تاپیک مشکلات سخت افزار و نرم افزار

pouyamahmoudi

کاربر سایت
Apr 23, 2014
10
سلام. لپ‌تاپ HP مدل Pavilion dv6-6090ee دارم. آخرین‌بار که امتحان کردم وب‌کم کار می‌کرد ولی چون نیاز نداشتم چند سال بدون استفاده بود تا اینکه الآن نیاز پیدا کردم اما وقتی خواستم استفاده کنم کار نکرد و حتی در بخش Device Manager هم شناسایی نشده. اتصالات روی بُرد و پشت حاشیه صفحه‌نمایش را بررسی کردم و هر دو وصل بودند، حتی برای اطمینان یک‌بار بخش‌هایی از کابل که در تصویر پیوست مشخص شدند را جدا و مجدد وصل کردم. دو نسخه متفاوت سیستم‌عامل ویندوز یعنی 8.1 و 10 را نصب و تمامی نرم‌افزارهای وب‌کم و درایور را امتحان کردم. نصب دستی درایور هم فایده‌ای نداشت. تا جایی که اطلاع دارم روی کیبورد دکمه‌ای برای فعال یا غیرفعال کردن وب‌کم نیست و هیچ تنظیمات خاصی را هم تغییر ندادم. تنظیمات ویندوز، آنتی‌ویروس و... هم کامل بررسی کردم و مشکلی وجود نداشت. لطفاً راهنمایی کنید.

Attachments

• Cable.jpg
    Cable.jpg
    104.4 KB · مشاهده: 3
  • Like
Reactions: Sega_genesis

Persia Tech

کاربر سایت
Feb 2, 2021
3,238
سلام ،
روی سیستم که یکدونه 1070تی ای داره با 1500 ایکس و 16 گیگ رم و مادربورد B350 Prime برند ایسوز ، از پریروز وقتی میرم توی بازی به جاهای سنگین میرسه صفحه سیاه میشه و فن گرافیک هم با بیشترین سرعت کار می کنه ! امروز که دو بار هم توی خوده صفحه استیم بدون اینکه بازی چیزی باز باشه صفحه سیاه شد ! و توی تمام موارد سیستم کار میکرد ، صدای دیسکورد میامد ، صدا میرفت ، کلیپ باز بود صداش داشت پخش میشد و .... فقط صفحه سیاه می شد ! به نظر شما مشکل از چیه ؟
من خودم ذهنم رفت سمت PSU که پاور هم 650 گولد هست کولرمستر ، تقریبا 6 سال هست داره 24/7 کار می کنه.
همیشه سریع ترین جواب اینکه قطعه ای که بهش شک دارید رو ببرید روی یک سیستم دیگه تست کنید

اما این مشکل رو قبلا هم شنیدم چند بار اصولا کارت گرافیک مشکل داره و برای اون هست

من بعید می دونم از پاور باشه احتمال مشکلات نرم افزاری یا یاگ سیستمی یا عدم سازگاری یکی از قطعات یا درایورها به مراتب احتمال درصد بالاتری هست نسبت به این
اگر روی یک سیستم دیگه تست کردید اوکی بود بیاد کلا ویندوز جدید بریزید یا اگه سخته یدونه سوری بریزید روی اون تستش کنید این ویندوز سوری کلا وجودش لازمه تا مشکل بشه مشکل نرم افزاری هست یا نیست

Lord Aria

کاربر سایت
Nov 26, 2009
151
سلام خدمت آقا فرشید و بقیه دوستان
من یه سیستم جدید بستم، یه مشکل عجیبی که دارم اینه که وقتی سیستم رو sleep میکنم، دیگه با زدن دکمه های موس و کیبورد روشن نمیشه. وقتی هم که دکمه ی روشن پاور رو میزنم کلا سیستم از اول بوت میشه، انگار که خاموش شده باشه.
شکم به ویندوز رفت، ویندوز رو عوض کردم؛ درایورها رو با دقت نصب کردم، بازم فایده ای نداشت. بایوس هم کاملا آپدیت هست.
ROG Z690A
12900K
GSkill Ripjaws V 4x8GB 2800
Rog 1650s
Green Griffin G6 (آقا این کیس دکمه ریست نداره؟!!)

آخرین ویرایش:
  • Like

Lord Aria

کاربر سایت
Nov 26, 2009
151
سلام خدمت آقا فرشید و بقیه دوستان
من یه سیستم جدید بستم، یه مشکل عجیبی که دارم اینه که وقتی سیستم رو sleep میکنم، دیگه با زدن دکمه های موس و کیبورد روشن نمیشه. وقتی هم که دکمه ی روشن پاور رو میزنم کلا سیستم از اول بوت میشه، انگار که خاموش شده باشه.
شکم به ویندوز رفت، ویندوز رو عوض کردم؛ درایورها رو با دقت نصب کردم، بازم فایده ای نداشت. بایوس هم کاملا آپدیت هست.
ROG Z690A
12900K
GSkill Ripjaws V 4x8GB 2800
Rog 1650s
Green Griffin G6 (آقا این کیس دکمه ریست نداره؟!!)
این مشکل حل شد یه توضیحات بدم شاید به درد کسی بخوره
از سایت ROG هر آنچه که درایور و فرمور و چیپست و نرم افزار گذاشته بود رو به ترتیب زیر نصب کردم:

از قسمت بایوس و فرمور هم موارد زیر رو نصب کردم:

نمیدونم دقیقا کدوم درایور/چیپست/فرمور/utility باعث حل مشکل شد، ولی الان سیستم دیگه بدون مشکل sleep میشه.

TEK ZXEN

کاربر سایت
May 2, 2019
335
سلام
من جدیدا یک پردازنده 11400 و مادربرد B560-E ایسوس . یک رم 16 کورسیر تهیه کردم

اما مشکلی که دارم اینه

اول که ویندوز نصب کردم همه چی خوب بود و صداش خوب بود اما وقتی فردا دوباره روشن کردم صدا خراب شد (یه حالتی مثل اینکه خیلی دور هست و یا خش خش زیاد داره و معلوم نیست چی داری میشنوی موزیک و متن و خواننده و گوینده قابل فهم نیست...یه حالت اکو مانندی هم پیدا می کنه)

چند بار ویندوز عوض کردم درست نشد
رفتم توی سایت ایسوس همه ی درایورهاشو نصب کردم ...درایور 6.3 صدا رو که نصب کردم یکم صدا بلندتر شد ولی بازم بقیه مشکلات باقیه

هر چی توی نت میزنم چیزی نوشته نیست

بایوس هم جدیدا دانلود کردم اما فعلا ابدیت نکردم

این نکته رو هم اضافه کنم من دو سال پیش یک مادربرد گیگابایت یکی مونده به های اند داشتم ...گرون بود طبعا ...اون سوخت روی چیپش نوشته بود کارت صدای بلوری (همین HD bluray)

صدای شفاف و کریستالی و بلندی داشت! نمی دونم DAC\AMp ش چند تومنی بود ولی خیلی عالی بود

بعد اون سه تا مادربرد عوض کردم همه صداشون از ته چاه بیرون میاد!

مثلا این ایسوس جدیده صدای ماشین در بازی فورزا 4 اصلا به سختی شنیده میشه! و اگه ولوم و زیاد کنم هدفون (بیتس سولو) خودشو و خراب میکنه! در حالی که با اون مادربرد گیگابایت بسیار صدای اگزوز ماشین ها شنیدنی بود و زلال...صدای هدفون هم با ولوم بالا ویندوز هیچی عیبی پیدا نمی کرد!

سوال م اینه که این مادربرد ایسوس مشکل صدا داره یا من باید یک چیزی و نصب می کردم

دیگه من چیزی به ذهنم نمیرسه!
با نرم افزار مخصوص تنظیم صدا مادربرد داخل سی دیش هست میتونید کانال صدا رو بزارید رو حالت Stereo تنظیم کنید.
شاید هم مشکل از هدفون باشه روی سیستم دیگه ای تست کنید یا حداقل اگه هندزفری موبایل دارید بزارید داخل دایره سبز رنگ پشت سیستم ببینید صداش چطوره.
اینطور که میگین 3 تا مادربرد، احتمالا مشکل از هدفون یا اسپیکرتون باشه.

TEK ZXEN

کاربر سایت
May 2, 2019
335
استاد تشکر
یک هندزفری وصل کردم (ساموسنگ معمولی) اونم که خیلی صداش پایین هست باید تا آخر ببرم بالا
هدفونم بیتس سولو هست قدیمی هست اما از هدفون های دیگه ای که وصل کردم یک سر و گردن صدای بهتری داره!
اون نرم افزار ها ی سونیک و هم نصب کردم صدا عوض نمیشه خیلی و تاثیرش کم هست یا جالب نیست(این اصطلاح بهتر باشه گمونم)

نمی دونم یک هدفون گرون بخرم بهتر میشه یا نه!...سه تومن کنار گذاشتم یه هدفون هم بخرم گفتم این مادربرد حتما بهتره...ای کاش یه گیگا گرون تر می خریدم!
ربطی به مادربرد نداره
با درایور اصلی ویندوز هم اینجوره؟قبل از اینکه درایور صدا مادربرد رو نصب بکنی
از نرم افزار های تقویت صدا استفاده کن.بهترینشون DFX enhancer بود که واقعا صدا رو تغییر میداد.
هدفون گرونتر بخری که کیفیت صدات بهتر میشه ولی اینکه صدا بیشتر از قبل بشه فکر نکنم !

• Like

TEK ZXEN

کاربر سایت
May 2, 2019
335
خدمت شما بگم که DFX دارم اینطوریه! اونو که قطع کنم صدا خیلی ریز میشه! ته چاهی میشه!

من مشکلم اینه که اولش صدا خوب هست تا حدودی واضح هست ...یه خاموش روشن می کنم یهو صدا نا مفهموم و گنگ میشه و خش خش هم پیدا میکنه وقتی ولوم بیشتر میشه که جزییات حذف میشه و خراب میشه! باز اینم میگم یه طوری میسازم باهاش مساله اینه که صدا اصلا جالب نیست! ادم یه جورایی خوشش نمیاد، چند دقیقه هم نمی تونی اهنگ گوش بدی! ...یه حالت تولید ناخوشایندی داره...نمی دونم روی چه بازه هایی داره تولید صدا میکنه

بنظرتون هدفون بگیرم بهتر میشه؟
یا DAC صدا چطور؟

هدفون زیر 4 تومن کدوما خوبن؟ البته رو گوش باشه بهتره به خاطر گرمای تابستون
شما برای خرید هدفون چند فاکتور رو باید درنظر بگیری
db بالایی داشته باشه. میزان بلندی صدا رو مشخص میکنه هر چقد دسی بل بالاتری داشته باشه صدای بلندتری داره
امپدانس بالاتر. رابطه مستقیمی با کیفیت خروجی صدا داره و اگر امپدانس بیش از حد بالا باشه صدای آروم تری میگیری اما با کیفیت تر. هدفون با امپدانس بالای 30-40 اهم عالیه.
پوشش محدوده فرکانسی هم خیلی مهمه.مثلا از بازه 62هرتز تا 16khz باعث میشه شما کیفیت BASS پایینی بگیری.پس از محدوده 24هرتز تا 16khz انتخاب خوبیه.
با این تفاسیر به نظرم HyperX HX گیمینگ انتخاب خوبیه.

• Like
Reactions: Hadi2021

TEK ZXEN

کاربر سایت
May 2, 2019
335
استاد تشکر لطف کردید پاسخ دادید
هدفون غیر گیمینگ که همین نوع مشخصات خوب و داشته باشه کدوم برند پیشنهاد میشه؟

صدا کریستالی و شفاف باشه برام بهتره ( یعنی خیلی بم و بیسی نباشه ولی در صداش ویبره و لرزش های خوبی هم داشته باشه)

با تشکر
خواهش میکنم
مدل Edifier W820BT این مشخصات لازم رو داره.100 دسی بل هم هست.
در مورد صدای کریستالی مربوط میشه به پوشش فرکانس که اکثر هدفون های این رده قیمت پوشش فرکانسیشون یکیه.اما معمولا برند Edifier صدای کریستالی تری نسبت به بقیه برندها داره.

• Like
Reactions: Hadi2021

MOSTAFA VI

کاربر سایت
Oct 24, 2007
1,131
سلام دوستان

من تا الان مانیتورم سامسونگ معمولی 60 هرتزی بود و جدیدا مانیتور Acer VG240Y رو خریدم که 75 هرتزی هست

حالا یه مشکلی که دارم اینه که هیچ ویدیویی با هیچ پلیری نرم اجرا نمیشه و ویدیوها تماما با لگ و stutter اجرا میشن، حتی سعی کردم از KMplayer قابلیت Vsync خودشو فعال کنم ولی هیچ تاثیری نداشت، با VLC هم همین مشکلو دارم

مشکل بعدی اینه که تو هر بازی تا vsync فعال نباشه بازی نرم اجرا نمیشه حتی اگه فریم آنلاک باشه و مثلا تو بازی X بتونم 200 فریم بگیرم ولی بازم لگ هست، فقط با Vsync میشه نرم اجرا کرد بازیا رو، حتی اگه با استفاده از Msi Afterburner , Riva Tuner بخوام فریم لاک کنم چه روی 60 و چه روی 75 بازم لگ دارن بازیا، تا موقعی که Vsync فعال نباشه هیچ بازی نرم اجرا نمیشه

حتی امروز Refresh Rate ویندوز رو بردم رو 60 و هیچ تغییری حاصل نشد

نکته مهم اینکه این مانیتور قابلیت Freesync داره که چون فعلا کابل HDMI معمولی دارم درایور انویدیا نمیشناسه و نمیتونم فعلا از Gsync مانیتورم استفاده کنم پس Freesync هم خاموشه.

راه حل چیه؟

با سپاس

• Like

RedShift

کاربر سایت
Dec 5, 2013
1,507
بچه ها من رو لپ تاپم بازی میکردم بعد اومدم یه ماد نصب کنم که فایلش فکر کنم ویروسی بود. بعد از اون هر بازی اجرا میکنم کرش میکنه کل ویندوز و مینویسه your device ran into some problem و ریستارت میشه.
مشکل چیه؟ ینی هاردم اسیب دیده؟

TEK ZXEN

کاربر سایت
May 2, 2019
335
سلام دوستان

من تا الان مانیتورم سامسونگ معمولی 60 هرتزی بود و جدیدا مانیتور Acer VG240Y رو خریدم که 75 هرتزی هست

حالا یه مشکلی که دارم اینه که هیچ ویدیویی با هیچ پلیری نرم اجرا نمیشه و ویدیوها تماما با لگ و stutter اجرا میشن، حتی سعی کردم از KMplayer قابلیت Vsync خودشو فعال کنم ولی هیچ تاثیری نداشت، با VLC هم همین مشکلو دارم

مشکل بعدی اینه که تو هر بازی تا vsync فعال نباشه بازی نرم اجرا نمیشه حتی اگه فریم آنلاک باشه و مثلا تو بازی X بتونم 200 فریم بگیرم ولی بازم لگ هست، فقط با Vsync میشه نرم اجرا کرد بازیا رو، حتی اگه با استفاده از Msi Afterburner , Riva Tuner بخوام فریم لاک کنم چه روی 60 و چه روی 75 بازم لگ دارن بازیا، تا موقعی که Vsync فعال نباشه هیچ بازی نرم اجرا نمیشه

حتی امروز Refresh Rate ویندوز رو بردم رو 60 و هیچ تغییری حاصل نشد

نکته مهم اینکه این مانیتور قابلیت Freesync داره که چون فعلا کابل HDMI معمولی دارم درایور انویدیا نمیشناسه و نمیتونم فعلا از Gsync مانیتورم استفاده کنم پس Freesync هم خاموشه.

راه حل چیه؟

با سپاس
به نظر میاد مشکل شما از مانیتور باشه.شما داخل تنظیمات مانیتور یک گزینه ای باید داشته باشی به اسم Response Time که معمولا هر مانیتوری داره.مربوط به زمان پاسخگویی میشه
دلیل اینکه با Vsync بازی ها و مدیا پلیرها نرم اجرا میشن به خاطر هماهنگ شدن کارت گرافیک با مانیتور هست.
البته درایور کارت گرافیک هم تاثیر داره. چون موقعی که با درایور دیفالت ویندوز فیلم اجرا بکنی لگ میزنه فیلم
بچه ها من رو لپ تاپم بازی میکردم بعد اومدم یه ماد نصب کنم که فایلش فکر کنم ویروسی بود. بعد از اون هر بازی اجرا میکنم کرش میکنه کل ویندوز و مینویسه your device ran into some problem و ریستارت میشه.
مشکل چیه؟ ینی هاردم اسیب دیده؟
ربطی به هارد نداره.هارد شما اگر مشکل داشت ویندوز سرعتش خیلی پایین میومد و سرعت کپی به شدت میاد پایین
اگر آنتی ویروس دارید کامل چک کنید ویندوزتون رو. میتونید از طریق ویندوز ریستور هم به حالت قبل برگردونید

• Like
Reactions: RedShift

XMohsen

کاربر سایت
Feb 4, 2010
1,078
نام
Mohsen
سلام من لپ تاپم 10 سالی هست که باز نکردم و دست به هیچی نزدم، حالا جدیدا (1-2 سال :D) هست زود داغ میکنه و برای کوچیک ترین کار ها مثلا اگر 5 تا تب باز کنم فن ها سریع راه میوفته (البته دلیل راه افتادن فن ها شاید ویندوز باشه 8.1 هست به اینم دست نزدم :D گاهی بک گراند بیخودی کارای ویندوز رو انجام میده نیاز هست اینم تغییر بدم ؟).
به خاطر همین تصمیم گرفتم باز کنم یه گرد و خاک گیری کنم سوالی که دارم این هست که خودم میتونم انجام بدم ؟ اگر هم که کار تخصصی هست تو تهران جایی رو سراغ دارید ببرم انجام بده ؟ کار بلد و منصف باشه طرف وگرنه پیش هرکی ببرم بلده !

ممنون میشم راهنمایی کنید.

آخرین ویرایش:
  • Like

Sega_genesis

کاربر سایت
Apr 27, 2021
931
نام
آن بزرگوار
دوستان کسی از رزبری پای ها سر در میاره؟
این سیستم عامل raspberry pi os چطوره ؟
برای گیم میشه استفاده کرد؟
گیم ها لینوکس روش کار می‌کنه ؟

• Like
Reactions: mqg1387

Thonkeyes

کاربر سایت
Jul 11, 2020
4,395
دوستان کسی از رزبری پای ها سر در میاره؟
این سیستم عامل raspberry pi os چطوره ؟
برای گیم میشه استفاده کرد؟
گیم ها لینوکس روش کار می‌کنه ؟
Raspberry Pi برای بازی خیلی ضعیفه ولی برای شبیه سازی کنسول های قدیمی خوبه.
RetroArch رو یک نگاه بکن.

Sega_genesis

کاربر سایت
Apr 27, 2021
931
نام
آن بزرگوار
Raspberry Pi برای بازی خیلی ضعیفه ولی برای شبیه سازی کنسول های قدیمی خوبه.
RetroArch رو یک نگاه بکن.

آخه یه مدل raspberry pi 400 computer kit دیدم
مثل طرح c64 و amiga ه
چشمم گرفت
زده raspberry pi os اصلا نمیدونم چی هست
البته سرچ کردم دیدم روش ویندوز ۹۸ و لینوکس اوبونتو و ..... اینا نصب کردن

اتفاقا من برای رویترو گیمینگ و بازیا pc قدیمی می‌خوام تو سایت هم نگاه کنی بازیا pc قدیمی زیاد مطلب گذاشتم
بازیا دهه ۹۰ میلادی و ۲۰۰۰ تا حداکثر ۲۰۱۰

Attachments

• raspberry_pi_400_011.jpg
    raspberry_pi_400_011.jpg
    80.1 KB · مشاهده: 4
  • raspberry-pi-400-2-xda-1024x683.jpg
    raspberry-pi-400-2-xda-1024x683.jpg
    95.4 KB · مشاهده: 6
  • Raspberry-Pi-400-desk-2.jpg
    Raspberry-Pi-400-desk-2.jpg
    2.9 MB · مشاهده: 6
  • raspberry-pi-400-2-xda-1024x683.jpg