مشاوره در امر خرید و ارتقاء قطعات

Farshidstar2012

کارشناس سخت افزار PC و شبکه
کاربر فعال
Jul 4, 2008
12,761
نام
فرشید
دوستان من میخوام فردا 2 تا رم 4 گیگ بخرم، به نظرتون چه مدلی خوب هست؟ و قیمتش چند در میاد؟

با تشکر

حداقل مادربرد و پردازنده رو نام می بردی تا بتونیم پیشنهاد بدیم.

Mr.boss

کاربر سایت
Aug 8, 2007
589
نام
فرشید
سلام.
آقا فرشید سیستم پیشنهادی شما رو سفارش دادم شد 7,730. دستت بابت راهنمایی ای ک کردی درد نکنه.:bighug:
و چندتا سوال دیگه. مانیتور بخرم یا یه LED tv 40 اینچ؟ دوم اینکه فرق کابل hdmi ده هزار تومنی و صد هزار تومنی تو چیه؟ سوم اینکه کیس رو به تی وی 40 اینچ وصل کنم برا بازی کردن احیانا مشکلی پیش نمیاد؟

Farshidstar2012

کاربر فعال
Jul 4, 2008
12,761
نام
فرشید
سلام.
آقا فرشید سیستم پیشنهادی شما رو سفارش دادم شد 7,730. دستت بابت راهنمایی ای ک کردی درد نکنه.:bighug:
و چندتا سوال دیگه. مانیتور بخرم یا یه LED tv 40 اینچ؟ دوم اینکه فرق کابل hdmi ده هزار تومنی و صد هزار تومنی تو چیه؟ سوم اینکه کیس رو به تی وی 40 اینچ وصل کنم برا بازی کردن احیانا مشکلی پیش نمیاد؟

برای بازی روی PC مانیتور FULL HD انتخاب بهتری هست، اگر از مدلهای سریع هم باشه، هر چند با TV هم مشکل نداره.
کابل HDMI در متراژ پایین هم زیاد تفاوت نمی کنه چه قیمتی باشه( هر چند استاندارد و عرض باندش مهم هست) در متراژ بالا هست که کیفیتش مهمتر میشه.

aiat_gamer

کاربر سایت
Mar 7, 2008
4,321
نام
ayat
دوم اینکه فرق کابل hdmi ده هزار تومنی و صد هزار تومنی تو چیه؟ سوم اینکه کیس رو به تی وی 40 اینچ وصل کنم برا بازی کردن احیانا مشکلی پیش نمیاد؟

داداش پول مفت ندیا! کابل HDMI بصورت دیجیتال هست، یعنی یا کار می کنه یا کار نمی کنه حد وسطی نداره. این گرون ها فقط واسه مسخره بازیه.

- - -ویرایش - - -

ولی من گفتم فقط OS باید روی SSD باشه، حجم بالای بازیها که به سرعت SSD رو پر می کنن فقط یکی از دلایلش بود که گفتم بازیها رو لازم نیست روی SSD نصب کنیم، وگرنه دلایل دیگه ای هم داشت که مجال گفتنش نبود. مثلا روی 120 گیگ SSD چندتا بازی میشه نصب کرد قبل از پر شدن درایو؟!

عوامل فنی دیگه:

*Provisioning:
میانگین طول عمر تراشه های NAND FLASH که با تعداد چرخه های خواندن و نوشتن اون قبل از خراب شدن مرتبط هست، یعنی اگر دفعات بسیار زیادی مرتب SSD رو پر و خال کنیم به همون نسبت هم طول عمر قطعه کاهش پیدا می کنه،( صحبت سر 5 سال و بالاتر هست!)
با این تعبیر، نصب و پاک کردن مکرر بازیها روی SSD خیلی منفعت آور نیست، مگر به یکی دو عنوان خاص و تاپ محدود بشه که مدتها هم باقی بمونه، اما برای سیستم عامل چون نیازی به تغییر و نصب مکرر اون نیست این ایراد وجود نداره.

*الگوریتم های بهینه سازی سرعت و TRIM در SSD ها:

بدلیل ساختاری که در عملیات I/O در SSD ها استفاده شده، اگر حجم داده ی SSD بیش از نصف اون شده باشه( ظرفیت خالیش کمتر از نصف باشه) احتمال کاهش سرعت عملیات خواندن و نوشتنش بیشتر میشه و هر چه پر تر بشه ممکنه سرعتش هم کمتر بشه. این خصیصه در SSD های دارای کنترلر SANDFORCE بیشتر مشهود هست.

بنابراین همیشه سعی کنید نیمی از حجم SSD رو خالی نگه دارید. بازم یعنی فقط OS رو نصب کنید روی اون.

اگه Vitual memory رو فقط روی SSD قرا بدیم چی؟ میشه windows رو روی هارد معمولی نصب کرد و بازی ها رو روی ssd تا با سرعت بالا بازی کرد؟

sajad021

کاربر سایت
Nov 29, 2012
524
نام
❤Sajad♛B!zar❤
درووود بر فرشید جان و امیر جون
2تا سوال داشتم
دوستان یه کارت خوب با بودجه 400 500 چی میشه خرید؟؟
ترجیحا nvidia باشه.
اگه هم زحمتی نیست چندتا مدل معرفی کنید شاید تو بازار نباشه.
آیا الان کارت GTX 550Ti توبازار پیدا میشه؟؟(تاجای که شنیده بودم نیست توبازار)

Farshidstar2012

کاربر فعال
Jul 4, 2008
12,761
نام
فرشید
اگه Vitual memory رو فقط روی SSD قرا بدیم چی؟ میشه windows رو روی هارد معمولی نصب کرد و بازی ها رو روی ssd تا با سرعت بالا بازی کرد؟

خیر، اتفاقا باید برعکس باشه! یعنی خود فایلها و شاخه ی اصلی ویندوز باید روی SSD باشن و Virtual Memory رو میشه روی یه هارد معمولی منتقل کرد، دلیلش هم اینه که روی سیستمهای ما با رم 8 گیگ به بالا بعیده که اصلا ازش استفاده ای بشه.

درووود بر فرشید جان و امیر جون
2تا سوال داشتم
دوستان یه کارت خوب با بودجه 400 500 چی میشه خرید؟؟
ترجیحا nvidia باشه.
اگه هم زحمتی نیست چندتا مدل معرفی کنید شاید تو بازار نباشه.
آیا الان کارت GTX 550Ti توبازار پیدا میشه؟؟(تاجای که شنیده بودم نیست توبازار)

با 500 تومن کارت AMD 7770 و GTX 650 می تونه انتخاب خوبی باشه.
کارت 550 هم دیگه نیست توی بازار، 650 راندمان بهتری داره.

Optimus Prime

کاربر سایت
Sep 18, 2011
1,245
نام
ALEX
به نظر من اگه استراتژی باز هستین یه SSD بگیرین که هم OS و هم Total War: Rome 2 توش جا بشه:-"

- - -ویرایش - - -

مگه رم ها گارانتی مادامالعمر ندارن؟

متاسفانه ماها درست تفهیم نشدیم از این کلمه گارانتی مادام العمر قطعه.
من شرایط داخل رو نمیدونم ولی مادام العمر اونور یعنی فقط تا زمانی که اون قطعه خاص تولید میشه.
الان 2 تا از رمهای دوستان من با توجه به این امر نه تعویض شدن و نه تعمیر. چون اون قطعه دیگه تولید نمیشه.
تو ایران هم یکی دوبار راهم به گارانتی کشیده در مورد فلاش مموری که گارانتی مادام العمر دارن که گارانتی هم با بهانه های واهی منو از سرشون وا کردن. ولی اشاره ای به مطالب بالایی که عرض کردم نکردن.

siamak_mu

کاربر سایت
Jun 29, 2006
274
سلام.

با توجه به قطعات من (توی امضام هست) Asus GTX770-DC2OC-2GD5 انتخاب مناسبی هست؟ پاور که جواب میده؟ بعداً چرا با اینکه GTX680 توی همه ی بنچ مارک های tomshardware از GTX770 پایینتر هست ولی حدود 500 تومن گرونتر هست؟!

متشکرم.

VASHTI

کاربر سایت
Aug 5, 2012
24
بين اين دو مين‌بورد كدوم پيشنهاد ميشه. حدود 100 اختلاف قيمت دارند.
MAXIMUS VI HERO
لينك

Z87-PRO
لينك

مادربرد هم مدل HERO از بهترین مدلهای این نسل هست، شما ازش ایراد فنی می گیری؟!
اونی که نشون دادی بخش مدارات کارت صدا هست که باید هم قطعاتش همون باشه، مدار تغذیه ی ولتاژ CPU نیست که خازن جامد بخواد!
آقا فرشيد مي‌بخشيد كه يه سوال قديمي رو دوباره مي‌پرسم اما من به شدت بين اين دو مين‌بورد گير كردم.
اون هم به خاطر كارت صداي استفاده شده در اونها هست. تو بررسي‌هاي سايت‌هايي مثل Bit-Tech و HardwareHeaven بررسي‌هاي مدل MAXIMUS VI Hero رو ديدم از نظر كارايي پابه‌پاي بوردي مثل MAXIMUS VI EXTREME حركت مي‌كرد. پرفورمنس فوق العاده‌اي داشت اما امكاناتش خيلي كم بود.
اين ها به كنار نكته اي كه من رو دو دل كرده كارت صداي اين بورد هست كه بر اساس اطلاعات همون سايت‌ها چيپ Realtek 898 تعبيه شده در مدار چاپي بورده.
در نقطه مقابل بورد Z87-PRO از چيپ صداي Realtek 1150 استفاده مي كنه كه از بهترين هاي صداي آنبورد به حساب مياد. همين چيپ در MAXIMUS VI EXTREME هم استفاده شده. حالا باقي امكانات به كنار (مثل آنتن 2T2R همراه بورد).ضمن اينكه حدود 100ت هم از مدل Hero ‌ارزون تره.
حالا مشكل من اينه كه:
آيا واقعاً اختلاف پرفورمنس بين دو بورد MAXIMUS VI Hero و Z87-PRO اينقدر هست كه امكانات بالاتر و قيمت ارزون‌تر Z87-PRO رو ناديده بگيرم و برم سراغ MAXIMUS VI Hero يا نه.
آيا اصلاً اينكه بگيم كارت صداي آنبورد MAXIMUS VI Hero ضعيف هست حرف درستي هست يا اينكه من دارم وسواس بي‌خود نشون ميدم. سيستم صوتي حال حاضر بنده Logitech Z506 هست ضمن اينكه يه هدفون نيمه‌حرفه‌اي Pioneer هم دارم.
توضيح اينكه پردازنده‌ي انتخابي بنده i7-4770K و رم 2x4GB TridentX 2400 هستند. (رم ها موجوده)
يه SSD 60GB Force GT دارم و براي گرافيك هم فعلاً يه GTX460 ‌از يكي از دوستانم امانت گرفتم ازش استفاده كنم تا اگه به اميد خدا سري 780 ارزون تر بشه يا 780Ti با قيمت مناسب وارد بشه و بودجه‌م برسه حداقل يه GTX780 سري روي سيستم ببندم.
در ادامه توضيحات بالا مي خوام بگم حتي اگه مدل Z87-PRO رو بگيرم از آنتنش استفاده نمي‌كنم قطعاً
ضمن اينكه اصلاً اهل اور نيستم يعني بلد نيستم و كارايي تو شرايط پيش‌فرض برام خيلي مهم خواهد بود.

آخرین ویرایش:

Farshidstar2012

کاربر فعال
Jul 4, 2008
12,761
نام
فرشید
سلام.

با توجه به قطعات من (توی امضام هست) Asus GTX770-DC2OC-2GD5 انتخاب مناسبی هست؟ پاور که جواب میده؟ بعداً چرا با اینکه GTX680 توی همه ی بنچ مارک های tomshardware از GTX770 پایینتر هست ولی حدود 500 تومن گرونتر هست؟!

متشکرم.
بله، 770 انتخاب خوبی هست، 780 هم بگیرید انتخاب بهتر!
680 هم فقط توی بازار ما قیمتش از گذشته بالا مونده، برخی فروشندگان تصور می کنن که اگر جنسشون رو ترشی بندازن در آینده سود بیشتری خواهند کرد!

آقا فرشيد مي‌بخشيد كه يه سوال قديمي رو دوباره مي‌پرسم اما من به شدت بين اين دو مين‌بورد گير كردم.
اون هم به خاطر كارت صداي استفاده شده در اونها هست. تو بررسي‌هاي سايت‌هايي مثل Bit-Tech و HardwareHeaven بررسي‌هاي مدل MAXIMUS VI Hero رو ديدم از نظر كارايي پابه‌پاي بوردي مثل MAXIMUS VI EXTREME حركت مي‌كرد. پرفورمنس فوق العاده‌اي داشت اما امكاناتش خيلي كم بود.
اين ها به كنار نكته اي كه من رو دو دل كرده كارت صداي اين بورد هست كه بر اساس اطلاعات همون سايت‌ها چيپ Realtek 898 تعبيه شده در مدار چاپي بورده.
در نقطه مقابل بورد Z87-PRO از چيپ صداي Realtek 1150 استفاده مي كنه كه از بهترين هاي صداي آنبورد به حساب مياد. همين چيپ در MAXIMUS VI EXTREME هم استفاده شده. حالا باقي امكانات به كنار (مثل آنتن 2T2R همراه بورد).ضمن اينكه حدود 100ت هم از مدل Hero ‌ارزون تره.
حالا مشكل من اينه كه:
آيا واقعاً اختلاف پرفورمنس بين دو بورد MAXIMUS VI Hero و Z87-PRO اينقدر هست كه امكانات بالاتر و قيمت ارزون‌تر Z87-PRO رو ناديده بگيرم و برم سراغ MAXIMUS VI Hero يا نه.
آيا اصلاً اينكه بگيم كارت صداي آنبورد MAXIMUS VI Hero ضعيف هست حرف درستي هست يا اينكه من دارم وسواس بي‌خود نشون ميدم. سيستم صوتي حال حاضر بنده Logitech Z506 هست ضمن اينكه يه هدفون نيمه‌حرفه‌اي Pioneer هم دارم.
توضيح اينكه پردازنده‌ي انتخابي بنده i7-4770K و رم 2x4GB TridentX 2400 هستند. (رم ها موجوده)
يه SSD 60GB Force GT دارم و براي گرافيك هم فعلاً يه GTX460 ‌از يكي از دوستانم امانت گرفتم ازش استفاده كنم تا اگه به اميد خدا سري 780 ارزون تر بشه يا 780Ti با قيمت مناسب وارد بشه و بودجه‌م برسه حداقل يه GTX780 سري روي سيستم ببندم.
در ادامه توضيحات بالا مي خوام بگم حتي اگه مدل Z87-PRO رو بگيرم از آنتنش استفاده نمي‌كنم قطعاً
ضمن اينكه اصلاً اهل اور نيستم يعني بلد نيستم و كارايي تو شرايط پيش‌فرض برام خيلي مهم خواهد بود.

Z87 -PRO امکاناتش برای یه سیستم مدیا اضافه شده و مدل HERO برای گیمینگ. آنتن وایرلس روی یه سیستم گیمینگ هیچ وقت کارایی زیادی نداره چون گیمرها با وایرلس به روتر کانکت نمیشن! راندمان HEROهم محسوس بالاتر هست.
در مورد صدا هم بله، با اینکه 1150 جدیدتر هست اما 898 هم یکی از مدلهای بسیار شناخته شده و معروف از نظر راندمان ، کیفیت صدا و نویز هست، بنابراین اصلا نمیشه گفت کیفیت صدای HERO پایینتر هست.

اما نکته ی مهم اینه که بجز خود تراشه ی DAC صدا، قطعات تقویت کننده ی دیگه ای هم برای بالابردن کیفیت صدا باید در مدار مخصوص خروجی صدا تعبیه شده باشه که معمولا روی مادربردها زیاد بهش پرداخته نمیشه، بنابراین اگر انتظار صدای با کیفیتی دارید و حساس هستید، هر کدوم از این مدلهای مادربرد رو که تهیه می کنید در کنارش یه کارت صدای مجزا از مدل CREATIVE Blaster Z هم تهیه کنید، تفاوت از زمین تا آسمان هست! مخصوصا با اسپیکر حرفه ای شما شدیدا توصیه میشه.

Meysam Raz

کاربر سایت
Jun 3, 2012
379
درود
1.دوستان سوئیچ چنده؟از همینایی که میشه دوتا سیستم رو همزمان بهش وصل کرد
موس و کیبرد و مانیتور بهش وصل میکنن و فقط با اسکورلوک بین سیستم ها سوئیچ میکنن
2.اگر از DVB هم اطلاعی دارید ممنون میشم بگید الان دانلود باهاشون به صرفه هست یا خیر؟
اگر به صرفه هست لطفا یک مدل خوب اینترنال معرفی کنید .
سپاس

آخرین ویرایش:

_SCORPION_

کاربر سایت
Nov 25, 2010
138
دوستان من میخام سیستمم رو ارتقا بدم.
تا حدود 1300 میخام هزینه کنم. نظرتون در مورد این قطعات چیه ؟
CPU = AMD A6-3500 Llano 2.1GHz Socket FM1
MB = GIGABYTE - A75M-D2H
RAM = CORSAIR - 4GB - 1600
VGA = ASUS - GeForce GTX 650 Ti - 2 GB / OC

مدلهای جایگزین بهتری پیشنهاد میشه ؟

VASHTI

کاربر سایت
Aug 5, 2012
24
Z87 -PRO امکاناتش برای یه سیستم مدیا اضافه شده و مدل HERO برای گیمینگ. آنتن وایرلس روی یه سیستم گیمینگ هیچ وقت کارایی زیادی نداره چون گیمرها با وایرلس به روتر کانکت نمیشن! راندمان HEROهم محسوس بالاتر هست.
در مورد صدا هم بله، با اینکه 1150 جدیدتر هست اما 898 هم یکی از مدلهای بسیار شناخته شده و معروف از نظر راندمان ، کیفیت صدا و نویز هست، بنابراین اصلا نمیشه گفت کیفیت صدای HERO پایینتر هست.

اما نکته ی مهم اینه که بجز خود تراشه ی DAC صدا، قطعات تقویت کننده ی دیگه ای هم برای بالابردن کیفیت صدا باید در مدار مخصوص خروجی صدا تعبیه شده باشه که معمولا روی مادربردها زیاد بهش پرداخته نمیشه، بنابراین اگر انتظار صدای با کیفیتی دارید و حساس هستید، هر کدوم از این مدلهای مادربرد رو که تهیه می کنید در کنارش یه کارت صدای مجزا از مدل CREATIVE Blaster Z هم تهیه کنید، تفاوت از زمین تا آسمان هست! مخصوصا با اسپیکر حرفه ای شما شدیدا توصیه میشه.
منظورتون اينه؟

قيمتش چنده؟ با قيمتي كه تو سايت‌هاي بيروني حدود 100$ درج شده اينجا نبايد زير 450ت باشه.
توصيه‌ي مناسب و معقولي هست. البته پيشنهاد شما حسن‌ش به اينه كه اين كارت رو مي تونم به عنوان يه آپشن در نظر بگيرم. در صورتيكه از صداي مادربورد راضي نباشم مي‌تونم اين رو تهيه كنم.
يه سوال ديگه.
با نصب چنين كارت هايي روي سيستم كارت صداي انبورد غيرفعال ميشه؟ يا به كارش ادامه ميده؟ يا بايد به صورت دستي غيرفعال بشه؟

masoudps3

کاربر سایت
Oct 17, 2008
44
نام
masoud
سلام خدمت دوستان
از اساتید متخصص یک سوال داشتم ممنون اگه ج بدید.
1.خیلی خلاصه بگم بهترین cpu که تا 800 هزار ت میشه خرید.بیشتر برا گیم میخوام!!!
2.خودم خیلی نظرم بعد از چند ماه تحقیق روی 8350 amd بود ولی چند جا که خوندم ازش یکم بد تعریف کردن!!!

کاربرانی که این قسمت را مشاهده می‌کنند

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
or ثبت‌نام سریع از طریق سرویس‌های زیر