مشاوره در امر خرید و ارتقاء قطعات

Farshidstar2012

کارشناس سخت افزار PC و شبکه
کاربر فعال
Jul 4, 2008
12,765
نام
فرشید
سلام مجدد

با تشکر از پاسخ گویی تون، با تحقیقی که کردم، مثل اینکه واتر کولر سه فنه در بالای کیس Z5 SURENA جا نمیشه، کیسی که در قسمت سقف بشه واترکولر سه فنه نصب کرد و کارت های رده بالا مثل 4090 هم در آینده بشه بهش اضافه کرد و مشکل فضا نداشته باشه و صد البته قیمت هم تا جای ممکن مناسب باشه، چی پیشنهاد میکننین ؟
احتمالاً یکی از انتخاب ها GRIFFIN G7 از برند گرین خواهد بود، بغیر از این گزینه دیگه چی پیشنهاد میشه ؟
لطفاً اگه میشه چند تا انتخاب بفرمایید ؟

ممنونم...

کیس که خیلی زیاده با این مشخصات. از گرین همون مدل ها و از کولرمستر هم Cooler Master MasterCase H500M یا مدلهای مشابه.
LIAN LI PC-O11 ، ایسوز TUF Gaming GT502
و کورسیر هم انتخابای زیادی برای کیس موجوده.

Refill

کاربر سایت
Jul 11, 2008
4,259
نام
سروش
سلام مجدد

با تشکر از پاسخ گویی تون، با تحقیقی که کردم، مثل اینکه واتر کولر سه فنه در بالای کیس Z5 SURENA جا نمیشه، کیسی که در قسمت سقف بشه واترکولر سه فنه نصب کرد و کارت های رده بالا مثل 4090 هم در آینده بشه بهش اضافه کرد و مشکل فضا نداشته باشه و صد البته قیمت هم تا جای ممکن مناسب باشه، چی پیشنهاد میکننین ؟
احتمالاً یکی از انتخاب ها GRIFFIN G7 از برند گرین خواهد بود، بغیر از این گزینه دیگه چی پیشنهاد میشه ؟
لطفاً اگه میشه چند تا انتخاب بفرمایید ؟

ممنونم...
lian li 216
اگه خوشت اومد از ظاهرش خیلی کیس خوبیه

• Like
Reactions: *Psycho*

Farshidstar2012

کاربر فعال
Jul 4, 2008
12,765
نام
فرشید
دوستان یه سوال داشتم

روی سیستم یه SSD Samsung 970 evoplus 1TB دارم که روش ویندوز زدم و هم ازش برای گیم و سایر موارد استفاده میکنم. (البته یه HDD 2TB هم روش دارم)
میخوام بدونم اگه یدونه Adata SWORDFISH M2 250GB بگیرم که مخصوص ویندوز باشه تاثیر و کارایی و ارزشش رو داره؟

سوال دوم، بین دو کیبورد و ماوس زیر کدوم ارزش داره
logitech mk220 با قیمت 800 (بی سیم)
HP KM200 با قیمت 700 (سیمی).

ببخشید، جا افتاده بود. فکر کردم پاسخ داده شده.
خرید یه SSD مجزا برای ویندوز میتونه ایده خوبی باشه، اما نه وقتی که SSD فعلی شما یعنی همون 970Evo Plus همینجوری هم سریعتر از خیلی مدلهای دیگه با کنترلر PCIe 3.0 هست. مهمتر این که خرید SSD کم‌ظرفیتتر معمولا با کاهش راندمان هم همراه هست.
بنابراین توصیه میشه اگر میخواین برای ویندوز یه M.2 مستقل داشته باشید، اون رو هم از نسل PCIe 4.0 مثل SAMSUNG 980/WD 850X با ظرفیت 500 گیگ یا بالاتر انتخاب کنید. یا اگر مادربردتون هم ساپورت نمیکنه، یه SSD از همین مدل 970EVO بخرید و ویندوز رو جدا روش نصب کنید. اون مدل ADATA سریعتر نیست. 250 گیگی که اصلا نخرید.

در مورد کیبورد هم کیفیت ساخت MK220 بالاتر هست، هر چند که مخصوص بازی نیست.

Red_Dragon110

کاربر سایت
Jul 16, 2007
16
سلام آقا فرشید عزیز
من یک مادربورد GA-H170-Gaming 3 گیگابایت دارم که طبق اطلاعاتش امکان نصب دو عدد هارد SSD از نوع M.2 میتوان نصب کرد.
1-حال سوال این هست که از مدل های موجود در بازار چه نوع SSD هایی میتوان نصب کرد؟
2-آیا میتوان یک عدد برای نصب ویندوز و دیگری را برای نصب بازی استفاده کرد؟ (هردو M.2) باشند؟
3-آیا برای قصد استفاده من (نصب ویندوز و بازی) SSD مدل M.2 مناسب تر است یا 2.5 اینچی؟
با سپاس فراروان

Refill

کاربر سایت
Jul 11, 2008
4,259
نام
سروش
فرشید جان من pl240 flux رو نصب کردم راحت رو z690 strix سوار شد و پرفورمنس عالی خیلی ممنون برای راهنمایی .
فقط یه چیزی تو بایوس که میرم سرعت پمپ رو میزنه 9211 rpm !! ولی سرعت فن رادیاتور 800rpm که طبیعیه ولی سرعت پمپ اشتباهه
بصورت دیفالت هم سرعت پمپ روی full speed هست ولی وقتی گذاشتم رو حالت استاندارد 7000-8000 نشونم داد که بازم سرعت اشتباهه
بایوس همون اول اخرین ورژن اپدیت کردم بخاطر cpu و کابل برق پمپ هم به aio_ pump روی مادربرد وصل کردم و فن های رادیاتور به cpu_fan
جای نگرانی نیست؟

آخرین ویرایش:

Farshidstar2012

کاربر فعال
Jul 4, 2008
12,765
نام
فرشید
سلام آقا فرشید عزیز
من یک مادربورد GA-H170-Gaming 3 گیگابایت دارم که طبق اطلاعاتش امکان نصب دو عدد هارد SSD از نوع M.2 میتوان نصب کرد.
1-حال سوال این هست که از مدل های موجود در بازار چه نوع SSD هایی میتوان نصب کرد؟
2-آیا میتوان یک عدد برای نصب ویندوز و دیگری را برای نصب بازی استفاده کرد؟ (هردو M.2) باشند؟
3-آیا برای قصد استفاده من (نصب ویندوز و بازی) SSD مدل M.2 مناسب تر است یا 2.5 اینچی؟
با سپاس فراروان

1- بیشتر مدلهای موجود رو میشه نصب کرد، اما بهتره که معروفترین مدلها از برندهای سامسونگ و یا WD رو انتخاب کنید که مطمنئ بشید روی مادربردتون بدون مشکل کار خواهد کرد.
این نسل از مادربردها بالاترین سرعت و استاندارد M.2 رو پشتیبانی نمیکنن، بنابراین هر مدلی نصب بشه هم باز نباید انتظار سرعت نرمال ازش داشته باشید. اما در عین حال از سرعت SSD با استاندارد SATA بهتر خواهد بود.
2- بله، اتفاقا بهترین کار اینه که SSD ویندوز از بقیه برنامه ها جدا باشه.
3- برای نصب ویندوز M.2 در حالت بهینه خیلی بهتر هست، اما برای نصب بازی میتونه ساتا هم مناسب باشه، برای بازیهای جدیدتر هم M.2 NVMe پرسرعت داره دیگه نرمال و موثر میشه.

فرشید جان من pl240 flux رو نصب کردم راحت رو z690 strix سوار شد و پرفورمنس عالی خیلی ممنون برای راهنمایی .
فقط یه چیزی تو بایوس که میرم سرعت پمپ رو میزنه 9211 rpm !! ولی سرعت فن رادیاتور 800rpm که طبیعیه ولی سرعت پمپ اشتباهه
بصورت دیفالت هم سرعت پمپ روی full speed هست ولی وقتی گذاشتم رو حالت استاندارد 7000-8000 نشونم داد که بازم سرعت اشتباهه
بایوس همون اول اخرین ورژن اپدیت کردم بخاطر cpu و کابل برق پمپ هم به aio_ pump روی مادربرد وصل کردم و فن های رادیاتور به cpu_fan
جای نگرانی نیست؟

هیچ مشکلی وجود نداره و سرعت واترپمپ واقعا همون 9000 دور در ماکزیمم سرعت هست. اگر هم دور کانکتور واترپمپ روی مادربرد رو از بایوس تنظیم کنید، قطعا در دمای پایینتر روی 4000 تا 6000 دور باقی خواهد ماند و صدای قابل تشخیصی تولید نخواهد کرد.
سرعت فن رادیاتور بین 800 تا 2000 برای واترکولر مذکور هست و واترپمپ شما در 100درصد سرعت به 9000 دور میرسه، بنابراین ایرادی وجود نداره.

Refill

کاربر سایت
Jul 11, 2008
4,259
نام
سروش
1- بیشتر مدلهای موجود رو میشه نصب کرد، اما بهتره که معروفترین مدلها از برندهای سامسونگ و یا WD رو انتخاب کنید که مطمنئ بشید روی مادربردتون بدون مشکل کار خواهد کرد.
این نسل از مادربردها بالاترین سرعت و استاندارد M.2 رو پشتیبانی نمیکنن، بنابراین هر مدلی نصب بشه هم باز نباید انتظار سرعت نرمال ازش داشته باشید. اما در عین حال از سرعت SSD با استاندارد SATA بهتر خواهد بود.
2- بله، اتفاقا بهترین کار اینه که SSD ویندوز از بقیه برنامه ها جدا باشه.
3- برای نصب ویندوز M.2 در حالت بهینه خیلی بهتر هست، اما برای نصب بازی میتونه ساتا هم مناسب باشه، برای بازیهای جدیدتر هم M.2 NVMe پرسرعت داره دیگه نرمال و موثر میشه.

هیچ مشکلی وجود نداره و سرعت واترپمپ واقعا همون 9000 دور در ماکزیمم سرعت هست. اگر هم دور کانکتور واترپمپ روی مادربرد رو از بایوس تنظیم کنید، قطعا در دمای پایینتر روی 4000 تا 6000 دور باقی خواهد ماند و صدای قابل تشخیصی تولید نخواهد کرد.
سرعت فن رادیاتور بین 800 تا 2000 برای واترکولر مذکور هست و واترپمپ شما در 100درصد سرعت به 9000 دور میرسه، بنابراین ایرادی وجود نداره.

مرسی
بنظر شما از حالت فول اسپید بذارم رو حالت استاندارد؟تو طول عمر تاثیر داره؟

Farshidstar2012

کاربر فعال
Jul 4, 2008
12,765
نام
فرشید
مرسی
بنظر شما از حالت فول اسپید بذارم رو حالت استاندارد؟تو طول عمر تاثیر داره؟

برای چی فول اسپید باشه؟ اون بیشتر برای تست هست :)
برای حالت عادی همون Standard بهترین گزینه هست.

Farshidstar2012

کاربر فعال
Jul 4, 2008
12,765
نام
فرشید
سلام آقا فرشید خسته نباشید با بودجه 60 تومن چه سیستم گیمینگی رو پیشنهاد میدین که قابلیت ارتقا در آینده رو هم داشته باشه؟

قیمتمدلنام قطعه
هشت میلیون و ۲۰۰ هزار تومانIntel Core i5 12400FCPU
دو میلیون و ۲۵۰ هزار تومانDeepCool GAMMAXX 400 XTCooler
هشت میلیون و ۱۰۰ هزار تومان
(شش میلیون و ۵۰۰ هزار تومان)
ASUS PRIME H670-Plus D4
(MSI PRO Z690-P DDR4)
MotherBoard
دو میلیون و ۷۰۰ هزار تومانGSkill Ripjaws V 2*8GB DDR4 3200MHz -16GBRAM
بیست میلیون و ۵۰۰ هزار تومانASUS DUAL GeForce RTX 3060 OC 12GB GDDR6VGA
یک میلیون و ۶۰۰ هزار تومانWD Blue 1TB 7200Rpm 64MBHDD
یک میلیون و ۹۰۰ هزار تومانWD Blue SN570 500GBSSD
۴۵۰ هزار تومانASUS 24X SATAODD
سه میلیون و ۹۵۰ هزار تومانGREEN GP700B-HP EVOPower
دو میلیون و ۳۵۰ هزار تومانGREEN Z1 ARIOCase

تمام قطعات اصلی قابلیت ارتقا به بالاترین مدلها رو دارند.

سلام فرشید جان
بین 12700k و 13600k برای گیم کدوم توصیه میشه؟
واتر کولر مناسب و بصرفه برای این 2 مدل هم پیشنهاد بدید ؟

13600K در حال حاضر توصیه میشه، قبلا همون 12700K هم انتخاب اصلی بود.
ضمنا پردازنده رو بر اساس بودجه کلی و قطعات دیگه انتخاب میکنن، این که بگیم برا گیم کدوم بهتره مستقل از سخت افزار که معنی نداره و قابل توصیه نیست.

واترکولر هم هر مدل 240 به بالا ترجیحا از Asetek نسل هفتم باشه مناسبه.

ببخشید اینجا میپرسم چاره ای نیست تنها تاپیک فعال در این موارده
بازی هایی که میخوام ۶۰ فریم تجربه کنم از داخل تنظیمات گزینه ای نداره و مجبوری با ۷۵ فریم نرخ مانیتور اجرا میشه حالا از داخل برنامه انویدیا کنترل max frame rate بازی مورد نظر رو که تو ۶۰ لاک می کنم بازی دچار لگ میشه که فکر کنم دلیلش نرخ مانیتور باشه که همچنان ۷۵ هرتز اجرا میکنه حالا چه کار کنم فقط یه بازی بصورت ۶۰ فریم تمیز اجرا بشه یعنی هم بازی هم نرخ مانیتور فقط تو یه بازی مورد نظر هرد تو ۶۰ قفل بشن ؟؟؟؟ مانیتور هم قابلیت g sync نداره

همونطور که دوستان گفتن از Frame rate Limit در برنامه Rivatuner Statistics server استفاده کنید. تا حدی رفع مشکل میکنه، اما راهکار اصلی استفاده از مانیتور با قابلیت VRR یا Adaptive Sync هست.

mjaz

کاربر سایت
Sep 23, 2010
134
نام
مهدی
سلام وقتتون بخیر
میخواستم یه گرافیک دست دو RTX 3090 بگیرم میخوام بپرسم از بین Zotac, PNY و Palit کدوم مارک بهتره؟

ممنون

Farshidstar2012

کاربر فعال
Jul 4, 2008
12,765
نام
فرشید
سلام وقتتون بخیر
میخواستم یه گرافیک دست دو RTX 3090 بگیرم میخوام بپرسم از بین Zotac, PNY و Palit کدوم مارک بهتره؟

ممنون

بستگی به مدل داره، اما اعتبار هر سه برند در یک سطحه در مجموع.
براساس مدل دقیق گزینش کنید.

Lord Aria

کاربر سایت
Nov 26, 2009
151
سلام
واسه 13600kf به شرط اینکه اورکلاک نکنیم، آیا GAMMAXX 400 XT کافیه؟
ماکزیمم استفاده ۱ سال، بعدش ارتقا داده میشه
سوالم اینه که میتونه اصلا دمای cpu رو در حد نرمال نگه داره؟
کاربرد گیمینگ و رندر. پس طببعتا فشار روی cpu بالاست

Farshidstar2012

کاربر فعال
Jul 4, 2008
12,765
نام
فرشید
سلام
واسه 13600kf به شرط اینکه اورکلاک نکنیم، آیا GAMMAXX 400 XT کافیه؟
ماکزیمم استفاده ۱ سال، بعدش ارتقا داده میشه
سوالم اینه که میتونه اصلا دمای cpu رو در حد نرمال نگه داره؟
کاربرد گیمینگ و رندر. پس طببعتا فشار روی cpu بالاست

اگه منظور از کافی بودن اینه که کار کنه و آسیبی نبینه که بله، کافیه. اما اگر منظور اینه که حداکثر راندمانش رو بشه در بازیها و برنامه های تولید محتوای سنگین با بالاترین فرکانس و دمای پایین گرفت که خیر، ممکنه بدون اورکلاک هم در بعضی سناریوها به علت افزایش دما مجبور به کاهش فرکانس بشه و راندمانش مقداری کم بشه.ضمن این که تهویه داخل کیس و دمای محیط هم شرطه.

برای رندر که قطعا این مدل کولر پایه کافی نیست. اما برای بازی چرا، اکثرا جوابگو هست.
حداقل Deepcool AG620 توصیه میشه و بهتر هم واترکولر 240 که حرارت رو داخل کیس محصور نکنه.

کاربرانی که این قسمت را مشاهده می‌کنند

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
or ثبت‌نام سریع از طریق سرویس‌های زیر