مشاوره در امر خرید و ارتقاء قطعات

-Poormaz-

کاربر سایت
Oct 6, 2009
4,103
نام
پوریا
سلام. من یه هارد SSD مدل سامسونگ 120 GB دارم. میخواستم یه مدل مثل همین بخرم و فضای دو تا هارد رو با هم ادغام کنم. که یه درایو 240 GB بوجود بیاد. ولی توی اینترنت خوندم که سرعتش به شدت پایین میاد و بهتره که یه هارد 256 GB از همین مدل بخرم تا اینکه دو تا هارد 120 GB رو ادغام کنم. خواستم بدونم همچین چیزی صحت داره؟ چون فروختن این هارد 120 GB و خریدن یه هارد با حجم 256 GB بدجوری بهم ضرر مالی میزنه.

Farshidstar2012

کارشناس سخت افزار PC و شبکه
کاربر فعال
Jul 4, 2008
12,771
نام
فرشید
سلام برای این مادر برد و cpu چه کارت گرافیک و رمی پیشنهاد میدید ؟در حد متوسط میخوام
GIGABYTE GA-Z170X-Gaming 5
ASUS Z170 Maximus VIII Gene
Intel Core i5-6600

رم که دو تا 8 گیگی 2133 یا 2400 که میشه 16 گیگ
گرافیک هم بسته به انتظارتون از بازیا داره، همه چی میشه بست، از کارت 800 تومنی تا 3 تومنی.

سلام. من یه هارد SSD مدل سامسونگ 120 GB دارم. میخواستم یه مدل مثل همین بخرم و فضای دو تا هارد رو با هم ادغام کنم. که یه درایو 240 GB بوجود بیاد. ولی توی اینترنت خوندم که سرعتش به شدت پایین میاد و بهتره که یه هارد 256 GB از همین مدل بخرم تا اینکه دو تا هارد 120 GB رو ادغام کنم. خواستم بدونم همچین چیزی صحت داره؟ چون فروختن این هارد 120 GB و خریدن یه هارد با حجم 256 GB بدجوری بهم ضرر مالی میزنه.

دقیق نمی دونم چه مطلبی بوده، اما اگر در حالت Raid 0 ترکیبشون کنید سرعتشون اتفاقا 2 برابر هم میشه! البته در تمام حالتها نه؛ اما سرعت خواندن و نوشتن بسیار بیشتر میشه.
اما از طرف دیگه پیچیدگی جدیدی به سیستم اضافه می کنه ، اما در هر حال سرعت کم نمیشه

توصیه ی من اینه که هارد SSD دوم رو بخرید و یا مثل یه هارد معمولی ازش استفاده کنید یا همون Raid 0 بکنید که باید مادربردتون ساپورت کنه.

-Poormaz-

کاربر سایت
Oct 6, 2009
4,103
نام
پوریا
دقیق نمی دونم چه مطلبی بوده، اما اگر در حالت Raid 0 ترکیبشون کنید سرعتشون اتفاقا 2 برابر هم میشه! البته در تمام حالتها نه؛ اما سرعت خواندن و نوشتن بسیار بیشتر میشه.
اما از طرف دیگه پیچیدگی جدیدی به سیستم اضافه می کنه ، اما در هر حال سرعت کم نمیشه
توصیه ی من اینه که هارد SSD دوم رو بخرید و یا مثل یه هارد معمولی ازش استفاده کنید یا همون Raid 0 بکنید که باید مادربردتون ساپورت کنه.

بله. حق با شماست. چک کردم و دیدم که مادربورد Raid0 و Raid01 رو ساپورت میکنه. حتی طریقه نصب هم بهم گفته که به نظرم Raid0 بهتره. ولی بدی اش اینه که مادربورد یه کم قدیمیه و فقط دو تا سوکت Sata3 داره و بقیه Sata2 هستن. جای کافی برای نصب دو تا هارد SSD و هارد معمولی خودم نیست. به هر حال ممنون از جوابتون. لطف کردین

آخرین ویرایش:

Farshidstar2012

کاربر فعال
Jul 4, 2008
12,771
نام
فرشید
بله. حق با شماست. چک کردم و دیدم که مادربورد Raid0 و Raid01 رو ساپورت میکنه. حتی طریقه نصب هم بهم گفته که به نظرم Raid0 بهتره. ولی بدی اش اینه که مادربورد یه کم قدیمیه و فقط دو تا سوکت Sata3 داره و بقیه Sata2 هستن. جای کافی برای نصب دو تا هارد SSD و هارد معمولی خودم نیست. به هر حال ممنون از جوابتون. لطف کردین

هارد معمولی نیازی به SATA 6G نداره، همون دو تا SSD رو به پورتهای پر سرعت متصل کنید کافیه.

-Poormaz-

کاربر سایت
Oct 6, 2009
4,103
نام
پوریا
هارد معمولی نیازی به SATA 6G نداره، همون دو تا SSD رو به پورتهای پر سرعت متصل کنید کافیه.
منظورم از معمولی اینه که SSD نیست.(با اینکه فکر کنم متوجه شدین) یعنی هارد معمولی نیازی نیست به Sata 6gb متصل باشه؟ سرعتش کم نمیشه؟

M ξ λ δ ζ

کاربر سایت
Feb 11, 2011
6,215
نام
مهدی
سلام
من یه مشاوره میخوام از دوستان
سیستم فعلی من
مادربورد Asus P8H61-mlx3
پردازنده Intel G540
رم 4 گیگ
بنظرتون من یه Cpu قوی بگیرم در حد 500-600 و رم رو هم به 8 افزایش بدم معقولانه هست و همچنین یه گرافیک در حد GTX 960 بگیرم
یا اینکه کلا برم رو اسکای لیک؟!
و اینکه من تو کار اورکلاک و اینا نیستم بهتر نیست به جای Z170 از H170 بگیرم و همینطور پردازنده رو مثلا 6500 بردارم؟!
این 6500 چقدر از لحاظ پردازش با 6600 فرق داره؟
منظورم اینه خودم کلا نظرم رو
Z170 Pro Gaming
Intel Core i5 6600K
هست، ولی آیا هزینه اضافی نیست؟!

Farshidstar2012

کاربر فعال
Jul 4, 2008
12,771
نام
فرشید
منظورم از معمولی اینه که SSD نیست.(با اینکه فکر کنم متوجه شدین) یعنی هارد معمولی نیازی نیست به Sata 6gb متصل باشه؟ سرعتش کم نمیشه؟

منظورمون یکیه اتفاقا!
بله، هارد مکانیکی سرعتش با SATA 3G نسبت به 6G افت نخواهد کرد.

-Poormaz-

کاربر سایت
Oct 6, 2009
4,103
نام
پوریا
منظورمون یکیه اتفاقا!
بله، هارد مکانیکی سرعتش با SATA 3G نسبت به 6G افت نخواهد کرد.

با اینکه این همه سال با PC سر و کار دارم در کمال تعجب این رو نمیدونستم. یه سرچ کردم و دیدم کاملا حق با شماست . توی هاردهای مکانیکی نهایت همون Sata 3G کفایت میکنه و بالاتر از این اصلا فرقی براشون نداره. یه جا خوندم هارد های مکانیکی سرعت اطلاعات بیشتر از 1.5 GB رو اصلا به دردشون نمیخوره. نمیدونl راست بود یا نه. ولی توی SSD کلا قضیه فرق داره. باز ممنون. خیلی لطف کردین.

Third person

کاربر سایت
Oct 22, 2011
332
نام
Mahdi
سلام
سیستم فعلی من
مادربورد Asus P8H61-mlx3
پردازنده Intel G540
رم 4 گیگ
بنظرتون من یه Cpu قوی بگیرم در حد 500-600 و رم رو هم به 8 افزایش بدم معقولانه هست و همچنین یه گرافیک در حد GTX 960 بگیرم
و اینکه من تو کار اورکلاک و اینا نیستم بهتر نیست به جای Z170 از H170 بگیرم و همینطور پردازنده رو مثلا 6500 بردارم؟!
Z170 Pro Gaming
Intel Core i5 6600K
توصیه می کنم تغییر پلتفرم بدید. نسل جدیدتر ، یعنی عمر مفید بیشتر و بازده بالاتر از لحاظ زمانی. بخصوص که مادربرد فعلی شما هم چندان مناسب یک سیستم گیم نیست و یک برد رده پایین برای سیستم های ارزان قیمت و اداری تلقی میشه.
برای کارت گرافیک 960 یک پردازنده 6400 هم کفایت خواهد کرد در گیم. تفاوت بین دو پردازنده 6500 و 6600 هم در نرم افزارهای مختلف ، کمتر از 10 درصد هست.
مزیت داشتن پردازنده آنلاک هم در آینده مشخص میشه و موقع فروش. همینطور اگه در آینده پردازنده کم بیاره می تونه اوورش کنید و فرکانس ها رو بالا ببرید. اگر اهل اوور نیستید و رم با فرکانس بالا هم نمی خواید ، همون H170 و پردازنده ضریب بسته کفایت خواهد کرد. در عوض می تونید کارت گرافیک رو قویتر بردارید یا SSD به سیستم اضافه کنید.

Farshidstar2012

کاربر فعال
Jul 4, 2008
12,771
نام
فرشید
با اینکه این همه سال با PC سر و کار دارم در کمال تعجب این رو نمیدونستم. یه سرچ کردم و دیدم کاملا حق با شماست . توی هاردهای مکانیکی نهایت همون Sata 3G کفایت میکنه و بالاتر از این اصلا فرقی براشون نداره. یه جا خوندم هارد های مکانیکی سرعت اطلاعات بیشتر از 1.5 GB رو اصلا به دردشون نمیخوره. نمیدونl راست بود یا نه. ولی توی SSD کلا قضیه فرق داره. باز ممنون. خیلی لطف کردین.

ببینید علت فنی قضیه اینه که سقف سرعت SATA 3G حدود 275 مگابایت بر ثانیه میشه که تازه سریعترین هارد 10 ترابایتی جدید وسترن تونسته سرعتش رو در حالت ترتیبی به حدود 240 مگابایت بر ثانیه برسونه، هاردای معمولی ما هم از 200 مگابایت عموما بالاتر نمیرن هنوز
اما SSD های پر سرعت الان سقف سرعت SATA 6G رو هم زدن و همشون به حدود 550 مگابایت بر ثانیه رسیدن که نهایت سرعتیه که میشه روی استاندارد SATA گرفت و بنابراین براشون گلوگاهه، برای همین کم کم داره SSD های M.2 و NVMe به بازار میاد که به جای SATA از همون گذرگاه PCI Express کارت گرافیک استفاده می کنن و در حالت PCIe 3.0 4X تا الان تونستن به سرعت 2100 مگابایت بر ثانیه و بالاتر هم برسن! نمونش اینه که اینجاست و البته مادربرد X99 یا Z170 هم لازم داره:

Samsung950ProCar_678x452.jpg

mohsen 24

کاربر سایت
Nov 19, 2015
787
اقا این قضیه cpu 6700K چیه ؟ نزدیک 2 میلیون شد مگه دارن پول خونشون رو میگیرن تا ما خواستیم یه ارتقا بدیم یه دفعه برای ما اسمون تپید :|

Donger

کاربر سایت
Apr 14, 2015
1,576
اقا این قضیه cpu 6700K چیه ؟ نزدیک 2 میلیون شد مگه دارن پول خونشون رو میگیرن تا ما خواستیم یه ارتقا بدیم یه دفعه برای ما اسمون تپید :|

بارش کم شده توی بازار قیمتش رفته بالا البته نه تا اون حدی که شما می گی
صبر کنی میاد پایین، قیمتش از روز اول هم الکی بالا بود

ehsancjdk

کاربر سایت
Mar 24, 2015
225
نام
ٍehsan
سلام به همه.
دوستان یک راهنمائی خیلی قوی و مهم می خوام!

بنده اول قصد نداشتم برای سیستم خرج کنم و یک عدد کارت گرافیک GTX 950 روی سیستم ضعیفم انداختم و خدا رو شکر تمام بازی ها رو به راحتی اجرا می کرد.
حالا تصمیم گرفتم سر کیسه رو یکم شل کنم و یک تحول ایجاد کنم تو سیستمم! :d
می خوام یک سیستم خیلی خوب برای گیم ببندم! کارت گرافیک حال حاضر بنده که GTX 950 هست و یک مانیتورِ 1080 دارم!
تنها کمکی که از شما می خوام این هست که، یک مُدل رَم و مادربورد برای گیم با قیمت خیلی خوب به بنده پیشنهاد بدید.
به احتمال زیاد سی پی یو رو Core i7 انتخاب می کنم، ولی مهمترین نکته ای که می خوام بهش توجه کنم، مدل و کیفیت رَم و مادربورد هست!
بنده یک سِرچی کردم و قیمت های نجومی مادربوردهای خیلی خوب بازار رو دیدم! اما می خوام یک مادربورد و رَم رو پیشنهاد بدید که اینقدر قیمتش بالا نباشه!!! :d آخه یک میلیون و هشتصد برای مادربورد؟؟؟ :d
مادربوردی نداریم که با قیمت 500-600 تومن برای گیم و نهایت قدرتنمائی سی پی یو، رَم و کارت گرافیک مناسب باشه؟ :d و یا شما یک رَم خوب برای گیم رو چی پیشنهاد می کنید؟ یک رَم خیلی خوب 8 گیگ کفایت می کنه یا نیاز هست برای گیم رَم رو تا 16 ارتقا داد؟
یک سیستمی می خوام که تا چند سال بتونه منو پشتیبانی کنه و اگر قرار باشه قطعه ای رو بعد از چند سال ارتقا بدم، اون قطعه فقط کارت گرافیک باشه! نه مادربورد و رَم و سی پی یو!!!
پیشنهاد شما چیه؟؟

سلام. اول از همه بگم که برای GTX 950 نهایت Core i5 4460 یا 6400 پیشنهادمه. اگر در اینده قصد ارتقا گرافیک رو داری مدل قویتر بردار در غیر این صورت اون دو مدلی ک گفتم کافیه.
برای رم چون گفتی میخای چند سال ساپورت کنه، پس 16 گیگ نیازه! هرچند پیشنهادم اینه فعلا 8 گیگ بنداز و بعدا 8 دگ اضافه کن(قیمتش کمه نهایت 250 تومن خربرمیداره در اینده)
البته بودجه رو اعلام نکردی:

Mainboard: Asus Z97 Pro Gamer: 530T
Ram: G.Skill Trident X 8GB 2x4GB 2400Mhz: ~220T
CPU: Intel Core i5 4460: ~600T

اگر بودجه بیشتره (یا قصد ارتقا گرافیک رو داری در اینده) CPU رو میتونی به Core i5 4690 ارتقا بدی یا حتی از نسل Skylake تهیه کنی. متاسفانه قیمت 4690 از حدود 700 تومن شده 880 تومن! (کلا اینتل نجومی رفته بالا!)

abouzar337

کاربر سایت
Jul 2, 2009
687
آقا فرشید باتوجه به خبری که تازه منتشر شده مبنی براینکه" برخی از خنک کننده‌های فعلی می‌توانند باعث آسیب جدی به پردازنده و حتی مادربردهای سوکت LGA 1151 شوند." آیا این خنک کننده برا مادر cpu core i5 6600 مناسبه؟ جای نگرانی داره؟

Farshidstar2012

کاربر فعال
Jul 4, 2008
12,771
نام
فرشید
سلام
سیستم فعلی من
مادربورد Asus P8H61-mlx3
پردازنده Intel G540
رم 4 گیگ
Z170 Pro Gaming
Intel Core i5 6600K

همه ی این کارایی که می خوای بکنی خیلی خوبه، ولی سر آخر این قطعات جدیدت باز هم با کارت گرافیکت توی بازی گلوگاه میشن! کارت 950 همین الانم برای تنظیمات متوسط خوبه فقط، نه عالی
همون H170 و 6600 هم برای کارت گرافیک بعدیت هم جوابگو هست.

کمبودش در بازار جهانی هست و به علت پروسه ی ساخت نسبتا جدیدش، مختص بازار داخلی نیست اما گرونی ارز هم تاثیر داشته.

کاربرانی که این قسمت را مشاهده می‌کنند

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
or ثبت‌نام سریع از طریق سرویس‌های زیر