Roger Ebert : بازي ها به هيچ وجه هنر نيستند

T@ntaL 73

کاربر سایت
Apr 10, 2008
952
نام
امید
سلام.

ebert.JPG

Roger Ebert

شايد چند سال پيش يادتون باشه كه Roger Ebert (منتقد فيلم) افراد زيادي در صنعت بازي را با نظرش در مورد بازي به عنوان يك هنر, آزرده خاطر كرد (بازي ها هنر نيستند). حالا او در بلاگ رسمي خود در Chicago Sun-Times با تعميم و تجديد نظر خود اعلام كرد كه بازي ها به هيچ وجه يك هنر نيستند و نخواهند بود. به نظر, او به وسيله ي خانوم Kellee Santiago كه سخنراني جالبي در اين مورد سال گذشته در TED داشت, تحريك شده.

البته او اقرار كرد كه گفتن "هرگز" ممكنه حالا حالا ها براي مدت طولاني پابر جا باشه. ولي به نظر ميرسه كه مطمئن است كه هيچ يك از ما روزي را نميبينيم كه بازي ها به عنوان شاخه اي از هنر طبقه بندي شوند. "شايد احمقانه است كه بگويم 'هرگز', چون همانطور كه Rick Wakeman به ما گفتند, 'هرگز' يك زمان بسيار طولانيست. بگذاريد فقط بگويم كه هيچ بازيبازي كه الان زنده است نميتواند به اندازه اي عمر كند كه يك تجربه ي معمولي از هنر را به اين شكل تجربه كند."

او ادامه داد: "يكي از تفاوت هاي آشكار و بديهي ميان بازي و هنر اين است كه ميتوانيد در بازي پيروز شويد. بازي ها داراي قوانين, امتياز, هدف و ماموريت, و يك حاصل و نتيجه هستند. حالا شايد Santiago به بازي هايي استناد كند كه امتياز و قانوني در آنها وجود ندارد, ولي من ميگويم اين ديگر يك بازي نيست و به نمايشي از يك داستان, رمان, يك نمايش, دنس و يا يك فيلم است. اينها چيزهايي هستند كه شما نميتوانيد در آنها پيروز شويد؛ فقط ميتوانيد آنها را تجربه كنيد."

Santiago در سخنراني خود, به بازي هايي نظير Waco Resurrection , Braidو Flower اشاره كرد كه سه مثال از بازي هايي هستند كه "از اين حدو مرز گذشتند و يك تجربه ي هنري هستند." ولي Ebert اشاره كرد كه متقاعد كننده نيست; سه نمونه اي كه او به عنوان مثال انتخاب كرد اميد من براي يك بازي ويدئويي كه شايسته ي توجه كافي من براي بازي كردن باشد را افزايش نداد. آنها, معذرت ميخوام كه اين را ميگويم, رقت انگيز هستند. تكرار ميكنم: 'هيچ يك از افراد داخل يا خارج از اين صنعت توانايي ذكر يك بازي كه شايسته ي مقايسه با يك شعر خوب, ... باشد را نداشته'."

Sparda

کاربر سایت
Nov 12, 2006
323
نام
Reza
بیچاره بالا رفتن سن خیلی روش تاثیر گذاشته!
Heavy rain از نصف بیشتر اون فیلمایی که همین جناب بهشون بیشتر از 8 از 10 داده هنری تر و بهتره! حالا مهم هم نیست چند سال دیگه...
کدوم یک از شاخه های مردمی هنر(موسیقی و سینما) اون خط هنرگونه ی خودشون رو حفظ کردن؟بازی ها همونقدر مولفه های مختلف هنری رو به کار میگیرن که سینما میگیره منتها نوع روایت و تعاملش با مخاطب فرق داره؛طبق حرفاش میشه هنر بودن سینما رو هم زیر سوال برد! به هر حال مهم هم نیست...از زمانی که ایبرت منتقد خوبی بود خیلی وقته که میگذره! روحت شاد ایبرت!

آخرین ویرایش:

victorman

کاربر سایت
Oct 26, 2006
423
نام
فرزاد
من تا حدودی با حرفش موافقم ولی خب در مورد همه بازی ها حرفش صدق نمیکنه .

یه سری بازی ها هم مثل Ico , SotC , Okami و به قول خودش Braid واقعا هنرمندانه ساخته شده اند ...

لابد توقع دارید بیاد بگه GeOW و اینا هنر هستن ؟
دوستان اگر میخوان فحش بدن بیان تو پروفایل تا قضیه مثل Crysis نشه :D . ممنون .

اتفاقا منم تا اسم تاپیک رو دیدم در جواب گفتم پس Shadow of the colossus چیه ؟

Barney

کاربر سایت
Apr 9, 2010
25
1.
NEVER SAY NEVER

2.
هنر مثل زیبایی هستش، هر کسی تعریف خاصی ازش داره.

3.
دیگه زمونه این حرفا گذشته که بگیم: این اثر یک فیلمه! این بازیه! این نقاشیه!
مدیاها کاملا مرزهای همدیگه رو شکستن و هر کدوم تا حدودی به دیگری شباهت دارن.

rezvideo

کاربر سایت
Oct 3, 2005
1,433
نام
رضا چشمی
به نظر من ضرورتی نداره کسی که در رابطه با هنر هشتم(صنعت بازی سازی) اطلاعات فنی نداره بیاد و ماهیتش رو زیر سوال ببره.حتی اگه اون آدم راجر ابرت منتقد مشهور هالیوود(شما بخونید قصاب فیلمهای هالیوودی) باشه.
هنر تعاریف مختلفی داره و برای بازی ها هم به شکل کاملا متفاوتی (نسبت به فیلم) به کار میره.

amirsaman2

کاربر سایت
Feb 17, 2008
639
نام
سامان
اين بحثا كاملا بي خوديه
حرف اين بابا از خيلي جهات درسته . . . .
بازيها محصولات صرفا تجاري هستن كه تو پروسه توليد از هر هنر و ابزاري براي بالا بردن كيفيت استفاده ميكنن .

کاربرانی که این قسمت را مشاهده می‌کنند

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
or ثبت‌نام سریع از طریق سرویس‌های زیر