مشاوره در امر خرید و ارتقاء قطعات

پس دیگه اصلا ارزش تعویض نداره، همینو نصب کن و ازش با خیال راخت استفاده کن، بعد از یه مدت هم امکاناتش رو یاد می گیری و می تونی از تمام قابلیتهاش استفاده کنی،
مرسی من دیگه از همین استفاده می کنم من 320 هزار تومان گرفتم قیمتش رو تو بازار دارید؟؟ فقط می خواستم بدونم گرون که نگرفتم؟
بعد میشه درباره SSD توضیح بدید ؟ چه فرقی با HDD ؟ چه حجم هایی داره؟؟ زیره 60 گیگ هم داره؟؟ چون قیمتش خیلی زیاده!

خسته نباشید آقا فرشید
برای کارت 570 خیلی گشتم ، بهترین قیمتهایی که گیر آوردم رو مینویسم
asus gtx 570 : 605
giga gtx 570 -32bit-ddr5: 520
از چند جا سراغ EVGA رو گرفتم ، میگن تو که میخوای خرج کنی چرا برند معتبر و خوب نمیگیری
:-o
حالا به نظرتون کدوم رو بردارم بهتره ، تفاوت کارت 570 ایسوز با گیگا اینقدر هست و ارزش داره که ایسوز رو بگیرم؟
-
برای سوئیچر مانیتور پرسیدم گفتن مانیتور 2261vp خودش سوئیچر داره و میتونم دو تا کامپیوتر رو بوسیله دو پورت مختلف(HDMI و DVI) وصل کنم و با کلید Source روی مانیتور بینشون سوئیچ کنم
خواستم ببینم این حرف درسته و آیا مانیتورم همچین امکانی رو داره؟
شما این راه رو پیشنهاد میکنید یا استفاده از سوئیچر مجزا؟
-
و اینکه تاخیر در خرید باعث شده بودجم حدود 100 تومن افزایش پیدا کنه:>
حالا به نظرتون رم رو به 8 گیگ ارتقاء بدم یا مادر برد رو مدل pro بردارم
سیستم پیشنهادی شما
CPU:INTEL Core I5 2500K
RAM:CORSAIR 2*2GB DDR3 1600
M/B:ASUS P8P67
ممنونم

اقا فرشید این دوست ما هم دیگه تمام سیستم قبلی و موس وکیبورد فروخته میخواد از اول تمام این قطعات بگیره بوجشم 3 تومنه شما به این بنده خدا چه پیشنهاد می کنید (موس وکیبورد و اسپیکر و مانیتور هم می خواد)

CPU:INTEL Core I7 2600K
RAM:CORSAIR 4*2GB DDR3 1600
M/B:ASUS P8P67D-Deluxe
VGA:2*ZOTAC Geforce GTX 570 DDR5
HDD:Seagate 7200.12 1 TB
SDD:OCZ Vertex 2 90GB
ODD:SAMSUNG 24X SATA
POWER:685W GREEN
CASE:GREEN INFINITY
MONITOR:SAMSUNG 23720 LED

سلام فرشید جان
شرمنده زیاد سوال میپرسم. رفتم دنبال کیس پایین که پیشنهاد کرده بودی رو ببندم.
[FONT=&quot]CPU:INTEL Core i3 2100
RAM:CORSAIR 2*2 DDR3 1600
M/B:ASUS P8H61-M LE
VGA:SAPPHIRE HD5770 1GB DDR5
HDD: Seagate 7200.12 500GB
ODD:SONY 24X SATA
POWER : GP485A-EU GREEN
CASE : GREED MAGNUM
[/FONT]مغازه دار میگفت که یکم قدیمیه، گفتم نمیخوام هزینه کنم زیاد.
[FONT=&quot]یه چند تا قطعه پیشنهاد داد که گفتم ازت بپرسم ببینم چطورین.
M.B : K880 ASUS
CPU : X640 8MB Cash
HDD: Vestern dijitale green 500 64 buffer
RAM : 2*2 zhel hedsing فکر کنم گفت هدسینگ دار
[/FONT][FONT=&quot]HDD: Seagate 7200.12 500GB
ODD:SONY 24X SATA
POWER : GP485A-EU GREEN
CASE : GREED MAGNUM
واسه گرافیک گفت یه گرافیک 4250 ای تی آی- آن برد روی مادر برد هست. خودش همینو داشت گفت واسه بازی کم نیورده. ولی اگه بخوایم یه گرافک واسه سیستم بالا پیشنهاد کنی، به نظرت چی خوبه؟متوسط باشه.

حالا به نظرت قیمت این کیس چقدر در میاد.
خیلی ممنون جواب میدی. بی تجربه ایم دیگه:x

اگه میشه یه لینک بده که تفاوت این چند تا قطعه معلوم باشه یا بی زحمت یه توضیح کوچیک بده.
خیلی ممنون
[/FONT]
تو که با این سوالا آسفالتمون کردی رفت!
سیستمی که من پیشنهاد دادم قدیمه؟؟؟! بهش بگو ...! تو اصلا می دونی Core i3 2100 چیه؟! اون سیستمی که پیشنهاد داده 40 درصد سیستم پیشنهادی من هم سرعت نداره!

حالا هی لیست می دم،هی برو بازار ، هی این عتیقه ها بهت لیست بدن دوباره بیا بگو این خوبه یا بد! من چیزی که گفتم بهترین انتخابه، هیچ لیست جایگزینی هم نداره.

سلام ،
می خوام یک سیستم بخرم که مهم ترین چیزش اینکه بهترین گرافیک رو داشته باشه بعد هم قطعات دیگه در سطحی باشن که تا چندسال همه بازی هارو با فریم بالا اجرا کنند.
بودجمم حدود 800 تا 900 است و می خواستم بدونم که این قطعات سیستمم رو چند ور می دارن.
Card name: NVIDIA GeForce 9800 GTX/9800 GTX+
Processor: AMD Athlon(tm) 7750 Dual-Core Processor (2 CPUs), ~2.7GHz

این سیستم با 900 تومن:

CPU:INTEL Core I5 2300
M/B:ASUS P8H61M-PRO
VGA:GEFORCE GTX 460 768MB
POWER:535W GREEN
CASE:GREEN X3
با 900 تومن توقعت رو از سیستم بیار پایینتر، اونایی که گفتی رو سیستم 2 تومنی هم تضمین نمی کنه، چه برسه به این

چرا نمیشه؟ :d مانیتور و .. نمیخوام ها..
الان این سیستم مشکلش چیه؟ :d
CPU: Intel Core i5 2500K
MB: GA-Z68AP-D3
RAM:4gig adata
VGA: 2*6950
HDD: WD 1TB
ODD: pioneer
Power: Green 1035b
Case: Green infinity

اگه توی همون بودجه ای هست که گفتی، خوبه، بخر
مادربردش رو همونی بگیر که گفتم.

سلام به تمامی دوستان
گرافیک 5770 و پردازنده phenom 4x 955
رو انتخاب کردم و با توجه به بودجه محدودم 120 ت برای مادر بورد قرار شد از برند بایستار که آقا فرشید گفت برای بازدهی پردازنده حداقل چیپ 880 لازم هست من سه مدل از مادربردهای بایستار رو که چیپ 880 دارن توی سایت انفورماتیک گستر پیدا کردم
TA880GB+ 102000
TA880G HD
118000
A880GU3 118000
http://www.infogostar.com/BiostarMainboard-Cat.asp?Cat=SocketAM3

میتونید راهنمایی کنید کدوم رو انتخاب کم؟
یه سوال دیگه هم در مورد رم داشتم با توجه به مشخصات قطعات رم با باس 1333 یا 1600 توی بازدهی تاثیری برای من داره؟
بعدش من رم با برند adata با باس 1333 رو 24 ت قیمت گرفتم.قیمت به نظر شما معقوله؟
ممنون از راهنمایی دوستان
گیر دادی حتما Biostar بگیری، باشه، ولی بدون کیفیت برداش اصلا به ایسوس، گیگا و حتی MSI هم نمی رسه، بحث سرعتی که بماند.
رم هم همون 1333 خوبه، 1600 هم برای شما تاثیر نداره

سلام

بعد از مدت ها هفته دیگه میخواهم سیستممو ارتقا بدم

فقط کیس رو میخواهم ارتقا بدم و بقیه چیزها مثل مانیتور و موس و کیبرد رو نمیخاهم عوض کنم

یه سیستم متوسط رو به قوی میخواهم که سرعت سیستم بالا باشه و موقع کار با نرم افزار ها زیاد سرعت کامپیوتر کم نشه

اصلا واسه بازی کردن هم نمیخاهم یعنی کارت گرافیک متوسطی میخواهم

چه چیزیو یشنهاد میکیند؟

مقاله ی من رو بخون تا یه برداشتی از قطعات و قیمتها دستت بیاد.

مرسی من دیگه از همین استفاده می کنم من 320 هزار تومان گرفتم قیمتش رو تو بازار دارید؟؟ فقط می خواستم بدونم گرون که نگرفتم؟
بعد میشه درباره SSD توضیح بدید ؟ چه فرقی با HDD ؟ چه حجم هایی داره؟؟ زیره 60 گیگ هم داره؟؟ چون قیمتش خیلی زیاده!

آقا گرون گرفتی! حیف، حیف که خریدی بعد اومدی می گی این قیمته، الان مدل ASUS P8P67PRO که مدل رقیب مادربرد شماست اینجا 260 تومن هست، مدل DELUXE ش هم 360 تومن که دیگه بهترینشه.

اینجا مقاله های من رو راجع به SSD مطالعه کن، بعد اگه سوال بود هستم.

خسته نباشید آقا فرشید
برای کارت 570 خیلی گشتم ، بهترین قیمتهایی که گیر آوردم رو مینویسم
asus gtx 570 : 605
giga gtx 570 -32bit-ddr5: 520
از چند جا سراغ EVGA رو گرفتم ، میگن تو که میخوای خرج کنی چرا برند معتبر و خوب نمیگیری
:-o
حالا به نظرتون کدوم رو بردارم بهتره ، تفاوت کارت 570 ایسوز با گیگا اینقدر هست و ارزش داره که ایسوز رو بگیرم؟
-
برای سوئیچر مانیتور پرسیدم گفتن مانیتور 2261vp خودش سوئیچر داره و میتونم دو تا کامپیوتر رو بوسیله دو پورت مختلف(HDMI و DVI) وصل کنم و با کلید Source روی مانیتور بینشون سوئیچ کنم
خواستم ببینم این حرف درسته و آیا مانیتورم همچین امکانی رو داره؟
شما این راه رو پیشنهاد میکنید یا استفاده از سوئیچر مجزا؟
-
و اینکه تاخیر در خرید باعث شده بودجم حدود 100 تومن افزایش پیدا کنه:>
حالا به نظرتون رم رو به 8 گیگ ارتقاء بدم یا مادر برد رو مدل pro بردارم
سیستم پیشنهادی شما
CPU:INTEL Core I5 2500K
M/B:ASUS P8P67
ممنونم

قیمت گرافیکا که توی تهران ارزونتره، مدل ASUS هم هست از سری DCU II به همون حدود قیمتی که برای گیگا داری، مشخصه که مدل ASUS خیلی بهتره برای خرید
EVGA رو اگه نمی شناسن دلیل نمیشه غیر معتبر باشه، سواد آقایونه که اعتبار نداره!

مدل LG رو نمی دونم سوییچ داره یا نه، اگه داره که همون کافیه
رم رو هم با اون پول 8 گیگ کنی خوبه، اما مادربرد رو اگه PRO کنی بهتره، چون مثل رم نمیشه راحت تعویضش کرد.

درود بر فرشید عزیز

فرشید جان یکی از دوستان یه سیستم واسه گیم میخواد، محدودیت پولی هم نداره، یعنی بهترین سیستم بازار رو میخواد ... یه جوری باشه که واسه نسل بعد هم راه بندازه کارشو ... :d
بی زحمت قیمت قطعات رو هم بنویس ... پیشاپیش مرسی :p

ویرایش: شرمنده ! تازه مقاله رو دیدم
مقاله رو بخون، اگه سوالی بود در خدمتم.

آخرین ویرایش:
درود بر فرشید عزیز

فرشید جان یکی از دوستان یه سیستم واسه گیم میخواد، محدودیت پولی هم نداره، یعنی بهترین سیستم بازار رو میخواد ... یه جوری باشه که واسه نسل بعد هم راه بندازه کارشو ... :d
بی زحمت قیمت قطعات رو هم بنویس ... پیشاپیش مرسی :p

ویرایش: شرمنده ! تازه مقاله رو دیدم

آخرین ویرایش:

آقا گرون گرفتی! حیف، حیف که خریدی بعد اومدی می گی این قیمته، الان مدل ASUS P8P67PRO که مدل رقیب مادربرد شماست اینجا 260 تومن هست، مدل DELUXE ش هم 360 تومن که دیگه بهترینشه.

اینجا مقاله های من رو راجع به SSD مطالعه کن، بعد اگه سوال بود هستم.
میدونم نسبت به Asus گرون گرفتم:( من منظورم نسبت به قیمتش تو ایران بود (منظورم اینه که قیمتش تو بازار ایران چنده مادربردم ؟؟می خوام ببینم ایران میگرفتم بهتر بود یا اینکه از دوبی گرفتم؟)
مارک Zotac برای کارت گرافیک خوب هست یا اونم متبر نیست ؟؟؟؟ من 465 گرفتمش خوب گرفتم؟؟؟
Ssd هم خوندم برای اجرای بازی Ssd باشه خیلی بهتره؟ تفاوت زیادی با hdd داره؟ کمتر از 60 گیگ هم هست؟

آقا فرشید اینایی که معرفی شده مخصوص بازیه!

من واسه بازی کردن نمیخاهم داداش واسه کار با برنامه ها میخواهم

راستی قیمت هاش به روز هست؟

ویرایش:

فکر میکنم واسه من " سیستم مخصوص کار اداری " یا " سیستم رده پایین مخصوص بازی " مناسب باشه
سرعت این نوع سیستم واسه گشتن توی نت و کار با برنامه ها فتوشاپ و دیدن فیلم خوبه؟

آخرین ویرایش:
قیمت گرافیکا که توی تهران ارزونتره، مدل ASUS هم هست از سری DCU II به همون حدود قیمتی که برای گیگا داری، مشخصه که مدل ASUS خیلی بهتره برای خرید
EVGA رو اگه نمی شناسن دلیل نمیشه غیر معتبر باشه، سواد آقایونه که اعتبار نداره!

مدل LG رو نمی دونم سوییچ داره یا نه، اگه داره که همون کافیه
رم رو هم با اون پول 8 گیگ کنی خوبه، اما مادربرد رو اگه PRO کنی بهتره، چون مثل رم نمیشه راحت تعویضش کرد.
ممنونم
دقیقا همینه که میگی،تو پی ام هم گفتم هر چی میکشم از بی سوادی فروشنده هاست
بعضی مدل ها رو وقتی میرم و میپرسم، طرف یه جوری نگام میکنه انگار بهش فحش دادم
یا امروز یک فروشنده گیر داده بود برای رم پک 6 گیگ بردار ، گفتم دوستم متخصص سخت افزاره و گفته این رم به درد این مادربرد نمیخوره - داشت برام دلیل میاورد که اومدم بیرون:d
برای گرافیک باهاش صحبت میکنم و خبرش رو بهت میدم ،امیدوارم قبول کنه
بازم ممنون

فرشید جان می شه بهترین کارت گرافیک که به اون سیستمی که پیشنهاد دادی بخوره چیه؟
الان 6870 با gtx580 برابری می کنه؟
بودجم رو ول کن کلی بگو بهترین گرافیک چیه.

آخرین ویرایش:
اقا فرشید به نظر شما بهتر نیست به جای 2 تا gtx 570 یکدونه gtx 590 بزاره و چه مدل از این کارت پیشنهاد می کنید و در این صورت power نباید قوی تر کنیم؟یک cpu fan هم اگه میشه برای سیستم معرفی کنید قیمت کل هم لطفا بگید

دوستان این سیستم چطوره؟بنظرتون چه چیزیش باید تغییر کنه؟چون چند روز دیگه می خوام بخرم لطفا بگید واقعا چی به نفعمه.
x6 1100 amd :cpu
vga:radeon 6850 softfire
mb:asus m4a89 gtd pro
585green: power

میدونم نسبت به Asus گرون گرفتم:( من منظورم نسبت به قیمتش تو ایران بود (منظورم اینه که قیمتش تو بازار ایران چنده مادربردم ؟؟می خوام ببینم ایران میگرفتم بهتر بود یا اینکه از دوبی گرفتم؟)
مارک Zotac برای کارت گرافیک خوب هست یا اونم متبر نیست ؟؟؟؟ من 465 گرفتمش خوب گرفتم؟؟؟
Ssd هم خوندم برای اجرای بازی Ssd باشه خیلی بهتره؟ تفاوت زیادی با hdd داره؟ کمتر از 60 گیگ هم هست؟
قیمت خودش توی ایران حدود 315 تومن هست، پس به قیمت گرفتی
مارک ZOATC هم خوبه، همش رو رفتی از رییس آواژنگ گرفتی پس!

SSD هم در کل برای هر سیستمی راندمان و چوابگویی سیستم رو بالا می بره، تفاوتش با HDD سرعت خیلی بیشتر در ویندوز، تاخیر کمتر و عدم افت سرعت موقع پرشدن هست

آقا فرشید اینایی که معرفی شده مخصوص بازیه!

من واسه بازی کردن نمیخاهم داداش واسه کار با برنامه ها میخواهم

راستی قیمت هاش به روز هست؟

ویرایش:

فکر میکنم واسه من " سیستم مخصوص کار اداری " یا " سیستم رده پایین مخصوص بازی " مناسب باشه
سرعت این نوع سیستم واسه گشتن توی نت و کار با برنامه ها فتوشاپ و دیدن فیلم خوبه؟
بله، سیستم اداری مناسب کار شماست، برای فتوشاپ البته بهتره یه کارت گرافیک قویتر روی سیستم اضافه بشه که در اینصورت سیستم بازی رده پایین مناسبتره.

ممنونم
دقیقا همینه که میگی،تو پی ام هم گفتم هر چی میکشم از بی سوادی فروشنده هاست
بعضی مدل ها رو وقتی میرم و میپرسم، طرف یه جوری نگام میکنه انگار بهش فحش دادم
یا امروز یک فروشنده گیر داده بود برای رم پک 6 گیگ بردار ، گفتم دوستم متخصص سخت افزاره و گفته این رم به درد این مادربرد نمیخوره - داشت برام دلیل میاورد که اومدم بیرون:d
برای گرافیک باهاش صحبت میکنم و خبرش رو بهت میدم ،امیدوارم قبول کنه
بازم ممنون
پک رمهای 6 گیگ برای مادربردای X58 تولید شده، چون دیگه اونا فروش نمی رن این رمها رو می خوای بعنوان اولین پیشنهاد روی هر سیستمی بزارن بره.

فرشید جان می شه بهترین کارت گرافیک که به اون سیستمی که پیشنهاد دادی بخوره چیه؟
الان 6870 با gtx580 برابری می کنه؟
بودجم رو ول کن کلی بگو بهترین گرافیک چیه.

نه عزیز، اینا ربطی بهم ندارن، کارت GTX 580 با کارت 6970 همردست، البته بیشتر جاها سریعتره

هر کارتی هم باید با بقیه ی قطعات سیستم همخونی داشته باشه، فک نکن که 580 رو که خودش بتنهایی 700 تومن هست اگه بزاری روی اون سیستم دیگه آخرش میشه! نخیر بقیه ی قطعات هم باید قویتر بشن

اقا فرشید به نظر شما بهتر نیست به جای 2 تا gtx 570 یکدونه gtx 590 بزاره و چه مدل از این کارت پیشنهاد می کنید و در این صورت power نباید قوی تر کنیم؟یک cpu fan هم اگه میشه برای سیستم معرفی کنید قیمت کل هم لطفا بگید
چرا،چون همسرعت هم هستن، پاور کمتری هم می خواد،ولی نویزش به نسبت دوتا 570 DCU II بیشتره، البته اگه 590 موجود باشه که انتخاب کم هزینه تر هم هست.
واسه فن معمولی هم CoolerMaster 212 و فن حرفه ای هم Zerotherm Nirvana 120 پیشنهاد میشه.
قیمت کل با مانیتور همون حدود 3 تومن میشه

دوستان این سیستم چطوره؟بنظرتون چه چیزیش باید تغییر کنه؟چون چند روز دیگه می خوام بخرم لطفا بگید واقعا چی به نفعمه.
x6 1100 amd :cpu
vga:radeon 6850 softfire
mb:asus m4a89 gtd pro
585green: power

بهتره تغییر کنه، 6 هسته ای AMD که زیاد بدرد بازی نمی خوره و 460 هم نسبت به 6850 انتخاب بهتریه.
سیستمی رو که بعنوان سیستم رده متوسط توی مقالم معرفی کردم بخر.

Last edited by a moderator:
بهتره تغییر کنه، 6 هسته ای AMD که زیاد بدرد بازی نمی خوره و 460 هم نسبت به 6850 انتخاب بهتریه.
سیستمی رو که بعنوان سیستم رده متوسط توی مقالم معرفی کردم بخر.
460 فریم بالاتری می ده؟؟corei5 2300مناسب تره باسه بازی؟مادربوردم باسه این قطعات خوبه؟اون مادربوردی که پیشنهاد دادید رو نمی خوام.
به نظرت با این سیستم bf3 اجرا میشه؟تو سیستم قبلیم کمی افت فریم داشت.
ممنون بابت راهنمایی

آخرین ویرایش:
گیر دادی حتما Biostar بگیری، باشه، ولی بدون کیفیت برداش اصلا به ایسوس، گیگا و حتی MSI هم نمی رسه، بحث سرعتی که بماند.
رم هم همون 1333 خوبه، 1600 هم برای شما تاثیر نداره

آقا فرشید با بودجه 120 ت شما گفتی اصلا به asus فکر نکن شما روی بردای گیگا یا msi چیزی پیشنهاد میکنی؟

460 فریم بالاتری می ده؟؟corei5 2300مناسب تره باسه بازی؟مادربوردم باسه این قطعات خوبه؟اون مادربوردی که پیشنهاد دادید رو نمی خوام.
به نظرت با این سیستم bf3 اجرا میشه؟تو سیستم قبلیم کمی افت فریم داشت.
ممنون بابت راهنمایی

بله، 460 بیشتر جاها فریم بهتری میده، مخصوصا مدلی باشه که ما توی مقاله معرفی کردیم.
2300 که خیلی مناسبتره، بعدا هم به سریعترین پردازنده ها مثل 2600 میشه ارتقاش داد، اما اون X6 1100 رو نه، یه 4 هسته ای خود AMD مثل X4 980 هم از اون 1100 قویتره( برای بازی)، اما باز هم 2300 یا 2400 از اینتل انتخابای بهتری هستن
مادربرد رو نمی خوای؟ نکنه می خوای روی مادربرد AMD پردازنده اینتل بندازی؟
BF3 داری نسخه ی Alpha رو بازی می کنی؟؟

آقا فرشید با بودجه 120 ت شما گفتی اصلا به asus فکر نکن شما روی بردای گیگا یا msi چیزی پیشنهاد میکنی؟
خب بله، با این بودجه مادربرد ASUS+AMD با تراشه ی جدید نمیشه خرید،

از MSI می تونی مدل 880gm-e41 رو بخری، حدود 130 تومن هست و کیفیت قطعاتش خوبه.

بله، 460 بیشتر جاها فریم بهتری میده، مخصوصا مدلی باشه که ما توی مقاله معرفی کردیم.
2300 که خیلی مناسبتره، بعدا هم به سریعترین پردازنده ها مثل 2600 میشه ارتقاش داد، اما اون X6 1100 رو نه، یه 4 هسته ای خود AMD مثل X4 980 هم از اون 1100 قویتره( برای بازی)، اما باز هم 2300 یا 2400 از اینتل انتخابای بهتری هستن
مادربرد رو نمی خوای؟ نکنه می خوای روی مادربرد AMD پردازنده اینتل بندازی؟
BF3 داری نسخه ی Alpha رو بازی می کنی؟؟

خب بله، با این بودجه مادربرد ASUS+AMD با تراشه ی جدید نمیشه خرید،

از MSI می تونی مدل 880gm-e41 رو بخری، حدود 130 تومن هست و کیفیت قطعاتش خوبه.
خوب آخه مادربورد قوی تری رو می شه پیشنهاد بدی آخه اون مدلی گفتی رو خیلی به نظرم خوب نیست.
به نظرت از 460 قوی تر هم تو همین رنج قیمتها (40 50 تا بالا پایین) از nvidia چیزی نیست؟
بله آلفا بازی می کنم کمی گرافیک مشکل داره و یکمم افت فریم و cpu کلا فشار میاد.
به نظرتون این سیستم جدید می تونه این مشکلات رو حل کنه؟

آخرین ویرایش:

کاربرانی که این گفتگو را مشاهده می‌کنند

Back