مشاوره در امر خرید و ارتقاء قطعات

amir_amd

Loyal Member
Oct 5, 2005
1,517
نام
امیر
آقا فرشید عزیز
گرافیک 3080 گرفتم و 9600K -که خودتون را زحمت دادم برای خریدش - دیگه کم کم قدیمی میشه و باید عوضش کنم.سی پی یو را 11700K انتخاب کردم :

برای سوکت 1200 (سی پی یو 11700K) لطفا یک مادر برد بر مبنای چیپ Z590 معرفی کنید که:
1-بلوتوث 5و 6 wifi داشته باشه
2-چیپ صوتی خوبی داشته باشه (اسپیکر من z906 هست)
3-در صورت عدم تغییر قیمت PCI-E ورژن 4 داشته باشه. برای SSD پر سرعت.گرچه SSD فعلی 980 هست ولی مین حداقل را برای 2 سال میگیرم
بودجه هم حدود 7-8 تومن . حالا کمتر هم شد ، خب بهتر

خودم به ROG STRIX Z590-F GAMING WIFI ولی اصلا مطمئن نیستم.

برای همین پردازنده یک فن بادی با کوچکترین اندازه ای که ممکنه معرفی کنید که RGB هم داشته باشع مثلا NOTUS 200-PWM جوابگو هست ؟ اهل اورکلاک نیستم . لطفا راهنمایی کنید.

برای رم 2*16 میخوام بگیرم.
نظرتون در مورد - 3200 TRIDENT Z RGB چی هست ؟

قطعات فعلی هم میخوام بفروشم .
Gigabyte Z370-HD3
9600K
GSkill AEGIS 2*8GB DDR4 3000
NOTUS-95 PWM

یک قیمت حدودی هم برای فروش اینها لطف کنید.

ممنونم

Farshidstar2012

کارشناس سخت افزار PC و شبکه
کاربر فعال
Jul 4, 2008
12,752
نام
فرشید
سلام و خسته نباشید.
میخاستم یه ssd بگیرم.تفاوت m2 و ساتا تو چیه؟ برای بازی چه مدلی پیشنهاد میدین؟
یه دسته برای پی سی تا ۲ تومن ام معرفی کنید

تفاوت توی سرعت هست که SATA به 550 مگابایت در ثانیه محدود هست و M.2 NVMe هم از 1500 داره تا 7 گیگابایت بر ثانیه.
مهم اینه که مادربردتون چه مدلی باشه و چه استانداردی داشته باشه، PCIe 3.0 باشه یا PCIe 4.0.

برای گیم‌پد بهترین گزینه همون کنترلر مایکروسافت هست و بعد گیم‌پد بی سیم لاجیتک.

آقا فرشید عزیز
گرافیک 3080 گرفتم و 9600K -که خودتون را زحمت دادم برای خریدش - دیگه کم کم قدیمی میشه و باید عوضش کنم.سی پی یو را 11700K انتخاب کردم :

برای سوکت 1200 (سی پی یو 11700K) لطفا یک مادر برد بر مبنای چیپ Z590 معرفی کنید که:
1-بلوتوث 5و 6 wifi داشته باشه
2-چیپ صوتی خوبی داشته باشه (اسپیکر من z906 هست)
3-در صورت عدم تغییر قیمت PCI-E ورژن 4 داشته باشه. برای SSD پر سرعت.گرچه SSD فعلی 980 هست ولی مین حداقل را برای 2 سال میگیرم
بودجه هم حدود 7-8 تومن . حالا کمتر هم شد ، خب بهتر

خودم به ROG STRIX Z590-F GAMING WIFI ولی اصلا مطمئن نیستم.

برای همین پردازنده یک فن بادی با کوچکترین اندازه ای که ممکنه معرفی کنید که RGB هم داشته باشع مثلا NOTUS 200-PWM جوابگو هست ؟ اهل اورکلاک نیستم . لطفا راهنمایی کنید.

برای رم 2*16 میخوام بگیرم.
نظرتون در مورد - 3200 TRIDENT Z RGB چی هست ؟

قطعات فعلی هم میخوام بفروشم .
Gigabyte Z370-HD3
9600K
GSkill AEGIS 2*8GB DDR4 3000
NOTUS-95 PWM

یک قیمت حدودی هم برای فروش اینها لطف کنید.

ممنونم

1- ASUS Z590-F Gaming Wi-Fi
2- تزاشه صوتی آنبردش کیفیت بالایی داره، اما اگر اسپیکرتون رو با SPDIF وصل کنید دیگه کیفیت خروجی با خود اسپیکر هست.
3- تمام Z590 ها روی اسلات M.2 نزدیک به CPU از PCIe 4.0 پشتیبانی میکنن.

برای کولینگ مدلهای تاور گرین رو نخرید. از کولرمستر Hyper 212 به بالا بخرید یا یه واتر با کیفیت 240 به بالا.
انتخاب رم خوبه.

2700
4000
2000
100

Paradise Lost

کاربر سایت
Feb 4, 2016
2,940
نام
احمد
من میخوام یک سیستم نسل جدید ببندم :D :| در کل پیشنهاد میکنید الان ببندم یا صبر کنم نسل DDR5 بیاد؟! ( خیلی مهمه این) و از همه مهمتر نسل AMD ببندم یا نسل اینتل؟
فقط مادربرد و سی پی یو و رم میخوام بقیه موارد رو دارم تو خونه و بودجه هم 20 میلیون، نمیخوام خیلی قوی باشن ، همین که میان رده باشن کافیه از 20 میلیون هم کمتر شد این سه موارد بقیه پول سیو اپ میشه واسه گرافیک نسل جدید پس هر چی بیشتر این سه تا کمتر در بیاد پشت من کمتر خم میشه واسه خرید گرافیک:D در نظرم هستش 3060 یا 6600XT بخرم پس در نتیجه اون سیستم پیشنهادی در حد قدرت این کارت ها باشه.

ارزون ترین مادربردی که خروجی ARGB ! داشته باشه و SSD m2 2280 ساپورت کنه، و هم زمان نسل 10 و 11 سی پی یو اینتل رو پیشتبانی کنه چه مدلی میتونه باشه؟

خیلی خیلی ممنونم.

U n i t e d

کاربر سایت
Jun 4, 2013
5,232
نام
محمد
آقا فرشید مادربورد Asus Prime Z590 Plus رو برای پردازنده 11600KF پیشنهاد میدید؟ میخوام خیلی خرج نکنم برای مادربورد ولی یه کیفیت حداقلی برای این پردازنده داشته باشه.
یه سوال دیگم اینکه کولر Deepcool Iceblade Pro رو من دارم، کفایت میکنه برای پردازنده؟ نهایتا با ۱۰ درصد اورکلاک.

Farshidstar2012

کاربر فعال
Jul 4, 2008
12,752
نام
فرشید
من میخوام یک سیستم نسل جدید ببندم :D :| در کل پیشنهاد میکنید الان ببندم یا صبر کنم نسل DDR5 بیاد؟! ( خیلی مهمه این) و از همه مهمتر نسل AMD ببندم یا نسل اینتل؟
فقط مادربرد و سی پی یو و رم میخوام بقیه موارد رو دارم تو خونه و بودجه هم 20 میلیون، نمیخوام خیلی قوی باشن ، همین که میان رده باشن کافیه از 20 میلیون هم کمتر شد این سه موارد بقیه پول سیو اپ میشه واسه گرافیک نسل جدید پس هر چی بیشتر این سه تا کمتر در بیاد پشت من کمتر خم میشه واسه خرید گرافیک:D در نظرم هستش 3060 یا 6600XT بخرم پس در نتیجه اون سیستم پیشنهادی در حد قدرت این کارت ها باشه.

ارزون ترین مادربردی که خروجی ARGB ! داشته باشه و SSD m2 2280 ساپورت کنه، و هم زمان نسل 10 و 11 سی پی یو اینتل رو پیشتبانی کنه چه مدلی میتونه باشه؟

خیلی خیلی ممنونم.

اصطلاح نسل جدید و قدیم برای کنسول‌ها هست، پی سی همیشه نسل جدید حساب میشه.
برخلاف باور عمومی نوع حافظه هم اتفاقا روی راندمان سیستم گیمینگ اونقدر تاثیر نداره. ضمن این که نسل اول DDR5 که برای پردازنده‌های Alder Lake آماده شده احتمالا از DDR4-های فرکانس بالا در بازی‌ها کندتر عمل کنن. تاخیرشون خیلی بالاست هنوز.

قیمتمدلنام قطعه
هشت میلیون و ۳۰۰ هزار تومان
(نه میلیون و ۳۵۰ هزار تومان)
(هفت میلیون تومان)
Intel Core i5 11600K
(AMD Ryzen 5 5600X)
(Intel Core i5 10600KF)

CPU
سه میلیون و ۲۵۰ هزار تومانThermalRight True Spirit 120MCOOLING
شش میلیون و ۴۵۰ هزار تومان
(چهار میلیون و ۱۰۰ هزار تومان)
(هشت میلیون و ۴۰۰ هزار تومان)
ASUS PRIME Z590-V
(ASUS PRIME B550-PLUS AM4)
(ASUS PRIME Z490-A)

MotherBoard
دو میلیون و ۸۰۰ هزار تومانGSkill AEGIS 2*8GB DDR4 3000MHz -16GBRAM

آقا فرشید مادربورد Asus Prime Z590 Plus رو برای پردازنده 11600KF پیشنهاد میدید؟ میخوام خیلی خرج نکنم برای مادربورد ولی یه کیفیت حداقلی برای این پردازنده داشته باشه.
یه سوال دیگم اینکه کولر Deepcool Iceblade Pro رو من دارم، کفایت میکنه برای پردازنده؟ نهایتا با ۱۰ درصد اورکلاک.

بله پیشنهاد میشه و تفاوت کیفی هم با مدلهای بالا رده ندارن، تفاوت در امکانات جانبی، کیفیت صدای خروجی، تعداد پورتها و تعداد هدرهای ARGB هست.
کولری که دارید هم برای پردازنده جدید کفایت می‌کنه.

sabco

کاربر فعال
Sep 16, 2009
1,594
سلام آقا فرشید.
من یه مانیتور FHD حدود 25 اینچ می خوام. علاوه بر بازی، برنامه نویسی هم می کنم. از اونجایی که سیستم اونقدری برای فریم ریت بالا قوی نیست پس زیاد RefreshRate اش برام مهم نیست ولی Free Sync یا Gsync داشته باشه فکر کنم بد نباشه که اگه یه سری بازی ها رو 60 فریم ثابت نمیداد بشه با این قابلیت بهتر تجربشون کرد. HDR هم اولویتم نیست ولی اگه داشته باشه چه بهتر. پنل هم اگه IPS باشه چه بهتر. قیمت هم زیر 20 تومن باشه. ممنون میشم گزینه های پیشنهادیتون رو بگید. یا اگه کلا به نظرتون یه کانفیگ دیگه بهتره که ممنون میشم اونم پیشنهاد بدید.

Farshidstar2012

کاربر فعال
Jul 4, 2008
12,752
نام
فرشید
سلام آقا فرشید.
من یه مانیتور FHD حدود 25 اینچ می خوام. علاوه بر بازی، برنامه نویسی هم می کنم. از اونجایی که سیستم اونقدری برای فریم ریت بالا قوی نیست پس زیاد RefreshRate اش برام مهم نیست ولی Free Sync یا Gsync داشته باشه فکر کنم بد نباشه که اگه یه سری بازی ها رو 60 فریم ثابت نمیداد بشه با این قابلیت بهتر تجربشون کرد. HDR هم اولویتم نیست ولی اگه داشته باشه چه بهتر. پنل هم اگه IPS باشه چه بهتر. قیمت هم زیر 20 تومن باشه. ممنون میشم گزینه های پیشنهادیتون رو بگید. یا اگه کلا به نظرتون یه کانفیگ دیگه بهتره که ممنون میشم اونم پیشنهاد بدید.

مانیتورهایی که Freesync یا G-sync داشته باشن باید از 60 هرتز بالاتر باشن تا این قابلیت به دردشون بخوره و به کار بیاد.
مانیتور 24 اینچی هم فقط رزولوشن 1080p مناسب هست و اگر 27 اینچی بخواید باید سراغ 1440p برید که کیفیت مناسب بگیرید.

Acer Predator XB3 XB253Q GP 24.5 Inch 144Hz HDR 400 FHD IPS G-SYNC مدل مناسبی هست برای شما که حدود 9500 هست.

سلام با 25 میلیون برای گیم لبتاب بهتره یا کیس ممنون میشم راهنماییم کنید

25 تومن برای لپ تاپ معمولی غیر گیمینگ هم الان خیلی کمه، مدل مخصوص بازی بماند.

قیمتمدلنام قطعه
دو میلیون و ۵۰۰ هزار تومانIntel Core i3 10100F BOXCPU
چهار میلیون و ۳۰۰ هزار تومانASUS PRIME B460M-AMotherBoard
دو میلیون و ۷۰۰ هزار تومانGSkill AEGIS 2*8GB DDR4 3000-16GBRAM
دوازده میلیون و ۲۰۰ هزار تومانASUS TUF GTX 1650 OC 4GB GDDR6VGA
۹۷۰ هزار تومانWD Blue 1TB 7200Rpm 64MBHDD
۹۵۰ هزار تومانWD Green 240GBSSD
۴۴۰ هزار تومانASUS 24X SATAODD
یک میلیون و ۹۵۰ هزار تومانGREEN GP480A-EUDPower
یک میلیون و ۱۵۰ هزار تومانGREEN Z1 ARIOCase
بیست و هفت میلیون و ۱۶۰ هزار تومانجمع کل‌ (تومان)---

digdig

کاربر سایت
Nov 23, 2018
139
سلام قصد خرید این لپتاپ را دارم. Lenovo V14 i3 1005G1 8 1 128SSD INT FHD چطور باید بفهمم این لپتاپ از چه کلاسی از M.2 ساپورت میکنه؟ چون یه ssd سامسونگ EVO 970 plus دارم و اگر اشتباه نگم کلاس این مدل 2280 است. میخوام بدونم میتونم این اس اس دی را جایگزین ssd خود لپتاپ بکنم؟ ممنون میشم پاسخ بدهید @Farshidstar2012

Thonkeyes

کاربر سایت
Jul 11, 2020
4,395
یعنی خرید این مدل تفاوتی با مدل 970 evo plus که الان روی یه اسلات دیگه مادربورد هستش ایجاد نمیکنه خرید مدلهای ارزونتر رو پیشنهاد میدید؟
تفاوت می کنه اما شما محدود به PCI Express 3 هستید و 980 Pro از حداکثر توان PCI Express 3 شما استفاده می کنه. برای این که به حداکثر خروجی 980 Pro برسید PCI Express 4 نیازه.
در ضمن اگر SSD رو به اسلات دوم M.2 بزنید مقداری کند تر می شه به خاطر این که اسلات دوم به چیپ ست وصله.

Sir Daniel

کاربر سایت
Mar 22, 2017
1,101
یعنی خرید این مدل تفاوتی با مدل 970 evo plus که الان روی یه اسلات دیگه مادربورد هستش ایجاد نمیکنه خرید مدلهای ارزونتر رو پیشنهاد میدید؟
تفاوت SSD های NVME با حتی مدل های SATA (چه برسه به مدل های PCI express 3.0) در عمل خیلی خیلی کمتر ازون چیزیه که تبلیغ میشه
به جز موردی که با رندرهای ویدئویی سنگین و تولید محتوای 4K و بیت ریت های بالا کار داشته باشی در سایر موارد هزینه بابت مدل های های اِند NVME تقریبا هیچ تفاوت عملی برات ایجاد نمیکنه (مگر اینکه در آینده نرم افزارها و گیم ها برای این سرعت ها بیشتر اپتیمایز بشن)

کاربرانی که این قسمت را مشاهده می‌کنند

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
or ثبت‌نام سریع از طریق سرویس‌های زیر