مشاوره در امر خرید کارت گرافیک (VGA)

majidred2011

< RED PHANTOM >
کاربر سایت
Jul 16, 2011
11,373
نام
Majid
غیر از انعکاس نور فرقیو شما میبینین؟
اونم تو جاهایی که زمین آب هستش و آیینه
کلا در حین بازی زیاد به چشم نمیاد
من گفتم برا من فرقی نمیکنه با فعال کردنش و گرفتن 60 فریم باید 50 60 میلیون پیاده شی ارزششو نداره
من با افزایش رزولیشن بیشتر حال میکنم تا این انعکاس نور
فرقش خیلیه اتفاقا :D

تو عکس خیلی مشخص نمیشه وقتی تو محیط راه میری لایتینگو و رفلکشنارو میبینی فرقو حس میکنی، اینا به کنار direct shadow هم که اضافه میشه Contact shadow ها یا همون سایه های ریز زیر اشیا رو هم اضافه میکنه که خیلی کارو تمیز تر میکنه.

من خودمم همیشه RTX خاموش میکنم چون بنظرم هیچ گرافیک ارزش پایین 60 فریم اومدن رو نداره اما Alan wake 2 قسمتای الن ویک تو شب با Path tracing عجیب غریب زیبا میشد و اختلافش با RT خاموش خیلی احساس میشد ولی خب بخاطر سنگین بودنش DLSS رو میزاشتم روی Ultra Performance که خیلی رزولوشنو میاورد پایین اما ارزششو داشت بنظرم.

ولی خب Path Tracing هنوز مناسب این کارت گرافیکا نیست، تا فریم جنریشن نباشه خیلی نتیجه خوبی نمیده، احتمالا واسه سری 5000-6000 انویدیا یا 9000 AMD بشه روش حساب کرد.

آخرین ویرایش:

Pzt_Kami

کاربر سایت
Sep 27, 2007
394
نام
کامبیز
تو داستان ری تریسینگ به عنوان کسیکه تستش کردم ، از دید من مدافعین و مخالفین یجورایی از اینور بوم و اونور بوم میافتن ! قطعا تاثیر داره و همونطور که برخی از دوستان گفتن بویژه زمانیکه از نزدیک تو مانیتور خودتون ببینید بهتر قابل درک میشه. البته من حقیقتا یکم تشخیص تاثیر ریتریس معمولی کمی برام دشواره مگر اینکه تو محیط بخوام دقیق شم ، اما Path Tracing با وضوح بیشتری خودشون رو نشون میده که البته اونم من تا اینجا فقط در دو بازی دیدم و تست کردم یعنی Cyberpunk 2077 و Alan Wake 2

با توجه به اینکه که هنوز قالب سخت افزارها به میزان کافی برای اجرای این فناوری توانمند و همینطور پر تعداد نشدن ازاینرو من فعلا ریتریسینگ رو یک فن آوری لاکچری میدونم ! تمثیلش هم میشه مانند تفاوت خرید یک کاسه توالت معمولی (البته همچنان با کیفیت) با یه مدل از جنس طلا و از یک برند خاص (مثلا ایتالیایی!). بی شک این دو با هم فرق دارن و به احتمال خیلی از شما اگه پولتون از پارو بالا بره کاسه توالت برند رو خریداری میکنید اما در آخر هر دو برای انجام یک کار خاص ساخته شدن که بخوبی هم از پس انجامش بر میان (که همانا انجام قضای حاجت جهت رفع تنش عصبی از بابت انباشت مواد زائد در بخش تحتانی سیستم گوارش هست ☺️)

tokio_hotel

کاربر سایت
Oct 3, 2010
1,413
تو داستان ری تریسینگ به عنوان کسیکه تستش کردم ، از دید من مدافعین و مخالفین یجورایی از اینور بوم و اونور بوم میافتن ! قطعا تاثیر داره و همونطور که برخی از دوستان گفتن بویژه زمانیکه از نزدیک تو مانیتور خودتون ببینید بهتر قابل درک میشه. البته من حقیقتا یکم تشخیص تاثیر ریتریس معمولی کمی برام دشواره مگر اینکه تو محیط بخوام دقیق شم ، اما Path Tracing با وضوح بیشتری خودشون رو نشون میده که البته اونم من تا اینجا فقط در دو بازی دیدم و تست کردم یعنی Cyberpunk 2077 و Alan Wake 2

با توجه به اینکه که هنوز قالب سخت افزارها به میزان کافی برای اجرای این فناوری توانمند و همینطور پر تعداد نشدن ازاینرو من فعلا ریتریسینگ رو یک فن آوری لاکچری میدونم ! تمثیلش هم میشه مانند تفاوت خرید یک کاسه توالت معمولی (البته همچنان با کیفیت) با یه مدل از جنس طلا و از یک برند خاص (مثلا ایتالیایی!). بی شک این دو با هم فرق دارن و به احتمال خیلی از شما اگه پولتون از پارو بالا بره کاسه توالت برند رو خریداری میکنید اما در آخر هر دو برای انجام یک کار خاص ساخته شدن که بخوبی هم از پس انجامش بر میان (که همانا انجام قضای حاجت جهت رفع تنش عصبی از بابت انباشت مواد زائد در بخش تحتانی سیستم گوارش هست ☺️)

یعنی کامل مراحل مستراح رو توضیح دادی:)):))

8030v2

کاربر سایت
Oct 23, 2019
686
ری تریسینگ مخصوصا تو زمینه انعکاس اجسام روی سطوح قابل انعکاس کامل تفاوت خودش رو نشون میده
ری تریسینگ به هیچ عنوان قابل چشم پوشی نیست و تاثیر زیادی داره
اینطوری هم نیست که amd تو همه بازیها ضعف داشته باشه
تو بعضی بازیها amd با انویدیا پرفورمنس یکسانی میدن
تو بعضیای دیگه مقدار تقریبی 10 درصد کارتهای amd افت عملکرد پیدا میکنن
ولی تو مبحث path tracing که به عقیده اهل فن در واقع اصل ری تریسینگ همین path tracing هست کلا amd پودر میشه
برای حل این مشکل چیزی که amd قراره انجام بده تو نسل جدید کارتهاش کلا واحد پردازش ری تریسینگ رو قراره جدا کنه از شیدرها مثل کاری که انویدیا انجام داده .

Sterben

Shinu made
کاربر سایت
Dec 14, 2007
2,092
نام
هومن
اگه مانیتور که استفاده میکنید 1080p و تا حدودی 1440p دارید نیازی به این AMD FSR یا DLSS ندارید به نظرم! این اپشن ها بیشتر به درد مانیتور های 4K میخوره!
که اگه اینارو بزاریم کنار از نظر قدرت خام و... کارت های AMD فریم خیلی بیشتری میده نسبت به اون قیمتی که پرداخت میکنید و با رقیبش مقایسه کنید!بعد VRAM بیشتری هم در اختیارتون میزاره که برای اینده بهتره!
ولی بهتره هرکی میخواد کارت بخره یک هفته ای رو صبر کنه هم سری SUPER انویدیا معرفی میشه هم ممکنه این AMD واسه رقابت به این سری افت قیمت بده کارت هاش و سری معمولی انویدیا هم قیمتشون بیاد پایین

Paradise Lost

کاربر سایت
Feb 4, 2016
3,007
نام
احمد

Core i5 13400 مناسبه واسه 6800XT? با یک مادربرد پایین رده میشه حدود 13 تومن که اگه باندل خودم رو هم بدم 6 تومن یعنی با 7 تومن بهتر از 9100 نمیشه؟ :| باندل رایزن بخرم مادربرد هاش خیلی گرونن، رم DDR5 هم میخوان خیلی میرم تو خرج حدود 15 تومن بیشتر... حالا قیمت رایزن 5 7600 با13400 یکی هست حدودا هر دو 9500 مهم اینه واسه باندل اینتل میشه رم DDR4 هم استفاده کرد و مادبردش هم اروزنه...​

البته رایزن 5 7600 رو هم با مادربرد ارزون حدودا 4 تومنی میشه ست کرد حالا اگر دوستان بگن کدوم بهتره تا تصمیم گیری بهتری بکنم.

• Poker Face
Reactions: GameMasterr

Vice City FM

کاربر سایت
Aug 2, 2021
2,455

Core i5 13400 مناسبه واسه 6800XT? با یک مادربرد پایین رده میشه حدود 13 تومن که اگه باندل خودم رو هم بدم 6 تومن یعنی با 7 تومن بهتر از 9100 نمیشه؟ :| باندل رایزن بخرم مادربرد هاش خیلی گرونن، رم DDR5 هم میخوان خیلی میرم تو خرج حدود 15 تومن بیشتر... حالا قیمت رایزن 5 7600 با13400 یکی هست حدودا هر دو 9500 مهم اینه واسه باندل اینتل میشه رم DDR4 هم استفاده کرد و مادبردش هم اروزنه...​

البته رایزن 5 7600 رو هم با مادربرد ارزون حدودا 4 تومنی میشه ست کرد حالا اگر دوستان بگن کدوم بهتره تا تصمیم گیری بهتری بکنم
به نظر من کاملا مناسبه.
ولی از طرفی هم اون باندل AM5 هم وسوسه انگیزه بخصوص که سوییچ میکنی به DDR5 و هم آینده‌نگر تره چون نسل بعدی پردازنده های رایزن به مادربرد های این نسل هم میخوره

• Like
Reactions: Paradise Lost

kayne

کاربر سایت
Jan 13, 2009
3,098
نام
مصطفی
سلام بین این دوتا مادربرد AM5 کدوم پیشنهاد میدید:

مادربرد ایسوس مدل TUF GAMING B650M-PLUS WIFI
مادربرد ام اس آی مدل MSI MAG B650M MORTAR WIFI DDR5

گرافیک 6900xt ؛ سی پی یو 7600x یا 7800x3d .

پیشنهاد دیگه ام واسه مادربرد داشتید تا زیر 8 ت ممنون میشم راهنمایی کنید.

• Like
Reactions: Iman Shadow

Iman Shadow

کاربر سایت
Apr 5, 2022
91
سلام بین این دوتا مادربرد AM5 کدوم پیشنهاد میدید:

مادربرد ایسوس مدل TUF GAMING B650M-PLUS WIFI
مادربرد ام اس آی مدل MSI MAG B650M MORTAR WIFI DDR5

گرافیک 6900xt ؛ سی پی یو 7600x یا 7800x3d .

پیشنهاد دیگه ام واسه مادربرد داشتید تا زیر 8 ت ممنون میشم راهنمایی کنید.

مادربردها هم رده هستن و تفاوت ها معمولا تو خروجی ها و پورت ها هستش. (البته من باشم tuf رو برمیدارم صرفا چون از ظاهرش خوشم میاد)

سی پی یو هم اگه بودجه برات اهمیت نداره قطعا 7800x3d

• Like
Reactions: kayne

NHM

کاربر سایت
Jun 26, 2010
3,668
قابلیت سوپر روزولوشن رو داخل نرم افزار AMD فعال میکنم، میرم داخل بازی میزنه disabled چرا؟
کدوم سوپر رزولوشن؟ XDD

یه VSR داریم که رزولوشن بالاتر از مانیتور تو بازی انتخاب میکنی

یه RSR داریم که رزولوشن پایین تر از مانیتور انتخاب میکنی این Upscale ـش میکنی

احتمالا RSR رو میگی، که در این صورت دستی باید تو تنظیمات بازی رزولوشن رو پایین بذاری بعد ALT + R بزنی باید بنویسه از چی به چی Upscale کرده :D

• Like

Paradise Lost

کاربر سایت
Feb 4, 2016
3,007
نام
احمد
کدوم سوپر رزولوشن؟ XDD

یه VSR داریم که رزولوشن بالاتر از مانیتور تو بازی انتخاب میکنی

یه RSR داریم که رزولوشن پایین تر از مانیتور انتخاب میکنی این Upscale ـش میکنی

احتمالا RSR رو میگی، که در این صورت دستی باید تو تنظیمات بازی رزولوشن رو پایین بذاری بعد ALT + R بزنی باید بنویسه از چی به چی Upscale کرده :D
منظورم نسخه اول بود، یعنی رزولوشن بیشتر از مانیتور که 1080 هست

احساس میکنم توطئه ای چیزی در کاره :| ، بعضی بازی ها رو مثل RE2R و RE4R و DMC 5 و DIRT 5 و انچارتد 4 کالکشن و GOD 2018 رو با رزولوشن 5K و 4K و 8K و 2K تست کردم سرعت کلاک جی پی یو رو 2250 مگاهرتز و توان برق 220 وات و ویرم استفاده شده کل 16 گیگ سطح های و سطح رندر رزولوشن هم رو 200 ! دما هم بین 37 تا 40 درجه واقعا با عقل جور در نمیاد این همه قدرت و هنوز فریم رو 68 باشه مگه میشه این همه قدرت؟ :| کمی بازی ها قدیمی هستن ولی رو این سطح کیفیت مثلا 5K انگار دوربین های 1 میلیاردی دارن فیلم پخش میکنن بطور زنده اصلا کیفیت رنگ بندی و جز<یات ماورای تصور هست...:| انکار نا پدیره این همه قدرت ، باور کردنی نیست، حالا ببین 6900XT و 7700XTX که 50 و 24 ترافلاپس هستن چطوریه...
عکس های که از DMC 5 گرفتم رزلوشن 4K و بعدش 2 برابر 4K بازم فریم رو 50 یا 60 بود :|

البته این بازی های که گفتم جز بهترین پورت های تاریخ کامپیوتر هستن و با سیستم های عادی هم میشه به بهترین کیفیت ( الترا و 1080 بازیشون کرد ) ولی این فریم و این رزولوشن ها و مخصوصا این دما واقعا حیرت انگیزه.... !

یک بازی دیگه که خیلی خرکی رو هر سیستمی فریم بالا میده DOOM ETERNAL هست..ایشون هم با تمام اپشن ها تا الترا نایتمر+ رزولوشن 8K :|

عکس ها رو دانلود کنید تا به کیفیت واقعی روزولوشن ها پی ببرید، اینم بگم چیزی که تو عکس میبیند 40 درصد داخل بازی هم نیست نمیدوم چرا نمیشه اون کیفیتی که تو داخل بازی هست رو با عکس نشون داد...

بعضی بازی هم از سوپر روزولوشن پشتیبانی نکردن...

واقعا قابلیت خدایی هست برای کسایی که پردازنده ضعیف دارن با بالا بردن رزولوشن قشنگ میشه از قابلیت 100 درصد گرافیک استفاده کرد که تو 1080 برای شخص بنده رو 40 درصد از توان گرافیک هست :/ البته با پردازنده مزخرف و 60 دلاری 9100 :/
عکس های حجم بالا رو نتوستم تو فروم اپلود کنم لینکشون رو اینجا میزارم ، همشون رو هم خودم از بازی ها گرفتم ..
عکس های دوم رو دانلود کنید و زوم کنید روشون، این چیزی که میبینید به جرعت میگیم 40 درصد داخل بازی نیست، روزولوشن هم 8 کا
https://www.uplooder.net/img/image/52/e59e15eeb9e960eb28a93ccf45e1b1a0/20240109014918-1.jpg
20240109014921-1.jpg

Attachments

• 20240109012419_1.jpg
    20240109012419_1.jpg
    257.9 KB · مشاهده: 14
  • 20240109013704_1.jpg
    20240109013704_1.jpg
    1.3 MB · مشاهده: 21
  • 20240109013704_1.jpg
    20240109013704_1.jpg
    1.3 MB · مشاهده: 21
  • 20240109013612_1.jpg
    20240109013612_1.jpg
    1.5 MB · مشاهده: 21
  • 20240109013536_1.jpg
    20240109013536_1.jpg
    1.5 MB · مشاهده: 18
  • 20240109013654_1.jpg
    20240109013654_1.jpg
    563 KB · مشاهده: 16
آخرین ویرایش:

NHM

کاربر سایت
Jun 26, 2010
3,668
دما هم بین 37 تا 40 درجه
در قطب زندگی میکنی؟ :D :D :D

بعضی بازی هم از سوپر روزولوشن پشتیبانی نکردن...
اول از محیط خود ویندوز رزولوشن سیستم رو ست کن رو 4K یا 8K بعد بازی رو لانچ کن، 99% مواقع جواب میده :D مگر اینکه انجین بازی کلا اون رزولوشن رو ساپورت نکنه

• Like

8030v2

کاربر سایت
Oct 23, 2019
686
چند مدت پیش داشتم تو نت می چرخیدم همینطوری از روی بیکاری به ذهنم زد داخل کیس رو نگاه کنم چون درب کیسم شیشه ایی هست گاهی وقت داخل یه نگاهی ميندازم با نور موبایل
متوجه شدم کارت گرافیک بعد از تقریبا ۵ ماه انحنا برداشته و سر کارت اومده پایین
وسط کارت کمی شکم کرده
یه سرچ تو نت کردم و متوجه شدم به دلیل بلند بودن کارت گرافیک و نصب نبودن براکت این اتفاق افتاده و اتفاق شایع یی هست
گفتم شاید برای کارت مشکلی پیش بیاد و یه تحقیق کردم داخل نت دیدم مشکل مهمی هست و چند تا کانال تعمیرات کارت گرافیک داخل یوتیوب که یکیشون بسیار کانال خوبیه و خیلی حرفه ایی هستن این مورد رو خطرناک دونستن و تاکید دارن حتما برای کارتهای بلند از براکت استفاده بشه
چون به دلیل خم شدن کارت به برد کارت هم فشار میاد و باعث میشه چیپ هایی مموری مخصوصا دو تای پایین کارت نزدیک درگاه اتصال از برد جدا بشه و کلا کارت دیگه تصویر نده
گشتم تو نت یه براکت معمولی پیدا کردم قیمتش هم حدود ۵۰۰ تا ۶۰۰ هست خریدم امروز بدستم رسید و نصبش کردم
20240109_143123.jpg
گفتم اطلاع رسانی کنم

آخرین ویرایش:

کاربرانی که این قسمت را مشاهده می‌کنند

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
    or ثبت‌نام سریع از طریق سرویس‌های زیر