K I 1 1 E R

ناظم انجمن
Feb 22, 2011
17,159
نام
∂αнмα
این خبر دقیقا یک ماه پیش GSD منتشر کرد که دوستان نذاشتن اینجا. خودمم نبودم

آمار مربوط میشه به فروش بازیهای PS5 در اروپا از زمان لانچ یعنی November تا August که میشه 10 ماه اول.

نسبت فروش بازیهای فیزیکی همیشه در این 10 ماه بیشتر از دیجیتالی بوده، بعضی ماه ها به نسبت 4 به 3 یا 3 به 2 فروش فیزیکی همیشه بیشتر بوده.
آمار فروش فیزیکی تا آخر آگوست 10.14 میلیون فروش دیجیتالی هم 7.51 .
View attachment 237474View attachment 237475

PlayStation 5 owners prefer boxed games to downloads

ولی، ولی از 2013 دوستان تو گوش ما میخونن که فیزیکی قراره از بین بره.

از سال 2013 که کنسولای نسل هشت لانچ شدن تا به الان بزرگترین خرده فروش آمریکای شمالی یعنی GameStop در حال تعدیل نیرو بوده و کلی فروشگاه رو مجبور شده درش تخته کنه تا جایی که مجبور شده رو بیاره به آفر های دیجیتالی سال 2019 خود سونی اعلام میکنه نسبت فروش دیجیتالی از فیزیکی پیشی گرفته به 53 درصد رسیده همین آمار سال 2021 رسیده به 70 درصد خلاصه "تا نباشد چیزکی مردم نگوین چیز ها"

الان این آمار مربوط میشه به PS5 و حتی PS4 هم لحاظ نشده (Xbox و PC بماند) به هر حال , واسه توجیه این امار خود GSD دلایل زیر رو اورده :

Firstly, the high price tag for new PS5 titles -- around $70 -- means consumers prefer to invest in a physical item. This is combined with his second point: that console owners like to build a physical library of games for their new device. Naji also pointed to the ability to sell and lend boxed games as a factor, before adding that download sales typically favour back catalogue titles. Since the PlayStation 5 is only a year old, there is not an extensive digital catalogue of past releases to choose from.

فروش فیزیکی هر روز سهمش کمتر میشه (مخصوصا توی غرب) و خوب فروش دیجیتالی به نفع خود ناشراست و اکثر ناشرای بزرگ از خداشونه تمام دیجتالی بشن . در حال حاضر به یـ مرحله ای رسیدیم که ناشرای کوچیک 100 درصد دیجیتالی شدن و اگه فروش فیزیکی هم داشته باشن حکم Collector Edition رو داره واسشون.

آخرین ویرایش:

just_p30

کاربر سایت
Apr 13, 2008
2,746
خودت داری میگی "خورده فروشی های آمریکای شمالی" آماری که من گذاشتم و گفتم که مربوط به اروپاست، بازار و مخاطب هاشون متفاوت. بعد از آمریکا خودتم میدونی اروپا بزرگترین بازار ویدیو گیم هست،( برای سونی و مایکروسافت) حتی در بعضی از موارد تعداد فروش کنسول های PS در اروپا نسبت به آمریکا بیشتر بوده یا حتی میشه گفت برابر. کل دنیا هم در آمریکا خلاصه نمیشه که فقط آمریکا رو لحاظ کنیم یا بگیم چون GameStop جمع کرده پس یعنی فیزیکی دورش تموم شده. این دلایل هم میشه بوده از قدیم چیز جدیدی نیست، کلا چه خریدار فیزیکی یا دیجیتالی دلایل خودش رو داره.

این حرف که فروش فیزیکی کمتر میشه رو من مخالفتی ندارم، چون زمان فقط ثابت میکنه، ولی خیلی از PC گیمر ها یا کسایی از سرویس ها استفاده میکنن میگفتن تا نسل 9 دیگه فروش فیزیکی وجود نخواهد داشت، یا حتی بعضی از اساتید اینجا که حتی میگفتن کنسول های نسل بعد دیسک درایو نخواهند داشت. lol یعنی وارونه نشون دادن حقایق صرفا بخاطر اینکه دست خودمون به چیزی نمیرسه درست نیست. مخصوصا که یه عده همیشه با اصرار زیاد دوست دارن خلاف این قضیه رو به بقیه اثبات کنن! از حوصله من خارجه برم پست رو اساتید رو زیر خاک بکشم بیرون و Quote کنم. در یکسال اخیر هم چنین ادعا ها زیاد بوده که تا آخر نسل 9 فلان و بیسار خواهد شد. یعنی هر چقدر جلوتر میریم این مرگ فیزیکی در حدی که انتظار میره نیست.

"نفع ناشر" الان شما به فکر نفع ناشری؟ تا حالا چند تا عنوان روز لانچ خریدی و به نفع و سودشون کمک کردی؟ خودتم میدونی صفر.
ناشر کوچیک منظورت کیه دقیقا؟ حتی Indie ها بعد اینکه از فروش بازیشون مطمعا شدن نسخه فیزیکیش رو هم عرضه میکنن، ناشر های بزرگ همیشه خواستن گیمر هارو به سمت تمام دیجیتالی سوق بدن، ولی فروش فیزیکی در حدی هستش که اطمینان ندارن از تمام دیجیتالی کردن بازار، اگه اینطور بود خیلی وقت پیش ما باید با فیزیکی خداحافظی میکردیم.

به شدت داری سعی می کنی با همه چیز و همه کس مخالفت کنی توی هر تاپیکی و موضوعی :D ولی کاشکی متوجه بشم چرا !

diba2000

کاربر سایت
Jun 5, 2021
323
به شدت داری سعی می کنی با همه چیز و همه کس مخالفت کنی توی هر تاپیکی و موضوعی :D ولی کاشکی متوجه بشم چرا !
جدی نمیدونی چرا؟؟
اگر همین افر ها و سرویس ها و تریلر اخیر یک بازی که خیلی این اقا سرش بحث داشت روی کنسول این اقا موجود بود این مخالف هاش همه به به و چه چه بود ولی چون روی کنسول مایکرو دیگه .....

sajjad++

کاربر سایت
May 9, 2014
1,862
نام
Sajjad
فکر نمیکردم کسی پیدا بشه رو نسخه فیزیکی بازی ها تعصب داشته باشه!:D دنیا در حال تغییر هست و محتوای دیجیتال، سرویس های اشتراکی و کلاد هم آینده سرگرمی هستند، بهتره سعی کنید خودتون رو با شرایط وفق بدید

Roozbeh7

کاربر سایت
Mar 20, 2019
2,014
نام
روزبه
فکر نمیکردم کسی پیدا بشه رو نسخه فیزیکی بازی ها تعصب داشته باشه!:D دنیا در حال تغییر هست و محتوای دیجیتال، سرویس های اشتراکی و کلاد هم آینده سرگرمی هستند، بهتره سعی کنید خودتون رو با شرایط وفق بدید
اینجا هیچ کس رو بازی فیزیکی تعصب نداره ولی اینی که شما دوست داری اینده گیمینک رو سرویس یا کلاد ببینی. اینم اشتباس

این چند امار میبینی که فروش دیجتالی بیشتر بوده به دلیل کرونا و همه گیری بوده

فعلا Ps5که پرفروش ترین کنسول نسل 9هست فروش نسخه دبسک خورد از نسخه ذیجتال بیشتر بوده

• Like
Reactions: Arima Kishou

K I 1 1 E R

ناظم انجمن
Feb 22, 2011
17,159
نام
∂αнмα
اینجا هیچ کس رو بازی فیزیکی تعصب نداره ولی اینی که شما دوست داری اینده گیمینک رو سرویس یا کلاد ببینی. اینم اشتباس

فعلا Ps5که پرفروش ترین کنسول نسل 9هست فروش نسخه دبسک خورد از نسخه ذیجتال بیشتر بوده
PC یـ پلتفرم ـه که داره 100 درصد دیجیتالی کار میکنه . چرا فک میکنی آینده تمام دیجیتالی قرار نیست آینده کل گیمینگ مخصوصا کنسول ها نباشه ؟ والا منم دوست ندارم همه چیز تمام دیجیتالی بشه تمام دیجیتالی دردسر های خودش رو داره ولی مسئله ای که هست نمیشه جلوی پیشرفت رو گرفت . شما خودت رو بزار جای ناشر , فیزیکی هزار و یک دردسر داره از توضیع و تکثیر گرفته تا سهم خورده فروش ها همش براش خرج اضافه هستش چرا فک میکنی ناشر ها از خداشون نیست که از پکیجی که میدن دست ملت سود بیشتری ببرن ؟ شما اصلا آمار پارسال رو هم نمیخواد حساب کنی اینو حساب کن که بستر اینترنت باعث شده خیلیا که نسل گذشته به صورت فیزیکی بازیشون رو تهیه میکردن الان رو اوردن به دیجیتالی و امار هم روز به روز داره افزایش پیدا میکنه .

فروش بیشتر نسخه دیسک دار PS5 کاملا طبیعیه چون عملا اپشن اضافه محسوب میشه کی از آپشن اضافه بدش میاد ؟ بعد هنوزم فیزیکی مرسوم ـه و تو خیلی قسمتا به خاطر سرعت دانلود فیزیکی خریدن خیلی عقلانی تره . چیزی که در نظر نمیگیری اینه که سونی این نسل رو اورده به اپشن تمام دیجیتالی یعنی یـ حرکتایی واسه رفتن سمت تمام دیجیتالی شدن زده . فرمت فیزیکی در این حدی که الان میبینم یـ روزی از بین میره همین الانش که ما داریم بحث میکنیم ناشر های بزرگ واسه کم کردن هزینه هاشون رو اوردن به پکیج های خالی بدون دیسک یـ سریا نصف بازی رو میریزن تو دیسک بقیش رو باید دانلود کنی یـ سریا هم عملا پچ D1 میدن باید دوباره خود بازی رو دانلود کنی خلاصه فیزیکی الان حتی مثل فیزیکی قبل نیست و داره ارزش و کاراییش روز به روز کمتر میشه.

سرویس های استریمینگ و کلاود دقیقا آینده صنعت گیمینگ ـن اگه بستر این سرویس ها کاملا مهیا بشه عملا هیچ دلیلی وجود نداره که من گیمر بخوام نسخه فیزیکی یـ کنسول رو تهیه کنم . سرویس استریمینگ مساوی با نگران نبودن بابت نصب بازی با یـ کلیک میتونی بازی رو اجرا کنی نه دیگه نگران اپدیت بازی هستی نه نگران فضایی که قرار اشغال کنه تنها زحمتی که میخوای به خودت بدی رو گزینه Play کلیک کنی همین .

پ.ن : ربطی به بحث الان نداره ولی کلا تو این مبحث تمام دیجیتالی شدن وقتی ذهن من میره سمت فیلم و سینما با خودم میگم سینما عملا یـ تجربه کاملا متفاوت رو به آدم میده و خوب بعیده جاش رو کامل به سرویس های دیجیتالی بده ولی وقتی میام سمت گیم میبینم تمام دیجیتالی شدن عملا تو تجربه نوع مدیایی که قرار ـه ازش لذت ببرم هیچ تاثیری نداره و از طرفی داره همه بستر های موجود واسه شیفت کامل بین این دوتا مهیا میشه پس دلیلی نداره که بگم این صنعت به تمام دیجیتالی شدن نمیره !!!

آخرین ویرایش:

Safety & Peace

ارباب مطلق سوزوران
کاربر سایت
Sep 4, 2011
13,185
نام
تونی آلمِیدا
آره سونی و مایکی از سال ها قبل پیشبینی میکردن کرونا قراره بیاد و به خاطر همین کنسول دیجیتالی ساختن که فقط توی این مدت کار کنه و بعدش صبح که بیدار میشی، میبینی کنسولت دیسک خور شده. اصلا هم ربطی به زیاد شدن سهم بازی های دیجیتال توی بازار نداره.

GUѦRDiAN

کاربر سایت
Jun 25, 2011
985
نام
Esmaiel
PC یـ پلتفرم ـه که داره 100 درصد دیجیتالی کار میکنه . چرا فک میکنی آینده تمام دیجیتالی قرار نیست آینده کل گیمینگ مخصوصا کنسول ها نباشه ؟ والا منم دوست ندارم همه چیز تمام دیجیتالی بشه تمام دیجیتالی دردسر های خودش رو داره ولی مسئله ای که هست نمیشه جلوی پیشرفت رو گرفت . شما خودت رو بزار جای ناشر , فیزیکی هزار و یک دردسر داره از توضیع و تکثیر گرفته تا سهم خورده فروش ها همش براش خرج اضافه هستش چرا فک میکنی ناشر ها از خداشون نیست که از پکیجی که میدن دست ملت سود بیشتری ببرن ؟ شما اصلا آمار پارسال رو هم نمیخواد حساب کنی اینو حساب کن که بستر اینترنت باعث شده خیلیا که نسل گذشته به صورت فیزیکی بازیشون رو تهیه میکردن الان رو اوردن به دیجتالی و امار هم روز به روز داره افزایش یپدا میکنه .

فروش بیشتر نسخه دیسک دار PS5 کاملا طبیعیه چون عملا اپشن اضافه محسوب میشه کی از آپشن اضافه بدش میاد ؟ بعد هنوزم فیزیکی مرسوم ـه و تو خیلی قسمتا به خاطر سرعت دانلود فیزیکی خریدن خیلی عقلانی تره . چیزی که در نظر نمیگیری اینه که سونی این نسل رو اورده به اپشن تمام دیجتالی یعنی یـ حرکتایی واسه رفتن سمت تمام دیجتالی شدن زده . فرمت فیزیکی در این حدی که الان میبینم یـ روزی از بین میره همین الانش که ما داریم بحث میکنیم ناشر های بزرگ واسه کم کردن هزینه هاشون رو اوردن به پکیج های خالی بدون دیسک یـ سریا نصف بازی رو میریزن تو دیسک بقیش رو باید دانلود کنی یـ سریا هم عملا پچ D1 میدن باید دوباره خود بازی رو دانلود کنی خلاصه فیزیکی الان حتی مثل فیزیکی قبل نیست و داره ارزش و کاراییش روز به روز کمتر میشه.

سرویس های استریمینگ و کلاود دقیقا آینده صنعت گیمینگ ـن اگه بستر این سرویس ها کاملا میها بشه عملا هیچ دلیلی وجود نداره که من گیمر بخوام نسخه فیزیکی یـ کنسول رو تهیه کنم . سرویس استریمینگ مساوی با نگران نبودن بابت نصب بازی با یـ کلیک میتونی بازی رو اجرا کنی نه دیگه نگران اپدیت بازی هستی نه نگران فضایی که قرار اشغال کنه تنها زحمتی که میخوای به خودت بدی رو گزینه Play کلیک کنی همین .

پ.ن : ربطی به بحث الان نداره ولی کلا تو این مبحث تمام دیجتالی شدن وقتی ذهن من میره سمت فیلم و سینما با خودم میگم سینما عملا یـ تجربه کاملا متفاوت رو به آدم میده و خوب بعیده جاش رو کامل به سرویس های دیجتالی بده ولی وقتی میام سمت گیم میبینم تمام دیجتالی شدن عملا تو تجربه نوع مدیایی که قرار ـه ازش لذت ببرم هیچ تاثیری نداره و از طرفی داره همه بستر های موجود واسه شیفت کامل بین این دوتا محیا میشه پس دلیلی نداره که بگم این صنعت به تمام دیجتالی شدن نمیره !!!

این جریان عرضه دیجیتال رو کلا بحثش رو از کلاد جدا بدونین . اینا دو تا مقوله کاملا جدا از هم هستند
من خودم با فیزیکی خریدن حال می کنم ولی دلیله منطقی هم ندارم که عرضه دیجیتال و یا تمام دیجیتال شدن صنعت میتونه به ضرر من باشه

ولی من معتقدم کلاد یعنی پول یه کالا رو دادن ولی مالکش نشدنه !! منه نوعی دوست دارم وقتی پولم رو بابت خرید یک عنوان پرداخت می کنم واقعا مالکش باشم و واقعا دیتا بابت هزینه ای که کردم دریافت کنم

• Like
Reactions: vaan 2

Roozbeh7

کاربر سایت
Mar 20, 2019
2,014
نام
روزبه
PC یـ پلتفرم ـه که داره 100 درصد دیجیتالی کار میکنه . چرا فک میکنی آینده تمام دیجیتالی قرار نیست آینده کل گیمینگ مخصوصا کنسول ها نباشه ؟ والا منم دوست ندارم همه چیز تمام دیجیتالی بشه تمام دیجیتالی دردسر های خودش رو داره ولی مسئله ای که هست نمیشه جلوی پیشرفت رو گرفت . شما خودت رو بزار جای ناشر , فیزیکی هزار و یک دردسر داره از توضیع و تکثیر گرفته تا سهم خورده فروش ها همش براش خرج اضافه هستش چرا فک میکنی ناشر ها از خداشون نیست که از پکیجی که میدن دست ملت سود بیشتری ببرن ؟ شما اصلا آمار پارسال رو هم نمیخواد حساب کنی اینو حساب کن که بستر اینترنت باعث شده خیلیا که نسل گذشته به صورت فیزیکی بازیشون رو تهیه میکردن الان رو اوردن به دیجتالی و امار هم روز به روز داره افزایش پیدا میکنه .

فروش بیشتر نسخه دیسک دار PS5 کاملا طبیعیه چون عملا اپشن اضافه محسوب میشه کی از آپشن اضافه بدش میاد ؟ بعد هنوزم فیزیکی مرسوم ـه و تو خیلی قسمتا به خاطر سرعت دانلود فیزیکی خریدن خیلی عقلانی تره . چیزی که در نظر نمیگیری اینه که سونی این نسل رو اورده به اپشن تمام دیجتالی یعنی یـ حرکتایی واسه رفتن سمت تمام دیجتالی شدن زده . فرمت فیزیکی در این حدی که الان میبینم یـ روزی از بین میره همین الانش که ما داریم بحث میکنیم ناشر های بزرگ واسه کم کردن هزینه هاشون رو اوردن به پکیج های خالی بدون دیسک یـ سریا نصف بازی رو میریزن تو دیسک بقیش رو باید دانلود کنی یـ سریا هم عملا پچ D1 میدن باید دوباره خود بازی رو دانلود کنی خلاصه فیزیکی الان حتی مثل فیزیکی قبل نیست و داره ارزش و کاراییش روز به روز کمتر میشه.

سرویس های استریمینگ و کلاود دقیقا آینده صنعت گیمینگ ـن اگه بستر این سرویس ها کاملا میها بشه عملا هیچ دلیلی وجود نداره که من گیمر بخوام نسخه فیزیکی یـ کنسول رو تهیه کنم . سرویس استریمینگ مساوی با نگران نبودن بابت نصب بازی با یـ کلیک میتونی بازی رو اجرا کنی نه دیگه نگران اپدیت بازی هستی نه نگران فضایی که قرار اشغال کنه تنها زحمتی که میخوای به خودت بدی رو گزینه Play کلیک کنی همین .

پ.ن : ربطی به بحث الان نداره ولی کلا تو این مبحث تمام دیجیتالی شدن وقتی ذهن من میره سمت فیلم و سینما با خودم میگم سینما عملا یـ تجربه کاملا متفاوت رو به آدم میده و خوب بعیده جاش رو کامل به سرویس های دیجیتالی بده ولی وقتی میام سمت گیم میبینم تمام دیجیتالی شدن عملا تو تجربه نوع مدیایی که قرار ـه ازش لذت ببرم هیچ تاثیری نداره و از طرفی داره همه بستر های موجود واسه شیفت کامل بین این دوتا میها میشه پس دلیلی نداره که بگم این صنعت به تمام دیجیتالی شدن نمیره !!!
تمام دیجتال شدن گیمینگ اتفاق میفته ولی نه با این زودی ها که فکر میکنید صنعت گیم فعلا و تا اخر نسل بعد به روش کلاسیک خودش راهش ادامه پیدا میکنه

من حرفم اینه سرعتی که تو افزایش فروش دیجتالی تو این مدت بوده افزایش دهندش همه گیری بوده

و کلاد شدن گیمینگ برای ما یعنی تمام شدن عصر ویدیو گیم در ایران

Soheil

Set Free The Devil Inside
کاربر سایت
Sep 5, 2006
4,645
نام
سهيل
این قضیه آینده دیجیتال و رشد روزافزونش و حتی در کنارش کلادگیمینگ به قدری واضح و مشخصه که اصلا آدم تعجب میکنه ببینه هنوز سال 2021 یک شخصی پیدا بشه که زیر سوالش ببره.

همین الان بزرگ ترین پلتفرم که PC باشه عملا کاملا دیجیتالیه. روی ایکس باکس هم که باز دیجیتالی به شدت قوی هست به نحوی که ماکرو یک کنسول کاملا دیجیتالی ساخته که اتفاقا فروش خوبی هم داره. روی پلی استیشن که به نسبت دوتای دیگه فیزیکی بیشتر فروش میره هم باز نصف خرید دیجیتالی هست. یعنی همین الانش کل مارکت را در نظر بگیری میانگین بالای 60-70 درصد دیجیتالی شده باز طرف میاد میگه غیب گفتید :| اونم بر چه اساسی ؟ آمار یک منطقه برای یک پلتفرم خاص که تازه رو اونم نزدیک 50 درصد دیجیتالی بوده.

در مورد فروش فایو هم کلا 4 به 1 داره کنسول دیسک دار تولید میشه چه انتظاری دارید؟ خب دیسکی تولیدش بیشتره هرچی هم ساخته میشه فروش میره مشخصه فروش دیسکی بیشتر هست.

یک دلیل افزایش فروش بازی های فیزیکی روی فایو هم افزایش قیمت بازی ها و در نتیجه علاقه مندی به مارکت بازی های دست دوم هست که اول نسل هم معمولا رایج تره.

Lions Gate

プレイステーション
کاربر سایت
Feb 17, 2008
3,252
این قضیه آینده دیجیتال و رشد روزافزونش و حتی در کنارش کلادگیمینگ به قدری واضح و مشخصه که اصلا آدم تعجب میکنه ببینه هنوز سال 2021 یک شخصی پیدا بشه که زیر سوالش ببره.

همین الان بزرگ ترین پلتفرم که PC باشه عملا کاملا دیجیتالیه. روی ایکس باکس هم که باز دیجیتالی به شدت قوی هست به نحوی که ماکرو یک کنسول کاملا دیجیتالی ساخته که اتفاقا فروش خوبی هم داره. روی پلی استیشن که به نسبت دوتای دیگه فیزیکی بیشتر فروش میره هم باز نصف خرید دیجیتالی هست. یعنی همین الانش کل مارکت را در نظر بگیری میانگین بالای 60-70 درصد دیجیتالی شده باز طرف میاد میگه غیب گفتید :| اونم بر چه اساسی ؟ آمار یک منطقه برای یک پلتفرم خاص که تازه رو اونم نزدیک 50 درصد دیجیتالی بوده.

در مورد فروش فایو هم کلا 4 به 1 داره کنسول دیسک دار تولید میشه چه انتظاری دارید؟ خب دیسکی تولیدش بیشتره هرچی هم ساخته میشه فروش میره مشخصه فروش دیسکی بیشتر هست.

یک دلیل افزایش فروش بازی های فیزیکی روی فایو هم افزایش قیمت بازی ها و در نتیجه علاقه مندی به مارکت بازی های دست دوم هست که اول نسل هم معمولا رایج تره.
دیجیتالی مشخصه اینده گیمینگه همین الانشم هست ولی دوستان کلاد گیمینگ رو چرا با دیجیتالی قاطی میکنن؟ ربطی به هم ندارند امار استفاده از کلاد نسبت به خرید دیجیتالی و فیزیکی صفره حتی تو کشور هایی که سرعت نت بالایی دارن هم موفق نبودن این سوریس ها به هیچ عنوان هم قرار نیست جای کنسول ها سنتی و PC رو بگیرن. فروش کنسول ها به وضوح اینو نشون میده.

samiradin

کاربر سایت
Jan 26, 2012
1,994
نام
sami
شخصا نظرم اینه که در آینده نزدیک کلود گیمینگ بخش خیلی بزرگی از بازار رو میگیره

همین الان با نت زغالی ایران و محدودیت های فیلترینگ هم از داخل و هم از خارج بچه ها با سرویس xcloud مایکروسافت تونستن بازی های نسل جدید رو با کیفیت های نسبتا خوب اجرا کنن

و اینم در نظر بگیرید که این سرویس هنوز تو مرحله بتا هست و خیلی کار داره

فقط کافیه به چند سال پیش خودمون فکر کنید...زمان ps3 و 360 اصلا تو کت خیلی از ماها نمی‌رفت بازی دیجیتالی بگیریم
و اکثرا تمایل داشتن پول به دیسک بدن و در ازای پول جنس فیزیکی دریافت کنن

ولی الان خیلی از ماها به راحتی پول های زیادی به بازی های دیجیتالی میدیم و اصلا هم نبود دیسک برامون مهم نیست

چیزی که مسلمه اینه که آینده گیم به سمت کلود کشیده میشه و خیلی هم جذابه

کاربرانی که این قسمت را مشاهده می‌کنند

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
or ثبت‌نام سریع از طریق سرویس‌های زیر