25 کنسول برتر تاریخ از دیدگاه IGN

بهترین کنسول تاریخ به نظر شما

• مجموع رای دهنده‌ها
    274
وضعیت
گفتگو بسته شده و امکان ارسال پاسخ وجود ندارد.

Dinosaur

Loyal Member
Sep 29, 2005
16,990
نام
آریا
سلام !
کنسولهای بازی عمرشون به بیش از 37 سال رسیده و هرکدوم تآثیر خاص خودشون رو روی صنعت بازیهای کامپیوتری گذاشتن. سایت IGN لیست جالبی از 25 کنسول برتر تاریخ تهیه کرده که در نوع خودش جالبه. مطمئنآ تعداد زیادی از این کنسولها برای دوستان ناشناخته هست و این لیست به شناخت اونها کمک میکنه.

25. Magnavox Odyssey
سازنده : Magnavox
تاریخ عرضه : 1972
25consoles_Odyssey.jpg

Magnavox اولین کنسول تاریخ بود , حتی قبل از اینکه Atari Pong عرضه بشه. دستگاهی که ترکیبی از قطعات آنالوگ و دیجیتال بود و راه رو برای ساخت کنسول های بعدی هموار کرد. این کنسول بدون داشتن تصاویر رنگی و حتی بدون داشتن صدا , موفق شد بیشتر از 300 هزار عدد فروش بره. Odyssey از سیستم کارتریجی استفاده میکرد که البته اون موقع بازیها بیشتر شبیه چیپ های کامپیوتری بودند تا کارتریج های رایج کنسولهای بعدی. کنترلرهای Odyssey جعبه هایی با دستگیره کنترل افقی و عمودی بودند که به وسیله سیمی بلند به کنسول متصل می شدند.
Odyssey از یک نظر دیگه هم اولین بود. این کنسول اولین Light Gun کنسولهای خانگی رو عرضه کرد که Shooting Gallery نام داشت. بازیهای این کنسول اکثرآ بازیهایی ساده و فوق العاده خطی مثل Baseball , Basketball و Ski و ... بودند. به دلیل همین سادگی بیش از حد , شرکتهای Third Party بازی ای برای اون نمی ساختند ولی این کنسول باعث شد راه برای کنسولهای بعدی باز شده و به همین دلیل Odyssey جایگاه مخصوص خودش رو در موزه تاریخ ملی آمریکا در واشینگتن داره.

24. Atari Jaguar
سازنده : Atari Corp
تاریخ عرضه : 1993
25consoles_Jaguar.jpg

بعد از شکست Atari 7800 و بعد از نابودی Atari Lynx توسط Game Boy , شرکت Atari آخرین محصول خودش رو به بازار کنسولهای خانگی تقدیم کرد. Atari برگ برنده کنسولش رو در توانایی سخت افزاری می دید. وقتی SNES و SEGA Genesis به تبلیغ در مورد تکنولوژی 16 بیتی خودشون مشغول بودند , Jaguar با سخت افزار فوق العاده قدرتمند 64 بیتی که در نوع خودش اولین بود , وارد میدان شد.
Jaguar علاوه بر داشتن سخت افزاری قوی که بازیهای دو بعدی کنسولهای رقیب رو به راحتی پشت سر میذاشت , کنترلر متفاوتی هم داشت که دارای یک Keypad و دکمه های مخصوص خودش بود و به نوعی راه کنترلرهای کنسولهای Intellivision , Atari 5200 و Colecovision رو ادامه داده بود. همچنین بعدها قطعه ای برای این کنسول ساخته شد که اجازه استفاده از CD رو به بازیکن میداد.
البته Jaguar مدتی بعد رقبای قدرتمندی در زمینه سخت افزار پیدا کرد. Sony و SEGA به ترتیب با کنسولهای Playstation و Saturn و همین طور Panasonic با کنسول CD خور خودش یعنی 3DO به بازار اومدند و خیلی زود به Atari نشون دادند که سخت افزار قوی به تنهایی کاری از پیش نمیبره و مهمتر از اون بازیهای متنوع و زیاد برای هر سلیقه هستند.
حتی همکاری هایی که بین Atari و شرکتهایی چون id Software , Rebellion و بازیسازی مثل Jeff Minter انجام شد هم کمکی به Jaguar نکرد. سوء مدیریت Atari در مورد سخت افزار و بازیها , کمبود تیمهای بازیساز داخلی , ناتوانی در جلب توجه بازیسازان خارجی (Third Party) , بازی فوق العاده بی کیفیت و سطح پایین Cybermorph که همراه کنسول عرضه میشد و همین طور سخت افزار نامناسب و دشوار برای برنامه نویسی از جمله عواملی بودند که دست در دست هم داده و باعث شکست سخت Jaguar شدند.

leonk13

کاربر سایت
Sep 8, 2009
2,151
نام
سجاد
بابا ایول دمتون گرم!
من این وسط یاد جیمز باند میکرو افتادم!
یادمه یه میکروم هم 3 چراغه شد :biggrin1:
ولی نیدونم چرا از سگا زیاد خاطره ندارم!
فقط سونیکش زیاد یادم میاد + یه بازی بود که تو دنیای کمیک بازی میکردیم!
یه نویسنده کمیک بود که یه ابر قهرمان هم بود و یکی از دشمناش واسه اینکه نابودش بکنه میفرستتش توی داستاناش!
خیلی باحال بود یه موش هم داشت!
نینجا سگی یادمه یه مرحله داشت میزدی مرد عنکبوتی رو! که بعد از چند ضربه میشد بتمن!

Skuul

کاربر سایت
Mar 18, 2007
2,990
نام
Milad
بابا ایول دمتون گرم!
من این وسط یاد جیمز باند میکرو افتادم!
یادمه یه میکروم هم 3 چراغه شد :biggrin1:
ولی نیدونم چرا از سگا زیاد خاطره ندارم!
فقط سونیکش زیاد یادم میاد + یه بازی بود که تو دنیای کمیک بازی میکردیم!
یه نویسنده کمیک بود که یه ابر قهرمان هم بود و یکی از دشمناش واسه اینکه نابودش بکنه میفرستتش توی داستاناش!
خیلی باحال بود یه موش هم داشت!
نینجا سگی یادمه یه مرحله داشت میزدی مرد عنکبوتی رو! که بعد از چند ضربه میشد بتمن!
من نمیتونم جلوی خودم رو بگیرم:d
اسمش Comix Zone بود.
واقعا جالب نویسنده کمیکی که خودش وارد کمیکش میشه.اون موشش هم که فوقالعاده:d
ComixZone.png
comix_zone.jpg

test84

کاربر سایت
Aug 22, 2006
4,743
یه بازی بود تو مایه های همین SoR ولی سبک قدیمی و شمشیری. توش میشد سوار یه سری موجودا هم شد مثلا مثل اژدها!:biggrin1: اسمشو کسی میدونه؟
پ.ن : حس نوستالژیکم فوران کرده شدید!:biggrin1:

فک میکنم Golden Axe رو میگی.

vivanred

کاربر سایت
Oct 26, 2008
7,163
نام
Alireza
اسمش Comix Zone بود.
ComixZone.png
comix_zone.jpg

بابا چه بازی زیر خاکی رو در آوردی جزو اون بازی های هستش که من خیلی باهاش زمان خودش حال میکردم.:love::cool:

leonk13

کاربر سایت
Sep 8, 2009
2,151
نام
سجاد
اسمش Comix Zone بود.
ComixZone.png
comix_zone.jpg
آره خودش بود ممنون!
تازه یه حرکت داشت کاغذ رو میکند موشک میکرد و پرت میکرد! ولی جونش بدجور کم میشد!
aaaa این بازی خیلی باحال بود!
از اون بازیا بود که که با توجه به عملت عکس العمل داشت!
راستی کسی گربه ملوس تو میکرو یادشه؟!!!!!!!!!!!

Wakashizuma

مدیر سابق
کاربر سایت
Oct 10, 2005
878
نام
Ashkan
اشکان جان ... گل گفتی ... :smile:

اینجا مطمئنا خیلی سن و سالشون قد نمیده ... من اون زمان خیلی از بازی هاش رو داشتم ... پول هفتگی هام رو جمع میکردم میرفتم بازیاش میخریدم ... رو نوار کاست بود ...

بهترین بازی هاش ...اون نینجا هاش بود ( ۳ تا شماره داشت ) ... Indiana Jones و خیلی از شاهکار های اون زمان ...

بهترین سالهای عمرم اون زمان بود ...

یک مجله هم اون زمان بود Computer الان نمیدونم هست ... كه اون زمان راجع به بازی های Commodore مینوشت .... همیشه Walkthrough های بازی های مهم رو اونجا میذاشت ... منم از روشون بازی ها رو تموم میکردم البته انحای كه گیر میکردم ...

لود کردن بازیای کمدور صبر میخواست :D
امیگا البته نسبتا خوب بود سرعت لودش

The Last Ninja هر سه نسخش شاهکار بود. Show of the Beast هم روی امیگا حرف نداشت. یاد Test Drive هم بخیر. Operation Wolf هم که گفتن نمیخواد. Defender of the Crown هم که یکی از محبوب ترین بازیها برای من محسوب میشه. بازیهای خاطره انگیز روی این دو پلتفرم خیلی زیاد بودن

میدونم کدوم مجله رو میگی. یک مجله بود اسمش علم و الکترونیات و کامپیوتر یا همچین چیزایی بود. اما اونی که شما میگی فکر کنم همش dedicated به کودور و امیگا بود و مطالب خیلی کاملی داشت (با اینکه اون موقع از مطالب تکنیکیش اصلا سر در نمی اوردم)

یاد سیستم عامل امیگا هم بخیر (اونو برادرم بیشتر استفاده میکرد)

هیچکدوم از کنسول ها به Commodore 64 و Amiga 500 نمیرسن

PS: من با Atari 2600 هم زیاد بازی کردم ولی به قدر این دو تا برام خاطره انگیز نیست. River Raid محبوب ترین بازی من روی Atari 2600 بود

KHASTE -TANHA

کاربر سایت
Apr 25, 2009
1,012
نام
محمد
بهترین موسیقی تاریخ بازیهای کامپیوتری ماله the last ninja 2 بود.اصلا غیر قابل وصف بود.یادش بخیر.اون موقع پدرم تو مجتمع تجاری قدس( همینی که تو خیابون زرتشت هست )یه غرفه داشت که ما هم بعضی وقتها باهاش میرفتیم و از اونجا نوار کمودور میخریدیم که یه بار ترمیناتورو خریدیم که شامل 20 بازی بود که بهترین نوار کمودور برای من بود چون 20تا بازیش قشنگ بود مخصوصا بازیه renegade.
واقعا یادش بخیر.عمر چه زود میگذره:smile:

maapor

کاربر سایت
May 16, 2009
1,502
به نظر من بهترین کنسول فقط Atari 2600 و بس بازی هایی داشت که بیشترشون به یادماندنی بودند :cheesygri

test84

کاربر سایت
Aug 22, 2006
4,743
بهترین موسیقی تاریخ بازیهای کامپیوتری ماله the last ninja 2 بود.اصلا غیر قابل وصف بود.یادش بخیر.اون موقع پدرم تو مجتمع تجاری قدس( همینی که تو خیابون زرتشت هست )یه غرفه داشت که ما هم بعضی وقتها باهاش میرفتیم و از اونجا نوار کمودور میخریدیم که یه بار ترمیناتورو خریدیم که شامل 20 بازی بود که بهترین نوار کمودور برای من بود چون 20تا بازیش قشنگ بود مخصوصا بازیه renegade.
واقعا یادش بخیر.عمر چه زود میگذره:smile:

عاشقتم.

یه موزیک تو تاپیک Best OSTs گذاشتم که مسلما واست خاطره داره.

Dreadlord

کاربر سایت
Apr 8, 2008
18,099
MK یکی از روبات ها که قرمز بود فکر کنم یک Fatality داشت که زمین رو منفجر میکردهیچ وقت یاد نگرفتم من
نه اون روبات خاکستریه بود که Fatality ـیش یه بمب بود میندخت زمین بعد از دور کره زمینو نشون میداد که کلهم منفجر میشد!!:biggrin1:
منم اون موقع هنوز Fatality هاشونو بلد نبودم. چند سال بعد که PS1 گرفتم یه کتاب رمز هم باهاش گرفتم که تو اون لیست تمام Fatality های کامبت سگا هم زده بود. بعد از رو اون دیگه همرو یاد گرفتم. (خسته نباشم واقعا:biggrin1:)
آخ زدی وسط خال!
خودشه. من انقدر از این بازی میترسیدم!!:biggrin1: غولهاش واسه سن من خیلی ترسناک بود!:biggrin1: البته آهنگاشم همچینین.:-" اینم چندتا عکسش:love:
Golden-Axe-1.jpg

85661-1.jpg

golden-axe-virtual-console-20070130050840807_640w.jpg

با این که یه کم میترسیدم از این بازی (:biggrin1:) ولی دوبار تا آخرش رفتم. خیلی زیبا و البته سخت بود.

ویرایش :
الان دو ساعت فکر کردم تازه Comix Zone رو یادم اومد! ولی چیز خیلی زیادی یادم نیست ازش. فقط یادمه اولین بازی بود که Inventory داشت و میشد آیتما رو عوض کرد. (البته اولین بازی اینجوری بود که من بازی کردم) فکری هم بود. ولی مرحله هاشو خیلی یادم نمیاد. فقط میدونم اینجوری بود که هر مرحلش پر مانع بود که باید با چیزایی که داشتی (مثل همین موشه) رد کنی مراحلو. ولی میگم در کل خیلی یادم نیستش.
موضوع مهم اینه که من 90% بازیای جنسیس رو بازی کردم.:biggrin1: نمیدونم چرا دست رو هرچی میزارید من یادمه!!:biggrin1:

آخرین ویرایش:

Rover

کاربر سایت
Oct 11, 2007
1,059
نام
Vahid
حتی یه نفر به Nintendo Wii رای نداده:biggrin1:

r.t.1.n

کاربر سایت
Dec 4, 2008
2,935
نام
آرتین
بچه ها من در به در دنبال یه بازی تو دوران بچگی بازی با فامیلی گیم اوون موقع یا همین NES هستم اسم بازی رو نمیدونم شما ببینید میشناسید
ما بهش میگفتیم فوتبال مبارزه ای آدماش همه چشم درشت بودن تو بازی مثلا اگه قدرتی شوت میکردی توپ قرمز میشد میخورد به هر کسی بازیکنا بسته به قدرت ضربه پرتاب نه میرفتن هوا:laughing: بعد وسط بازی مثلا ممکن بود یه دفعه داری حمله میکنی به تیم رعد و برق بزنه به بازیکن دفاع تیم مقابل راحت بری گل بزنی یا وسط بازی یه دفعه گرد باد میومد چند تا از بازیکنا رو میبرد :laughing: چند دقیقه دو باره مینداختشون تو زمین توروخدا هر کی میدونه دریغ نکنه اسمشو بگه یه لینکی دانلودی چیزی از این بازی خیلی خاطره دارم بدجور دنبال اسمشم

Xavi

کاربر سایت
May 29, 2009
624
نام
فرشاد
بچه ها من در به در دنبال یه بازی تو دوران بچگی بازی با فامیلی گیم اوون موقع یا همین NES هستم اسم بازی رو نمیدونم شما ببینید میشناسید
ما بهش میگفتیم فوتبال مبارزه ای آدماش همه چشم درشت بودن تو بازی مثلا اگه قدرتی شوت میکردی توپ قرمز میشد میخورد به هر کسی بازیکنا بسته به قدرت ضربه پرتاب نه میرفتن هوا:laughing: بعد وسط بازی مثلا ممکن بود یه دفعه داری حمله میکنی به تیم رعد و برق بزنه به بازیکن دفاع تیم مقابل راحت بری گل بزنی یا وسط بازی یه دفعه گرد باد میومد چند تا از بازیکنا رو میبرد :laughing: چند دقیقه دو باره مینداختشون تو زمین توروخدا هر کی میدونه دریغ نکنه اسمشو بگه یه لینکی دانلودی چیزی از این بازی خیلی خاطره دارم بدجور دنبال اسمشم
انایی که تو گفتی که شبیه فوتبالیست های میکرو هست حالا نمیدونم اونه یا نه

Version 7

کاربر سایت
Dec 16, 2007
444
ضمن احترام به این 25 انتخاب... به نظر من انتخاب X360 بالاتر از Playstation (اولین پلی استیشن رو میگم) خیلی کم لُطفیه...
بدون شک اولین پلی استیشن باید جایگاه بالاتری از X360 داشته باشه و ماندگارتر هم خواهد بود و اثرات فوق العاده ای بر این صنعت و سرگرمی گذاشته...

r.t.1.n

کاربر سایت
Dec 4, 2008
2,935
نام
آرتین
انایی که تو گفتی که شبیه فوتبالیست های میکرو هست حالا نمیدونم اونه یا نه

نه نه فوتبالیستا اوون که فقط نماش از جلوی بازیکن بود فوتبالیستا من دو تا ازش داشتم که مال شرکت تکمو هم بودن ولی این فوتبال جنگی نمای از بالا مثل نرمال پرو داشت کلا جنگی بود

وضعیت
گفتگو بسته شده و امکان ارسال پاسخ وجود ندارد.

کاربرانی که این قسمت را مشاهده می‌کنند

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
or ثبت‌نام سریع از طریق سرویس‌های زیر