مشاوره در امر خرید و ارتقاء قطعات

Annunaki ™

کاربر سایت
Jan 14, 2014
3,734
نام
رضا.آ
اصلا استفاده گیم ندارم از سیستم بیشتر برای کارهای معماری که 3d max و vray در اولویته
پس با این اوصاف ارتقا cpu معقولتره یا گرافیک؟

از اونجایی که من با بیشتر موتورهای رندر از جمله v-ray , maxwell , octan , mentar Rayو ... کار کردم چه تو max چه maya اینا انجین های cpu محور هستن .
به جز mental ray که قابلیت استفاده مستقیم از cuda core کارتای انویدیا رو داره بقیه 90% متکی به قدرت پردازش cpu هستن .

االبته تو نسخه اخر v-ray پشتیبانی از cuda اضافه شده اما باز برای استفاده 100% ای باید سمت کارتهای nvidia cuadro fx برید که ارزون ترینش از 2000 دلار شروع میشه .

از بین پردازنده ها من با i5 تا i7 اینتل تو این زمینه کار کردم .
اما ryzen سری 9 با 6 هسته و 12 thread ( اگه اشتباه میکنم دوستان تصحیح کنن ) بهترین گزینه برای رندرینگ و کاهش زمان رندر هست .
اما این نکته رو در نظر داشته باش که خنک سازی همچین غولی راحت نیست و من البته شنیدم با فن استوک خودش دما تا 95 درجه هم بالا رفته .
اگرچه میگن 95 درجه برای این پردازنده اوکی هست !

در کل روی خنک کننده باید سرمایه گذاری کنی چون موقع رندر تمام هسته های پردازنده تا اخرین حد پردازش استفاده میشن و با توجه به مدت زمان رندر و میزان دما میتونه تو دراز مدت بهش صدمه بزنه .

در مورد گرافیک همون به عنوان فقط خروجی تصویر اوکیه چون هیچ دخل و تصرفی تو محیط نرم افزار و پردازش نداره .
بیشتر روی cpu و کولینگ سرمایه گذاری کن .
در زمینه کولینگ یا سری air cooling nuctua یا اگر سمت خنک کننده مایع میری حتما ی برند درست حسابی مثلا

MasterLiquid ML360 TR4 استفاده کن .

آخرین ویرایش:

LBJ4Ever

FedExpress
کاربر سایت
Apr 11, 2011
6,289
نام
Afshin
من چند وقت پیش asus vg248qg رو ۸.۵۰۰ خریدم. نسبت به قیمتش خوبه. FHD و ۱۶۵hz و gsync دار، پنل tn. مدلهای msi و بقیه برندها هم هستن اما من ندیدم که توی این رنج قیمتی gsync داشته باشن.

من چند ساله به مانیتور 27 اینچ عادت کردم. اصلاً نمی‌تونم مانیتور اینچ پایین‌تر بخرم. یعنی ترجیح می‌دم کلاً مانیتور رو عوض نکنم ولی 24 اینچ نخرم :D

الان این مُدل رو دیدم توی بازار با قیمت 9.800

مانیتور ام اس آی مدل Optix MAG274R سایز 27 اینچ

فری سینک داره، انویدیا هم تاییدش کرده که مشکلی نداره برای استفاده از VRR. ظاهراً از نظر Reviewـها و کیفیت تصویر (پنل IPS هست) خیلی خوبه. ولی خب 1080p هست. این مانیتور اگه از نظر کیفیت پنل خوب باشه برای من یه تیر و چند نشونه. درسته یه مقدار 1080 بودنش ممکنه اذیت کنه، ولی چون کارت گرافیکم یه مقدار قدیمی شده (1080ti) اینطور یه مقدار بیشتر Headroom دارم برای فریم بالاتر گرفتن تو بازیهای جدید. از طرفی اگه VRR داشته با شم تا 48-50 فریم هم پایین بیاد هنوز تصویر روونه. به نظرم با این کار حداقل کارت گرافیکم یکی دو سال دیگه توان داره بازیها رو با کیفیت خوب و 1080 و فریم 50 اجرا کنه که تو این وضعیت GPU خیلی باارزشه. من الان یه 2080super بخوام بگیرم باید 10 میلیون بزارم روش! نهایتاً 10% خروجی بهتر بده. اینطور با Gsync/FreeSync نه تنها اون 10% بی‎معنی می‌شه، تو بازی‌‎هایی که فریم یه لحظه‎هایی اُفت خفیف داره هم دیگه مشکل استاتر ندارم. از طرفی می‎‎تونم بازی‎های قدیمی‎ رو 120-140 هرتز بازی کنم که اونم خودش خیلی دلچسبه.
بعداً هم که اوضاع GPU بهتر شد می‎تونم یه GPU قوی‎تر بگیرم و بازم از توان مانیتور استفاده کنم. فعلاً خداروشکر با CPUـه 8700K به جز تو بعضی بازی‎های خاص مثل بازی‎‏های جهان بازی UBisoft راحت می‎شه 100-140 فریم گرفت (اگه GPU قوی باشه).

تنها نکته منفیش برای من اینه که اگه به 120 هرتز عادت کنید برگشتن به 60 هرتز خیلی سخته. من یک ماه مانیتور 120 هرتز دستم بود، سوییچ کردن به 60 هرتز خیلی ساده نبود.

SaeedKING

کاربر سایت
May 2, 2015
759
نام
Saeed
من چند ساله به مانیتور 27 اینچ عادت کردم. اصلاً نمی‌تونم مانیتور اینچ پایین‌تر بخرم. یعنی ترجیح می‌دم کلاً مانیتور رو عوض نکنم ولی 24 اینچ نخرم :D

فری سینک داره، انویدیا هم تاییدش کرده که مشکلی نداره برای استفاده از VRR. ظاهراً از نظر Reviewـها و کیفیت تصویر (پنل IPS هست) خیلی خوبه. ولی خب 1080p هست. این مانیتور اگه از نظر کیفیت پنل خوب باشه برای من یه تیر و چند نشونه. درسته یه مقدار 1080 بودنش ممکنه اذیت کنه، ولی چون کارت گرافیکم یه مقدار قدیمی شده (1080ti) اینطور یه مقدار بیشتر Headroom دارم برای فریم بالاتر گرفتن تو بازیهای جدید. از طرفی اگه VRR داشته با شم تا 48-50 فریم هم پایین بیاد هنوز تصویر روونه. به نظرم با این کار حداقل کارت گرافیکم یکی دو سال دیگه توان داره بازیها رو با کیفیت خوب و 1080 و فریم 50 اجرا کنه که تو این وضعیت GPU خیلی باارزشه. من الان یه 2080super بخوام بگیرم باید 10 میلیون بزارم روش! نهایتاً 10% خروجی بهتر بده. اینطور با Gsync/FreeSync نه تنها اون 10% بی‎معنی می‌شه، تو بازی‌‎هایی که فریم یه لحظه‎هایی اُفت خفیف داره هم دیگه مشکل استاتر ندارم. از طرفی می‎‎تونم بازی‎های قدیمی‎ رو 120-140 هرتز بازی کنم که اونم خودش خیلی دلچسبه.
بعداً هم که اوضاع GPU بهتر شد می‎تونم یه GPU قوی‎تر بگیرم و بازم از توان مانیتور استفاده کنم. فعلاً خداروشکر با CPUـه 8700K به جز تو بعضی بازی‎های خاص مثل بازی‎‏های جهان بازی UBisoft راحت می‎شه 100-140 فریم گرفت (اگه GPU قوی باشه).

تنها نکته منفیش برای من اینه که اگه به 120 هرتز عادت کنید برگشتن به 60 هرتز خیلی سخته. من یک ماه مانیتور 120 هرتز دستم بود، سوییچ کردن به 60 هرتز خیلی ساده نبود.
مانیتور خیلی خوبی بنظر میرسه فقط بابت اجرای vrr باید دید چقدر با g sync عملکردش تفاوت داره. چون g sync بصورت سخت‌افزاری توی مانیتور توسط سازنده قرار میگیره این مانیتور بعید میدونم اون قطعه رو داشته باشه بجاش از یه روش دیگه برای اجرای vrr استفاده میکنه. البته دوستان و آقا فرشید بهتر میتونن راهنمایی کنن.

Annunaki ™

کاربر سایت
Jan 14, 2014
3,734
نام
رضا.آ

منم همین مانیتور رو مد نظر دارم
منتها میدونی رنگ بندی و 8 یا 10 بیتی بودنش رو از کجا میشه متوجه شد ؟
چند وقت پیش یکی تو همین تاپیک ی مانیتور گرفته بود میگفت پنل نمایش رنگش 10 بیتیه و رنگها خیلی خوبه !
البته تو کامنتهای همین سایت که گذاشتی ی نفر گفته رنگ رو روی bit-12 گذاشته !

اینم تفاوتش از نظر ریاضی
Doing the Bit Depth Math

Figuring out color bit depth gets mathematical really quick, but we’ll try to spare you the boring calculations. Since modern display panels use pixels controlled by digital processors, each pixel represents bits of data. Each bit has either a zero or one value for every primary color: red, green, and blue, aka RGB. Thus an 8-bit panel has 2 to the power of 8 values per color: that’s 256 gradations or versions
each of red, blue, and green. We calculate them as 256 x 256 x 256 to arrive at a total of 16.7 million possible colors.

For 10-bit panels, every pixel shows up to 1024 versions of each primary color, in other words 1024 to the power of three or 1.07 BILLION possible colors. So, a 10-bit panel has the ability to render images with exponentially greater accuracy than an 8-bit screen.

:blink1::blink1::blink1::blink1::Praying:
A 12-bit monitor goes further with 4096 possible versions of each primary per pixel, or 4096 x 4096 x 4096 colors: that’s 68.7 billion colors.​

BLUE LIGHT REDUCTION​

Optix monitors are optimized to produce less amount of blue light displayed by the monitor, so that you can game for longer periods of time without eye-fatigue​

آخرین ویرایش:
  • Like
Reactions: LBJ4Ever

LBJ4Ever

FedExpress
کاربر سایت
Apr 11, 2011
6,289
نام
Afshin
مانیتور خیلی خوبی بنظر میرسه فقط بابت اجرای vrr باید دید چقدر با g sync عملکردش تفاوت داره. چون g sync بصورت سخت‌افزاری توی مانیتور توسط سازنده قرار میگیره این مانیتور بعید میدونم اون قطعه رو داشته باشه بجاش از یه روش دیگه برای اجرای vrr استفاده میکنه. البته دوستان و آقا فرشید بهتر میتونن راهنمایی کنن.

در حالت کلی به جز این مورد که رنج عملکرد GSync معمولاً گسترده‎تر هست تو عملکردشون تفاوت خاصی نیست. طبق مشخصات فنیش بین 48-144 فری‌سینک عمل می‎کنه. ولی مانیتورای GSync همشون تا 30 هرتز هم عمل می‎کنن. البته می‎شه رنج کاری رو با بعضی نرم‌‎افزارها گسترده‌‎تر کرد ولی طبق تجربه شخصی حتی اگه Gsync/FreeSync فعال باشه، فریمتون زیر 45 بیاد متوجه می‎شید تصویر به اون روونی نیست. البته مانیتورایی که FreeSync Premium Pro هستن این قابلیت رو دارن، ولی اینی که من لینکشو دادم FreeSync Premium هست و تا 30 فریم ساپورت نمی‎کنه.
منم همین مانیتور رو مد نظر دارم
منتها میدونی رنگ بندی و 8 یا 10 بیتی بودنش رو از کجا میشه متوجه شد ؟
چند وقت پیش یکی تو همین تاپیک ی مانیتور گرفته بود میگفت پنل نمایش رنگش 10 بیتیه و رنگها خیلی خوبه !
البته تو کامنتهای همین سایت که گذاشتی ی نفر گفته رنگ رو روی bit-12 گذاشته !

اینم تفاوتش از نظر ریاضی

مانیتورش صد در صد 8bitـه. اما از مدل 8Bit + FR.
تفاوتش با 8 بیتِ معمولی اینه:

به خوبی توضیح داده . در کل فعلاً تو فکر 10bit نباش با این مانیتور. از نظر HDR هم با توجه به اینکه پیک برایتنسش 300 نیت هست، کُلا مرخصه :D
اگه قرار بود این چیزا رو داشته باشه 250-300 دلار نبود، 500 دلار بود.

• Like
Reactions: Annunaki ™

Annunaki ™

کاربر سایت
Jan 14, 2014
3,734
نام
رضا.آ
در حالت کلی به جز این مورد که رنج عملکرد GSync معمولاً گسترده‎تر هست تو عملکردشون تفاوت خاصی نیست. طبق مشخصات فنیش بین 48-144 فری‌سینک عمل می‎کنه. ولی مانیتورای GSync همشون تا 30 هرتز هم عمل می‎کنن. البته می‎شه رنج کاری رو با بعضی نرم‌‎افزارها گسترده‌‎تر کرد ولی طبق تجربه شخصی حتی اگه Gsync/FreeSync فعال باشه، فریمتون زیر 45 بیاد متوجه می‎شید تصویر به اون روونی نیست. البته مانیتورایی که FreeSync Premium Pro هستن این قابلیت رو دارن، ولی اینی که من لینکشو دادم FreeSync Premium هست و تا 30 فریم ساپورت نمی‎کنه.

مانیتورش صد در صد 8bitـه. اما از مدل 8Bit + FR.
تفاوتش با 8 بیتِ معمولی اینه:

به خوبی توضیح داده . در کل فعلاً تو فکر 10bit نباش با این مانیتور. از نظر HDR هم با توجه به اینکه پیک برایتنسش 300 نیت هست، کُلا مرخصه :D
اگه قرار بود این چیزا رو داشته باشه 250-300 دلار نبود، 500 دلار بود.

این Review رو بخونید
تقریبا دو پاراگراف آخر .

مثل اینکه مانیتور روی فرکانس عمودی مشکل داره
و فقط تو حالت گیمینگ و داخل بازی 144 هرتزه و وقتی روی ویندوز برمیگرده خبری از 144 هرتز نیست .
وقتی هم که تو بازی میره هرتز روی 60 برمیگرده و باید یک بار از طریق نرم افزار مربوطه هرتز رو تنظیم کنی و جالبه که به گفته این تستر باز هم روی 144 هرتز سوییچ نمیشه و فقط 120 هرتز در دسترس هست !
ببینید اگه اوکی هست بگید . خودش گفته میتونه ی باگ برنامه نویسی باشه !

And then there is the issue with the vertical frequency. The settings indicate that the monitor should operate at a maximum frequency of 144 Hz. And, if any application requires you to reduce the frequency, perform this action. Reduce - reduces, but does not return 144 Hz back. After the game, when the FPS dropped to 60, the monitor generally started working at 59 Hz. You need to go into the menu and install it manually. The problem was solved after setting 120 Hz. But the money was paid for the 144 Hz monitor.​

• Like
Reactions: LBJ4Ever

LBJ4Ever

FedExpress
کاربر سایت
Apr 11, 2011
6,289
نام
Afshin
این Review رو بخونید
تقریبا دو پاراگراف آخر .

مثل اینکه مانیتور روی فرکانس عمودی مشکل داره
و فقط تو حالت گیمینگ و داخل بازی 144 هرتزه و وقتی روی ویندوز برمیگرده خبری از 144 هرتز نیست .
وقتی هم که تو بازی میره هرتز روی 60 برمیگرده و باید یک بار از طریق نرم افزار مربوطه هرتز رو تنظیم کنی و جالبه که به گفته این تستر باز هم روی 144 هرتز سوییچ نمیشه و فقط 120 هرتز در دسترس هست !
ببینید اگه اوکی هست بگید . خودش گفته میتونه ی باگ برنامه نویسی باشه !

این بابا معلومه بلد نیست درست انگلیسی صحبت کنه :D

ولی در کل اینو بگم که اگه مانیتور FreeSync رو بخواید با کارت انویدیا استفاده کنید امکانش هست مجبور شید به ۱۲۰ هرتز بسنده کنید. چندین جا خوندم با اینکه مانیتور ۱۴۴ هرتز بوده با کارت انویدیا بیشتر از ۱۲۰ هرتز VRR فعال نمی‌شده.

اما درمورد این مانیتور هر چی Reviewعه معتبر خوندم گفتن براحتی با کارت انویدیا کار کرده. خیلی هم راحت تونستن رنج Vrr رو گسترده تر کنن بین ۴۰ تا ۱۴۴.

فرشید جان شما نظری ندارید؟

• Like
Reactions: Annunaki ™

Sterben

Shinu made
کاربر سایت
Dec 14, 2007
2,092
نام
هومن
تو رنج 10 تومن بهترین مانتیور های که میشه معرفی کرد اینا هستن:
1- MSI Optix MAG274R که کلی روش بحث کردین
2- LG 27GL650F-B 27 با اختلاف خیلی کم بهتره
3- Asus VG259Q هست که از هردوتاشون بهتره ولی نمی دونم چرا تو ایران قیمت یه نمه زیاده با این که قیمت دلاری به نسبت برابرن هستن
البته اینا همشون پنل IPS هست اگه پنل های TN - VA رو در نظر بگیریم کلی انتخاب بهتر از اینا هم هست ولی من IPS ترجیح میدم!

Refill

کاربر سایت
Jul 11, 2008
4,250
نام
سروش
منظورتون از Adaptive sync چیه؟ به وضوح توی سایت سازنده و دفترچه و پایه خود مانیتور نوشته g sync.
استاندار vesa هست که توسط انویدیا هم پشتیبانی میشه G-Sync Compatible گفته میشه
اما g-sync تکنولوژی نیتیو خود انویدیا هست که مانیتور چیپ مخصوص خودش داره و خیلی گرونتر هست
دوتا هدفشون مشترکه ولی خب g سینک از همه جهات کیفیت و عملکرد بالاتری داره

• Like
Reactions: SaeedKING

Farshidstar2012

کارشناس سخت افزار PC و شبکه
کاربر فعال
Jul 4, 2008
12,762
نام
فرشید
این بابا معلومه بلد نیست درست انگلیسی صحبت کنه :D

ولی در کل اینو بگم که اگه مانیتور FreeSync رو بخواید با کارت انویدیا استفاده کنید امکانش هست مجبور شید به ۱۲۰ هرتز بسنده کنید. چندین جا خوندم با اینکه مانیتور ۱۴۴ هرتز بوده با کارت انویدیا بیشتر از ۱۲۰ هرتز VRR فعال نمی‌شده.

اما درمورد این مانیتور هر چی Reviewعه معتبر خوندم گفتن براحتی با کارت انویدیا کار کرده. خیلی هم راحت تونستن رنج Vrr رو گسترده تر کنن بین ۴۰ تا ۱۴۴.

فرشید جان شما نظری ندارید؟

من دلو زدم به دریا و خریدم. تا شنبه یه بررسی کامل می‌کنم خدمت دوستان‌ می‌گم.

من کامنتای شما و دوستان رو خوندم، چون بحث خوب جلو می‌رفت چیزی اضافه نکردم
خودم هم همین مدل MSI رو می‌پسندم، اما همیشه از بابت نداشتن باگ‌های فرم وری و بهینه نبودن Overdrive برای ترمیمِ دنباله‌ی تصاویر متحرک در برندهای کمی جدیدتر نگران هستم. معمولا سامسونگ، ایسر، بنکیو و ایسوس در این زمینه کمتر گاف میدن.
امیدوارم که G-Sync Compatible با کیفیتی هم داشته باشه، چون خودم دیگه بدون G-Sync امکان نداره مانیتوری رو انتخاب کنم.
و البته بازم امیدوارم که پنلش با پنل مدلهای بررسی شده یکی باشه. دیده شده بعضی شرکتا مثل AOC برای یه مدل از دو پنل استفاده کردن.

پی‌نوشت: تحت هیچ شرایطی رزولوشن 1080p رو برای مانیتور 27 اینچی پیشنهاد نمی‌دم! تراکم پیکسلی از دید من فقط تا 24 اینچ مناسبه برای این رزولوشن. مانیتور 27 فقط 1440p.
تا الان فکر میکردم مانیتور انتخابی شما QHD هست.

javad_leon

کاربر سایت
Jun 23, 2017
25
گلوگاهی نداریم، اما مادربرد Z490 و پردازنده 10700K باشه ممکنه راندمان برابر یا گاهی بهتر باشه و قیمتش هم احتمالا کمتر دربیاد. میشه پردازنده رو هم به 11600K دانگرید کرد و باز هم راندمان خوبی گرفت.

فرشید جان میبخشی فقط صرف اطلاع میپرسم چون هیچ اطلاعاتی حتی بیسیک در زمینه اور کردن ندارم

پردازنده های سری k چون ضریب فرکانسشون بازه ، ما اگر نخوایم اورکلاک کنیم باز هم توصیه به خرید میشه ؟ مثلا من قصد اور کردن ندارم ( چون هم پاور بالاتری باید بگیرم هم کولر قدرتمندتری) ولی به جای 10700 10700k (و فقط از فرکانس پایه پردازنده استفاده میکنم) چون اختلاف قیمتشون در حال حاضر تو سایتی مث رایان صبا که تو زمینه فروش تجهیزات آوانگارد محسوب میشه ده هزار تومنه یکی 2.9GHz هست یکی 3.8GHz

• Like
Reactions: saeed_sg

Farshidstar2012

کارشناس سخت افزار PC و شبکه
کاربر فعال
Jul 4, 2008
12,762
نام
فرشید
فرشید جان میبخشی فقط صرف اطلاع میپرسم چون هیچ اطلاعاتی حتی بیسیک در زمینه اور کردن ندارم

پردازنده های سری k چون ضریب فرکانسشون بازه ، ما اگر نخوایم اورکلاک کنیم باز هم توصیه به خرید میشه ؟ مثلا من قصد اور کردن ندارم ( چون هم پاور بالاتری باید بگیرم هم کولر قدرتمندتری) ولی به جای 10700 10700k (و فقط از فرکانس پایه پردازنده استفاده میکنم) چون اختلاف قیمتشون در حال حاضر تو سایتی مث رایان صبا که تو زمینه فروش تجهیزات آوانگارد محسوب میشه ده هزار تومنه یکی 2.9GHz هست یکی 3.8GHz

سری K حتی اگر قصد اورکلاک نداشته باشید هم فرکانس توربوی بالاتری نسبت به مدل معمولی دارن، ضمن این که مادربرد با قابلیت اورکلاک ساده می‌تونه اندکی پردازنده رو بصورت پایه اورکلاک کنه.
فقط این که از نگاه بودجه‌ای پردازنده‌ی سری K چون فن استوک داخل باکس نداره ممکنه هزینه‌ی جدایی برای فن افترمارکت هم نیاز داشته باشه، مگر این که کلا پردازنده بدون باکس خریده باشید.

در کل خرید سری K یا غیر K منوط به دانش اورکلاک نیست. بیشتر بستگی به بودجه داره.

manhatan

کاربر سایت
Apr 14, 2009
1,232
نام
MEHDI
در مورد 10700 یا 10700f دوستان دارن و با ایر کولر های معمولی دماشون تو بازی! بالای 70 هم میره جالبه مادربرد b460 هست..از اون طرف هم سری k غیر از یکی 2 تا ایر کولر فقط با واترهای 360 و شاید 240 بشه رام کرد
اگر 10700 یا 10700f میگیرید حتما ایر کولر دارای 6 هیت پایپ(لوله) بگیرید

majidred2011

< RED PHANTOM >
کاربر سایت
Jul 16, 2011
11,373
نام
Majid
اصلا استفاده گیم ندارم از سیستم بیشتر برای کارهای معماری که 3d max و vray در اولویته
پس با این اوصاف ارتقا cpu معقولتره یا گرافیک؟
vray از قدیم سی پی یو محور بوده، من خودم چند سال vray گذاشتم کنار نمیدونم الان GPU Rendering ـش در چه حد قوی شده، یک سوال تو ردیت 3dsmax کردم میگن هنوز یک سری امکانات سی پی یوش رو نداره اما چیزای مهمی نیست و یکی دیگه هم که دوتا 3090 داشت میگه صحنه ای رو که 2-3 ساعت روی 3950x ـش طول میکشه رندر بشه تو یک ربع با گرافیک رندر میشه (که خب دوتا 3090 خیلی هندیه دیگه هرکسی اینقد سرمایه نداره :D) یک چیز دیگه ای هم که هست واسه جی پی یو مموریش مهم هست که 3070 ـو اینا مموریشون کمه و میگن مموری پایین توی صحنه های بزرگ یا Archviz به مشکل میخوره از اونور کارتای AMD وی رم بالاتری دارن تو این رنج که باز کارتاش بدرد کارای سه بعدی نمیخوره.
همون سی پی یو فک میکنم منطقی تر باشه واسه معماری، با همین سیستمی که اینجا گذاشتی هم قطعا نتیجه خیلی خوبی میگیری، گفتی بودی تا 60 بودجه، میتونی 5900x ـم بزاری که همون حدود میشه فک میکنم.

• Like
Reactions: ehsan11

کاربرانی که این قسمت را مشاهده می‌کنند

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
or ثبت‌نام سریع از طریق سرویس‌های زیر