تاپیک مشکلات سخت افزار و نرم افزار

pc.gamer

کاربر سایت
Sep 20, 2016
46
سلام فرشید عزیز من سیستم ام مشخصات اش اینه:
graphic card: AMD RX 580 4GB
RAM: 8 GB 2400 MHZ
CPU: INTEL CORE I3 8100

تو همه ی بازیها فریم ریت بالا میگیرم بدون گیر

ولی بازی ای مثل RESIDENT EVIL 2 REMAKE وقتی از یه محیط وارد محیط دیگه میشی یه گیری میکنه و خیلی رو اعصابه نمیدونم اصطلاحا به این گیر چی میگن سیستم ام بازی رو با تنظیمات بالا و فول اچ دی با فریم ریت 85-90 راحت اجرا میکنه ولی گفتم دیگه مشکلش چیه
توی بازیه FARCRY NEW DAWN هم اینطوره دقیقا ولی با گیره خیلی زیاد تر و اونجا با فریم بالای 75 بازی میکنم
میخاستم ببینم مشکل از کجاست ؟؟؟ مشکل از خود بازیه ؟؟؟ کرکی که منتشر میکنند معمولا مشکل داره ؟؟؟ یا سیستم من مشکل داره ؟؟

اینم بگم بازی ای مثل GTA V و BATTLEFIELD V رو مشکلی اصلا ندارم به هیچ وجه ...

Farshidstar2012

کارشناس سخت افزار PC و شبکه
کاربر فعال
Jul 4, 2008
12,761
نام
فرشید
من مشخصات سیستمم اینه :
GRAPHIC CARD: AMD RX 580 4GB
RAM 8GB 2400 MHZ DDR4
CPU INTEL CORE I3 8100

توی بازیهایی مثل BATTLEFIELD V و یا GTA V با آخرین تنظیمات گرافیکی و فول اچ دی هیچگونه مشکلی از قبیل گیر یا افت فریم ندارم و با حداثر تنظیمات فریم بالا 85 میگیرم

ولی... بعضی بازی ها مثل RESIDENT EVIL 2 REMAKE با وجود اجرای بازی با فریم بالا مثلا 85 فریم و تنظیمات HIGH وقتی از یه محیطی به یه محیطی دیگر وارد میشم یا در رو باز میکنم و وارد اتاق دیگری میشم بازی یه گیر لحظه ای میکنه که اصطلاح فنیش نمیدونم چیه ولی خیلی رو اعصابه !
در بازی FARCRY NEW DAWN هم این موضوع شدید تره و کلا دوربین رو که میچرخونم گیر شدیدی پیدا میکنه بازم تاکید میکنم این بازی ها رو من با فریم بالا و تنظیمات حداکثری سیستمم اجرا میکنه
حالا میخاستم بدونم که مشکل از کجاست ؟! از سیستم منه ؟ یا کرک بازیها اینطوریه ؟؟ یا کلا بازیها ؟؟؟
بعضی بازی‌ها کلا خودشون موقع عبور از مراحل مشخص و لود بافت‌های جدید اینطوری هستن. به نظر من مشکل سخت افزاری نیست.
اما اگر SSD نداشته باشی این مشکل تشدید میشه. باید با جزئیات بیشتری در هر بازی بررسی کنی تا معلوم بشه جایی که لگ داری بقیه هم دارن یا خیر.
گرافیکت هم آنچنان قوی نیست که بخوای تضمین داشته باشی برای لگ نداشتن.

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

• Like
Reactions: IMANOKA

pc.gamer

کاربر سایت
Sep 20, 2016
46
بعضی بازی‌ها کلا خودشون موقع عبور از مراحل مشخص و لود بافت‌های جدید اینطوری هستن. به نظر من مشکل سخت افزاری نیست.
اما اگر SSD نداشته باشی این مشکل تشدید میشه. باید با جزئیات بیشتری در هر بازی بررسی کنی تا معلوم بشه جایی که لگ داری بقیه هم دارن یا خیر.

آخه پس چرا فریم ریت بالا با تنظیمات بالا راحت میگیره؟؟؟ تا 90-100 میگیره راحت ولی گیر داره توی بعضی جاها
در ضمن گرافیک رو هم میزارم روی low بازم این گیر هست
راستی به این گیر اصطلاحا میگن لگ؟

آخرین ویرایش:

Farshidstar2012

کاربر فعال
Jul 4, 2008
12,761
نام
فرشید
آخه پس چرا فریم ریت بالا با تنظیمات بالا راحت میگیره؟؟؟ تا 90-100 میگیره راحت ولی گیر داره توی بعضی جاها
در ضمن گرافیک رو هم میزارم روی low بازم این گیر هست
راستی به این گیر اصطلاحا میگن لگ؟

فریم بالا وقتیه که پردازنده و گرافیک در شرایط ایده‌آل باشند، اما لگ هم می تونه از انجین بازی باشه که باعث تاخیر لحظه‌ای در Frame Time به بالای 50 میلی ثانیه یا Frame Drop بشه که باعث ایجاد لگ میشه.
برنامه های پس زمینه و عملکرد سیستم عامل، انتی ویروس و غیره هم در صورت مشکل داشتن می تونه ایجاد لگ گنه.

• Like
Reactions: msbazicenter

mostafa93

کاربر سایت
Jan 6, 2014
9

حتی اگه ssd داشته باشی ولی بازی رو ssd نصب نباشه بازم کمک کنندست؟

Farshidstar2012

کاربر فعال
Jul 4, 2008
12,761
نام
فرشید
حتی اگه ssd داشته باشی ولی بازی رو ssd نصب نباشه بازم کمک کنندست؟

قطعا تاثیر داره، چون سیستم عامل که مدیریت کننده‌ی سخت افزار شما و اجرای بازی هست دیگه تاخیر خیلی کمتری داره و خودش باعث بروز لگ نمیشه.
در ضمن حافظه‌ی موقتی یا فایلهای Cache روی درایو SSD قرار میگیرند که به تسریع کارها کمک می کنه.

من الان یک cpu core i7 8700k دارم این cpu فرکانس بوستش تا 4.7 MHz ولی من حتی با تست بنچمارک و stress test هم به زور به 4.4 MHz رسیده
مشکل از کجا میتونه باشه
بقیه قطعات هم
کارت 1080ti
ram 2x 8
power 650 gold uk

فرکانس بوستِ استانداردی که اینتل طراحی کرده و ذکر می کنه برای بارِ پردازشی در حالت استفاده از یک یا دو هسته هست، اگر توی همون بنچمارک یا تست (Prime 95) تعداد هسته های فعال رو یک یا دو در نظر بگیرید، خواهید دید که به 4.7 گیگاهرتز هم میرسه. اما برای تعداد هسته های بالاتر فرکانسِ بوست پایین تره، برای این که توان و حرارت کنترل بشه.
اگر بخواهید تمام هسته ها فرکانس 4.7 و بالاتر رو هنگام لود داشته باشند، باید پردازنده رو از بایوسِ مادربرد یا ابزار نرم افزاری سازنده‌ی مادربرد در ویندوز "اورکلاک" کنید. برای این کار هم خنک کننده ی قوی نیاز هست.

hosein_fisher

کاربر سایت
Sep 6, 2006
880
نام
حسین
من یک سیستم قدیمی دارم که تنها کارم باهاش افیس و اینترنت و DOTA 2 هست :D حالا این سیستم قبل از بالا اومدن ویندوز خاموش میکنه و چراغ پاور چشمک میزنه. با چندباری تکرار این روند در نهایت ویندوز بالا میاد اما مثلا وقتی فایرفاکس رو باز میکنم یا حتی وارد بازی میشم درجا خاموش میکنه.
حالا جالبه اگه قبل بالا اومدن ویندوز Windows memory diagnose رو اجرا کنم که تقریبا 10 دقیقه هم طول میکشه ویندوز بالا میاد. دمای سیستم چیزی بین 20-30 درجه هست. من خودم روی پاور مشکوک شدم ولی جز این مورد احتمالات دیگه ای هم هست؟

A7A

کاربر سایت
Nov 30, 2016
883
من یک سیستم قدیمی دارم که تنها کارم باهاش افیس و اینترنت و DOTA 2 هست :D حالا این سیستم قبل از بالا اومدن ویندوز خاموش میکنه و چراغ پاور چشمک میزنه. با چندباری تکرار این روند در نهایت ویندوز بالا میاد اما مثلا وقتی فایرفاکس رو باز میکنم یا حتی وارد بازی میشم درجا خاموش میکنه.
حالا جالبه اگه قبل بالا اومدن ویندوز Windows memory diagnose رو اجرا کنم که تقریبا 10 دقیقه هم طول میکشه ویندوز بالا میاد. دمای سیستم چیزی بین 20-30 درجه هست. من خودم روی پاور مشکوک شدم ولی جز این مورد احتمالات دیگه ای هم هست؟
پاور مرخصه

• Like
Reactions: hosein_fisher

dooste.man83

کاربر سایت
Nov 20, 2008
3,907
دوستان تصمیم گرفتم اگر رم ها استیبل باشن و بتونن با هم کار کنن رم های خودم رو نگه دارم ( رم 16 گیگ جدیدی خریداری کردم )
رم TridentX - F3-2400C10D-16GTX - G.SKILL DDR3 Memory رو در کنار رم قبلیم https://www.corsair.com/us/en/Catego...tab-tech-specs
به صورت دوال قرار دادم و مجموع 24 گیگ رم در سیستم شناخته شد
در بایوس مود XMP رو فعال کردم و باس رو به صورت دستی روی 1866 ست کردم ( روی 2000 جواب نمیداد ) و دیگه چیزی رو تغییر ندادم
سیستم الان بالا میاد و با برنامه WINDOWS MEMORY DIAGNOSTIC تست کردم و هیچ اروری رو پیدا نکرد
می خواستم بدونم بنظر شما
1- سیستم الان استیبل هست و مشکلی برای رم ها پیش نمیاد دیگه ؟
2- آیا تغییر دیگه ای لارم نیست داده بشه ؟ ( تایمینگ و ... )
3-با وجود دو رم متفاوت و اومدن باس از 2400 روی 1866 آیا در عملکرد کارهای روزانه ( وبگردی و ...) تغییر منفی خاصی به چشم میاد ؟
4- آیا امکان ست کردن رم ها در باس 2000 هم امکان پذیر هست با توجه به محتویات SPD رم ها ؟
سپاس از پاسخگوییتون

Lord Aria

کاربر سایت
Nov 26, 2009
151
سلام.
یه هارد 4 ترا blue دارم که ازش واسه آرشیو استفاده می کنم.
بهتره اونو به چند پارتیشن تقسیم کنم یا نه؟ مشکلی بوجود میاد اگه فقط یه پارتیشن 4 ترابایتی ازش داشته باشم؟

Medusa

کاربر سایت
Jul 6, 2008
2,729
نام
Javad
درود
نمیدونم چرا کلا شانس ندارم حدودا یک ماهه y7000 Lenovo گرفتم ، امروز وب کم رو باز کردم با کمال تعجب میکروفنش کار نمیکنه :|
میخواستم بدونم این شرکت امرتات عوض میکنه لپ تاپو یا بازش میکنن تعمیرش میکنن ؟!

• Like
Reactions: A7A

A7A

کاربر سایت
Nov 30, 2016
883
درود
نمیدونم چرا کلا شانس ندارم حدودا یک ماهه y7000 Lenovo گرفتم ، امروز وب کم رو باز کردم با کمال تعجب میکروفنش کار نمیکنه :|
میخواستم بدونم این شرکت امرتات عوض میکنه لپ تاپو یا بازش میکنن تعمیرش میکنن ؟!
تو سایتشون زده یه ماه اول دستگاه رو عوض میکنن.کارت به هرجایی رسید تو تاپیک به هم بگو..
===
فرشید جان این دوتا کولر چطورن
MASTERAIR PRO 3
VORTEX PLUS هر دو هم کولر مستر..
میخوام یچیزی بگیریم جهانی و درجه یک ولی پول..:@

آخرین ویرایش:

Medusa

کاربر سایت
Jul 6, 2008
2,729
نام
Javad
تو سایتشون زده یه ماه اول دستگاه رو عوض میکنن.کارت به هرجایی رسید تو تاپیک به هم بگو..
===
فرشید جان این دوتا کولر چطورن
MASTERAIR PRO 3
VORTEX PLUS هر دو هم کولر مستر..
میخوام یچیزی بگیریم جهانی و درجه یک ولی نه گرون.
لپ تاپو من 20م ماه پیش خریدم پنج شنبه بعد از ظهر فهمیدم اشکال داره متاسفانه گارانتی هم بسته بود :| ، امیدوارم قبول کنن 20 تومن پول دادم

ممکنه مشکلتون از تنظیمات ویندوز باشه، بررسی کنید.
درایور رو دوباره نصب کردم ، بازم فایده نداشت ، بردمش گارانتی میگه باید باز بشه ،موندم بگم بازش کنن یا نه چون اگه باز بشه میخوره تو سرش :|
میترسم جای باز شدگی رو پیچ هاش بمونه :|

یه موس لاجیتک mx master هم از لیون دیروز گرفتم ، همه جا 1200 اینا قیمت میدادن رفتم لیون گفت 950 خریدم اوردم بازش کردم دیدم زیرش پر خط و خشه ، سریال رو جعبه با رو خود موس نمیخونه و اینکه بنظرم چون قیمت پایین تر دادن استوک به مردم میفروشن ، امروز هم رفتم مغازه شون گفتن نه همشون همینطوریه تو خط تولید اینطوری میشه :|

ویرایش: مثله اینکه خود گارانتی اسپیرو لاجیتک استوک پخش میکنه ، رفتم شرکت اسپیرو ، یه موس دیگه هم باز کرد همین داستان بود ! :|

SaeedKING

کاربر سایت
May 2, 2015
758
نام
Saeed
سلام خدمت همه دوستان علی الخصوص فرشید خان @Farshidstar2012
من یدونه هارد اکسترنال seagate expansion 2TB حدود ۲ سال پیش خریدم، سال اول نشده به مشکل خورد فرستادم گارانتی برام با یدونه آکبند همین مدل تعویض کردن. امروز با نرم افزار SENTINEL چک کردم دیدم هارد تعویضیم ۱۲ درصد Health باقیمونده داره و بنظر میرسه خراب شده. اینم بگم که موقع استفاده از هارد فعلا هیچ مشکلی ندارم و هارد خوب داره کار میکنه و نرم افزار sentinel پرفورمنس هارد رو ۱۰۰ درصد نشون میده. برام عجیبه که با وجود اینکه انقدر باهاش مدارا میکنم و خیلی کم جابجاش میکنم و مواظبم ضربه ای نخوره، چطور به یکسال از تعویض نگذشته بازم خراب شده؟ من چند ساله از هاردهای اینترنال سیگیت مدل Baracuda دو تا دارم و خیلی ازشون راضیم، برام سواله چرا انقد کیفیت ساخت این مدل اکسترنال seagate expansion پایینه؟ چرا انقدر زود خراب میشن؟ با وجود این ۱۲ درصد healthی که داره فرمت کردن هارد میتونه درستش کنه یا هاردم مرخص شده؟ نرم افزار خاصی هستش که بتونم باهاش sectorهای آسیب دیده رو repair کنم؟

آخرین ویرایش:

Farshidstar2012

کاربر فعال
Jul 4, 2008
12,761
نام
فرشید
@Farshidstar2012
سلام فرشید جان دوست قدیمی
درست میگی‌ شاید واسه کارای روتین زیادی باشه ولی میخوام تا چند سال خیالم از ارتقاء سيستم راحت باشه.

در اینصورت همون Core i5 8400 انتخاب مناسبیه.

سلام خدمت همه دوستان علی الخصوص فرشید خان @Farshidstar2012
من یدونه هارد اکسترنال seagate expansion 2TB حدود ۲ سال پیش خریدم، سال اول نشده به مشکل خورد فرستادم گارانتی برام با یدونه آکبند همین مدل تعویض کردن. امروز با نرم افزار SENTINEL چک کردم دیدم هارد تعویضیم ۱۲ درصد Health باقیمونده داره و بنظر میرسه خراب شده. اینم بگم که موقع استفاده از هارد فعلا هیچ مشکلی ندارم و هارد خوب داره کار میکنه و نرم افزار sentinel پرفورمنس هارد رو ۱۰۰ درصد نشون میده. برام عجیبه که با وجود اینکه انقدر باهاش مدارا میکنم و خیلی کم جابجاش میکنم و مواظبم ضربه ای نخوره، چطور به یکسال از تعویض نگذشته بازم خراب شده؟ من چند ساله از هاردهای اینترنال سیگیت مدل Baracuda دو تا دارم و خیلی ازشون راضیم، برام سواله چرا انقد کیفیت ساخت این مدل اکسترنال seagate expansion پایینه؟ چرا انقدر زود خراب میشن؟ با وجود این ۱۲ درصد healthی که داره فرمت کردن هارد میتونه درستش کنه یا هاردم مرخص شده؟ نرم افزار خاصی هستش که بتونم باهاش sectorهای آسیب دیده رو repair کنم؟

چیزی که نرم افزار SENTINEL نشون میده بر اساس اطلاعات سیستمی هارد یا Disk Info ذخیره شده در هارددیسک تخمین زده میشه و لزوما درصد پایین تر به معنی خراب شدن یا در شرفِ خرابی بودن هارددیسک نیست، بلکه نشون میده که چقدر زیاد ازش استفاده شده و چرخه های نوشتن روی دیسک چقدر بالا بوده. اگر مشکلی نداره یعنی هنوز هاردتون سالمه، اما این که عمرش به انتها نزدیک شده یعنی ریسک خرابیش هم بالاتر میره، نه اینکه خراب شده باشه

برای رفع مشکلات هارددیسک از Scandisk خود ویندوز یا نرم افزار اختصاصی سیگیت میشه استفاده کرد و کلی نرم افزار ثانویه ی دیگه هم در دسترسه.

کاربرانی که این قسمت را مشاهده می‌کنند

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
or ثبت‌نام سریع از طریق سرویس‌های زیر