مشاوره در امر خرید و ارتقاء قطعات

Farshidstar2012

کارشناس سخت افزار PC و شبکه
کاربر فعال
Jul 4, 2008
12,762
نام
فرشید
مانیتور خوم w2053 هست اقا فرشید من فکر میکردم رزولیشنش 720 ه تا اینکه دیدم 1600x900 هست
اگه نسبت به 1080 قابل تحمل باشه میتونم استفاده کنم
فقط شنیدم تبدیل های hdmi به vga تو این رزولیشن خوب کار نمی کنن درسته ؟

تبدیل‌های قدیمی خیلی‌هاشون با کارت‌های گرافیک نسل 10 انویدیا مثل 1030 و بالاتر اصلا تصویر نمیدن، یا باید مانیتورتون ورودی دیجیتال مثل DVI یا HDMI داشته باشه، یا باید از یه تبدیل اکتیو و گرون قیمت تر استفاده کنید تا بتونید تصویر رو با پورت قدیمی VGA روی مانیتورتون داشته باشید.

رزولوشن 1600*900 اصولا برای بازی مناسب نیست، ولی خب شاید کار راه انداز باشه فقط.

matin813

عضو جدید
Apr 18, 2020
1
سلام اقا فرشید میخاستم یه سیستم اسمبل کنم واسه برنامه نویسی بودجم ۳ میل هستش
میخاستم سیستم مد نظرتون رو بهم بگین که بتونم بخرم فقط cpu ,ram ,motherboard,power
لازم دارم ک میخام اپ کنم میشه بهم بگین چی بخرم بهتره؟ ممنون میشم جواب بدین

veryhigh

کاربر سایت
Jan 8, 2009
3,991
نام
احمد
سلام
یه سیستم مناسب نرم افزار solidworks معرفی میکنید، برای یکی از دوستان میخوام
محدوده قیمت نداده ولی نه بیش از حد قوی و گرون نه متوسط باشه،یه چیز خوب و قوی میخواد

kiaan

کاربر سایت
Sep 3, 2010
378
نام
kian
سلام آقا فرشید وقت بخیر
آقا فرشید شما برند evga رو تائید میکنید ؟ کلا اگر بخواید رده بندی کنید برندای کارت گرافیکو کدوم از همه بهتره ؟

Farshidstar2012

کاربر فعال
Jul 4, 2008
12,762
نام
فرشید
سلام اقا فرشید میخاستم یه سیستم اسمبل کنم واسه برنامه نویسی بودجم ۳ میل هستش
میخاستم سیستم مد نظرتون رو بهم بگین که بتونم بخرم فقط cpu ,ram ,motherboard,power
لازم دارم ک میخام اپ کنم میشه بهم بگین چی بخرم بهتره؟ ممنون میشم جواب بدین

این قطعات حداقل توصیه برای هر پی‌سی مناسب کار جدی هست و برای شما:

قیمتمدلنام قطعه
یک میلیون و ۴۰۰ هزار تومانIntel Core i3 9100F BOXCPU
یک میلیون و ۵۵۰ هزار تومانASUS PRIME B360M-KMotherBoard
یک میلیون و ۷۰۰ هزار تومانGSkill AEGIS 2*8GB DDR4 3000 MHz -16GBRAM
۸۵۰ هزار تومانGREEN GP500A-UK PlusPower

سلام
یه سیستم مناسب نرم افزار solidworks معرفی میکنید، برای یکی از دوستان میخوام
محدوده قیمت نداده ولی نه بیش از حد قوی و گرون نه متوسط باشه،یه چیز خوب و قوی میخواد

قیمتمدلنام قطعه
دو میلیون و ۹۰۰ هزار تومان
(دو میلیون و ۹۳۰ هزار تومان)
(پنج میلیون و ۵۹۰ هزار تومان)
Intel Core i5 9400F
(Intel Core i5 8400)
(AMD Ryzen 5 3600)
CPU
سه میلیون و ۵۸۰ هزار تومان
(چهار میلیون و ۴۴۰ هزار تومان)
(دو میلیون و ۳۱۰ هزار تومان)
ASUS TUF H370-PRO GAMING
(ASUS PRIME Z370-A II)
(ASUS PRIME B450-Plus AM4)
MotherBoard
یک میلیون و ۷۰۰ هزار تومانGSkill AEGIS 2*8GB DDR4 3000MHz -16GBRAM
-OnboardVGA
۷۴۰ هزار تومانWD Blue 1TB 7200Rpm 64MBHDD
۸۵۰ هزار تومان
(۹۲۰ هزار تومان)
SAMSUNG 860 EVO 250GB
( ADATA Ultimate SU800 256GB)
SSD
۲۹۰ هزار تومانASUS 24X SATAODD
۸۹۰ هزار تومانGREEN GP550A-UK PlusPower
یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومانGREEN X3+ VIPERCase
دوازده میلیون و ۴۵۰ هزار تومانجمع کل‌ (تومان)---

سلام آقا فرشید وقت بخیر
آقا فرشید شما برند evga رو تائید میکنید ؟ کلا اگر بخواید رده بندی کنید برندای کارت گرافیکو کدوم از همه بهتره ؟

بله برند که قطعا تایید میشه. اما کیفیت بیشتر محصولاتش در حد معمولی و خوب هست، یک رده پایین‌تر رده بالاها متشکل از ایسوس، گیگابایت و ام اس آی
برخی مدلهای خیلی حرفه‌ای و با کیفیت هم داره که البته خیلی هم گرون هستن. در ایران گارانتی نداره این برند که مهمه داشته باشه.

Farshidstar2012

کاربر فعال
Jul 4, 2008
12,762
نام
فرشید
سلام دوستان این مدل گرافیک ارزش خرید داره چون خیلی تعریفشو شنیدم قیمت دست دوش تو چقدر ؟؟؟
View attachment 137818

ارزش خرید که داره. به شرط اینکه کاملا سالم باشه.

قیمت 2500 هم برای دست دومش مناسبه.

Amoodaolf

کاربر سایت
Sep 8, 2013
325
نام
پوریا

اقا فرشاد این گرافیک RX570 4G خیلی تعریفشو چه تو سایت های ایرانی چه یوتیوب تعریفش میدن برای گیم های 2020 چرا دقیقا چه چیز بالایی داره مگه ؟؟؟ مثلا چرا اسم RX 580 8g نیست بیشتر از اون تعریف میکنن

SaeedKING

کاربر سایت
May 2, 2015
759
نام
Saeed
سلام و درود. دوستان واسه ویندوز، برنامه و اجرای گیم، ssd بهتره یا m.2 ؟ کدومش رو پیشنهاد میکنید؟ توی یوتیوب چندتا ویدئو تست دیدم سرعت m.2 به مقدار خیلی خیلی کمی بیشتر بود. نمیدونم حالا ارزش داره بخاطرش m.2 بگیرم یا همون ssd رو بگیرم؟
سیستم رو برای نسل جدید شاید بخام ارتقا بدم کارت gtx 1070 برند GALAX دو فن دارم، چه قیمتی بزارم واسه فروش؟

hojjjat2

کاربر سایت
Feb 19, 2016
516
سلام
ryzen 5 1600 اورکلاک شده تا 3.9 از پس 5700xt بر میاد؟
یک سوال مهم
فرض کنید ما کارت 2060 را داریم در یک بازی که از ray tracing پشتیانی میکنه ما 60 فریم میگیرم حالا قابلیت های ray tracing را روشن کنیم ایا در فریم ریت تفاوتی ایجاد میشه؟ یعنی ایا ری تریستنگ در گرفیک های ضعیف باعث افت فریم ریت میشه؟

سلام و درود. دوستان واسه ویندوز، برنامه و اجرای گیم، ssd بهتره یا m.2 ؟ کدومش رو پیشنهاد میکنید؟ توی یوتیوب چندتا ویدئو تست دیدم سرعت m.2 به مقدار خیلی خیلی کمی بیشتر بود. نمیدونم حالا ارزش داره بخاطرش m.2 بگیرم یا همون ssd رو بگیرم؟
سیستم رو برای نسل جدید شاید بخام ارتقا بدم کارت gtx 1070 برند GALAX دو فن دارم، چه قیمتی بزارم واسه فروش؟
با توجه به اختلاف قیمت قطعا m.2 بهتره

esemech

کاربر سایت
Jan 27, 2011
731
نام
مهدی
سلام
متاسفانه همه چی گرون شد، نتونستم یه کیس جدید ببندم.
برای سیستم زیر :
Core i3 4130
Ram 8
R7 260x 2gig
Power 650w

یه کارت گرافیک پیشنهاد بدین، که راندمان رو بالا ببره. یه رم هشت گیگ هم بندازم روش تاثیری داره؟
آقا فرشید شما میتونید برام پیدا کنید، از شما بگیرم؟ @Farshidstar2012

Dr.Trax

کاربر سایت
Jul 12, 2008
2,054
دوستان و اساتید عزیز، نمی دونم پرسیدم این سوال در این تاپیک درسته یا نه، ولی...

مادربورد ASUS H170 pro gaming
سی پی یو CORE i5 6600
رم Corsair VENGEANCE LPX 8GB 2400MHz CL16

دست دوم چقدر قیمت می خوره با هم حدودا؟

Farshidstar2012

کاربر فعال
Jul 4, 2008
12,762
نام
فرشید
اقا فرشاد این گرافیک RX570 4G خیلی تعریفشو چه تو سایت های ایرانی چه یوتیوب تعریفش میدن برای گیم های 2020 چرا دقیقا چه چیز بالایی داره مگه ؟؟؟ مثلا چرا اسم RX 580 8g نیست بیشتر از اون تعریف میکنن

فرشید هستم.
چیز خاصی نداره. فقط یک کارت رده میانی خوش قیمت هست و مشخصه که از RX 580 هم کندتره. معماریش قدیمیه، قرار نیست برای بازیهای 2020 کار خاصی بکنه!

بستگی به قطعات و مخصوصا مادربردتون داره. همینجوری که نمیشه انتخاب کرد.
کارت GTX 1070 هم 4500 تا 5 تومن اگر رده بالا باشه.

سلام
ryzen 5 1600 اورکلاک شده تا 3.9 از پس 5700xt بر میاد؟
یک سوال مهم
فرض کنید ما کارت 2060 را داریم در یک بازی که از ray tracing پشتیانی میکنه ما 60 فریم میگیرم حالا قابلیت های ray tracing را روشن کنیم ایا در فریم ریت تفاوتی ایجاد میشه؟ یعنی ایا ری تریستنگ در گرفیک های ضعیف باعث افت فریم ریت میشه؟

خیر، کمی تا قسمتی ضعیف هست و برای کارت 5700XT مناسب نیست.
در مورد قسمت دوم هم بستگی به بازی داره. مثلا راندمان RTX 2060 در Metro Exodus نصف اون 60 فریم یعنی 30 فریم میشه، در بتلفیلد 5 حدود 40 فریم میشه و در Young Blood هم حدود 45 فریم. همه ی این نرخِ فریم ها با استفاده از DLSS خیلی بالاتر میرن.

سلام
متاسفانه همه چی گرون شد، نتونستم یه کیس جدید ببندم.
برای سیستم زیر :
Core i3 4130
Ram 8
R7 260x 2gig
Power 650w

یه کارت گرافیک پیشنهاد بدین، که راندمان رو بالا ببره. یه رم هشت گیگ هم بندازم روش تاثیری داره؟
آقا فرشید شما میتونید برام پیدا کنید، از شما بگیرم؟ @Farshidstar2012

چی رو باید پیدا کنم؟
شما هر کارتی بخواید بسته به بودجتون میتوانید خریداری و استفاده کنید. پاورتون که برای 2070 و 2080 هم کافیه.
اما این که پردازندتون برای گرافیک های میان رده و بالا خیلی ضعیفه و گلوگاه میشه هم تردیدی نیست. ولی گرافیک به تنهایی باز هم کلی تفاوت ایجاد میکنه.

خرید رم DDR3 هم دیگه توصیه نمیشه.

دوستان و اساتید عزیز، نمی دونم پرسیدم این سوال در این تاپیک درسته یا نه، ولی...

مادربورد ASUS H170 pro gaming
سی پی یو CORE i5 6600
رم Corsair VENGEANCE LPX 8GB 2400MHz CL16

دست دوم چقدر قیمت می خوره با هم حدودا؟

3400 شاید برای همش مناسب باشه.

r0ss0neri

کاربر سایت
Jun 2, 2009
2,301
نام
MaHDi
سلام .
بعد از حدود 11 سال ، تصمیم گرفتم که یک PC جدید جمع کنم و به دنبالش مجبور شدم که اطلاعاتم رو بروز کنم .
دیگه بعد از تحقیقات و خوندن ریویو های مختلف و به دست آوردن اطلاعات سیستم مذکور بلاخره بعد حدود یک ماه به سرانجام رسید .
الان دوست دارم اطلاعات و تجربه خودم رو باهاتون به اشتراک بزارم شاید کمک کنه برای انتخاب قطعات و سیستمتون .
مطالب رو به چند قسمت تقسیم کردم و سعی میکنم توی چند روز به اتمام برسه .

خوب بنظر من اولین چیزی که تو خرید یک سیستم جدید باید در نظر بگیرید فضای ذخیره سازی هست .
هرکسی بسته به نیاز خودش ترکیبی از HDD ها و SSD ها رو لازم داره .
مثلا من یک دوستی دارم که چون آرشیو فیلم و موسیقی بزرگ و با کیفیتی داره دوتا هارد 8ترابایت سیگیت رو به عنوان هارد داخلی سیستم کنار چندین هارد اکسترنال در نظر گرفته .

خوب قبل از خرید هارد و SSD باید اینو در نظر بگیریم که کیس های جدید ، قابلیت نصب 1 یا 2 عدد هارد 3.5 اینچی رو دارن در کنار 2 عدد هارد یا SSD به اندازه 2.5 اینچ .
البته براکت 3.5 اینچی رو میشه تغییر سایز داد و ازش به عنوان براکت 2.5 اینچی استفاده کرد و در کل 4 تا هارد یا SSD به اندازه 2.5 اینچی نصب کرد .

من یک هارد 500 وسترن بلک و یک هارد 1ترابایت وسترن بلو داشتم .
هارد 500گیگابایتی رو کنار گذاشتم به عنوان یک هارد اکسترنال (به همراه کیس) و هارد یک ترابایتی رو نصب کردم به عنوان فضای فایل های شخصی و یک هارد 3 ترابایتی توشیبا A300 هم تهیه کردم برای فایل های مولتی مدیا و ...

IMG_20200408_210513.jpg

در مورد خرید هارد ، الان اکثر هارد های با ظرفیت بالا با سرعت چرخش 5400 دور عرضه میشن که خب چون استفادشون هم برای ذخیره سازی دیتا هست و کمتر استفاده میشن خیلی مهم نیست ، البته با اینحال کم و بیش هستن هارد هایی که ظرفیت بالا و همینطور سرعت چرخش 7200 دور رو داشته باشن . نمونه اش همین هارد توشیبا . بصورت کلی سرعت نوشتنی حدود 190مگ داره که برای یه هارد مکانیکی قابل قبوله .
نکته ای که باید توجه داشت اینه که خریدن هارد یک ترابایتی به هیچ وجه بصرفه نیست مگر اینک شما قصد این رو داشته باشید که ازش به عنوان درایو ویندوز استفاده کنید !
در این صورت هم با توجه به گزینه های موجود از برند توشیبا و وسترن و سیگیت ، در مورد برند وسترن باید توجه کنید که هارد های یک ترابایت آبی وسترن دو نسخه دارن .
یکی با سرعت 7200 دور و با کد نام EZEX و یکی با سرعت 5400 دور با کدنام EZRZ .
چون میخواید ازش به عنوان درایو ویندوز استفاده کنید پیشنهاد میکنم حتما هاردی که میخرید دقت کنید EZEX باشه .

در کل استفاده از هارد برای درایو ویندوز اصلا توصیه نمیشه به شدت گلوگاه میشه برای سرعت سیستم شما .
و وقتی هم بخواید به عنوان فضای ذخیره استفاده کنید ازش تفاوت قیمت مدل 1ترا و 2ترا خیلی نیست و خرید هارد 2ترا توصیه میشه .

مورد بعدی حافظه SSD هست .

حافظه های SSD رو میشه به صورت کلی به دو دسته تقسیم کرد .
حافظه های SATA3 و حافظه های M.2 .

بصورت کلی اگر ماردبردتون اسلات M.2 داره ، (اگر مادربرد و سیستم جدید هم میخرید این رو در نظر بگیرید که داشته باشه ، هرچند تقریبا اکثر مادربرد هایی که تو سه سال اخیر تولید شدن این اسلات رو دارن) ،
خرید حافظه SATA3 برای درایو ویندوز اصلا توصیه نمیشه . تفاوت عمده ای که بین پورت SATA3 و اسلات M.2 هست در حداکثر سرعتی هست که میتونن پشتیبانی کنند .
پورت های SATA3 6Gb ، حداکثر سرعتی معادل 6گیگابیت رو دارن که اگر تقسیم به 8 کنیم سرعتی حداکثری 750مگابایت میتونن داشته باشن در صورتی که اسلات M.2 از درگاه PCIexpress استفاده میکنه و فعلا در نسخه 3 و 4لین (PCIe Gen3 4x) سرعت حداکثری
32گیگابیت بر ثانیه ارایه میدن که تقسیم به 8 سرعتی معادل 4گیگابایت بر ثانیه رو ارایه میدن .

از طرفی اینم باید در نظر گرفته بشه که اسلات M.2 شکل های مختلفی داره . M key ، E Key و ترکیبی از هر دو . همینطور اینترفیس های مختلفی هم داره . بعضا دارای 2لین PCIe هستن که بصورت خلاصه نصف (PCIe Gen3 4x) پهنای باند و سرعتشون میشه و حتی اینترفیس ساتا هم داریم که خب دیگه عملا تفاوتی با SSD های معمولی ساتا ندارن .

ولی چیزی که الان مرسومه و به نوعی استاندارد شده شکل M Key هست و درگاه PCIe Gen3 4x .

با این تفاصیر خرید SSD های ساتا برای درایو ویندوز دیگه پیشنهاد نمیشه (مگر مجبور باشید) و همینطور بطور کلی نه همیشه ولی SSD های ساتا طول عمر بالاتری دارن و اگر کلا قصد استفاده از هارد رو ندارین و قصد خرید SSD تو حجم های بالا رو دارین به عنوان یک درایو ذخیره در اون صورت گزینه مناسبی هستن .

خوب حالا میخوایم یک درایو SSD NVMe بخریم .

این درایو ها به دو دسته تقسیم میشن ، درایو هایی که رم دارن و درایو هایی که رم ندارند .
تفاوتشون چیه ؟
بصورت ساده و خلاصه ، درایو های SSD برای اینک اطلاعات رو ذخیره کنن و بخونن ، باید بدونن که هر بیت و بلوکی چه اطلاعاتی داخلشه ، به همین منظور نیاز به یک نقشه دارن که هروقت اطلاعاتی رو خواستن بخونن ببینن کجا نوشته شده و یا اینک کجا خالی هست تا اطلاعات جدید بنویسن .
اونهایی که رم دارن ، وقتی سیستم روشن میشه سریع این نقشه رو از داخل خود SSD کپی میشه به داخل رم و برای دفعات بعدی نیازی به مراجعه به SSD نیست چون رم حافظه ای با سرعت خیلی بالاتری هست .
اونهایی که رم ندارن ، توی ویندوز 10 یه قسمتی از رم سیستم رو ازش استفاده میکنن .
اما بصورت کلی ترجیح من مدل رم دار هست . مدل های رم دار کمی گرونتر هستن .

نکته بعدی که اهمیت داره اینه که این SSD ها هرچقدر که حجمشون بیشتر میشه سرعتشون هم بیشتر میشه . تا حدود حجم یک ترابایت این اتفاق میفته . دلیلش چیه ؟ وجود چیپ های بیشتر و حجیم تر . (سرعت نوشتن)
مثلا یک SSD هست شرکت ادعا میکنه سرعت نوشتن سکوئنشال اون 3000مگابایت هست ، این برای مدل مرجع و یک ترابایتی هست و برای مدل 512 کمتر و همینطور 256 کمتر از 512 .
به غیر از سرعت ، تعداد I/O ها هم مهم هست . تعداد دستورات ورودی و خروجی که میتونه تو یک ثانیه از حافظه بخونه یا روش بنویسه .

نکته ی بعدی که باید بهش توجه کرد طول عمر SSD ها هست . که این هم هرچی حجم بیشتر میشه طول عمر هم بیشتر میشه ، حدودا اینطوریه اگر 256گیگ بتونه 100ترابایت نوشتن داشته باشه ، 512 میتونه 200ترابایت و برای نسخه 1ترا این عدد میشه 400ترابایت .
البته این نوع حساب کردن بطور تقریبی درسته و نه کلی ، درست ترش اینه که اطلاعات مربوط به هرکدام رو تو سایت خود تولید کننده بخونید .

واسه نمونه این جدول رو ببینید .

8861_2_adata-sx8200-pro-512gb-nvme-ssd-review-affordable-high-perfo.png

تو این جدول میبینید که سرعت رایت سکوئنشال مدل 256 گیگ حدود 1200مگ هست و مدل 512گیگ به بعد 3000مگ . مورد بعدی هم تفاوت Random Read و Random Write هست .

خوب از همه اینا که بگذریم باید گفت خرید SSD کمتر از 256 گیگ هم برای ویندوز هم کمه هم به صرفه نیست .
اگر بتونید حداقل مدل 500گیگابایتی رو تهیه کنید که خب بهترم هست ولی هزینه بیشتری داره .

من خودم Adata SX8200 PRO 256GB رو انتخاب کردم با توجه به محدودیت بودجه .
و لازم به ذکره بگم خیلی درگیر بنچمارک ها و اینک کمی بالا پایین هستن نشین ، چون در عمل تفاوتش رو کاربرایی که با فایل های خیلی حجیم کار میکنن و ادیت ویدیو های 4K و ... شاید براشون تقریبا یکی دو ثانیه تا نهایت 30 ثانیه تفاوت باشه و برای کاربری معمول و حرفه ای حتی و گیمینگ و ... این تفاوت حس شدنی نیست .
کلا همه بنچمارک ها وقتی تفاوت اندک هست اهمیت ندید و حساسیت بخرج ندید .

IMG_20200406_210253.jpg

از چه برندی بخریم و کدام مدل ؟

خوب مدل های مختلف تفاوت سرعت زیادی دارن با توجه به مدل چیپ ها و نوع کنترلر .
اگر هزینش مهم نیست سامسونگ یکی از بهترین SSD های بازار رو تولید میکنه . مدل های 970PRO و 970EVO مثلا .

ولی گزینه هایی که شخصا سبک و سنگین کردم و بهترین نسبت کارایی به هزینه رو داشتن این مدل هان .

Adata SX8200PRO 256GB
Adata SX8200PRO 512GB

اولی حدود 900 .
دومی حدود 1500.

Adata SX6000 PRO 512GB
Lexar NM610 512GB

هر دو در محدوده 1000ت .

دو مدل اولی رم دار و دو مدل دومی بدون رم هستن .

امیدوارم که این مطلب مفید واقع بشه و البته اگر اشکالی هم هست ذکر کنید تا اصلاح کنم .
موفق باشید .

r0ss0neri

کاربر سایت
Jun 2, 2009
2,301
نام
MaHDi
پیرو پست قبلی لازم به ذکر هست که ما دو مدل بایوس داریم که بصورت کلی به اسم Legacy و UEFI .
تقریبا مادربورد های جدید همگی UEFI که جدیدتره را ساپورت میکنن ولی همچنان Legacy هم ساپورت میکنن .

این مسیله تو نصب ویندوز بیشتر بکار میاد که بعدا توضیح میدم اما ربطش به هارد اینه که هارد درایو ها اصولا به دو صورت پارتیشن بندی میشن . MBR و GPT .
MBR نسخه ی قدیمی هست و نهایت میتونه تا 2ترابایت فضا رو پارتیشن بندی کنه و اگر درایوتون بیشتر از 2ترابایت باشه باید GPT پارتیشن بندی کنید .
تفاوت دیگشون تو نوع کارکردشون هست ، همونطور که درایو های SSD مپ دارن برای دونستن جای دیتا ، هارد درایو ها هم چنین فضایی رو خودشون ایجاد میکنن که البته قابل رویت نیست بصورت معمول .
توی MBR این نقشه فقط یکبار ایجاد میشه ولی توی GPT چند نسخه ازش در جاهای مختلف ایجاد میشه که امنیت اطلاعات و همینطور قابلیت ریکاوری در صورت خرابی هارد رو بالاتر هم میبره .
به غیر از اون اگر شما درایو ویندوز رو MBR پارتیشن بندی کنید اونموقع باید از بایوس Legacy ویندوز نصب کنید و اگر ویندوزتون UEFI باشه روش نصب نمیشه .

بطور کلی توی سیستم های جدید بایوس UEFI (ویندوز UEFI) و پارتیشن بندی GPT توصیه میشه .

کاربرانی که این قسمت را مشاهده می‌کنند

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
or ثبت‌نام سریع از طریق سرویس‌های زیر