PlayStation Dreams

bc.png
Dreams​
سازنده: Media Molecule​
ناشر: Sony Interactive Entertainment​
پلتفرم: PlayStation 4​
تاریخ عرضه: 16 آوریل 2019​
سبک: Sand Box​
هنگامی که شرکت «مدیا مولکول» در جریان رویداد رونمایی از کنسول پلی‌استیشن 4، تصاویر عجیبی از شخصیت‌هایی که درحال نواختن موسیقی و... نمایش داد، هیچ کس تصور نمی‌کرد که این تصاویر مربوط به عنوانی باشد که در آینده Dreams نامیده می‌شود.​
سپس در مراسم بزرگ E3 سال 2015 بود که شرکت سونی با نمایش این عنوان برای نخستین بار، طرفداران را با یکی از عجیب‌ترین و درعین حال خلاقانه‌ترین آثار ساخته شده روی این پلتفرم آشنا کرد. هدف شما در دریمز ساخت و ساز است و تنها محدودیتی که با آن مواجه می‌شوید، میزان خلاقیت خود خواهد بود! در ادامه به برخی از ویژگی‌های موجود در این اثر می‌پردازیم. این بازی فعلا در Early Access به سر می‌برد. به این معنا که ویژگی‌ها و محتوای آن کامل نبوده و به مرور زمان، چیزهای جدیدی به آن افزوده می‌شود. درحال حاضر برای تهیه این عنوان کافی‌ست تا مبلغی معادل 29.99 دلار بپردازید اما هنگامی که بازی به صورت کامل عرضه شود، هزینه خرید آن به 59.99 دلار افزایش پیدا می‌کند. لازم به ذکر است که خریداران نسخه 30 دلاری بدون پرداخت مبلغی اضافه می‌توانند از ویژگی‌های بازی در هنگام عرضه نهایی استفاده کنند.​
dreams-bc2.jpg
یکی از بخش‌هایی که در بازی اصلی وجود دارد اما به علت ماهیت Early Access دریمز، در نسخه فعلی موجود نیست، بخش داستانی است. طبق صحبت‌های سازنده، این بخش شامل 3 خط داستانی با گیم‌پلی متفاوت و اهدافی تازه می‌شود و به منظور آشنا کردن بازیکن با ویژگی‌های مختلف بازی طراحی خواهد شد. البته نباید انتظار حالت داستانی پیچیده و گسترده‌ای را داشته باشید.​
dreams-bc.png
تمرکز اصلی «دریمز» روی بخش گیم‌پلی است. برای درک بهتر این اثر بد نیست بدانید که دریمز فراتر از یک بازی عمل می‌کند. این عنوان بیشتر شبیه محیطی برای آزمودن خود در زمینه ساخت بازی‌، فیلم، صحنه‌ها و یا به طور کلی، ایده‌هایی‌ست که در ذهن شما می‌گذرد. هرچند که امکان تجربه ساخته‌های دیگران نیز برای شما مهیا شده تا درصورت عدم تمایل به ساخت و ساز، از ساخته‌های دیگران لذت ببرید. برخلاف دیگر ساخته‌ی این تیم، یعنی Little Big Planet، شما در ساخت سبک‌های مختلف محدودیت خاصی ندارید. به ساخت عنوانی اول شخص فکر می‌کنید؟ آیا به تولید فیلم‌های کوتاه علاقه‌مند هستید؟ نواختن موسیقی و ساخت قطعه‌های جدید حرفه شما به حساب می‌آید؟ دریمز پاسخ به تمام این پرسش‌ها را می‌دهد. شما می‌توانید آن چیزی را بسازید که همیشه علاقه داشتید.​
در نگاه اول، ممکن است کنترل و نحوه ساخت و ساز بازی دشوار به نظر برسد، اما این اثر با ارائه روش‌های ساده و قابل فهم، قسمت‌های آموزشی کامل و یک کامیونیتی فعال و همکار، می‌تواند افرادی که حتی علاقه‌ای به این سبک ندارند را نیز جذب کند.​
پرسش و پاسخ
سؤال: تا چه زمانی می‌تونم Dreams رو به قیمت 30 دلار تهیه کنم؟
جواب: مدیامولکول تاریخ دقیقی برای این مورد اعلام نکرده، اما به صراحت گفته که برای مدتی محدود می‌تونید Early Access رو خریداری کنید و بعد از اون، بازی غیر قابل خرید می‌شه تا زمانی که نسخه کامل عرضه بشه.​
سؤال: بعد از خرید نسخه ارلی اکسس، برای تجربه نسخه کامل آیا باید 30 دلار اضافه بپردازم؟
جواب: خیر. درصورت تهیه این نسخه، برای همیشه مالک بازی خواهید شد و تمامی ویژگی‌های جدید را به صورت رایگان دریافت می‌کنید.​
سؤال: من تاحالا بازی نساختم. آیا دریمز نیاز به دانش برنامه نویسی داره؟​
جواب: خیر. دریمز برای همه طراحی شده. حتی اگر علاقه و استعداد ساخت بازی نداشته باشید، این عنوان باعث پیشرفت شما می‌شه.​
سؤال: برای تجربه دریمز حتماً باید کنترلرهای Move و دوربین پلی‌استیشن بخرم؟
جواب: خیر. استفاده از دو مورد یاد شده می‌تواند باعث ایجاد تجربه‌ای متفاوت شود اما با استفاده از کنترلرهای خود کنسول نیز می‌توانید به آسانی از تمامی ویژگی‌های این اثر استفاده کنید.​
با افزوده شدن ویژگی‌های جدید، پست اول آپدیت می‌شود.

با تشکر از کاربر @esm nadaram بابت تصاویر زیبایی که از مرحله ساخته شده خودش فرستاده.

آخرین ویرایش:

FUTURE

Endure & Survive
کاربر سایت
Aug 20, 2014
4,581
نام
Alireza
خب هفته دوم با دریمز هم گذشت...
این هفته بعد از چندتا Tutorial بالاخره استارت یه بازی کوچیک و خیلی ساده‌ی اول شخص رو زدم...البته از اونجایی هر هفته وقت زیادی واسه دریمز نمیتونم اختصاص بدم و بیشتر دارم بازی میکنم تا ساخت و ساز، نمیدونم آخرش چیز درست حسابی میشه یا نه...شاید هفته بعد به اشتراک گذاشتمش. ولی جدی هنوزم باورم نمیشه چقدر سریع میشه ایده‌ها رو توی دریمز به واقعیت تبدیل کرد و چقدر این کار لذت بخشه...قبلا با یونیتی هم سر و کله زدم و اونجا هم اگه یکمی برنامه‌نویسی بدونی، نسبتا سریع میشه یه دموی کوچیک از ایده‌ای که داری پیاده‌سازی کنی ولی تفاوتی که داره اینه که بازیسازی توی دریمز اوج لذته...واسه من که زود حوصله‌ام سر میره و چندان تحمل رابط کاربری و مشکلات این جور انجین‌ها رو ندارم، قشنگ میشه گفت دریمز یه رویاست. اصلا هم نمیخوام یه بازی بسازم که بقیه حالش رو ببرن یا جلب توجه کنم و خودی نشون بدم و غیره...صرفا اینکه ایده‌ی توی ذهنت رو راحت بتونی به واقعیت تبدیل کنی واسه خودت حس خیلی راضی‌کننده‌ای داره و از دریمز هم صرفا همین حس رو میخوام.
========
حالا بریم سراغ بازیایی که این هفته توی دریمز بازی کردم...
بعد از ویدیویی که Pewdiepie واسه بازی ساخت...خیلیا ریختن تو بازی و صرفا دارن meme میسازن تا توی ویدیوی بعدی PDP بازیشون نشون داده بشه...واسه سرگرمی خوبه ولی یکمی باعث میشه بقیه بازیهای خوب و خلاقانه نادیده گرفته بشن...امیدوارم Mm یه فکری به حال این مشکل بکنه...

2020-03-02_210225.jpg

عجیبه ولی این هفته این بازی بیشتر از بقیه باعث شگفتی من شد چون فکر نمیکردم بشه همچین چیزی ساخت...اصلا هم ریسینگ باز مخصوصا از نوع شبیه‌ساز نیستم ولی انتظار نداشتم سازنده‌ی بازی به خودش زحمت ساخت یه تجربه‌ی تقریبا کامل رو داده باشه...دقیقا بازی شبیه‌ساز رالی هستش و منم طبق معمول توی پیچ‌ها میرفتم تو باقالیا :)) واسه راهنمایی‌ها، سازنده صدای خودش رو ضبط کرده بود و توی مسیر کمک می‌کرد، Tutorial کاملی هم داشت واسه کسی که اولین بار میاد سراغ بازی + صداگذاریش هم نسبتا خوب بود. کلا یه مسیر توی بازی بود ولی بازیش تازه روی دریمز منتشر شده و مدام در حال آپدیته...شاید بعدا از بازیهای تاپ دریمز بشه.

2020-03-02_211020.jpg

این رو با پیشنهاد یکی از دوستان رفتم سراغش و از نظر هنری خیلی خفنه...یه بازی معمایی سوم شخص که بنظرم یکمی معماهاش زیادی نامردیه و طول میکشه تا متوجه بشی قراره چی کار کنی ولی از نظر آرت استایل و دیزاین یادآور بازیهایی مثل Ico هستش و میتونه در آینده بازی کاملی بشه.

2020-03-02_210306.jpg

این از اون بازیهایی بود که سازنده‌اش بدون منطق خاصی هر ایده‌ی عجیب‌غریبی که داشته رو ریخته توی بازی و هَمِش زده :D یه جورایی یادآور بازیهای کوجیماست :D کلا از نظر سینمایی و کات‌سین‌هایی که بین بخش‌های گیم‌پلی هست خیلی جالب بود برام.

2020-03-02_210631.jpg

این خاطره‌انگیز‌ترین بازسازی بود که تا حالا توی دریمز دیدم چون سازنده از نظر گرافیک پیکسلی و حرکات لارا کرافت تا حد زیادی به نسخه‌های کلاسیک وفادار بوده...چندتا مرحله متنوع هم داره...از جمله لباس زمستونی لارا و مرحله برفی + دایناسور به یاد قدیما <:-P

2020-03-02_211218.jpg

یکی از ساده‌ترین و در عین حال فان‌ترین بازیهای ساخته شده توی دریمز که خیلی هم هیجان‌انگیزه...با دو تا آنالوگ دسته باید دو تا توپ رو همزمان هدایت کنی...خیلی سادست ولی خیلی بازیش کردم :D اسمم توی Leaderboards هم هست :D

2020-03-02_211055.jpg

اینو اتفاقی توی دریمز دیدم...بازی خیلی راحت میتونه شگفت‌زده‌تون کنه که ساخت یه بازی کارت ریسینگ که تا حدودی لذت بازیهای بزرگ کارتینگ رو داشته باشه توی دریمز چقدر میتونه ساده باشه.

2020-03-02_210754.jpg

یه تیزر و شوکیس گرافیکی خیلی خوب واسه دریمز...واسه اینکه ببینید چقدر محیط‌های واقع‌گرایانه میشه توی دریمز ساخت این رو تجربه کنید حتما. جالبم اینه توی بازی می‌تونید در مقیاس مقدماتی ساخت و ساز کنید و از اسمش هم مشخصه که سبک بازی قراره یه نقش‌آفرینی Survival باشه...از اون بازیهایی هستش که بدجور منتظر ببینم نهایتا به چی تبدیل میشه.

2020-03-02_211134.jpg

این یکی از معروف‌ترین بازیهای دریمز هستش که حتی سونی به عنوان یه بازی که داخل دریمز ساخته شده، براش یه تریلر ساخته و منتشر کرده!
به عنوان یه موجود عظیم‌الجثه و خیلی دوست داشتنی باید بزنید شهر رو نابود کنید...فقط بگم که این از اون بازی گودزیلا 60 دلاری که انحصاری PS4 هم بود، خیلی بهتره :))

2020-03-02_211321.jpg

یه نصیحت بهتون بکنم که هر بازی متن ژاپنی یا چینی داشت، حتما روش کلیک کنین و خودتونو برای چیزای عجیب آماده کنید! یه بازی ترسناک اول شخص + سوم شخص که علاوه بر دو تا زاویه دوربین که راحت میشد عوضش کرد، کلی امکانات اضافی داشت که معمولا توی بازیهای دریمز نمی‌بینیم. منوی کامل واسه متن‌ها و موبایل شخصیت اصلی، امکان سیو اختصاصی...از اونجایی که این صرفا یه دمو هست، تجربه‌ی کوتاهیه و در حد یه معرفیه ولی رنگ‌بندی قرمز و محیط‌های پر از خون و اعضای بدن بازی، حال و هوای وحشتناکی رو درست کرده که میشه با چراغ قوه داخلش با ترس و لرز توش گشت و گذار کرد...این اگه کامل بشه، پتانسیل بالایی داره.

2020-03-02_211008.jpg

این یه اسپین آف از یه بازی با همین اسم JazzPunk هستش و از اتمسفرش خیلی خوشم اومد. یکی از چیزایی که توی بقیه بازیهای دریمز خیلی کم دیدیم NPCها هستن که اینجا بهت واکنش نشون میده و باهات حرف میزنن. این دقیقا از اون تجربه‌هایی هستش که ممکنه توی خواب و رویاها ببینید چون خیلی عجیب غریبه.

2020-03-02_211155.jpg

یک عدد بازی اکشن ایزومتریک با الهاماتی از دارک سولز و از این قبیل بازیا که سیستم مبارزاتش جالبه و Parry کردن یکی از مهمترین مکانیک‌هاش هستش که خیلی هم لذت بخشه استفاده ازش. آخرش یه باس خفن هم داره که مبارزه باهاش بسیار جذابه. فقط اینکه یه سری باگ اذیت‌کننده داشت...

2020-03-02_211254.jpg

این خیلی باحال بود! واضحه بازی در مورد چیه ولی نمیدونم چرا خیلی خندیدم باهاش...یه Target توی بازی هست که باید بزنیش ولی یه سری بادیگارد با هر بدبختی سعی میکنن جلوش وایسن تا تیر بهش نخوره و خودشون قربانی بشن...خودِ هدف هم از پشت درخت‌ها و اشیای توی محیط یواش یواش سعی میکنه فرار کنه...معمولا بازیهای اسنایپر خیلی جدی هستن ولی این چسبید چون خودشو جدی نگرفته بود.

2020-03-02_211420.jpg

یکی از جاه‌طلبانه‌ترین بازیهای دریمز... قشنگ مشخصه چندین ماه روی بازی کار شده...
سازنده‌اش هم اهداف خیلی گنده‌ای براش درنظر گرفته و گفته تا یکی دو سال درگیرش هست. بازی اول شخص هستش و هم عناصر RPG، هم مبارزات و هم مخفی‌کاری داره و بشدت هم روی داستان تمرکز داره. همه عناصر خیلی ساده هستن و یکمی بازی انگار بیش از حد جاه‌طلبانه‌ست ولی به هر حال یکی از اون بازیهایی هستش که حتما پیشنهاد میدم تجربه کنید و واقعا امیدوارم سازنده ادامه بده بازیو.

2020-03-02_211354.jpg

یه بازی ساده دیگه که یکی از دوستان معرفی کردن و از اون بازیهایی هستش که فقط میشه توی پلتفرمی مثل دریمز بازیش کرد و ازش لذت برد چون یه ایده‌ی خیلی خوبی داره که برای مدت کوتاهی میتونه سرگرم کنه ولی واسه منتشر شدن به عنوان یه بازی کامل مناسب نیست.
لو نمیدم قضیه‌اش چیه تا خودتون بعدا تجربش کنید ولی همزمان فان + دهن سرویس کن بود!

2020-03-02_210546.jpg

فایتنیگ ندیده بودم توی دریمز!
یه بازی فایتینگ سه بعدی با شخصیت‌های و استیج‌های قابل انتخاب و متفاوت. گیم‌پلی چندان جالب نیست و نمیشه درست فهمید ضربه‌ها چطور به حریف برخورد میکنه و چه فاصله‌ای باید از حریف داشته باشی ولی به هر حال تا آخرین استیج رفتم و باختم و از تجربش پشیمون نشدم :))

آخرین ویرایش:

esm nadaram

کاربر سایت
Jan 24, 2010
2,676
نام
حسین
نه نیازی به پلاس نیست.
سلام.

میدونم نیستی الان و رخت بستی از این دیوانه خانه.
:D

خودمم جایی هستم به ps4 دسترسی ندارم.

به هر حال:

انتخابات محشر بودن من هورایزن رو بازی کردم خیلی خوشم اومد.

---------

خب خبر جدید : بازی همچنان واسه من فقط با نت همراه اول کار میده متاسفانه.

و خبر مهم بعدی اینکه نینتندو رفته سراغ IP هاش داخل دریمز و اونا رو پاک میکنه.

FUTURE

Endure & Survive
کاربر سایت
Aug 20, 2014
4,581
نام
Alireza
سلام.

میدونم نیستی الان و رخت بستی از این دیوانه خانه.
:D

خودمم جایی هستم به ps4 دسترسی ندارم.

به هر حال:

انتخابات محشر بودن من هورایزن رو بازی کردم خیلی خوشم اومد.

---------

خب خبر جدید : بازی همچنان واسه من فقط با نت همراه اول کار میده متاسفانه.

و خبر مهم بعدی اینکه نینتندو رفته سراغ IP هاش داخل دریمز و اونا رو پاک میکنه.
آخه مثل اینکه هیشکی نیست اینجا...خودمم و خودتی :D
Exodus Machina رو هم یادت نره بازی کنی...یکی از خفن‌ترین بازیهایی بوده که توی دریمز دیدم.
اون بازی داغون منم تجربه کن، حالت بهم میخوره :))

یه خبر خوب دیگه هم از بازی اومده که دارن آماده میشن قابلیت فروش و درآمدزایی از دریمز رو به بازی اضافه کنن...اگه درست یادم باشه الان فعلا برای موزیک ویدیوها و کانسپت آرت‌ها این امکان رو مهیا کردن...احتمالا بعدا واسه بازیها هم قابلیتش رو بزارن. کلا زودتر از چیزی که فکر میکردم دارن این امکان رو به بازی اضافه میکنن و خیلی میتونه ملت رو تشویق کنه بازیهای بزرگتر و وقت‌گیرتر بسازن.

جالبه مدیا مولکول کل برنامه‌های آینده و کلا Road Map بازی رو از طریق Trello به اشتراک گذاشته! : trello.com/b/lQWSrcE4/dreams-roadmap
یه دموی رایگان از بازی هم توی برنامه‌ها هست که همه بتونن امتحان کنن بازیو <:-P

در مورد آنلاین شدن داخل دریمز که مشکلاتی داشت هم یه راهی هست که میشه بدون اینترنت همراه اول و با Adsl وصل شد که اتفاقی متوجهش شدم و عجیب هم هست...
نمیدونم قضیه‌اش چیه ولی فورا به سرورای بازی نمیشه وصل شد...واسه من اینطوری جواب میده که حدود نیم‌ساعت بصورت آفلاین میرم Dream Shaping بعدش که ازش خارج میشم و میام منوی اصلی میبینم بازی آنلاین شده و حالا میشه راحت ساخته‌های بقیه رو بازی کرد و از بقیه امکانات آنلاین استفاده کرد. عجیبه ولی شاید به درد یه نفر خورد.

Syamak8808

کاربر سایت
Sep 6, 2018
304
دو تا مشکل هست اینجا.یکی این نینتندو بی شرف چرا دوست داره آرزوی بازی کردن ماریو رو ببریم تو قبر .سوال بعدی اگر بازیهای داخل دریمز پولی بشن که باز به ضرر ماست .کی پول دلار داره

فرستاده شده از Mi 9Tِ من با Tapatalk

NEXT GEN GAMER

کاربر سایت
Oct 29, 2007
1,023
سلام دوستان باورتون میشه قبل قرنطینه و گرونی دیسک و این داستان ها بازی رو 1 ماه پیش خریدم ولی هنوز فرصت نکردم و سلفونش باز نشده؟!!! :D

یه سوال دوستانی که بازی کردن آیا crash bash رو کسی بازسازی کرده؟:D

• Like
Reactions: FUTURE

esm nadaram

کاربر سایت
Jan 24, 2010
2,676
نام
حسین
سلام دوستان باورتون میشه قبل قرنطینه و گرونی دیسک و این داستان ها بازی رو 1 ماه پیش خریدم ولی هنوز فرصت نکردم و سلفونش باز نشده؟!!! :D

یه سوال دوستانی که بازی کردن آیا crash bash رو کسی بازسازی کرده؟:D
کراش بش رو خیر ولی بندیکوت تا دلت بخواد.

اگه خواستی بازی کنی اول کمپین رو برو.

یه پیام خصوصی هم بده اگه مایل بودی بگم چی بازی کنی که همونجا دسته رو پرت کنی یه طرف و تعظیم کنی جلو دریمز :D

به یک جیزی اونورتر از فوق العاده نمیدونم چی میگن . ولی همون:D

دریمز یک گیم نیست یک دانشگاه هنر و استعداده
آورین آورین :D

اگه دوست داری از بازی‌هایی که بازی کردی بگو واسم

.:miladamiri:.

کاربر سایت
Oct 19, 2012
1,864
نام
میلاد
من هم یه چیزی بذارم اینجا بعد این مدت :D ( فقط توی بازی یک مقدار نور و ... فرق داره و تاریک تره و به نظر خودم بهتر. اینجا که فیلم گرفتم روشن تر شده )

این رو همون اوایل که early access اومده بود ساختم و اینجا گذاشته بودم قبلا ولی خب دوباره میذارم :p

چند وقت بعدش هم این رو ساختم :-"

این یکی هم اسمش jungle ـه و این رو تازه همین چند هفته پیش درست کردم و بیشترین لایک و کامنتی هم که دارم برای اینه و خیلی دوست داشتن :D

این هم همین چند روز پیش بیکار بودم گفتم یه چیزی بسازم و خب حتی share هم نکردمش ولی گفتم اینجا بذارم :-?

Private Creation.png

کلا بیشتر این مدت اگه وقت داشتم روی ساخت محیط و یک صحنه مثل این ها میذاشتم و کار با ابزار بازی رو یاد میگرفتم.
الان که خب خیلی چیز ها رو یاد گرفتم و فکر کنم توی طراحی محیط اینا بهتر شدم , دیگه وقتشه یک بازی دو بعدی بسازم :D

samadi741

کاربر سایت
Sep 23, 2017
716
نام
محمد
دوستان میخواستم بازیو تهیه کنم همچنان با همراه اول و شیر کردن وی پی اان کار میکنه یا خیر؟

Sent from my iPhone using Tapatalk

NERO 7

سرباز ISA ، سر سپرده‌‌ رادك
کاربر سایت
Apr 10, 2011
4,666
میگم این جریان ساخت و ساز فروش محتوا چه مدلی میخواد عمل کنه یعنی پول رو چه جوری قراره به طرف برسونن؟ یا اینکه فقط حالت رتبه و اعتبار و شهرت داره ؟

FUTURE

Endure & Survive
کاربر سایت
Aug 20, 2014
4,581
نام
Alireza
میگم این جریان ساخت و ساز فروش محتوا چه مدلی میخواد عمل کنه یعنی پول رو چه جوری قراره به طرف برسونن؟ یا اینکه فقط حالت رتبه و اعتبار و شهرت داره ؟
اگه درست یادم باشه، فعلا توی مرحله بتا، قضیه اینطوریه که سازنده‌ی محتوا، میتونه اون محتوا (موزیک ویدیو و کانسپت آرت و...) رو از Dreams خروجی بگیره و با اسم خودش بفروشه یا ازش بدون محدودیت استفاده کنه.
اینطوری نیست که توی بازی یه فروشگاه تعبیه کنن تا ملت بتونن ساخته‌های خودشون رو بفروشن و در واقع بازیای داخل دریمز پولی بشه.
دوستان میخواستم بازیو تهیه کنم همچنان با همراه اول و شیر کردن وی پی اان کار میکنه یا خیر؟

Sent from my iPhone using Tapatalk
آره کار میکنه...واسه من با Adsl هم وصل میشه ولی باید صبر کنی و یکمی کنده.

کاربرانی که این قسمت را مشاهده می‌کنند

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
or ثبت‌نام سریع از طریق سرویس‌های زیر