PlayStation, Xbox and The Wardrobe (pro discussion)

Bahram

Alan, Wake Up
مدیر انجمن
Sep 7, 2011
7,767
نام
Bahram
با نزدیک شدن به عرضه کنسول‌های Xbox Series X و PlayStation 5 تصمیم بر آن گرفتیم تا این تاپیک را جهت قرار دادن اخبار، شایعات و مقایسه ویژگی و سخت افزار این دو کنسول در نظر بگیریم.
با توجه به آن که تاپیک قبلی باعث ایجاد فضای نامناسبی برای فروم و دل‌خوری بین گروهی از کاربران شد، پس سعی می‌کنیم این تاپیک را با جوی دوستانه پیش ببریم و محفل مناسبی برای بحث‌های تخصصی که برای کاربران در جهت خرید کنسول‌های نسل بعدی مفید عمل کند، ایجاد کنیم.

مقایسه سخت افزار، ویژگی‌ها و بازی‌هایی که در نسل بعد برای دو کنسول منتشر خواهند شد در این تاپیک آزاد است، اما به نحوی که کاربران از منابع خبری در جهت اثبات صحبت‌هایشان استفاده کنند.

قوانین :

بر اساس قوانین کلی فروم و بقیه تاپیک ها بررسی خواهد شد

Last edited by a moderator:

The End Of Ps

کاربر سایت
Apr 5, 2012
3,733
نام
علی
هورایزن هم والا نمیدونم چجوری بازی RPG حسابش میارید... والا با هر متر و مقیاسی اکشن ادونچره (با یه سری المان های RPG)
هورایزن دقیقا اکشن RPG هست :D هر منبعی هم دوست داری چک کن آخرش به همین میرسی : Action role-playing
شما بیا بگو چطوری نیست !
خارج از اون JRPG رو حساب کنیم اوضاع خیلی جالب میشه
PERSONA 5 که دیگه خودت میدونی چیه ولی مثلا NNK2 هم اونور نیست FF7 هم تا سال دیگه نیست
با هر متر و معیاری حساب کنیم با وجود همچین بازیایی و بلادبورن در بحث RPG و JRPG شرایط در PS4 خیلی بهتر بوده حالا اینکه آینده در PS5 چی بشه مشخص نیست

delta05

کاربر سایت
Jan 24, 2019
304
قطع دسترسی از تاپیک به مدت ۱ روز به دلیل ارسال پست ترول
میگن GOW, HZD, TLOU و. .. همه شبیه همن چون سوم شخصن
با استدلال دوستان فک کنم قورمه سبزی و جوجه کباب هم شبیه هم باشن حالا یه ذره طعم و شکل قیافه شون فرق میکنه اونم احتمالا به خاطر ضعف چشایی و بینایی ماست

آخرین ویرایش:

Hodor

کاربر سایت
Sep 26, 2005
10,109
نام
محمد رضا
در کل که مایکرو این نسل رو بخاطر ترسو بودن از دست داد!
سونی سابقه خوبی تو معرفی کردن ip های جدید داره در حالی که مایکرو هرچی داره از 360ـه!
همین که سبک فرنچایزی مثل gow رو تغییر بدی خیلیه!
......................
البته این قضیه که بازهای سونی زیادی یه سبک شدن هم درسته! ولی حداقل جرات تغییر داره! الان ساکر پانچ از اون سبک عجیب غریب اینفیمس یهو اومده got رو میسازه!
کاری ندارم نمایشش اصلا امیدوار کننده نبود و شاید چیز خوبی در نیاد ولی حداقل اینقدر جرات داشته که تغییر رویه بده!
شواهد میگه مایکرو این نسل میخواد اینکارو بکنه! من که امیدوارم همین اتفاق بیوفته!

Bahram

Alan, Wake Up
مدیر انجمن
Sep 7, 2011
7,767
نام
Bahram
حالا که سعی داریم تو این تاپیک در خصوص مباحث مفید صحبت کنیم بهتره به بررسی HDMI 2.1 بپردازیم که احتمالا تو چند سال اخیر مثل HDR به یک بخش مهم در کنسول‌ها تبدیل بشه.

اول از همه اکثر TV هایی که ما استفاده می‌کنیم (شاید بتونم بگم ۹۹ درصد) دارای پورت HDMI 2.0 هستند و این یعنی چی؟
HDMI 2.0 از ظرفیت پهنای باند ۱۸ گیگابایت در ثانیه بهره می‌بره و این یعنی این که امکان انتقال اطلاعات در TV ها با این پورت تنها رزولوشن 4K با نرخ فریم ۶۰ و یا رزولوشن 8K با نرخ فریم ۳۰ فریم بر ثانیه است.
HDMI 2.1 از ظرفیت پهنای باند ۴۸ گیگابایت در ثانیه بهره می‌بره و این پهنای باند برای دست یابی به رزولوشن 4K با نرخ فریم 120 فریم و رزلوشن 8K با نرخ فریم ۶۰ فریم بر ثانیه کافی است.
البته تفاوت به همین جا خلاصه نمیشه و امکانات دیگری مثل HDR پویا برای هر فریم، تکنولوژی‌های VRR و QFT که هر دو برای کاهش لگ و تاخیر استفاده خواهند شد و eARC برای دستیابی به سیگنال های صوتی فشرده نشده هم از جمله امکاناتی هستند که تنها از طریق HDMI 2.1 در دسترس هستند.

کنسول‌های PS5 و Xbox Series X هم از امکانات پورت HDMI 2.1 بهره می‌برند و به نظر من خرید یک TV با این پورت یکی از واجبات خریداری یکی از کنسول‌های نسل نهم محسوب میشه.

تا به امروز شاید تنها ۱۰ تا TV بشه پیدا کرد که از این پورت استفاده کردند، اما تا پایان سال ۲۰۲۰ مدل‌های بیشتری با استفاده از این پورت تولید خواهد شد.
بهترین گزینه فکر می‌کنم سری B9 و C9 شرکت LG باشند که از لحاظ قیمت و امکانات از بقیه گزینه‌ها مناسب تر هستند.

منبع

Soheil

Set Free The Devil Inside
کاربر سایت
Sep 5, 2006
4,645
نام
سهيل
بحثی که مبین میکنه تنوع ژانری استدیوهای داخلی ماکروسافت هست که به نظر من هم درسته.

ماکروسافت الان این هارو داره :

Halo : FPS
Gears : TPS
Platformer : Ori
Simulator: Microsoft Flight Simulator
Racing : Forza Motorsport/Horizon
Strategy: AOE/Halo Wars/Gears Tactics
Dungeon crawler : Minecraft Dungeons
Action Adventure: Hellblade/Sea of thieves
RPG: Outer World/ Wasteland

تقریبا تمام سبک ها را ماکروسافت داره پوشش میده الان. فقط بحث کیفیت هست که باید ارتقا بدن. البته توی بعضی سبکها الانم بی رقیبن تقریبا.

پ.ن: Valkyria Chronicles / Yakuza/ Persona اینها همشون بازی ها سگا هستند. والکایری که دو نسخه اخیرش روی Xbox عرضه شده. یاکوزا هم به همین منوال. امکان داره پرسونا هم همینجوری بشه. یا فاینال فانتزی که ناشر ثردپارتی داره هم بعیده انحصاری بمونه. هرچند به نظر من بازی های ژاپنی کلا با اولویت روی پلی استیشن همچنان بیشتر خواهند بود ولی اختلاف کم تر شده و کلا زیاد نمیشه روی ناشرهای ثردپارتی روی انحصاری سازی حساب باز کرد.

Ni-oH

کاربر سایت
Dec 11, 2017
354
حالا که سعی داریم تو این تاپیک در خصوص مباحث مفید صحبت کنیم بهتره به بررسی HDMI 2.1 بپردازیم که احتمالا تو چند سال اخیر مثل HDR به یک بخش مهم در کنسول‌ها تبدیل بشه.

اول از همه اکثر TV هایی که ما استفاده می‌کنیم (شاید بتونم بگم ۹۹ درصد) دارای پورت HDMI 2.0 هستند و این یعنی چی؟
HDMI 2.0 از ظرفیت پهنای باند ۱۸ گیگابایت در ثانیه بهره می‌بره و این یعنی این که امکان انتقال اطلاعات در TV ها با این پورت تنها رزولوشن 4K با نرخ فریم ۶۰ و یا رزولوشن 8K با نرخ فریم ۳۰ فریم بر ثانیه است.
HDMI 2.1 از ظرفیت پهنای باند ۴۸ گیگابایت در ثانیه بهره می‌بره و این پهنای باند برای دست یابی به رزولوشن 4K با نرخ فریم 120 فریم و رزلوشن 8K با نرخ فریم ۶۰ فریم بر ثانیه کافی است.
البته تفاوت به همین جا خلاصه نمیشه و امکانات دیگری مثل HDR پویا برای هر فریم، تکنولوژی‌های VRR و QFT که هر دو برای کاهش لگ و تاخیر استفاده خواهند شد و eARC برای دستیابی به سیگنال های صوتی فشرده نشده هم از جمله امکاناتی هستند که تنها از طریق HDMI 2.1 در دسترس هستند.

کنسول‌های PS5 و Xbox Series X هم از امکانات پورت HDMI 2.1 بهره می‌برند و به نظر من خرید یک TV با این پورت یکی از واجبات خریداری یکی از کنسول‌های نسل نهم محسوب میشه.

تا به امروز شاید تنها ۱۰ تا TV بشه پیدا کرد که از این پورت استفاده کردند، اما تا پایان سال ۲۰۲۰ مدل‌های بیشتری با استفاده از این پورت تولید خواهد شد.
بهترین گزینه فکر می‌کنم سری B9 و C9 شرکت LG باشند که از لحاظ قیمت و امکانات از بقیه گزینه‌ها مناسب تر هستند.

منبع
خیلی عالی شد این بحث رو شروع کردید . اتفاقا برای من خیلی خیلی مهمه . چون احتمالا همه با ورود به نسل جدید ، چالش خرید یه مانیتور یا TV مناسب رو داریم . چون دیگه ورود به دنیای 4K و اینا هستش .

حالا من نظر شخصیم رو از تحقیقاتی که کردم میگم و امیدوارم دوستان کمک کنن .

مانیتوری که من مد نظر دارم ، هم از نظر اقتصادی بررسی کردم که به صرفه ترین باشه ، هم اینکه ویژگیهای مناسب داشته باشه .

ASUS VP28UQG 28 Inch 4K UHD Gaming Monitor
ASUS MG28UQ 28 Inch UHD Gaming Monitor

این دوتا مانیتور با قیمت حدود 6.5 میلیونی .

باتوجه به اینکه 28 اینچ هستن ، که به عقیده من برای تجربه بهتر گیم بخصوص تو بازیهای مولتی و یا حتی داستانی بالاتر از این سایز دیگه مناسب نیست و زاویه دید کافی و تسلط رو روی صحنه نداری .
کاملا 4K هستش .
زمان پاسخگویی فوق العاده 1 میلی ثانیه رو داره .
تعداد رنگ و کنتراست در بالاترین حد هست و فک کنم 1000 میلیارد رنگ داره .
ولی ظاهرا اون HDMI 2.1 رو نداره . البته HDR هم نداره ولی باقیه ویژگیهاش در حد بهترین هستند

s.snake2

کاربر سایت
Jul 29, 2011
738
نام
هادی
بحثی که مبین میکنه تنوع ژانری استدیوهای داخلی ماکروسافت هست که به نظر من هم درسته.

ماکروسافت الان این هارو داره :

Halo : FPS
Gears : TPS
Platformer : Ori
Simulator: Microsoft Flight Simulator
Racing : Forza Motorsport/Horizon
Strategy: AOE/Halo Wars/Gears Tactics
Dungeon crawler : Minecraft Dungeons
Action Adventure: Hellblade/Sea of thieves
RPG: Outer World/ Wasteland

تقریبا تمام سبک ها را ماکروسافت داره پوشش میده الان. فقط بحث کیفیت هست که باید ارتقا بدن. البته توی بعضی سبکها الانم بی رقیبن تقریبا.

پ.ن: Valkyria Chronicles / Yakuza/ Persona اینها همشون بازی ها سگا هستند. والکایری که دو نسخه اخیرش روی Xbox عرضه شده. یاکوزا هم به همین منوال. امکان داره پرسونا هم همینجوری بشه. یا فاینال فانتزی که ناشر ثردپارتی داره هم بعیده انحصاری بمونه. هرچند به نظر من بازی های ژاپنی کلا با اولویت روی پلی استیشن همچنان بیشتر خواهند بود ولی اختلاف کم تر شده و کلا زیاد نمیشه روی ناشرهای ثردپارتی روی انحصاری سازی حساب باز کرد.
اگر بحث‌ سر عناوینی باشه که روی کنسول رقیب موجود نباشن از این لیستی که نوشتین minecraft, outer worlds, wasteland و حتی اگر بخوایم سختگیرانه حساب کنیمori هم حذف میشه. تهش چیزی نمیمونه :D.
یک نکته ای که این وسط وجود داره سونی و مایکروسافت و نینتندو جدا از تنوع سبک باید به فکر فروش کنسولشون باشن و ببینن بازیباز ها دنبال چی میگردن وگرنه با همین فرمون میشه نینتندو رو متهم کرد فقط ماریو داره در حالیکه واقعا اینطور نیست. سونی و نینتندو راه جذب مشتری رو یاد گرفتن این وسط مایکروسافت به نظرم خیلی راه درستی نمیره و واقعا بعضی از بازیهاش هیچ کمکی به فروش کنسول نمیکنن. مثلا فکر نمیکنم اونقدر باشن کسانی که بگن واو ویستلند یا بازی بعدی inxile روی ایکس باکسه پس من باید بخرم کنسولشو کما اینکه فروش این بازی ها هم این نکته رو نشون میده. هر چند هم سونی و هم نینتندو تنوع سبک بالایی دارن فقط چون دوربینشون از پشت، کاراکتر هست دلیل بر هم سبکیشون نیست:D

vaan 2

کاربر سایت
Dec 20, 2009
16,033
نام
مازیار
سلام و خداحافظ

برای اخبار و شایعات و گفتگو راجع به ps5 و xbox تاپیک های مجزا هست مثل این

اطلاعات رسمی و شایعات PlayStation 5

من چیز قابل مقایسه ای بین دو پلتفرم نمی‌بینیم نه تو گذشته نه آینده و نه حتی برنامه ها و سیاست هاشون

stanley

کاربر سایت
Nov 24, 2013
3,617
در بین بحث هاتون فاکتوری که داره خیلی مهم میشه هزینه ی بازی کردن و برای ما دلاره! من قبلا (دلار ١٢تومن) برنامه ریزی کرده بودم که هر دو کنسول نسل بعد رو روز لانچ تهیه کنم ولی حالا با بالا رفتن قیمت دلار و ورودش به کانال ١٧ تومن و احتمالا اوج گیریش تا ٢٠هزار تومن خرید یک دونه اش هم سخت شده!. غیر از خود کنسول ها تهیه بازی با دلار بالا و قیمت نهایی بازهم معضلی هست که باید باهاش دستو پنجه نرم کنیم. با احتمال دلار ٢٠هزار تومن و کنسول های بالای ١٣م تومن ، بازی ها هم به نزدیک ١/۵ تا ٢م تومن میرسن! مبلغی که نتنها خرید بازیهای نو بلکه احتمالا بازار بازی های دسته ی دوم هم تحت شعاع قیمت ها قرار بگیره و دیگه مثل سابق نشه براحتی خریدو فروش انجام داد و نتیجتا بازیها توی بازار خیلی کم خواهد بود.(ایضا بازی های دیجیتالی) اینجاست که دسترسی به بازیها هم مهم میشن. با توجه به وضعیت معیشتی،درامدها و اقتصاد بد کشوری که هر روز هم داره بدتر میشه از ته قلب امیدوارم کنسول ها هک بشن! اما از طرفی سرویس هایی مثل گیم پس و psnow ( که تا اونجایی که متوجه شدم خرید اشتراکش برای ما ایرانی ها نسبت به گیم پس سخت تره ) تاثیرشون بیش از پیش برای ما قابل اهمیت میشه. از طرف دیگه امیدوارم مایکروسافت کنسول میان رده ی خودشو هم معرفی کنه که بشه با قیمت معقول تر بازیهای نسل بعد رو با یک کیفیت قابل قبولی بازی کرد. من خودم شخصا خیلی دوست داشتم برای شروع نسل بعد بتونم بازیها رو با بهترین کیفیت ممکن اجرا کنم یعنی جدا از تهیه کنسول بتونم یک tv مناسب هم خریداری کنم اما باتوجه به این قیمت ها فعلا قید خرید tv رو باید زد. به هرحال دغدغه ی خود من بیشتر دسترسی به بازیهای نسل بعده که باید دید کدوم کنسول این کار رو برای من راحتر میکنن.

Sobhan_23

کاربر سایت
May 31, 2009
4,163
نام
سبحان
قوانین تاپیک کلا جوریه که نمیشه بحث خاصی کرد :D
مثلا اون قانون که گفته در مورد گذشته کنسولا کسی نباید حرف بزنه اصلا جور در نمیاد چون طبیعتا خیلیا با در نظر گرفتن گذشته کنسول و ip هایی که داره اقدام به خرید کنسول میکنن
اگه بخوایم مقایسه کنیم کنسول ها رو به صورت خلاصه مقایشسون اینه
کنسول xsx دارای gpu و cpu قوی تری هست
کنسول ps5 دارای ssd پر سرعت تری هست
بقیه مشخصاتشون هم تقریبا یکیه
تموم :D

artour-2198

کاربر سایت
Mar 18, 2013
405
نام
علیرضا
XBOX رو اون وقت باید با PC هم جمع ببندی... بازم به نظرم تو ژانرهای ARPG کلی بازی خوف دارند... همین Wastelands و آبسیدین و Divinity و... کلی خرشون راه میره تو ژانر. من خودم JRPG ها رو اساسا ترجیح میدم ولی تو این یه مورد نمیشه گفت ایکس باکس کم کاری کرده یا ضعیفه
منتها دیگه خودتم یک کم عدل علی رو به کار بگیر دیگه :D... سونی 4 نسله خونه JRPG های گندست (اگه کنسول های دستی نینتندو رو فاکتور بگیریم) طبیعیه تو این ژانر حرف بیشتری بزنه. عملا RPG رو دو شاخه کنیم یه شاخه اش همیشه دور و ور سونی عین پروانه می چرخیدن :D اون یه نصفه دیگه هم همیشه رو PC بودن. مایکروسافت داره اون ور رو جذب خودش می کنه. به نظرم موفق بوده. تازه این وسط یه سری کار مثل Nier:Automata هم تونسته بیاره رو پلتفرمش

من نمیگم هم سطح پلی استیشن شدن تو این مدت کوتاه پروژه شون... ولی اون قدر جلو رفتن که این جا واقعا یه بحث قیاسی رخ بده

====

این مزخرفات به کنار
والکایریا حداقل تا جایی که من بازی کردم نسخه 4 شو خیییییلی تاکتیکال ـه تا RPG...
اصن مثل FF Tactics و Fire Emblem نیست که بهش برچسب TRPG بچسبونم... یه خورده بخش های اسلحه ها و چینش قطعات تانک هاش رول پلی داره ولی فقط همین. کلاس کاراکترها ثابته مرد... چجوری بازی ای که همه شخصیت ها محدود به یه کلاس اند تا آخر بازی RPG ـه آخه :D... خفن ترین چیزهایی که تو بازی آزاد می کنی Order هان که کامل جنبه تاکتیکی دارن

والکایریا شاید یکی از خفن ترین و خاص ترین بازی های تاکتیکال باشه ولی TRPG...؟ :-? Naaah
نشد دیگه !!! چرا باید PC هارو بریزیم تو اکس باکس ها ؟:D اگه بازی ها روی استور خود مایکرو بودن حالا منطقیه ولی استیم ؟ Hell no
در کل آقاجان من نگفتم مایکرو توی ساخت بازیهای نقش آفرینی ضعیفه که ( بجز JRPG ) من در جواب اون دوستمون که گفت اکس باکس خانه ی بازیهای نقش آفرینی هست گفتم خیر به فلان دلیل نیست ! درضمن من برای نسل بعد از مایکرو یه lost odyssey تپل میخوام از همین الان گفته باشم :D

اون Valkyria Chronicles هم اوکی من زیاد اصراری رو RPG بودنش ندارم ولی BB و HZD که دیگه 100% هستند حاللا کم و زیادشو دیگه کار ندارم !

Adam

عضو تحریریه
Jun 27, 2009
4,605
نام
alireza

منبع
ممنون بابت بحث در این مورد...
این موردی که میخوام بگم رو قبلا هم تو یه تاپیک دیگه گفتم
چیزی که شما بزرگوار پیشنهتد دادی برای خرید تلوزیون های اولد ال جی هستند...توی تبلیغات خیلی عالی هستند ولی در عمل نه....تکنولوژی اولد بهترین کیفیت رو داره قبول و در مبحث hdr هم کافیه ۷۰۰-۸۰۰ نیت...وای یه مشکلی داره که کلا ارزش خریدش رو زیر سوال میبیره....سوختگی تصویر (بهترش ماندگاری) ...من c7 دارم..اوایلش خیلی راضی بودم ولی وختی سوختگی داد کلا نظرم عوض شد
اولا بگم که هرکی از اولد میخره حتما حتما با‌گارانتی شرکت معتبر‌مثل گلدیران بخره چون خیلی سوختگی میده به خصوص برای بازی...
در مورد من ۵ ماه طول کشید تا پنل جایگزین بیاد...۱۰ بار اومدن تست کردن که یه ایرادی پیدا کنن تا از گارانتیم خارج بشم ولی نتونستن...ولی اخرش رفتن شرکت گلدیران تو تهران...
حرفی که به من زدن: چون ما تو شرایط سیاسی بسیار بدی هستیم کلا معلوم نیست که تا کی بتونیم از ال جی پنل بگیریم...پس به هیچ عنوان بازی کامپیوتری بازی نکن ...در درجه دوم فوتبال هم تماشا نکن..(من دقیقا برای همین موارد tvخریده بودن)
خلاصه گفتم که ریسک بسیار بسیار زیادی در ایران داره خرید اولد

Z-fan

▲‌ Triforce of Wisdom ▲
ناظم انجمن
Jul 10, 2013
12,378
نام
سید محمد حسین
نشد دیگه !!! چرا باید PC هارو بریزیم تو اکس باکس ها ؟:D اگه بازی ها روی استور خود مایکرو بودن حالا منطقیه ولی استیم ؟ Hell no
در کل آقاجان من نگفتم مایکرو توی ساخت بازیهای نقش آفرینی ضعیفه که ( بجز JRPG ) من در جواب اون دوستمون که گفت اکس باکس خانه ی بازیهای نقش آفرینی هست گفتم خیر به فلان دلیل نیست ! درضمن من برای نسل بعد از مایکرو یه lost odyssey تپل میخوام از همین الان گفته باشم :D

اون Valkyria Chronicles هم اوکی من زیاد اصراری رو RPG بودنش ندارم ولی BB و HZD که دیگه 100% هستند حاللا کم و زیادشو دیگه کار ندارم !

ویت... من درست دنبال نکردم، یکی این جا گفته XBOX خونه RPG هاست؟ :D
خو جوک گفته خدای :D به زور خونه Western RPG هاست

BB و بقیه رو یادم نمیاد چیزی گفته باشم... اون ها رگ RPG شون کلفته. HZD هم حوصله بحث ندارم... اگه اون RPG ـه... نصف اکشن ادونچرهای دیگه ای هم که من زدم احتمالا RPG اند :-? منتها سونی تو سایتش زده Action-RPG ـه... به نامگذاری اشتباهشون احترام میذارم 8-| (آخرش من نظرم اینه یه فاصله معناداری بین Action و RPG تو این Action-RPG نوشتنه)

Bahram

Alan, Wake Up
مدیر انجمن
Sep 7, 2011
7,767
نام
Bahram
ممنون بابت بحث در این مورد...
این موردی که میخوام بگم رو قبلا هم تو یه تاپیک دیگه گفتم
چیزی که شما بزرگوار پیشنهتد دادی برای خرید تلوزیون های اولد ال جی هستند...توی تبلیغات خیلی عالی هستند ولی در عمل نه....تکنولوژی اولد بهترین کیفیت رو داره قبول و در مبحث hdr هم کافیه ۷۰۰-۸۰۰ نیت...وای یه مشکلی داره که کلا ارزش خریدش رو زیر سوال میبیره....سوختگی تصویر (بهترش ماندگاری) ...من c7 دارم..اوایلش خیلی راضی بودم ولی وختی سوختگی داد کلا نظرم عوض شد
اولا بگم که هرکی از اولد میخره حتما حتما با‌گارانتی شرکت معتبر‌مثل گلدیران بخره چون خیلی سوختگی میده به خصوص برای بازی...
در مورد من ۵ ماه طول کشید تا پنل جایگزین بیاد...۱۰ بار اومدن تست کردن که یه ایرادی پیدا کنن تا از گارانتیم خارج بشم ولی نتونستن...ولی اخرش رفتن شرکت گلدیران تو تهران...
حرفی که به من زدن: چون ما تو شرایط سیاسی بسیار بدی هستیم کلا معلوم نیست که تا کی بتونیم از ال جی پنل بگیریم...پس به هیچ عنوان بازی کامپیوتری بازی نکن ...در درجه دوم فوتبال هم تماشا نکن..(من دقیقا برای همین موارد tvخریده بودن)
خلاصه گفتم که ریسک بسیار بسیار زیادی در ایران داره خرید اولد
تا جایی که شنیدم مدل های 2020 مشکل سوختگی نداشتن و این مشکل مربوط به سری های اولیه هستش‌.
OLED TV Reliability: Burn-In & Lifespan – Get The Facts | LG USA

تو پنل های قدیمی هم این مشکل گزارش شده هم به این شکل نیست که برای همه پیش بیاد. البته تو QLED ها شرکت سامسونگ باز این مشکل خیلی کمتر بوده، اما خب کیفیت LG گویا بهتره تو مدل های موجود.

خیلی عالی شد این بحث رو شروع کردید . اتفاقا برای من خیلی خیلی مهمه . چون احتمالا همه با ورود به نسل جدید ، چالش خرید یه مانیتور یا TV مناسب رو داریم . چون دیگه ورود به دنیای 4K و اینا هستش .

حالا من نظر شخصیم رو از تحقیقاتی که کردم میگم و امیدوارم دوستان کمک کنن .

مانیتوری که من مد نظر دارم ، هم از نظر اقتصادی بررسی کردم که به صرفه ترین باشه ، هم اینکه ویژگیهای مناسب داشته باشه .

ASUS VP28UQG 28 Inch 4K UHD Gaming Monitor
ASUS MG28UQ 28 Inch UHD Gaming Monitor

این دوتا مانیتور با قیمت حدود 6.5 میلیونی .

باتوجه به اینکه 28 اینچ هستن ، که به عقیده من برای تجربه بهتر گیم بخصوص تو بازیهای مولتی و یا حتی داستانی بالاتر از این سایز دیگه مناسب نیست و زاویه دید کافی و تسلط رو روی صحنه نداری .
کاملا 4K هستش .
زمان پاسخگویی فوق العاده 1 میلی ثانیه رو داره .
تعداد رنگ و کنتراست در بالاترین حد هست و فک کنم 1000 میلیارد رنگ داره .
ولی ظاهرا اون HDMI 2.1 رو نداره . البته HDR هم نداره ولی باقیه ویژگیهاش در حد بهترین هستند
برای مانیتور گزینه خیلی زیاده و مخصوصا برای انجام بازی های چند نفره و رقابتی بهترین گزینه هستند، اما خب معمولا انتخاب گیمر های کنسولی معمولا TV بوده و برای همین سونی و مایکروسافت هم بیشتر بر روی ویژگی TV ها تمرکز کردن.
اون مانیتور ASUS هم مدل خیلی خوبیه ‌و اتفاقا خودم یک مدت دنبالش بودم اما در نهایت پشیمون شدم :D

کلا من قصدم جسارت به شما نبود..فقط خواستم به همه بگم که این تکنولوژی ریسکش (به خصوص تو ایران) زیاده...دقت بیشتری کنن و اطلاعات بیشتری جمع کنن??
نه منم چیزی نگفتم که، جسارت چرا؟ :D

آخرین ویرایش:

کاربرانی که این قسمت را مشاهده می‌کنند

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
or ثبت‌نام سریع از طریق سرویس‌های زیر