فریم ریت بیشتر یا رزولوشن بالاتر؟ مدیر ایکس باکس یکی را ترجیح می‌دهد

کدامیک برای شما مهم‌تر است؟ فریم ریت بیشتر یا رزولوشن بالاتر؟

• فریم ریت

• رزولوشن

Results are only viewable after voting.

Jill-Valentine

By hiding you show your true nature coward
Loyal Member
May 18, 2012
4,709
نام
Ebrahim
1154858325.jpg.0.jpg
چند سال اخیر بحث بین فریم ریت یا رزولوشن حسابی داغ شده و کاربران راجع به اینکه کدامیک اولویت بالاتری دارد مرتبا بحث و جدل دارند. در این میان، مدیر برند ایکس باکس، فیل اسپنسر در آخرین مصاحبه‌اش، علاقه‌ای که به فریم ریت بالاتر دارد را دوباره بعد از چند سال مطرح کرد.

در مصاحبه با Stevior، اسپنسر گفت:

حس بازی‌ها چیزی است که قطعا ما می‌خواستیم تمرکز بیشتری رویشان داشته باشیم، نه اینکه فقط چند پیکسل اضافه روی صفحه بریزیم.

او سال‌ها پیش و زمان عرضه بازی دستینی هم به ماجرای اولویت فریم ریت بالاتر اشاره کرده و به وبسایت TechRadar گفته بود: «فریم ریت برای من به شکل قابل ملاحظه‌ای مهمتر از رزولوشن برای گیم‌پلی است و ترکیب این دو با هم است که سبک هنری درست و آزادی به همراه می‌آورد.»

فریم ریت را براساس هر فریم تصویر که در ثانیه روی نمایشگر می‌بینید اندازه‌گیری می‌کنند. توسعه‌دهندگان حداقل ۳۰ فریم در هر ثانیه را به عنوان کمترین حالت ممکن و شکل استاندارد در نظر می‌گیرند. کمتر از ۳۰ فریم در هر ثانیه منجر به تاخیر نمایش یا لگ شده و در مجموع تصویر درستی از بازی ارائه نمی‌دهد؛ به خصوص در بازی‌هایی که نیازمند واکنش سریع است.

رزولوشن اما از سوی دیگر به معنای ابعاد یک تصویر است. هر چه یک تصویر رزولوشن بالاتری داشته باشد، جزئیات بیشتری از آن را می‌توان دید.

در همه نسل‌های کنسول‌ها، سخت افزار عامل محدودکننده فریم ریت و رزولوشن بوده. بنابراین هر توسعه‌دهنده‌ای مجبور است بین یکی از این دو انتخابی داشته باشد. شما کدام را ترجیح می‌دهید؟ می‌خواهید یک بازی با جزئیات زیاد ولی فریم پایین‌تر را تجربه کنید یا سرعت بازی برایتان از جزئیات گرافیکی کمتر است؟

Code:888

کاربر سایت
Jul 3, 2013
604
اره واقعا کنارش میتونی سریع یک کباب بزنی بشینی با دوستات بازی کنی و کباب بخوری .

کافر همه را به کیش خود پندارد مشکل شما اینکه انقدر خودتون بچه و کوته فکر هستین همه مثل خودتون میبینین .
تو که بزرگ و عمیق فکری
اومدی تو تاپیک رزولوشن vs فریم ریت که کاملا بحث فنی هست فاز عرفانی برمیداریو از کیفیت داستان و گیمپلی میگی و تهش هم یه چشمک عارفانه و عالمانه میزنی؟
بعد اینکه چه کافری چه کشکی و چه کیشی؟

vivanred

کاربر سایت
Oct 26, 2008
7,163
نام
Alireza
اگه مهم نبود که این همه ادم نمی رفتن سمت pc

من دوستم کاملا کژوال هست منم خیلی سر خرج pc مسخره می کرد وقتی اومد خونمون 120 هرتز 120 فریم geow زد پشماش ریخت گفت بی دلیل نیست که این همه خرج می کنی به نظرم 1080p کاملا برای هر گیمیری کافیه من با اینکه 4k هستم اما اکثرا دارم فول اچ دی می رم یا نهایت 1440p

در کل دوره ی منسوخ بازی تموم شده گیمرها فریم بیشتر رزولوشن ثابت با aa مناسب نه مات کننده fxaa می خوان اینپوت لگ هم که بسیار مهم شده

خوب مشخصا با جلو رفتن نسل کنسول ها دارن بهتر بهتر میشن خوب این بستگی داره هیچ کسی از فریم و رزولوشن بالا بدش نمیاد اگه بگه بدم میاد فقط میتونه احمق باشه اما این هم باید در نظر بگیریم که کنسول ها دستگاه های یوزر فرندلی تری هستن برای عموم از نظر قیمتی تا PC الان فیل اسپنسر داره میگه GPU کنسول 12 TF خوب همین ببین چقدر در میاد روی PC همین نزدیک کل قیت کنسول نسل بعد میتونه باشه .

یک مشکلی که وجود داره وقتی داریم راجب فریم یا رزولوشن صحتب میکنیم این نسل که به خاطر CPU های کنسول ها به فنا رفت اما نسل اینده دیگه از این مشکل ها نداریم اما بازم باید ببینیم سازنده ها میخوان چیکار کنن اگه بازم بخوان میتونن رزولوشن 4k نگه دارن و جزئیات بالا ببرن و باز هم همون 30 فریم تحویل بدن .

نظر منم به خیلی از دوستان نزدیکتر هستش اگه قراره کاری بشه بهتر اپشن داده بشه که خود User بتونه انتخاب کنه چی میخواد خروجی بگیره تعدال یا یکی بیشتر یکی کمتر یا ... .

اما اگه فکر میکنی کنسول ها نمیتونن راضی نگهت دارن بهتره بیای روی PC خودت راحت کنی یک خرج میکنی چند وقتی راحتی بعدش میتونی قبل از قدیمی شدن قطعه ها عوض کنی اینجوری خرجت هم کم میشه.

تو که بزرگ و عمیق فکری
اومدی تو تاپیک رزولوشن vs فریم ریت که کاملا بحث فنی هست فاز عرفانی برمیداریو از کیفیت داستان و گیمپلی میگی و تهش هم یه چشمک عارفانه و عالمانه میزنی؟
بعد اینکه چه کافری چه کشکی و چه کیشی؟

پسر گل یک نفس عمیق بکش چه ربطی داره من نظرم گفتم هر دو انها مهم هستن موارد دیگه هم مهم هستش برای من یعنی اینجوری نیست که بازی 60 فریم نباشه بازی نکنم به همین راحتی من روی PC هم معمولا کیفیت کلی میبرم بالا جزئیات بیشتر میکنم فریم تا جای مورد قبول میارم پایین .

مشکل شما اینکه فکر کردی من دارم تیکه میندازم که دقیقا مشکل از خود شماست به من ربطی نداره من نظرم گفتم برای من در کنار اون موارد که مهم هستش بقیه موارد مهمتر هستش نه ربطی به این داشت که بازی های کنسول مورد علاقت داستان ندارن نه ربطی به این داشت که اسپنسر میخواد کنسول های نسل اینده چطور باشن .

تازه پست های آریا و بقیه قشنگ گفتنی ها رو گفتن بعدشم به شما ربطی نداره من چی میگم ناظمی چی هستی ؟ تازه نکنه تاپیک رزولوشن vs فریم ریت ارث پدری حساب میشه به شما چه ربطی داره من نظرم چیه ناراحتی نخون .

آخرین ویرایش:

vivanred

کاربر سایت
Oct 26, 2008
7,163
نام
Alireza
من فکر کردم فاز عرفانی برداشتی ولی الان فهمیدم هدفت همون تیکه پراکنی بوده.
اوکی:-bd

خدایش چندسالته ؟ جدی ؟

وقتی پستی که نه تیکه بود نه چیزی به عنوان تیکه برداشت میکنی به عنوان فن ماکروسافت بهت بر میخوره برای دفاع از ارمان ها بلند میشی پست نقل قول میکنی جوک میگی پستی که نه تیکه بوده نه چیزی بعدش برای شفاف سازی میگم پست تیکه نبوده و قرار نبوده به ارمان های شما تیکه انداخته بشه بازم میگی برای تیکه بوده.:|:))

نکنه جدی جدی باورتون شده بازی های ماکروسافت داستان ندارن یا بازی نداره یا گیم پلی نداره. :| حالا ملت یک شوخی با شما میکنن نیازی نیست انقدر جدی بگیریشون که اینجوری رفتار کنی .

میگم کافر همه را به کیش خود پندارد ناراحت هم میشی شما راحتی هر جور دوست داری فکر کنی حالا برو خوش باش .

majidred2011

< RED PHANTOM >
کاربر سایت
Jul 16, 2011
11,373
نام
Majid
بعد از تجربه یه بازی 60 فریم وقتی میری سراغ یه بازی 30 فریم، عین این میمونه که رو چشمات استفراغ کرده باشن.
دوران بچگی برام زمانی بود که با یک پی سی داغون بزور 20-25 فریم میگرفتم از بازیا و خوشحال که "گیر" نمیکنه :D الان 10 فریم زیر 60 بیاد اینقد اذیت میشم حاضرم از کل تنظیمات گرافیکی بازی بزنم :-"

Capitan_shepard

کاربر سایت
Jul 9, 2017
1,134
نام
امیر
دوران بچگی برام زمانی بود که با یک پی سی داغون بزور 20-25 فریم میگرفتم از بازیا و خوشحال که "گیر" نمیکنه :D الان 10 فریم زیر 60 بیاد اینقد اذیت میشم حاضرم از کل تنظیمات گرافیکی بازی بزنم :-"
وقتی بچه بودید از بازی بیشتر از اعداد و ارقام لذت میبردید...

Code:888

کاربر سایت
Jul 3, 2013
604
خدایش چندسالته ؟ جدی ؟

وقتی پستی که نه تیکه بود نه چیزی به عنوان تیکه برداشت میکنی به عنوان فن ماکروسافت بهت بر میخوره برای دفاع از ارمان ها بلند میشی پست نقل قول میکنی جوک میگی پستی که نه تیکه بوده نه چیزی بعدش برای شفاف سازی میگم پست تیکه نبوده و قرار نبوده به ارمان های شما تیکه انداخته بشه بازم میگی برای تیکه بوده.:|:))

نکنه جدی جدی باورتون شده بازی های ماکروسافت داستان ندارن یا بازی نداره یا گیم پلی نداره. :| حالا ملت یک شوخی با شما میکنن نیازی نیست انقدر جدی بگیریشون که اینجوری رفتار کنی .

میگم کافر همه را به کیش خود پندارد ناراحت هم میشی شما راحتی هر جور دوست داری فکر کنی حالا برو خوش باش .
128387

Democracy

Stay hungry. Stay foolish.
کاربر سایت
Feb 15, 2010
4,957

لایک برات کم بود. دمت گرم با این جمله ای که گفتی. واقعا خیلی از ماها لذت بازی کردن رو از دست دادیم و فقط چسبیدیم به حاشیه‌ها

g4mer

XBOX 20/20
کاربر سایت
Nov 18, 2017
2,310
نام
سعید ربانی
نسل هشت انقدر پیکسل شمردیم و لذت بازیارو از دست دادیم ک دیگه فقط الان گرافیک پیکسلی کافیرو داریم و به لطف معماری zen 2 فریم ریت ۶۰ رو قفل داشته باشیم و رزولوشن 4k تجربه کنیم که بشخصه برام تجربه فوق العاده ای میده و کاملا ارضا کنندس

Love Console

کاربر سایت
Nov 5, 2019
1,312
نمدونم کدوم دوستان حس منو دارن ولی الان طوری شده که اندازه ای که خبر ها رو دنبال میکنم یک دهمش هم بازی نمیکنم
یعنی اگر گرافیک الترا با فریم 120 هم نسل بعد باشه بازم بعیده بیشتر از 2 ساعت توی هفته حس بازی کردن بیاد
یاد باد روزگاری که parasite eve یا اویل3 رو توی 1 روز تموم میکردیم

vivanred

کاربر سایت
Oct 26, 2008
7,163
نام
Alireza

100% همینطوره اما این اقتضاع پیشرفت تکنولوژی و بزرگ شدن هستش اینکه چقدر بهش اهمیت بدی که مهمه یعنی انقدر برات مهم بشه که لذت بازی کردن ازت بگیره اون وقت که خودت بنده ارقام کردی .

وقتی بچه بودیم بازی ها این شکلی بود برای سنین من خبری از کامپیوتر و ... نبود حتی اینترنت هم نبود هر کسی تو فامیل یک دستگاهی مثل اتاری کمودور میکرو داشت:
mem9gi8qk12aazrvgtjf.png

الان که بزرگ شدیم بازی ها این شکلی شده :
metro-exodus-3840x2160-screenshot-4k-21160.jpg

لذت بازی وقتی گرفته شد که دیگه برای بازی کردن بزرگ شدیم و متوجه خیلی موارد مثل خرج و مخارج و کار و... شدیم وقتی ادم بچه هستش خیلی چیزا متوجه نمیشه این اعداد و ارقام همون چیزی که وقتی بچه ای متوجه نمیشی اما وقتی بزرگ میشی یک سری چیزا متوجه میشی حالا با دونستن اون اطلاعات چطور برخورد میکنی این که مهمه.

الان یکی که متوجه این موارد نمیشه نشونش بدی شاید متوجه تفاوت نشه یا اصلا براش مهم نباشه اما برای یک گیمر که وقتش میزاره برای بازی کردن مهم میشه 100% مهمه که با توجه به پیشرفت تکنولوژی شما هم خودت بروز کنی وگرنه تو گذشته گیر میکنی.

برای کسی که از اون دوران به این دوران رسیده کنسول ها و نسل های مختلفی دیده هیچ چیزی تهدید حساب نمیشه جز نبود بازی . :D

نمدونم کدوم دوستان حس منو دارن ولی الان طوری شده که اندازه ای که خبر ها رو دنبال میکنم یک دهمش هم بازی نمیکنم
یعنی اگر گرافیک الترا با فریم 120 هم نسل بعد باشه بازم بعیده بیشتر از 2 ساعت توی هفته حس بازی کردن بیاد
یاد باد روزگاری که parasite eve یا اویل3 رو توی 1 روز تموم میکردیم

برای همه پیش میاد نگران نباش .

آخرین ویرایش:
  • Like
Reactions: Love Console

Play4Fun_0

کاربر سایت
May 2, 2019
397
به نظرم برای کنسول ها همون 30 فریم و رزولوشن 1080 رو بزارن ولی عوضش گرافیک رو ببرن بالا، رو pc هم که بستگی به سیستم هر شخص داره

من خودم موقعی که همش رو کنسول بازی میکردم اصلا مشکلی نداشتم چون 60 فریم رو تجربه نکرده بودم، تازه الان که روی بعضی بازیها که سیستمم میکشه 60 فریم بده تفاوتش رو حس میکنم، البته بازم به نظرم اونجوریام نیست که یه عده میگن نمیشه بازی کرد و ... ولی خب تفاوتش واقعا محسوسه

majidred2011

< RED PHANTOM >
کاربر سایت
Jul 16, 2011
11,373
نام
Majid
اینکه لذت بازی تو بچگی بیشتر بوده که فک کنم یک چیز عمومی باشه اما دلیلش اعداد و ارقام نیست :D بنظرم چیزی که لذت بازی تو بچگی رو زیاد میکرد این بود که از مدرسه میومدی خسته بدون اینکه کوچکترین دغدغه کار و زندگی داشته باشی مینشستی پای بازیی که کلی التماسشو کرده بودی از بابات که پولشو بده و وقتی تمومش میکردی 6 بار دیگه هم تمومش میکردی چون هزار جور بازی آنلاین و آفلاین مختلف در دسترس نبود که سرگرمت کنه! اینکه اینقد هممون درگیر حاشیه ها شدیم واسه اینه که بتونیم جذابیت بازیو در حد اون زمان واسه خودمون ببریم بالا اما غافل از اینکه اون حس هیچ وقت برنخواهد گشت.
الان خیلیا هستن که نمیدونن انحصاری چیه، نمیدونن دارن با چند فریم بازی میکنن، نمیدونن دارن رو چه رزولوشنی بازی میکنن، فقط یک کنسول گرفتن و پول دادن به فروشنده که 20-30 تا بازی بریزه رو اکانتشون و اینا هم بازی کنن اما شرط میبندم از اونا هم بپرسی دوران طلایی گیمینگشون کی بوده میگن 15-16 سالگی :D

انسان همیشه دنبال پیشرفت بوده، اگه بخوای استاندارداتو روی یک حالت خاص نگه داری هیچ وقت پیشرفت هم نمیکنی، مثل این میمونه ناهار و شام همیشه نون پنیر بخوری و راضی باشی بعد که بهت پیتزا دادن و نتونستی برگردی به روتین قبلیت ازت شاکی شن:D
همین الان دوستانی داریم با مانیتورای رفرش ریت بالا که حتی 60 فریم هم واسشون جوابگو نیست دیگه، اینا همش حاشیس و همه چی برمیگرده به خود گیم اما رو لذت گیم قطعا بی تاثیر نیست.

آخرین ویرایش:

s.1

کاربر سایت
Oct 28, 2011
8,162

حالا 1 چیزی بگم پشمات بریزه بچه که بودیم crt ها یا همون لامپی ها نه مشکل موشن داشتن نه انپوت لگ داشتن نه مشکل رزولوشن بود نه زاویه ی دید نه مشکل ماندگاری تصاویر داشتن. نه افت فریمی بازی ها داشتن نه اینترنت و اپدیتی بود نه بازی ها باگ اساسی داشتن در کنار همه ی این ها بازی ها گیم پلی بسیار قوی و متنوع و خلاقانه داشتن که هنوز بعد از 2 تا 3 دهه دارن همون رو کالکشن می کنن یا بازسازی می کنن.

کاربرانی که این قسمت را مشاهده می‌کنند

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
or ثبت‌نام سریع از طریق سرویس‌های زیر