معرفی و گفتگو درباره بازیهای قدیمی (Retro) (پست اول تاپیک حتما خوانده شود)

محبوب ترین کنسول خانگی کلاسیک

• Atari 2600

• NES

• Sega Genesis

• Super Nintendo

• Sega Saturn

• Playstation 1

• Nintendo 64

• Dreamcast

• Playstation 2

• Gamecube

• XBOX

Results are only viewable after voting.

Little John

کاربر سایت
Apr 13, 2009
4,608
همونی که عکسش روی پروفایل من بود برای مدت ها میگی 😁

کاور نسخه mega drive از نظر سلیقه من خوشگلتره

7c4d34ae8be35f5877fc173db7bda1bd.jpg

Jurassic_Park_%28Sega_game%29.jpg

37186--jurassic-park-rampage-edition.png
خودشه

Dark_Souls

کاربر سایت
Dec 26, 2021
513
نام
علی
یادش بخیر شورش در شهر 2 واقعا عالی بود ! یادم میاد بچه بودم تقریبا 30 سال پیش تریپ مکس می گرفتم دور خودم تو واقعیت انگار قدرتی دارم می زنم و می چرخیدم فکر می کردم واقعا خبری هست :D :D :D کیا از این خاطرات دارند ... خودتون رو لو بدید! :D

Attachments

• download (1).jpg
    download (1).jpg
    25.2 KB · مشاهده: 15

highlight

کاربر سایت
May 17, 2007
1,040
واااای چقدر این بازی رو دوست داشتم😍
یادش بخیر وقتی secret پیدا میکردی و با لحن مخصوص می گفتش.
اون آهنگ که مخصوص مرحله جایزه بود و یهو در اوج آرامش می ترسوندت:

آهنگ اتاق جایزه

کلا معرکه بود این بازی. خیلی خاطره دارم از این بازی.

highlight

کاربر سایت
May 17, 2007
1,040
آقا میخوام parasite eve 2 رو به یاده قدیما بخرم جایی رو می‌شناسید داشته باشه کاملش رو
چون بعضی دیسک های الان یا یه جایی گیر میکنه یا دیسک دو اجرا نمیشه
جایی رو می‌شناسید
همون طور که احسان جان گفت گیر آوردن دیسک‌های این بازی‌ها اون هم کپی و بدون ایراد شاید مشکل باشه.
اما راحت می تونید اونها رو دانلود کنید و با شبیه ساز مربوطه در کامپیوتر یا گوشی با امکانات بسیار بیشتر اجرا کنید:

بازیهای پلی استیشن 1: سری Parasite Eve

Silvio dante

کاربر سایت
Jun 11, 2022
52
همون طور که احسان جان گفت گیر آوردن دیسک‌های این بازی‌ها اون هم کپی و بدون ایراد شاید مشکل باشه.
اما راحت می تونید اونها رو دانلود کنید و با شبیه ساز مربوطه در کامپیوتر یا گوشی با امکانات بسیار بیشتر اجرا کنید:

بازیهای پلی استیشن 1: سری Parasite Eve

دمت گرم داداش
فقط من توی این کار آماتورم بدجور
میشه بهم بگی بعد از اینکه دانلود کردم چطوری روی cd بریزم که راحت روی ps2 اجرا بشه؟
فایل دانلودی رو باید توی پوشه خاصی بریزم و اینکه با چه سرعتی رایت بشه روی cd
یه توضیح میدی در این موارد قدم به قدم

highlight

کاربر سایت
May 17, 2007
1,040
دمت گرم داداش
فقط من توی این کار آماتورم بدجور
میشه بهم بگی بعد از اینکه دانلود کردم چطوری روی cd بریزم که راحت روی ps2 اجرا بشه؟
فایل دانلودی رو باید توی پوشه خاصی بریزم و اینکه با چه سرعتی رایت بشه روی cd
یه توضیح میدی در این موارد قدم به قدم
خواهش میکنم.چندین سال هستش که دیگه دیسک رایت نکردم اما برای ps1 معمولا در رایت بازی‌ها باید از پایین ترین سرعت رایتر استفاده بشه. رایتر قدیمی و خوب اگر باشه با سرعت 1x هم داره اما رایترهای جدیدتر از 16x پایین تر معمولا گزینه ای ندارند و اون نرم افزارهای رایت کردن هم اگر احیانا عدد رایت پایین تر رو هم با رایترهای جدید نشون بدن باز هم رایت با سرعت پایه رایتر انجام میشه. البته بماند که یادم هست با 16x هم رایت کرده بودم کنسول خونده بود. بستگی به لنز دستگاه داره.
فایلهای بازی‌ها معمولا پس از خارج کردن فایل بازی از حالت فشرده چیزی به شکل
Iso
Bin Cue
یا فایلهای متناسب با برنامه کلون هستند.
انواع برنامه هایی که قبلا برای رایت بازی‌ها استفاده میکردیم:
الکل ۱۲۰%
کلون (همون که آرم گوسفند داره)
Isoburn
و چیزهایی از این دست بودند. کلا هر برنامه رایت که بتونه فرمت بازی رو بخونه مناسب خواهد بود.
بین اینها یادمه برنامه الکل دارای گزینه های پیش فرض رایت بازی‌های کنسول ها بود که پلی استیشن ۱ رو هم برای بازی‌های این کنسول داشت. در برنامه در قسمت انتخاب فایل رایتی، آدرس فایل استخراج شده بازی که یکی از فرمتهای بالا هستش رو بده و گزینه پلی استیشن ۱ رو انتخاب کن. پایین ترین سرعتی که رایتر اجازه میده رو هم انتخاب و بعد رایت. گزینه های آنچنانی دیگه ای نداره.
موفق باشی

Silvio dante

کاربر سایت
Jun 11, 2022
52
خواهش میکنم.چندین سال هستش که دیگه دیسک رایت نکردم اما برای ps1 معمولا در رایت بازی‌ها باید از پایین ترین سرعت رایتر استفاده بشه. رایتر قدیمی و خوب اگر باشه با سرعت 1x هم داره اما رایترهای جدیدتر از 16x پایین تر معمولا گزینه ای ندارند و اون نرم افزارهای رایت کردن هم اگر احیانا عدد رایت پایین تر رو هم با رایترهای جدید نشون بدن باز هم رایت با سرعت پایه رایتر انجام میشه. البته بماند که یادم هست با 16x هم رایت کرده بودم کنسول خونده بود. بستگی به لنز دستگاه داره.
فایلهای بازی‌ها معمولا پس از خارج کردن فایل بازی از حالت فشرده چیزی به شکل
Iso
Bin Cue
یا فایلهای متناسب با برنامه کلون هستند.
انواع برنامه هایی که قبلا برای رایت بازی‌ها استفاده میکردیم:
الکل ۱۲۰%
کلون (همون که آرم گوسفند داره)
Isoburn
و چیزهایی از این دست بودند. کلا هر برنامه رایت که بتونه فرمت بازی رو بخونه مناسب خواهد بود.
بین اینها یادمه برنامه الکل دارای گزینه های پیش فرض رایت بازی‌های کنسول ها بود که پلی استیشن ۱ رو هم برای بازی‌های این کنسول داشت. در برنامه در قسمت انتخاب فایل رایتی، آدرس فایل استخراج شده بازی که یکی از فرمتهای بالا هستش رو بده و گزینه پلی استیشن ۱ رو انتخاب کن. پایین ترین سرعتی که رایتر اجازه میده رو هم انتخاب و بعد رایت. گزینه های آنچنانی دیگه ای نداره.
موفق باشی
ممنونم ازت

Sega_genesis

کاربر سایت
Apr 27, 2021
931
نام
آن بزرگوار
کنسول بازی Apple Pippin
که خیلی‌ها حتی فکر نکنم بدونن همچین کنسولی وجود داشته

میشه گفت دومین دستگاه سرگرمی اپل می‌تونیم نام ببریم
اما اولین کنسول کاملا رسمی اپل بود

PIPPIN.svg

این کنسول با همکاری Apple Computer و Bandai ساخته و وارد بازار شد
سال عرصه کنسول 1996 بود

از قابلیت ها این کنسول میشه به مولتی مدیا پلیر بودن و ویدیو گیمینگ و اتصال به اینترنت و غیره نامبرد
کل عمر این کنسول بسیار کوتاه بود

u86332_Gold_Pippin_WORLD_06.jpg

Why-the-Apple-PIppin-failed.jpg

copipjp-atmk2.jpg

بازی ها این کنسول به صورت دیسک cd بود
که با @world مشخص می‌شدن

Best-Apple-Bandai-Pippin-Games.jpg

Pzt_Kami

کاربر سایت
Sep 27, 2007
397
نام
کامبیز
@Sega_genesis
این کنسول اپل که معرفی کردی منم به شخصه نمیشناختمش. اتفاقا طراحی جالبی هم داره (یا دستکم من خوشم اومد). جای تاسفه که چندان موفق نبوده. سوالم اینه که شما خودت این دستگاه رو داشتی؟ بیشتر میخوام بدونم ایران هم اومده بوده (ولو به شمار کم) یا خیر؟

• Like
Reactions: Sega_genesis

Sega_genesis

کاربر سایت
Apr 27, 2021
931
نام
آن بزرگوار
@Sega_genesis
این کنسول اپل که معرفی کردی منم به شخصه نمیشناختمش. اتفاقا طراحی جالبی هم داره (یا دستکم من خوشم اومد). جای تاسفه که چندان موفق نبوده. سوالم اینه که شما خودت این دستگاه رو داشتی؟ بیشتر میخوام بدونم ایران هم اومده بوده (ولو به شمار کم) یا خیر؟

ممنونم از اینکه توجه کردی و خوندی نوشتار منو
و بیشتر خوشحالم که مورد توجهت قرار گرفته

ببین یکی از علاقه‌های من تاریخ صنعت گیمه
نظر شخصی خودم رو میگم و شاید اشتباه باشه
به نظر من ۹۸ درصد کنسول‌های تا الان معرفی شده شکست خوردن

خیلی خیلی کنسول داریم که حتی خیلی‌ها از دوستان نمی‌شناسن
تو چند دهه اخیر ، این چند تا کمپانی کنسول سازی که بیشتر ما می‌شناسیم هم نگاه کنی یه کنسول برنده شده بقیه شکست خوردن تو هر نسل
پس کنسول موفق کلاً کم داریم

دلیل‌های زیادی داشته یه کنسول موفق نشده
مثل مشکلاتی در توزیع جهانی
مثل قیمت چون هرچی کنسول بهتر باشه قیمتش میره بالاتر
و شاید جالب باشه تو نگاه کنی اکثر نثرها کنسول‌های ضعیف‌تر و ارزون‌تر برنده نصب شدن
کنسول‌های قوی‌تر و گرون‌تر معمولاً محکوم به شکست بودن

یه مثال میزنم
میکرو سال ۱۹۸۷ تو استرالیا و اتحادیه اروپا و .... عرضه شد
در صورتی که در ۱۹۸۵ اولین کنسول cd خور دنیا که که با فرامین صوتی روشن خاموش می‌شد عرضه شده بود
یا آمیگا سال ۱۹۸۵ عرضه شد که ۳۲ بیتی بود
نه مثل میکرو ۸ بیتی

کنسول‌هایی داریم که واقعاً من ازشون لذت میبرم
مثل amiga cd 32
مثل Philips cd-i
و ......

y265452_IMG_1857-scaled.jpg

این کنسول apple pippin هم دوست داشتنیه

650255113.jpg

m74840077364_2.jpg

نه ، خیلی از کنسول ها تو ایران نیومدن
یا تعداد محدود مثلا مسافری و .... اومدن
اونم معمولاً قشر مرفه می‌آوردند بعد از مدتی که حالا بازیش گیر نمی‌اومد یا هر دلیل دیگه شاید به فرض محال می‌نداختن دور

یادمه یه بار رفته بودیم تو یه مغازه‌ای که کنسول‌های خیلی قدیمی و غیره داشت یه سری کنسول دیدم تو عمرم به چشم ندیده بودم
گفتیم این چیه ؟ گفت این یه زمانی پولدارها آورده بودن تو دست مردم عادی نبود

مثلاً از سری پرطرفدار کنسول دستی گیم بوی چقدر تو ایران کلاً دیدی؟
کنسول دستی سگا گیم گیر یا گیم گار چند بار دیدی؟
یا آتاری لاینکس؟

حالا من philips cd-i هم دیدم تک و توک
چون دست کلکسیونرها هست
قیمت فضایی داره
همچین کنسول هایی به سختی تو ایران گیر میاد و اگر باشه دست مجموعه داراس

آخرین ویرایش:

Pzt_Kami

کاربر سایت
Sep 27, 2007
397
نام
کامبیز
@Sega_genesis
اتفاقا چند سال پیش تو ویکیپدیا لیست کنسولهای ساخته شده رو چک کردم که اتفاقا بسیار بلند بالا هم بود. بقول شما خیلیاشون به نتیجه نرسیدن باوجودیکه شاید حتی از دید تکنولوژیک برتر هم بودن. البته این ناشناخته بودن تنها برای کشورهایی مثل ما نیست و در برخی موارد در خود کشورهایی که محل ساخت این دستگاها هست هم بدلیل تولید و توزیع ناکافی ممکنه ناشناخته باشن. یبار تو یه کانال اینستاگرامی که درباره رترو گیمینگ بود یه کنسولی رو نشون داد که خیلیا تو کامنتا نوشته بودن که همچین چیزی رو اصلا ندیده بودن !

به هر روی ممنون از توضیحات و پستای جالبتون

• Love
Reactions: Sega_genesis

stanley

کاربر سایت
Nov 24, 2013
3,617
رابین ویلیامز عاشق نینتندو و مخصوصا بازی زلدا بود. ویدیوی زیر استند اپ کمدی خیلی باحال از رابین ویلیامز هست که بنظرش نینتندو مثل کوکایین برای بچه ها میمنونه. :D

View attachment 1989 Robin Williams on NES Nintendo Games.mp4

ناگفته نماند این استنداپ کمدی برای سالی هست که دخترش بدنیا اومده. دختر رابین ویلیامز اسمش زلدا ویلیامز هست.:D

کاربرانی که این قسمت را مشاهده می‌کنند

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
or ثبت‌نام سریع از طریق سرویس‌های زیر