کدهای خطا در XBox 360 و دلایل بروز آن ها

• Thread starter Thread starter Console
  • تاریخ آغاز تاریخ آغاز
دوستان دستگاه من errore 0103 داده! درست میشه دستگاهم؟؟ کسی از هزینش خبر داره؟:(

این کد 0103 خطا بسیار نزدیک به کد خطای معروف 0102 هستش که مربوط به مشکلات همیشگی
فرسودگی در سطح BGA پردازدنده گرافیکی کنسول که به خاطر یک سری مشکلات برقی که رخ داده در این ناحیه شما این
پیغام رو دریافت کردید.

بله درست میشه، مثل همیشه با روش X-Clamp قابل تعمیر هستش
روش ساده تعمیر
آموزش کامل X-Clamp Replacement

میتونید خودتون با خرج 2 الی 3 هزار تومن کنسول رو با روش بالا تعمیر کنید و یا بدید بیرون با 20 تا 35 هزار تومن فروشگاه ها براتون انجام بدند

این کد 0103 خطا بسیار نزدیک به کد خطای معروف 0102 هستش که مربوط به مشکلات همیشگی
فرسودگی در سطح BGA پردازدنده گرافیکی کنسول که به خاطر یک سری مشکلات برقی که رخ داده در این ناحیه شما این
پیغام رو دریافت کردید.

بله درست میشه، مثل همیشه با روش X-Clamp قابل تعمیر هستش
روش ساده تعمیر

میتونید خودتون با خرج 2 الی 3 هزار تومن کنسول رو با روش بالا تعمیر کنید و یا بدید بیرون با 20 تا 35 هزار تومن فروشگاه ها براتون انجام بدند

داداش مرسی ولی من یه نکته بگم! آخه من تو این 1 سال شاید سر جمع 100 ساعت بازی نکردم از GAMESCORE معلومه:1300! تو این مدت نوسان هم نداشتم اصلا! دیشب بعد از 2 روز اومدم روشن کنم اونجا که آرم میاد یهو شطرنجی شد حتی به داشبورد هم نرسید!! بعد که ریست کردم دیگه 3 چراغ داد:(( داداش یعنی بعد از درست شدن ممکنه باز خراب شه؟ با توجه به اینکه مشکل من شاید از فرسودگی نباشه...

داداش مرسی ولی من یه نکته بگم! آخه من تو این 1 سال شاید سر جمع 100 ساعت بازی نکردم از GAMESCORE معلومه:1300! تو این مدت نوسان هم نداشتم اصلا! دیشب بعد از 2 روز اومدم روشن کنم اونجا که آرم میاد یهو شطرنجی شد حتی به داشبورد هم نرسید!! بعد که ریست کردم دیگه 3 چراغ داد:(( داداش یعنی بعد از درست شدن ممکنه باز خراب شه؟ با توجه به اینکه مشکل من شاید از فرسودگی نباشه...

برداشت شما ار فرسودگی با اون فرسودگی که من توضیح دادم بسیار متفاوت هستش.

بگذارید این موضوع رو کمی بیشتر برای شما باز کنم.
قطعات اصلی کنسول مثل CPU GPU RAM HANA و سایر قطعات به وسیله تکنولوژی اتصالات BGA
به سطح مادربورد کنسول اتصال داده شده اند، این سطح از توپ های بسیار زیری تشکیل شده که با آن
ball گفته میشه

bga_reballing_01.jpg

این توپ ها وظفیه ارسال و دریافت اطلاعات رو بز طبق مدارهایی خاص خودشون بر عهده دارند

mini_bga.gif

و همچنین وظیفه دارند که برق لازمه ی این پردازنده رو تامین کنند.

خوب
وقتی کنسول شروع میکنه به فعالیت های محاسباتی پردازنده اون حسابی گرم میشه و بلاخره این
گرما باید خارج بشه از سطح و بخصوص مرکز پردازنده، ولی در سیستم تهویه کنسول اشکالاتی
وجود داره که این تهویه و خنک سازی به خوبی صورت نمی گیرید و فن های کنسول به خاطر RPM
پایین یا همون دور سرعت کمی که دارند نمی توانند به خوبی به وظیفه ی خودشون عمل کنند

همین امر باعث میشه گرمای قاب توجهی در سینکی که برروی پردازنده قرار داره جمع بشه و
به خوبی تخلیه نشه و ظرفیت اون برای جذب گرما از سطح پردازنده کم و کمتر می شود.

به تمام این موارد گیره های X مانند کنسول را هم اضافه کنید که در درجه حرارت های بالا
و همچنین خمیر سیلیکونی که بعد از سه الی شش ماه عمر مفید عکس العمل های چندان
رضایت بخشی نشان نمی دهد و با نداشتن اتصال در حالت MAX برروی سطح پردازنده، مقدار
قابل توجهی از گرما میتونه در خود پردازنده باقی بماند.

این گرما کم کم به همون سطح BGA فشار وارد میکنه و باعث می شود آن توپ ball ها از حالت
طبیعی خودشون خارج بشند و دوچار اوفت کارایی بشوند و همان فرسودگی برای اینها کم کم رخ میده

تا تعداد قابل توجهی از این ball ها اتصال خودشون رو با سطح مادربورد و مداری که باید به اون وصل
باشند رو از دست میدند و در نهایت کنسول سه چراغ قرمز رو به عنوان اخطار به کاربر نشان میدهد.

برای رفع این مشکل ساده ترین راه حل استفاده از روش تعمیری X-Clamp هستش که با نصب پیچ
پشت برد همراه هستش باعث میشند که فشاری بیش از حد معمول وارد کنند بر سطح پردازنده
و این فشار برروی BGA نیز وارد میشود و فاصله هایی که در اثر فرسودگی ایجاد شده را به صورت نسبی
برطرف میکنند و کنسول میتونه برای مدتی دوباره جان تازه ای بگیره.

اما در خرابی های بعدی این روش ساده دیگر کار ساز نخواهد بود و باید کل سطح BGA پاک شود
و با Ball های نو جای گزین شوند.

BGA_GPU.jpg

توضیحات بیشتر و دقیق تر در این دو مطلب وجود دارد
راهنمایی درباره Reballing BGA

+--------------------------+

خوب این از موضوع فرسودگی، بوجود آمدن این شرایط برای کنسول در همان 20 دقیقه اول نیز میتواند رخ دهد
نیازی نیست که حتماً در زمان های بالا چنین اتفاقاتی رخ دهد.

به طور دقیقتر بگویم که حتی در تست کولینگ های کنسول معمولاً بعد از 20 دقیقه دمای کنسول
را می سنجد و کاهش دمایی اون رو با کنسول های معمولی در همان زمان 20 دقیقه بررسی میکنند.

در نهایت نمودار حرارتی اون رو ترسیم میکنند که نشان از گرمایی قابل توجه در همان دقایق اولیه کارکرد کنسول خبر می دهد.

+------------------------------+

موضوع خراب شدن تصویر کنسول شما هم به همین موضوع ربط دارد که به دلیل خرابی هایی
که در سطح BGA رخ داده برای لحظاتی شما تصویر را به اون گونه و خراب دریافت کردید.

+-----------------------------+

معمولاً همیشه اولین خرابی های کنسول قابل تعمیر هستش و اگر سطح خرابی ها زیاد نباشد
و تعمیر کار به کار خود تسلط داشته باشد تا چند ماهی ( سه ماه و یا بیشتر و کمتر ) میتوانید از کنسول استفاده کنید.

ولی خراب شدن دوباره اون موضوع اجتناب ناپذیری است و همیشه این احتمال وجود دارد که مجدداً
صدمات وارده بیشتر شود، الان کنسول شما یک سکته کرده است ولی میتواند جان سالم به در ببرد
ولی در اینده شاید چنین شانسی را نداشته باشد.

بعد از تعمیر کنسول حتماً روش های دستی کولینگ کنسول رو انجام بدید که فشار کمتری بر آن وارد شود
معرفی روش های cooling و تعمیر سه چراغ قرمز

+-------------------------------+

امیدوارم که خوب توضیح داده باشم در این فرصت کم و شما خوب متوجه شده باشید
می توانستم این توضیحات را ندهم چون دیدم که میخواهید کنسول را برای تعمیر به فروشگاه NG
ببرید و عملاً دیگر نیازی به این چیزها ندارید، ولی قصد ام این بوده که روشن بشید و اگر موضوعی
پس ذهن شما چه الان و چه در فروشگاه NG بوجود اید بدانید داستان چی بوده است.
موفق باشید

حق نگهدار

برداشت شما ار فرسودگی با اون فرسودگی که من توضیح دادم بسیار متفاوت هستش.

بگذارید این موضوع رو کمی بیشتر برای شما باز کنم.
قطعات اصلی کنسول مثل CPU GPU RAM HANA و سایر قطعات به وسیله تکنولوژی اتصالات BGA
به سطح مادربورد کنسول اتصال داده شده اند، این سطح از توپ های بسیار زیری تشکیل شده که با آن
ball گفته میشه

bga_reballing_01.jpg

این توپ ها وظفیه ارسال و دریافت اطلاعات رو بز طبق مدارهایی خاص خودشون بر عهده دارند

mini_bga.gif

و همچنین وظیفه دارند که برق لازمه ی این پردازنده رو تامین کنند.

خوب
وقتی کنسول شروع میکنه به فعالیت های محاسباتی پردازنده اون حسابی گرم میشه و بلاخره این
گرما باید خارج بشه از سطح و بخصوص مرکز پردازنده، ولی در سیستم تهویه کنسول اشکالاتی
وجود داره که این تهویه و خنک سازی به خوبی صورت نمی گیرید و فن های کنسول به خاطر RPM
پایین یا همون دور سرعت کمی که دارند نمی توانند به خوبی به وظیفه ی خودشون عمل کنند

همین امر باعث میشه گرمای قاب توجهی در سینکی که برروی پردازنده قرار داره جمع بشه و
به خوبی تخلیه نشه و ظرفیت اون برای جذب گرما از سطح پردازنده کم و کمتر می شود.

به تمام این موارد گیره های X مانند کنسول را هم اضافه کنید که در درجه حرارت های بالا
و همچنین خمیر سیلیکونی که بعد از سه الی شش ماه عمر مفید عکس العمل های چندان
رضایت بخشی نشان نمی دهد و با نداشتن اتصال در حالت MAX برروی سطح پردازنده، مقدار
قابل توجهی از گرما میتونه در خود پردازنده باقی بماند.

این گرما کم کم به همون سطح BGA فشار وارد میکنه و باعث می شود آن توپ ball ها از حالت
طبیعی خودشون خارج بشند و دوچار اوفت کارایی بشوند و همان فرسودگی برای اینها کم کم رخ میده

تا تعداد قابل توجهی از این ball ها اتصال خودشون رو با سطح مادربورد و مداری که باید به اون وصل
باشند رو از دست میدند و در نهایت کنسول سه چراغ قرمز رو به عنوان اخطار به کاربر نشان میدهد.

برای رفع این مشکل ساده ترین راه حل استفاده از روش تعمیری X-Clamp هستش که با نصب پیچ
پشت برد همراه هستش باعث میشند که فشاری بیش از حد معمول وارد کنند بر سطح پردازنده
و این فشار برروی BGA نیز وارد میشود و فاصله هایی که در اثر فرسودگی ایجاد شده را به صورت نسبی
برطرف میکنند و کنسول میتونه برای مدتی دوباره جان تازه ای بگیره.

اما در خرابی های بعدی این روش ساده دیگر کار ساز نخواهد بود و باید کل سطح BGA پاک شود
و با Ball های نو جای گزین شوند.

BGA_GPU.jpg

توضیحات بیشتر و دقیق تر در این دو مطلب وجود دارد
راهنمایی درباره Reballing BGA

+--------------------------+

خوب این از موضوع فرسودگی، بوجود آمدن این شرایط برای کنسول در همان 20 دقیقه اول نیز میتواند رخ دهد
نیازی نیست که حتماً در زمان های بالا چنین اتفاقاتی رخ دهد.

به طور دقیقتر بگویم که حتی در تست کولینگ های کنسول معمولاً بعد از 20 دقیقه دمای کنسول
را می سنجد و کاهش دمایی اون رو با کنسول های معمولی در همان زمان 20 دقیقه بررسی میکنند.

در نهایت نمودار حرارتی اون رو ترسیم میکنند که نشان از گرمایی قابل توجه در همان دقایق اولیه کارکرد کنسول خبر می دهد.

موضوع خراب شدن تصویر کنسول شما هم به همین موضوع ربط دارد که به دلیل خرابی هایی
که در سطح BGA رخ داده برای لحظاتی شما تصویر را به اون گونه و خراب دریافت کردید.

+-----------------------------+

معمولاً همیشه اولین خرابی های کنسول قابل تعمیر هستش و اگر سطح خرابی ها زیاد نباشد
و تعمیر کار به کار خود تسلط داشته باشد تا چند ماهی ( سه ماه و یا بیشتر و کمتر ) میتوانید از کنسول استفاده کنید.

ولی خراب شدن دوباره اون موضوع اجتناب ناپذیری است و همیشه این احتمال وجود دارد که مجدداً
صدمات وارده بیشتر شود، الان کنسول شما یک سکته کرده است ولی میتواند جان سالم به در ببرد
ولی در اینده شاید چنین شانسی را نداشته باشد.

بعد از تعمیر کنسول حتماً روش های دستی کولینگ کنسول رو انجام بدید که فشار کمتری بر آن وارد شود
معرفی روش های cooling و تعمیر سه چراغ قرمز

+-------------------------------+

امیدوارم که خوب توضیح داده باشم در این فرصت کم و شما خوب متوجه شده باشید
می توانستم این توضیحات را ندهم چون دیدم که میخواهید کنسول را برای تعمیر به فروشگاه NG
ببرید و عملاً دیگر نیازی به این چیزها ندارید، ولی قصد ام این بوده که روشن بشید و اگر موضوعی
پس ذهن شما چه الان و چه در فروشگاه NG بوجود اید بدانید داستان چی بوده است.
موفق باشید

حق نگهدار
مرسی داداش هیلی لطف کردی! این دکمه تشکر حیف که برداشته شده:love:

Last edited by a moderator:
سلام همشهری (هم ایالتی:biggrin1: )
کنسول منم ارورE74 داد(چراغ 4 چشمک قرمز میزنه)
صفحه های قبل هم خواندم با reballing bga مشکل حل میشه
یعنی تنها دلیل این ارور توپ ball ها که از حالت
طبیعی خودشون خارج میشن یا دلیل دیگه ای هم میتونه داشته باشه
بعد حل این مشکل چکار کنم که دوباره بهش برنخورم
آخرین ویرایش:
سلام همشهری (هم ایالتی:biggrin1: )
کنسول منم ارورE74 داد(چراغ 4 چشمک قرمز میزنه)
صفحه های قبل هم خواندم با reballing bga مشکل حل میشه
یعنی تنها دلیل این ارور توپ ball ها که از حالت
طبیعی خودشون خارج میشن یا دلیل دیگه ای هم میتونه داشته باشه
بعد حل این مشکل چکار کنم که دوباره بهش برنخورم
برای اولین بار هستش که چنین موردی رخ میده.!!
کنسول رو چند وقت دارید و برد اون چی هستش.؟؟

Reball یعنی بهترین تعمیر ممکنه برای کنسول

اگر مشکل از سمت GPU باشه با یک X-Clamp درجه دو ساده که توی این تاپیک قرار داده شده
میتونید مشکل رو رفع کنید آموزش کامل X-Clamp Replacement ‏

این روش تا الان تضمین شده برای سلامت صد در صد کنسول نبوده و همیشه با صورت زمانی
کنسول راه سره پا نگه میدارد. و میزان عمر این زمان هم بسته به نوع شرایط کنسول و میزان صدمه ایی
که وارد شده بسیار متفاوت است از یک هفته دیده شده تا بالای 3 ماه و بیشتر.!
( کیفیت کار هم تاثیر گذار هستش )

ولی

اگر مشکل از سمت چیپ H)ANA - Chip) باشد داستان کمی فرق دارد

f360elitemobmb1b37ef1.jpg

رفع مشکل این چیپ کمی پیچیده هستش چون معمولا از روش های مختلف Reflow استفاده میشود که توضیح آن در این زمان سخت و وقت گیر خواهد بود.!

فعلا زیاد وارد جزئیات کار و مشکل نمیشم، این صفحه و صفحه قبل تا حدودی توضیحاتی که دادم مربوط به مشکل شما بوده
پس فکر کنم الان دقیقاً متوجه شده باشید که مشکل از چه بابت است و کنسول خبر از چه مشکلی را میدهد.

رای اولین بار هستش که چنین موردی رخ میده.!!
یعنی E74های قبلی همه سه چراغه بودن
صفحه اول هم که E74 توقسمت چراغ چهارم چشمک زن قرار داده
من راهنمایی درباره BGA Reballing که توسایت قرار دادین رو خوندم اگه مشکل با این کار حل میشه میتونم درستش کنم
کنسول رو چند وقت دارید و برد اون چی هستش.؟؟
کمتر از یک ساله که خریدمش بردش هم فالکونه
2 نفر هم هستن تو همین چند صفحه ی قبل مشکل E74 داشتند با عوض کردن خمیر روی هدسینک مشکلشون حل شده.
ویرایش:
الان که ازشون پرسیدم بعد از یه مدت هر دوتا 3چراغه شدن
مثل این که این E74 لعنتی هیچ راه علاجی نداره

آخرین ویرایش:
همیشه همینطور است.!

اگر مشکل از افزایش گرما در Ram است، میتوان با نصب سینک برروی دو چیپ بیرونی و انجام روش
12 ولت کردن فن های کنسول و روش SDM تا 19 درجه از گرمای این دو چیپ RAM کم کنید
آموزش نصب سینک (Heatsinks)برروی چیپ های RAM و چیپ Southbridge کنسول Xbox 360 ‏
آموزش 12 ولت کردن فن های کنسول Xbox 360 (به سه روش) ‏
آموزش پیاده سازی روش های Airflow Mod برروی کنسول Xbox 360

با بریدن توری پشت کنسول این کاهش دما به نسب خیلی بیشتر خواهد شد.

برای دو چیپ دیگر هم با نصب یک واشر به ضمخامت کمتر از 1 میلی متر میتوانید اتصال بهتری
میان این دو چیپ و سطح زیرین سینک GPU برقرار کنید.

sram.JPG

برای پشت برد هم از روش Coin Fix میشه استفاده کرد
روش penny fix

تمامی اینها اگر فقط مربوط به گرمای زیاد در چیپ های RAM باشد

ولی

اگر مشکل از RAM باشد و نه مشکل گرمایی داستان کمی فرق میکند و فکر نکنم این روش ها جواب گو باشند

باید به فکر Reflow کردن چیپ RAM باشد و یا Reball اون که قطعاً این کارها فقط از عهده یک متخصص بر می آید.

قصد ندارم در همین ابتدا شما رو نا امید کنم، پس توصیه میکنم که روش های گفته شده را
امتحان کنید و مشکل را بررسی کنید تا چه حد حل شده است.

البته این نکته را هم بگم که در بعضی از موارد و برخی منابع موجود این مشکل را از طرف GPU هم نسبت
داده اند که با انجام روش X-Clamp معمول مشکل را قابل حل دانستند

قبل از اینکه این پاسخ یا راه حل رو بخونم کنسولم رو فروخته بودم. 150 با تشکیلاتش رد کردم رفت. بازم ممنونم. حالا که اینو خوندم خیالم راحت شد که کار درستی کردم فروختم!!:biggrin1:
تو فروم های خارجی هم خونده بودم که ارور 0013 درمون نداره و اصلا معلوم نیست کنسول چه مرگشه. خیلی ها انواع راه حل رو امتحان کرده بودند(مثل همین راه حل هایی که گفتید) ولی باز ارور 0013 داده بود بعد از نهایتا 1 هفته. ما هم که هیچ استعدادی در این کارها نداشتیم خیال خودمون رو راحت کردیم رفت.
واقعا باورم نمی شه کنسولم فقط 8 ماه کار کرد. واقعا ظلمه!!:(:(( هنوز درست حسابی درکش نکرده بودم!!:((:((:((:((

سلام این کنسول من الان 3 سال هست دارمش همیشه 3 چراغ میداد بعد چند ساعت درست میشد اامروز بازی کردم خاموش کردم 3 ساعت بعد برگشتم که بازم بازی کنم هنوز 3 چراغ برطرف نشده بود کد را گرفتم این هست 0020
البته همه چیز ها را جدا کردم وصل کردم درست نشد ولی یک بار فقط هارد را کندم boot شد بعد خاموش کردم هارد را وصل کردم از دوباره خراب شد ولی باز که کندم دیگه درست نشد اگر میشه راهنماییم کنید چون این بیچاره از اون سگ جون ها بوده تازه منم هیچوقت جای گرم باهاش بازی نمیکنم

میگم دیگه اینم شانس ماست ولی خداییش تا حالا بهش فشار نیاووردم الانم اتاقم خنک هست یک بار هم دست شدا ولی باز خراب شد حالا هرکی چیزی میدونه بگه من بازم چک میکنم فردا

سلام به همه........

نمی دونم جاش این جاست یانه:
من یک هفته پیش تقریبا ایکس باکسم رو دادم درست کردن 3 چراغ شده بود...بعد یک مدت 5 6 روزی که گذشته الان وسط هر بازی گیر می کنه !مثلا تو یکی از مرحله های گیرز 2 C&C شما فکر میکنید دلیلش چیه ؟گیری که می کنه سی دی رو هم در می ارم بازم می مونه باید خاموش کنم دستگاه رو !

سلام به همه........

نمی دونم جاش این جاست یانه:
من یک هفته پیش تقریبا ایکس باکسم رو دادم درست کردن 3 چراغ شده بود...بعد یک مدت 5 6 روزی که گذشته الان وسط هر بازی گیر می کنه !مثلا تو یکی از مرحله های گیرز 2 C&C شما فکر میکنید دلیلش چیه ؟گیری که می کنه سی دی رو هم در می ارم بازم می مونه باید خاموش کنم دستگاه رو !
3 چراغ شدن مجدد.بهتره زودتر به فکر ریبالینگ باشی.
0020 به دلیل فرسوده شدن solder های زیر پردازنده هست(معمولا GPU).راهی که میتونه مداواش کنه ریبال هست.البته X-clamp re میشه ولی عمر نمیکنه.

این چیزی که شما گفتین یعنی چی ؟البته خود طرف گفت باید بیاری برد عوض کنم .!؟خودم هم می تونم یک کاریش کنم ؟

این چیزی که شما گفتین یعنی چی ؟البته خود طرف گفت باید بیاری برد عوض کنم .!؟خودم هم می تونم یک کاریش کنم ؟
یک روش پیشرفته برای تعمیر برد.به طور ساده بخوام بگم یعنی عوض کردن قسمت خراب!
پس اون تعمیر کاری که پیشش میخواین ببرین دست مایکروسافت رو هم بسته!:biggrin1:
اینی که ایشون گفتن امکان نداره مگر اینکه درایو رو هم عوض کنن که در اون صورت 130-40 تومن در میاد که کنسول نو ارزش داره.
خودتون پیشنهاد نمیکنم الان که برای بار دوم میخواد 3 چراغ بده بهش دست بزنید.باید بدید اقا میثم توی همین سایت براتون ریبال کنن.که به احتمال60 % میشه مثل روز اولش.

Back