تاپیک مشکلات سخت افزار و نرم افزار

Farshidstar2012

کارشناس سخت افزار PC و شبکه
کاربر فعال
Jul 4, 2008
12,751
نام
فرشید
میخوام صداشون بیاد پایین ...
مشکل دما فکر نکنم داشته باشم.

برای کم شدن صدا تنها راه خرید فن های حرفه ای و برند معتبر و دارای کنترلر دور فن هست
فن های معتبر موجود در بازار ما COUGAR و Thermalright و بعد هم Deepcool هستن.

yeke

کاربر سایت
Jun 30, 2013
502
اقا من اسپلینتر سل وبا سینت رو saint row بازی میکنم صدا همش قطع و وصل میشه خود ویدیو های بازی هم صداشون خودشون قطع میشه مشکل کجاست؟
مرسی

amirmahmood

کاربر سایت
Nov 12, 2009
3,202
نام
امیر محمود
اقا من اسپلینتر سل وبا سینت رو saint row بازی میکنم صدا همش قطع و وصل میشه خود ویدیو های بازی هم صداشون خودشون قطع میشه مشکل کجاست؟
مرسی
مادربوردت چیه؟
سایت سازنده مادربورد رو چک کن و جدیدترین داریور صدا رو دریافت و نصب کن.
در ویندوز وضعیت صدا چطور هستش؟ و سایر بازی ها؟

yeke

کاربر سایت
Jun 30, 2013
502
مادربوردت چیه؟
سایت سازنده مادربورد رو چک کن و جدیدترین داریور صدا رو دریافت و نصب کن.
در ویندوز وضعیت صدا چطور هستش؟ و سایر بازی ها؟
بازی crysis 3 تو extras فیلم شو زدم اون هم گیر کردد جدیدا این مشکل برام بوجود اومده
یک سوال برنامه ای میتونی معرفی کنید از سلامت سخت افزار هام باخبر بشم؟
جدیدا خیلی کند شده کامپیوترم

تو ویندوز فیلم میزارم عادیه توkmp مشکلی ندارم

- - -ویرایش - - -

کلا کسی نیست؟

amirmahmood

کاربر سایت
Nov 12, 2009
3,202
نام
امیر محمود
بازی crysis 3 تو extras فیلم شو زدم اون هم گیر کردد جدیدا این مشکل برام بوجود اومده
یک سوال برنامه ای میتونی معرفی کنید از سلامت سخت افزار هام باخبر بشم؟
جدیدا خیلی کند شده کامپیوترم

تو ویندوز فیلم میزارم عادیه توkmp مشکلی ندارم

- - -ویرایش - - -

کلا کسی نیست؟
برای اینکه از سلامت سخت افزار مطمئن بشی باید بنچمارک های مختلف رو برای CPU و GPU اجرا کنید و دما قطعات رو چک کنید که باید نرمال باشند.
کند شدن کامپیوتر دلایل مختلف داره:
1- بعضی اوقات سیستم عامل Crash می کنه که طبیعی هستش. (البته دفعاتش خیلی کم هستش.)
2- نصب انتی ویروس و برنامه هایی که از رم و CPU زیاد استفاده می کنن.

اگر کامپوتر خیلی کند شده بهتر هستش که یک ویندوز 7 یا 8 بصورت Fresh نصب کنی. ضمنا بعد از نصب سیستم عامل فقط برنامه های ضروری رو نصب کنید و از نصب برنامه متفرقه خودداری کنید.

dvb_hamed

کاربر سایت
Jan 28, 2008
66
دوستان چندتا سوال دارم
1) از کجا میشه دقیقا خاطر جمع شد که سیستم داره dual channel کار میکنه؟
جدیدا یه رم 4 گیگ گرفتم و کنار یه رم 2 گیگ گذاشتم ولی برند تایمینگ حجم رم ها با هم یکی نیست.نتیجه ی برنامه cpuz اینه
65051416114750601438.jpg
61639426809685616118.jpg
69581283940110648326.jpg

2) یه DDR5 1G 6770 xfx گرفتم و دوستان همین سایت فرمود ریفرنس هستش(core 775 , clock memory 1000)
با برنامه ی خود AMD اورکلاکش کردم و شدهcore 860 , clock memory 1200
می خوام بدونم این کار به کارت آسیب نمیزنه؟حرارت کارت تا 73 درجه میره بالا
26186407799853560633.jpg
68752563241789771857.jpg
07013275847764282213.jpg

3)از کجا میشه دقیق متوجه شد که پاور تا چند وات واقعی رو جواب میده؟می خوام بدونم اگه کمه برم عوضش کنم(مشکلی تا حالا ازقبیل ریست شدن و خاموش شدن ... پیش نیومده)

سپاس

Farshidstar2012

کارشناس سخت افزار PC و شبکه
کاربر فعال
Jul 4, 2008
12,751
نام
فرشید
دوستان چندتا سوال دارم
1) از کجا میشه دقیقا خاطر جمع شد که سیستم داره dual channel کار میکنه؟
جدیدا یه رم 4 گیگ گرفتم و کنار یه رم 2 گیگ گذاشتم ولی برند تایمینگ حجم رم ها با هم یکی نیست.نتیجه ی برنامه cpuz اینه
65051416114750601438.jpg

2) یه DDR5 1G 6770 xfx گرفتم و دوستان همین سایت فرمود ریفرنس هستش(core 775 , clock memory 1000)
با برنامه ی خود AMD اورکلاکش کردم و شدهcore 860 , clock memory 1200
می خوام بدونم این کار به کارت آسیب نمیزنه؟حرارت کارت تا 73 درجه میره بالا
07013275847764282213.jpg

3)از کجا میشه دقیق متوجه شد که پاور تا چند وات واقعی رو جواب میده؟می خوام بدونم اگه کمه برم عوضش کنم(مشکلی تا حالا ازقبیل ریست شدن و خاموش شدن ... پیش نیومده)

سپاس

1- همین که توی CPU-Z توی قسمت Memory جلوی گزینه ی Channel# بزنه DUAL یعنی دوکاناله داره کار می کنه.
2-خیر، آسیب نمیزنه و حرارت هم در حد نرمال هست، فقط ممکنه در این فرکانس پایدار نباشه یا توی بازیها هنگ کنه یا ارور بده، اگه تست پایداری رو پس داده که مشکلی نیست
3-از اونجایی که برند معتبری باشه و مدلش هم قبلا تست شده باشه و امتحانش رو تحت خروجیهای مختلف پس داده باشه. ایراد پاور هم ناگهانی بروز می کنه و خبر نمی کنه، اینکه تا الان مشکلی نداشته هیچ دلیل اطمینان نمیشه.

<^SIleNT^>

کاربر سایت
Dec 31, 2007
356
نام
Ash
سلام دوستان، یه مشکلی پیدا کردم که خیلی رو اعصابه.
جدیدا افت فریم شدیدی توی بازیام پیدا کردم. اما میدونم که این افت فریم از کارت گرافیکم نیست. چون وقتی نتظیمات روی حداقل هم میزارم بازم بازیام لگی هستن.
این مشکل رو نه تنها با بازیهای جدید بلکه با بازیهایی که قبلا ازشون فریم ریت خوبی میگرفتم هم خودشو نشون داده.
S.T.A.L.K.E.R call of pripyat یکی از بازیاست که الان عملا غیر قابل بازی شده. Shogun 2 هم همینطور...
خودم فکر میکنم مشکل ممکنه از رم باشه. حالا راهی هست که بشه مطمئن شد؟

Intel(R) Core(TM) i5 CPU 760 @ 2.80GHz (4 CPUs), ~2.8GHz
ASUS P7P55D
ADATA 4GB 1333 gaming dual
XFX ATI Radeon HD 5830

اینم فایل txt ـه z-cpu
Download ASH.txt

آخرین ویرایش:

mikelwar

کاربر سایت
Jul 25, 2012
1,171
نام
ALI
دوستان من کارتم 6790 است این کارتو پارسال خریدم وازش کاملا راضیم .ولی تازگیها دماش موقع بازی خیلی بالا می ره مثلا همیشه در هنگام بازی دمای هسته از 77 بالتر نمی رفت ولی الان از 80 هم بالا میره و به 85 هم می رسه با اینکه دور فنشو روی 100 هم می زارم باز این طوری میشه . لطفا کمکم کنید

amirmahmood

کاربر سایت
Nov 12, 2009
3,202
نام
امیر محمود
دوستان من کارتم 6790 است این کارتو پارسال خریدم وازش کاملا راضیم .ولی تازگیها دماش موقع بازی خیلی بالا می ره مثلا همیشه در هنگام بازی دمای هسته از 77 بالتر نمی رفت ولی الان از 80 هم بالا میره و به 85 هم می رسه با اینکه دور فنشو روی 100 هم می زارم باز این طوری میشه . لطفا کمکم کنید
کارت 6790 اصلا نباید اینقدر افزایش حرارت داشته باشه.
شما اخرین درایور رو نصب کن.
اورکلاک که نکردی؟ چون OC باعث افزایش شدید دما میشه.
بعدم وقتی شما OC نکردین لزومی نداره دور فن روی 100درصد باشه. روی Auto باید باشه.
نرم افزار HW Monitor رو بگیر و اجرا کن. سپس تست 3D Mark11 رو هم اجرا کن و ببین دما تا چقدر میره.

سلام دوستان، یه مشکلی پیدا کردم که خیلی رو اعصابه.
جدیدا افت فریم شدیدی توی بازیام پیدا کردم. اما میدونم که این افت فریم از کارت گرافیکم نیست. چون وقتی نتظیمات روی حداقل هم میزارم بازم بازیام لگی هستن.
این مشکل رو نه تنها با بازیهای جدید بلکه با بازیهایی که قبلا ازشون فریم ریت خوبی میگرفتم هم خودشو نشون داده.
S.T.A.L.K.E.R call of pripyat یکی از بازیاست که الان عملا غیر قابل بازی شده. Shogun 2 هم همینطور...
خودم فکر میکنم مشکل ممکنه از رم باشه. حالا راهی هست که بشه مطمئن شد؟

Intel(R) Core(TM) i5 CPU 760 @ 2.80GHz (4 CPUs), ~2.8GHz
ASUS P7P55D
ADATA 4GB 1333 gaming dual
XFX ATI Radeon HD 5830

اینم فایل txt ـه z-cpu
Download ASH.txt
سلام
بازی های دیگه وضعیت چطوره؟ بازی های جدید منظورم هست.
ممکن هستش مشکل از درایور یا خود بازی باشه.
اخرین درایور جدید amd رو بگیر و سعی کن اخرین پچ ها رو هم برای اون بازی ها بگیری.
اگر به رم شک داری می تونی memtest 86 رو اجرا کنی و ببینی که رم هات درسته یا نه.

kv7_shadow

کاربر سایت
Aug 26, 2011
1,731
نام
کورش
سلام خسته نباشید
من مادر بودم MSI Z77a-gd65 هست
امروز یه مشکل پیش اومد مجبور شدم برم بایوس B. آخه دوال بایوسه!
میخوام ببینم اون بایوس A که مشکل داشت رو چطور میتونم پاک کنم که این B پاک نشه و اگه بعدا مشکلی پیش اومد switch کنم رو اون؟
یکی هم این که BCD با ریست کردن بایوس که مشکلی براش پیش نمیاد؟
ممنون

آخرین ویرایش:

Mohsen1996

کاربر سایت
Aug 12, 2013
96
نام
محسن
سلام چه طور میشه از کارت گرافیک تست گرفت؟! مدل کارتم هم EVGA GTX 560 هست.
همچنین چه طور میشه از راندمان سی پی یو مطلع شد؟! مثلا میزان فرکانسش در حالت های مختلف به همراه دما و بازدهی ایی که داره!
یه مورد دیگه هم که هست اینکه الان یه CPU AMD Phenom X6 1090t دارم و زمانی که میزارم روی Turbo UCC صداش بیشتر میشه توی این حالت چه فرقی با حالت های نرمال سی پی یو داره؟!
پیشاپیش ممنون

amirmahmood

کاربر سایت
Nov 12, 2009
3,202
نام
امیر محمود
سلام خسته نباشید
من مادر بودم MSI Z77a-gd65 هست
امروز یه مشکل پیش اومد مجبور شدم برم بایوس B. آخه دوال بایوسه!
میخوام ببینم اون بایوس A که مشکل داشت رو چطور میتونم پاک کنم که این B پاک نشه و اگه بعدا مشکلی پیش اومد switch کنم رو اون؟
یکی هم این که BCD با ریست کردن بایوس که مشکلی براش پیش نمیاد؟
ممنون
سلام
چه مشکلی که بوجود اومد که Switch کردی؟
معمولا وفتی نصب بایوس با مشکل رو به رو میشه و سیستم به طور کامل روشن نمیشه، به طور خودکار بایوس B فعال میشه.
بایوس رو که نمی تونی پاک کنی!! می تونی UPGRADE یا DOWNGRADE کنی.

سلام چه طور میشه از کارت گرافیک تست گرفت؟! مدل کارتم هم EVGA GTX 560 هست.
همچنین چه طور میشه از راندمان سی پی یو مطلع شد؟! مثلا میزان فرکانسش در حالت های مختلف به همراه دما و بازدهی ایی که داره!
یه مورد دیگه هم که هست اینکه الان یه CPU AMD Phenom X6 1090t دارم و زمانی که میزارم روی Turbo UCC صداش بیشتر میشه توی این حالت چه فرقی با حالت های نرمال سی پی یو داره؟!
پیشاپیش ممنون
سلام
برای تست کردن کارت گرافیک بنچمارک های مختلفی وجود داره:
چند تا از شناخته شده هاش این ها هستند:
3D Mark11
3D Mark 2013
Unique Heaven 4
-------
برای تست سی پی یو هم نرم افزار هایی وجود داره مثل:
Sandra 2013
Burn in test
Passmark

Turbo mode فرکانس سی پی یو رو افزایش میده.
افزایش فرکانس مساوی است با افزایش دمای CPU
افزایش دمای سی پی یو باعث افزایش دور فن سی پی یو میشه تا خنک بشه. در نتیجه Noise فن هم افزایش پیدا می کنه .

mikelwar

کاربر سایت
Jul 25, 2012
1,171
نام
ALI
amirmahmood
ممنون یه دور دیگه تست گرفتم دما عادی شد .فکر کنم اون موقعی که تست گرفتم مدت زیادی بود که pc روشن بود فکر کنم به خاطر همین بود
بعد یه سوال دیگه دارم درباره ی پردازنده ام .پردازندهام اینه pentinium dduel core e5700 3000 ghz
خوب من در حال حاضر فرکانس هسته اش را تا 3375 افزایش دادم ولی وقتی بیشتز از 3500 می کنم و توی بازی می رم اون تصویر ابی درباره ی ارور میاد بعد ریست میکنم نمیدونم مشکل از چیه چ.ن من چند چا خوندم که این پردازنده را تا 3800 بدون اعمال ولتاژ میشه اوور کرد ولی حالا نمیدونم قضیش چیه.ولی من باید اینو بگم که موقع اوور کلاک توی بایوس به هیچ گزینه ای دست نمی زنم فقط اوور می کنم من خودم حدس می زنم به خاطر همین موضوعه راستی مادربردم اینه . msi p41-c33

کاربرانی که این قسمت را مشاهده می‌کنند

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
or ثبت‌نام سریع از طریق سرویس‌های زیر