مشاوره در امر خرید و ارتقاء قطعات

Dr.Trax

کاربر سایت
Jul 12, 2008
2,048
سلام دوستان.

بین core i5 9600k و ryzen 3600 کدوم انتخاب بهتری برای گــیـــم هست؟ رزولوشن 1080
مقایسه های زیادی دیدم ازشون و در حالت عادی ryzen 3600 خیلی بهتر عمل می کنه! اما تو گیم در بعضی بازی ها i5 9600 عملکرد نسبتا بهتری داشت! در حد چند درصد ناچیز.
ولی هیچ چیزی بهتر از تجربه نیست! دوستانی که تجربه مقایسه این دو پردازنده رو دارن کمک کنن لطفا.

Farshidstar2012

کارشناس سخت افزار PC و شبکه
کاربر فعال
Jul 4, 2008
12,751
نام
فرشید
سلام دوستان عزیز
من یه لپ تاپ قدیم دارم که دیگه حتی دوتا ۲ رو هم اجرا نمیکنه درست
میخوام ببینم میشه کیس در حد ۴_۵ تومن چیزی برای بازی بست؟
بیشتر ندارم اوضاعم خرابه

کمترین سیستمی که توصیه میشه اینه:
قیمتمدلنام قطعه
دو میلیون و ۴۰۰ هزار تومان
(۹۶۰ هزار تومان)
AMD Ryzen 5 3400G
(Intel Pentium G5400)
CPU
۸۵۰ هزار تومان
(یک میلیون و ۷۵۰ هزار تومان)
ASUS PRIME A320M-C
(ASUS PRIME B360M-C)
MotherBoard
یک میلیون و ۸۰ هزار تومانGSkill AEGIS 2*8GB 3000Mhz - 16GBRAM
---
(دو میلیون و ۲۰۰ هزار تومان)
Onboard
(ASUS PH GTX1050 2GB GDDR5)
VGA
۵۲۰ هزار تومانSeagate Barracuda Compute 7200 64MB 1TB - ST1000DM010HDD
٢۱۵ هزار تومانASUS 24X SATAODD
۷۹۰ هزار تومانGREEN GP450A-UKPower
٢۱۰ هزار تومانGREEN HiwaCase
شش میلیون و ۶۵ هزار تومانجمع کل‌ (تومان)---

سلام دوستان.

بین core i5 9600k و ryzen 3600 کدوم انتخاب بهتری برای گــیـــم هست؟ رزولوشن 1080
مقایسه های زیادی دیدم ازشون و در حالت عادی ryzen 3600 خیلی بهتر عمل می کنه! اما تو گیم در بعضی بازی ها i5 9600 عملکرد نسبتا بهتری داشت! در حد چند درصد ناچیز.
ولی هیچ چیزی بهتر از تجربه نیست! دوستانی که تجربه مقایسه این دو پردازنده رو دارن کمک کنن لطفا.

در بیشتر موارد 9600K کمی برتری داره و در بازیها هنوز انتخاب اول هست.

H.E.S

کاربر سایت
Jul 13, 2013
74
سلام وقت بخیر

من خواستم سیستمم و ارتقا بدم اما چون چند سالی میشه از سخت افزار ها اطلاعی ندارم نمی دونم امکانش هست یا نه

سیستم من
i5 2500k
Gigabyte windforce 660 ti oc
Intel DQ67SW
green 585B
10 گیگ هم رم 1333

تا الان همه بازی ها رو در 720p روی تنظیمات high اجرا میکردم

ولی از وقتی این بازی forza رو نصب کردم تازه متوجه تغییر ات شدم و همینطور بازی AC اودیسه...خیلی سنگینه و حدود 6 گیگ رم کارت گرافیک می خوان و دائم ارور میده

الان من چند تا سوال دارم

فرضا من 4 تومن تهیه کنم و کارت گرافیکم و هم بفروشم (نمی دونم چقدر می ارزه ) چه کارتی می تونم بخرم که همه این بازی های جدید و روون روی تنظیمات ultra بازی کنم ؟ (در همون رزولوشن 720 p )

- کارت GTX 1660 ti روی مادربرد من سازگاری داره؟ .... گمونم این یکی pci-e 3 هست ولی مادربرد من pci-e 2 هست

- پاورم می تونه این کارت و تغذیه کنه؟

- چند درصد یا چند فریم به پردازنده فشار میاد و از قدرت کارت گرافیک کم میکنه؟

- و سوال آخر اینکه اگه نسل بعد بازی ها بیان این کارت می تونه بازی ها رو اجرا کنه؟ یا نه من فعلا صبر کنم یه دفعه 3060 بگیرم ؟ ( اگر با سیستم من هم خوانی داشته باشه )

آخرین ویرایش:

Dr.Trax

کاربر سایت
Jul 12, 2008
2,048
در بیشتر موارد 9600K کمی برتری داره و در بازیها هنوز انتخاب اول هست.
پس اگر قراره بین i5 9600k و RYZEN 3600 یکی رو فــقــط بــرای گــیــم انتخاب کنم، پیشنهاد شما 9600k هست؟
بنده گرافیکم Radeon هست. تفاوتی نداره پردازنده INTEL داشته باشه یا AMD؟

Farshidstar2012

کاربر فعال
Jul 4, 2008
12,751
نام
فرشید
سلام وقت بخیر

من خواستم سیستمم و ارتقا بدم اما چون چند سالی میشه از سخت افزار ها اطلاعی ندارم نمی دونم امکانش هست یا نه

سیستم من
i5 2500k
Gigabyte windforce 660 ti oc
Intel DQ67SW
green 585B
10 گیگ هم رم 1333

تا الان همه بازی ها رو در 720p روی تنظیمات high اجرا میکردم

ولی از وقتی این بازی forza رو نصب کردم تازه متوجه تغییر ات شدم و همینطور بازی AC اودیسه...خیلی سنگینه و حدود 6 گیگ رم کارت گرافیک می خوان و دائم ارور میده

الان من چند تا سوال دارم

فرضا من 4 تومن تهیه کنم و کارت گرافیکم و هم بفروشم (نمی دونم چقدر می ارزه ) چه کارتی می تونم بخرم که همه این بازی های جدید و روون روی تنظیمات ultra بازی کنم ؟ (در همون رزولوشن 720 p )

- کارت GTX 1660 ti روی مادربرد من سازگاری داره؟ .... گمونم این یکی pci-e 3 هست ولی مادربرد من pci-e 2 هست

- پاورم می تونه این کارت و تغذیه کنه؟

- چند درصد یا چند فریم به پردازنده فشار میاد و از قدرت کارت گرافیک کم میکنه؟

- و سوال آخر اینکه اگه نسل بعد بازی ها بیان این کارت می تونه بازی ها رو اجرا کنه؟ یا نه من فعلا صبر کنم یه دفعه 3060 بگیرم ؟ ( اگر با سیستم من هم خوانی داشته باشه )

میتونید همون GTX 1660Ti یا RTX 2060 رو با این بودجه تهیه کنید
با مادربردتون مشکلی نداره، تمام کارتهای PCI-E 3.0 روی مادربردهای PCI-E 2.0 هم کار خواهند کرد.
پاورتون هم کاملا کفایت میکنه.
پردازندتون نسبتا ضعیفه و تا ممکنه تا 50 درصد زا راندمان کارتِ شما کم کنه، مخصوصا که در رزولوشن 720 بازی می کنید و نقش پردازنده در اون زیاده.
نسل بعد برای کنسول‌‌‌ها هست، نه پی سی. بازیهای آینده هم با کیفیت بالا روی این کارت‌ها قابل اجرا خواهند بود.

پس اگر قراره بین i5 9600k و RYZEN 3600 یکی رو فــقــط بــرای گــیــم انتخاب کنم، پیشنهاد شما 9600k هست؟
بنده گرافیکم Radeon هست. تفاوتی نداره پردازنده INTEL داشته باشه یا AMD؟

بله، 9600K توصیه میشه
برای گرافیک هم تفاوتی نمی کنه که AMD باشه یا Nvidia.

SleepyTurtel

کاربر سایت
Apr 20, 2012
6,352
نام
بابک
سلام به دوستان و فرشید عزیز
یه سوال دارم
مشخصات سیستم من اینه
ما‌ربرد:Gigabyte hd370
‎پردازنده: core i7 8700k
‎کارت گرافیک: Gigabyte Aouros 1070ti 8GB
‎رم: Geil 16GB 2400
‎هارد: WD 1TB blue
‎پاور: Green 650 platinim
‎خنک کننده پردازنده: Cooler master 240
Ssd هم ندارم
مانیتور هم ۲۴۰ هرتز
من تمام بازی هارو چه آنلاین چه آفلاین روی Medium بازی‌ میکنم
سوالم اینه که آیا من لازمه به این مشخصات چیزی اضافه کنم؟
و اینکه اگر اضافه نکنم تا چه مدت این سیستم میتونه منو ساپورت کنه،منظور از ساپورت هم زیر ۶۰ فریم نیاد،یعنی یا ۶۰ یا بالاتر روی رزولوشن 1080

Sent from my iPhone using Tapatalk

Farshidstar2012

کاربر فعال
Jul 4, 2008
12,751
نام
فرشید
سلام به دوستان و فرشید عزیز
یه سوال دارم
مشخصات سیستم من اینه
ما‌ربرد:Gigabyte hd370
‎پردازنده: core i7 8700k
‎کارت گرافیک: Gigabyte Aouros 1070ti 8GB
‎رم: Geil 16GB 2400
‎هارد: WD 1TB blue
‎پاور: Green 650 platinim
‎خنک کننده پردازنده: Cooler master 240
Ssd هم ندارم
مانیتور هم ۲۴۰ هرتز
من تمام بازی هارو چه آنلاین چه آفلاین روی Medium بازی‌ میکنم
سوالم اینه که آیا من لازمه به این مشخصات چیزی اضافه کنم؟
و اینکه اگر اضافه نکنم تا چه مدت این سیستم میتونه منو ساپورت کنه،منظور از ساپورت هم زیر ۶۰ فریم نیاد،یعنی یا ۶۰ یا بالاتر روی رزولوشن 1080

اول از همه یه SSD پرسعت مثل SAMSUNG 970 Evo Plus رو برای نصب ویندوز خریداری کنید که ضروریه برای همچین سیستم
دوم هم چون مانیتور 240 هرتزی دارید برای افزایش فریم‌ریت هر کارت قویتری مثل RTX 2070 Superرو هم اگر خریداری کنید تاثیرش رو میتونید در نمایشگرتون حس کنید. بقیه ی قطعات قوی و متناسب هستند.

SleepyTurtel

کاربر سایت
Apr 20, 2012
6,352
نام
بابک
اول از همه یه SSD پرسعت مثل SAMSUNG 970 Evo Plus رو برای نصب ویندوز خریداری کنید که ضروریه برای همچین سیستم
دوم هم چون مانیتور 240 هرتزی دارید برای افزایش فریم‌ریت هر کارت قویتری مثل RTX 2070 Superرو هم اگر خریداری کنید تاثیرش رو میتونید در نمایشگرتون حس کنید. بقیه ی قطعات قوی و متناسب هستند.

مرسی فرشید جان
این سیستم روی همون تنظیمات مدیوم تا چندسال دیگه جواب ۶۰ فریم یا بالاتر رو میده؟

H.E.S

کاربر سایت
Jul 13, 2013
74
آخرین ویرایش:

Dr.Trax

کاربر سایت
Jul 12, 2008
2,048
سلام.
دوستان بنده یک ماژول رم Corsair Vengeance LPX 8GB DDR4 2400MHz C16 دارم که با پیشنهاد دوستان برای افرایش کارائی می خوام یک رم 8 گیگ از همین مدل تهیه کنم و کنارش بندازم.
سوال در مورد تاثیر فرکانس رم در گیم داشتم.
آیا فرکانس رم در بازی تاثیر گذاره؟ اگر آره، چه مقدار؟ آقا فرشید عزیز یک بار به صورت کلی جواب بنده رو دادن و فرمودن در فرکانس های بالا تاثیر به چشم نمیاد. اما می خوام یکبار دیگه این سوال رو مطرح کنم و شما تجربه خودتون رو بگید. آیا ارزش داره من این رمی که دارم رو بفروشم و دو عدد رم 8 گیگ با فرکانس بالاتر تهیه کنم؟ الان با بالا رفتن قیمت ها هزینه کردن بی دلیل قابل توجیه نیست! منم می خوام مطمئن بشم که این کار ارزشش رو داره یا نه.
فرکانس رم من 2400 هست. مادربوردم ASUS H170 PRO GAMING هست و اینطور که به نظر میاد تا 2133 فرکانس رو ساپورت می کنه. داشتم به این فکر می کردم، ممکنه در آینده مادربورد رو تغییر بدم. پس اگر الان رم با فرکانس بالاتر تهیه کنم می تونه بعدا کمکم کنه.
و در ضمن، یکی از دوستان گفته بودن، اگر قرار باشه CPU RYZEN استفاده کنی، نیاز به رم فرکانس بالا داری. رم های 2400 جوابگو نیستن برای CPU ـهای AMD. :-?? درسته این قضیه؟ :-?

خلاصه مطلب...
آیا ارزش داره هزینه کنم برای رم فرکانس بالا یا نه؟
خیلی ممنون.

Farshidstar2012

کاربر فعال
Jul 4, 2008
12,751
نام
فرشید
مرسی فرشید جان
این سیستم روی همون تنظیمات مدیوم تا چندسال دیگه جواب ۶۰ فریم یا بالاتر رو میده؟

تا چند سال راحت جواب میده، مشکلی نیست.

سلام
سوالی داشتم
کارت 1660 ti مثل اینکه پورت dvi نداره، مانیتور من HDMi نداره ، ازین خروجی های display پورت هم نداره!

https://xgarage.in/wp-content/uploads/2019/10/Msi-GeForce-GTX-1660Ti-GAMING-X-6G-Graphics-Card-4.jpg

توی جهبه ش این تبدیل dvi رو داره ؟

https://images-na.ssl-images-amazon.com/images/I/71M+dgkSOpL._AC_SY355_.jpg

معمولا دیگه تبدیل توی جعبه‌های گرافیک لحاظ نمیشه. شما نگران خرید کارتی یا تبدیلش؟!
تبدیل با کیفیت رو میشه از بازار تهیه کرد.

سلام.
دوستان بنده یک ماژول رم Corsair Vengeance LPX 8GB DDR4 2400MHz C16 دارم که با پیشنهاد دوستان برای افرایش کارائی می خوام یک رم 8 گیگ از همین مدل تهیه کنم و کنارش بندازم.
سوال در مورد تاثیر فرکانس رم در گیم داشتم.
آیا فرکانس رم در بازی تاثیر گذاره؟ اگر آره، چه مقدار؟ آقا فرشید عزیز یک بار به صورت کلی جواب بنده رو دادن و فرمودن در فرکانس های بالا تاثیر به چشم نمیاد. اما می خوام یکبار دیگه این سوال رو مطرح کنم و شما تجربه خودتون رو بگید. آیا ارزش داره من این رمی که دارم رو بفروشم و دو عدد رم 8 گیگ با فرکانس بالاتر تهیه کنم؟ الان با بالا رفتن قیمت ها هزینه کردن بی دلیل قابل توجیه نیست! منم می خوام مطمئن بشم که این کار ارزشش رو داره یا نه.
فرکانس رم من 2400 هست. مادربوردم ASUS H170 PRO GAMING هست و اینطور که به نظر میاد تا 2133 فرکانس رو ساپورت می کنه. داشتم به این فکر می کردم، ممکنه در آینده مادربورد رو تغییر بدم. پس اگر الان رم با فرکانس بالاتر تهیه کنم می تونه بعدا کمکم کنه.
و در ضمن، یکی از دوستان گفته بودن، اگر قرار باشه CPU RYZEN استفاده کنی، نیاز به رم فرکانس بالا داری. رم های 2400 جوابگو نیستن برای CPU ـهای AMD. :-?? درسته این قضیه؟ :-?

خلاصه مطلب...
آیا ارزش داره هزینه کنم برای رم فرکانس بالا یا نه؟
خیلی ممنون.

بله ارزش داره بفروشید، چون فرکانسش زیادی پایینه و بهتره برای نسل فعلی و آینده 3000 به بالا رو در نظر بگیرید.
منظور دوستتون این بوده که با فرکانس بالاتر راندمان خیلی بهتر میشه، نه این که با 2400 مشکلی داشته باشه، راندمانش فقط در حالت بهینه نیست.

دوستان یه ssd اینترنال تا ۵۰۰ تومن چی پیشنهاد میدید؟

WD Green 240GB قیمتش همینه
اما توصیه میشه مدل SAMSUNG 860 EVO رو خریداری کنید. ارزشش رو داره.

Dr.Trax

کاربر سایت
Jul 12, 2008
2,048
بله ارزش داره بفروشید، چون فرکانسش زیادی پایینه و بهتره برای نسل فعلی و آینده 3000 به بالا رو در نظر بگیرید.
منظور دوستتون این بوده که با فرکانس بالاتر راندمان خیلی بهتر میشه، نه این که با 2400 مشکلی داشته باشه، راندمانش فقط در حالت بهینه نیست.

ممنون آقا فرشید عزیز.
مفهوم C و CL در مشخصات رم چیه؟
الان رم بنده C16 هست و بعضی رم ها CL16 و CL15 هستن.
امکانش هست یک توضیح مختصر در این زمینه بدید؟

کاربرانی که این قسمت را مشاهده می‌کنند

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
or ثبت‌نام سریع از طریق سرویس‌های زیر