مقایسه سخت افزاری XBOX One و PlayStation 4

مشخصات X1 و PS4 :

48970734695848559191.jpg

تو خبرا اعلام شده GPU زیر BluRay Driver قرار داره کهذاز نظر گرما میتونه به ضرر GPU باشه و تو عکس زیر هم مشخصه .

77759258702727904183.jpg

من چیزی از SoC بودن xbox one نمیبینم ! با اینکه تو تصویر بالا NB و SB هم تو این چیپ هستن + eSRAM اما بازم تو SoC بودنش شک دارم . 100% هم apu نیست و تو این قضیه بافر دهی هم یه جورایی شاید در مقابل PS4 کم بیاره .

یعنی system memory bandwidth اینقدر اختلاف دارن این یعنی زمین تا زیر زمین اختلاف تو بی نهایت جزئیات ، ذرات ، پوشش گیاهی و... اگه این درست باشه X ONE گند میزنه به این نسل چون تو بازیهای مولتی ضعیف ترین سیستم ملاکه

یعنی system memory bandwidth اینقدر اختلاف دارن این یعنی زمین تا زیر زمین اختلاف تو بی نهایت جزئیات ، ذرات ، پوشش گیاهی و... اگه این درست باشه X ONE گند میزنه به این نسل چون تو بازیهای مولتی ضعیف ترین سیستم ملاکه

عجیب ترش اینجاست : سایت guru3d.com تو یکی از خبراش پیرامون معرفی XBOXONE گفته :

The main operating system is a third distinct version of Windows designed specifically for the Xbox, it runs the console' interface as well as non-gaming apps from the Xbox store. When launching a game, the console will use virtualization to load a dedicated Xbox OS, and a third OS will work as a middle-man between the two other operating systems
.
Microsoft and AMD partnered to make the custom 40-nanometer chip with an 8-core CPU and GPU that powers the One. It has 8GB of RAM, a 500GB hard drive, USB 3.0, and 802.11n Wi-Fi.

اما تو عکس های بالا گفتن 28 نانومتری ! 2 تا احتمال وجود داره :

1- خبر 28 نانومتری بودنش بعد از این منتشر شده که گفتن 40 نانومتره !!!! این یعنی خبر guru3d.com منسوخ شده و مربوط به همون 3 روز اول بوده .
2- به هیچ وجه نمیشه اعتبار و عظمت guru3d.com رو منکر شد و از این خبر چشم پوشی کرد !! چون هنوز هیچ منبعی به صورت رسمی نگفته که فناوری ساخت XBOX ONE چیه !!!

اگر فناوری ساخت همونطور که guru3d.com گفته 40 نانومتری باشه که رسما مایکرو این نسل و باخته ! اما اگر شایعات جدید مثل جدول بالا مبنی بر 28 نانومتر بودنش درست باشه که باید گفت هنوزامید های زیادی باقی مونده ! هر چند من فعلا سنگینی حرف های guru3d.com رو بیشتر میدونم تاسایت های دست دوم ( در مقابل این سایت البته ) رو !

تعاریف و تفاوت های دقیق APU و SOC :

System on a chip - Wikipedia, the free encyclopedia

Accelerated processing unit - Wikipedia, the free encyclopedia

فک کنم هر عاقلی تفاوتاین 2 تا رو میفهمه !

An accelerated processing unit (APU) is a processing system that includes additional processing capability designed to accelerate one or more types of computations outside of a CPU. This may include a graphics processing unit (GPU) used for general-purpose computing (GPGPU), a field-programmable gate array (FPGA), or similar specialized processing system. Variations on the usage of this term include a variation in which the APU is described as a processing device which integrates a CPU and an OpenCL compatible GPU on the same die, thus improving data transfer rates between these components while reducing power consumption by upwards of 50% with current technology over traditional architecture.

A system on a chip or system on chip (SoC or SOC) is an
integrated circuit (IC) that integrates all components of a computer or other electronic system into a single chip. It may contain digital, analog, mixed-signal, and often radio-frequency functions—all on a single chip substrate. A typical application is in the area of embedded systems.

آخرین ویرایش:
این هم یه مقایسه از 3 کنسول نسل بعد ... wii u که واقعا بین نسلیه ...

در ضمن اینجا هم گفته شده مایکرو سافت cpu رو خودش ساخته

955y5km32vrq47ry9vmv.png

از چپ به راست : خروجی HDMI1.4 ( باقابلیت انتقال رزولوشن 4K ) ، پورت صدای دیجیتال ( احتمالا 8.1 کاناله به صورت فراگیر ) ، ورودی HDMI ( یعنی میتونی هر چی تو XBOX ONE پخش میشه رو ظبط کنی با کیفیت FULL HD ، حتی شبکه ها و ... کافیه اون سرش و به یه هارد 500GB وصل کنید چون مثل یه ستاپ باکس قراره کلی برنامه رو پخش کنه !!! البته نه برای ایران ! ) ، 2 پورت USB3 ( یکی هم کنارشه ) ، بعدیش و نمیدونم ! پورت کینکت ، و اخری هم پورت شبکه گیگابایت هست !

اون 2 تا مونده به اخر از راست احتمالا پورت کینکته ...

آخرین ویرایش:

955y5km32vrq47ry9vmv.png

اونجا اشتباه کرده ! مایکرو اصلا سازنده نیست . اصلا کارخونه ساخت چیپ و تراشه نداره . میشه گفت سفارش طراحی چیپ به شرکت های مستقل و عظیمی مثل ARM داده و اونا براشون طراحی کردن و بعد با چیزایی که خودشون روش اضافه کردن ( کاستومایز کردن ) ، اونو دادن AMD براشون ساخته . همین ARM برای انویدیا و AMD هم تراشه طراحی میکینه .

- - -ویرایش - - -

عکسهایی از کینکت : فک کنم اینبار خود کینکت پردازنده مستقل داشته باشه ! باتوجه به فنی که پشتش داره اینطور به نظر میسره . اما هیچ صحبتی درباره کینکت نشده ! بالاش هم که خروجی هوا داره !

xbox_one_microsoft_03-d9c675a07d.jpg
xbox_one_microsoft_04-a9b863b353.jpg

xbox_one_microsoft_05-c31fcf0c59.jpg

خروجی های پشت XBOX ONEE هم جالبه

xbox_one_microsoft_15-23345d02b7.jpg

از چپ به راست : خروجی HDMI1.4 ( باقابلیت انتقال رزولوشن 4K ) ، پورت صدای دیجیتال ( احتمالا 8.1 کاناله به صورت فراگیر ) ، ورودی HDMI ( یعنی میتونی هر چی تو XBOX ONE پخش میشه رو ظبط کنی با کیفیت FULL HD ، حتی شبکه ها و ... کافیه اون سرش و به یه هارد 500GB وصل کنید چون مثل یه ستاپ باکس قراره کلی برنامه رو پخش کنه !!! البته نه برای ایران ! ) ، 2 پورت USB3 ( یکی هم کنارشه ) ، بعدیش و نمیدونم ! پورت کینکت ، و اخری هم پورت شبکه گیگابایت هست !

- - -ویرایش - - -

اون 2 تا مونده به اخر از راست احتمالا پورت کینکته ...

اصلاح شد :d

آخرین ویرایش:
یه سوال داشتم از دوستان آشنا با سخت‌افزار.

با توجه به قدرت CPU/GPUـی که این دو کنسول دارن، اگه فرض کنیم از تمام قدرت CPU/GPU استفاده بشه، چه میزان رم مورد نیاز هست؟ امکان داره میزان رم 5 گیگابایت گلوگاه بشه برای XBox 1؟

با توجه به این که کنسول سونی 7 گیگابایت رو به بازی اختصاص داده، حتماً به گونه‌ای CPU/GPU طراحی شدن که در شرایط ایده‌آل کل این 7 گیگ قابل استفاده باشه.
در حالی که مایکروسافت تنها 5 گیگ رو به بازی اختصاص داده! یا میزان قدرت GPU/CPU در حالت ایده‌آل کمتر از کنسول سونی هست و احتیاجی به بیش‌تر از 5 گیک رم نیست، یا این که من کلاً سطحی به قضیه نگاه می‌کنم. خلاصه اگه کسی از دوستان می‌تونه توضیح بده بیاد و ما رو روشن کنه.

با پورت HDMI مگه ميشه چيزي ظبط كرد ؟!! فكر ميكنم با همون USB ها باشه ..

یه سوالی از کسانی که اطلاعاتی در این زمینه دارن ... چند تا سوال دارم

از اونجایی که تو بحث های کابران اینجا تاکید بر این بود که هنوز مایکرو هیچ چیز رو اعلام نکرده و مشخصات کنسول مجهوله ...

پس چرا اکثر سایت ها و مجلات معتبر ...سخت افزار این کنسول ها رو تحلیل کردن و به میزان قدرتی از هر دو کنسول رسیدن ... منابعشون بر چه اساسی بوده ؟؟؟؟

و این مبحث موو انجین ها و esram ها این ها تاثیری روی مشخصات سخت افزار دارن ... ؟؟؟؟‌ یا فقط باعث میشن در عملکرد ...خروجی خیلی بهتری به دست بیاد ؟؟؟

از اونجا که معماری سیستم ها خیلی ساده و نزدیک به pc هست امکانش هست که تغییراتی هر چند جزئی داخل قطعات داد ؟؟؟

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
یه تا نکته ذهنی من

چرا مایکرو در مقابل این تحلیل ها سکوت کرده ... و چیزی رو تکذیب نمیکنه ... اگه این تحلیل ها اشتباه هست ... کلا این خبر ها دارن این ذهنیت ضعیف تر بودن xbone رو جا میاندازن ... یعنی بازم میخوواد از هایپ منفی استفاده کنه ... ؟؟؟
اگه اینطور باشه باید لقب مایکرو رو برای این نسل بزارن سوپر نگاتیو هایپ . سکوت کامل حول حوش این همه اخبار منفی ...

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

یه سوال دیگه اگه xbone خروجی در حد ps4 و یا حتی بهتر داره ... چرا همچین نظری از طرف مایکرو بیرون اومده .... ؟؟؟

We purposefully did not target the highest end graphics

ـ--------------------------------------------------

یه سوال داشتم از دوستان آشنا با سخت‌افزار.

با توجه به قدرت CPU/GPUـی که این دو کنسول دارن، اگه فرض کنیم از تمام قدرت CPU/GPU استفاده بشه، چه میزان رم مورد نیاز هست؟ امکان داره میزان رم 5 گیگابایت گلوگاه بشه برای XBox 1؟

با توجه به این که کنسول سونی 7 گیگابایت رو به بازی اختصاص داده، حتماً به گونه‌ای CPU/GPU طراحی شدن که در شرایط ایده‌آل کل این 7 گیگ قابل استفاده باشه.
در حالی که مایکروسافت تنها 5 گیگ رو به بازی اختصاص داده! یا میزان قدرت GPU/CPU در حالت ایده‌آل کمتر از کنسول سونی هست و احتیاجی به بیش‌تر از 5 گیک رم نیست، یا این که من کلاً سطحی به قضیه نگاه می‌کنم. خلاصه اگه کسی از دوستان می‌تونه توضیح بده بیاد و ما رو روشن کنه.
زمان R&D برای کنسول بطور کامل این مسائل بررسی و حل میشه و در شرایط استاندار گلوگاهی نخواهیم داشت یعنی تمامی سخت افزار با هم هماهنگ هستن تنها زمانی این اتفاق میفته که سازنده بازی مشکل در برنامه نویسی داشته باشه
با اطلاعات مجود در این لحظه تا الان (هنوز واقعیت 100 % از شخت افزار هر دو کنسول مشخص نیست) PS4 مخصوصا تو
system memory bandwidth به اندازه 1 نسل از XBOX ONE قویتره به لحاظ استفاده از DDR5 و این خودشو شدیدا تو بازی های انحصاری نشون میده حتی بیشتر از تفاوت PS3 و XBOX 360 ولی واقعیت 100 % تو E3 مشخص میشه

زمان R&D برای کنسول بطور کامل این مسائل بررسی و حل میشه و در شرایط استاندار گلوگاهی نخواهیم داشت یعنی تمامی سخت افزار با هم هماهنگ هستن تنها زمانی این اتفاق میفته که سازنده بازی مشکل در برنامه نویسی داشته باشه
با اطلاعات مجود در این لحظه تا الان (هنوز واقعیت 100 % از شخت افزار هر دو کنسول مشخص نیست) PS4 مخصوصا تو
system memory bandwidth به اندازه 1 نسل از XBOX ONE قویتره به لحاظ استفاده از DDR5 و این خودشو شدیدا تو بازی های انحصاری نشون میده حتی بیشتر از تفاوت PS3 و XBOX 360 ولی واقعیت 100 % تو E3 مشخص میشه

بله اینا رو می‌دونم ولی سوال من اینه:

با توجه به این که RAM/CPU/GPU به گونه‌ای مشخص می‌شه که هیچ گلوگاهی در کار نباشه، ازون 5 گیگ و 7 گیگی که دو کنسول به بخش Gaming اختصاص دادن برداشت خاصی می‌شه کرد؟ اصلا این تفاوت 2 گیگابایتی به خودی خود معنی خاصی می‌ده؟ آیا قدرت خام GPU/CPU برای کنسول مایکروسافت خیلی کمتر هست که احتیاجی به 7 گیگ رم برای بخش گیم نبوده؟

من اصلاً نمی‌دونم چنین نگاه ساده‌ای درست هست یا نه، فقط واسم سوال پیش اومده.

با توجه به این که RAM/CPU/GPU به گونه‌ای مشخص می‌شه که هیچ گلوگاهی در کار نباشه، ازون 5 گیگ و 7 گیگی که دو کنسول به بخش Gaming اختصاص دادن برداشت خاصی می‌شه کرد؟ اصلا این تفاوت 2 گیگابایتی به خودی خود معنی خاصی می‌ده؟ آیا قدرت خام GPU/CPU برای کنسول مایکروسافت خیلی کمتر هست که احتیاجی به 7 گیگ رم برای بخش گیم نبوده؟

اون 5 گیگ مایکرو که گذاشته رو کنسول با CPU/GPU کاملا هماهنگ هست و بیشتر از اون یه جورایی از توان موتور های این نسل خارجه یعنی یه جورایی میشه نسل 8.5 نه 8 !
فکر میکنم مایکرو اشتباه نکرده و کاملا با قدرت موتور های گرافیکی روز کنسول رو طراحی کرده
سونی هم اومده یه چیزی بیشتر گذاشته ولی فکر نمیکنم تو بازی های مولتی پلتفرم چیزی معلوم بشه ... هر دو X86 هستن و یه معماری و پردازنده ها هم یک جور !
در کل تفاوتی فاحشی نمیشه دید و تفاوت مثل نسل قبل هست به نظرم البته
اینم در نظر بگیرید که کنسول مایکرو ارزون تر درمیاد و کنسول PS4 گرون تر

بله تفاوت زیاد و در واقع بسیار زیاد هست
system memory bandwidth برای PS3 حدود 176 GIG و برای XBOX ONE حدود 68.3 هستش یعنی به اندازه یه نسل تفاوت دارن system memory bandwidth بیشتر یعنی جزئیات بیشتر ، ذرات بیشتر ، صحنه های شلوغ تر و از مهمتر و بسیار مهمتر کیفیت بافتهای بسیار بسیار بهتر و زمان لود کمتر

چرتو پرت . سونی هیچ چیزی در این مورد اعلام نکرده (هیچ منبع رسمی هم وجود نداره) تاریخ خبر هم بر میگرده به 21 فبریه یعنی 3-4 ماه پیش . PS4Daily از خودش در آورده و اینقدر از نظر اطلاعاتی وضعش خراب هست که نوع رم PS4 رو زده DDR4 !

رو سرچ تو گوگل بیشتر کار کن شاید به نتایج بهتری برسی ولی قبل از اینکه خبر رو نقل کنی کمی با دقت بیشتری بخونش .

The PlayStation 4 also has access to a lot more RAM than the PS3 and Xbox 360: 8 GB of unified DDR5 memory, compared to just 512 MB in the older consoles.

کاربرانی که این گفتگو را مشاهده می‌کنند

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
اگر میخواهی عضوی از بازی سنتر باشی همین حالا ثبت نام کن
or