انجمن پیرهای دنیای گیم (افراد 30 سال به بالا)

بیشترین دورانی که از گیم لذت بردید

• مجموع رای دهنده‌ها
    1,280

Tidus & Shayne

کاربر سایت
Jun 27, 2017
468
نام
بهنام
3 ماه میشه که متاسفانه بخاطر بیماری "کرونا" رفت و آمدها با فامیل خیلی کم شده و در صورت داشتن کار واجب همدیگه رو میبینیم :(
یاد اون دورانی که با هم سن و سال های خودمون تو فامیل بازی میکردیم بخیر :x

e6kz_rg22.jpg

Sarvior

کاربر سایت
Feb 13, 2016
1,054
نام
Ali
حقیقتا اینو که دیدم یه جوری شدم:-<
اون مرحله اشه که باید میپریدم رو اون شاخه ها و هی جابه جا میشدیم

این بازی عالی بود
تنها جاییش که اعصابمو خورد میکرد مرحله درخت یش بود که باید راه رو پیدا میکردی ، هر سری شانسی پیداش میکردم
در دفاع از خودم بگم که شیش سالم بود :D

-------------------------------------------------------

یه نکته ای که شاید ندونید اینه که بازی های سگا مگا درایو برای ما ایرانی ها ( و کشورهایی که برقشون 50 هرتز هست ) کند تر از نسخه جنسیس که برای امریکا و برق 60 هرتز ساخته شده بودن اجرا میشه من خودم تا همین اواخر نمیدونستم !
مثلا سونیک روی کنسول امریکایی ها سریع تر بود ! هم خود سونیک هم ریتم موسیقی بازی
نه فقط سگا کنسول های نینتند هم همینطور ، مثلا زلدا های n64 برای ریجن اروپا کند تر از ریجن امریکا اجرا میشن
به عبارت دیگه امریکایی ها سرعت بهتری داشتن ولی اروپایی ها کیفیت تصویر بهتری
اصلا همین ریجن بندی که قبلا برای کنسول ها وجود داشت بخاطر همین بود
Pal استاندارد اروپا و ntsc استاندارد امریکا بود ، راجبش بخونید خیلی نکات جالبی داره

ShahryR

کاربر سایت
Sep 7, 2012
657
نام
شهریار
رفقا دمتون گرم واقعا، یکی از بهترین تجربه‌هام در سطح اینترنت خوندن این تاپیک بود‌. یه بازی‌ای که ندیدم کسی بهش اشاره کنم VIP روی PS1 بود که ما بهش میگفتیم «ویپ» :D. کنار پدر و برادرم فکر کنم یه چند صد باری تمومش کردیم. شدیدا هیجان‌انگیز و اعتیادآور بود‌. :D vp01.png

آخرین ویرایش:

db07

کاربر سایت
Oct 31, 2007
2,351
نام
مهدی
درود به همه پیر گیمرها. ...
با 40 سال سن هنوز از گیم لذت میبرم
اقا ایول
ایشالا تا شرایط اجازت میده گیمر بمونی
منم 36 هستم
بیشتر بخاطر مجرد بودنم هست که هنوز گیم میزنم و تا اونجایی که بتونم میزنم به بدن
خیلی سخته ادم متاهل باشه و گیم رو ادامه بده اینم با این شرایط مملکت

Version 7

کاربر سایت
Dec 16, 2007
444
آقا دمت گرم این قضیه «لعبه» و «لبه» عجب ماجرایی داشته و خبر نداشتیم! :D
اون کارتریج‌ها هم یادمه دقیقاً همین‌طور که گفتی بودن، یعنی چند تا دونه بازی بودن که با یه سری دستکاری تبدیل شده بودن به چندهزارتا بازی! مثلاً یه Contra معمولی بود، یکی دیگه بود که از مرحله ‌۲ شروع می‌شد، یکی دیگه رنگ موهاش بنفش بود و یکی دیگه هم شخصیتش تبدیل شده بود به ماریو مثلاً! :D
کلاً این مدل جنگولک‌بازی‌ها توی NES خیلی مُد بود و انواع و اقسام بازی‌های دستکاری‌شده و جعلی رو اون موقع ساخته بودن که ماها خبر نداشتیم رسمی نیستن. مثلاً من یه بازی داشتم که ماریو توش رفته بود زمان دایناسورها و به شدت هم حال می‌کردم با این بازی. چند سال پیش دنبال یه چیزی بودم و یه دفعه این رو یادم اومد و یه سرچی زدم ببینم اسمش چی بوده و هیچی پیدا نکردم! :D تا اینکه توی Neogaf سؤال کردم و از روی توضیحاتی که داده بودم، یکی گفت این توضیحات برای بازی Joe & Mac هست و بعدش هم مشخص شد عزیزان یه نسخه هکی و دستکاری‌شده از Joe & Mac رو با حضور ماریو تولید کرده بودن! :D
watch?v=Tt2wqInv3WE

ceus_xvxv.jpg

یه چیز دیگه هم که تا ۱۰،۱۱ سال پیش نمی‌دونستم این بود که اون کارتریج‌ها یا نوارهای سگا و میکرویی که می‌گرفتیم، به جز موارد خیلی نادر هیچ‌کدوم اوریجینال نبودن و اصغر و شرکا همین‌طوری دستی توی فلان کارگاه شرق آسیا یا شاید کشورهای همسایه و حتی خود ایران درست می‌کردن!
یه ماریوی جعلی و خفن دیگه هم داشتم که هنوز نتونستم اسمش رو پیدا کنم. یادمه نوارش بنفش‌رنگ بود و خود بازی هم تم جدی‌تری نسبت به ماریوهای واقعی داشت و موسیقی‌ش رو با اینکه هیچی ازش یادم نیست، ولی چیز سنگین و تاریکی بود نسبت به اکثر بازی‌های NES اون زمان. ماریو هم به یه سری جادو و این جور چیزا دسترسی داشت و فکر کنم یه شنلی هم پشتش بود. :D
قربانت.
اونزمان جو و مک رو خیلی دوست داشتم و بهترینشم نسخه‌ی سوپر نینتندوش بود. ولی نسخه‌ی ماریوییش رو ندیده بودم :)) اونزمانا یه کارتریج چهار بازیه خریدم که بعد دیدم یکی از بازیا علاالدینه ولی کله‌ی پاپای روشه :)) انقد ضدحال بود و ناراحت بودم که نگو. اونزمان که می‌رفتیم پشت شهرداری بازیارو باید از روی عکس کارتریجشون تشخیص می‌دادیم! ما بچه بودیمو مغاره‌دارا هم یکم رحم نداشتن دو تا بازیو برات پلی کنن تا ببینی چیه.

آره کارتریجا اریجینال نبودن اما با همون قیمت هم برای ما گرون بودن. دلارو اگر پونصد تومن حساب کنیم یه کارتریج حتی بیست دلاری باید ده هزارتومن درمیومد ولی ما اونزمان بازیارو بین سه تا هفت هزارتومن می‌خریدیم و همه قلابی بودن! (به غیر از یه سری از کارتریجای سگا که گرونتر بودنو قاب و دفترچه داشتن و چیز رویایی‌ای بودن) خلاصه که همون قیمتم برای ما خیلی گرون بود. مُرتال کامبت ۳ که تازه اومده بود ۱۵ هزارتومن بود! و خیلی خیلی دست‌نیافتنی.

اون ماریو جعلیه شاید یه نسخه از میکی‌ماوس بوده که جادوگر بود.

در مورد نوار هم که بعضیا میگفتن (ما میگفتیم فیلم میکرو یا فیلم سگا) علتش این بود که وقتی کمودور تو ایران مُد شد، بازیاش روی نوار کاست بود و همین اصطلاح برای عده‌ای موندو ماندگار شد.
اون دوستی هم که میگه آتاری همه‌گیر نبود، اتفافا آتاری اولین کنسولی بود که به خیلی از خونه‌ها راه یافت و جوونای ۲۵، ۳۰ ساله‌ بدون شرم، بازی می‌کردنش. هنوزم اون نسل که آتاری آخرین کنسولش بوده به تمام کنسولا میگن آتاری!

AMIN-1399F

خوشا فریاد زیر اب
مدیر انجمن
Oct 29, 2011
5,491
نام
امین
خسته نباشید مشتی خدمت پیرمردهای فروم.
میام اینجا قشنگ میرم تو 20 سال پیش.
لذت عجیبی بود اون دوران یادش بخیر , دوران فرار از مدرسه و کلوپ و دفترچه رمز هامون و به قولی تیغی زدن هامون و...
کلی از بازی هایی که عکس یا مطلبی ازشون میزارید یهو از ته مغزم میان بیرون و خاطراتش زنده میشن.

تقریبن دو ماه دیگه میرم تو 37 سالگی و چند وقت دیگه با پسرم بقیه راه و ادامه میدم:D

آخرین ویرایش:

rahyarpaul

کاربر سایت
Mar 17, 2011
10,939
نام
محمد حسین
اون دوستی هم که میگه آتاری همه‌گیر نبود، اتفافا آتاری اولین کنسولی بود که به خیلی از خونه‌ها راه یافت و جوونای ۲۵، ۳۰ ساله‌ بدون شرم، بازی می‌کردنش. هنوزم اون نسل که آتاری آخرین کنسولش بوده به تمام کنسولا میگن آتاری!
آخه طیفی که داشتن خیلی کمتر از کاست بود. ما قیاس نوار کاست رو داریم با آتاری میکنیم. آیا آتاری به همه گیری نوار کاست بود.من یادمه تو کوچه ما ،کلا دو نفر داشتن ولی همه عشق نوار کاست بودن. قیاس همه گیری منظور بود.

20 سال قبل ،و شاهکاری به نام هیتمن . اولین بازی ای بود که تعویض و تغییر لباس در این سطح داشت

hqdefault.jpg

آخرین ویرایش:

Dinosaur

Loyal Member
Sep 29, 2005
17,020
نام
آریا
آره کارتریجا اریجینال نبودن اما با همون قیمت هم برای ما گرون بودن. دلارو اگر پونصد تومن حساب کنیم یه کارتریج حتی بیست دلاری باید ده هزارتومن درمیومد ولی ما اونزمان بازیارو بین سه تا هفت هزارتومن می‌خریدیم و همه قلابی بودن! (به غیر از یه سری از کارتریجای سگا که گرونتر بودنو قاب و دفترچه داشتن و چیز رویایی‌ای بودن) خلاصه که همون قیمتم برای ما خیلی گرون بود. مُرتال کامبت ۳ که تازه اومده بود ۱۵ هزارتومن بود! و خیلی خیلی دست‌نیافتنی.
اون ماریو جعلیه شاید یه نسخه از میکی‌ماوس بوده که جادوگر بود.
نه میکی ماوس نبود و آشنا هستم با اون بازی‌ها. :D احتمال میدم یه بازی ژاپنی بوده که تا حالا باهاش سر و کار نداشتم.
--------------
ما می‌رفتیم فروشگاه کورش (قدس) بازی‌هامون رو می‌فروختیم و جدید می‌گرفتیم! :D یه سری مغازه‌ی غرفه‌مانند توی یکی از طبقات بالایی بودن که برای من و برادرم حکم بهشت رو داشتن و پُر بودن از انواع و اقسام بازی‌های NES و جنسیس. نامردا خیلی هم به سود خودشون کار می‌کردن و کلاً اختلاف قیمت بازی‌هایی که می‌فروختن و از ما می‌خریدن خیلی زیاد بود. :| البته مجبور هم بودن برای درآوردن اجاره غرفه.
دو تا خاطره هم از این فروشگاه کورش دارم که شاید توی تاپیک‌های دیگه تعریف کرده باشم. یه بار با نوار NES رفتیم که تعویض کنیم و دم در یکی مسئول چک کردن ملت بود که اگه چیزی با خودشون می‌بردن داخل، یه یادداشتی چیزی بده که موقع خروج مشخص باشه تازه نگرفتیم (موقع خروج هم یه اتاقک داشت که باید همیشه از مادرمون جدا می‌شدیم و اون می‌رفت سمت راست که مخصوص خانوما بود و ما هم چپ، و این یکی از علامت سوال‌های بزرگ ما بود که چرا جای خانوما و آقایون فرق داره! :D). یارو نوارها رو دید و گفت اینا چی هستن و گفتیم نوار میکرو، اونم نوشت سه عدد نوار میکروب! :)) سوژه‌ای شده بود این قضیه و مدت‌ها بهش می‌خندیدیم! :D
یه بار هم زمانی که دیگه دوران این کنسول‌های ۱۶ بیتی تموم شده بود، آخرین سگا جنسیس‌مون رو بردیم اونجا بفروشیم. سگائه طرح Saturn بود (مثل بعدها که NES حتی با طرح PS2 هم می‌فروختن!!) و فروشنده با کلی خوشحالی و هیجان گفت ایول این که Saturn هست! ولی دو ثانیه بعد که فهمید جریان چیه، مثل اینکه یه سیلی اساسی خورده باشه قیافه‌ش منهدم شد و گفت سگا معمولیه که! :)) درست یادم نیست، ولی فکر کنم انقدر ناراحت شده بود که اصلاً نخریدش دیگه! :D
گرون‌ترین بازی‌ای که از کورش گرفتیم، فکر کنم Desert Demolition بود که تازه از تنور در اومده بود و شاید یه ۱۰ تومنی اینا بود.

mdfi_desert_demolition_starring_road_runner_and_wile_e._coyote.png

ولی گرون‌ترین چیزی که دیدم، Mortal Kombat Mythologies: Sub-Zero بود. داشتیم اونجا قدم می‌زدیم و یه دفعه یکی از فروشنده‌ها با کلی ذوق و شوق گفت Mortal Kombat 5 از راه رسید! :D قیمتش رو یادم نیست، ولی شاید ۱۵ هزار تومن یا حتی بیشتر بوده. حالا جالب اینجا بود که Mortal Kombat 4 خودش یه بازی سه‌بعدی برای PS1 و پی‌سی بود، ولی توی خیلی جاهای ایران به Ultimate Mortal Kombat 3 می‌گفتن 4 و بعدش این Sub-Zero رو هم کرده بودن 5! و جالب‌تر اینکه اصلاً نسخه‌ی رسمی‌ای از این Sub-Zero برای جنسیس تولید نشده و اون بازی‌ای که توی ایران فروخته می‌شد، یه چیز کاملاً جعلی بود که توی کارگاه‌های میدون شوش تایوان ساخته بودن! :D

dpyk_untitled.jpg

آخرین ویرایش:

bayern_vahid

کاربر سایت
Dec 9, 2009
5,745
نام
وحید
جا داره یادی کنیم از کنسول فقید دریمکست که زمان خودش خیلی شاخ بود ولی قافیه رو زود به رقیبان باخت
نکته خیلی فانش هم مموری کارت تصویری فوق خفنش بود که هر کسی میدید دیگه اوج شاخ بودن اون زمان بود
bGtxF5ttDXDyDockEYgCw3-1200-80.jpg

از جمله بازیهایی که توی دریمکست خیلی خاطره انگیز شد
میشه به crazy taxi
taxi 1 و taxi 2
evil 2 و , evil code veronica
اشاره کرد که همه رو با دریمکست تموم کردم یادش بخیر واقعا
یه تنیس هم داشت اونم گرافیک شاخی داشت اون موقع اسمش خاطرم نیست

NaRiiMaN

Equality is a Utopian Fantasy
ناظم انجمن
Jun 5, 2010
5,853
نام
نریمان
حقیقتا اینو که دیدم یه جوری شدم:-<
اون مرحله اشه که باید میپریدم رو اون شاخه ها و هی جابه جا میشدیم

چقدر این بازی رو دوست داشتم/دارم. :x
مرحله ی کشتی اش خیلی سخت بود و یادمه کلی طول کشید تا بالاخره تونستم ردش کنم.

hxa6_hqdefault.jpg

یه مرحله هم اون اواخر داشت که باید از دوست اون دختره فرار میکردی و جا برای کوچکترین خطایی نبود. :D

Tiny Toon یه شماره برای NES هم داشت که به مراتب سخت تر بود، یادمه کل بچه های فامیل آخر هفته ها میومدن خونه ی ما شب میموندن، صبح اول وقت این بازی رو شروع میکردیم و هر کس یه مرحله رو می‌رفت. با این حال بازم نتونستیم تمومش کنیم و رکوردمون مرحله ی یکی مونده به آخر بود. :D

0wg2_nes_01.gif

silent ops

کاربر سایت
Feb 4, 2017
1,716
دلم برای زدن یه دست The Second Samurai sega تنگ شده ..
بازیش اعصاب خوردکن هست ولی رد کردن مراحلش لذت داره فکر کنم مرحله 4 بازی بود دایناسور سواری میکرد ..البته اون زمان موفق نشدم بازیش تا آخر ببرم لامصب بد قلق بازیش اصلأ باید قسمت دو نفره بازی بیخیال شد تک نفره استاندارد..یادش بخیر..:x
IMG_۲۰۲۰۰۶۰۵_۲۱۲۲۳۵.jpg IMG_۲۰۲۰۰۶۰۵_۲۱۲۲۰۴.jpg IMG_۲۰۲۰۰۶۰۵_۲۱۲۲۱۹.jpg

che-jaleb

کاربر سایت
Jan 16, 2018
1,226
کنسول جدید atari بعد از دهه ها سال معرفی و عرضه شده
به اسم atari vcs
مدل atari vcs 800

در اصل هم کنسوله ، هم یه pc گیمینگ

atarivcs1.jpg

برا دیدن مشخصاتش هم میتونید لینک زیر ببینید
Atari VCS (2020 console) - Wikipedia