راهنمایی برای خرید PS3

جناب واکاشیزوما عزیز،heatsink ی که روی PS3 هست،فوق العاده گیرا هستش و گرما را پخش می کنه..،در کامپیوتر هم برج های خنک کننده هستش که نمونش tuniq tower 120 هستش که بهترین خنک کننده سی پی یو هستش.

فکر نکنم PS3 مشکل دفع حرارت داشته باشه،چون هیت سینکش خیلی بهتر از هیت سینک این 360 ها دفع حرارت می کنه:-"

جناب واکاشیزوما عزیز،heatsink ی که روی PS3 هست،فوق العاده گیرا هستش و گرما را پخش می کنه..،در کامپیوتر هم برج های خنک کننده هستش که نمونش tuniq tower 120 هستش که بهترین خنک کننده سی پی یو هستش.

فکر نکنم PS3 مشکل دفع حرارت داشته باشه،چون هیت سینکش خیلی بهتر از هیت سینک این 360 ها دفع حرارت می کنه:-"

دوست عزیز شما مثل اینکه پست منو صفحه قبل ندیدی
http://www.bazicenter.com/forums/showthread.php?t=2479&page=16
من خودم از هیتسینک قوی و efficient که توی PS3 هست نوشتم و حتی ازش عکس گزاشتم و گفتم که بهتر از X360 عمل میکنه!
بعد این چه ربطی به پست من داشت؟
ایشون نوشتن که تعداد ترانزیستورهای PS3 دو تا سه برابر X360 هست. من پرسیدم از نظر ایشون عدد 534 چجوری میشه دو تا سه برابر عدد 502 ؟

PS: مگه من جایی گفتم که PS3 مشکل حرارت داره؟

من فکر نمیکنم داغ کردن چیز زیاد مهمی باشه نکته اینه شما هرچی که الکترونیکی باشه بزاری داغ میکنه و چیزی که مهمه اینه تا حالاPS3 مشکل گرمایی نداشته اما دلیل نمیشه که داغ نشه! اون داغ شدنشم با توجه به فضایی که میگیره و قطعاتی که توشه طبیعیه!
بعضی از دوستان اصرار دارن که بگن PS3 مثل یخچال خنکه طوری که انگار از Liquid nitrogen توش برای خنک کردن استفاده شده! بین داغ کردن و مشکل گرمایی فرق هست! PS3 هم مثل هر دستگاه دیگه ایی بدنش داغ میشه ولی مشکلی از این بابت نداره. پروسسورهای G5 هم که اپل توی PowerMac استفاده میکرد فوقالعاده داغ میشدن و توی PowerMac از Liquid Cooling استفاده میکردن اما این داغ شدن هیچوقت مشکلی برای G5 به وجود نیاورد!

آخرین ویرایش:
با فرض بر اینکه منظورتون ار تعداد پردازشگر تعداد ترانزیستور بوده چون جفت PS3 و X360 دو تا پردازنده بیشتر ندارن یکی به عنوان CPU یکی هم به عنوان GPU
سلام
در صورتی که فرض رو تعداد ترانزیستور ها قرار بدیم حرف شما درسته
هر چند در کنسول سونی علاوه بر CELL و RSX هم یک پردازنده دیگه هم وجود داره که برای سازگاری با بازی های پلی 1 و 2 هست ( چیپ EE/GS)
همون طور که گفتم منظور تعداد پردازشگر ها بود

در مورد تعداد پردازنده ها فیزیکی هم درسته هر دو کنسول دو پردازنده فیزیکی دارند اما در کنسول سونی و مایکروسافت در واقع تعداد بیشتری پردازنده وجود داره که در حقیقت در پلی 3 هشت SPE 128 بیتی وجود داره که یکیش غیر فعال هست بعلاوه یک پردازنده 64 بیتی از خانواده PowerPC که تمام این این پردازنده بر روی یک چیپ سوار شدن و ما اونها رو به صورت یکی می بینیم هر چند که در حقیقت اینها 8 تا هستند که (به صورت منفرد از هم کار می کنند یعنی هر کدام یک پردازنده جدا از هم هستند ) چون هر کدام از اینها بسیار کوچک طراحی شدن سونی تونسته هم اینها رو بر روی یک چیپ قرار بده و روی برد پلی 3 یک پردازنده می بینیم

در مورد کنسول مایکروسافت هم همینطور هست و پردازنده زنون هم در واقع سه تا پردازنده PowerPC هست (با کمی تغییر) که هر کدام به صورت دو thread کار می کنند که جمعا میشه 6 ریسمان ولی در حقیقت سه تا پردازنده بیشتر نیستند که بر روی یک چیپ قرار گرفته اند

همون طور که می دونید تعداد پردازنده بیشتر یعنی حرارت بیشتر هر چند در مورد تعداد ترانزیستورها هم این مورد صدق می کنه

یک نکته جالب هم این هست که زنون با 165 میلیون دارای 3 هسته و هر هسته داری 32+32 کیلو بایت و 1 مگا بایت کش اشتراکی هست اما پلی 3 دارای 8 SPE که هر کدوم داری 256 کیلو بایت حافظه محلی (نوعی کش قابل تغییر به وسیله برنامه نویس) و 512+32+32 کیلو بایت کش برای PPE هست که میشه :

XBOX360 = 64*3+1024
که جمعا میشه 1216 کیلو بایت کش
Playstation 3 = 256*8 + 32+32+512
که میشه 2624 کیلو بایت کش هر چند که 2048 کیلو بایتش در دسترس برنامه نویس هست که می تونه باعث افزایش زیاد کارای بشه و در ضمن 256 کیلو بایت از این حافظه غیر قابل استفاده هست به خاطر غیر فعال بودن یکی از این پردازنده ها

Xenon
165 / 3 = 55 میلیون ترانزیستور به ازای هر پردازنده شامل Thread و کش (اضافه کردن Thread به هر هسته تنها 5 درصد به مقدار سیلیکون مورد نیاز برای ساخت اون هسته اضافه می کنه)

Cell
234/ 8 = به ازای هر هسته تقریبا 29 میلیون ترانزیستور مصرف شده (با اینکه هر هسته 256 کیلو بایت حافظه هم داره !) که این به صورت کلی نشانه طراحی بهتر Cell نسبت به Xenon هست

تعداد ترانزیستور کمتر = مصرف انرزی کمتر = ایجاد حرارت کمتر

چند تا از دلایل مهم گرمای بیشتر کنسول مایکروسافت مربوط میشه به Thread ها و eDRAM و سیستم خنک کنندگی هست
هر چند وجود Thread باعث افزایش راندمان سیستم به مقدار 10-20 در صد با صرف مقدار کمی سیلیکون بیشتر میشه اما چون پردازنده ها رو مشغول نگه میدارند باعث افزایش زیاد گرما میشن (برای نمونه می تونید CPU های اینتل رو که دارای Thread هستند رو با CPU های دیگه اینتل با همون مشخصات بدون Thread هم از نظر حرارت و هم مصرف انرزی مقایسه کنید)

وجود eDRAM هر چند باعث افزایش فریم و کاهش مصرف پهنای باند اصلی سیستم میشه و در کارای زنوس کنسول مایکرو سافت نقش زیادی داره اما در روی دیگه سکه این حافظه بسیار در داغ شدن چیپ گرافیکی زنوس نقش داره به دائم خاطر مشغول بودن (= مشغول نگه داشتن 100 میلیون ترانزیستور) کارای کنسول رو به خاطر گرمای زیاد میاره پایین

این رو هم همتون می دونید که گرما باعث کاهش کاری در هر پردازنده ای میشه

البته اقای Wakashizuma خودشون استاد ما هستن :love: و من اینها رو محض اطلاع دیگر دوستان گفتم

آخرین ویرایش:
در صورتی که فرض رو تعداد ترانزیستور ها قرار بدیم حرف شما درسته
هر چند در کنسول سونی علاوه بر CELL و RSX هم یک پردازنده دیگه هم وجود داره که برای سازگاری با بازی های پلی 1 و 2 هست ( چیپ EE/GS)

همینطور که میدونین این پردازنده در سری جدید PS3 که داره تولید میشه دیگه موجود نیست و Sony هم از software برای emulate کردن بازیهای PS/PS2 استفاده میکنه. حتی در سری اول PS3 هم که موجود بود اگر فرص بگیریم که این پروسسور که سال 1999 بیرون اومد به انداره PowerPC G4 که تقریبا همزمان با PS2 توسط apple لانچ شد و اولین پردازنده ایی بود که میتونست بیشتر از یک گیگافلاپperformance داشته باشه ترانزیستور داشته باشه میشه 10.5 میلیون که کل ترازیستور برای PS3 رو میرسونه به 544.5 که فکر نکنم انچنان فرقی با داشته باشه با 534 توجه به اینکه بیشتر اوقات اصلا این پراسسور استفاده نمیشه
حتی اگه فرض بگیریم که PS3 تعداد سه تا پردازنده داره که فرض خیلی غلطیه عدد سه چجوری میشه دو یا سه برابر دو؟

در مورد تعداد پردازنده ها فیزیکی هم درسته هر دو کنسول دو پردازنده فیزیکی دارند اما در کنسول سونی و مایکروسافت در واقع تعداد بیشتری پردازنده وجود داره که در حقیقت در پلی 3 هشت SPE 128 بیتی وجود داره که یکیش غیر فعال هست بعلاوه یک پردازنده 64 بیتی از خانواده PowerPC که تمام این این پردازنده بر روی یک چیپ سوار شدن و ما اونها رو به صورت یکی می بینیم هر چند که در حقیقت اینها 8 تا هستند که (به صورت منفرد از هم کار می کنند یعنی هر کدام یک پردازنده جدا از هم هستند ) چون هر کدام از اینها بسیار کوچک طراحی شدن سونی تونسته هم اینها رو بر روی یک چیپ قرار بده و روی برد پلی 3 یک پردازنده می بینیم

در مورد کنسول مایکروسافت هم همینطور هست و پردازنده زنون هم در واقع سه تا پردازنده PowerPC هست (با کمی تغییر) که هر کدام به صورت دو thread کار می کنند که جمعا میشه 6 ریسمان ولی در حقیقت سه تا پردازنده بیشتر نیستند که بر روی یک چیپ قرار گرفته اند

همون طور که می دونید تعداد پردازنده بیشتر یعنی حرارت بیشتر هر چند در مورد تعداد ترانزیستورها هم این مورد صدق می کنه

این مقایسه شما غلطه! پردازنده Xenon با سل خیلی فرق با هم دارن. بارز ترینشونم این هست که زنون symmetric هست در حالی که سل asymmetric هست. اون Synergistic Processing Elements ها هم که فقط هفت تاشون روی PS3 موجود هست برخلاف کور های زنون General purpose نیستن و نمیشه گفت پردازنده سل 7core هست. در سل فقط یک کور وجود داره که از نسل PowerPC هست و میتونه دو thread رو در ان واحد پردازش کنه (Synergistic Processing Elements ها هم میتونن دوتا رو پردازش کنن). این به معنی نیست که سل یا زنون ضعیفن اما مقایسه شون درست نیست چون طرز کارشون فرق داره و همینطور که گفتم پردازنده سل دارای یک کور General Purpose هست و 7 تا Synergistic Processing Elements که با 8core بودن فرق داره. (حالا اینا چه ربطی به موضوع اصلی بحث داشت؟:confused: :biggrin1:) (البته تفاوت های دیگه ایی هم صد در صد بین این دو تا پردازنده هست در زمینه های مختلف که من به علت دانش محدودم توی این زمینه ازشون اطلاع ندارم و دوستان دیگه که وارد هستن لطف کنن و اشاره کنن

با برنامه نویسی بهتر میشه performance خیلی خوبی از سل گرفت که قطعا از زنون بیشتره اما در داغ شدن چیزی که اثر گزاره فناوری ساخت هست که جفت 90 هستن و تعداد ترانزیستور
من به شخصه نمیدونم کدوم پردازنده بیشتر داغ میشن اما با توجه به تعداد بیشتر ترانزیستورهای سل و اینکه جفت با فرایند 90nm تولید میشن سل باید بیشتر حرارت تولید کنه

یک نکته جالب هم این هست که زنون با 165 میلیون دارای 3 هسته و هر هسته داری 32+32 کیلو بایت و 1 مگا بایت کش اشتراکی هست اما پلی 3 دارای 8 SPE که هر کدوم داری 256 کیلو بایت حافظه محلی (نوعی کش قابل تغییر به وسیله برنامه نویس) و 512+32+32 کیلو بایت کش برای PPE هست که میشه :

XBOX360 = 64*3+1024
که جمعا میشه 1216 کیلو بایت کش
Playstation 3 = 256*8 + 32+32+512
که میشه 2624 کیلو بایت کش هر چند که 2048 کیلو بایتش در دسترس برنامه نویس هست که می تونه باعث افزایش زیاد کارای بشه و در ضمن 256 کیلو بایت از این حافظه غیر قابل استفاده هست به خاطر غیر فعال بودن یکی از این پردازنده ها

Xenon
165 / 3 = 55 میلیون ترانزیستور به ازای هر پردازنده شمال Thread و کش (اضافه کردن Thread به هر هسته تنها 5 درصد به مقدار سیلیکون مورد نیاز برای ساخت اون هسته اضافه می کنه)

Cell
234/ 8 = به ازای هر هسته تقریبا 29 میلیون ترانزیستور مصرف شده (با اینکه هر هسته 256 کیلو بایت حافظه هم داره !) که این به صورت کلی نشانه طراحی بهتر Cell نسبت به Xenon هست

تعداد ترانزیستور کمتر = مصرف انرزی کمتر = ایجاد حرارت کمت

اون چیزی که در داغ شدن اثر میزاره تعداد نهایی ترانزیستور ها هست (که خود شما هم بهش اشاره کردی) و فرایند ساخت. اون تقسیم که شما کردی اثری روی عملکرد نهایی نداره و هر چه تعداد ترانزیستور بیشتر باشه گرما هم بالامیره که به طبع باید از فرایند های بهتر مثل 65 یا 45 استفاده کرد و همچنین کولینگ بهتر. تعداد ترانزیستورهای سل از زنون بیشتر هست که با توجه به complex بودن ساختار سل و داشتن performance بهتر عجیب نیست.
این رو فقط همینطوری نوشتم. اگر در نظر بگیریم سل یک PowerPC General Purpose core داره با 8 تا SPE باید عدد 234 رو تقیسم بر 9 کرد نه8 (در حالتی که سل با 8XSPEتولید شه) .هرچند این کارم غلطه چون اون PowerPC Core احتمالا بیشتر از اونSPE ها ترانزیستور داره کهه البته این تیکه رو مطمین نیستم

تعداد ترانزیستور کمتر = مصرف انرزی کمتر = ایجاد حرارت کمتر
PS3 تعداد ترانزیستر بیشتری داره و مصرفشم از X360 بیشتره و طبیعتا گرمای کمی هم تولید نمیکنه اما به مدد سیستم کولینگ خوب مشکلی نداره و کارشو راحت انجام میده! به امیده اینکه مایکروسافت هم یه فکری توی اینده بکنه.

هر چند وجود Thread باعث افزایش راندمان سیستم به مقدار 10-20 در صد با صرف مقدار کمی بیشتر میشه اما چون پردازنده ها رو مشغول نگه میدارند باعث افزایش زیاد گرما میشن (برای نمونه می تونید CPU های اینتل رو که دارای Thread هستند رو با CPU های دیگه اینتل با همون مشخصات بدون Thread هم از نظر حرارت و هم مصرف انرزی مقایسه کنید)

وجود eDRAM هر چند باعث افزایش فریم و کاهش مصرف پهنای باند اصلی سیستم میشه و در کارای کنسول مایکرو سافت نقش زیادی داره اما در روی دیگه سکه این حافظه بسیار در داغ شدن چیپ گرافیکی زنوس نقش داره به دائم خاطر مشغول بودن (= مشغول نگه داشتن 100 میلیون ترانزیستور) کارای کنسول رو به خاطر گرمای زیاد میاره پایین

حتی با وجود خود eDRAM این که من تعداد ترانزیسترهاشو توی پست قبلیم حساب کردم (زنوس و eDRAM رو باهم حساب کردم که جمش میشه 300 ) بازم ترانزیستور های X360 تعدادش از PS3 کمتره!
شما مثل اینکه داری به این نتیجه میرسی که X360 تعداد ترانزیستور بیشتری نسبت به PS3 داره در حالی که توی پست اول گفتی PS3 دو تا سه برابر X360 ترانزیستور (پردازنده) داره!:biggrin1: ;)
تعداد ترانزیستورهای PS3 بیشتر از X360 هست اما دو تا سه برابر نیست.

این رو هم همتون می دونید که گرما باعث کاهش کاری در هر پردازنده ای میشه
در صورتی که اون پردازنده کولینگ خوبی نداشته باشه!
سری Athlon Thunderbird و G5 و Pentium4 Prescott جزو پردازنده هایی هستند که به داغ بودن زیاد معروفن اما داشتن کولینک مناسب باعث میشه که کارایی کامل داشته باشن. گرما وقنی مشکل زاست که از سیستم درست تهویه نشه و باعث صدمه به پردازنده شه
به طور مثال دمای عادی که G5 داشت (حتی زمانی که idle بود) حدود 50-60 بود که برای یک پردازنده زیاده اما کولینگ مناسب باعث میشه مشکلی نداشته باشه و مثل ساعت کار کنه.

موفق باشی دوست عزیز

آخرین ویرایش:
راستی شما پلی 3 دارید ؟
:) اره بابا دارم اگه نداشتم که بیکار نبودم بیام نظر بدم .با حرفاتم کاملا موافقم .دستگاه من داغ میکنه ولی تا حالا اصلا مشکلی نداشته .1 بار هم تا حالا هنگ نکرده .البته من تا حالا بیشتر از 2, 3 ساعت تو یه روز باهاش بازی نکردم .( چون زیاد بازی ندارم .فقط motor storm ,genji )
به نظر من یه مقدار شانشم اینجا دخیله .من 360 uc داشتم هنوز 1 هفته نگرقته بودم خراب شد. الان جی اسیا دارم تا الان اخ نگفته .حتی روزهای تعطیل بعضی موقع ها صبح تا شبم روشن بوده .

1. خیر ، مشکلی براش پیش نمیاد ، سعی کن محیط بسته نباشه و در حد امکان دور و بر PS3 رو خلوت کن .

2. سریال نامبر پشت دستگاه رو به طور کامل اینجا بنویس و بگو که ریجن دستگاه چیه ، تا من لینک دانلود رو برات بذارم .
اگه ADSL یا WIRELESS داری بهتره که با همون PS3 دانلود کنی . در ضمن 1.70 هم امروز اومد .

دو تا سریال نامبر داره
اولی اینه ؟
hk5 cecha12
220-240v
p-27430191-9
s01-9873379
دومی:
pos ba code
4 905524396508

و ماله من ntsc-j isj
و اینجا یکی سایت داد که برای 1.70 داد من تا حالا 89% دانلود کردم
از asia.playstation.com

این ورزن نسبت به 1.60 سه تا تغییر کرده
1- ویبره دسته های پلی 2 کار می کنه
2- بازییهای پلی 1 را می تونی دانلود کنی
3- سهوهای را هم می توانی دانلود کنی
من چون ورزنم قدیمی بود نمی توانستم تو پی استوری واردشم که درست شد
من با دایل آپ 2 بار دانلود کردم اولی خراب بود فکر کنم به خاطره که از dap استفاده کردم و دومی به خاطره که معمولی دانلود کردم درست شد
و می خواستم بپرسم این folding home چیه که باید 50 مگابایت دانلود کنم

این ورزن نسبت به 1.60 سه تا تغییر کرده
1- ویبره دسته های پلی 2 کار می کنه
2- بازییهای پلی 1 را می تونی دانلود کنی
3- سهوهای را هم می توانی دانلود کنی
من چون ورزنم قدیمی بود نمی توانستم تو پی استوری واردشم که درست شد
من با دایل آپ 2 بار دانلود کردم اولی خراب بود فکر کنم به خاطره که از dap استفاده کردم و دومی به خاطره که معمولی دانلود کردم درست شد
و می خواستم بپرسم این folding home چیه که باید 50 مگابایت دانلود کنم

این folding@home یک پروژه تحقیقاتی هستش که برای کدگشایی مولکول ها و پروتئین ها استفاده می شه و چون قدرت این کنسول خیلی بالا هستش،از قدرت این کنسول استفاده می کنه..... نیازی به دانلودش نیست،چون اصلان ربطی به بازی و سرگرمی و ...... نداره.

دو تا سریال نامبر داره
اولی اینه ؟
hk5 cecha12
220-240v
p-27430191-9
s01-9873379
دومی:
pos ba code
4 905524396508

و ماله من ntsc-j isj
و اینجا یکی سایت داد که برای 1.70 داد من تا حالا 89% دانلود کردم
از asia.playstation.com

من دانلود کزدم نو 70% میزنه the data corrupled
حالا چی کار کنم ؟
موقعی مه از usb کپی می کنه تو ps3

شما با توجه به سریال نامبر دستگاهتون به لینک زیر رفته و از اونجا دانلود کنید :
http://asia.playstation.com/hk/ps3/eng/ps3_softupdate.htm#2

شما یک بار دیگه از لینکی که گذاشتم دانلود کنید و دوباره امتحان کنید ، احتمالا مشکلتون حل میشه .

کاربرانی که این گفتگو را مشاهده می‌کنند

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
اگر میخواهی عضوی از بازی سنتر باشی همین حالا ثبت نام کن
or