مشاوره در امر خرید و ارتقاء قطعات

Dr.Trax

کاربر سایت
Jul 12, 2008
2,048
درود.
دوستان یه هارد SSD 120G تو رنج قیمت 300 تا 400 تومن برای PC پیشنهاد بدید.
مدل های زیادی هست، موندم کدوم رو انتخاب کنم! برای درایو ویندوز می خوام.

johhny

کاربر سایت
Jan 26, 2011
486
سلام آقا فرشید وقتت بخیر شرمنده سوالمو اینجا میپرسم خیلی کارم واجبه لطفا راهنماییم کن آقا فرشید دستت درد نکنه
من میخواستم بپرسم این لپ تاپای استوک چجوریه اوضاعشون خوبه بگیرم؟یعنی در طولانی مدت مشکلی پیدا نمیکنن؟کلا هر چی در مورد استوک میدونی بم بگو آقا فرشید
این دو مدل لپ تاپو میخواستم بگیرم برای کارای مهندسی و برنامه نویسی چجورین اینا(با توجه به قیمت مجبور شدم برم سمت استوک آقا فرشید)
a46634_.jpg

۳۴۰۰ تومن
z932390_.jpg

۴۸۵۰ تومن
میارزن آقا فرشید؟

Farshidstar2012

کارشناس سخت افزار PC و شبکه
کاربر فعال
Jul 4, 2008
12,752
نام
فرشید
درود.
دوستان یه هارد SSD 120G تو رنج قیمت 300 تا 400 تومن برای PC پیشنهاد بدید.
مدل های زیادی هست، موندم کدوم رو انتخاب کنم! برای درایو ویندوز می خوام.

مدلهای نسل جدید و پر سرعت SSD از 250 گیگابایت به بالا هستند. مدلهای 120 گیگی فقط از برندهای کم کیفیت و متفرقه پیدا میشن. برای همون ویندوز هم دیگه خرید مدل 120 گیگی اصلا توصیه نمیشه.
مدلهای WD Blue یا SAMSUNG 860 EVO رو انتخاب کنید.

WD Green مدل 120 گیگی هم داره که به عنوان گزینه‌ی مجبوری فقط توصیه میشه.

سلام آقا فرشید وقتت بخیر شرمنده سوالمو اینجا میپرسم خیلی کارم واجبه لطفا راهنماییم کن آقا فرشید دستت درد نکنه
من میخواستم بپرسم این لپ تاپای استوک چجوریه اوضاعشون خوبه بگیرم؟یعنی در طولانی مدت مشکلی پیدا نمیکنن؟کلا هر چی در مورد استوک میدونی بم بگو آقا فرشید
این دو مدل لپ تاپو میخواستم بگیرم برای کارای مهندسی و برنامه نویسی چجورین اینا(با توجه به قیمت مجبور شدم برم سمت استوک آقا فرشید)
a46634_.jpg

۳۴۰۰ تومن
z932390_.jpg

۴۸۵۰ تومن
میارزن آقا فرشید؟

اینها مدلهای بازسازی شده و سرهم بندی شده ی استوک هستن که حداقل 7 تا 8 سال از عمرشون گذشته و از اونجایی که تضمینی برای کارکرد مطمئن قطعاتشون نیست و ابزار مصرفی هستند، خریدشون هم عموما توصیه نمیشه.
به اون SSD ها هم نگاه نکنید که در مشخصاتشون ذکر شده، این ها رو فروشنده‌ها به دستگاه اضافه کردند که کاراییشون بالا بره، وگرنه در زمان عرضه‌ی این مدلها با ویندوز 7 اصلا SSD وجود خارجی نداشته!

در کل من قطعات استوک بالاتر از عمر 3 سال رو پیشنهاد نمیدم، بماند که اینها خیلی قدیمی هستند و تازه لپ تاپ که ریسک خریدش بالاتر از قطعات پی سی هم هست.

• Like
Reactions: johhny and BehzaDG

Dr.Trax

کاربر سایت
Jul 12, 2008
2,048
مدلهای نسل جدید و پر سرعت SSD از 250 گیگابایت به بالا هستند. مدلهای 120 گیگی فقط از برندهای کم کیفیت و متفرقه پیدا میشن. برای همون ویندوز هم دیگه خرید مدل 120 گیگی اصلا توصیه نمیشه.

ممونم.
تفاوت نسل جدید و نسل قدیم چیه؟
چون سرعت خوندن و نوشتن هاردهای 120گیگ و 250گیگ تقریبا عین همه همشون!
فرقشون چیه؟ در چه زمینه ای هاردهای نسل جدید پیشرفت کردن؟

Medusa

کاربر سایت
Jul 6, 2008
2,726
نام
Javad
HP OMEN 15-CE100 - A به قیمت 19 تومن و گرافیک GTX 1050 Ti
Acer Nitro 5 AN515-51-79DL به قیمت 17500 با همون گرافیک ولی پردازنده رده بالای نسل هفتم

هر دو تا SSDدارند از نوع PCIe و پر سرعت.
تو این چند روزه یکم دست نگه داشتم خرید نکردم ، یکم گشت و گذار کردم الان بین این 2 تا موندم :

MSI GV62 8REi7(8750H)-16GB-1TB+128GB-3GB(GTX1060)
قیمتش16200
y530-i7(8750H)-16GB-1TB+128GB SSD-6GB(GTX 1060)

قیمتش 18400 هست
میترسم اونور عید اوضاع کشمشی تر بشه :|

aliahmadi2

کاربر سایت
Sep 26, 2008
4,250
نام
AliDEvil
اگه یک متر فاصله دارن که با کابل وصل کنید بهترین کاره

اگر ضرورتا باید وایرلس باشه که کارت یا دانگل شبکه باید بالاترین استانداردی رو که مودم شما پشتیبانی می کنه ساپورت کنه تا بهترین سرعت و کمترین تاخیر رو در ارتباط بی سیم داشته باشید

مثلا اگر مودم شما سری N هست، کارت شبکه ی سری 802.11n کفایت می کنه، اما اگر مودم سری AC هست که سرعت خیلی بالاتری رو پوشش میده و کارت شبکه هم بهتره سری AC باشه.

در فاصله یک متری رو پینگ تاثیر محسوسی نداره، مگر این که محیطت اطرافتون پر از مودهای وایرلس قوی باشه.

برای مودم معمولی ‌TP-LINK TL-WN881ND توصیه میشه.

.

من یه دونه کارت شبکه Wifi TPLink گرفتم اصلا راضی نیستم! بعضی موقع ها کلا به اکسز پوینت وصل نمیشه یا وصل هست چیزی دریافت نمیکنه مجبور میشم هی خاموش رو روشن کنم یا اینکه بکشمش بیرون دوباره وصلش کنم به PC
الان مودم من N14U Asus چه کارت شبکه ای بگیرم؟ حدودا 7-8 متر فاصله دارم با مودم

Farshidstar2012

کاربر فعال
Jul 4, 2008
12,752
نام
فرشید
ممونم.
تفاوت نسل جدید و نسل قدیم چیه؟
چون سرعت خوندن و نوشتن هاردهای 120گیگ و 250گیگ تقریبا عین همه همشون!
فرقشون چیه؟ در چه زمینه ای هاردهای نسل جدید پیشرفت کردن؟

اون سرعت خوندن و نوشتن ترتیبی فقط یکی از ده ها معیار مقایسه ی بین SSD ها هست و اتفاقا در کارهای عادی ملاک نیست. سرعت خوندن و نوشتن تصادفی و ترکیبی مخصوصا در لودهای سبک و با الگوی پی سی متفاوت هست. با این توضیح، هر چقدر ظرفیت SSD بیشتر باشه، سرعت خوندن و نوشتنِ به مراتب بالاتری داره، فقط به سرعت اسمی و سقف سرعت اونها نگاه نکنید.
مهمتر این که عمر عملیاتی و TWBF برای نسل جدید حداقل دو برابر بیشتر از نسل قدیم هست و کیفیتشون بسیار بالاتر رفته. چون NAND Flash های با کیفیت تری تولید میشن و آمار خرابیشون کمتر هست.

تو این چند روزه یکم دست نگه داشتم خرید نکردم ، یکم گشت و گذار کردم الان بین این 2 تا موندم :

MSI GV62 8REi7(8750H)-16GB-1TB+128GB-3GB(GTX1060)
قیمتش16200
y530-i7(8750H)-16GB-1TB+128GB SSD-6GB(GTX 1060)

قیمتش 18400 هست
میترسم اونور عید اوضاع کشمشی تر بشه :|

کلا هیچ کس پیش بینی روزهای بهتری برای سال 98 نمی کنه، به جز برخی مسئولین که فقط امیدهای بی پشتوانه به مردم میدن.
من مدل y530 رو توصیه می کنم.

من یه دونه کارت شبکه Wifi TPLink گرفتم اصلا راضی نیستم! بعضی موقع ها کلا به اکسز پوینت وصل نمیشه یا وصل هست چیزی دریافت نمیکنه مجبور میشم هی خاموش رو روشن کنم یا اینکه بکشمش بیرون دوباره وصلش کنم به PC
الان مودم من N14U Asus چه کارت شبکه ای بگیرم؟ حدودا 7-8 متر فاصله دارم با مودم

ممکنه مشکل سازگاری با مودم روتر شما داشته باشه،برای همین بهتر هست کارت وایرلس رو از مدلهای هم برند با مودم انتخاب کنید. هر جا این قضیه مصداق نداشته باشه، در انتخاب کارت وایرلس می تونه تاثیر احتمالی مثبت در پایداری ارتباط بی سیم داشته باشه.
می تونید Asus PCE-N15 رو انتخاب کنید.

موضوع مهم تر اینه که قطع ارتباط بی سیم بیشتر از تداخل امواج با دستگاههای دیگه مثل مودم روترهای اطراف یا نویزهای اضافی در محیط می تونه باشه تا کیفیت فرستنده یا گیرنده که برند معتبری هم هستن. حتی گوش‌های بی سیم برای خطوط ثابت تلفن که روی باند 2400 مگاهرتز کار می کنن هم می تونن باعث تداخل بشن.

آخرین ویرایش:

Dante _Sparda

کاربر سایت
Jul 18, 2009
569
سلام سی پی یو i5 4670k چند درصد قویتر از i5 4460 هست مخصوصا در بازی ها ارزش داره خریدش چون فعلا فقط میتونم سی پی یو ارتقا بدم تا فریم بهتری بگیرم با هزینه 1200 تا بعدا ببینم می تونم کل سیستم ارتقابدم اگه ارزش داره قیمتش الان چنده اول قصد داشتم i7 4770 k بگیرم ولی ظاهرا نایاب شده قیمتش به همین دلبل خیلی بالا رفته لطفا یک راهنمایی بدید ممنون

آخرین ویرایش:

Lord Aria

کاربر سایت
Nov 26, 2009
151
سلام.
آقا فرشید من یه Asus Prime X-370 Pro دارم با G.Skill Ripjaws V 4x8GB 2800Mhz و Ryzen 2600x
در حالت عادی رم داره با فرکانس 2133 کار میکنه. واسه رسوندنش به 2800 باید مادربورد رو اورکلاک کنم و XMP رو فعال کنم؟ این کار مشکلی واسه کارکرد و طول عمر قطعات ایجاد نمیکنه؟
کارم پردازشهای موازی به صورت WorkStation و VmWare هست.

آخرین ویرایش:

Farshidstar2012

کاربر فعال
Jul 4, 2008
12,752
نام
فرشید
سلام سی پی یو i5 4670k چند درصد قویتر از i5 4460 هست مخصوصا در بازی ها ارزش داره خریدش چون فعلا فقط میتونم سی پی یو ارتقا بدم تا فریم بهتری بگیرم با هزینه 1200 تا بعدا ببینم می تونم کل سیستم ارتقابدم اگه ارزش داره قیمتش الان چنده اول قصد داشتم i7 4770 k بگیرم ولی ظاهرا نایاب شده قیمتش به همین دلبل خیلی بالا رفته لطفا یک راهنمایی بدید ممنون

فرکانس بالاتر می تونه در فریم بازیها تاثیر بزاره، بنابراین 4670 یا اگر شد 4690 هم بگیرید خوبه.

سلام.
آقا فرشید من یه Asus Prime X-370 Pro دارم با G.Skill Ripjaws V 4x8GB 2800Mhz و Ryzen 2600x
در حالت عادی رم داره با فرکانس 2133 کار میکنه. واسه رسوندنش به 2800 باید مادربورد رو اورکلاک کنم و XMP رو فعال کنم؟ این کار مشکلی واسه کارکرد و طول عمر قطعات ایجاد نمیکنه؟
کارم پردازشهای موازی به صورت WorkStation و VmWare هست.

برای فرکانس بالاتر از فرکانس رسمی باید XMP یا معادلش رو در بایوس مادربرد فعال کنید.
وقتی که هم مادربرد برای فرکانس های بالاتر بهینه شده و هم رم، چه مشکلی می تونه برای قطعات ایجاد بشه؟! رم با فرکانس‌های خیلی بالاتر از این هم داریم و به راحتی با پردازنده های رایزن نسل دوم کار می کنن.
البته تضمینی نیست که حتما با هر مادربردی 2800 مگاهرتز کار کنن و پایدار باشن، شاید لازم باشه روی 2666 مثلا تنظیم بشن تا پایداری بدست بیاد، باید تست بشه.

aliahmadi2

کاربر سایت
Sep 26, 2008
4,250
نام
AliDEvil
ممکنه مشکل سازگاری با مودم روتر شما داشته باشه،برای همین بهتر هست کارت وایرلس رو از مدلهای هم برند با مودم انتخاب کنید. هر جا این قضیه مصداق نداشته باشه، در انتخاب کارت وایرلس می تونه تاثیر احتمالی مثبت در پایداری ارتباط بی سیم داشته باشه.
می تونید Asus PCE-N15 رو انتخاب کنید.

موضوع مهم تر اینه که قطع ارتباط بی سیم بیشتر از تداخل امواج با دستگاههای دیگه مثل مودم روترهای اطراف یا نویزهای اضافی در محیط می تونه باشه تا کیفیت فرستنده یا گیرنده که برند معتبری هم هستن. حتی گوش‌های بی سیم برای خطوط ثابت تلفن که روی باند 2400 مگاهرتز کار می کنن هم می تونن باعث تداخل بشن.

وسایل وایرلیس زیاد دارم و احتمالا به خاطر همین موضوع هم هست، 2تا مودم، هدفون بیسیم، موس کیبرد بیسیم، کارت شبکه هم بیسم! سوالم اینجاس چطوری میشه باند فرکانسی اینهارو عوض کرد که تداخل ایجاد نشه؟ توی تنظمیات مودم میشه عوض کرد باند مودم رو ولی برای بقیه ابزار بلد نیستم :(

johhny

کاربر سایت
Jan 26, 2011
486

اینها مدلهای بازسازی شده و سرهم بندی شده ی استوک هستن که حداقل 7 تا 8 سال از عمرشون گذشته و از اونجایی که تضمینی برای کارکرد مطمئن قطعاتشون نیست و ابزار مصرفی هستند، خریدشون هم عموما توصیه نمیشه.
به اون SSD ها هم نگاه نکنید که در مشخصاتشون ذکر شده، این ها رو فروشنده‌ها به دستگاه اضافه کردند که کاراییشون بالا بره، وگرنه در زمان عرضه‌ی این مدلها با ویندوز 7 اصلا SSD وجود خارجی نداشته!

در کل من قطعات استوک بالاتر از عمر 3 سال رو پیشنهاد نمیدم، بماند که اینها خیلی قدیمی هستند و تازه لپ تاپ که ریسک خریدش بالاتر از قطعات پی سی هم هست.
آقا فرشید dell 5110 با سی پیو i7 و رم ۸ گیگ دست دوم ۳۵۰۰ میارزه بخرم؟(استوک نیس) مشکل خاصی نداره این مدل؟

Enthusiastic

کاربر سایت
Dec 19, 2018
44
فرشید جان یه سیستم بهم پیشنهاد کرده بودی با کارت گرافیک GTX 1080
الان بودجه م بیشتر شده.بنظرت خرید GTX 1080Ti منطقی تره یا به جاش همون GTX1080 با مانیتور 4K بگیرم؟
این گرونی ها خیلی محدودم کرده#:-S

Lord Aria

کاربر سایت
Nov 26, 2009
151
برای فرکانس بالاتر از فرکانس رسمی باید XMP یا معادلش رو در بایوس مادربرد فعال کنید.
وقتی که هم مادربرد برای فرکانس های بالاتر بهینه شده و هم رم، چه مشکلی می تونه برای قطعات ایجاد بشه؟! رم با فرکانس‌های خیلی بالاتر از این هم داریم و به راحتی با پردازنده های رایزن نسل دوم کار می کنن.
البته تضمینی نیست که حتما با هر مادربردی 2800 مگاهرتز کار کنن و پایدار باشن، شاید لازم باشه روی 2666 مثلا تنظیم بشن تا پایداری بدست بیاد، باید تست بشه.
ممنونم از پاسخ شما
بین 2133 و 2800Mhz واقعا چقدر تفاوت هست؟ این تفاوت واقعا محسوسه یا فقط توی Benchmark معلوم میشه؟ استفاده هم مجازی سازی و VmWare در نظر بگیرید.
و سوال دیگه هم اینکه این اورکلاک روی مادربورد از بایاس واقعا چی رو اورکلاک میکنه؟!

Farshidstar2012

کاربر فعال
Jul 4, 2008
12,752
نام
فرشید
وسایل وایرلیس زیاد دارم و احتمالا به خاطر همین موضوع هم هست، 2تا مودم، هدفون بیسیم، موس کیبرد بیسیم، کارت شبکه هم بیسم! سوالم اینجاس چطوری میشه باند فرکانسی اینهارو عوض کرد که تداخل ایجاد نشه؟ توی تنظمیات مودم میشه عوض کرد باند مودم رو ولی برای بقیه ابزار بلد نیستم :(

کانال فرکانسی رو میشه از 1 تا 12 از کنسولِ مودم تغییر داد. وقتی باند مودم رو تغییر بدید، گیرنده ها هم اتوماتیک باندشون رو تغییر میدن.
وقتی تغییر دادید یا آزمون و خطا میشه بهبود سرعت و کیفیت رو بررسی کرد.

آقا فرشید dell 5110 با سی پیو i7 و رم ۸ گیگ دست دوم ۳۵۰۰ میارزه بخرم؟(استوک نیس) مشکل خاصی نداره این مدل؟

اینایی که گفتید اصلا مشخصات محسوب نمیشه، مدل دقیق خود دستگاه و مدل دقیق قطعات اصلی رو باید بگید.

فرشید جان یه سیستم بهم پیشنهاد کرده بودی با کارت گرافیک GTX 1080
الان بودجه م بیشتر شده.بنظرت خرید GTX 1080Ti منطقی تره یا به جاش همون GTX1080 با مانیتور 4K بگیرم؟
این گرونی ها خیلی محدودم کرده#:-S

اگر مانیتور 4K بگیرید که خب GTX 1080 دیگه براش مناسب نیست، پس GTX 1080 Ti بگیرید که حداقل بشه فریم بیشتر گرفت در همون مانیتور گیمینگ 2K
برا آینده هم 1080ti بهتره.

ممنونم از پاسخ شما
بین 2133 و 2800Mhz واقعا چقدر تفاوت هست؟ این تفاوت واقعا محسوسه یا فقط توی Benchmark معلوم میشه؟ استفاده هم مجازی سازی و VmWare در نظر بگیرید.
و سوال دیگه هم اینکه این اورکلاک روی مادربورد از بایاس واقعا چی رو اورکلاک میکنه؟!

برای پردازنده های رایزن خیلی، حتی 3200 مگاهرتز هم می گرفتید باز ارزشش رو داشت.
اورکلاک از طریق XMP انجام میشه و روی کنترلر حافظه و ماجولهای رم هست.

سپاس برای توضیحاتتون.
شما بین
اس اس دی سامسونگ مدل 860 Evo ظرفیت 250 گیگابایت
و
اس اس دی اینترنال SATA3.0 سیلیکون پاور مدل Ace A55 ظرفیت 256 گیگابایت

کدوم رو پیشنهاد می کنید؟

مقایسه غیر منصفانه‌ای هست. قطعا 860 Evo خیلی برتر هست.
مدلهای ارزون از برندهای ارزون قیمت مثل سیلیکون پاور و بایواستار لزوما فقط برای خالی نبودن عرصه به بازار عرضه شدن و ملاک کیفیت و سرعتی براشون در نظر گرفته نشده، فقط قیمت.

کاربرانی که این قسمت را مشاهده می‌کنند

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
or ثبت‌نام سریع از طریق سرویس‌های زیر