UBUNTU linux

sadmanman

کاربر سایت
Jun 18, 2007
660
نام
Saeed
icon-ubuntu.png
UBUNTU

Linux For Human Beings

Ubuntu is a community developed, Linux-based operating system that is perfect for laptops, desktops and servers. It contains all the applications you need - a web browser, presentation, document and spreadsheet software, instant messaging and much more

مقدمه

اُوبونتو یکی از توزیع‌های لینوکس است که بر اساس دبیان پایه‌گذاری شده‌است. نام اوبونتو
از یکی از مفاهیم افریقای جنوبی به معنی «انسانیت نسبت به دیگران» (Humanity Towards Others) گرفته شده‌است.یکی از نکات مورد توجه در پروژه اوبونتو، تأکید بر دسترسی و جهانی‌سازی است. به همین منظور این نرم‌افزار برای تمام ملیت‌ها موجود است. کار کردن با آن بسیار راحت است و حتی کاربران نا آشنا با آن هم به راحتی به محیط آن عادت می‌کنند. همهٔ نسخه‌های اوبونتو تا ابد رایگان هستند. دیسک‌های فشردهٔ اوبونتو به رایگان برای کسانی که آن را از طریق پست الکترونیکی درخواست کرده‌اند، فرستاده می‌شود. همچنین پروژهای با نام ادوبونتو (Edubuntu) وجود دارد که این سیستم عامل همانطور که از نامش هم مشخص است، برای استفاده در کلاس‌های درس و محیط‌های آموزشی بسیار مناسب است. پروژهٔ دیگری نیز از این سیستم عامل با نام کوبونتو (Kubuntu) طراحی شده‌است که از KDE Desktop استفاده می‌نماید.نسخه‌های جدید اوبونتو هر ۶ ماه یک بار بیرون می‌آیند و هر نسخه، یک کد اسمی و یک شمارهٔ مربوط به نسخه را دارد. شمارهٔ مربوط به نسخه بر اساس سال و ماه بیرون‌آمدن آن نسخه نوشته می‌شود. برای مثال، اوبونتو نسخهٔ۵٫۱۰ در ماه اکتبر سال ۲۰۰۴ بیرون آمده‌است. نسخه ۵٫۱۰ این لینوکس پایان اوایل اکتبر ۲۰۰۵ منتشر شد. این نسخه شامل بهبودهایی در زمینه‌های مختلف، از جمله پشتیبانی بهتر از فناوری موبایل بوده‌است.[۱]در حال حاضر آخرین نسخهٔ پایدار اوبونتو ۹.۰۴ (Jaunty Jackalope) است.

آخرین ویرایش:

sadmanman

کاربر سایت
Jun 18, 2007
660
نام
Saeed
خانواده اوبونتو شامل ubuntu Desktop
Ubuntu Server Edition
Kubuntu
Edubuntu
Gobuntu
Ubuntu MID Edition
Xubuntu
می شود. من در این تاپیک قصد دارم تمامی آموزش ها رو برای ubuntu Desktop بزارم.

شیوه ی دریافت و دانلود UBUNTU:

چند شیوه برای این کار وجود داره:

1.درخواست برای دریافت CD رایگان از طریق سایت رسمی UBUNTU
2. دانلود image سی دی ها و رایت کردن آنها

1.درخواست برای دریافت CD رایگان:

یکی از مزیت های ubuntu اینه که کاملا مجانی هست . به همین دلیل نسخه ی اورجینال و کپی برای اون وجود نداره. پس فرقی بین دانلود image ها و دریافت سی دی از شرکت وجود نداره این روش هم یه مقدار وقت گیر هست ولی برای کسایی که اینترنت خوب ندارن مناسبه.
این روش توسط خودم چندین بار انجام شده و cd ها به هر نقطه ای از ایران از طریق پست فرستاده میشه . و چون بسته ها شبیه پاکت نامه هستند اداره ی پست اونها رو باز نمیکنه خوشبختانه.

روش ارسال در خواست برای دریافت سی دی ubuntu کاملا مجانی:

(این روش هیچ هزینه ای نداره یعنی پول پست هم شما نمی پردازید!!)

1. به سایت https://shipit.ubuntu.com/ بروید.(این سایت شاید در ایران باز نشه اگه اینطور شد از ف ی ل ن ر ش ک ن استفاده کنید)

2. بر روی Log In / Register کلیک کنید . و continue را بزنید.

3. زیر What is your e-mail address ایمیل خود را وارد کنید. و پایین تز از اون
No, I want to create an account now را انتخاب کنید و Continue را بزنید.

4. ایمیلی به شما ارسال میشود لینک درون ایمیل را باز کنید و اطلاعات کامل را وارد کنید و ثبت نام را تکمیل کنید.(اگر آدرس یا کشور یا کد پستی از شما خواست همش رو کامل وارد کنید)

5. در صفحه ی اصلی سایت بر روی Request a CD of Ubuntu Desktop Edition کلیک کنید .

6.مشخصات : اسم و آدرس و شهر و کد پستی و ... را کامل و درست پرکنید. مثل نمونه زیر:

show.php

jl30wn.jpg

jl30wn.jpg

7 . روی submit request کلیک کنید.
8. درخواست شما ثبت شده و معمولا بین 2 تا 6 هفته طول میکشه که بهتون برسه.

چیز هایی که براتون می فرستن البته همش داخل اون پاکتست:
xohyx3.jpg

2. دانلود image سی دی ها و رایت کردن آنها

image ها رو می تونید از http://www.ubuntu.com/getubuntu/download بگیرید.
location را انتخاب کنید(مهم نیست کجا ) و begin download را بزنید.
فایل .iso دانلود شده رو با nero روی یک سی دی رایت کنید.

آخرین ویرایش:

sadmanman

کاربر سایت
Jun 18, 2007
660
نام
Saeed
روش های نصب UBUNTU 9.04:

چند روش برای این کار وجود داره:

1 .
نصب از طریق بوت کردن و اختصاص یک پارتیشن

2 .
اجرای ubuntu از روی سی دی ( در این حالت از تمامی امکانات میتونید استفاده کنید بدون هیچ تغییری روی کامپیترتون) و نصب آن

3. نصب از داخل ویندوز و اختصاص یک فولدر به ubuntu

1.
نصب از طریق بوت کردن و اختصاص یک پارتیشن

سی دی رو داخل درایو قرار بدین.
از روی سی دی بوت کنید.

زبان رو انتخاب کنید:
ubuntu904installation-small_001.png

Install Ubuntu رو enter بزنید:
ubuntu904installation-small_002.png

برای لود شدن صبر کنید:
ubuntu904installation-small_003.png

زبان نصب رو انتخاب کنید
ubuntu904installation-small_004.png

کشور و شهر رو انتخاب کنید:
ubuntu904installation-small_005.png

نوع کیبورد رو انتخاب کنید همون usa خوبه:
ubuntu904installation-small_006.png

اگر سیستم عامل دیگری مثل ویندوز دارید Install them side by side, choosing between them at each startup" را انتخاب کنید در غیر این صورت این آپشن نمیاد و شما use entire disk رو بزنید.:
ubuntu904installation-small_007a.png

حالتی که سیستم عامل دیگری نصب نیست:
ubuntu904installation-small_007.png

اطلاعات خودتون رو وارد کنید:

ubuntu904installation-small_008.png

install رو بزنید
ubuntu904installation-small_009.png

صبر کنید:
ubuntu904installation-small_010.png

restart now را بزنید
ubuntu904installation-small_011.png

سی دی را خارج و enter بزنید:
ubuntu904installation-small_012.png

کامپیوتر restart می شود و به منوی login می آید:
ubuntu904installation-small_013.png

تموم شد. از ubuntu لذت ببرید:
ubuntu904installation-small_014.png

http://news.softpedia.com/news/Installing-Ubuntu-9-04-110794.shtml

• Like
Reactions: r0ss0neri

sadmanman

کاربر سایت
Jun 18, 2007
660
نام
Saeed
3. نصب از داخل ویندوز و اختصاص یک فولدر به ubuntu

1 . بر روی wubi کلیک کنید
2v3obww.jpg

2. بروی install inside windows کلیک کنید
jj692d.jpg

3.user name و password را بنویسید
2vmyrmw.jpg

4. صبر کنید تا نصب تمام شود . سیستم را restart کنید و ubuntu را برای بوت انتخاب کنید و نصب را ادامه دهید
24aygc5.jpg

آخرین ویرایش:

sadmanman

کاربر سایت
Jun 18, 2007
660
نام
Saeed
آموزش اضافه کردن زیان فارسی به ubuntu

1 روی panel بالا راست کلیک کن و add to panel رو بزن
2 keyboard indicator رو انتخاب کن و add رو بزن بعد وقتی روی پنل نوشت usa روی close کلیک کن
3 روی usa کلیک راست کن و keyboard preferences رو انتخاب کن
4 اون بالاش برو روی تب Layouts
5 اون پایین add رو بزن و iran رو انتخاب کن و add رو بزن
6 برای اینکه بتونی راحت تر حالت keyboard رو عوض کنی روی layout options کلیک کن Key(s) to change layout رو باز کن Alt + shift رو هم چک بزن بعد close کن
close کن دوباره
حالا با alt +shift حالت keyboard رو می تونی عوض کنی اون بالا هم نشون میده رو چه حالتی هستی

آخرین ویرایش:

mehdi keshvari

کاربر سایت
Sep 16, 2008
983
نام
مهدی
واقعا فوقالعادس که شما به این موضوع پرداخته اید ند تا سوال
1- اوبنتو قادر به اجرای تمامی کدهای موجد هست اعم از صوتی ، تصویری ، عکس و...
2- من تاحالا با لینوکس کار نکردم چند وقت طول میکشه که باهاش به راحتی ویندوز کارنم
3- امکان تایپ فارس رو داره
4- کارکردن باشبکه و مودم ای دی اس ال چجوری هست سادست یا مشکل داره
5- ساپورت شرکتهایی مانند ADOBE, COREL,3DMAX,MAYA STUDIO و نرم افزارهایی از این قبیل روش چطور هست .

mehdi keshvari

کاربر سایت
Sep 16, 2008
983
نام
مهدی
doost aziz bebakhshid f minivisam akhe daram ba ps3 to ubntun minevisam yoohoo nasbesh kardam vali nemidoonam chejoori farsi benevisam akheysh az daste viroosa nejat peida mikonima injoori . ta soalati bad khodahafez rasti soalhaye ghablimro hatman javab bede albate age doost dashti .

sadmanman

کاربر سایت
Jun 18, 2007
660
نام
Saeed
واقعا فوقالعادس که شما به این موضوع پرداخته اید ند تا سوال
1- اوبنتو قادر به اجرای تمامی کدهای موجد هست اعم از صوتی ، تصویری ، عکس و...
2- من تاحالا با لینوکس کار نکردم چند وقت طول میکشه که باهاش به راحتی ویندوز کارنم
3- امکان تایپ فارس رو داره
4- کارکردن باشبکه و مودم ای دی اس ال چجوری هست سادست یا مشکل داره
5- ساپورت شرکتهایی مانند ADOBE, COREL,3DMAX,MAYA STUDIO و نرم افزارهایی از این قبیل روش چطور هست .

1. آره فقط باید کدک هاش رو از اینترنت بگیری(کاری نداره فقط هر فرمتی رو اگه اجرا نکرد search codec رو بزن بهد دانلودشون کن)
2. بستگی به خودت داره ولی این نسخه شبیه ترین نسخه به ویندوز هست خیلی زود یاد می گیری
3. آره
4. اصلا تنظیمی احتیاج نداره معمولا خودش راه میافته
5. شرکت هایی که برنامه هاشون رو هم برای ویندوز میدن هم برای لینوکس کمه ولی داره زیاد میشه( جدیدا nero هم براش اومده) ولی با برنامه ای مثل wine می تونید همه ی برنامه های windows رو هم روش اجرا کنید.

doost aziz bebakhshid f minivisam akhe daram ba ps3 to ubntun minevisam yoohoo nasbesh kardam vali nemidoonam chejoori farsi benevisam akheysh az daste viroosa nejat peida mikonima injoori . ta soalati bad khodahafez rasti soalhaye ghablimro hatman javab bede albate age doost dashti .

این کارا رو بکن:
1 روی panel بالا راست کلیک کن و add to panel رو بزن
2 keyboard indicator رو انتخاب کن و add رو بزن بعد وقتی روی پنل نوشت usa روی close کلیک کن
3 روی usa کلیک راست کن و keyboard preferences رو انتخاب کن
4 اون بالاش برو روی تب Layouts
5 اون پایین add رو بزن و iran رو انتخاب کن و add رو بزن
6 برای اینکه بتونی راحت تر حالت keyboard رو عوض کنی روی layout options کلیک کن Key(s) to change layout رو باز کن Alt + shift رو هم چک بزن بعد close کن
close کن دوباره
حالا با alt +shift حالت keyboard رو می تونی عوض کنی اون بالا هم نشون میده رو چه حالتی هستی

بهتر بود سوالایی که در مورد ورژن pc داشتی اینجا میپرسیدی برای ubuntu ps3 تاپیک هست
http://www.bazicenter.com/forums/showthread.php?t=22281&page=4

sadmanman

کاربر سایت
Jun 18, 2007
660
نام
Saeed
مقایسه Windows VISTA , Windows 7 , UBUNTU

تست شده روی این سیستم
Our test machine packed an Intel Core i7 920, which in layman's terms has four cores running at 2.67GHz with hyperthreading and 8MB of L3 cache. It also had 6GB of RAM, plus two 500GB of hard drives with 16MB of cache.
http://www.tuxradar.com/content/benchmarked-ubuntu-vs-vista-vs-windows-7

زمان نصب:
ubuntu_vs_7-1.png

مقدار کلیک کردن هنگام نصب
ubuntu_vs_7-2.png

فضای مورد نیاز بزای نصب
ubuntu_vs_7-3.png

زمان boot شدن
ubuntu_vs_7-4.png

زمان shut down
ubuntu_vs_7-5.png

کپی فایل کوچک از usb به هارد
ubuntu_vs_7-6.png

کپی فایل کوچک از هارد به هارد
ubuntu_vs_7-7.png

فایل بزرگ از usb به هارد
ubuntu_vs_7-8.png

فایل بزگ از هارد به هارد
ubuntu_vs_7-9.png

البته در ویندوز ویستا و 7 صفحه ی قبل از پاک کردن فایل ممکن است برای 20 تا 30 ثانیه نشان داده شود و کاری انجام نشود که در این تست محاسبه نشده
ubuntu_vs_7-slowdelete.png

استفاده از Ext 4 به شدت سرعت را درubuntu بالا می برد
ubuntu_vs_7-ext4.png

آخرین ویرایش:

mehdi keshvari

کاربر سایت
Sep 16, 2008
983
نام
مهدی
مرسی دوست عزیز ازت واقعا ممنونم
خوب من فرم درخواست رو پر کردم و فرستادم خداکنه سریعتر بیاد که روی pc نصبش کنم دوست عزیز میشه یک لینکی از winamp برای لینوکس بزاری. بازم ممنون.
راستی این قضیه wine چیه من درست متوجه نشدم میشه بیشتر توضیح بدی.
این قضیه اگر میشه توضیح بدید.ext3, ex4
یک سوال دیگخ اگ من هم دستگاه کامپیوتر هم ps3 روش این سیستم رو نصب کنم امکان لینک بینشون بوجود میاد یا خیر .

sadmanman

کاربر سایت
Jun 18, 2007
660
نام
Saeed
مرسی دوست عزیز ازت واقعا ممنونم
خوب من فرم درخواست رو پر کردم و فرستادم خداکنه سریعتر بیاد که روی pc نصبش کنم دوست عزیز میشه یک لینکی از winamp برای لینوکس بزاری. بازم ممنون.
راستی این قضیه wine چیه من درست متوجه نشدم میشه بیشتر توضیح بدی.
این قضیه اگر میشه توضیح بدید.ext3, ex4
یک سوال دیگخ اگ من هم دستگاه کامپیوتر هم ps3 روش این سیستم رو نصب کنم امکان لینک بینشون بوجود میاد یا خیر .

winamp برای لینوکس نیومده ولی خود ubuntu روش یه برنامه شبیه winamp نصب هست
wine یه برنامست که باعث میشه شما برنامه های windows رو تو ubuntu نصب کنی مثلا همین winamp رو . ولی هنوز برای ubuntu ps3 نیومده
ext4 یه مدل فرمت هارد هست مثل fat یا ntfs این فرمت در ubuntu 9.04 فقط در ورژن alternate وجود داره(همونی که رو ps3 نصب کردی و نصبش گرافیکی نبود) ولی در بقیه هنوز از ext3 استفاده میشه توی ورژن 9.10 که october میاد توی همشون قراره استفاده بشه
اگه از لینک منظورتون share کردن فایل ها باشه آره میشه

آخرین ویرایش:

mehdi keshvari

کاربر سایت
Sep 16, 2008
983
نام
مهدی
میشه یه لطفی کنی یه توضیحی در رابطه با دسته بندی درایوها فایلها و دایرکتوری ها توی این سیستم رو بگی ازت ممنون میشو و چجوری میشه فایهای تو ps3 رو share کردش
باتشکر از نوشته های قبلی و بعدیت .

sadmanman

کاربر سایت
Jun 18, 2007
660
نام
Saeed
میشه یه لطفی کنی یه توضیحی در رابطه با دسته بندی درایوها فایلها و دایرکتوری ها توی این سیستم رو بگی ازت ممنون میشو و چجوری میشه فایهای تو ps3 رو share کردش
باتشکر از نوشته های قبلی و بعدیت .

چه توضیحی؟ تقریبا مثل ویندوز هست دیگه
برای share کردن ببین از این لینک ها مشکلت حل میشه
http://www.go2linux.org/how-to-install-samba-on-linux-with-swat
http://thanhsiang.org/faqing/node/114
http://www.simplehelp.net/2007/05/19/how-to-share-files-and-folders-in-ubuntu/

کاربرانی که این قسمت را مشاهده می‌کنند

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
or ثبت‌نام سریع از طریق سرویس‌های زیر