مشاوره در امر خرید و ارتقاء قطعات

malek911

کاربر سایت
Aug 22, 2007
5,810
نام
malek
سلام.دوستان اهل فن کسی تجربه ای از کار با mini pc داره؟استفاده هم فقط برای کاربری روزمره و وب گردی و نهایت دیدن فیلم هستش.یه مدل خودم پیدا کردم که به نظر خوب میاد.فقط خواستم ببینم نکته ای چیزی دارن که قبل خرید باید بدونم؟
خرید مینی پی سی اینتل (intel) NUC12Wshi3 | تین سیس

ortegoli

کاربر سایت
Oct 31, 2008
5,392
نام
مهدی یوسفی اصیل
سلام.دوستان اهل فن کسی تجربه ای از کار با mini pc داره؟استفاده هم فقط برای کاربری روزمره و وب گردی و نهایت دیدن فیلم هستش.یه مدل خودم پیدا کردم که به نظر خوب میاد.فقط خواستم ببینم نکته ای چیزی دارن که قبل خرید باید بدونم؟
خرید مینی پی سی اینتل (intel) NUC12Wshi3 | تین سیس
سلام داداش
مدلی که مد نظرتون هست براحتی جواب تمام کارهاتون رو میده نگران نباشید

اگه قابل استفاده هست که اوکیه پس. در مورد وایرلس و بازیها موضوع لگ نداشتن نیست فقط. ارتباط وایرلس در هرحال تاخیر بیشتری نسبت به کابل، حتی کابل شبکه 100 مگابیتی رایج داره و در اتصال چندین کلایت برای اجتناب از تداخل فرکانسی ممکنه باعث افزایش پینگ و ارسال داده ها با تاخیر در محیط بشه. این مورد برای بازیهای آنلاین و رقابتی مهمه.
والا داداش دروغ چرا تا حالا به اونی که خونه دارم چند تا همزمان برای بازی وصل نکردم ولی خب در شرایطی بچه ها تو خونه باهاش آنلاین فیلم میدیدن و وب گردب با چند تا گوشی انجام میشده آنلاین بازی کردم مشکلی نبوده باز تست میگیرم درب مغازه نتیجه رو خدمتتون عرض میکنم

Max Blood

کاربر سایت
Feb 17, 2016
803
نام
پویا
سلام خدمت دوستان کارشناس. من عملا هیچی از کیس بستن و قطعات کامپیوتری سرم نمیشه پس اگه سوالم پرته شرمنده :D
میخواستم ببینم با بودجه 30-40 تومن میشه یه کیس در حدی که بازی‌های نسل هشت و یه سری بازی ورزشی مثل فیفا و NBA رو هم بکشه بست یا نه؟

Farshidstar2012

کارشناس سخت افزار PC و شبکه
کاربر فعال
Jul 4, 2008
12,752
نام
فرشید
سلام خدمت دوستان کارشناس. من عملا هیچی از کیس بستن و قطعات کامپیوتری سرم نمیشه پس اگه سوالم پرته شرمنده :D
میخواستم ببینم با بودجه 30-40 تومن میشه یه کیس در حدی که بازی‌های نسل هشت و یه سری بازی ورزشی مثل فیفا و NBA رو هم بکشه بست یا نه؟

بله تا حد قابل قبولی میشه:
قیمتمدلنام قطعه
چهار میلیون و ۱۰۰ هزار تومانIntel Core i3 12100FCPU
یک میلیون و ۸۵۰ هزار تومانDeepCool GAMMAXX 400 XTCooler
شش میلیون و ۸۰۰ هزار تومانASUS PRIME B660M-A D4MotherBoard
دو میلیون و ۷۰۰ هزار تومانGSkill RIPJAWS V 2*8GB DDR4 3200MHzRAM
هجده میلیون و ۶۰۰ هزار تومان
-
ASUS DUAL RTX 3050 8GB GDDR6
ASUS DUAL Radeon RX 6650 XT 8GB GDDR6
VGA
یک میلیون و ۷۰۰ هزار تومانWD Blue 1TB 7200Rpm 64MBHDD
۹۹۰ هزار تومانWD Green SN350 240GBSSD
دو میلیون و ۹۰۰ هزار تومانGREEN GP600A-GEDPower
دو میلیون و ۱۵۰ هزار تومانGREEN Z1 ARIOCase
چهل و سه میلیون و ۱۵۰ هزار تومانجمع کل‌ (تومان)---

فقط گرافیک رو اگر تونستید یه مدل RTX 3060 بردارید، یا اگر دست دوم تمیز پیدا کردید.

Kaiki

کاربر سایت
Feb 1, 2013
1,570
نام
بهنام
سلام
دوستان cpu cooler من deepcool ls 720 هستش همین امشب نمیدونم در اثره چی یکی از فناش خیلی کند میچرخه و صدا میده(4 ماه بیشتر نیست که خریدمش) میخواستم ببینم میتونم فعلا ازش استفاده کنم تا یه کولر دیگه بگیرم یا مشکل ساز میشه cpu i7 12700k هستش دماش هم توی بازی حدوده 47-50 هست از وقتی این اتفاق افتاده
مورد بعدی اینکه برای جایگزین این کولر تا 8 تومن چی پیشنهاد میدین
پیشاپیش ممنونم

Farshidstar2012

کاربر فعال
Jul 4, 2008
12,752
نام
فرشید
سلام
دوستان cpu cooler من deepcool ls 720 هستش همین امشب نمیدونم در اثره چی یکی از فناش خیلی کند میچرخه و صدا میده(4 ماه بیشتر نیست که خریدمش) میخواستم ببینم میتونم فعلا ازش استفاده کنم تا یه کولر دیگه بگیرم یا مشکل ساز میشه cpu i7 12700k هستش دماش هم توی بازی حدوده 47-50 هست از وقتی این اتفاق افتاده
پیشاپیش ممنونم

با شرکت گارانتی تماس بگیرید برای تعویض فن. اگر نتیجه نداد از همون مدل فن یکی جدا بخرید و جای قبلی نصب کنید و اگر موجود نبود فن مشابه هم قابل نصبه. در کل حتی اگر اون فن خاموش هم بشه برای پردازنده شما مشکلی ایجاد نمیشه و فقط دما کمی بالاتر میره.
دمای 47 تا 50 بیشتر دمای حالت بیکار هست تا دمای لود پردازنده. قاعدتا باید بالاتر از اینها هم بره و باز مشکلی نخواهید داشت.
کولرهای Coolermaster و Corsair در این رده قیمتی و سری 360 موجود هستن.

Medusa

کاربر سایت
Jul 6, 2008
2,726
نام
Javad
سلام
پیشاپیش ممنونم
سلام
اگر شرکت گارانتی قبول نکرد یه سر به اتحادیه بزنی مشکلت حل میشه :D

Saeedrz70

کاربر سایت
Oct 9, 2014
282
سلام
برای 13600k ارزون ترین کولر بادی که میشه گرفت چی هست؟ بودجه محدوده و این CPU رو نمی تونم با کولر ابی بگیرم!

یه سوال دیگه اگه نتونستم 13600k بگیریم ایا ارزش داره ۱۳۴۰۰ رو با رم ddr5 5200cl20 گرفت؟ یا همون ddr4 3600 کافیه برای استفاده گیمینگ؟

Farshidstar2012

کاربر فعال
Jul 4, 2008
12,752
نام
فرشید
سلام
برای 13600k ارزون ترین کولر بادی که میشه گرفت چی هست؟ بودجه محدوده و این CPU رو نمی تونم با کولر ابی بگیرم!

یه سوال دیگه اگه نتونستم 13600k بگیریم ایا ارزش داره ۱۳۴۰۰ رو با رم ddr5 5200cl20 گرفت؟ یا همون ddr4 3600 کافیه برای استفاده گیمینگ؟

DeepCool GAMMAXX 400 XT برای این پردازنده قابل استفاده هست. اما اگر دمای مناسب در حالت لود هم نیاز باشه بهتره که DeepCool Gammax 400 PRO رو تهیه کنید.
اگر سیستم برای بازی یا کار اداری هست همون رم DDR4 3600 کفایت میکنه و راندمان مناسب میده. رم DDR5 زیر فرکانس 5600 یا 6000 اصولا خریدش منطقی نیست و راندمانش هم بالاتر از رمهای DDR4 3600 رده بالا نیست.

spiderman2007

کاربر سایت
Nov 10, 2007
2,407
نام
امیر
سلام
روز بخیر
این سیستم چه قیمتی ارزش خرید داره؟ چند میشه فروختش؟ قیمت نوش چند میشه تقریبا؟

CPU = Intel(R) Core(TM) i3-8100 CPU @ 3.60GHz 3.60 GHz
MB = ASUS TUF B360-PLUS GAMING
RAM = Corsair Vengeance LPX 16GB (2x8GB) DDR4 DRAM 3200MHz
SSD = Samsung Evo860 250GB
POWER = Green GP550A-UK
CASE = Green Pars Evo
Monitor = Acer 22 inch V223W 1680 x 1050 Resolation
MOUSE + KEYBOARD

توضیح : سیستم شرکت هست و با کسی شریک هستیم الان شراکت تموم شده و میخوایم سیستم رو یک نفر برداره قیمتشو نمیدونیم و اینکه ارزش خرید داره یا نه

spiderman2007

کاربر سایت
Nov 10, 2007
2,407
نام
امیر
سلام مجدد
با بودجه حدود 12-13 تومان چه سیستمی میشه بست واسه کار اداری که خوب باشه؟
لپ تاپ که ارزونترین مدل سی پی یو i3 حداقل 15 قیمتش میشه متاسفانه و i3 کمتر هم اذیت میکنه ، درسته؟

milad.ps4

کاربر سایت
Aug 5, 2014
3,589
نام
milad
سلام بی زحمت یک هارد با حجم ۲ یا ۴ ترابایت که مناسب برای ذخیره سازی اطلاعات باشه برام معرفی کنین بی زحمت که قیمتش هم مناسب باشه

A.M.K

کاربر سایت
Mar 16, 2008
2,324
نام
arash
سلام دوستان من اولین پستم اینجاس، پیشاپیش شرمنده اگر جای نادرستی سوالمو مطرح میکنم.( چون سوالم در مورد قطعات لپتابه)

من میخوام رم لپتاپ ddr4 بخرم. رو لپتاپ خودم samsung M471A1K43DB1-CWE 2x8GB هست که میشه 16Gb SODIMM DDR4 2300MHZ clocked @ 2933. دلیل اینکه میخوام عوض کنم، تو بنچمارک همه چیزا اوکیه بحز رم و مبخوام تعویضش کنم.

الان میخوام ۲ تا رم ۱۶ بگیرم براش (قاعدتا ddr4) اما نمیدونم معیار درست برای خرید چیه ، مشکل بودجه ندارم برای رم و میخوام بهترین چیزی که میشه رو خرید

چیز دیگه ای هم که هست نمیدونم xmp فعاله رو لپتاپ یا ن اصلا؟ تو بایوس من چیزی ندایدم. از کجا میشه فهمید قعاله یا نه؟

آخرین ویرایش:

majidred2011

< RED PHANTOM >
کاربر سایت
Jul 16, 2011
11,339
نام
Majid
آقا من چند ماه پیش که میخواستم رو B350 ـم 5600 بزارم بایوس رو آپدیت کردم، قدیم اون بالا میزد MSI Click Bios 5 که محیط قرمز/سیاه رنگی داشت و UI خوبی داشت.
بعد آپدیت فقط میزنه MSI Click Bios و UI ـش بشدت افتضاح و زشته شبیه بایوسای قدیمیه، چون باهاش زیاد کاری نداشتم این چند ماه مهم نبود برام.

اما الان یه جا خوندم واسه RGB رما باید SPD Write رو روی حالت False گذاشت و همینطور واسه خاموش شدنشون Sleep State رو روی S4/S5 گذاشت.
هیچ کدومشونو تو این بایوس نمیتونم پیدا کنم، با سرچ گوگل هم چیزی نصیبم نشد!

کسی میدونه از کدوم بخش میتونم پیدا کنم این دوتارو؟ یا کلا روی این مدل مادربرد MSI این موارد وجود نداره؟

آخرین ویرایش:

Farshidstar2012

کاربر فعال
Jul 4, 2008
12,752
نام
فرشید
سلام
روز بخیر
این سیستم چه قیمتی ارزش خرید داره؟ چند میشه فروختش؟ قیمت نوش چند میشه تقریبا؟

CPU = Intel(R) Core(TM) i3-8100 CPU @ 3.60GHz 3.60 GHz
MB = ASUS TUF B360-PLUS GAMING
RAM = Corsair Vengeance LPX 16GB (2x8GB) DDR4 DRAM 3200MHz
SSD = Samsung Evo860 250GB
POWER = Green GP550A-UK
CASE = Green Pars Evo
Monitor = Acer 22 inch V223W 1680 x 1050 Resolation
MOUSE + KEYBOARD

توضیح : سیستم شرکت هست و با کسی شریک هستیم الان شراکت تموم شده و میخوایم سیستم رو یک نفر برداره قیمتشو نمیدونیم و اینکه ارزش خرید داره یا نه

قطعات این سیستم دیگه اصلیش رو نمیشه نو خرید.
اما این قطعات بدون مانیتور جمعا حدود 15 تومن ارزش داره.
مانیتور هم حدود 4 تومن.

سلام مجدد
با بودجه حدود 12-13 تومان چه سیستمی میشه بست واسه کار اداری که خوب باشه؟
لپ تاپ که ارزونترین مدل سی پی یو i3 حداقل 15 قیمتش میشه متاسفانه و i3 کمتر هم اذیت میکنه ، درسته؟

با قطعات پی سی هم قطعا وضعیت بهتر از این نخواهد شد، اگر نخواید بودجه ی لازم رو برای کیستون کنار بزارید. این کمترین سیستم قابل توصیه کردن هست:
قیمتمدلنام قطعه
سه میلیون و ۲۳۰ هزار تومان
(ده میلیون و ۱۰۰ هزار تومان)
Intel Core i3 10100F
(AMD Ryzen 5 5600G)
CPU
چهار میلیون و ۲۰۰ هزار تومان
(شش میلیون و ۸۰۰ هزار تومان)
ASUS PRIME H510M-A
(ASUS PRIME B550M-A)
MotherBoard
دو میلیون و ۶۰۰ هزار تومانGSkill RIPJAWS V 2*8GB DDR4 3200MHz -16GBRAM
نه میلیون و ۲۰۰ هزار تومانASUS PH GTX 1650 OC 4GB GDDR6VGA
یک میلیون و ۷۰۰ هزار تومانWD Blue 1TB 7200RpmHDD
۹۹۰ هزار تومانWD Green SN350 240GBSSD
دو میلیون و ۶۰۰ هزار تومانGREEN GP480A-EUDPower
دو میلیون و ۶۵۰ هزار تومانGREEN ORAMAN PlusCase
17970جمع کل‌ (تومان)---

سلام بی زحمت یک هارد با حجم ۲ یا ۴ ترابایت که مناسب برای ذخیره سازی اطلاعات باشه برام معرفی کنین بی زحمت که قیمتش هم مناسب باشه

هارد کلا برای ذخیره سازی هست، مهم اینه که برای چه کاربردی و چه جور اطلاعاتی استفاده بشه. همچنین این که نگفتید اینترنال یا اکسترنال.
اگر اطلاعات آرشیوی یا مدیا مدنظر هست که WD Green/Blue
اگر بازی مدنظر هست که WD Black (الان دیگه SSD برای بازی توصیه میشه)
اگر دیتای سرور یا دیتابیس مدنظر هست که WD RED.

سلام دوستان من اولین پستم اینجاس، پیشاپیش شرمنده اگر جای نادرستی سوالمو مطرح میکنم.( چون سوالم در مورد قطعات لپتابه)

من میخوام رم لپتاپ ddr4 بخرم. رو لپتاپ خودم samsung M471A1K43DB1-CWE 2x8GB هست که میشه 16Gb SODIMM DDR4 2300MHZ clocked @ 2933. دلیل اینکه میخوام عوض کنم، تو بنچمارک همه چیزا اوکیه بحز رم و مبخوام تعویضش کنم.

الان میخوام ۲ تا رم ۱۶ بگیرم براش (قاعدتا ddr4) اما نمیدونم معیار درست برای خرید چیه ، مشکل بودجه ندارم برای رم و میخوام بهترین چیزی که میشه رو خرید

چیز دیگه ای هم که هست نمیدونم xmp فعاله رو لپتاپ یا ن اصلا؟ تو بایوس من چیزی ندایدم. از کجا میشه فهمید قعاله یا نه؟

معیار درست اینه که ببینید از رمهای موجود برای لپ تاپ که فرکانس مشابه دارند، کدومشون با برد دستگاه شما سازگاری داره و درست شناخته میشه و خطایی هم در برنامه ها نمیکگیرید که منشا رم داشته باشه. این کار رو تکنسین های مجرب براحتی میتونن انجام بدن به صورت حضوری.

سرعت رو رو در Task Manager ویندوز بررسی کنید، فرکانسی که نمایش میده باید برابر با فرکانس XMP رمی که دارید باشه، کمتر باشه یعنی XMP فعال نیست. از برنامه CPU-Z هم میشه استفاده کرد.

کاربرانی که این قسمت را مشاهده می‌کنند

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
    or ثبت‌نام سریع از طریق سرویس‌های زیر