اخرین اخبار کارتهای گرافیک (AMD & nVidia)

rahyarpaul

کاربر سایت
Mar 17, 2011
10,923
نام
محمد حسین
فقط یک نکته ، تولید کننده cpu موبایل رو نمی خره ، داره شرکت arm که طراح و توسعه دهنده پردازنده بر پایه risc هست ، که به جرات میشه گفت الان تمامی پردازنده های موبایل از لیسانس تکنولوژی این شرکت برای پردازنده های موبایلشون استفاده می کنند رو از سافت بانک می خره
همون arm داره اینا رو طراحی میکنه.چرا رفته انویدیا سمتش،احتمالا بدش نمیاد از بازار cpu هم سهمی بگیره.حالا شاید نه در سطح دسکتاپ فعلا ولی در سطح سیستمهای apu و اینا شاید.
اینتل الان رفته تو کار گرافیک حرفه ای،پس دفعه بعد به نینتندو میگه بیا ،apu از من بگیر،سمت انویدیا نرو.
همینو با مایکرو و سونی هم شاید بکنه.انویدیا خیلی دوست نداره این بازارم کامل از دست یده،بنظرم .

• Like
Reactions: che-jaleb

Natural Killer

ناظم انجمن
Jan 10, 2015
2,735
همون arm داره اینا رو طراحی میکنه.چرا رفته انویدیا سمتش،احتمالا بدش نمیاد از بازار cpu هم سهمی بگیره.حالا شاید نه در سطح دسکتاپ فعلا ولی در سطح سیستمهای apu و اینا شاید.
اینتل الان رفته تو کار گرافیک حرفه ای،پس دفعه بعد به نینتندو میگه بیا ،apu از من بگیر،سمت انویدیا نرو.
همینو با مایکرو و سونی هم شاید بکنه.انویدیا خیلی دوست نداره این بازارم کامل از دست یده،بنظرم .
در کل موافقم ، از اونجایی که تقریبا در طراحی پردازنده های موبایل این شرکت بی رقیب هست اومده جای اینکه با غولهای x86 سرشاخ بشه کارش رو تو پردازندهای موبایلی توسعه بده ، بر خلاف amd و اینتل ،arm فقط لیسانس تکنولوژی میفروشه که خود انویدیا یکی از استفاده کنندهاش هست . اما اگردونه رقابت به وسیله رقبای چینی مثل مدیا تک خارج شد. الان اگر این اتفاق بیوته هم هزینه نهایی طراحی soc براش احتمالا کمتر تموم بشه هم از بازار رو به رشد این پردازنده ها سهمش رو برگردونه
مشکلی که در پردازنده های مبتنی بر x86 مثل ساخته های اینتل وجود داره مصرف بیشتر نسبت arm هست به همین دلیل هم نینتندو تا زمانی که قصد تولید کنسول دستی داشته باشه انویدیا در حاشیه امن هست .

آخرین ویرایش:

che-jaleb

کاربر سایت
Jan 16, 2018
1,226
در کل موافقم ، از اونجایی که تقریبا در طراحی پردازنده های موبایل این شرکت بی رقیب هست اومده جای اینکه با غولهای x86 سرشاخ بشه کارش رو تو پردازندهای موبایلی توسعه بده ، بر خلاف amd و اینتل ،arm فقط لیسانس تکنولوژی میفروشه که خود انویدیا یکی از استفاده کنندهاش هست . اما اگردونه رقابت به وسیله رقبای چینی مثل مدیا تک خارج شد. الان اگر این اتفاق بیوته هم هزینه نهایی طراحی soc براش احتمالا کمتر تموم بشه هم از بازار رو به رشد این پردازنده ها سهمش رو برگردونه
مشکلی که در پردازنده های مبتنی بر x86 مثل ساخته های اینتل وجود داره مصرف بیشتر نسبت arm هست به همین دلیل هم نینتندو تا زمانی که قصد تولید کنسول دستی داشته باشه انویدیا در حاشیه امن هست .

انویدیا اصلا من میپرستمش
چه تو ضمینه گرافیک کامپیوتر ، چه تو ضمیمه کنسول ، چه تو ضمیمه پلتفرم های که اندرویدی هستن ، واقعا بینظیره کارش

mw3q_maxresdefault_(1).jpg

این عکس ببین ، چنتا نکته مهم داره

?اول xbox منظور کنسول xbox original نسل ۶ هست سال ۲۰۰۱ اومده
و wii کنسول نسل ۷ و بروزتر و مدرن تره

? دوم هر دو این کنسول ها رو کاغذ سخت افزار یکسانی از نظر فرکانس کاری دارند و حتی کمپانی ها معتبری قطعات زدن ( البته wii کمی تازه قویتره تازه )

? اما این همه تفاوت چرا؟
چرا کنسول قدیمی تر بهتره ؟
چون xbox گرافیک nvidia استفاده کرد ، wii از ati

⭐ یعنی حتی wii نسل بعد اومد و خوب طبیعتاً با سخت افزار جدیدتر و انجین و موتور ها بازی سازی جدید و ..... هم نتونست در حد اون انویدیا قدیمی شه

.....

خود من عاشق اینم nvidia shield tv بخرم
حیف نیست و نمیشه آورد

از هر لحاظ انویدیا لنگه نداره

rahyarpaul

کاربر سایت
Mar 17, 2011
10,923
نام
محمد حسین
Micron confirms NVIDIA GeForce RTX 3090 gets 21Gbps GDDR6X memory - VideoCardz.com
سرعت gddr6x به 19-21 گیگ میرسه و به نظر میاد 12 گیگ 3090 عرضه میشه.پهنای باند به 1 ترا میرسه.که به کلاک 21 گیگ و باس 384 بیت نیاز داره
2020-08-14_15-44-08.jpg

اما اینم لیک شده،میگن برا 3080 هست.11 تا مدول رم( که با فرض یک گیگی بودن) ،عجیبه.یعنی 3080 هست 11 و 12 هست 3090
البته مایکرون گفته تو 2021 مدل گیگ gddr6x رو بصورت 16 گیگ و با سرعت 24 گیگ عرضه میکنم
2020-08-14_19-29-56.jpg

البته احتمال اینکه رم 3080یموقع gddr6 باشه هست و گرونی رم gddr6x باعث شده رم 3090 .توش خساست به خرج داده باشن.

آخرین ویرایش:

s.1

کاربر سایت
Oct 28, 2011
8,162
همیشه میزان رم گرافیکی کافی برابر کل رم کنسول بوده این نسل 8 تا بوده 8 تا نیاز داشت نسل قبل 512 تا بود 512 تا نیاز داشت تازه بیشترم نیاز داشت یعنی بیشتر نباشه کمترم نیست حالا در خوشبینانه ترین حالت ممکن هم 12 گیگ رم گرافیکی لازمه و گرنه باز 2 سال دیگه ارتقا لازم می شیم حتی 10 تا هم کمه 8 تا که ماله این نسله اصلا بنابراین هر چقدرم قدرتمند باشن رمشون گلوگاه می شن.

پهنای باند رم هم که اصلا مهم نیست و فقط جنبه ی تبلیغاتی داره چون 500 گیگ بر ثانیه کاملا برای 4K کافی هست بیشترش عملا اختلافی چندانی ایجاد نمی کنه کافیه درصد اختلاف 2080TI با 2080 SUPER بین 1080 تا 4K مقایسه کنید حالا این 500 می خواد بشه 700 می خواد بشه 1 ترا نه اصلا 2 ترا البته اینو بگم سرعت رم بیشتر باعث افزایش فریم می شه و اینا دیوانه نیستن الکی سرعت اضافه کنن اما گلوگاه دیگه نمی شه یعنی اینکه بگی من 4K بازی می کنم حتما باید پهانی رم 1 ترا داشته باشم نه غلطه

• Like
Reactions: che-jaleb

just_p30

کاربر سایت
Apr 13, 2008
2,746
همیشه میزان رم گرافیکی کافی برابر کل رم کنسول بوده این نسل 8 تا بوده 8 تا نیاز داشت نسل قبل 512 تا بود 512 تا نیاز داشت تازه بیشترم نیاز داشت یعنی بیشتر نباشه کمترم نیست حالا در خوشبینانه ترین حالت ممکن هم 12 گیگ رم گرافیکی لازمه و گرنه باز 2 سال دیگه ارتقا لازم می شیم حتی 10 تا هم کمه 8 تا که ماله این نسله اصلا بنابراین هر چقدرم قدرتمند باشن رمشون گلوگاه می شن.

پهنای باند رم هم که اصلا مهم نیست و فقط جنبه ی تبلیغاتی داره چون 500 گیگ بر ثانیه کاملا برای 4K کافی هست بیشترش عملا اختلافی چندانی ایجاد نمی کنه کافیه درصد اختلاف 2080TI با 2080 SUPER بین 1080 تا 4K مقایسه کنید حالا این 500 می خواد بشه 700 می خواد بشه 1 ترا نه اصلا 2 ترا البته اینو بگم سرعت رم بیشتر باعث افزایش فریم می شه و اینا دیوانه نیستن الکی سرعت اضافه کنن اما گلوگاه دیگه نمی شه یعنی اینکه بگی من 4K بازی می کنم حتما باید پهانی رم 1 ترا داشته باشم نه غلطه
چند روز پیش بررسی رسمی ایکس باکس توسط یکی از سایت های معروف انجام شد و یکی از اعضای مایکی هم توییت کرد و تایید کرد ، فقط 10 گیگ از 16 گیگ مثله اینکه مستقیم برای بازیه ، 3.5 گیگ رزرو سیستم هست و 2.5 گیگ بقیه هم برای کارهای جزئی تره.
اگر قراره 10 گیگ بدن یا حتی 12.5 گیگ برای 4K و 60 FPS که تارگتشون هست ، قطعا 8 گیگ برای 1080 60 FPS بس خواهد بود.
البته اینم اضافه کنم بس خواهد بود منظورم تا 4-5 سال دیگه هست ، نه 1-2 سال دیگه که میفرمودین کم خواهد امد.

Sir Daniel

کاربر سایت
Mar 22, 2017
1,103

s.1

کاربر سایت
Oct 28, 2011
8,162
چند روز پیش بررسی رسمی ایکس باکس توسط یکی از سایت های معروف انجام شد و یکی از اعضای مایکی هم توییت کرد و تایید کرد ، فقط 10 گیگ از 16 گیگ مثله اینکه مستقیم برای بازیه ، 3.5 گیگ رزرو سیستم هست و 2.5 گیگ بقیه هم برای کارهای جزئی تره.
اگر قراره 10 گیگ بدن یا حتی 12.5 گیگ برای 4K و 60 FPS که تارگتشون هست ، قطعا 8 گیگ برای 1080 60 FPS بس خواهد بود.
البته اینم اضافه کنم بس خواهد بود منظورم تا 4-5 سال دیگه هست ، نه 1-2 سال دیگه که میفرمودین کم خواهد امد.

خوب همیشه بهینه سازی هایی که برای کنسولا می شه برای PC نمی شه همین PS4 هم کل 8 گیگش مگه برای گرافیک بود شیر کل سیستم بود تازه کلا 4.5 تاش برای ساخت گیم بوده 3.5 تاش برای سیستم بوده که برای PRO کمی بیشترش کردن 1 گیگ فکر کنم.
BPlayStation 4 reserves 3.5GB of its 8GB GDDR5 memory for the operating system, leaving 4.5GB of space for game code, according to current PlayStation 4 documentation shown to Digital Foundry by a well-placed development source. However, further sources suggest that an additional 1GB of "flexible memory" may be reclaimed from the OS reservation, based on availability.
این تازه هم برای rAM هست هم VRAM جمعا بترکونه 5.5 گیگ می شه.
شما ببین همین HORIZON که مال اواسط این نسله داره 8 گیگ رم پر می کنه خیلی از بازی های دیگه این نسل هم 8 گیگ گرافیکی رو پر می کنن بعد شما چطوری می گی 8 گیگ برای نسل بعد اونم تا 4 5 سال اینده کافی خواهد بود؟؟؟؟
همین الانم تک توک بازی هایی هستن که بالای 8 گیگ رم گرافیکی می رن اصلا شک نکن 2 سال از نسل بگذره درصد زیادی از بازی ها با 8 گیگ دچار افت فریم لگ و استاتر می شن.
بعدشم انویدیا دیوانه نیست کارت های رم بالا بده وقتی استفاده ای نداره AMD هم گفته 16 گیگی خواهد بود گرافیک هاش

من از techpowerup دیدم شایعه شده 2000 دلار برای این کارت قیمت در نظر گرفتن!!
Rumor: GeForce RTX 3090 Pricing to Arrive Around the $2,000 Mark
وقتی انحصار کارتای های اند دست انویدیاست اصلا عجیب نیست همچین قیمتایی
من همون طوری که گفتم حدسم اینکه که 3090 متشکل از 2 تا 3080 یا 3080TI هست.

اگر دو تا 3080 بشه پس می شه 1400 دلار اگه دو تا 3080TI بشه می شه 2000 دلار اما خیلی خوب می شه که حداقل 2 تا 3080 باشه چرا که اینطوری 12 گیگ رم برای 3080 می شه برای 3070 می شه 10 گیگ رم
1 کارت 16 گیگی هم برای اینده شایعه شده که ممکنه 1 سال بعد مشابه قدیم 3080TI باشه که میاد.

آخرین ویرایش:
  • Like
Reactions: HIGH VOLTAGE

mobile1199

_-[ BE THE BATMAN ]-_
Gold User
Jun 21, 2015
1,942
نام
MR.1199
من همون طوری که گفتم حدسم اینکه که 3090 متشکل از 2 تا 3080 یا 3080TI هست.

اگر دو تا 3080 بشه پس می شه 1400 دلار اگه دو تا 3080TI بشه می شه 2000 دلار اما خیلی خوب می شه که حداقل 2 تا 3080 باشه چرا که اینطوری 12 گیگ رم برای 3080 می شه برای 3070 می شه 10 گیگ رم
1 کارت 16 گیگی هم برای اینده شایعه شده که ممکنه 1 سال بعد مشابه قدیم 3080TI باشه که میاد.

یعنی عملا شاهکار 690 میتونه دوباره تکرار شه بعد این همه سال:

انویدیا نمیتونه قیمت کارت رو از 1500 فراتر بزنه با این روند اینتل طور ـی که در پیش گرفته چون بی تردید دچار سرنوشت مشابه میشه. احتمال زیاد حرکت مضحک نام گذاری 2080 رو تکرار نمی کنن این سری، یا 3080ti رو نگه میدارن برای سال آینده و 3090 رو کنار بقیه کارت ها میدن یا به طور بالعکس 3080ti رو امسال میدن و 3090 میمونه برای سال آینده. (البته حالت اول احتمالش خیلی بیشتره)

در هر صورت کارت ارزشمندی میشه اگر دو تا چیپ توش به کار ببرن. امسال انویدیا پتانسیل این رو داره که amd رو بزنه کنار به لحاظ قیمت گذاری، باید دید از این فرصت استفاده میکنن یا نه...

s.1

کاربر سایت
Oct 28, 2011
8,162
یعنی عملا شاهکار 690 میتونه دوباره تکرار شه بعد این همه سال:

انویدیا نمیتونه قیمت کارت رو از 1500 فراتر بزنه با این روند اینتل طور ـی که در پیش گرفته چون بی تردید دچار سرنوشت مشابه میشه. احتمال زیاد حرکت مضحک نام گذاری 2080 رو تکرار نمی کنن این سری، یا 3080ti رو نگه میدارن برای سال آینده و 3090 رو کنار بقیه کارت ها میدن یا به طور بالعکس 3080ti رو امسال میدن و 3090 میمونه برای سال آینده. (البته حالت اول احتمالش خیلی بیشتره)

در هر صورت کارت ارزشمندی میشه اگر دو تا چیپ توش به کار ببرن. امسال انویدیا پتانسیل این رو داره که amd رو بزنه کنار به لحاظ قیمت گذاری، باید دید از این فرصت استفاده میکنن یا نه...

اره 295 هم بود می گم هیچ شایعه ای نیست در این رابطه فقط حدس خودمه بابا اینتل بره بوق بزنه تا بیاد جا بیافته با بازی ها هماهنگ بشه سافت ور درست بده از رده خارج شده اصلا اینتل حساب نکن از همین الان شکست خورده حسابش کن
اگه 2 تا 3080TI باشه که قدرت خامش بالای 30 ترافلاپس بشه چرا که نه 2000 دلارم می گیره 24 گیگم رم داره کلا کسی بخره تا اخر نسل همه جوره ساپورته بابا 2000 دلار برای اروپا یا امریکا واقعا پولی نیست زمانی که کف حقوقشون 3000 دلاره یعنی 60 ملیونه ما من خیلی ها رو دیدم خونشون هیچی نداره اما 2080 طرف به راهه توی همین ایران بعد اونا چرا نخرن؟ تازه با اون ثبات اقتصادی که دارن
همین الانش خیلی ها با لذت 1080 دارن 10 ملیون می خرن دست دوم بدون گارانتی یعنی 5 برابر حداقل حقوق ایران بعد من 3 سال پیش 3 ملیون دادم 1080TI هیچ کسی باورش نمی شد می گفتن دیوانه شدی تازه من کارت اکبند با 3 سال گارانتی خریدم می گفتن قدر پولو نمی دونی بعد الان که شرایط اقتصادی بدتر شده هزینه ها خیلی بالاترم رفته همون کارت بدون گارانتی 14 ملیون دارن می فروشن اگه 1 لحظه فکر کنیم می بینیم که همش بازی با ذهنه

rahyarpaul

کاربر سایت
Mar 17, 2011
10,923
نام
محمد حسین
amd کارت 5300 رو معرفی کرد البته بی سر و صدا. از نظر تعداد شیدر با 5500 برابری میکنه ولی فرکانس پایینتری داره.

2020-08-29_13-45-05.jpg

یه بنچمارک هم داده ولی خیلی روش حساب نکنید.چون amd بنچمارکهای قلابی و بازیهای خاصش مشهوره و دوم اینکه 1650 ای که تست کرده با 1650 سوپر هم قیمته و دلیل تست با این مشخص نیست.
قیمت هم داده نشده.
2020-08-29_13-41-38.jpg

جواب سوالات رو نقدها میدن.

آخرین ویرایش:

کاربرانی که این قسمت را مشاهده می‌کنند

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
or ثبت‌نام سریع از طریق سرویس‌های زیر