بحث و تبادل نظر در مورد ISP های ایرانی

Farhad1363

کاربر سایت
Jan 3, 2015
237
من وقتی adsl شون رو تست کردم نداشتش
پس کلا راه ننداختن! چون من به 2020 هم زنگ زدم فرق IP Static با IPV6 نمیدونست!! میگفت ماهی 30 تومن بدین تا بهتون IP Static بدیم که همون IPV6 هستش !!!

Los Galacticos

⚡️Rebel⚡️
Gold User
Feb 4, 2020
1,072
ای قبر بابای این ایرانسل با این اینترنت TDLTE ایش. یه زمانی توی همین منطقه توی همین نقطه من با سرعت 10 مگ بر ثانیه دانلود میکردم. جدیدا سرعت اومده روی 2 مگ بر ثانیه. تازه اونم خیلی نوسان داره. زنگ هم میزنی میگه جای مودم رو عوض کن و زاویه ی نور خورشید رو تغییر بده و مدار راس السرطان رو جابجا کن و این دری وریا. هیچ جواب درستی نمیدن.

J. Constantine

کاربر سایت
May 19, 2012
2,461
نام
علی
پس کلا راه ننداختن! چون من به 2020 هم زنگ زدم فرق IP Static با IPV6 نمیدونست!! میگفت ماهی 30 تومن بدین تا بهتون IP Static بدیم که همون IPV6 هستش !!!
ببین یعنی یه مشت از الاغ خرتر اونجا نشستن قشنگ!:|

Los Galacticos

⚡️Rebel⚡️
Gold User
Feb 4, 2020
1,072
این IPV6 چیه؟ خوبه که فعالش کنیم؟ من صبانت دارم میشه فعالش کرد؟
IPV6 از نظر سرعتی هیچ تفاوتی با IPV4 نداره. فقط به خاطر اینکه تعداد IPV4 توی دنیا محدوده و اکثرا هم ISP ها باید از وزارت ارتباطات اجاره کنن و بابتش هزینه بدن، اومدن استاندارد IPV6 رو توی شبکه راه اندازی کردن تا این محدودیت برطرف بشه و هرکس هرچندتا که دلش خواست بتونه IP داشته باشه. البته دلایل دیگه ای هم داره که دیگه بحث فنی هست و توی این موضوع نمیگنجه. ولی بدون هیچ فرقی با IPV4 نداره.

mallo

کاربر سایت
Oct 8, 2023
140
IPV6 از نظر سرعتی هیچ تفاوتی با IPV4 نداره. فقط به خاطر اینکه تعداد IPV4 توی دنیا محدوده و اکثرا هم ISP ها باید از وزارت ارتباطات اجاره کنن و بابتش هزینه بدن، اومدن استاندارد IPV6 رو توی شبکه راه اندازی کردن تا این محدودیت برطرف بشه و هرکس هرچندتا که دلش خواست بتونه IP داشته باشه. البته دلایل دیگه ای هم داره که دیگه بحث فنی هست و توی این موضوع نمیگنجه. ولی بدون هیچ فرقی با IPV4 نداره.
ipv6 خیلی بهینه تر از ipv4 هست و هر کسی میتونه هر چقدر دلش خواست ipv6 یونیک درخواست کنه که پورت های بازیش بازه( توی ipv4 فقط برای یه نفر میشه پورت هارو باز کرد البته اگه ip روتر از طرف isp nat نشده باشه) Screenshot from 2024-02-13 13-20-36.png
عکس بالا نشون میده دو تا ip یونیک به من اختصاص داده شده که کسی نداره
IPV6 از نظر سرعتی هیچ تفاوتی با IPV4 نداره.
منظور از سرعت بهینه تر بودنن اتصاله نه سرعت دانلود! چون NAT سر راه نیست و کار روتر کمتره!
ولی بدون هیچ فرقی با IPV4 نداره.
حتما یه فرقی داشته که آوردنش و کل دنیا دارن به سمتش کوچ میکنن وگرنه اینهمه سر و صدا نداشت. باید بگم از اساس با هم دیگه تفاوت دارن یکم در این مورد سرچ کنید بد نیست!
دیگه بحث فنی هست و توی این موضوع نمیگنجه.
البته همین بحث فنیش هست که اینجا مهمه چون توی گیمینگ موثره و اینجا هم تقریبا گیمرها هستن

آخرین ویرایش:

Los Galacticos

⚡️Rebel⚡️
Gold User
Feb 4, 2020
1,072
البته همین بحث فنیش هست که اینجا مهمه چون توی گیمینگ موثره و اینجا هم تقریبا گیمرها هستن
من الان از اینترنت TDLTE ایرانسل استفاده میکنم و سرویس های ایرانسل همشون IPV6 هستن ولی هیچ تفاوتی توی مبحث بازی انلاین توی ایران مشاهده نمیشه و کیفیت دقیقا همون کیفیت IPV4 هستش. IPV6 نت نداره درست ولی حتی NAT هم توی سرویسی که شما میگیری تاثیری نداره! NAT فقط ترجمه ی IP شما به رنج IP ای هست که پرووایدر داره به شما میده و این موضوع کوچکترین تاثیری توی بهینه شدن و پایدار شدن سرویس (حداقل توی ایران) نداره.

IPV6 بیشتر برای امنیت بالاتری که داره توی دنیا ارائه شد چون سازمان ها میتونن با قابلیت IPSEC که فقط در IPV6 هست از داده هاشون با دقت بیشتری محافظت کنن وکرنه مبحث پایداری بیشتر و بهینه تر بودن IPV6 شاید جزو 10 تا مزیت اولش هم نباشه و بیشتر همون مبحث امنیت بالاترش باعث شده توی دنیا مطرح بشه و جایگزین IPV4 بشه.
عکس بالا نشون میده دو تا ip یونیک به من اختصاص داده شده که کسی نداره
توی IPV4 هم کسی نمیتونه همزمان از IP شما استفاده کنه. شما زمانی که به سرویس پرووایدرت متصل میشی، یه IP رندوم میگیری که اون IP تا زمانی که شما به اینترنت متصل هستی دست شماست و به شخص دیگه ای نمیشه دادش. زمانی که شما مودمت رو خاموش و روشن میکنی، دوباره یه IP جدید میگیری که اون IP هم تا زمان اتصال شما به اینترنت فقط در اختیار شماست. پس از این نظر هم فرقی با IPV6 نداره. توی IPV6 هم نمیشه یه IP رو به دو نفر داد و هر IP یونیک یک شخص هستش.

mallo

کاربر سایت
Oct 8, 2023
140
توی IPV4 هم کسی نمیتونه همزمان از IP شما استفاده کنه. شما زمانی که به سرویس پرووایدرت متصل میشی، یه IP رندوم میگیری که اون IP تا زمانی که شما به اینترنت متصل هستی دست شماست و به شخص دیگه ای نمیشه دادش. زمانی که شما مودمت رو خاموش و روشن میکنی، دوباره یه IP جدید میگیری که اون IP هم تا زمان اتصال شما به اینترنت فقط در اختیار شماست.
ipv4 پت میشه از طرف isp یعنی به هزار نفر هم همون آیپی رو میدن و به روترتون آیپی مزخرف میدن تا نت بشه به آی پی که چند نفر دیگه دارن و این کاملا مشخصه.
زمانی که شما مودمت رو خاموش و روشن میکنی، دوباره یه IP جدید میگیری که اون IP هم تا زمان اتصال شما به اینترنت فقط در اختیار شماست.
آیپی private که از طریق اینترنت route نمیشه به شما میدن ولی ipv4 public تون همونه( که هزار نفر دیگه هم از اون استفاده میکنن.
توی IPV6 هم نمیشه یه IP رو به دو نفر داد و هر IP یونیک یک شخص هستش.
توی ipv6 میشه npat6 انجام داد و امکان اختصاص یک آی پی public به هزاران روتر مقدوره اما چون که به تعداد خاک های روی زمین و حشرات ipv6 وجود داره هنوز به pATV6 احتیاجی نیست.
و هر IP یونیک یک شخص هستش.
توی هیچ جای دنیا همچین چیزی نیست و یک آیپی public به هزاران نفر pat میشه و هیچ کسی آی پی یونیک خودش رو نداره.
من الان از اینترنت TDLTE ایرانسل استفاده میکنم و سرویس های ایرانسل همشون IPV6 هستن ولی هیچ تفاوتی توی مبحث بازی انلاین توی ایران مشاهده نمیشه و کیفیت دقیقا همون کیفیت IPV4 هستش.
این استدلال منتقی نیست چون که میتونه از سرور بازیتون باشه که از ipv6 پشتیبانی نمیکنه. همچنین td lte توی ایران برای قیاس مناسب نیست.....
ولی حتی NAT هم توی سرویسی که شما میگیری تاثیری نداره! NAT فقط ترجمه ی IP شما به رنج IP ای هست که پرووایدر داره به شما میده و این موضوع کوچکترین تاثیری توی بهینه شدن و پایدار شدن سرویس (حداقل توی ایران) نداره.
دلیل نمیشه که کجا باشی البته تو ایران (چون که تجهیزات قدیمی و بدرد نخور دارن npat بیشتر تاثییر داره توی کیفیت اینترنت )

لطفا اگه درباره تفاوت ipv4 و ipv6 نمیدونین دیگران رو گمراه نکنید

آخرین ویرایش:

Los Galacticos

⚡️Rebel⚡️
Gold User
Feb 4, 2020
1,072
ipv4 نت میشه از طرف isp یعنی به هزار نفر هم همون آیپی رو میدن و به روترتون آیپی مزخرف میدن تا نت بشه به آی پی که چند نفر دیگه دارن و این کاملا مشخصه.
:D

داداش Range IP میدونی چیه؟ :D

به این سایت مراجعه کن تا متوجه بشی یدونه آی پی رو نمیشه به هزار نفر داد :D یه آی پی رو Nat میکنن، ازش چندین رنج میگیرن و از اون رنج ها به هرکسی یدونه ای پی میدن. شما الان توی اینترنت بزن What Is My IP؟ و بعد ای پیت رو ببین. این ای پی توی اینترنت فقط و فقط مختص شماست و هیچ کسی توی اینترنت نمیتونی پیدا کنی که اونم بزنه What Is My IP و دقیقا ای پی شما بهش نمایش داده بشه.

IP Calculator / IP Subnetting

mallo

کاربر سایت
Oct 8, 2023
140
:D

داداش Range IP میدونی چیه؟ :D

به این سایت مراجعه کن تا متوجه بشی یدونه آی پی رو نمیشه به هزار نفر داد :D یه آی پی رو Nat میکنن، ازش چندین رنج میگیرن و از اون رنج ها به هرکسی یدونه ای پی میدن. شما الان توی اینترنت بزن What Is My IP؟ و بعد ای پیت رو ببین. این ای پی توی اینترنت فقط و فقط مختص شماست و هیچ کسی توی اینترنت نمیتونی پیدا کنی که اونم بزنه What Is My IP و دقیقا ای پی شما بهش نمایش داده بشه.

IP Calculator / IP Subnetting
این روز ها آی پی از طرف ISP پت میشه یعنی توی روتر isp یک آیپی public داریم وبه روتر های توی خونمون ip private میدن و روتر های خونمون میشن شبیه مایی که به LAN روتر وصلیم! اصتلاح PAT رو باید میگفتم که فرقش با نت معمول اینکه به هر کدوممون یک آیپی رنج private میدن بعد با پت درخواست های اینترنتیمون انجام میشه. یعنی آیپی که توی اینترنت هستیم با هزاران نفر شریکیم. (شما توی ایرانسل هستید و روتر توی خونتون با nat کار میکنه (بدون P ) اما توی سرویس دهنده های خانگی آیپی از طرف آی اس پی پت میشه.همچین چیزی رو تصور کن:

Screenshot from 2024-02-13 15-06-09.png ایپی که اینترنت رو باهاش میبینم
Screenshot from 2024-02-13 15-07-04.png ای پی که به مودمم دادن و توی اینترنت نیست و رنج private هم نیست( اما بجای ip private یجورایی

46.143.122.237( روتر ISP فیزیکی یا Virtual) --------------------- 253*2 مشترک از جمله من با ip 100.113.0.0/16
----------------------- من با ip 100.113.52.119 که ip ولید نیست---------------------------رنج روتر 192.168.1.1/24-------------------من با آی پی 192.168.1.147/24

حالا توی نت اینجوریه

46.x.y.z ( روتر ISP فیزیکی یا Virtual)-------------------------- wanروتر سرویس گیرنده با ایپی مثلا 46.143.100.128/25--- lan روتر سرویس گیرنده بارنج مثلا 192.168.1.1/24---------- گوشی یا کامپیوتر با آی پی مثلا 192.168.1.5/24
(تا وقتی که 127 آی پی موجود پر نشه روتر خونه با نت کار میکنه, بعدش میره سمت پت چون که 127 تا ای پی اینترنتی داره)

آخرین ویرایش:

Los Galacticos

⚡️Rebel⚡️
Gold User
Feb 4, 2020
1,072
این روز ها آی پی از طرف ISP پت میشه یعنی توی روتر isp یک آیپی public داریم وبه روتر های توی خونمون ip private میدن و روتر های خونمون میشن شبیه مایی که به LAN روتر وصلیم! اصتلاح PAT رو باید میگفتم که فرقش با نت معمول اینکه به هر کدوممون یک آیپی رنج private میدن بعد با پت درخواست های اینترنتیمون انجام میشه. یعنی آیپی که توی اینترنت هستیم با هزاران نفر شریکیم. (شما توی ایرانسل هستید و روتر توی خونتون با nat کار میکنه (بدون P ) اما توی سرویس دهنده های خانگی آیپی از طرف آی اس پی پت میشه.همچین چیزی رو تصور کن:

View attachment 328287ایپی که اینترنت رو باهاش میبینم
View attachment 328288ای پی که به مودمم دادن و توی اینترنت نیست و رنج private هم نیست( اما بجای ip private یجورایی

46.143.122.237( روتر ISP ) --------------------- 253*2 مشترک از جمله من با ip 100.113.0.0/16
----------------------- من با ip 100.113.52.119 که ip ولید نیست---------------------------رنج روتر 192.168.1.1/24-------------------من با آی پی 192.168.1.147/24
خب این روشی که اسیاتک داره پیاده میکنه اصلا از نظر عقلی منطقی نیست. ولی از نظر مالی چرا. اینجوری دیگه نیاز نیست بابت هر آی پی به وزارت ارتباطات هزینه پرداخت کنن. ولی خب یه جورایی اینکار مثل این میمونه که لقمه رو دور دهنت بچرخونی بعد بخوری.

کاربرانی که این قسمت را مشاهده می‌کنند

• mallo
رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
or ثبت‌نام سریع از طریق سرویس‌های زیر