مشاوره در امر خرید کارت گرافیک (VGA)

Thonkeyes

کاربر سایت
Jul 11, 2020
4,395
دوستان داشتم بنچمارک های کارت 3050 رو میدیدم واقعا عالیه بیشتر بازی هارو با تنظیمات مکزیمم و رزولیشن 2k با فریم بالا اجرا می کنه حتی عملکرد خوبی هم تو 4k داره
من قصد دارم یکی از کنسول های نسل 9 رو بخرم بنظرتون سیستم 3050 جایگزین بهتری نیست ؟
3050 کارت 1080 هست نه 2k و 4k!

rahyarpaul

کاربر سایت
Mar 17, 2011
10,925
نام
محمد حسین
دوستان ۱۶۶۰ سوپر گیگابایت بدون گارانتی ارزش خرید داره یا ۳۰۵۰ پالیت تک فن با گارانتی؟
پالیت دو فن تو شیراز اصلا نیست.
گارانتی کلا چیز خاصی نیست و معمولا استقفاده نمیشه. ولی تو بحث قدرت 3050 هم بالاتره هم ریتریس داره و هم dlss.
3050 گزینه بهتریه.بعد خرید اینترنتی که هست از تهران بخریداگه مدل خاصی میخواید
دوستان داشتم بنچمارک های کارت 3050 رو میدیدم واقعا عالیه بیشتر بازی هارو با تنظیمات مکزیمم و رزولیشن 2k با فریم بالا اجرا می کنه حتی عملکرد خوبی هم تو 4k داره
من قصد دارم یکی از کنسول های نسل 9 رو بخرم بنظرتون سیستم 3050 جایگزین بهتری نیست ؟
بستگی به خودت داره، که چی بخوای. چه فریمی بخوای و اصلا pc گیمری یا کنسول باز.
باید اونا رو اول مشخص کنی، بعد توجه کنی که همین کنسولها هم نمیتونن رو 4k بازی اجرا کنن و خیلیاشون هم سطح گرافیکشون پایینتره و هم رزولوشنشون.
توقعت رو تو این دو زمینه بیاری پایین و با بازیها خودت تطبیق بدی و تنظیماتو به زمانش بکشی پایین، با فناوری آپ اسکیل میتونه کارتو راه بندازه.
ولی توقعت معقول باید باشه.اگه یه بازی هم 1080 مجبور شدی بری،نخوره تو ذوقت

آخرین ویرایش:

Pitbull

کاربر سایت
May 12, 2011
174
نام
مهرزاد
گارانتی کلا چیز خاصی نیست و معمولا استقفاده نمیشه. ولی تو بحث قدرت 3050 هم بالاتره هم ریتریس داره و هم dlss.
3050 گزینه بهتریه.بعد خرید اینترنتی که هست از تهران بخریداگه مدل خاصی میخواید

بستگی به خودت داره، که چی بخوای. چه فریمی بخوای و اصلا pc گیمری یا کنسول باز.
باید اونا رو اول مشخص کنی، بعد توجه کنی که همین کنسولها هم نمیتونن رو 4k بازی اجرا کنن و خیلیاشون هم سطح گرافیکشون پایینتره و هم رزولوشنشون.
توقعت رو تو این دو زمینه بیاری پایین و با بازیها خودت تطبیق بدی و تنظیماتو به زمانش بکشی پایین، با فناوری آپ اسکیل میتونه کارتو راه بندازه.
ولی توقعت معقول باید باشه.اگه یه بازی هم 1080 مجبور شدی بری،نخوره تو ذوقت
ممنون بابت پاسخ شما فقط اگه امکانش هست فروشگاه معتبر معرفی کنید تو شیراز کلا مدال ناقصه.

• Like
Reactions: hollywoodtravolta

rahyarpaul

کاربر سایت
Mar 17, 2011
10,925
نام
محمد حسین
ممنون بابت پاسخ شما فقط اگه امکانش هست فروشگاه معتبر معرفی کنید تو شیراز کلا مدال ناقصه.
باید ببینی مدلی که میخوای رو کجا داره و بعد بری سراغ فروشگاهها و اختلاف قیمتم ببینی.
میتونید فروشگاهها رو از emalls چک کنید. مدلها هم چندان تفاوت فاحشی نداره که بگیم x و y تفاوت خیلی خاصی دارن.

mehdy.z

کاربر سایت
Nov 27, 2009
700
نام
Mehdy
جسارت نباشه کاری به سری suprim ندارم ولی سری x trio جزو ضعیف ترین کارت ها بوده از لحاظ کارایی و خنک کنندگی
شما واقعا فکر میکنید پلیت سری ۳۰۰۰ خیلی کارت ضعیفی هستش
برید بررسی های hardware unbox رو ببینید تا متوجه بشید این سری پلیت گل کاشته
اصلا یه چیز بگم خیلی دنبال این عناوین مختلف توی برندهای معروف رو نرید، خودم یه ویدئو توی یوتیوب دیدم که گرافیک 3060 که یکی از پر طرفدارترین گرافیک بین گیمرهاست اومده تقریبا تمامی برندها رو با هم مقایسه کرده که نتیجه ش برای خود من خیلی جالب بود بهتون پیشنهاد میکنم اگه واقعا قصد خرید گرافیک دارین حتما یه نگاه بهش بندازین:

البته در مورد سری 3060ti هم یه مقایسه همینجوری داره،که اونم نتیجه ش جالبه!!

رفقا نظرتون راجع به این کارت چیه؟
PowerColor Radeon RX 6600 XT Red Devil

تو اکثر ریویو ها تعریف کردن از دما و نویز کارت. تو تست Hardware Unboxed این کارت و MSI gaming تقریبا از کارتای 3 فن مثل ROG و XFX و Giga gaming OC بهتر عمل کردن. یوزر ریویو ها هم اکثرا خوب بود ولی بعضیا میگفتم دما بالاس (برعکس ریویو ها که از بقیه مدلا پایینتره - یوتوب). یکی هم تو ردیت نوشته بود این مدل مشکل کویل واین داره.
از نظر قیمتی هم تقریبا یکم از قیمت کارتای پایین رده 3060 مثل پلیت دوال و گینوارد گوست بالاتره. 3060ti باز اختلافش بیشتره (مخصوصا این که کارتای پلیت دوال و گینوارد گوست خیلی داغ کار میکنن و از نظر من جالب نیستن)

View attachment 251935View attachment 251936View attachment 251937View attachment 251938
عزیز از من میشنوی اصلا سراغ سری 6600 و 6700 نرو درسته که 6600xt توی بنچمارک عملا از 3060 قویتره ولی وقتی RT رو روشن کنی در بعضی مواقع حتی تا 40 درصد ضعیف تر از 3060 عمل میکنه!!

توی این ویدئو نحوه عملکرد 3060 و 6600XT رو در هر دو حالت روشن و خاموش بودنRT ببین تا متوجه عمق فاجعه بشی!!
دقیقا بین 3060ti و 6700XT هم این موضوع تکرار میشه!!
قشنگ یادمه عین این قضیه توی سری 5000قدیم ATI و 400قدیم NVIDIA توی تکنولوژی تسلیشن بود،خود من یه 5970 داشتم که بدون تسلیشن حتی 580 GTX رو هم له می‌کرد ولی تا تسلیشن رو مخصوصا توی بازی‌هایی نظیر crysis3 روشن میکردی عملا فریم نابود میشد!!!

آخرین ویرایش:

PsychoX

کاربر سایت
Oct 28, 2018
782
عزیز از من میشنوی اصلا سراغ سری 6600 و 6700 نرو درسته که 6600xt توی بنچمارک عملا از 3060 قویتره ولی وقتی RTX رو روشن کنی در بعضی مواقع حتی تا 40 درصد ضعیف تر از 3060 عمل میکنه!!
توی این ویدئو نحوه عملکرد 3060 و 6600XT رو در هر دو حالت روشن و خاموش بودن RTX ببین تا متوجه عمق فاجعه بشی!!
دقیقا بین 3060ti و 6700XT هم این موضوع تکرار میشه!!
قشنگ یادمه عین این قضیه توی سری 5000قدیم ATI و 400قدیم NVIDIA توی تکنولوژی تسلیشن بود،خود من یه 5970 داشتم که بدون تسلیشن حتی 580 GTX رو هم له می‌کرد ولی تا تسلیشن رو مخصوصا توی بازی‌هایی نظیر crysis3 روشن میکردی عملا فریم نابود میشد!!!
کاملا درست میگی منطقیه ولی خب دو تا نکته هست

نکته اول اینکه منِ خریدار باید به جیبم نگاه کنم که کلا RT به بودجه من نمیخوره. من بخوام 3060 درست و حسابی هم بگیرم باید دو تومن بیشتر از این کارت هزینه کنم که اونم به اصطلاح Raw Performance کمتری داره نسبت به 6600xt
و نکته دوم اینکه من FPS رو ترجیح میدم به quality. تو این مورد هم اگه بازی dlss ساپورت کنه ۳۰۶۰ بهتره (بدون در نظر گرفتن ghosting و ...) ولی خب تو بازیایی که من دارم نصفشون ندارن.

ولی در کل مشکل همون هزینه اضافیه که یکی دو تومن اضافی بدم واسه ۳۰۶۰ وگرنه مشکل هزینه نبود مستقیم میرفتم واسه 3060Ti

سوالم بیشتر درمورد برند پاورکالر و این مدل رد دویل بود رفیق. بازم ممنون این نکته رو گفتی

mehdy.z

کاربر سایت
Nov 27, 2009
700
نام
Mehdy
کاملا درست میگی منطقیه ولی خب دو تا نکته هست

نکته اول اینکه منِ خریدار باید به جیبم نگاه کنم که کلا RT به بودجه من نمیخوره. من بخوام 3060 درست و حسابی هم بگیرم باید دو تومن بیشتر از این کارت هزینه کنم که اونم به اصطلاح Raw Performance کمتری داره نسبت به 6600xt
و نکته دوم اینکه من FPS رو ترجیح میدم به quality. تو این مورد هم اگه بازی dlss ساپورت کنه ۳۰۶۰ بهتره (بدون در نظر گرفتن ghosting و ...) ولی خب تو بازیایی که من دارم نصفشون ندارن.

ولی در کل مشکل همون هزینه اضافیه که یکی دو تومن اضافی بدم واسه ۳۰۶۰ وگرنه مشکل هزینه نبود مستقیم میرفتم واسه 3060Ti

سوالم بیشتر درمورد برند پاورکالر و این مدل رد دویل بود رفیق. بازم ممنون این نکته رو گفتی
خواهش میکنم عزیز.. اول در مورد red devil باید بگم یکی از بهترین سری گرافیک هاست،خودم وقتی قصد خرید 6600xt رو داشتم گزینه اول انتخابم بود چون مدار تغذیه و کولینگش حتی قوی تر از خیلی از مدل‌های برندهای معتبر مثل msi یا gigabyte بود ولی قیمتش واقعا نسبت به بقیه مناسب تره، البته کوئل واینش رو دقیق خبر ندارم فقط نکته اینجاست که معمولا در بین گرافیک های high end هر رده معمولا colorpower همیشه بین اول یا دومین گرافیک برتر اون رده هست ولی چون یه کم گمنام تر هست قیمتش هم معقول تره...... البته مشورت تخصصی رو دوستان اهل فن باید بگن من فقط نظرم رو گفتم..
ولی در رابطه با نکته ای که بالا گفتم فقط یادتون باشه تسلیشنی که بالا مثال زدم در سری اول بازی‌ها انتخابی بود ولی به مرور زمان تبدیل شد به یکی از تنظیمات اصلی بازی مثلا تسلیشن توی خیلی از بازهای جدید دیگه یه گزینه انحصاری نیست و مثلا به طور خودکار از گزینهhigh به بالا فعال میشه... اگه این قضیه در مورد RT هم تکرار بشه بعدا در بازی‌های جدید که RT جزئی از وجود بازی هست ممکنه به مشکل عملکرد بربخوری!!(اگرچه به نظرم حالا حالا ها بعیده این قضیه توی گیم ها اجرا شه.. حداقل تا یکی دو سال آینده!! )
ولی خوب به قول خودتون هم مسئله بودجه هست و هم عملکرد که باید بینشون تعادل برقرار کنی...

آخرین ویرایش:

PsychoX

کاربر سایت
Oct 28, 2018
782
قیمت چند پیدا کردی؟ پاورکالر واقعا از لحاظ کیفیت و کارایی عالیه تو کارتهای ای ام دی. مدل رد دویل هم جزء معدود کارتهایی هست که کانکتور 6+8 پین داره که قدرت اورکلاک کارت رو خیلی بالاتر میبره. 6600 کارت خنک و کم مصرفی هست فقط یکی از بچه‌ها اینجا کارت استریکس خریده بود که ناراضی بود ازش بخاطر صدای زیاد فن که اونم تو همین عکسایی که گذاشتی مشخصه رو 2000 دور میچرخه. من خودم مدل ایکس اف ایکس دارم چند وقت پیش داشتم دووم اترنال بازی میکردم، شاید باورت نشه ولی مصرف کارت اکثر مواقع فقط 50 وات بود اندازه لامپ مهتابی :D عکس پایین رو نگاه کن، دورن فن 21 درصد هست.
در حالت فول لود با کلاک 2607 مگاهرتز خودشو بکشه 125 تا 130 وات مصرف میکنه. یعنی اندازه کارت 1060 GTX مصرف داره ولی سه برابر قویتره.

View attachment 252057

در مورد 3060 و 6600 هم ببین هر کدوم برات ارزونتر تموم میشه همونو بخر. معلوم نیست گرافیکا چقدر دیگه افت قیمت داشته باشن، هر چی کمتر هزینه کنی بهتره. من 21 تومن برای این گرافیک پول دادم، اونموقع 3060 حدود 25 تومن بود. خودت حساب کن دیگه.
ممنون رفیق بابت راهنمایی
قیمتایی که زدن واسه این ۱۶.۵ تا ۱۷
۳۰۶۰ پلیت و گینوارد هم از ۱۵.۵ - ۱۶ شروع میشه
ارزون ترین کارت برند واسه ۳۰۶۰ هم msi gaming از ۱۸.۵

MadysoNx

کاربر سایت
Feb 14, 2019
1,199
نام
نیما
سلام
دوستان گرافیک های خیلی قدیمی هم میشه فروخت؟من ی 560 ti دارم😁
3070ti کدوم برند بگیرم؟ gainwardاوکیه؟
اگر سمت پلیت یا گینوارد میرید (که بنظرم نرید rma خیلی زیادی دارن این دو برند) حتما بالاترین مدلش رو بخرید که تو این مورد Ghost میشه
بنظرم 1-1.5 بیشتر هزینه کنید msi بگیرید اگر اشتباه نکنم میتونین gaming x trio بخرین یا گیمینگ ایکس

hitman68

کاربر سایت
Sep 6, 2011
6,364
دوستان میخوام یه 3060 یا 3060ti بگیرم
برای بازی با کیفیت 1080 آیا 3060 کافیه و تا چند سال جواب میده؟
دوم من اصلا هیچ اطلاعاتی ندارم و نمیدونم کدوم برند خوبه
مثلا تک فنه دو فنه، 8 پین یا 16 پین و...
خلاصه نمیدونم فرقشون چیه و کدوم بهتره
میشه منو برای خرید راهنمایی کنین و اینکه بعد خرید چطور میشه گرافیک تست کرد

mehdy.z

کاربر سایت
Nov 27, 2009
700
نام
Mehdy
سلام دوستان
بین این چند مدل کارت 3060 ti کدوم بهتر هستش و الویت با کدومه:

Asus KO
َAsus Dual
Msi Gaming X
Gigabyte Gaming
Gigabyte Aorus Elite
Palit Dual
Zotac Twin Edge
توی این مدلها با اختلاف Gigabyte Aorus Elite از همه بهتره...
ولی یه چیز هم بگم زیاد دنبال خریدن گرافیک های برند از مدلهای تاپش نباش(مثلا همین asus dual هم کارت رو راه میندازه) چون شش ماه دیگه که ماین اتر بخوابه و اگه دلار هم همین حد و حدود بمونه و بالاتر نره گرافیکی که الان داری 22 میلیون بالاش پول میدی رو دو سال دیگه 5 تومن هم براش مشتری نیست!!!
همین 6 ماهه هم با کم شدن تب ماین قیمت گرافیک نزدیک نصف شده!!
من خرید داشتم معتبر هست با خیال راحت بخرید من یه gtx 1650 خریدم
دوستان تا به حال از سایت آترین کالا خرید داشتید؟
معتبر هست؟
اگر سایت دیگه ای برای خرید گرافیک با قیمت مناسب می شناسید، در اینجا یا خصوصی لطفا معرفی کنید.
برای خرید از یه فروشگاه اینترنتی این سه کار روبکنید:
1-به پروفایل فروشگاه توی ایمالز برین وببینید نظرها چطوره اگه با سابقه و کار درست باشند معمولا نظرات مثبت زیادی ثبت شده...
2-توی اینماد ببینید چند سال فعالیت دارند و از کی تا کی نماد رو داشتند و توی این مدت چند تا شکایت پاسخ داده نشده دارند...
اگه فروشگاه چند ساله فعالیت داره و توی اینماد و ایمالز شکایت خاصی ازشون نشده معمولا میشه با اطمینان ازشون خرید کرد..
3-سر آخر هم حتما بعد از خرید توی ایمالز تجربه خریدتون رو بگذارید تا راهنمایی برای بقیه هم باشه..
دوستان میخوام یه 3060 یا 3060ti بگیرم
برای بازی با کیفیت 1080 آیا 3060 کافیه و تا چند سال جواب میده؟
دوم من اصلا هیچ اطلاعاتی ندارم و نمیدونم کدوم برند خوبه
مثلا تک فنه دو فنه، 8 پین یا 16 پین و...
خلاصه نمیدونم فرقشون چیه و کدوم بهتره
میشه منو برای خرید راهنمایی کنین و اینکه بعد خرید چطور میشه گرافیک تست کرد
من خودم یه 3060ti دارم اگه میخوای توی بازی RT رو فعال کنی برای 1080 یه 3060ti یه غول به تمام معناست...
ولی بدون RT گرافیک 3060 هم برای 1080 تا یکی دو سال آینده راحت جواب میده...اگرچه اگه بخوای RT رو فاکتور بگیری 6600XT نسبت به قیمت انتخاب معقول تریه!!
البته منظورم 60 فریم هست...
برای برند هم دو تا پست بالاتر که من در مورد مقایسه برندها گذاشتم روببین تا حساب دستت بیاد...
اگر سمت پلیت یا گینوارد میرید (که بنظرم نرید rma خیلی زیادی دارن این دو برند) حتما بالاترین مدلش رو بخرید که تو این مورد Ghost میشه
بنظرم 1-1.5 بیشتر هزینه کنید msi بگیرید اگر اشتباه نکنم میتونین gaming x trio بخرین یا گیمینگ ایکس
در واقع سه برند گالاکس،پلیت،گینوارد زیرمجموعه کمپانی مادر Palit Microsystems هستند و هر کدوم با توجه به بازار متفاوت با اسم وبرندهای متفاوت ارائه میشندو بالای 34 ساله که فعالیت دارند.
بازار هدفشون هم بیشتر روسیه و اروپای شرقی هست...در کل اگه به نقدهای یوتیوب سر بزنید قطعاتشون هم به نسبت، کیفیت بدی ندارند مخصوصا در رده های تاپ...

hitman68

کاربر سایت
Sep 6, 2011
6,364
توی این مدلها با اختلاف Gigabyte Aorus Elite از همه بهتره...
ولی یه چیز هم بگم زیاد دنبال خریدن گرافیک های برند از مدلهای تاپش نباش(مثلا همین asus dual هم کارت رو راه میندازه) چون شش ماه دیگه که ماین اتر بخوابه و اگه دلار هم همین حد و حدود بمونه و بالاتر نره گرافیکی که الان داری 22 میلیون بالاش پول میدی رو دو سال دیگه 5 تومن هم براش مشتری نیست!!!
همین 6 ماهه هم با کم شدن تب ماین قیمت گرافیک نزدیک نصف شده!!

برای خرید از یه فروشگاه اینترنتی این سه کار روبکنید:
1-به پروفایل فروشگاه توی ایمالز برین وببینید نظرها چطوره اگه با سابقه و کار درست باشند معمولا نظرات مثبت زیادی ثبت شده...
2-توی اینماد ببینید چند سال فعالیت دارند و از کی تا کی نماد رو داشتند و توی این مدت چند تا شکایت پاسخ داده نشده دارند...
اگه فروشگاه چند ساله فعالیت داره و توی اینماد و ایمالز شکایت خاصی ازشون نشده معمولا میشه با اطمینان ازشون خرید کرد..
3-سر آخر هم حتما بعد از خرید توی ایمالز تجربه خریدتون رو بگذارید تا راهنمایی برای بقیه هم باشه..

من خودم یه 3060ti دارم اگه میخوای توی بازی RT رو فعال کنی برای 1080 یه 3060ti یه غول به تمام معناست...
ولی بدون RT گرافیک 3060 هم برای 1080 تا یکی دو سال آینده راحت جواب میده...اگرچه اگه بخوای RT رو فاکتور بگیری 6600XT نسبت به قیمت انتخاب معقول تریه!!
البته منظورم 60 فریم هست...
برای برند هم دو تا پست بالاتر که من در مورد مقایسه برندها گذاشتم روببین تا حساب دستت بیاد...

در واقع سه برند گالاکس،پلیت،گینوارد زیرمجموعه کمپانی مادر Palit Microsystems هستند و هر کدوم با توجه به بازار متفاوت با اسم وبرندهای متفاوت ارائه میشندو بالای 34 ساله که فعالیت دارند.
بازار هدفشون هم بیشتر روسیه و اروپای شرقی هست...در کل اگه به نقدهای یوتیوب سر بزنید قطعاتشون هم به نسبت، کیفیت بدی ندارند مخصوصا در رده های تاپ...
ممنون دوست عزیز
منظورتون Gigabyte Aorus Elite بود؟
اون دو فن و سه فن ایناش فرقی داره یا کلا همه دو فنه هست؟
در جواب دوستمون گفتی که با تموم شدن ماین اتر قیمتا خیلی کاهشی میشه
خب بقیه ارزها هست. اگه قراره خیلی کاهشی بشه فعلا با گرافیک آنبرد بگذرونم و هیچ عجله ای ندارم

• Like
Reactions: hollywoodtravolta

mehdy.z

کاربر سایت
Nov 27, 2009
700
نام
Mehdy
ممنون دوست عزیز
منظورتون Gigabyte Aorus Elite بود؟
اون دو فن و سه فن ایناش فرقی داره یا کلا همه دو فنه هست؟
در جواب دوستمون گفتی که با تموم شدن ماین اتر قیمتا خیلی کاهشی میشه
خب بقیه ارزها هست. اگه قراره خیلی کاهشی بشه فعلا با گرافیک آنبرد بگذرونم و هیچ عجله ای ندارم
Gigabyte Aorus Elite که کلا یه مدل بیشتر نداره و سه فن هم هست...
در مورد ماین اتر هم گفته شده که به احتمال زیاد ما بین Q3 وQ4 سال 2022 دیگه ماینش تموم میشه....
که با توقف ماین اتر حدس میزنم تا حد زیادی قیمت گرافیک (بیش از 40-30 درصد) کاهش پیدا کنه چون اونوقت گرافیکها دست دوم ماین شده هم میان توی بازار که اونها خودشون میشن عامل اصلی شکست قیمتها...
در مورد ارزهای دیگه هم اکه تموم این ماینرها اتریوم بخوان برن سراغ هر ارز دیگه ای سختی اون شبکه رو منفجر میکنه(راهی نمی مونه جز بالا بردن سختی شبکه چون اکه سختی رو بالا نبرند کلا ارزش اون ارز به علت فراوانی به شدت کاهش پیدا میکنه) که تا توجه به روند کنونی بازار بعید میدونم با توقف ماین اتر دیگه ارز خاص دیگه ای بمونه که ماینرهای اتریوم بتونند برن سراغش...در واقع احتمال بسیار قوی میدم با توقف ماین اتر بازار گرافیک به شدت متعادل بشه...
بعد هم تمام این قضایا حداقل برای6 ماه دیگه هست ولی شما حالا خیلی بند این اخبار نباش چون اولا معلوم نیست واقعا راست کفته باشن(اینها از اوایل سال 2021 دارند این حرف رو میزنند اگرچه ایندفعه درجه قطعیتش خیلی بالاست)ضمن اینکه شرط من دلار و اوضاع مملکت هم هست فقط کافیه دلار یه 5 تومن بره روش(مملکت که صاحب نداره) یا یه مشت دیوانه توی مجلس یا دولت بیان یهو واردات گرافیک رو ممنوع کنند(همین بلا رو دو سال پیش سر cpu آوردند که ظرف کمتر از یه ماه قیمت cpu تا سه برابر هم رفت!!)انوقت دلالها خونت رو میمکند..
به خاطر همین به قول یکی از بچه ها در لحظه زندگی کن وگرنه تا 6 ماه دیکه یه چشمت باس به دلار باشه یه چشمت به مارکت ارز دیجیتال(که فعلا هنوز قیمت گرافیک به اتریوم وابسته هست) یه چشمت هم به اخبار اتریوم...... که حالا نهایتش 6-5 تومن بالا پایین ارزش این همه انتظار و حرص رو نداره!!!

آخرین ویرایش:

کاربرانی که این قسمت را مشاهده می‌کنند

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
or ثبت‌نام سریع از طریق سرویس‌های زیر