شایعه شایعه: سخت افزار کنسول PlayStation 5 با مشکل مواجه شده‌است

Bahram

Alan, Wake Up
مدیر انجمن
Sep 7, 2011
7,767
نام
Bahram
با نزدیک شدن به نسل جدید کنسول‌ها دوباره بازار شایعات مختلف داغ شده و به قول معروف هر دم از این باغ بری می‌رسد. هر چند این شایعات همیشه درست نیستند و حتی می‌توان گفت که درصد بیشتری از آن‌ها به حقیقت هم نمی‌پیوندند، اما شایعه امروز از طرف منابع معتبری منتشر شده که حداقل می‌توان آن‌ها را بررسی کرد.
با توجه به گزارش‌های منتشر شده، کنسول PlayStation 5 دارای مشکلات شدیدی است. تعدادی از بازیسازان و برنامه نویسان اعلام کرده‌اند که نگران برخی از کمبود های کنسول PS5 هستند. این گزارش ابتدا توسط یکی از کاربران توییتر با نام Jeff Rickel منتشر شد، اما بعد از آن دو نویسنده معتبر سایت Windows Central هم اعلام کردند که گزارش‌های مشابه‌ای را از تعدادی از سازندگان شنیده‌اند.

گزارش‌ها حاکی از آن هستند که به نظر می‌رسد شرکت سونی با موفقیت کنسول PS4 تا حدودی مایکروسافت و کنسول Xbox Series X را دست کم گرفته و بعد از معرفی Xbox جدید، سونی به دنبال چاره‌ای بوده‌است تا بتواند اختلاف سخت افزاری PS5 را با کنسول رقیب کاهش دهد. آن‌ها در نهایت تصمیم می‌گیرند تا سخت افزار کنسول را اورکلاک کنند و این عمل باعث ایجاد مشکلات شدید گرمایشی، کاهش کلاک سخت افزار و در نتیجه بازدهی کمتر کنسول می‌شود. در نهایت این مشکلات سبب شده تا پروسه بهینه‌سازی بازی‌ها بر روی کنسول به امری دشوار تبدیل شود. در حالی که Xbox Series X از نظر قدرتی که ارائه می دهد ثابت است، PS5 غیرقابل پیش بینی عمل کرده که به نوبه خود بهینه سازی را بسیار چالش برانگیز می کند.
در ادامه گزارش آمده است که شرکت سونی برای رفع این مشکلات تصمیم گرفته تا دیزاین کنسول PS5 را به صورت کلی برای جلوگیری از این مشکلات تغییر دهد و ممکن است ما با کنسولی شبیه به Xbox Series X از لحاظ ضاهری طرف باشیم. همچنین ادعا شده که شرکت سونی قصد دارد عرضه کنسول را بین ۶ تا ۱۲ ماه به تاخیر بیاندازد.
البته شرکت سونی همچنان برای مقابله با کنسول Xbox Series X ممکن است تا تصمیم به عرضه کنسول با مشکلاتی که در بالا اشاره شد، در پایان سال ۲۰۲۰ بگیرد و طراحی دوباره کنسول را به زمان دیگری موکول کند.
در نهایت دوباره باید اشاره کرد که تمام این گزارشات شایعه هستند، اما تایید آن‌ها توسط Daniel Rubino و Jez Corden نویسندگان سایت Windows Central کمی این شایعات را جدی می‌کند.

آخرین ویرایش:

Cj_sa

کاربر سایت
Jul 5, 2007
3,261
نام
مهرداد
در جواب دوست عزیز بود که چرا SSD سونی قابل مقایسه با سری X نیست بازی های مایکروسافت باید روی HDD هم اجرا بشه
بر عکس مایکروسافت مشخص نیست اول کنسول ساخته یا DEV KIT که بازی های خودش زیر یک ماه وقت داشتن خروجی برای نمایش اماده کنن
It took two weeks to get Gears 5 to RTX 2080 standard on Xbox Series X - VG247
دموی ماینکرافت اعلام شده فقط یکماه پورت شده
سونی از سال 2018 شروع به ارسال DEVKIT کرده تمام استودیو ها سونی انجین ها رو اپگرید کردن و بر این اساس SSD بازی می سازن
Nonsense! اصلا نمی فهمم چی میگی؟!:D
بخاطر اینکه مایکرو داره بازی هاش رو روی pc میزنه میگی باید روی HDD هم اجرا بشه و ssdکنسول مایکرو عملا فرقی با hdd نداره، منظورت همین بود دیگه؟ درسته؟
حالا فارغ از اینکه چی گفتی:D ولی یه احتمال بده که اگر مایکرو به عنوان دارنده یکی از کنسول ها و همین طور پابلیشر بازی، نخواد موتورای بازی سازیش رو بر مبنای ssd ارتقا بده و احتمالا دو مرحله ی بازی ها رو خروجی بگیره، باید به فکر این باشید که هیچ شرکت ترد پارتی هم این کارو نخواهد کرد!
صرفه نظر از هزینه های مالی و زمانی برای ارتقای موتوری که فقط خروجی برای ssd سونی بده فقط یک معنی میده برای شرکت های تردپارتی! خریت!
سونی از سال 2018 هم این کارو کرده باشه باز هیچ ربطی به قضیه ما نداره! چون هنوز معلوم نیست اولین بازی بر مبنای ssd engine کی میاد و یا حتی اصلا کی رونمایی میشه!
پ.ن: مگه اصلا مهم دوکیت رو کی رسوندن به سازنده گیرز یا ماینکرافت؟! اینا فقط می خواستن showcase گرافیکی داشته باشند همین. در مورد دوکیت هیچکسی حرف نزده. به نظرت اگر براشون مهم بود این قضیه دوکیت نباید بجای یک نفر مثلا 30 نفر میومدن روی خروجی کار می کردن؟! من فکر کنم داری خبر رو برعکس برای خودت تعبیر میکنی! یک نفر، دقت کن یک نفر روی پروژه کار کرده!

Arima Kishou

Kuro no Shinigami
کاربر سایت
Jul 14, 2014
5,362
نام
محمد
جالبی این بحث میدونی چیه؟‌ کسی اینجا نگفته شرایر معتبر نیست یا اینکه به منابع دسترسی نداره :D ولی گفته شده که داره یسری کارهایی میکنه که یه آدم بی طرف نمیکنه که این غیر منطقی نیست گفتنش و از طرفی شماها هستید که دارید خیلی راحت اعتبار جز کوردون و ... رو میبرید زیر سوال اونم در حالی که بارها ثابت کردن به اطلاعات دسترسی دارن :D و البته این هم عجیب نیست چون نه تنها شماها بلکه مشابه های خارجیتون همین الان اسم یکی از کارشناس های DF‌ رو بردن تو لیست افرادی که FUD پراکنی میکنن علیه PS5‌ و ... این رفتارها تازگی نداره برای من بشخصه :D

حالا هر چی که دوست داری بگو باز و حرفهای خودت رو به بقیه نسبت بده :D
باز خوبه تو خودت میگی طرف فنه فلانه... من که اینو نگفتم، تو خودت داری اعتبارش رو زیر سوال میبری!
اگه اون فن فلانه(که نیست ) که این رفیق لیکر شما که اوضاع اش توی جریان فن بودن خیلی بدتره، ماشالا فن سه اتیشه مایکرو و ایکسباکسه:D

در هرصورت ما دو لیکر مختلف داریم کلا دارن ساز مخالف همدیگه میزنن... بالاخره فقط یکیشون درست میگه! نمیشه که هر دو جبهه درست بگن.
اصلا گیریم این لیکر شما معتبره... توی حیث لیک اعتبار کسی که چندین ساله وحشتناک دقیق و تا وقتی که 100% مطمئن نبوده لیکس رو منتشر نکرده بیشتره یا کسی که اصلا که گیریم چند تا لیک درست رو گفته‌ و اصلا در حد ایشون نیست؟! حالا من اصلا حرفی نمیزنم ولی جواب اش رو با دوستان میزارم:D

این جریان اور کلاک هم چیزی بوده که نگرانی بچه ها از همون دقیقه اول بود چیزی نیست که بگیم طرف کار خفنی کرده داستانش رو سر هم کرده.

خلاصه مطمئن مسئله ایی هست که نگران اش بود ولی من چشم بسته در یک منبع که اصلا بنظرم معتبر نمیاد نمیزارم، مخصوصا وقتی یک منبع معتبر تر داره حرف اش رو نقض میکنه‌.

خدایی از نسبت و اینطور چیزا هم حرف نزن... که واقعا همه میدونن آدم بی طرفی نیستی:D

Arima Kishou

Kuro no Shinigami
کاربر سایت
Jul 14, 2014
5,362
نام
محمد
اگه چند نفر مقابل این واقعیت که سری x قوی تره مقاومت نمیکردن این همه بحث و درگیری نداشتیم:/ قبول کردن حقیقت بین ایرانیا کار سختیه میدونم ولی بیاییم قبولش کنیم
اون ssd سریعتر ps5 هم فقط تو بازی انحصاری بکارشون میاد
مهمترین چیز که قیمته هنوز مشخص نشده
اینکه Xbox قوی تره حقیقته، نمیدونم چرا نباید قابل قبول کردنی باشه:D
حالا اولویت های همه مثل من گرافیک نیست ولی خوب دیگه باید این مسئله رو قبول کرد:D

lomis

کاربر سایت
Aug 6, 2017
166
اینجا هم داره میگه سونی مجبور هست به عدد 10TF برسه تا خیلی زشت به نظر نرسه :D برای همین یه فرکانس خیلی بالا رو به عنوان مینیمم تعیین کردن و همین هم باعث میشه که اون چیپ‌هایی که با این کیفیت نباشن رو نتونن استفاده کنن :D حالا این هم لابد یه فن توی توییتر هست که داره همینطوری به هم می‌بافه، درسته؟ :D و قطعا دسترسی و اطلاعات این آدم از اطلاعات شرایر تو زمینه تخصصی خودش (چیپ‌ها و کیفیت تولیدیشون و مشخصاتشون) بیشتر هست :D
خب اینکه ps5 مشکل گرمایی داشته باشه احتمالش منطقی هست...ولی درد بیدرمون نیست یعنی میتونن کنسول رو همون 9 ترافلاپ ببندن... تازه شاید خنک کننده گرون رو حذف کنن به عدد طلایی 399 دلار نزدیک بشند...دیگه چرا تاخیر؟...اگه بخوان تاخیر بزنن میتونن جاش 6 ماه دیگه یه ورزن مثلا 11 ترافلاپی با چیپ مخصوص واسه اجرای ps3 بدن....به عقیده من اینها یه چیزی شنیدن ولی اون چیز همه ماجرا نبوده وباقی داستان رو خودشون ساختن....

vaan 2

کاربر سایت
Dec 20, 2009
16,030
نام
مازیار
اگه چند نفر مقابل این واقعیت که سری x قوی تره مقاومت نمیکردن این همه بحث و درگیری نداشتیم:/ قبول کردن حقیقت بین ایرانیا کار سختیه میدونم ولی بیاییم قبولش کنیم
اون ssd سریعتر ps5 هم فقط تو بازی انحصاری بکارشون میاد
مهمترین چیز که قیمته هنوز مشخص نشده
والا مقاومت رو ما جایی می‌بینیم که به ps5 میگن زباله.... :D:D

Tolkien

Glory Glory Man United
کاربر سایت
Jun 16, 2015
2,930
نام
مرتضی
پیش بینی ؟
اولین تریلر بازی های نسل بعدی چند ماه دیگه میاد
PS5 با horizon zero dawn 2 سایر انحصاری ها گرافیک بهتری ارائه می ده یا مایکروسافت و 12 ترافلاپس اش >:D<
Ryse کرایتک ساخت و انحصاری ONE بود نه مثل سیاست جدید مایکروسافت همه بازی ها کراس جن
این بار ها گفتم
XBOX ONE ضعیف تر نبود یه فاجعه کامل بود
View attachment 135140
در CPU برتری با ONE بود در GPU حدود 40 درصد ضعیفتر بود بود در بقیه موارد مقایسه دو کنسول شوخی بود
من اخر نفهمیدم این جمله چرا یک نسل شما دوستان تکرار می کنید
تردپارتی ها از ESRAM استفاده نمی کردن ؟
به چه شکلی بازی های مثل RDR2 / ویچر و شاهکار های گرافیکی این نسل روی XBOX ONE عرضه شد و اختلاف گرافیکی با PS4 نداشت ؟ با Memory bandwidth که 20 گیگ اش برای CPU بود 48GB/S ؟
مقایسه
سرعت SSD در حالت معمول 8 تا 9 گیگ در بهترین حالت 22GB/S

اینکه سازنده ها از SSD نمی کنن شما دوستان میتونید روزی سه بار با خودتون تکرار کنید
اما SSD مهم ترین ویژگی PS5 استودیو ها نمی تونن استفاده نکنن
View attachment 135143
ببین تو حالت R/W حافظه ESRAM میتونست با رم کنسول تا 204.0 GB/s پهنای باند داشته باشه که دربرابر 176.0 GB/s پی اس 4 روی کاغذ برتری داشت اوکی ... پس این برتری تو سرعتی که سرنی میگه واسه ما یه خاطره تلخ که هیچی یه کابوس بود ( محدودیت 32 مگابایتی که که حافظه داشت باعث میشد توسعه دهنده هرنوع دیتایی رو نتونه با استفاده از esram کش بکنن درنتیجه کلا این حافظه بلا استفاده میشد و به همین خاطر بود که مایکرو حتی تو وان اکس اون رو از SOC کنسول برداشت) ... حالا چه ربطی به ماجرا داره ؟مایکرو سعی کرده تا بیشتر راه حل نرم افزاری و مدیریت داده معرفی کنه ... حالاچی هستن ، Simplar FeedBack Streaming و الگوریتم BCpack که به کمک Direct Storge باعث LOD های بهینه درعین حال 50 درصد پارتیکل ها بیشتر میشه نسبت به SSD های هم رده ... و جالب تر اینکه با همین Direct Storge قراره اورهیت رو هم از RAM کنسول که پهنای باندش از PS5 هم بیشتره بردارن و بصورت کش کردن فایل ها روی SSD ( فراخوانی لحظه ای شون رو با quick resume دیدیم)
درکل بهت بگم این SSD که سرنی معرفی کرد باید خیلی دعا کنید که یقه فرست پارتی هارو نگیره وگرنه تغییری تو ترد پارتی ها ایجاد نمی کنه ...
اگه

kourooshkabir25

کاربر سایت
Apr 4, 2017
5,355
Nonsense! اصلا نمی فهمم چی میگی؟!:D
بخاطر اینکه مایکرو داره بازی هاش رو روی pc میزنه میگی باید روی HDD هم اجرا بشه و ssdکنسول مایکرو عملا فرقی با hdd نداره، منظورت همین بود دیگه؟ درسته؟
حالا فارغ از اینکه چی گفتی:D ولی یه احتمال بده که اگر مایکرو به عنوان دارنده یکی از کنسول ها و همین طور پابلیشر بازی، نخواد موتورای بازی سازیش رو بر مبنای ssd ارتقا بده و احتمالا دو مرحله ی بازی ها رو خروجی بگیره، باید به فکر این باشید که هیچ شرکت ترد پارتی هم این کارو نخواهد کرد!
صرفه نظر از هزینه های مالی و زمانی برای ارتقای موتوری که فقط خروجی برای ssd سونی بده فقط یک معنی میده برای شرکت های تردپارتی! خریت!
سونی از سال 2018 هم این کارو کرده باشه باز هیچ ربطی به قضیه ما نداره! چون هنوز معلوم نیست اولین بازی بر مبنای ssd engine کی میاد و یا حتی اصلا کی رونمایی میشه!
پ.ن: مگه اصلا مهم دوکیت رو کی رسوندن به سازنده گیرز یا ماینکرافت؟! اینا فقط می خواستن showcase گرافیکی داشته باشند همین. در مورد دوکیت هیچکسی حرف نزده. به نظرت اگر براشون مهم بود این قضیه دوکیت نباید بجای یک نفر مثلا 30 نفر میومدن روی خروجی کار می کردن؟! من فکر کنم داری خبر رو برعکس برای خودت تعبیر میکنی! یک نفر، دقت کن یک نفر روی پروژه کار کرده!
قدرت SSD هنوز ندیدی
Spider-Man: Far From Home (2019) - Illusion Scene

چنین صحنه های روی PS5 و احتمالا در نسخه بعدی Spider-Man که اواخر 2021یا 2022 میاد خواهیم دید این یعنی تحولی در طراحی مراحل
اگه قرار باشه بازی روی HDD اجرا باشه چنین چیزی ناممکن SSD سری X در حد لودینگ باقی می مونه

اولین بازی هم مشخص HORIZON ZERO DAWN 2 احتمالا قرار بوده اویل 2021 عرضه بشه باید دید با کرونا در روند ساختش مشکل ایجاد شده یا نه

LiviNG D3AD

کاربر سایت
Dec 7, 2008
3,856
نام
Mohsen
خب اینکه ps5 مشکل گرمایی داشته باشه احتمالش منطقی هست...ولی درد بیدرمون نیست یعنی میتونن کنسول رو همون 9 ترافلاپ ببندن... تازه شاید خنک کننده گرون رو حذف کنن به عدد طلایی 399 دلار نزدیک بشند...دیگه چرا تاخیر؟...اگه بخوان تاخیر بزنن میتونن جاش 6 ماه دیگه یه ورزن مثلا 11 ترافلاپی با چیپ مخصوص واسه اجرای ps3 بدن....به عقیده من اینها یه چیزی شنیدن ولی اون چیز همه ماجرا نبوده وباقی داستان رو خودشون ساختن....

اینجا بحث مشکل گرمایی نیست، بحث این هست که اصلا چیپها کیفیت لازم به رسیدن این خروجی مد نظر سونی رو ندارن و کیفیت ساخت خوب نیست (به نسبت استاندارد مد نظر اینها) غیر از اون هم چندتا سناریو مطرح شده، اینی که شما میگی یکی از راه حل ها هست ولی خب PR بسیار بدی خواهد داشت برای سونی و میون طرفدارهاش :D حالا یا ممکنه برن سمتش یا نرن یا اصلا ممکنه خیلی زود مشکلات حل بشه و ... دیگه من سناریوهای مختلف و زمانش رو نمیتونم بیام پیشبینی کنم یه چیزی که بوده گزارش داده شده صرفا :D

باز خوبه تو خودت میگی طرف فنه فلانه... من که اینو نگفتم، تو خودت داری اعتبارش رو زیر سوال میبری!
اگه اون فن فلانه(که نیست ) که این رفیق لیکر شما که اوضاع اش توی جریان فن بودن خیلی بدتره، ماشالا فن سه اتیشه مایکرو و ایکسباکسه:D

در هرصورت ما دو لیکر مختلف داریم کلا دارن ساز مخالف همدیگه میزنن... بالاخره فقط یکیشون درست میگه! نمیشه که هر دو جبهه درست بگن.
اصلا گیریم این لیکر شما معتبره... توی حیث لیک اعتبار کسی که چندین ساله وحشتناک دقیق و تا وقتی که 100% مطمئن نبوده لیکس رو منتشر نکرده بیشتره یا کسی که اصلا که گیریم چند تا لیک درست رو گفته‌ و اصلا در حد ایشون نیست؟! حالا من اصلا حرفی نمیزنم ولی جواب اش رو با دوستان میزارم:D

این جریان اور کلاک هم چیزی بوده که نگرانی بچه ها از همون دقیقه اول بود چیزی نیست که بگیم طرف کار خفنی کرده داستانش رو سر هم کرده.

خلاصه مطمئن مسئله ایی هست که نگران اش بود ولی من چشم بسته در یک منبع که اصلا بنظرم معتبر نمیاد نمیزارم، مخصوصا وقتی یک منبع معتبر تر داره حرف اش رو نقض میکنه‌.

خدایی از نسبت و اینطور چیزا هم حرف نزن... که واقعا همه میدونن آدم بی طرفی نیستی:D

من با فن بودن کسی مشکل ندارم و حرفش رو هم زیر سوال نمیبرم صرفا بخاطر اینکه فن هست :D سوای این چیزی که گفتم فقط در یک جمله بگو دقیقا اون حرفهایی که شرایر زده چند صفحه قبل و من پست کردم چی هستن دقیقا؟ چجور آدمی برمیگرده میگه ترافلاپس lol؟ الان که مایکروسافت دست بالاتر رو داره باید کنار ترافلاپس بنویسه لول؟ :D اصلا اگر ترافلاپس (lol) هست چرا سونی انقدر زور زده 9 رو بکنه 10 که بعد شرایر بیاد بگه ترافلاپس lol؟ که به سرنی بگه سرنی کلاک متغییر لول؟ :D نه جدی این رو یه توضیح بده :D

یا مثلا اون چه ریپورتی بود شرایر داده و گفته PS5 از خیلی جهات برتر هست؟ خیلی جهات یعنی چی؟ چه منبعی رو ارائه داده؟ چه سورسی رو؟ چه جزئیاتی رو که من بیام بگم یه بیسی داره حرفش؟ یا چه توضیحی داده که من بیام بگم خب آقا این یه حرفی داره میزنه و این 4 تا نکته رو گفته و میشه در موردش فکر کرد یا بحث کرد و ... همینطوری اطلاعات رو هوا دادن و از کنارش رد شدن بخاطر سابقه خوب قبلی که دلیل نمیشه :D

این اسمش دمیج کنترل هست اینکه خودت هم ندونی داری چی میگی یا چرا میگی ولی باز بگی چون احساس میکنی باید از یه چیزی دفاع کنی، چون باید یه چیزی رو که به نظر بد میرسه رو در چشم بقیه خوشگل تر جلوه بدی :D این دقیقا کاری هست که با اون ریپورت نیم بند شرایر انجام داده :D

بعد اصلا شایعه اسمش روشه شایعه هست و ممکنه از هر جایی سر در بیاره ولی باز درست باشه مثل شایعه سخت افزار این نسل که از ردیت اومد بیرون (اوایل 2019) و درست بود یا شایعه نسل قبل که از یه سایت پرت اومد بیرون و باز درست بود و ... :D از یه خبرنگار خدا نساز برای خودت خلاصه اونم برای سنجیدن صحت شایعات :D

جز کوردون هم فن مایکرو و ایکس باکس هست ولی این رو مخفی نکرده و در عین حال صحبتهای انتقادی و ... علیه مایکرو هم داشته حالا من بیام بگم چون فن مایکرو هست داره اطلاعات رو از خودش تولید میکنه؟ :D حالا میخواد فن سه آتیشه باشه میخواد نباشه :D فن بودن مشکل نداره، فن بودن و ادای بی‌طرفا رو درآوردن مشکل داره :D درست همون کاری که شرایر کرده و با هیچی داره دمیج کنترل میزنه برای PS5 :D

من هم طرفدار ایکس باکس هستم، طرفدار مایکرو هستم و در عین حال منطق هم دارم کسی بلد باشه منطقی حرف بزنه و نه شکمی منم میشینم باهاش حرف میزنم و به علایقش هم احترام میذارم :D خلاصه که کلا داری اشتباه میزنی هر چی که میزنی :D ملاک سنجیدن آدما علایقشون نمیشه باشه چون در نهایت هر کسی یه چیزی رو بیشتر از یه چیز دیگه دوست داره :D

با این منطق نباید لاکهارت ماورای زباله باشه؟:D
Just saying

الان مثلا تو فن سونی و PS نیستی؟ یا فنهای سونی پاک و منزه هستن؟ :D نه جدی بیا بگو :D

آخرین ویرایش:

saphire

کاربر سایت
Dec 9, 2007
2,578
نام
امیرحسین
برادر خودت متوجه میشی چی میگی؟من الان ۱ ترا و نیم ssd دارم روی پی سیم و میتونم بگم هیچ تاثیری توی بازی نداره بجز سرعت بارگزاری...
و اصلا هیچگونه ربطی به رزولوشن و فریم هم نداره...نمیدونم این تحلیلا رو از کجا پیدا میکنید
اس اس دی پر سرعت روی پی اس ۵ هم یه بهانه ای هست برای افزایش قیمت و خالی کردن جیب ملت وگرنه هیچ توجیه دیگه نداره
درسته که SSD رزولوشن و فریم رو افزایش نمی ده، ولی سرعت بارگزاری اونقدری که فکر می کنید بی اهمیت نیست که مثلا چند سال دیگه کسی که HDD داشت فقط بازیش لودینگ داره و غیر از اون همون بازیه. بازی ها دائما در طول بازی در حال لودینگ هستن، فقط بازی جاها شدتش اونقدر زیاد می شه صفحه رو سیاه می کنن که CPU آزاد بشه و شما لگ رو نبینی و بهش می گن لودینگ اسکرین. اینکه الان SSD داشتن تاثیری نداره به خاطر اینه بازی ها واسش ساخته نشدن و به قولی مراعات HDD رو می کنن، وگرنه Star Citizen همین الان با HDD به شدت لگ می زنه و به SSD نیاز داره. شما اگه بازی ساخته باشی بعد از یه مدت متوجه می شی که یکی از بزرگترین بدبختی هات همین Streaming و لود کردن وسط بازیه. مثال هم خیلی زدم که به خاطر این محدودیت سرعت HDD چه محدودیت هایی تو بازی ها اعمال می شه. حالا نمی دونم آیا مارکت PC مجبور می شه به سمت SSD بره یا نه، ولی کلا فقط بحث لودینگ نیست، سرعت بیشتر SSD (که هر دو تا کنسول دارنش btw) کل دیزاین بازی (نه فقط لول دیزاین، خیلی گسترده تر:D) رو تحت تاثیر قرار می ده.

پ.ن: به نظر من اختلاف سرعت PS5 و XSX در این ضمینه خیلی مشکل خاصی ایجاد نمی کنه واسه کسی، ولی خوب پیشگو نیستم و باید دید چی می شه :-??

Cj_sa

کاربر سایت
Jul 5, 2007
3,261
نام
مهرداد
قدرت SSD هنوز ندیدی
Spider-Man: Far From Home (2019) - Illusion Scene

چنین صحنه های روی PS5 و احتمالا در نسخه بعدی Spider-Man که اواخر 2021یا 2022 میاد خواهیم دید این یعنی تحولی در طراحی مراحل
اگه قرار باشه بازی روی HDD اجرا باشه چنین چیزی ناممکن SSD سری X در حد لودینگ باقی می مونه

اولین بازی هم مشخص HORIZON ZERO DAWN 2 احتمالا قرار بوده اویل 2021 عرضه بشه باید دید با کرونا در روند ساختش مشکل ایجاد شده یا نه
جدا نمی فهمم شوخی میکنی یا جدی میگی اما به هر حال اگر این هم مثل بقیه پیش بینی ها و حرفات باشه نه تنها من نمی بینم قدرت ssd رو بلکه تو هم نمی بینی:D

Sobhan_23

کاربر سایت
May 31, 2009
4,162
نام
سبحان
درسته که SSD رزولوشن و فریم رو افزایش نمی ده، ولی سرعت بارگزاری اونقدری که فکر می کنید بی اهمیت نیست که مثلا چند سال دیگه کسی که HDD داشت فقط بازیش لودینگ داره و غیر از اون همون بازیه. بازی ها دائما در طول بازی در حال لودینگ هستن، فقط بازی جاها شدتش اونقدر زیاد می شه صفحه رو سیاه می کنن که CPU آزاد بشه و شما لگ رو نبینی و بهش می گن لودینگ اسکرین. اینکه الان SSD داشتن تاثیری نداره به خاطر اینه بازی ها واسش ساخته نشدن و به قولی مراعات HDD رو می کنن، وگرنه Star Citizen همین الان با HDD به شدت لگ می زنه و به SSD نیاز داره. شما اگه بازی ساخته باشی بعد از یه مدت متوجه می شی که یکی از بزرگترین بدبختی هات همین Streaming و لود کردن وسط بازیه. مثال هم خیلی زدم که به خاطر این محدودیت سرعت HDD چه محدودیت هایی تو بازی ها اعمال می شه. حالا نمی دونم آیا مارکت PC مجبور می شه به سمت SSD بره یا نه، ولی کلا فقط بحث لودینگ نیست، سرعت بیشتر SSD (که هر دو تا کنسول دارنش btw) کل دیزاین بازی (نه فقط لول دیزاین، خیلی گسترده تر:D) رو تحت تاثیر قرار می ده.

پ.ن: به نظر من اختلاف سرعت PS5 و XSX در این ضمینه خیلی مشکل خاصی ایجاد نمی کنه واسه کسی، ولی خوب پیشگو نیستم و باید دید چی می شه :-??
همین الان روی پی سی هم اس اس دی های معمولی با ظرفیت بالا به نسبت ارزون شدن و قابل خرید هستن و قطعا آینده خیلیا مجبور به استفاده از اونا خواهند بود ولی خب سازنده بدون شک برای hdd هم بهینه میکنه که بیشترین مخاطب رو جذب کنه،ساخت بازی و کارهای گرافیکی هم همیشه قوی ترین سخت افزار رو طلب میکنه ولی باید اینو در نظر بگیریم که ساخت بازی و بازی کردن خیلی فرق داره...یادمه اون اولا که بازی batman arkham knight اومده بود روی اس اس دی بهتر اجرا میشد و روی hdd لگ شدید داشت،اینا دست سازنده رو میبوسه که بشینه بهینه کنه که الان قضیه star citizen هم تقریبا همینه..
در مورد ssd کنسولا بگم که معجزه نمیکنه و سرعت بالای اس اس دی پلی ۵ شاید توی یه سری بازی انحصاری خودش رو نشون بده ولی توی بازی های مولتی پلتفرم تاثیری نخواهد داشت به نظر من و اون واحد های پردازشی بیشتر کنسول مایکرو تاثیرشون چشم گیر تره

• Like
Reactions: saeedir

Arima Kishou

Kuro no Shinigami
کاربر سایت
Jul 14, 2014
5,362
نام
محمد
الان مثلا تو فن سونی و PS نیستی؟ یا فنهای سونی پاک و منزه هستن؟ :D نه جدی بیا بگو :D
فن سونی میاد سونی رو ترول میکنه و از xbox تعریف میکنه؟:D

من فن خود نینتندو هم نیستم ولی شدیدا فن سوییچ هستم و حیف که غیر ممکنه وگرنه دوست دارم همه بازیای بشریت روی سوییچ بیان :>>:)

king of north

کاربر سایت
Apr 5, 2012
6,036
نام
سهند
خب اینجور که معلومه من دارم با یه بازیساز قهار با تجربه ۲۰ ساله در ساخت بازی حرف میزنم...
محیط بزرگتر و پر جزییات تر و همه اینا که میگید به عواملی مثل حافظه کارت گرافیک و رم و سی پی یو بیشتر بستگی دارن تا اس اس دی....
تنها چیزی که درست گفتین همون بدون لودینگ بود
که نهایتش کسی که hdd داره بازیش دارای لودینگ خواهد بود....
بعد سوال من اینه که شما چطور به این نتیجه رسیدین که ssd توی فریم و رزولوشن موثره که بالاتر گفتین؟
ببین داداش استفاده از هارد دیسک تا الان باعث میشد تا از حداکثر توان پردازشی نتونن استفاده کنن ولی از به بعد تکنیک پردازشی عوض میشه و smt میتونه این قضیه رو توجیه کنه فقط برمیگرده به اینکه سازنده ها چطور و چه زمانی قراره این پتانسیل رو به بالفعل تبدیل کنن که طبیعتا طول میکشه همه خودشونو وقف بدن ولی به نظرم اول بازیهای انحصاری پیش قدم هستن

کاربرانی که این قسمت را مشاهده می‌کنند

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
or ثبت‌نام سریع از طریق سرویس‌های زیر