مشاوره در امر خرید و ارتقاء قطعات

jetalpha

کاربر سایت
Aug 15, 2009
2,135
نام
متوئیدی
دوستان دوتا سوال داشتم در مورد رم بی زحمت به هر دو مورد پاسخ بدید:

آیا زمان تاخیر پایین رم تاثیر گذاری زیادی روی گمینگ داره؟ من جایی خوندم که هر یک شماره پایین اومدن رمان تاخیر به مثابه صد مگاهرتز بالارفتن فرکانس هست. مثلا یه رم 4 گیگ 1600 سی ال 9 از یه رم 4 گیگ 1886 مگاهرتز سی ال 11 سریعتره!

آیا افزایش فرکانس رم تاثیر زیادی بروی گیمینگ داره؟ جایی خوندم که تفاوت یک رم 1600 مگاهرتز با یه رم 2400 مگاهرتز تو گیمینگ بین 8 تا 10 فریم خواهد بود.

میخواستم بدونم اگر تا این حد تاثیر گذاری دارن من بجای خرج زیاد و ارتقای گرافیک و سی پی یو بهتره به فکر ارتقا رم باشم، در حال حاضر پردازنده 4460 دارم با کارت 970. مشکلم اینه که بعضی جاها افت فریم ناگهانی دارم که چندان خوشایند نیست.

PipBoy3000_v2

کاربر سایت
Mar 6, 2009
976

آیا زمان تاخیر پایین رم تاثیر گذاری زیادی روی گمینگ داره؟ من جایی خوندم که هر یک شماره پایین اومدن رمان تاخیر به مثابه صد مگاهرتز بالارفتن فرکانس هست. مثلا یه رم 4 گیگ 1600 سی ال 9 از یه رم 4 گیگ 1886 مگاهرتز سی ال 11 سریعتره!

آیا افزایش فرکانس رم تاثیر زیادی بروی گیمینگ داره؟ جایی خوندم که تفاوت یک رم 1600 مگاهرتز با یه رم 2400 مگاهرتز تو گیمینگ بین 8 تا 10 فریم خواهد بود.

میخواستم بدونم اگر تا این حد تاثیر گذاری دارن من بجای خرج زیاد و ارتقای گرافیک و سی پی یو بهتره به فکر ارتقا رم باشم، در حال حاضر پردازنده 4460 دارم با کارت 970. مشکلم اینه که بعضی جاها افت فریم ناگهانی دارم که چندان خوشایند نیست.

والا تو بهترین بنچمارکا دیدم بهترین رم ها با معمولی ترین هاش یه 4-5 فریم تغییر داشته. ولی بستگی به بازی داره بیشتر و چیز کلی نیست. (مثلاً بازی های open world که جدیدا دارن میان)
حرفت هم درسته زمان تاخیر مهمه. منم میتونم الان رم ام رو اور کنم از 1333 به 1600 ولی از اونور زمان تاخیرش هم عوض میشه و در عمل بجز دلخوشی به چند تا شماره سودی نداره واسم.
بهت پیشنهاد میدم اگه واقعاً خرج میخوای کنی که بهت بچسبه و کیف کنی، یه ssd بگیر اگه نگرفتی. خوبش رو هم بگیر.

cpu ات بنظرم برای گیم های این نسل مشکلی ایجاد نمیکنه و کافیه. مخصوصاً که همراه nvidia هست که مشکل اورهد هم نداری به اونصورت.
افت فریم ناگهانی رو باید خودت مشکلش رو پیدا کنی ببینی چی درست کار نمیکنه. برای من یه زمان هارد دیسکم بود که از IDE کردمش AHCI درست شد مشکلم.
معمولاً این مشکلا بیشتر از گرم شدن زیادی سیستم پیش میاد. به فکر گردش باد سیستمت باش. سیستم همش اعداد و ارقام نیست.

adel3532

کاربر سایت
Mar 7, 2009
898
نام
عادل
درود بر آقا فرشید گل
خوبید؟
فرشید جان دقیقا سوال این دوستمون برای منم بوجود اومده
قبل از هر چیزی مشخصات سیستمم رو بگم :
main maximus vii ranger
4790k
1333 2*4 gig
980 GTX
مشکل از اینجایی شروع شد که خواستم بتمن بازی کنم.اما فوق العاده اذیت میکنه . یعنی در واقع از اول بازی خوبه اما مثلا بعد از 1 ساعت افتضاح میشه و افت فریم ناگهانی شدید داره
2 تا ماژول 4 گیگی 1600 آوردم برای تست بازی . خوشبختانه افت فریم ناگهانی خیلی خیلی کم شد . تو تاپیکش هم دیدم که دوستان گفته بودن اگه رو SSD نصب بشه خیلی تفاوت ایجاد میکنه
خب حالا با توجه به این بازی ، و بازی های آینده احتیاج هست رم رو ارتقا بدم؟ اگر اره ، چه برندی و چه هرتزی
اگر همین 8 گیگ 1333 کفایت میکنه و با SSD پرفورمنس فرق زیادی میکنه چه چیزی بگیرم . نمیخوام زیاد واسه SSD هزینه کنم ها . چونکه فقط واسه گسم مسخوام . یعنی حجم بالا اصلا مد نظرم نیست
مثل همیشه ممنون :-)

moxA.J

کاربر سایت
Aug 15, 2012
1,271
نام
Morteza
اهنمای خرید کامپیوتر با بودجه چهار میلیون و ٢٠٠ هزار تومان – دی ٩۴ | زومجی
سیستم های پیشنهادی رو آقا فرشید خودمون زحتمتشو میکشن:d

خب مشکل اینه که این قیمتا مربوط میشه به این ماه من قراره عید کیس جدید بخرم میخوام ببینم با وضع بازار و تاثیرات لغو تحریما با همین قیمت اون موقع چی میشه گرفت

Coffee Addicted

Better be careful The killer might be near
کاربر سایت
Dec 19, 2006
1,278
خب مشکل اینه که این قیمتا مربوط میشه به این ماه من قراره عید کیس جدید بخرم میخوام ببینم با وضع بازار و تاثیرات لغو تحریما با همین قیمت اون موقع چی میشه گرفت
دلت خوش ها!

Dav1d

کاربر سایت
Apr 25, 2015
384
نام
علی
دوستان متخصص که علم غیب ندارن بیان برای عید شما الان پیشنهاد بدن:| وایسین همون موقع مطرح کنین جوابتون رو بگیرین

Farshidstar2012

کارشناس سخت افزار PC و شبکه
کاربر فعال
Jul 4, 2008
12,766
نام
فرشید
چقدر تاثیر داره؟
من GTA V رو HDD نصب داشتم که بخاطر زمان لود زیاد پاک کردم و رو SSD نصب کردم ولی حداقل تو لود تفاوتی ندیدم!

قرار نیست توی همه ی بازیها تاثیر داشته باشه یا تاثیرش محسوس باشه، همین بازی GTA V رو هم که گفتید خیلی از دوستان بعد از مدتی بازی کردن لگ می گرفت بازیشون که با نصب بازی روی SSD برطرف میشد
البته سیستمهای قوی وابستگیشون به این موارد کمتر هست اما مورد ضروری استفاده از SSD برای ویندوز هست.

سلام و درورد

دوستان بنده قصد خرید این کارت گرافیک رو دارم، کارت فعلیم زیادی قدیمی شده، اما نمیدونم اگر این کارت رو بخرم با سیستم فعلیم بخصوص پاور و مادربودرم سازگاری داره یا نه، خیلی ممنون میشم راهنمایی کنید.
اطلاعات سیستمم در عکس زیر مشخصه، پاورم هم گرین 530 وات هست:

qgux4sznmkwwqfu3mq6j.jpg

بله، هم با سیستم و مادربرد سازگاری داره و هم پاور،
کلا کارت قدرتمندی نیست که توان بالایی لازم داشته باشه.

خیر، تاثیر خیلی کمی داره، حتی فرکانس بالاتر از 1866 یا 2000 مگاهرتز هم کمترین تاثیری نداره اگر DDR3 باشه، برای DDR4 هم فرکانس 2400 نقطه ی نرمال سرعت فرکانسی هست.
اون جایی که نوشته بود 8 تا 10 فریم تفاوت ایجاد شده یا مربوط به یک بازی خاص بوده (مثلا فال اوت 4) یا کلا مطلب بی پایه و اساس و غیر علمی بوده.

درود بر آقا فرشید گل
خوبید؟
فرشید جان دقیقا سوال این دوستمون برای منم بوجود اومده
قبل از هر چیزی مشخصات سیستمم رو بگم :
main maximus vii ranger
4790k
1333 2*4 gig
980 GTX
مشکل از اینجایی شروع شد که خواستم بتمن بازی کنم.اما فوق العاده اذیت میکنه . یعنی در واقع از اول بازی خوبه اما مثلا بعد از 1 ساعت افتضاح میشه و افت فریم ناگهانی شدید داره
2 تا ماژول 4 گیگی 1600 آوردم برای تست بازی . خوشبختانه افت فریم ناگهانی خیلی خیلی کم شد . تو تاپیکش هم دیدم که دوستان گفته بودن اگه رو SSD نصب بشه خیلی تفاوت ایجاد میکنه
خب حالا با توجه به این بازی ، و بازی های آینده احتیاج هست رم رو ارتقا بدم؟ اگر اره ، چه برندی و چه هرتزی
اگر همین 8 گیگ 1333 کفایت میکنه و با SSD پرفورمنس فرق زیادی میکنه چه چیزی بگیرم . نمیخوام زیاد واسه SSD هزینه کنم ها . چونکه فقط واسه گسم مسخوام . یعنی حجم بالا اصلا مد نظرم نیست
مثل همیشه ممنون :-)

خیر فرکانس 1333 کمی پایین هست، بهتره پک 16 گیگی DDR3 با باس 2133 بگیرید که قیمت مناسبی هم داره الان و گلوگاه هم نخواهد شد.
برای SSD هم یه 128 گیگی بگیری کفایت می کنه.

دوستان میخوام نزدیکای عید کلا PC رو عوض کنم تا حدود 4 تا 5 تومن هم میتونم خرج کنم شما چی پیشنهاد میدید؟

والا نستر آداموس به من گفته که با همین 5 تومن شب عید می تونید یه سیستم 10 تومنی رو بخرید، پس با آسودگی منتظر بشینید تا شب عید بیاد!!!

دوست عزیز، اگه شب عید گرون نشه قیمتها ( که همیشه میشه) دور نمایی از ارزون شدن قابل توجه قیمتها وجود نداره، این همه هم مسئولان میگن نفت به قیمت نازل زیر 30 دلار داره فروش میره، باز دوستان منتظر ارزونی هستن!

Good Guy Greg

کاربر سایت
Jan 13, 2011
4,407
نام
حمید ؟ تبرکه !
دلت خوش ها!

دلخوشی نمیشه گفت امید هست , منم مثل دوستمون الان 2 دل هستم سیستم بخرم یا نخرم ولی از یه چیز مطمئن هستم اونم اینه که تحریم ها چه باشن چه نباشن وضع بازار تغییر زیادی نمیکنه حرف اقا فرشید درسته با اینکه تحریم ها برداشته شده حالا حالا ها بالا نره پایین هم نمیاد قیمت ها . شاید سال دیگه همین موقع ها شایدم نه ولی خیلی طول میشکه .

adel3532

کاربر سایت
Mar 7, 2009
898
نام
عادل
خیر فرکانس 1333 کمی پایین هست، بهتره پک 16 گیگی DDR3 با باس 2133 بگیرید که قیمت مناسبی هم داره الان و گلوگاه هم نخواهد شد.
برای SSD هم یه 128 گیگی بگیری کفایت می کنه.
خیلی خیلی ممنون از پاسخت فرشید جان
اما یه چیزی ، بالاتر گفتی برای DDR3 بالاتر از 1866 و یا 2000 فرق چندانی ایجاد نمیکنه . خب با در نظر گرفتن این قضیه ، چه مارکی و چه فرکانسی رو پیشنهاد میدی ؟
در مورد SSD هم نگفتی چه مدلی از چه مارکی بگیرم . بازم یاداوری می کنم که چونکه اصلا برام استفاده ی غیر گیمینگ نداره ، نمیخوام هزینه ی الکی بکنم.فرق قیمتی خیلی زیادی دارن تو همین 128 گیگها ادم گیج میشه کدومشون به کارش میاد!
فقط مشکل هایی که گیم های جدید مثل بتمن دارن رو رفع کنه.دیگه سرعت نجومی الکی لازم نیست نه؟
قیمت ها هم لطف کن بگو
ممنون

goldenp

کاربر سایت
Jan 5, 2012
29
نام
جواد
سلام
من تصمیم داشتم این سیستمو ببندم ولی دیدم قیمتش خیلی بالا میره:

Main: Asus Z170 Pro Gaming
CPU: i5 6600k
Ram: G.Skill Ripjaws V 8GB 2x4GB 2400mhz
VGA: Gigabyte GTX 970 Extreme or g1 gaming
Power: Enermax Revolution XT 730W
+کیس و کولر
حالا برای این که قیمیت پایین تر بیاد تصمیم گرفتم گرافیک و سی پی یو رو به این شکل عوض کنم البته تصمیم دارم بعد ارتقا بدم برا همین مادربوردو عوض نمیکنم.

GIGABYTE GTX 960 G1 Gaming WF 3X OC 4GB
Intel Core i3-6300
به نظرتون مشکلی نداره؟
------------------------------------------------------------
به نظرتون این سیستم میتونه حداقل تا یک سال، یک سال و نیم دیگه بازی هارو حداقل 40 فریم بده؟یا نهایت زیر 30 نیاد تا بعد ارتقا بدم.

Coffee Addicted

Better be careful The killer might be near
کاربر سایت
Dec 19, 2006
1,278
سلام

+کیس و کولر
حالا برای این که قیمیت پایین تر بیاد تصمیم گرفتم گرافیک و سی پی یو رو به این شکل عوض کنم البته تصمیم دارم بعد ارتقا بدم برا همین مادربوردو عوض نمیکنم.

Intel Core i3-6300
به نظرتون مشکلی نداره؟
به نظرتون این سیستم میتونه حداقل تا یک سال، یک سال و نیم دیگه بازی هارو حداقل 40 فریم بده؟یا نهایت زیر 30 نیاد تا بعد ارتقا بدم.
همونی که اول انتخاب کردی بهتره
960بزور 30فریم میده

goldenp

کاربر سایت
Jan 5, 2012
29
نام
جواد
به زور 30 فریم!!؟
دیگه اینقدر ضعیف نیست...
روی 4k که نمیخوام بازی کنم.
راحت بگم میخوام فعلا جوابمو در حد رون و با کیفیت خوب بده تا پول دستم بیاد 970 بندازم و سی پی یو ارتقا بدم.

The Sorrow

in Search of Peace and Sanity
کاربر سایت
Nov 1, 2014
581
نام
Hamidreza
به زور 30 فریم!!؟
دیگه اینقدر ضعیف نیست...
روی 4k که نمیخوام بازی کنم.
راحت بگم میخوام فعلا جوابمو در حد رون و با کیفیت خوب بده تا پول دستم بیاد 970 بندازم و سی پی یو ارتقا بدم.

دوست عزیز اگه نظر منو میخوای از قیمت کیس و چیزای دیگه بزن، بجای 6600K هم یه 6600 یا 6500 معمولی بردار(جدیدا همین سی پی یو های سری غیر K رو هم میشه از طریق بالا بردن فرکانس هسته اورکلاک کرد و توی یه مقاله توی یوروگیمر نوشته بودن قدرت سی پی یو 6500 در حالت اورکلاک شده با قدرت 6600K تقریبا یکیه) اینجوری دیگه لازم نیست همین اول براش کولر هم بخری و اگه تهویه کیست خوب باشه همون فن استوکش جواب میده. پاورت خوبه، ولی برای کمتر شدن قیمت میتونی با W750 گرین عوضش کنی که اونم مدل خیلی خوبیه. کیس هم DeepCool KENDOMEN خیلی قیمت خوبی داره و از نظر فضا هم از بقیه کیس های هم قیمتش بزرگتره. بنظرم این تغییرات رو بدی احتمالش هست بتونی کارت گرافیک رو هم همون 970 برداری، مدل Galax ش الان باید حدود 1250 باشه که تفاوت زیادی با قیمت 960 نداره.

Farshidstar2012

کارشناس سخت افزار PC و شبکه
کاربر فعال
Jul 4, 2008
12,766
نام
فرشید
خیلی خیلی ممنون از پاسخت فرشید جان
اما یه چیزی ، بالاتر گفتی برای DDR3 بالاتر از 1866 و یا 2000 فرق چندانی ایجاد نمیکنه . خب با در نظر گرفتن این قضیه ، چه مارکی و چه فرکانسی رو پیشنهاد میدی ؟
در مورد SSD هم نگفتی چه مدلی از چه مارکی بگیرم . بازم یاداوری می کنم که چونکه اصلا برام استفاده ی غیر گیمینگ نداره ، نمیخوام هزینه ی الکی بکنم.فرق قیمتی خیلی زیادی دارن تو همین 128 گیگها ادم گیج میشه کدومشون به کارش میاد!
فقط مشکل هایی که گیم های جدید مثل بتمن دارن رو رفع کنه.دیگه سرعت نجومی الکی لازم نیست نه؟
قیمت ها هم لطف کن بگو
ممنون

همونی که بالاتر گفتم، قیمت DDR3 پایین اومده و میشه پک 16 گیگی GSKILL DDR3 2133 رو با قیمت نازل 400 تومن تهیه کرد، ماجولهای 1600 و 1866 دیگه از برندهای ارزونتر و مترفه شدن که تفاوتشون زیاد نیست و فقط 20 یا 30 تومن ارزونترن.
SSD هم SAMSUNG 850 PRO/EVO توصیه میشه، مدلهای ساتا به 550 مگابایت محدود شدن و بالاتر از این نداریم تا سری M.2 فراوان تولید بشه.

سلام

+کیس و کولر

Intel Core i3-6300
به نظرتون مشکلی نداره؟

دوست عزیز، شما اصولا بهتر بود فقط بودجه ی کلی رو می گفتی تا فهرست کامل رو ما توصیه کنیم و مجبور نباشی قطعات رو اینجوری جور کنی!
نه پردازنده ی 6600K لازمه و نه مادربرد Z170، به جاش 6600 معمولی و مادربرد H170 برمیداری و 250 تومن صرفه جویی می کنی که باعث میشه نیاز به تغییر کارت 970 نباشه/

goldenp

کاربر سایت
Jan 5, 2012
29
نام
جواد
دوست عزیز، شما اصولا بهتر بود فقط بودجه ی کلی رو می گفتی تا فهرست کامل رو ما توصیه کنیم و مجبور نباشی قطعات رو اینجوری جور کنی!
نه پردازنده ی 6600K لازمه و نه مادربرد Z170، به جاش 6600 معمولی و مادربرد H170 برمیداری و 250 تومن صرفه جویی می کنی که باعث میشه نیاز به تغییر کارت 970 نباشه/

ولی مسئله اینه که الان مادربورد H170 PRO GAMING از حافظه 2133 پشتیبانی میکنه ولی در صورتی که مثلا رمی من انتخاب کردم 2400 هست.پس رم هم باید عوض کنم.این در اینده مشکل ساز نمیشه برای ارتقا؟
------------------------
پس لطفا کنید خودتون با این شرایط یه سیستم پیشنهاد بدید در حد 2.5 تا 3 میلیون (بدون هارد و درایو) .ترجیحا همون 970 باشه بهتره ولی نشد دیگه بعدا باید ارتقاش بدم ولی فعلا جوابگوی بازی ها در حد حداقل 30 یا 40 فریم راحت باشه.

کاربرانی که این قسمت را مشاهده می‌کنند

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
    or ثبت‌نام سریع از طریق سرویس‌های زیر