مشاوره در امر خرید و ارتقاء قطعات

amir_amd

Loyal Member
Oct 5, 2005
1,517
نام
امیر
سلام دوستان، یک سوال فَنی دارم، ممنون می شم خیلی دقیق و کامل من رو راهنمائی کنید.
قصد خرید سی پی یو RYZEN 5 3600 دارم. دو عدد رم 8 گیگ 3200 هم می ندازم کنارش. الان قصد دارم یک مادربورد مناسب و خوش قیمت انتخاب کنم. (قیمت در کنار کارائی مهمه برام)
جستجو کردم، به مادربورد PRIME A320M-E رسیدم. قیمت خوبی داره و دقیقا همون چیزی به نظر میاد که من می خوام. اما یکی از دوستان گفتن برای RYZEN 5 3600 باید حداقل TUF B450-PLUS GAMING بندازی!
من مقایسه بین TUF B450-PLUS GAMING و PRIME A320M-E دیدم. تفاوتشون در پشتیبانی حافظه رم، تعداد مسیرهای PCI Express، تعداد USB، تعداد کانکتور و غیره ست ... (اینطور که به نظر میاد، A320 E فقط مسیر و خروجی های کمتری داره و به همین دلیل قیمتش پائینه)
من نهایتا می خوام از 16 گیگ رم 3200 و یک عدد کارت گرافیک (ممکنه در آینده قوی ترین کارت گرافیک روز رو هم بندازم رو مادربورد) و سه چهار تا USB و یک SSD و HDD استفاده کنم.
آیا مادربورد PRIME A320M-E برای استفاده من کافی نیست؟
و اینکه برتری TUF B450-PLUS GAMING نسبت به PRIME A320M-E فقط در تعداد خروجی و ورودی هاست؟ از نظر کارائی فرق می کنن؟ به عنوان مثال من قطعات مشابه بندازم روی جفتشون، خروجی و اجرای یکسان می گیرم؟
بازم اشاره کنم، قیمت برام مهمه. چون نمی خوام پول اضافه برای کالائی بدم که قرار نیست از تمام امکاناتش استفاده کنم.
تشکر.

من هم قصد خرید 3600 داشتم و توی انتخاب مادر برد مردد بودم (البته در نهایت اینتل خریدم)

توی این ویدیو x570 را با A320 مقایسه کرده.
خودتون ببینید نتایجش جالبه
خلاصه اش اینه که بطور کلی و مخصوصا گیم تفاوتی ایجاد نمیکنه
از یک کارت گرافیک high end هم استفاده میکنه

SiminSecret

کاربر سایت
Sep 7, 2010
4,808
نام
مهراد
فرشید جان سلام
یه سیستم معرفی کن داداش بهم فقط قطعات اصلی که هاردش SSD M2 باشه
یعنی مین برد، پردازنده، گرافیک، رم، پاور، هارد و کیس قیمتش از 8 میلیون هم بالاتر نشه
نمیدونم اینتل بهتره یا AMD اگه میشه برای هر دو بگو

Dr.Trax

کاربر سایت
Jul 12, 2008
2,048
من هم قصد خرید 3600 داشتم و توی انتخاب مادر برد مردد بودم (البته در نهایت اینتل خریدم)

توی این ویدیو x570 را با A320 مقایسه کرده.
خودتون ببینید نتایجش جالبه
خلاصه اش اینه که بطور کلی و مخصوصا گیم تفاوتی ایجاد نمیکنه
از یک کارت گرافیک high end هم استفاده میکنه
ممنون بابت این ویدئو! اینطور که تو این آزمایش مشخصه مادربوردها تفاوتی که ندارن هیچ، تازه تو خیلی از تست ها A320 مقداری بهتر هم بوده! :D قیمت پائین A320 همون دلایلی هست که گفتم! ورودی و خروجی های کمتر! به نظرم A320 انتخاب بهتری برای منه! چون نهایتا می خوام از 16 گیگ رم و یک کارت گرافیک استفاده کنم، نه بیشتر!

آخرین ویرایش:

Farshidstar2012

کارشناس سخت افزار PC و شبکه
کاربر فعال
Jul 4, 2008
12,751
نام
فرشید
ممنون اقا فرشید این کارت گرافیک چطورهکارت گرافیک آرک تک GTX 750 Ti 2GB برای 1 سال میخوام با cpu ای که بتونه تمام توانشو به اجرا بزاره (چه سی پی یو ای توصیه میشهبا قیمت ) مادر بوردم اچ 81 پلاس هست واسه بازی های اوایل نسل 8 هم باشه مهم نیست فقط الان سیستم ندارم سرمو گرم کنم تا این 1 1.5 سال که انشالا سیستم اصلی رو میبندم ؟؟؟؟؟
فعلا که با این گرونی ها نمیشه سیستمبست مانیتور گیمینگ هم باید بخرم موس کیبورد اسپیکر ..گیمینگ هم لازمه انشالا سیستمی بر پایه چدید ترین کارت اون سال میبندم مثل rtx2080ti الان

گفتم جای دیگه که می‌تونید Core i5 4670 هم انتخاب کنید. واقعا پرداختن و هزینه کردن برای این قطعات رو توصیه نمیکنم. خود دانید.
من نمی گم حتما 2080Ti بخرید، من میگم قطعاتی انتخاب کنید که ارزشش رو داشته باشه.

سلام دوستان، یک سوال فَنی دارم، ممنون می شم خیلی دقیق و کامل من رو راهنمائی کنید.
قصد خرید سی پی یو RYZEN 5 3600 دارم. دو عدد رم 8 گیگ 3200 هم می ندازم کنارش. الان قصد دارم یک مادربورد مناسب و خوش قیمت انتخاب کنم. (قیمت در کنار کارائی مهمه برام)
جستجو کردم، به مادربورد PRIME A320M-E رسیدم. قیمت خوبی داره و دقیقا همون چیزی به نظر میاد که من می خوام. اما یکی از دوستان گفتن برای RYZEN 5 3600 باید حداقل TUF B450-PLUS GAMING بندازی!
من مقایسه بین TUF B450-PLUS GAMING و PRIME A320M-E دیدم. تفاوتشون در پشتیبانی حافظه رم، تعداد مسیرهای PCI Express، تعداد USB، تعداد کانکتور و غیره ست ... (اینطور که به نظر میاد، A320 E فقط مسیر و خروجی های کمتری داره و به همین دلیل قیمتش پائینه)
من نهایتا می خوام از 16 گیگ رم 3200 و یک عدد کارت گرافیک (ممکنه در آینده قوی ترین کارت گرافیک روز رو هم بندازم رو مادربورد) و سه چهار تا USB و یک SSD و HDD استفاده کنم.
آیا مادربورد PRIME A320M-E برای استفاده من کافی نیست؟
و اینکه برتری TUF B450-PLUS GAMING نسبت به PRIME A320M-E فقط در تعداد خروجی و ورودی هاست؟ از نظر کارائی فرق می کنن؟ به عنوان مثال من قطعات مشابه بندازم روی جفتشون، خروجی و اجرای یکسان می گیرم؟
بازم اشاره کنم، قیمت برام مهمه. چون نمی خوام پول اضافه برای کالائی بدم که قرار نیست از تمام امکاناتش استفاده کنم.
تشکر.

مدلهایی که نام بردید تفاوت پایه‌ای در راندمان نخواهند داشت، اما B450 توصیه میشه برای این پردازنده.

سلام دوستان.
قصد خرید سیستم گیمینگ هستم حدود
20 ملیون...
با این بودجه چه سیستمی پیشنهاد میدین؟
و میشه از چه سایتی سفارش داد ارزونتر باشه
ممنونم..

ترکیبی که مناسب باشه اینه، نمیشه با 20 تومن فیکسش کرد:

قیمتمدلنام قطعه
سه میلیون و ۵۵۰ هزار تومان
(سه میلیون و ۴۹۰ هزار تومان)
Intel Core i5 9600K
(AMD Ryzen 5 3600X)
CPU
۴۹۰ هزار تومان(ThermalRight True Spirit 120M(for Intel CPUCOOLING
دو میلیون و ۷۰۰ هزار تومان
(یک میلیون و ۴۰۰ هزار تومان)
ASUS PRIME Z370-A II
(ASUS PRIME B350M-K AM4)
MotherBoard
یک میلیون و ۸۰ هزار تومانGSkill AEGIS 2*8GB DDR4 3000MHz -16GBRAM
یازده میلیون و ۹۰۰ هزار تومانASUS ROG STRIX RTX2070 O8G GAMING 8GB GDDR6VGA
۵۲۰ هزار تومانSeagate Barracuda Compute 7200 64MB 1TBHDD
۷۲۰ هزار تومان
(۶۹۵ هزار تومان)
SAMSUNG 860 EVO 250GB
( ADATA Ultimate SU800 256GB)
SSD
٢۱۵ هزار تومانSamsung 24X SATAODD
۹۷۰ هزار تومانGREEN GP650A-UK Plus GamingPower
یک میلیون و ۳۰۰ هزار تومانGREEN X3+ VIPERCase
بیست و سه میلیون و ۴۴۵ هزار تومانجمع کل‌ (تومان)

فرشید جان سلام
یه سیستم معرفی کن داداش بهم فقط قطعات اصلی که هاردش SSD M2 باشه
یعنی مین برد، پردازنده، گرافیک، رم، پاور، هارد و کیس قیمتش از 8 میلیون هم بالاتر نشه
نمیدونم اینتل بهتره یا AMD اگه میشه برای هر دو بگو

آخر سیستم کامل یا فقط اون قطعات؟!
این سیستم کامل با قابلیت M.2:

یمتمدلنام قطعه
یک میلیون و ۲۵۰ هزار تومان
(یک میلیون و ۵۴۰ هزار تومان)
Intel Core i3 9100F BOX
(Intel Core i3 8100 BOX)
CPU
۸۷۰ هزار تومانASUS PRIME H310M-CMotherBoard
یک میلیون و ۸۰ هزار تومانGSkill AEGIS 2*8GB DDR4 3000-16GBRAM
دو میلیون و ۲۰۰ هزار تومان
دو میلیون و ۴۳۰ هزار تومان
ASUS PH GTX1050 2GB GDDR5
(ASUS RX 560 OC 4GB GDDR5)
VGA
۵۲۰ هزار تومانSeagate Barracuda Compute 7200 64MB 1TB - ST1000DM010HDD
۵۵۰ هزار تومان
(۴۹۰ هزار تومان)
WD Green 240GB
(ADATA Ultimate SU650 240GB)
SSD
٢۱۵ هزار تومانASUS 24X SATAODD
۸۸۰ هزار تومانGREEN GP550A-UKPower
۳۰۰ هزار تومانPARS EVOCase
هفت میلیون و ۸۶۵ هزار تومانجمع کل‌ (تومان)---

Dr.Trax

کاربر سایت
Jul 12, 2008
2,048
مدلهایی که نام بردید تفاوت پایه‌ای در راندمان نخواهند داشت، اما B450 توصیه میشه برای این پردازنده.

با جمله "توصیه میشه برای این پردازنده" دوباره منو مردد کردید! :D من دنبال همینم که چرا B450 رو پیشنهاد می کنید؟ دلیل؟ اینکه بگید در راندمان تفاواتی ندارن ولــــی من b450 رو پیشنهاد می کنم جمله عجیبیه!!! من که خدمت شما عرض کردم، فقط از 16 گیگ رم و یک عدد کارت گرافیک قراره استفاده کنم، چرا دوباره فرمودید "B450 توصیه میشه برای این پردازنده"؟ علت رو توضیح بدید تا بنده با علم به اینکه b450 بهتره برم بخرمش! چون تفاوت قیمتشون زیاده و من علاقه ای ندارم پول اضافه بابت قطعه ای بدم که نمی خوام کامل ازش استفاده کنم!

Farshidstar2012

کاربر فعال
Jul 4, 2008
12,751
نام
فرشید
با جمله "توصیه میشه برای این پردازنده" دوباره منو مردد کردید! :D من دنبال همینم که چرا B450 رو پیشنهاد می کنید؟ دلیل؟ اینکه بگید در راندمان تفاواتی ندارن ولــــی من b450 رو پیشنهاد می کنم جمله عجیبیه!!! من که خدمت شما عرض کردم، فقط از 16 گیگ رم و یک عدد کارت گرافیک قراره استفاده کنم، چرا دوباره فرمودید "B450 توصیه میشه برای این پردازنده"؟ علت رو توضیح بدید تا بنده با علم به اینکه b450 بهتره برم بخرمش! چون تفاوت قیمتشون زیاده و من علاقه ای ندارم پول اضافه بابت قطعه ای بدم که نمی خوام کامل ازش استفاده کنم!

به این دلیل که بایوس جدیدتری دارند و بروزرسانی‌های بعدی ای‌ام‌دی در سطح Firmware از نظر راندمان و امنیت رو در بازه‌ی طولانی‌تری دریافت خواهند کرد.

mohsenebrahimi

کاربر سایت
Apr 5, 2019
2,324
نام
محسن
در هر صورت امید بر اینکه وضعیت درست بشه همه بتونیم هر چی خواستیم با قیمت جهانی بخریم نه 14 یا 20 برابر
نه امید واهی به خودت نده حتی اگه همه تحریم هم برداشته بشه تو بهترین حالت دلار میاد رو 8-9 تومان پایینتر نمیاد زیاد امیدوار به خرید قیمت جهانی نباش

s.1

کاربر سایت
Oct 28, 2011
8,162
گفتم جای دیگه که می‌تونید Core i5 4670 هم انتخاب کنید. واقعا پرداختن و هزینه کردن برای این قطعات رو توصیه نمیکنم. خود دانید.
من نمی گم حتما 2080Ti بخرید، من میگم قطعاتی انتخاب کنید که ارزشش رو داشته باشه.

ترکیبی که مناسب باشه اینه، نمیشه با 20 تومن فیکسش کرد:

قیمتمدلنام قطعه
سه میلیون و ۵۵۰ هزار تومان
(سه میلیون و ۴۹۰ هزار تومان)
Intel Core i5 9600K
(AMD Ryzen 5 3600X)
CPU
۴۹۰ هزار تومان(ThermalRight True Spirit 120M(for Intel CPUCOOLING
دو میلیون و ۷۰۰ هزار تومان
(یک میلیون و ۴۰۰ هزار تومان)
ASUS PRIME Z370-A II
(ASUS PRIME B350M-K AM4)
MotherBoard
یک میلیون و ۸۰ هزار تومانGSkill AEGIS 2*8GB DDR4 3000MHz -16GBRAM
یازده میلیون و ۹۰۰ هزار تومانASUS ROG STRIX RTX2070 O8G GAMING 8GB GDDR6VGA
۵۲۰ هزار تومانSeagate Barracuda Compute 7200 64MB 1TBHDD
۷۲۰ هزار تومان
(۶۹۵ هزار تومان)
SAMSUNG 860 EVO 250GB
( ADATA Ultimate SU800 256GB)
SSD
٢۱۵ هزار تومانSamsung 24X SATAODD
۹۷۰ هزار تومانGREEN GP650A-UK Plus GamingPower
بیست و سه میلیون و ۴۴۵ هزار تومانجمع کل‌ (تومان)

آخر سیستم کامل یا فقط اون قطعات؟!
این سیستم کامل با قابلیت M.2:

یمتمدلنام قطعه
یک میلیون و ۲۵۰ هزار تومان
(یک میلیون و ۵۴۰ هزار تومان)
Intel Core i3 9100F BOX
(Intel Core i3 8100 BOX)
CPU
۸۷۰ هزار تومانASUS PRIME H310M-CMotherBoard
یک میلیون و ۸۰ هزار تومانGSkill AEGIS 2*8GB DDR4 3000-16GBRAM
دو میلیون و ۲۰۰ هزار تومان
دو میلیون و ۴۳۰ هزار تومان
ASUS PH GTX1050 2GB GDDR5
(ASUS RX 560 OC 4GB GDDR5)
VGA
۵۲۰ هزار تومانSeagate Barracuda Compute 7200 64MB 1TB - ST1000DM010HDD
۵۵۰ هزار تومان
(۴۹۰ هزار تومان)
WD Green 240GB
(ADATA Ultimate SU650 240GB)
SSD
۸۸۰ هزار تومانGREEN GP550A-UKPower
۳۰۰ هزار تومانPARS EVOCase
هفت میلیون و ۸۶۵ هزار تومانجمع کل‌ (تومان)---

جای 2070 asus گرون قیمت می تونه zotac 2070s بخره 9 ملیون تومن همون 20 تومنم می شه. قدرتشم بیشتره

• Like
Reactions: UnHoLy666

Farshidstar2012

کاربر فعال
Jul 4, 2008
12,751
نام
فرشید
سلام فرشید جان میشه یه سیستم برای رزولیش 4k و فریم ریت 60 با تنظیمات اولترا بنویسی واسه یکی از دوستام میخوام

خب این بالاترین سیستم ممکن میشه :

قیمتمدلنام قطعه
هفت میلیون و ۲۵۰ هزار تومان
(پنج میلیون و ۳۰۰ هزار تومان)
(پنج میلیون و ۴۰۰ هزار تومان)
Intel Core i9 9900K BOX
(Intel Core i7 9700K)
(Intel Core i7 8700K)
CPU
یک میلیون و ۱۹۰ هزار تومانGREEN GLC240-EVO GLACIER 240 EVO AIOCOOLING
سه میلیون و ۹۹۰ هزار تومان
(دو میلیون و ۵۰۰ هزار تومان)
GIGABYTE Z390 AORUS Ultra
(ASUS PRIME Z390-A)
MotherBoard
دو میلیون و ۶۰۰ هزار تومانGSkill Ripjaws V 2*16GB DDR4 3200MhzRAM
نوزده میلیون و ۴۰۰ هزار تومانAORUS GeForce RTX 2080 Ti 11GB GDDR6VGA
۸۱۰ هزار تومانSeagate Barracuda Compute 7200 64MB 2TBHDD
یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان
(۷۹۰ هزار تومان)
SAMSUNG 970 EVO Plus 250GB
(ADATA XPG SX8200 PRO 256GB)
SSD
دو میلیون و ۱۵۰ هزار تومانGREEN GP1050B-OCDGPower
چهل میلیون و ۱۰۵ هزار تومانجمع کل‌ (تومان)---

milad.ps4

کاربر سایت
Aug 5, 2014
3,587
نام
milad
نه امید واهی به خودت نده حتی اگه همه تحریم هم برداشته بشه تو بهترین حالت دلار میاد رو 8-9 تومان پایینتر نمیاد زیاد امیدوار به خرید قیمت جهانی نباش
امید واهی نمیدم مطمعنم حتی دلار پایین هزار تومن هم میاد بشین و ببین گرونی ها پایدار نمیمونه

Moein Khademi

کاربر سایت
Aug 5, 2014
84
راستی یه گرافیک تو قیمت 3.5 تا 4 میلیون میخواستم برای سیستم خودم ... فقط گرافیک میخوام فعلاً ارتقاع بدم .
خودم 580 , هشت گیگ ای ام دی و 1060, شش گیگ نودیا در نظر دارم ؟
تو ذهن خودم میگم نودیا بهتره کلاً کارت گرافیک هاش و احتمال خرابیش کمتره ، اینطوریه ؟
یا شاید جز اینا گزینه بهتری هم هست ، لطفاً راهنمایی کنید .

کاربرانی که این قسمت را مشاهده می‌کنند

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
    or ثبت‌نام سریع از طریق سرویس‌های زیر