مشاوره در امر خرید و ارتقاء قطعات

سلام چطوری ؟ بازگشتت رو تبریک میگم :D
برای ادیت ویدیو توی Premier Pro مهم ترین قابلیت رو پردازنده های اینتل دارن فقط اونم اسمش Quick sync هست که کار کردن با تایملاین رو به شدت راحت و سریع میکنه، ولی این چند وقت اخیر یه مشکل خیلی جدی پیش اومده برای پردازنده های نسل 13 و 14 اینتل تو رده ی کیفیتی بودجه ی تو که باعث میشه پیشنهاد دادن/خریدن پردازنده اینتل کلا کنسل بشه موقتا و هیچکس با وجدان و باطن درست حسابی نمیتونه با خیال راحت این cpu ها رو پیشنهاد بده برای بستن ( برای رفرنس میتونی سرچ کنی گوگل "Intel 13th 14th Gen" و قسمت News گوگل در موردش بخونی چندتا مقاله)
البته گفتن که اواسط آگوست آپدیت میدن و مشکل رو حل میکنن و میتونی با مسئولیت خودت ریسک کنی هرچقدر کم یا زیاد و بخری ولی از اون ور هم هیچ تضمینی نیست که مشکلات رو حل کنه این بایوس آپدیت...
در کل گفتم بگم که یه شانس نسبتا متوسط و رو به پایینی هست که توی یکی دو سال مشکل دار بشه و حواست به این موضوع باشه.

یکی دیگه از آپشن ها اینه که سیستم رو بر اساس اینتل نسل دوازده ببندی یا اینکه صبر کنی تکلیف نسل 13/14 مشخص بشه یه دو سه ماه دیگه و اون موقع بخری ( یا حتی وایسی نسل 15 بیاد همون اواسط/اواخر پاییز یا اوایل زمستون)

اگه نیازت تقریبا فوری هست یه همچین چیزی ببند:

قیمتمدلنام قطعه
21,000,000TIntel Core i9 12900KCPU
7,500,000TDeepCool LS720 BlackCooler
13,000,000TASUS PRIME Z790 PMotherBoard
7,500,000TCorsair Vengeance RGB 6000MHz CL36RAM
42,000,000TASUS ProArt RTX 4070 OCVGA
6,500,000T x2Lexar NM620 2TB NVMe x2SSD-2
3,850,000TWD SD580 1TBSSD
3,500,000TGP 700B HP EVO Gold Semi ModularPower
5,000,000TLancool II Mesh RGBCase

در کل به نظرم منطقی نیست زیاد خریدن پردازنده ای که دو سال و خورده ای اومده اونم وقتی که داری همچین مقدار پولی خرج میکنی برای سیستم، به نظرم صبر کنی یه i5 15600K یی i7 15700Kیی چیزی بخری وقتی اومد بهتره ( البته اصلا معلوم نیست که قیمتا چطوری بشه تا اون موقع و جنگ بشه یا نشه و این مسخره بازیای وطنمون و از این لحاظ شاید منطقی باشه همین الان خریدن.)

کارت گرافیک همون مقطع آخر export کردن و رندرینگه که فرق خاصی ایجاد میکنه و همون 4070 یه چیز ایده آل حساب میشه واست، اکثر مشکلات ادیتور ها به خاطر همون سرعت و تعداد core های CPU و سرعت انتقال داده های رم هست که تو این دو مورد عالیه همین i9 و 6000MHz CL36، مخصوصا با quick sync :D

باید روز خرید با ماشین بری همون میدون ولی عصر یا نزدیکش بیرون طرح پارک کنی و با گوشی دونه دونه از لیست تو ترب و ایمالز سرچ کنی قطعاتو ببینی کی ارزون تر میده اون قطعه رو و یکی یکی بخری و بری گزینه بعدی.
در نهایت وقتی همه چیز جمع شد یا بدی یکی که واقعا به نظر میاد حالیشه قطعات رو اسمبل کنه یا اینکه خودت ببندی/بدی یکی از دوستان و آشنایان که تخصصی بلده مدیریت کابل و ... ببنده.
با این بودجه میشه یک سیستم عالی بر اساس رایزن نسل ۷ بست. اصلا توصیه نمیکنم که سراغ همچنین باندلی برن. خنک کننده ls720 خرابی خیلی خیلی زیادی داره و اصلا مناسب هیچ کاری نیست، یعنی یک آشغال زیبا حساب میشه.

با این بودجه میشه یک سیستم عالی بر اساس رایزن نسل ۷ بست. اصلا توصیه نمیکنم که سراغ همچنین باندلی برن. خنک کننده ls720 خرابی خیلی خیلی زیادی داره و اصلا مناسب هیچ کاری نیست، یعنی یک آشغال زیبا حساب میشه.
برای ویدیو ادیت کردن اصلا اصولی نیست همچین کاری، کسایی هم که رایزن میبندن یا رایزن دارن و کار ادیت 4k انجام میدن بلا استثنا یه کارت گرافیک جداگونه ARC از اینتل میخرن میندازن جفت کارت اصلیشون که فقط quick sync رو داشته باشن.
در مورد کولر هم من دقیقا همین صحبتا رو راجع به LT720 شنیدم نمیدونم واقعا حرف تورو باور کنم یا حرف چند نفر دیگه رو که با اون یکی مشکل داشتن...
شاید کلا بهتر باشه دیگه deepcool رو پیشنهاد ندیم به مردم، نظرت چیه؟ :D

دوستان 12400 i5 برای 6800xt باتل نک نیست؟
بستگی به رزولوشن داره ولی برای 1440p نه نیست

برای ویدیو ادیت کردن اصلا اصولی نیست همچین کاری، کسایی هم که رایزن میبندن یا رایزن دارن و کار ادیت 4k انجام میدن بلا استثنا یه کارت گرافیک جداگونه ARC از اینتل میخرن میندازن جفت کارت اصلیشون که فقط quick sync رو داشته باشن.
در مورد کولر هم من دقیقا همین صحبتا رو راجع به LT720 شنیدم نمیدونم واقعا حرف تورو باور کنم یا حرف چند نفر دیگه رو که با اون یکی مشکل داشتن...
شاید کلا بهتر باشه دیگه deepcool رو پیشنهاد ندیم به مردم، نظرت چیه؟ :D

بستگی به رزولوشن داره ولی برای 1440p نه نیست
چرا اصولی نیست؟؟ بیشتر برنامه ها پردازنده محور هستند تا گرافیک محور. هرچه قدر تعداد رشته و هسته ها بیشتر باشه کیفیت و سرعت خروجی بیشتر میشه و این قابل مشاهده هست.
مگه اینکه قرار باشه از یک پلاگین خاصی استفاده بشه که نیاز به پردازنده اینتل یا کارت گرافیک سری انویدیا باشه‌
در مورد کولر های دیپکول باید بگم که من. بر اساس منابع مختلف توی اینترنت و سایت سخت افزار مگ به این نتیجه رسیدم. متاسفانه تعداد خرابی پمپ توی سری ls خیلی زیاده و اصلا قابل مقایسه با دیگر محصولاتش نیست. در مورد lt خبر زیادی ندارم ولی چند باری شنیدم که فن هاشون دچار مشکل شدن و شرکت با یک سری فن نو عوض کرده.
چرا دیپکول رو پیشنهاد ندیم؟؟ کیفیت و قیمت بسیار مناسبی داره و با ضمانت های مختلف هم به فروش میرسه و دست خریدار برای انتخاب باز هستش.

• Like
Reactions: msbazicenter
سلام این سوال رو قبلا پرسیده بودم ولی نتونستم جوابی که داده بودین رو پیدا کنم میشه یبار دیگه قطعات پیشنهادی رو با قیمت جدید بگین 🙏🏻

من میخواستم یه سیستم بگیرم واسه ادیت ویدئو های 4k که با پریمیر بتونم راحت بدون نیاز به پروکسی کردن سریع بتونم بدون لگ ادیت کنم اکسپورتشم سریع باشه
در کنارش بازی هم خب میخوام بکنم باهاش خب
به نظرتون چقد هزینه نیاز داره ؟
ظاهر کیس مهمه خب
مثه مثلا lian li

پارسال میشد ولی امسال با 100 یا نهایت 110 میلیون میشه ؟
یا بهتره واسه کارت گرافیک بیشتر هزینه کنم ؟

تهران قطعات رو از کجا بگیرم که قیمتاش منصفانه تر باشه؟

اگر پردازنده اینتل و QuickSync که دوستمون مدنظر نباشه این سیستم:
قیمتمدلنام قطعه
بیست و دو میلیون تومانAMD Ryzen 9 7900XCPU
شش میلیون و ۹۰۰ هزار تومانCOOLER MASTER MASTERLIQUID PL240 FluxCOOLING
یازده میلیون و ۹۵۰ هزار تومانASUS PRIME X670-P WI-FI AM5MotherBoard
چهارده میلیون و ۹۰۰ هزار تومانCorsair VENGEANCE 2*32GB DDR5 5600MHz -64GBRAM
چهل و پنج میلیون و ۵۰۰ هزار تومانASUS DUAL GeForce RTX 4070 Super 12GB GDDR6XVGA
هفت میلیون و ۱۰۰ هزار تومانWD RED 3.5" 7200 RPM 4TBHDD
هفت میلیون و ۴۰۰ هزار تومانSAMSUNG 980 PRO 1TB M.2SSD
--ODD
چهار میلیون و ۱۰۰ هزار تومانGREEN GP700B-HP EVO GOLDPower
شش میلیون و ۲۰۰ هزار تومانGREEN GRIFFIN G7Case

دوستان 12400 i5 برای 6800xt باتل نک نیست؟

پردازنده رده میانی برای کارت رده بالا مناسب نیست
با این که 6800XT دیگه رده بالا محسوب نمیشه اما بهتره که پردازنده 12600K رو بجاش بخرید.

توجه: دوستان همچنان نوشتارتون گفتاری و توصیفی هست و طولانی، خلاصه بنویسید! سوال دوستان وسط بحث شما گم میشه! اگر بحث دوجانبه میشه بهتره در گفتگوی خصوصی دنبال کنید. اکثرا فرصت خوندن متن طولانی رو ندارند.

چرا اصولی نیست؟؟ بیشتر برنامه ها پردازنده محور هستند تا گرافیک محور. هرچه قدر تعداد رشته و هسته ها بیشتر باشه کیفیت و سرعت خروجی بیشتر میشه و این قابل مشاهده هست.
مگه اینکه قرار باشه از یک پلاگین خاصی استفاده بشه که نیاز به پردازنده اینتل یا کارت گرافیک سری انویدیا باشه‌
در مورد کولر های دیپکول باید بگم که من. بر اساس منابع مختلف توی اینترنت و سایت سخت افزار مگ به این نتیجه رسیدم. متاسفانه تعداد خرابی پمپ توی سری ls خیلی زیاده و اصلا قابل مقایسه با دیگر محصولاتش نیست. در مورد lt خبر زیادی ندارم ولی چند باری شنیدم که فن هاشون دچار مشکل شدن و شرکت با یک سری فن نو عوض کرده.
چرا دیپکول رو پیشنهاد ندیم؟؟ کیفیت و قیمت بسیار مناسبی داره و با ضمانت های مختلف هم به فروش میرسه و دست خریدار برای انتخاب باز هستش.
برای بار سوم یه دور دیگه توضیح میدم:
انکودر ها و دکودر های سخت افزاری iGPU های اینتل توی برنامه ی Premier Pro ساپورت خیلی بهتری داره نسبت به VCN که برای نسل 7000 رایزن هست طبق تجربه ای که ادیتور ها داشتن باهاش QC رو ترجیح میدن، هرچی یوتوبره هم اینتل میبنده سر این یه مورد.
جدا از اون R7 ضعیف تر در میاد نسبت به این با تقریبا همون قیمت و 8 تا افیشنسی کور اضافی
pic_disp.jpg

بهتره که خنک کننده ای مثل lt720 یا اساسینز 4 رو بگیرن تا نگرانی از بابت دما نداشته باشن. خرید گرافیک با این قیمت و قدرت اصلا منطقی نیست و بهتره که دنبال مدل دیگه ای باشن.
اینجا LT720 پیشنهاد میشد از نظرت ولی الان " چند باری شنیدی که فن هاشون دچار مشکل شدن و شرکت با یک سری فن نو عوض کرده" با اینکه هممون میدونیم موجودیای ایران اکثر مواقع قدیمی ترین revision هست.
الان LS720 پیشنهاد نمیشه با اینکه پمپ جفتشون نسل چهارم پمپاشونه و تنها فرقشون بین مدل فن هاس که یکی LC120

در کل فرق این مدلای "اقتصادی" با هم دیگه خیلی کمه و یکی درمیون لاین آپاشون یه چیش مورد دار در میاد، زیاد حساس نباش روی مدل و برند اینا، یه هفت هشتا ازشون بین برند های مختلف بخری استفاده کنی میبینی میانگین 2 درجه هم اینور اون ور نیست، فقط بحث اینه از کدوم یکی review بیشتر دیدی و کی راجع به کدومش بیشتر هندونه زیر بقلت چپونده

توجه: دوستان همچنان نوشتارتون گفتاری و توصیفی هست و طولانی، خلاصه بنویسید! سوال دوستان وسط بحث شما گم میشه! اگر بحث دوجانبه میشه بهتره در گفتگوی خصوصی دنبال کنید. اکثرا فرصت خوندن متن طولانی رو ندارند.
ما با اونهمه توضیحات اونم خط اول گفتیم ایشون بازم میاد زیرش مخالفتشو اعلام میکنه :D
مخصوصا توضیح دادن واجبه تو این مورد که دقیقا خریدار بدونه که وضعیت قطعات در حال حاضر چطوریه و چقدر داره پول اضافی میزنه به گاو
اینجا سالی یه بار یکی میاد یه سوال میکنه اونقدری شلوغ نیست که چیزی گم بشه لاش، حوصله خوندن نداری نخون.
ضمنا، 7900x با قیمت 22 تومن گیر نمیاد دیگه و موجودیش تو بازار ته کشیده یه هفته اس. هرکی که میده باندل میده و 7900x حدودا 29 میلیون میوفته رو هم یه 40-45 میلیونی میشه، زنگ بزنی اینایی که 22 لیست کردن همه میپیچوننت یا میگن بیا X3D بدیم بهت، اطلاعاتت رو به روز رسانی کن قبل پیشنهاد دادن :D

آخرین ویرایش:
  • Like
Reactions: a1irezak
پردازنده رده میانی برای کارت رده بالا مناسب نیست
با این که 6800XT دیگه رده بالا محسوب نمیشه اما بهتره که پردازنده 12600K رو بجاش بخرید.
12600k یا 14400؟
مادربردم اورکلاک هم ساپورت میکنه، پاور هم مشکلی ندارم و enermax platimax 1300 هست، خنک کاری هم واتر 360 دارم

12600k یا 14400؟
مادربردم اورکلاک هم ساپورت میکنه، پاور هم مشکلی ندارم و enermax platimax 1300 هست، خنک کاری هم واتر 360 دارم

خیر از نسل 13 و 14 توصیه نمیشه بخرید، مشکل سختافزاری دارند.
اون 14400 هم تفاوت زیادی با 12400 نداره، فقط فرکانسش بیشتر هست و همچنان رده متوسط حساب میشه. همون 12600K حداقل توصیه هست.

ما با اونهمه توضیحات اونم خط اول گفتیم ایشون بازم میاد زیرش مخالفتشو اعلام میکنه :D
ضمنا، 7900x با قیمت 22 تومن گیر نمیاد دیگه و موجودیش تو بازار ته کشیده یه هفته اس. هرکی که میده باندل میده و 7900x حدودا 29 میلیون میوفته رو هم یه 40-45 میلیونی میشه، زنگ بزنی اینایی که 22 لیست کردن همه میپیچوننت یا میگن بیا X3D بدیم بهت، اطلاعاتت رو به روز رسانی کن قبل پیشنهاد دادن :D

مخالفت نیست، بعنوان یک مشاور با فعالیت 16 ساله در همین تاپیک (اگر اصلا تجربم رو قبول داشته باشید) اصول و قواعد نوشتاری در انجمن رو یادآوری میکنم. انجمن با هر موضوعی باید برای همه قابل پیگیری و دنبال کردنش ساده باشه.
قیمت پردازنده و مادربرد AMD هم مشخصه که بخاطر کمبود در بازار صوری و نوسان داشته باشه. برعکس اینتل قیمتا شفاف نیست.

قیمت پردازنده و مادربرد AMD هم مشخصه که بخاطر کمبود در بازار صوری و نوسان داشته باشه. برعکس اینتل قیمتا شفاف نیست.
شما که به قول خودت برات مشخصه و بخاطر کمبود در بازاره چرا دقیقا لیستش میکنی؟ :دی به چه دردش میخوره دقیقا وقتی هم موجودیش تو دیواره الان هم قیمتش حتی نزدیک 22 میلیون نیست دیگه و تا اطلاع ثانوی نخواهد بود؟
اینا اون کارشناس سخت افزار و کاربر فعال رو میبینن میگن ایول، میرن بازار ضایع میشن و برمیگردن رو حساب صحبت اشتباه شما
مخالفت نیست، بعنوان یک مشاور با فعالیت 16 ساله در همین تاپیک (اگر اصلا تجربم رو قبول داشته باشید) اصول و قواعد نوشتاری در انجمن رو یادآوری میکنم. انجمن با هر موضوعی باید برای همه قابل پیگیری و دنبال کردنش ساده باشه.

کاش یه مقدار جای قفلی زدن روی اصول قواعد و نوشتاری به اصول و قواعد وجدان و ارزش قائل شدن برای پول و وقت مردمم اهمیت میدادی و SSD ساتا با یک هفتم سرعت اون یکی SSD که پایینش گذاشتی با همون قیمت رو پیشنهاد نمیدادی به مردم بدبخت :D
یارو خارجه اصلا اینقدر بی حوصله و بی دقت لیست میکنی که اصلا متوجه نمیشی پاور و کیس گرین پیشنهاد دادی و 400 دلار فقط13400F بستی با H770 که تازه همین H770 الکی گرون هم باز سه تا اسلات M.2 Gen 4 داره و بازم در عین حال تصمیم گرفتی که ساتا ببندی هم قیمت nvme gen 4 براش ( حالا بازم بگذریم که طرف خارج بود و اونجا قیمت 13400F و 14400F یکیه ولی شما زحمت نمیدی همین نکته های ساده رو هم دقت کنی)
یا نکن یا اگه میکنی با توضیح درست و منطق پشتش ببند که اینطوری در نیاد، اگه حوصله نداری واقعا مجبور نیستی اینطوری لیست رندوم کپی پیست کنی برای این بنده خداها چون واضحه بعد این همه سال دیگه ذره ای اهمیت نمیدی و هرچی دم دست بود رو کپی میکنی.
کاربر مخاطب بهتره پستش بین اصول نگارشی غلط من گم بشه تا دیده بشه و با راهنمایی های اشتباه شما گمراه بشه.

قیمتمدلنام قطعه
نه میلیون تومانIntel Core i5 13400FCPU
یک میلیون و ۸۹۰ هزار تومانDeepCool AG500 ARGBCooler
هشت میلیون و ۹۳۰ هزار تومانASUS PRIME H770-PlusMotherBoard
شش میلیون و ۷۰۰ هزار تومانCorsair VENGEANCE 2*16GB DDR5 5600MHz -32GBRAM
سی و یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومانASUS Dual GeForce RTX 4060 Ti OC 16GB GDDR6VGA
پنج میلیون و ۲۷۰ هزار تومانSAMSUNG 870 QVO 1TBSSD-2
پنج میلیون و ۲۵۰ هزار تومانSAMSUNG 980 1TBSSD
چهار میلیون و ۵۰۰ هزار تومانGREEN GP800B-HP EVOPower
سه میلیون و ۹۵۰ هزار تومانGREEN Z1 ARIOCase
---

مدلنام قطعه
نه میلیون تومانIntel Core i5 13400FCPU
یک میلیون و ۸۹۰ هزار تومانDeepCool AG500 ARGBCooler
هشت میلیون و ۹۳۰ هزار تومانASUS PRIME H770-PlusMotherBoard
شش میلیون و ۷۰۰ هزار تومانCorsair VENGEANCE 2*16GB DDR5 5600MHz -32GBRAM
بیست و شش میلیون و ۶۰۰ هزار تومانASUS DUAL RTX 4060 8GB GDDR6VGA
پنج میلیون و ۲۷۰ هزار تومانSAMSUNG 870 QVO 1TBSSD-2
پنج میلیون و ۲۵۰ هزار تومانSAMSUNG 980 1TBSSD
چهار میلیون و ۵۰۰ هزار تومانGREEN GP800B-HP EVOPower
جمع کل‌ (تومان)---

دوستان قصد جمع کردن یه کیس نهایتا با۷۰میلیون رو دارم

میشه گیس خوبی جمع کرد ؟

بازی های روز با فریم خوبی اجرا کنه

سیستم گیمینگ رده متوسط به بالا در حال حاضر همچین ترکیبی هست. میشه قطعات فرعی مثل SSD رو ازش کم کرد، اما قطعات اصلی مثل کارت گرافیک، پردازنده و رم رو توصیه میشه کمتر برندارید:
قیمتمدلنام قطعه
یازده میلیون و ۵۰۰ هزار تومانIntel Core i5 12600KCPU
یک میلیون و ۹۹۰ هزار تومانDeepCool AG500 ARGBCooler
هشت میلیون و ۷۰۰ هزار تومانASUS PRIME B760-PlusMotherBoard
هفت میلیون و ۲۰۰ هزار تومانCorsair VENGEANCE 2*16GB DDR5 5600MHz -32GBRAM
چهل میلیون و ۵۰۰ هزار تومانASUS Dual GeForce RTX 4060 Ti OC 16GB GDDR6VGA
سه میلیون و ۶۰۰ هزار تومانWD Blue SN570 1TBSSD-2
پنج میلیون و ۴۰۰ هزار تومانSAMSUNG 980 1TBSSD
پنج میلیون و ۵۰ هزار تومانGREEN GP800B-HP EVOPower
جمع کل‌ (تومان)هشتاد و هفت میلیون و ۸۹۰ هزار تومان

خیر از نسل 13 و 14 توصیه نمیشه بخرید، مشکل سختافزاری دارند.
اون 14400 هم تفاوت زیادی با 12400 نداره، فقط فرکانسش بیشتر هست و همچنان رده متوسط حساب میشه. همون 12600K حداقل توصیه هست.

ممنون بابت راهنمایی، 12600k گرفتم، البته 14400 بیشتر شبیه به 12600 هست (تقریبا همون 12600 با ضریب بسته)

دوستان اگر دسته های xbox با سیم برای Pc بگیرم خود دستگاه خود به خود شناسای میکنه یا باید برنامه نصب بکنم؟
روی ویندوز 11 که بدون هیچ درایور و برنامه و دردسری کار میکنه

• Like
Reactions: msbazicenter

کاربرانی که این گفتگو را مشاهده می‌کنند

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
اگر میخواهی عضوی از بازی سنتر باشی همین حالا ثبت نام کن
or