز کردم ولی تاثیری نداشت بخوام تعویض کنم حدودا چقدر هزینه داره
اگه بذارم همینجور بمونه و رو دور کم بذارمش مشکل ایجاد میکنه؟

کاربرانی که این قسمت را مشاهده می‌کنند

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
or ثبت‌نام سریع از طریق سرویس‌های زیر