مشاوره در امر خرید و ارتقاء قطعات

SaeedKING

کاربر سایت
May 2, 2015
759
نام
Saeed
سلام دوستان. من مانیتور رو تستش کردم. خداروشکر مشکلی نداشت و همون چیزی بود که فکر می‌کردم. اولاً که اون بحث 144 هرتز نبودن توی ویندوز رو نمی‎‌دونم طرف از کجاش در اورده بود.

اینم دو تا عکس از جلو و عقب پنل:

چند تا نکته بگم. اول اینکه چند ساعت زمان بُرد تا به رزولوشن پایینتر عادت کردم. ولی خیلی زود عادی شد و احساس پایین بودنِ رزولوشن زیاد اذیتم نکرد. البته ممکنه بعضی‌‎ها حساس‌تر باشن.

مورد بعدی اینکه این مانیتور Freesync Premium هست، یعنی قابلت LFC داره و وقتی فریم خارج از محدوده فری سینک باشه، با تولید چند باره فریم اونو با رفرش ریت مانیتور سِت می‌کنه که خب نبودش خیلی بده و باعث می‌شه خارج از محدوده فری سینک خروجی خیلی بدی بده.

یه نکته دیگه اینه که وقتی فریم شما زیر 60 میاد، به جای این که رفرش ریت دقیقاً با فریم یکی بشه، دقیقاً دو برابر اون می‌شه. مثلاً اگرم فریم شما به 50 برسه، رفرش ریت روی 100 هرتز تنظیم می‌شه. اونجوری که من دستگیرم شد علتش اینه که اگه رفرش ریت تو رنج 40-120 مُدام بالا پایین شه ممکنه فلیکر ایجاد شه و این که تنظیمات Overdrive باید بسته به فریم تغییر کنه. 99% مانیتورای فری سینک به صورت اتوماتیک تنظیمات Overdriveـشون تغییر نمی‌کنه (برای Gsync تغییر می‌کنه که خیلی هم بدردبخور هست این نکته)، اینطور مانیتور همیشه تو هرتزِ بالای 60 کار می‌کنه و می‌تونید با یه تنظیم ثابت Overdrive خروجی خوبی بگیرید. به نظر من بهترین تنظیم Fast هست که برای رنج 60 تا 144 هرتز خروجی خوبی می‌ده. اگر هم قصد دارید همواره 120-144 هرتز بازی کنید، گزینه Fastest خروجی بهتری می‌ده.

همراه مانیتور یه کابل HDMI بود و یه کابل USB. کابل USB یک طرفش تایپ A هست و طرف دیگش تایپ B. کاربرد این کابل اینه که شما یه طرفش رو به مانیتور وصل می‌کنید و طرف دیگش به کامپیوتر. بعد نرم افزار MSI OSD Gaming رو دانلود می‌کنید و می‌‎تونید تنظیمات مانیتور رو نرم‌افزاری انجام بدید.

پشت مانیتور یه جوی استیک هست که برای تنظیمات می‌تونید ازون هم استفاده کنید و استفاده ازش خیلی راحته.

بلافاصه بعد از بالا اومدن سیستم و رفتن به کنترل پنل Nvidia ، پنل رو به عنوان یه مانیتور Gsync Compatible شناخت و بعد از فعال کردن Gsync توی کنترل پنل همه چی به خوبی پیش رفت.

از نظر متریال ساخت به نظرم خوبه، مشخصه مانیتور High End نیست، ولی اصلاً هم چیپ نیست.

بعد از فری سینک بهترین نکته مانیتور برای من کیفیت رنگ‌ها بود که فوق‌العاده راضی کننده بود. مانیتور قبلی من Samsung s27a850t بود که چون یه مانیتور مخصوص ادیت بود از نظر رنگ عالی بود، می‌تونم بگم 99% خروجی رنگش در حد مانیتور قبلیم هست که خیلی راضی بودم ازش.

از نظر کنتراست در حد یه پنل IPS خوبه، ولی خوب به OLED یا VA نمی‌رسه. به شخصه برای من طیف رنگ مهمتر از کنتراست هست ولی خب سلیقه ها متفاوته.

مشکل IPS Glow رو خدا رو شکر خیلی خیلی کم داره. در حدی که بعد از کار کردن اصلاً بهش فکر نمی‌کنید.

نکته بعدی که الان متوجه شدم اینه که فیلمای FHD روی این مانیتور بهتر از مانیتور قبلیم به نظر میان که 1440p بود. که البته با توجه به این که آپ اسکیل کردن از 1080 به 1440 پیچیده هست، طبیعیه.

موقع بازی کردن به نظرم توی اکثر بازیهای جدید که TAA وجود داره، احتیاج به Sharpening دارید. خود مانیتور هم این تنظیم رو داره می‌تونید میزان شارپ بودنِ تصویر رو توی OSD تغییر بدید.

مورد آخر تست کردن بازی‌ها. شاید بگم بهترین آپگریدی که توی دوران کار کردنم با کامپیوتر داشتم خرید همین مانیتور بوده. تمام بازی‌هایی که بخاطر فعال بودن VSync دچار استاتر بودن بدون مشکلی اجرا شدن. بالای 20 تا بازی رو تست کردم و به جز یکی دو مورد که استاتر مربوط به خود انجینِ بازی بود خیلی بدون مشکل اجرا شدن. تقریبا تا 50 فریم متوجه افت فریم نمی‌شید که خیلی خیلی خوبه. از طرفی اینپوت لَگِ مربوط به Vsync رو ندارید. مورد بعدی اینه که اکثر بازی‌ها با فعال شدن Vsync افت پرفرمنس دارن که این مورد هم اینجا وجود نداره.
خیلی راحت بازی AC Unity رو روی 75 فریم قفل کردم و همه تنظیمات رو (حتی MSAA 4X) بُردم تا آخر و بازی با 60-75 فریم اجرا می‌شد. شما تقریباً متوجه تغییر فریم نمی‌شید. فوق‌العاده بود.

در آخر بگم که حتماً و حتماً وقتی می‌‌خواید Gsync به بهترین شکر عمل کنه، از تنظیمات کارت گرافیک Vsync رو به طور عمومی فعال کنید. چون مانیتورهای VRR فقط وقتی توی محدوده VRR هستن عمل می‌کنن و فعال کردنِ Vsync باعث می‌شه اگه مثلاً فریمتون از 144 رد کَرد مشکل Tearing بوجود نیاد. از طرفی با نرم افزار RTSS یا هر نرم افزاری که خودتون می‌‌دونید فریم رو به 139-138 قفل کنید (برای 144 هرتز) که اگر لحظه ای فریم لیمیتر عمل نکرد و فریم یکی دو تا بالاتر رفت هنوز تو محدوده FreeSync باشید.
سلام و درود
خب بعد از یک ماه کلنجار ایرادات کلی پنل TN که مانیتور قبلیم asus vg248qg داشت رو واقعا نتونستم تحمل کنمُ مانیتور رو فروختم و شنبه اگر مشکل خاصی پیش نیاد همین مانیتور رو سفارش میدم. به دوستان هم توصیه اکید میکنم که اگر سالهاست با پنلهای IPS کار میکنید به هیچ عنوان نیایید روی TN که مثل من پشیمون میشید.
آنباکسینگ این مانیتورتون رو میدیدم داخلش بجای کابل DP کابل HDMI داشت درسته؟ خروجی 1080 و 144هرتز میشه گرفت با این کابل یا باید کابل DP جداگونه براش خرید؟
یکم بابت تراکم پیکسلیش نگرانم که البته اکثر ریووها گفتن اوکیه و مشکل خاصی نداره از این نظر.
نکته و مطلب خاصی بعد از این مدت کار با مانیتور به ذهنت میرسه ممنون میشم باهامون به اشتراک بذاری.
پ.ن: الان که بیشتر تحقیق کردم مانیتور LG 27GL650F-B هم نظرمو جلب کرده. برتریش نسبت به این مانیتور روشنایی ۴۰۰ نیتی و gsync دار بودنشه که البته نمیدونم بصورت compatible هست یا سخت‌افزاری.

آخرین ویرایش:

Farshidstar2012

کارشناس سخت افزار PC و شبکه
کاربر فعال
Jul 4, 2008
12,762
نام
فرشید
درود بر دوستان گرامی
چند ماه پیش از محضرتون استفاده کردم (علی الخصوص فرشید گرامی) و یه سیستم گیمینگ جمع کردم
الان دوباره ازتون مشورت میخوام که پیشنهاد بدید اقتصادی ترین کیس رو تهیه کنم صرفا برای وب گردی و تماشای فیلم
نمیخوام واسش هزینه زیادی بکنم چون فقط وبگردی و تماشای فیلم هست
سپاس

قیمتمدلنام قطعه
سه میلیون تومان
(شش میلیون و ۳۰۰ هزار تومان)
Intel Core i3 9100F
(AMD Ryzen 5 4650G)
CPU
یک میلیون و ۸۵۰ هزار تومان
(دو میلیون و ۳۰۰ هزار تومان)
ASUS PRIME H310M-K
(ASUS PRIME B450M-A)
MotherBoard
دو میلیون و ۸۰۰ هزار تومانGSkill AEGIS 2*8GB 3000Mhz - 16GBRAM
سه میلیون و ۹۰۰ هزار تومانASUS PH GT 1030 OC 2GB GDDR5VGA
۹۹۰ هزار تومانWD Blue 1TB 7200Rpm 64MBHDD
۴۱۰ هزار تومانASUS 24X SATAODD
یک میلیون و ۷۵۰ هزار تومانGREEN GP480A-EUDPower
۹۵۰ هزار تومانGREEN ORAMAN PlusCase
پانزده میلیون و ۶۵۰ هزار تومانجمع کل‌ (تومان)---

این سیستمی هست که میتونه فرمتهای ویدیویی رو با شتاب دهنده ی سخت افزاری و کیفیت عالی پخش کنه.

سلام.
مشخصات سیستم من اینه »
cpu: intel 2600k
vga: gtx 580
motherboard: asus p8z68v -pro

تنها کاری که با سیستم انجام میدم بازی dota 2 و فیلم دیدنه.
الان وسط بازی ارور داد درایور گرافیک not reponding بعد از بازی زد بیرون
حالا شد این عکسی که گذاشتم.
همه چی هم stopped شده.
دو تا سوال دارم.... اینو چیکارش کنم؟
دوم هم اینکه فک کنم گرافیک مشکل پیدا کرده.
یه گرافیک ارزون قیمت که دوتا 2 رو راحت اجرا کنه معرفی کنین.
ممنون

مثلا gt 710 از مدل خودم قویتره یا ضعیف تر؟

اول باید ویندوز و درایورها رو از اول نصب کنید تا مطمئن بشید مشکل نرم افزاری نیست، اگر حل نشد باید بدید کارشناس و تعمیرکار فنی قطعاتتون رو تک تک بررسی کنه و مشکل رو پیدا کنه.

• Love
Reactions: HIGH VOLTAGE

Frycry666

کاربر سایت
Jul 7, 2021
40
سلام و درود
خب بعد از یک ماه کلنجار ایرادات کلی پنل TN که مانیتور قبلیم asus vg248qg داشت رو واقعا نتونستم تحمل کنمُ مانیتور رو فروختم و شنبه اگر مشکل خاصی پیش نیاد همین مانیتور رو سفارش میدم. به دوستان هم توصیه اکید میکنم که اگر سالهاست با پنلهای IPS کار میکنید به هیچ عنوان نیایید روی TN که مثل من پشیمون میشید.
آنباکسینگ این مانیتورتون رو میدیدم داخلش بجای کابل DP کابل HDMI داشت درسته؟ خروجی 1080 و 144هرتز میشه گرفت با این کابل یا باید کابل DP جداگونه براش خرید؟
یکم بابت تراکم پیکسلیش نگرانم که البته اکثر ریووها گفتن اوکیه و مشکل خاصی نداره از این نظر.
نکته و مطلب خاصی بعد از این مدت کار با مانیتور به ذهنت میرسه ممنون میشم باهامون به اشتراک بذاری.
پ.ن: الان که بیشتر تحقیق کردم مانیتور LG 27GL650F-B هم نظرمو جلب کرده. برتریش نسبت به این مانیتور روشنایی ۴۰۰ نیتی و gsync دار بودنشه که البته نمیدونم بصورت compatible هست یا سخت‌افزاری.
نظر من رو بخوای مانیتور پنل VA برداری خلاصه خلاصی.
یه چیز بینابینی هست بین TN و IPS.
هم برای گیم مناسبه هم برای کارهای مولتی مدیا و هم برای کارهای حرفه ای طراحی و برنامه نویسی و غیره

11111.gif

Changed_Man 50

کاربر سایت
Jul 6, 2016
4,423
سلام ببخشید اینجا میپرسم چون تاپیک مشکلات کسی جواب نمیده
کسی از تعرفه های تعمیرات کامپیوتر اطلاع داره؟
هزینه تعویض ویندوز چقدره
ریپروگرم کردن i/o چی ؟ برای مشکل کیبورد نیاز بود ریپروگرم بشه و پروگرمبل هم بود.

بنظرم خیلی گرون گفته بهم میخوام مطمئن شم.

PsychoX

کاربر سایت
Oct 28, 2018
782
دوستان سلام
پیشنهادتون تا 2-3 تومن واسه یه کیس با Airflow خوب چیه؟
بنظرتون 1 تومن بیشتر ارزش داره مثلا TD500 کولر مستر (تو بررسی gamersnexus خیلی کیس خوبی بود) نسبت به گرین z5 ؟

sajadkh

کاربر سایت
Jul 28, 2012
2,181
نام
Sajjad
کارت های گرافیک رده پایین برند ای فاکس بدرد بخور هستن؟ صرفا برای وبگردی و فیلم دیدن استفاده میشه
اف تاپیک : کارت گرافیک قبلی که داشتم بعد از روشن شدن سیستم صفحه ابی شد و سیستم خاموش شد اما مجددا روشن کردم دیدم که کار میکنه اما بعد یه مدت کلا کارت گرافیک از کار افتاد ، حالا وقتی کارت گرافیک رو روی مادربورد میذارم سیستم اصلا روشن نمیشه ! در حالی که چراغ های روی مادربورد وقتی پاور رو فشار میدم یه چشمک میزنن. تا وقتی که کارت گرافیک روی مادربورد باشه سیستم روشن نمیشه اما وقتی برش میدارم سیستم با کرافیگ ان بورد بالا میاد. کسی میدونه مشکل از چیه؟ کارت گرافیک دد شده ؟

SaeedKING

کاربر سایت
May 2, 2015
759
نام
Saeed
هم برای گیم مناسبه هم برای کارهای مولتی مدیا و هم برای کارهای حرفه ای طراحی و برنامه نویسی و غیره

11111.gif
دوست عزیز واقعا برای مانیتور هیچ پنلی از لحاظ دقت و کیفیت رنگ و میدان دید نمیتونه جای IPS رو بگیره. همون مانیتور msi رو سفارش دادم، امروز یا فردا میرسه دستم. انشااله همون چیزی که میخام باشه.

Sir Daniel

کاربر سایت
Mar 22, 2017
1,103
دوست عزیز واقعا برای مانیتور هیچ پنلی از لحاظ دقت و کیفیت رنگ و میدان دید نمیتونه جای IPS رو بگیره. همون مانیتور msi رو سفارش دادم، امروز یا فردا میرسه دستم. انشااله همون چیزی که میخام باشه.
خب اون مانیتور رزولوشن 1440 هم داشت چرا 1080 ش رو گرفتید؟
1080 روی 27 اینچ PPI ش تقریبا میشه 82! در صورتی که PPI ایده ال حول و حوش 110 هست. زیر 90 واقعا غیرقابل قبوله
مگر اینکه مانیتورو توی فاصله بیشتری از حد نرمال قرار بدی تا اکی به نظر بیاد

• Like
Reactions: SaeedKING

Thonkeyes

کاربر سایت
Jul 11, 2020
4,395

11111.gif
پنل IPS بهترین پنل برای مانتور هست.
پنل VA همون Black smearing اش کافیه برای این که خط بخوره. تاخیر بالاتری هم داره.
VA تنها برتری اش کنتراست اه.

فقط G7 اه توی VA ها که حرفی برای گفتن داره که اونم شدیدا مشکلات تولید و فرم ویر دارید.

• Like
Reactions: prop and SaeedKING

SaeedKING

کاربر سایت
May 2, 2015
759
نام
Saeed
خب اون مانیتور رزولوشن 1440 هم داشت چرا 1080 ش رو گرفتید؟
1080 روی 27 اینچ PPI ش تقریبا میشه 82! در صورتی که PPI ایده ال حول و حوش 110 هست. زیر 90 واقعا غیرقابل قبوله
مگر اینکه مانیتورو توی فاصله بیشتری از حد نرمال قرار بدی تا اکی به نظر بیاد
میشه مدلش رو بگین؟
یه مدل من دیدم که ۱۴۴۰ بود اما پنلش va و curve بود به این خاطر همینو انتخاب کردم. البته من همیشه حداقل حدود ۱.۵متر هم با مانیتور فاصله دارم.

آخرین ویرایش:

Farshidstar2012

کارشناس سخت افزار PC و شبکه
کاربر فعال
Jul 4, 2008
12,762
نام
فرشید
سلام ببخشید اینجا میپرسم چون تاپیک مشکلات کسی جواب نمیده
کسی از تعرفه های تعمیرات کامپیوتر اطلاع داره؟
هزینه تعویض ویندوز چقدره
ریپروگرم کردن i/o چی ؟ برای مشکل کیبورد نیاز بود ریپروگرم بشه و پروگرمبل هم بود.

بنظرم خیلی گرون گفته بهم میخوام مطمئن شم.

تعرفه‌های رسمی رو سازمان نظام صنفی رایانه‌ای تعیین می‌کنه که می‌‌تونید سرچ و دانلود کنید.
پروگرم I/O؟ این کارا برای 20 سال پیش و بردهای قدیمی بود. مادربردهای پی‌سی سال‌هاست دیگه تراشه I/O مجزا برای این قبیل کارها ندارن.

دوستان سلام
پیشنهادتون تا 2-3 تومن واسه یه کیس با Airflow خوب چیه؟
بنظرتون 1 تومن بیشتر ارزش داره مثلا TD500 کولر مستر (تو بررسی gamersnexus خیلی کیس خوبی بود) نسبت به گرین z5 ؟

کیس‌‌های با تهویه‌ی برتر همیشه در برندهای موجود قابل انتخاب هست، مدلی که از کولرمستر انتخاب کردید هم مدل خوبیه و ارز مبلغ بیشتر رو برای اولویت شما داره. اما Z5 هم مشکلی از این نظر نداره.

کارت های گرافیک رده پایین برند ای فاکس بدرد بخور هستن؟ صرفا برای وبگردی و فیلم دیدن استفاده میشه
اف تاپیک : کارت گرافیک قبلی که داشتم بعد از روشن شدن سیستم صفحه ابی شد و سیستم خاموش شد اما مجددا روشن کردم دیدم که کار میکنه اما بعد یه مدت کلا کارت گرافیک از کار افتاد ، حالا وقتی کارت گرافیک رو روی مادربورد میذارم سیستم اصلا روشن نمیشه ! در حالی که چراغ های روی مادربورد وقتی پاور رو فشار میدم یه چشمک میزنن. تا وقتی که کارت گرافیک روی مادربورد باشه سیستم روشن نمیشه اما وقتی برش میدارم سیستم با کرافیگ ان بورد بالا میاد. کسی میدونه مشکل از چیه؟ کارت گرافیک دد شده ؟
این برند رده پایین هست و اصولا کیفیت در ساختش مطرح نیست، اگر کارت گرافیک رده پایین با قدرت و حرارت کم تهیه می‌کنید میشه به خریدش فکر کرد، اما برای ماندگاری و دوام قابل توصیه نیست.
اون کارت قبلی شما هم احتمالا دیگه عمرش تموم شده، بدون بررسی تکنسین نمیشه مطمئن شد البته.

Sir Daniel

کاربر سایت
Mar 22, 2017
1,103
میشه مدلش رو بگین؟
یه مدل من دیدم که ۱۴۴۰ بود اما پنلش va و curve بود به این خاطر همینو انتخاب کردم. البته من همیشه حداقل حدود ۱.۵متر هم با مانیتور فاصله دارم.
این مدله:

MSI Optix MAG274QRF

همون IPS هم هست

1.5 متر فاصله بد نیست، احتمالا اونطوری خیلی توی ذوق نزنه

آخرین ویرایش:
  • Like

SaeedKING

کاربر سایت
May 2, 2015
759
نام
Saeed
این مدله:

MSI Optix MAG274QRF

همون IPS هم هست

1.5 متر فاصله بد نیست، احتمالا اونطوری خیلی توی ذوق نزنه
بنظرم این مانیتور توی هیچ فروشگاه‌ داخلی موجود نیست. اگرم از سایتهایی مثل مالتینا و ایگرد سفارش بدیم قیمتش حدود ۲ الی ۳ برابر این یکی مانیتور درمیاد که اصلا توجیه اقتصادی نداره.

• Like
Reactions: Sir Daniel

Sir Daniel

کاربر سایت
Mar 22, 2017
1,103
بنظرم این مانیتور توی هیچ فروشگاه‌ داخلی موجود نیست. اگرم از سایتهایی مثل مالتینا و ایگرد سفارش بدیم قیمتش حدود ۲ الی ۳ برابر این یکی مانیتور درمیاد که اصلا توجیه اقتصادی نداره.
والا موجودیش داخل ایرانو خبر ندارم، اما خب گزینه خیلی خوبی بود اگه می تونستی گیرش بیاری (مالتینا و ایگرد که مرخصن خرید ازشون)

• Like

Changed_Man 50

کاربر سایت
Jul 6, 2016
4,423
پروگرم I/O؟ این کارا برای 20 سال پیش و بردهای قدیمی بود. مادربردهای پی‌سی سال‌هاست دیگه تراشه I/O مجزا برای این قبیل کارها ندارن
پس این یارو چی میگفت؟ :|
آخرشم نتونست درست کنه پولش ندادم
بعدم الان میبینم سیستمم کند شده بعد از تعمیرش
معلوم نیس چکار کرده داخلش
عجب آدمایی پیدا میشن واقعا

کاربرانی که این قسمت را مشاهده می‌کنند

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
or ثبت‌نام سریع از طریق سرویس‌های زیر