مشاوره در امر خرید کارت گرافیک (VGA)

rahyarpaul

کاربر سایت
Mar 17, 2011
10,888
نام
محمد حسین
سلام دوستان، یه سوالی برام پیش اومده. من اینجا قبلا پرسیدم با پاور ۵۳۰ وات میشه کارت ۳۰۶۰ رو راه انداخت دوستان گفتن آره و مشکلی نیست. ولی براش پاور ۶۵۰ وات رو پیشنهاد دادن، یعنی بیشتر از ۱۰۰ وات پاور من الان کمتره مشکل ساز نیست؟
انتخاب پاور بستگی به سیستم داره که قطعاتت چیه.نمیشه صرف یه کارت گفت. میتونی قطعاتتو اینجا وارد کنی و یهه تخمین بهت بده .
be quiet!
https://uk.pcpartpicker.com/list/
اولا اگه نو میخوای بگیری بهتره همون 650 رو بگیری، چون پاوزر در طول زمان، قدرتش کم میشه
و اگه پاورت دسته دومه و مدت زیادی از عمرش میگذره، بهتره عوض کنی.
پاورت هم مارک معتبر باشه و 80 پلاس داشته باشه.

hamid_barca

کاربر سایت
Dec 23, 2006
3,507
دمای کارت تا چه حد نرماله؟آخه من احساس میکنم کارتم یه 10 درجه گرمتر از چیزی هست که باید باشه.
کارتم msi 3070 gaming z trio هست تو محیط ویندوز که کاریش ندارم بین 48-50 درجه هست.یه بازیهایی مثل فیفا که گرافیک چندانی نداره که اصلا فن روشن نمیشه ولی تو بازی مثل سایبرپانک تا 75 درجه میره که اگه در کیس باز بشه میشه 69 درجه.به نظرتون این دما زیاد نیست یکم؟اونم کارتی که 3 فن داره؟

• Like
Reactions: hollywoodtravolta

Alien87

Gold User
Dec 11, 2007
2,041
نام
علی
دمای کارت تا چه حد نرماله؟آخه من احساس میکنم کارتم یه 10 درجه گرمتر از چیزی هست که باید باشه.
کارتم msi 3070 gaming z trio هست تو محیط ویندوز که کاریش ندارم بین 48-50 درجه هست.یه بازیهایی مثل فیفا که گرافیک چندانی نداره که اصلا فن روشن نمیشه ولی تو بازی مثل سایبرپانک تا 75 درجه میره که اگه در کیس باز بشه میشه 69 درجه.به نظرتون این دما زیاد نیست یکم؟اونم کارتی که 3 فن داره؟
درود
نه عزیز نرماله دماش! دمای کارت به تهویه کیس بستگی زیادی داره، البته میتونید اندرولت هم کنید دما و مصرف تقریبا 20% کمتر میشه!

mostafaskip

کاربر سایت
May 28, 2015
502
نام
مصطفی
این دما که نرماله اما پایین ترم میتونی بیاریش، چطوری؟
ببین یه چیزی که خیلی از pc گیمرها اصلا بهش توجهی نمیکنن نمودار فن یا همون Fan Curve کارت گرافیکه! اکثرا میذارن خود کارت گرافیک تصمیم بگیره فن روی چه سرعتی بچرخه و خب اکثر کارت های پیش فرضشون اینه که زیاد دور فن رو بالا نبرن حتی توی پردازش های سنگین.
شما به راحتی با نرم افزار مخصوص سازنده‌ی کارتت یعنی msi after burner میتونی یه نمودار دلخواه درست کنی که مثلا اگه دما رفت روی 70° دور فنت هم بره روی 65%
ممکنه یکم صدای فن زیاد بشه (که اونم با داشتن هدفون اصلا شنیده نمیشه) اما خیالت راحته که کارتت خنکه و تراشه کارتت آسیبی نمیبینه
فن این کارتهای سری بالا ساخته شدن که سالها روی دور بالا کار کنن و آخ نگن. پس دلت نسوزه و بذار فن های گرافیکت کارشون رو بکنن

hamid_barca

کاربر سایت
Dec 23, 2006
3,507
این دما که نرماله اما پایین ترم میتونی بیاریش، چطوری؟
ببین یه چیزی که خیلی از pc گیمرها اصلا بهش توجهی نمیکنن نمودار فن یا همون Fan Curve کارت گرافیکه! اکثرا میذارن خود کارت گرافیک تصمیم بگیره فن روی چه سرعتی بچرخه و خب اکثر کارت های پیش فرضشون اینه که زیاد دور فن رو بالا نبرن حتی توی پردازش های سنگین.
شما به راحتی با نرم افزار مخصوص سازنده‌ی کارتت یعنی msi after burner میتونی یه نمودار دلخواه درست کنی که مثلا اگه دما رفت روی 70° دور فنت هم بره روی 65%
ممکنه یکم صدای فن زیاد بشه (که اونم با داشتن هدفون اصلا شنیده نمیشه) اما خیالت راحته که کارتت خنکه و تراشه کارتت آسیبی نمیبینه
فن این کارتهای سری بالا ساخته شدن که سالها روی دور بالا کار کنن و آخ نگن. پس دلت نسوزه و بذار فن های گرافیکت کارشون رو بکنن
ممنون. راستش از همین msi after burner استفاده میکنم ولی رو اتوماتیک هست
ولی چیزی که فهمیدم تهویه کیسم خیلی خوب نیست.2 تا فن جلو داره یکی هم عقب.بعد عرض کیس هم کمه برای همین رو لود 100 در 100 باد داغی که از بغل کارت میاد همونجا گیر میکنه و هم گرافیک داغ میشه و هم cpu و اینطوری اگه دور فن رو 100 هم بذارم فکر نکنم بهتر بشه.
حالا امروز برم 3 تا فن برای قسمت بالای کیس بخرم ببینم تاثیر داره یا نه.

• Like

Mohsen GT

کاربر سایت
Dec 1, 2021
450
ولی چیزی که فهمیدم تهویه کیسم خیلی خوب نیست.2 تا فن جلو داره یکی هم عقب.بعد عرض کیس هم کمه برای همین رو لود 100 در 100 باد داغی که از بغل کارت میاد همونجا گیر میکنه و هم گرافیک داغ میشه و هم cpu و اینطوری اگه دور فن رو 100 هم بذارم فکر نکنم بهتر بشه.
من خودم کیسم دوتا فن بیشتر نداره یکی جلو یکی عقب. فکر میکنم جایی که بتونه بیشتر تاثیر رو داشته باشه اگه فن قرار بگیره طرفی از کیس هست که روبروی مادر برد میفته. اگر چه ندیدم تو کیس ها اونجا جای فن داشته باشن و معمولا پنل شیشه ای هست. کارت گرافیک من کوچیکه ولی اونطور که نگاه میکردم اگه یه کارت بزرگ سه فنه بخوام بزارم کلا جایی برای فرار هوا به بالا نمیمونه.

Persia Tech

کاربر سایت
Feb 2, 2021
3,224
چون دیدم خیلی ها این اشتباه می کنن نتونستم جواب ندم فن کیس اصولا باید جایی باشه که مقابل فن پردازنده یا گرافیک نباشه بهترین فن هم فن پشت کیس بالا هست فن ها ورودی تاثیری روی خنک سازی ندارن فن بالا هم بدک نیست اما بهترین کار باز گذاشتن در کیس هست پنل شیشه ای عایق هست و حتی توی کیس بسیار پهن من هم مشکل ساز شد حدود 8 درجه گرافیک داغ تر کار می کنه من 7 تا فن کیس دارم اما تاثیری روی این روند نداره فن کیس بیشتر هم جنبه ی ظاهری داره بهترین حالت هر کیسی با در باز هستش در کناری کلا باز بذارید یا مشابه من گرافیک عمودی نصب کنید که البته عمودی کردن گرافیک باعث بالا رفتن دمای مادربرد با SSD ها می شه اگرم کولینگ پردازنده واتر بالا نصب یا هر مدل ایری باشه دهن اونم سرویس می کنه
نگران گرد و خاکم نباشید گرد و خاک تا یک حدی فقط می تونه جمع بشه بقیش می ریزه و هیچ تاثیری روی دما نداره یا خیلی کمه توی تست های من که گرد و خاک دما رو کمترم کرد بعد از تمیز کردن مجدد دما بین 1 تا 3 درجه افزایش داشت
خاک عایق جریان هست مگر با رطوبت هوا ترکیب بشه پس اگر در شهر ساحلی با رطوبت خیلی زیاد هستید که خاک خود به خود به گل تبدیل می شه باید نگران بشید اما اگر نه خاک هیچ ضرری نداره فقط ظاهر کیس خراب می شه که باید تمیز بشه همین
ابدا با سشوار هم این کار رو نکنید تا حد ممکن با دستمال خشک عینک باشه موقعی که هیچ برقی توی سیستم نیست یا باد دستگاه بلوئر که بازم زیاد پیشنهاد نمی شه یا اسپری های اصل مخصوص

hamid_barca

کاربر سایت
Dec 23, 2006
3,507
چون دیدم خیلی ها این اشتباه می کنن نتونستم جواب ندم فن کیس اصولا باید جایی باشه که مقابل فن پردازنده یا گرافیک نباشه بهترین فن هم فن پشت کیس بالا هست فن ها ورودی تاثیری روی خنک سازی ندارن فن بالا هم بدک نیست اما بهترین کار باز گذاشتن در کیس هست پنل شیشه ای عایق هست و حتی توی کیس بسیار پهن من هم مشکل ساز شد حدود 8 درجه گرافیک داغ تر کار می کنه من 7 تا فن کیس دارم اما تاثیری روی این روند نداره فن کیس بیشتر هم جنبه ی ظاهری داره بهترین حالت هر کیسی با در باز هستش در کناری کلا باز بذارید یا مشابه من گرافیک عمودی نصب کنید که البته عمودی کردن گرافیک باعث بالا رفتن دمای مادربرد با SSD ها می شه اگرم کولینگ پردازنده واتر بالا نصب یا هر مدل ایری باشه دهن اونم سرویس می کنه
نگران گرد و خاکم نباشید گرد و خاک تا یک حدی فقط می تونه جمع بشه بقیش می ریزه و هیچ تاثیری روی دما نداره یا خیلی کمه توی تست های من که گرد و خاک دما رو کمترم کرد بعد از تمیز کردن مجدد دما بین 1 تا 3 درجه افزایش داشت
خاک عایق جریان هست مگر با رطوبت هوا ترکیب بشه پس اگر در شهر ساحلی با رطوبت خیلی زیاد هستید که خاک خود به خود به گل تبدیل می شه باید نگران بشید اما اگر نه خاک هیچ ضرری نداره فقط ظاهر کیس خراب می شه که باید تمیز بشه همین
ابدا با سشوار هم این کار رو نکنید تا حد ممکن با دستمال خشک عینک باشه موقعی که هیچ برقی توی سیستم نیست یا باد دستگاه بلوئر که بازم زیاد پیشنهاد نمی شه یا اسپری های اصل مخصوص
ممنون بابت جواب
اتفاقا دیروز رفتم 3 تا فن برای بالای کیس خریدم.در حد شاید 2 درجه شاید تاثیر داشت ولی در کیس که باز میذارم تا 8-7 درجه هم کم میکنه.

Augustus

Caesar
کاربر سایت
Sep 22, 2009
2,224
نام
Мojtaba
سشوار رو بخاطر گرماش میگید که نباید استفاده کرده اگر روی باد سرد بذاریم ایرادی نداره؟؟

• Like

Persia Tech

کاربر سایت
Feb 2, 2021
3,224
سشوار رو بخاطر گرماش میگید که نباید استفاده کرده اگر روی باد سرد بذاریم ایرادی نداره؟؟
خیر باد سشوار دارای الکتریسیته ساکن هست قطعاتتون به فنا می ره
باد برای فن کیس هم باید با دست نگه داشته بشه تا برق تولید نکنه

ortegoli

کاربر سایت
Oct 31, 2008
5,392
نام
مهدی یوسفی اصیل
بهترین و نتیجه بخشترین و ارزونترین راه باز گزاشتن در کیس هستش حالا شما ۱۰ تا فن بالا پایین چپ راست کیس بزار نهایت ۲ درجه دمای کیست پایین میاد
جسارت نباشه
تهویه مهم تر از باز بودن فضای کیس هست
فن هوا رو میکشه میبره اما باز بودن درب کیس به این حد نمیتونه کمک کنه
باید یک چیزی باشه تا هوا رو به حرکت در بیاره

hamid_barca

کاربر سایت
Dec 23, 2006
3,507
جسارت نباشه
تهویه مهم تر از باز بودن فضای کیس هست
فن هوا رو میکشه میبره اما باز بودن درب کیس به این حد نمیتونه کمک کنه
باید یک چیزی باشه تا هوا رو به حرکت در بیاره
والا از نظر علمیش رو نمیدونم ولی من خودم 3 تا فن دیگه خریدم گذاشتم بالای کیس برای خروج هوا ولی نهایت 2-3 درجه فرق کرده ولی در کیس تا باز کنم 7-8 درجه دما پایین میاد.دلیلش هم به نظرم(مخصوصا کارتهای قویتر)هوا رو از زیر میکشن و از بغل میدن بیرون که تو فول لود باد زیاد و گرمی هست.این باد گرم هم مستقیم داره میخوره به در کیس.و در مقایسه با اینکه باد گرم مستقیم از کیس بره بیرون یا اینکه صبر کنه تا از طریق فن کشیده بشه بیرون،به نظر میاد که باز بودن در کیس موثر تر باشه

• Like

ortegoli

کاربر سایت
Oct 31, 2008
5,392
نام
مهدی یوسفی اصیل
والا از نظر علمیش رو نمیدونم ولی من خودم 3 تا فن دیگه خریدم گذاشتم بالای کیس برای خروج هوا ولی نهایت 2-3 درجه فرق کرده ولی در کیس تا باز کنم 7-8 درجه دما پایین میاد.دلیلش هم به نظرم(مخصوصا کارتهای قویتر)هوا رو از زیر میکشن و از بغل میدن بیرون که تو فول لود باد زیاد و گرمی هست.این باد گرم هم مستقیم داره میخوره به در کیس.و در مقایسه با اینکه باد گرم مستقیم از کیس بره بیرون یا اینکه صبر کنه تا از طریق فن کشیده بشه بیرون،به نظر میاد که باز بودن در کیس موثر تر باشه
عزیز شما فن داخل کیس داشتی و فقط زیاد کردی
فن های کیست رو غیر فعال کن کلا و فقط درب رو باز بزار قطعا فرق میکنه
ضمنا خود کیس دور فن ها و نوع ورود و خروج هوا توسط فن ها خیلی تاثیر گذاره
من کیس قبلیم با اینکه فن زیاد داشتم بشدت داغ میکرد اما کیس deepcool matrexx 70 که گرفتم بشدت خنک شد

• Like

hamid_barca

کاربر سایت
Dec 23, 2006
3,507
عزیز شما فن داخل کیس داشتی و فقط زیاد کردی
فن های کیست رو غیر فعال کن کلا و فقط درب رو باز بزار قطعا فرق میکنه
ضمنا خود کیس دور فن ها و نوع ورود و خروج هوا توسط فن ها خیلی تاثیر گذاره
من کیس قبلیم با اینکه فن زیاد داشتم بشدت داغ میکرد اما کیس deepcool matrexx 70 که گرفتم بشدت خنک شد
من راستش متوجه منظورتون نمیشه.شما میگی فن چون از قبل داشتم برای همین اضافه کردنش تاثیر نداره؟
کسی نگفت که در کیس باز میکنید حتما فن هم خاموش کنید.کیس من یه استاندارد حداقلی رو داشته که 2 تا فن جلو ورودی و یکی هم عقب برای خروجی.خب همین کیس درش باز باشه بهتر عمل میکنه.کار دیگه ای هم که نمیتونم براش بکنم جز همین که یا فن زیاد کنم یا درش باز بذارم.

• Like

کاربرانی که این قسمت را مشاهده می‌کنند

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
or ثبت‌نام سریع از طریق سرویس‌های زیر