مشاوره در امر خرید کارت گرافیک (VGA)

tokio_hotel

کاربر سایت
Oct 3, 2010
1,412
دوستانی که میخوان حدود 20 تومن برای کارت هزینه کنن، خبر خوب اینکه کارت 2060 دوازده گیگ چندروز دیگه به بازار میاد که هم‌قدرت rx 6600 و 2060 سوپر هست اما بخاطر محدودیت تو باس وی‌رم و مصرف بالای 185 واتی، قابلیت ماین محدودی داره و مثل مدل سوپر (بخاطر هش بالا) و مدل معمولی (بخاطر مصرف پایین)، باب دل‌ماینرها نمیشه. اگر قیمت جهانیش بین 600 تا 650 دلار تثبیت بشه، میشه امیدوار بود قیمتش تو ایران دوربر 19 تا 20 دربیاد.
داداش یجور گفتی خبر خوب من گفتم 3070 قراره اون قیمت بشه :))
2060 هم شد کارت نهایت یه سال بتونه فول اچ دی کار کنه از الان دوران منسوخیش شروع شده
20 تومن اصلا ارزششو نداره برای این کارت

• Smile
Reactions: jetalpha

tokio_hotel

کاربر سایت
Oct 3, 2010
1,412
یه سوال، این منسوخ شدن کارت گرافیک چطوری محاسبه میشه، میخوام ببینم چطوری من با این کارت ۹۰ واتیم دارم بازی میکنم ...:D
هر کی از کارت انتظارایی داره
کارت در کل منسوخ نمیشه که
سطح انتظار میاد پایین
دیگه نمیتونی بازیارو با کیفیت بالا بازی کنی وگرنه الانم که الانه با ۱۰۶۰ میتونی بازیهارو تو فول اچ دی بازی کنی اما تنظیمات مدیوم البته بازیهای با گرافیک بالا مثل red dead assassins farcry
والا من الانم کارتمو فروختم
بدون کارت گرافیک میمونم اما کارتهای زیر ۳۰۶۰ti رو اصلا نمیخرم ارزششو نداره این همه پول بدی

jetalpha

کاربر سایت
Aug 15, 2009
2,133
نام
متوئیدی
والا من الانم کارتمو فروختم
بدون کارت گرافیک میمونم اما کارتهای زیر ۳۰۶۰ti رو اصلا نمیخرم ارزششو نداره این همه پول بدی
حالا خیلیا از قبل کارت داشتن قبل گرونیا و الان برای ارتقا کارت قبلیشونو به قیمت روز میدن و پول میگذارن روش و کارت بهتر میخرن. ولی اونایی که از صفر میخوان بخرن خداییش جرأت میخواد یدفه 40 میلیون تومن پول کارت گرافیک بدی و به فکر فروشش هم نباشی، خصوصا تو شرایطی که نمیشه نسبت به ارزش کالایی به این قیمت در مثلا یک سال دیگه بی‌تفاوت بود. باز 20 تومن دردش خوردنیه.
من یادمه کارت 3080 تاف اسفند 99 تا 70 میلیون تومن هم خرید و فروش میشد تازه کارکرده. ولی الان به 55 تومن میشه آکبندشو خرید. تقریبا یک سال گذشته و همه چی چند برابر شده.

• Like
Reactions: tokio_hotel

tokio_hotel

کاربر سایت
Oct 3, 2010
1,412
حالا خیلیا از قبل کارت داشتن قبل گرونیا و الان برای ارتقا کارت قبلیشونو به قیمت روز میدن و پول میگذارن روش و کارت بهتر میخرن. ولی اونایی که از صفر میخوان بخرن خداییش جرأت میخواد یدفه 40 میلیون تومن پول کارت گرافیک بدی و به فکر فروشش هم نباشی، خصوصا تو شرایطی که نمیشه نسبت به ارزش کالایی به این قیمت در مثلا یک سال دیگه بی‌تفاوت بود. باز 20 تومن دردش خوردنیه.
من یادمه کارت 3080 تاف اسفند 99 تا 70 میلیون تومن هم خرید و فروش میشد تازه کارکرده. ولی الان به 55 تومن میشه آکبندشو خرید. تقریبا یک سال گذشته و همه چی چند برابر شده.
من فعلا صبر میکنم ۳۰ دستمه از فروش کارت گرافیکم خیالمم نیست گزاشتم بانک ۲۱ درصد میگیرم درسته سود ناچیزیه اما منتظر میمونم میدونم قیمت کارت پایین میاد الان اکثر قطعات کامپیوتر واقعا قیمتهاشون معقوله فقط کارت گرافیک بخاطر اتریوم اینجوری قیمتشون غلط اندازه

• Like
Reactions: jetalpha

SiminSecret

کاربر سایت
Sep 7, 2010
4,825
نام
مهراد
زیاد امیدی به اتریوم 2 نداشته باشید، این پروژه تا الانش هم چند بار به تعویق افتاده و فعلا براش سال 2023 رو در نظر گرفتن اما همچنان فکر نمیکنم این تاریخ هم قطعی باشه.
در مورد کارت هم از من میشنوید برای ماین سراغ سری های 3070ti و 3080 و 3090 نرید که این دمای مموری GDDR6x دهن منو سرویس کرده! روی 100 تا 105 سانتی گراد داره میچرخه با هش 55 تا 61 و تنها راه درست کردنش هم تعویض ترمال پد هست که هم انجام دادنش ریسکه هم گارانتی از بین میره.

به نظرم 3070 کارت خوبیه و rx6700 اگر که قیمت معقولی کسی بده که خیالت تا چند وقت راحت باشه

hamid_barca

کاربر سایت
Dec 23, 2006
3,708
من پارسال سیستم بستم بعد 7 تومن اضافه اومد،میخواستم 2060 بگیرم که فکر کنم 14 تومن بود.گفتم جمع میکنم بعد میخرم که هی گرون شد.بعد گفتم 3060 میخرم.هیچی دیگه هی کار کردم هی پول جمع کردم که تا الان شد 40 تومن پولم حدودا ولی الان دیگه دلم نمیاد بخرم :D برم مغازه طرف بگم مثلا کارت 350 دلاری رو بی زحمت بده اینم 35 میلیون تومن~X(

آخرین ویرایش:

Persia Tech

کاربر سایت
Feb 2, 2021
3,238
دوستان میخوام یه سیستم متوسط ببندم که باهاش هرزگاهی هم بازی بکنم
بازی ها با همون کیفیت 1080 باشه برام کاملا اکیه و تنظیمات medium و high هم برام باز کاملا اکیه
چه کارتی پیشنهاد میدین که تا چند سال اکی باشه؟
با بودجه نهایت 20 تومن تنها اپشن شما 2060 معمولی هست الان گیگا بی گارانتیش 19 تومنه کمترین حالتش
اما می تونید دست دوم 2060 سوپر هم همین حدود یکم بیشتر البته بخرید
کمی دیر اقدام کردید تا یک ماه پیش 3060 من حتی من 19 تومن دیده بودم می فروختن

زیاد امیدی به اتریوم 2 نداشته باشید، این پروژه تا الانش هم چند بار به تعویق افتاده و فعلا براش سال 2023 رو در نظر گرفتن اما همچنان فکر نمیکنم این تاریخ هم قطعی باشه.
در مورد کارت هم از من میشنوید برای ماین سراغ سری های 3070ti و 3080 و 3090 نرید که این دمای مموری GDDR6x دهن منو سرویس کرده! روی 100 تا 105 سانتی گراد داره میچرخه با هش 55 تا 61 و تنها راه درست کردنش هم تعویض ترمال پد هست که هم انجام دادنش ریسکه هم گارانتی از بین میره.

به نظرم 3070 کارت خوبیه و rx6700 اگر که قیمت معقولی کسی بده که خیالت تا چند وقت راحت باشه
می گن اتریوم نهایتا تا 1 سال دیگه سختی شبکه ش سود ده هست و خیلیم بی ربط نیست چون قبلا بیتکوین هم همین شد
یعنی عملا اتریوم الان ربطی به اتریوم 2 نداره چون همین الانشم یک عده اتریوم کلاسیک دارن استخراج می کنن

ضمنا من چنتا مقاله خوندم اما متاسفانه مایکرون دقیقا نگفته tj max برای gddr6x چند هست بالاخره اما برای نسخه بدون ایکس 95 یا 105 زده که بازم مشخص نیست کدومشه بالاخره 10 درجه اختلاف خیلیه
اما تجربه من می گه قطعات کامپیوتری برای اینکه زیاد عمر کنن باید زیر 90 درجه نگهشون داشت حالا هر چی که می خواد باشه یعنی میانگینش می گم
البته همین بین 90 تا 100 هم بوده 3 سال کرده قطعه اما اونایی که زیر 80 بودن بالای 10 سالم کار کردن
زیادم به گارانتی دل نبندید اگر بفهمم کنترلر یا خود مموری اسیب دیده قطعا می گن باهاش ماین کردید زیر بارش نمی رن
من پیشنهادم به شما اینکه اگر ماین می کنید بفروشید تا زوده 3070 بخرید چندان فریمی توی گیم از دست نمی دید اما خیالتون راحته که همه چیز خنک کار می کنه مموری 3070 حتی فاندرزش بعید می دونم بالای 85 درجه بره چون 3070 کلا سنسوری نداره نمی شه دقیق گفت اما تست های اشعه که همچین چیزی رو نشون می ده
در کل من خودم با اینکه استریکس دارم و روزی 6 دلار یعنی نزدیک 5 ملیون در ماه بهم می ده جرات ماین کردن ندارم ضمن اینکه هنوز مشخص نیست که ایا واقعا گارانتی های جهانی متوجه ماین شما می شن یا خیر اما فعلا کسی نگفته که می تونن بفهمن جالبه کارت 3 برابر قیمت واقعیش می فروشن بازم حاضر نیستن خدمات گارانتی ماین بدن
البته شما خوش شانس باشید تاف یا مخصوصا استریکس بخرید دمای مموری اینا دیدم توی یوتیوب بالای 90 نمی ره تاف شانسیه اما استریکس ندیدم تا حالا
برای من مکس 82 بعد از 1 ساعت تست فول 400w مصرف گیم توی اتاق دمای 30 درجه شد با فن اتوماتیک هر چند نمی دونم توی ماین هم همین مکسش می شه یا نه اگر شما توی گیم 300 وات مصرفی بازم بالای 100 می گیرید پس یکین

SiminSecret

کاربر سایت
Sep 7, 2010
4,825
نام
مهراد
می گن اتریوم نهایتا تا 1 سال دیگه سختی شبکه ش سود ده هست و خیلیم بی ربط نیست چون قبلا بیتکوین هم همین شد
یعنی عملا اتریوم الان ربطی به اتریوم 2 نداره چون همین الانشم یک عده اتریوم کلاسیک دارن استخراج می کنن

ضمنا من چنتا مقاله خوندم اما متاسفانه مایکرون دقیقا نگفته tj max برای gddr6x چند هست بالاخره اما برای نسخه بدون ایکس 95 یا 105 زده که بازم مشخص نیست کدومشه بالاخره 10 درجه اختلاف خیلیه
اما تجربه من می گه قطعات کامپیوتری برای اینکه زیاد عمر کنن باید زیر 90 درجه نگهشون داشت حالا هر چی که می خواد باشه یعنی میانگینش می گم
البته همین بین 90 تا 100 هم بوده 3 سال کرده قطعه اما اونایی که زیر 80 بودن بالای 10 سالم کار کردن
زیادم به گارانتی دل نبندید اگر بفهمم کنترلر یا خود مموری اسیب دیده قطعا می گن باهاش ماین کردید زیر بارش نمی رن
من پیشنهادم به شما اینکه اگر ماین می کنید بفروشید تا زوده 3070 بخرید چندان فریمی توی گیم از دست نمی دید اما خیالتون راحته که همه چیز خنک کار می کنه مموری 3070 حتی فاندرزش بعید می دونم بالای 85 درجه بره چون 3070 کلا سنسوری نداره نمی شه دقیق گفت اما تست های اشعه که همچین چیزی رو نشون می ده
در کل من خودم با اینکه استریکس دارم و روزی 6 دلار یعنی نزدیک 5 ملیون در ماه بهم می ده جرات ماین کردن ندارم ضمن اینکه هنوز مشخص نیست که ایا واقعا گارانتی های جهانی متوجه ماین شما می شن یا خیر اما فعلا کسی نگفته که می تونن بفهمن جالبه کارت 3 برابر قیمت واقعیش می فروشن بازم حاضر نیستن خدمات گارانتی ماین بدن
البته شما خوش شانس باشید تاف یا مخصوصا استریکس بخرید دمای مموری اینا دیدم توی یوتیوب بالای 90 نمی ره تاف شانسیه اما استریکس ندیدم تا حالا
برای من مکس 82 بعد از 1 ساعت تست فول 400w مصرف گیم توی اتاق دمای 30 درجه شد با فن اتوماتیک هر چند نمی دونم توی ماین هم همین مکسش می شه یا نه اگر شما توی گیم 300 وات مصرفی بازم بالای 100 می گیرید پس یکین
GDDR6X

توی خود سایت مایکرون زده دمای کارکرد 0C to +95C / 105C
مقالات زیادی خوندم ، یوتیوب ، ردیت همه جا ... آندر ولت کردم اورکلاک کردم و خیلی چیزای دیگه. تنها چیزی که میتونه دمارو بیاره پایین همون ترمال پد هست و اگر کسی اینو نداشته باشه هم، یک فن بالای قسمت بک پلیت نصب بشه تا 7-8 درجه خنکتر میشه که این مورد رو تست خواهم کرد. چیزی که من فهمیدم اینه که در کیس باز باشه با هش ریت 52 دما 90 میرسه. تو هش ریت 62 همین حالت دما 98 مکسش هست.

میخوام فن های کیس رو تعویض کنم و سرعتشون رو به 1500 برسونم و سه تا فن فعلی رو هم بالای کیس بزارم تا ببینم خروج گرما اجازه میده دما با وجود بسته بودن کیس همون 90 بمونه یا نه. اگر که این حالت اوکی باشه، من هش ریت خودمو روی عددی که دما رو به زیر 95 میرسونه ثابت نگه میدارم. ولی به طور کلی خیلی برام عجیب بود تست 144 ساعته ایسوس روی تاف ، اینو نشون نداده؟ که البته این مشکل از خود انودیا و مایکرون هست که هیچ توضیحی ندادن حتی با نرم افزار هم نتونستن کنترلش کنن و ... چیزی که من دیدم بعضی ها موفق شدن با آندرولت هم دما رو کم کنن ولی من نمیدونم محدودیت ایسوس هست یا چی که ولتاژ رو به 0.835v هم رسوندم تغییری نکرد یا من بلد نیستم روششو یا بی اثرِ... چون هر چی کم کردم به مرحله کرش هم نرسیدم. خیلی ها هم گزارش دادن حتی بعد از یک سال کار کردن با دمای 100 هم مشکلی نداشتن برای منم مهم ماندگاری کارت هست همین که پول خودش در بیاد دیگه از ماین میکشم بیرون. به جز اتریوم بقیه کوین ها فایده ای ندارن برام.

توی گیم مشکلی نیست ها اصلا و ابدا ... فقط ماین داستان میشه. من تمام راه هایی که به خنک شدن مموری کمک میکنه رو تست میکنم اگر نشد هش ریت خودمو فیکس میکنم که کارت زیر 90 باشه. خیلی جالبه، دمای هسته 49، دمای هات اسپات 59 و دمای مموری 94 :/

just_p30

کاربر سایت
Apr 13, 2008
2,746
خودمم دلم نمیاد بخرم
واقعا قیمت کارت مسخره شده
الان 9900k دقیقا با کارت 3070 یکیه هر دو حول و حوش 500 دلاره اما 9900k حدود 9 تومنه این بالای 50 تومن البته مدل lhr رو فاکتور بگیریم
اصلا قیمت کارتها از حیطه افزایش قیمت دلار ایران هم خارج شده
من با این قیمتها عمرا بخرم بخدا مسخرشو دراوردن
حالا ps5 با 26 25 تومن شدنش الان خریدار درست و حسابی نداره این کارت 500 دلاری و چه به 50 تومن x-(

بزرگوار قیمت MSRP با قیمتی که گیر میاد برای گرافیک اصلا یکی نیست ! شما 3070 عمرا بتونی 500 دلار گیر بیاری تو همون آمریکا و کاناداشم ! زیره 1500-1600 دلار نیست مگر جاهایی که هر چند ماه یکبار موجود می کنن یا از چندین ماه قبل میری توی نوبت یا جایی مثل میکروسنتر که اونم باز برای گرافیک باید بری توی نوبت و .... کلا این قیمتای MSRP برای گرافیک رو خدا بیامرزه !

• Like
Reactions: Mohsen GT

Persia Tech

کاربر سایت
Feb 2, 2021
3,238
GDDR6X

توی خود سایت مایکرون زده دمای کارکرد 0C to +95C / 105C
مقالات زیادی خوندم ، یوتیوب ، ردیت همه جا ... آندر ولت کردم اورکلاک کردم و خیلی چیزای دیگه. تنها چیزی که میتونه دمارو بیاره پایین همون ترمال پد هست و اگر کسی اینو نداشته باشه هم، یک فن بالای قسمت بک پلیت نصب بشه تا 7-8 درجه خنکتر میشه که این مورد رو تست خواهم کرد. چیزی که من فهمیدم اینه که در کیس باز باشه با هش ریت 52 دما 90 میرسه. تو هش ریت 62 همین حالت دما 98 مکسش هست.

میخوام فن های کیس رو تعویض کنم و سرعتشون رو به 1500 برسونم و سه تا فن فعلی رو هم بالای کیس بزارم تا ببینم خروج گرما اجازه میده دما با وجود بسته بودن کیس همون 90 بمونه یا نه. اگر که این حالت اوکی باشه، من هش ریت خودمو روی عددی که دما رو به زیر 95 میرسونه ثابت نگه میدارم. ولی به طور کلی خیلی برام عجیب بود تست 144 ساعته ایسوس روی تاف ، اینو نشون نداده؟ که البته این مشکل از خود انودیا و مایکرون هست که هیچ توضیحی ندادن حتی با نرم افزار هم نتونستن کنترلش کنن و ... چیزی که من دیدم بعضی ها موفق شدن با آندرولت هم دما رو کم کنن ولی من نمیدونم محدودیت ایسوس هست یا چی که ولتاژ رو به 0.835v هم رسوندم تغییری نکرد یا من بلد نیستم روششو یا بی اثرِ... چون هر چی کم کردم به مرحله کرش هم نرسیدم. خیلی ها هم گزارش دادن حتی بعد از یک سال کار کردن با دمای 100 هم مشکلی نداشتن برای منم مهم ماندگاری کارت هست همین که پول خودش در بیاد دیگه از ماین میکشم بیرون. به جز اتریوم بقیه کوین ها فایده ای ندارن برام.

توی گیم مشکلی نیست ها اصلا و ابدا ... فقط ماین داستان میشه. من تمام راه هایی که به خنک شدن مموری کمک میکنه رو تست میکنم اگر نشد هش ریت خودمو فیکس میکنم که کارت زیر 90 باشه. خیلی جالبه، دمای هسته 49، دمای هات اسپات 59 و دمای مموری 94 :/
کلا در کیس باز باشه بهترین دما رو می گیرید علتش مفصله
اما برای فن اگر یک فن کوچیک 8 بتونید با فاصله کمی پشت بخشی که رم قرار داده بذارید باد خنک روش بیاد احتمالا چند درجه خنک تر می شه یکم کار سختیه چون جایی نیست فن فیکس بشه ضمن اینکه حرارت باید از پشت کارت خارج بشه همین فن تداخل ایجاد می کنه
فعلا دمای مشخصی نزدن 95 تا 105 درجه می گم اختلافه بعدم دمای tc فقط داده دمای tj نداده شما سعی کن حالت low temp mode یا low power mode ماین کنید

• Like
Reactions: SiminSecret

jetalpha

کاربر سایت
Aug 15, 2009
2,133
نام
متوئیدی
پیجای ماین و فروش عمده گرافیک ایران از هول ریزش بیت کوین اومدن یکصدا پست و استوری گذاشتن که ما بیدی نیستیم که با این بادا بلرزیم. تا پای مرگ پای بیت و ماین میمانیم یا اینکه قبل هر صعودی یه سقوطی هم هست :|
بعد جالبه حالا که بیت ریزش داشته اومدن پشت سرهم قیمت دلارو پست میکنن و قیمتارم یکی دو تومن کشیدن بالا. عجب جماعتی!!

• Like
Reactions: tokio_hotel

Sterben

Shinu made
کاربر سایت
Dec 14, 2007
2,092
نام
هومن
یه چیزی که در مورد خرید گرافیک یا.... هست که تو این مملکت باید در نظر بگیرید این هست:
تو 40 سال چی گرون بود که فرداش یدفعه اروزنتر شد؟
هرچی زودتر خرید کنید بهتره من خودم مثل شما برام رسما سنگین بود این همه پول یه گرافیک بدم ولی اینفدر دست دست کردم که قیمت یه 5700rx که می تونستم 16 تومن بگیریم شد 26 تومن ولی 2ماه پیش از فرصت استفاده کردم و یه Zotac 3060 ti lhrخریدم 23800 فکر کنم بهترین خریدم بوده باشه:-bd الا هم امید نبدید به افت قیمت مشکل گرافیک اینا قرار تا 2023 باشه+ایران یجورایی قطب ماینینگ شده+قیمت لحظه ای دلار
پس بخرید و امید به ارزونتر شدن نداشته باشید

• Like
Reactions: just_p30

کاربرانی که این قسمت را مشاهده می‌کنند

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
or ثبت‌نام سریع از طریق سرویس‌های زیر