Roger Ebert : بازي ها به هيچ وجه هنر نيستند

T@ntaL 73

کاربر سایت
Apr 10, 2008
952
نام
امید
سلام.

ebert.JPG

Roger Ebert

شايد چند سال پيش يادتون باشه كه Roger Ebert (منتقد فيلم) افراد زيادي در صنعت بازي را با نظرش در مورد بازي به عنوان يك هنر, آزرده خاطر كرد (بازي ها هنر نيستند). حالا او در بلاگ رسمي خود در Chicago Sun-Times با تعميم و تجديد نظر خود اعلام كرد كه بازي ها به هيچ وجه يك هنر نيستند و نخواهند بود. به نظر, او به وسيله ي خانوم Kellee Santiago كه سخنراني جالبي در اين مورد سال گذشته در TED داشت, تحريك شده.

البته او اقرار كرد كه گفتن "هرگز" ممكنه حالا حالا ها براي مدت طولاني پابر جا باشه. ولي به نظر ميرسه كه مطمئن است كه هيچ يك از ما روزي را نميبينيم كه بازي ها به عنوان شاخه اي از هنر طبقه بندي شوند. "شايد احمقانه است كه بگويم 'هرگز', چون همانطور كه Rick Wakeman به ما گفتند, 'هرگز' يك زمان بسيار طولانيست. بگذاريد فقط بگويم كه هيچ بازيبازي كه الان زنده است نميتواند به اندازه اي عمر كند كه يك تجربه ي معمولي از هنر را به اين شكل تجربه كند."

او ادامه داد: "يكي از تفاوت هاي آشكار و بديهي ميان بازي و هنر اين است كه ميتوانيد در بازي پيروز شويد. بازي ها داراي قوانين, امتياز, هدف و ماموريت, و يك حاصل و نتيجه هستند. حالا شايد Santiago به بازي هايي استناد كند كه امتياز و قانوني در آنها وجود ندارد, ولي من ميگويم اين ديگر يك بازي نيست و به نمايشي از يك داستان, رمان, يك نمايش, دنس و يا يك فيلم است. اينها چيزهايي هستند كه شما نميتوانيد در آنها پيروز شويد؛ فقط ميتوانيد آنها را تجربه كنيد."

Santiago در سخنراني خود, به بازي هايي نظير Waco Resurrection , Braidو Flower اشاره كرد كه سه مثال از بازي هايي هستند كه "از اين حدو مرز گذشتند و يك تجربه ي هنري هستند." ولي Ebert اشاره كرد كه متقاعد كننده نيست; سه نمونه اي كه او به عنوان مثال انتخاب كرد اميد من براي يك بازي ويدئويي كه شايسته ي توجه كافي من براي بازي كردن باشد را افزايش نداد. آنها, معذرت ميخوام كه اين را ميگويم, رقت انگيز هستند. تكرار ميكنم: 'هيچ يك از افراد داخل يا خارج از اين صنعت توانايي ذكر يك بازي كه شايسته ي مقايسه با يك شعر خوب, ... باشد را نداشته'."

Dreadlord

کاربر سایت
Apr 8, 2008
18,078
البته دوستان، چیزی که باعث بشه شما گریه کنید لزوما یک هنر نیست، کلا ربطی نداره!
مثلا شما برای مرگ یکی گریه کنید، یعنی اون شخص هنره؟!
====

به نظر من، ساختن یک بازی (Game Developing) هنره، اما خود بازی هنر نیست!

Astiak

کاربر سایت
May 27, 2007
4,017
نام
آرش
یعنی بابک از دیدگاه تو چون بازی ساختن کار سخت و طاقت فرسا و مشکلیه و نیازمند وقت و هزینست پس یه هنز محسوب میشه ؟ یه جورایی شق القمر کردن دیگه ؟
با قسمت بالایی حرفت موافقم ، این یه تیکه رو گفتم نقل قول کنم شاید تونستیم با هم بحث کنیم :D

Noirique

کاربر سایت
Jan 17, 2009
3,179
نام
امیرحسین
====

چه منطقی :D !
این که یک شخص بمیره هنر اون فرد رو نمیرسونه ، گریاندن هنره !
-----------------
من تا حدودی با قسمت دوم حرفت موافقم ، بازی سازی یک هنره و بازی یک محصول هنریه !

آخرین ویرایش:

FrankinG

... Cortana
کاربر فعال
Jun 5, 2008
3,488
نام
Ali
اون گریه لزوما یه مثال بود ... ضمن اینکه احساس اون صحنه نه مرگ بود نه ناراحتی..
اون فضا ، نوع رنگبندی ، تلفیق احساسات و ... باعث گریه من شد ... باز گفتم فقط یه مثال زدم.

Dreadlord

کاربر سایت
Apr 8, 2008
18,078
یعنی بابک از دیدگاه تو چون بازی ساختن کار سخت و طاقت فرسا و مشکلیه و نیازمند وقت و هزینست پس یه هنز محسوب میشه ؟ یه جورایی شق القمر کردن دیگه ؟
با قسمت بالایی حرفت موافقم ، این یه تیکه رو گفتم نقل قول کنم شاید تونستیم با هم بحث کنیم :D
اونم هست، ولی نه فقط به اون دلیل!
تو ساختن یک بازی، Developer برای اینکه اون بازی رو یه چیز خلاقانه و جذاب و fun از آب دربیاره، باید هنر به خرج بده! از عناصری که تو گیم پلی قرار میده، تا طراحی گرافیکی که در واقع مثل همون هنر نقاشی به حساب میاد تا چیزهای دیگه. حالا این وسط هنری ترین کار مال Game Designer است! یعنی پایه تمام این کارها رو اون باید انجام بده! همه اینها رو باید تو ذهنش تجسم کنه و نهایتا به اجرا دربیاره.
مثلا یه نقاش یه تصویری از اون چیزی که میخواد بکشه رو تو ذهنش تجسم میکنه، و بعد از کلی زحمت اون چیز رو به صورت فیزیکی پیاده میکنه. Game Developing هم تقریبا همچین حالتی داره.

پ.ن: اینها نظرات شخصی من هستند و شاید درست نباشند:D

Astiak

کاربر سایت
May 27, 2007
4,017
نام
آرش
تو ساختن یک بازی، Developer برای اینکه اون بازی رو یه چیز خلاقانه و جذاب و fun از آب دربیاره، باید هنر به خرج بده! از عناصری که تو گیم پلی قرار میده، تا طراحی گرافیکی که در واقع مثل همون هنر نقاشی به حساب میاد تا چیزهای دیگه. حالا این وسط هنری ترین کار مال Game Designer است! یعنی پایه تمام این کارها رو اون باید انجام بده! همه اینها رو باید تو ذهنش تجسم کنه و نهایتا به اجرا دربیاره.
مثلا یه نقاش یه تصویری از اون چیزی که میخواد بکشه رو تو ذهنش تجسم میکنه، و بعد از کلی زحمت اون چیز رو به صورت فیزیکی پیاده میکنه. Game Developing هم تقریبا همچین حالتی داره.

پ.ن: اینها نظرات شخصی من هستند و شاید درست نباشند:D
خوب چون لذت می برم باهات حرف بزنم و بحث کنم واسه همین جلوت در اومدم دیگه :D
این هست ولی تعریف فلسفی و روانشناسی هنر این نیست . منظور این منتقد هم قطعا همینه . اینکه مثلا تو یه بازی هر چقدر هم Gameplay متوازن باشه ، هر چقدر هم گرافیک خوب و تکنیکی باشه ، باز هم از دید فلسفی هنر محسوب نمیشه . برات یه مثال میزنم ، اینم چون با هنرمند های زیادی در ارتباط بودم بهم یاد دادن و ازشون یاد گرفتم . وقتی یه نقاش یه اثر هنری خلق میکنه ، چیزی که می کشه علم به نقاشی یه گوشه کوچیک از کارشه ، چیزی که می کشه در واقع روحشه که به وسیله نقاشی داره با مخاطب حرف میزنه ، همونطور که نقاشی ها و نوشته ها جز هنرهای ماندگار هستند .
یه نویسنده وقتی مطلبی رو می نویسه داره روح خودش رو در قالب کلمات به رشته تحریر در میاره .

منم تا حدودی باهات موافق هستم ولی قطعا Uncharted 2 تجلی روح Even Wells نیست . ولی یه بازی مثل Flower یا Heavy Rain تجلی افکار و روح سازنده بازیه . شاید اگر Gameplay و گرافیک و صداگذاری این دو بازی افتضاح هم باشه باز هم با اقبال عمومی روبرو بشه چون هنر ِ ولی اگر Uncharted 2 یک ذره ایراد داشته باشه دیگه ستایش نشه .

SaDrA-HhH

کاربر سایت
Sep 15, 2008
3,831
نام
به یوزر کاربری مراجعه شود
اون فضا ، نوع رنگبندی ، تلفیق احساسات و ... باعث گریه من شد ... باز گفتم فقط یه مثال زدم.

اون هم هنره چون کارگردانی صحنه مهمه!

XagroX

کاربر سایت
Dec 1, 2008
1,268
نام
عرفان
ازي ها داراي قوانين, امتياز, هدف و ماموريت, و يك حاصل و نتيجه هستند
این ناخالصیها درون بازی که در اغلب بازیها هستن و اگه اینارو نداشته باشه که اصلا بازی نمیشه (در اغلب بازیها) باعث میشه خود محصول بازی یه کار هنری خالص نباشه که یه شاخه هم براش بزارن اما بازی از همه هنرها بهره میبره از بسته بندی و طراحی منو و باکس شات گرفته تا هرچیزی که تو خود بازی هست

Dreadlord

کاربر سایت
Apr 8, 2008
18,078
خوب چون لذت می برم باهات حرف بزنم و بحث کنم واسه همین جلوت در اومدم دیگه :D
این هست ولی تعریف فلسفی و روانشناسی هنر این نیست . منظور این منتقد هم قطعا همینه . اینکه مثلا تو یه بازی هر چقدر هم Gameplay متوازن باشه ، هر چقدر هم گرافیک خوب و تکنیکی باشه ، باز هم از دید فلسفی هنر محسوب نمیشه . برات یه مثال میزنم ، اینم چون با هنرمند های زیادی در ارتباط بودم بهم یاد دادن و ازشون یاد گرفتم . وقتی یه نقاش یه اثر هنری خلق میکنه ، چیزی که می کشه علم به نقاشی یه گوشه کوچیک از کارشه ، چیزی که می کشه در واقع روحشه که به وسیله نقاشی داره با مخاطب حرف میزنه ، همونطور که نقاشی ها و نوشته ها جز هنرهای ماندگار هستند .
یه نویسنده وقتی مطلبی رو می نویسه داره روح خودش رو در قالب کلمات به رشته تحریر در میاره .

منم تا حدودی باهات موافق هستم ولی قطعا Uncharted 2 تجلی روح Even Wells نیست . ولی یه بازی مثل Flower یا Heavy Rain تجلی افکار و روح سازنده بازیه . شاید اگر Gameplay و گرافیک و صداگذاری این دو بازی افتضاح هم باشه باز هم با اقبال عمومی روبرو بشه چون هنر ِ ولی اگر Uncharted 2 یک ذره ایراد داشته باشه دیگه ستایش نشه .
باعث افتخاره:D
خُب با این موافقم! ولی من میگم خود بازی، به عنوان یه اثر هنری ارائه نشده! هدف اول یک بازی، سرگرم کردن است. البته قبول دارم استثناهایی مثل HR و اینها هست، ولی زمانی میتونیم به بازی بگیم هنر، که همچین تفکری برای اکثرشون باشه و عمومیت داشته باشه.
این که یک شخص بمیره هنر اون فرد رو نمیرسونه ، گریاندن هنره !
نه:D به نظر من گریاندن هنر نیست. در این صورت باید بگیم ترساندن هم هنره! خنداندن هم هنره! و ...
هنر نباید لزوما یه حالت و احساسی رو در شما برانگیخته کنه. دقیقا برعکس، هنر تجلی احساس خالقش است! آرش بهتر گفت!

Noirique

کاربر سایت
Jan 17, 2009
3,179
نام
امیرحسین
نه:D به نظر من گریاندن هنر نیست. در این صورت باید بگیم ترساندن هم هنره! خنداندن هم هنره! و ...
هنر نباید لزوما یه حالت و احساسی رو در شما برانگیخته کنه. دقیقا برعکس، هنر تجلی احساس خالقش است! آرش بهتر گفت!

بله :D خندان هنره ، ترساندن هنره !
از نظر من مشکل تو اینه که داری هنر رو محدود می کنی !
یا بهتر بگم ، داری برای هنر یک چهاچوب نا متناسب تعیین می کنی !
از نظر تو یک شخص طنزپرداز ( طنزپرداز واقعی ) داره با خندوندت چی کار می کنه ؟
+( البته اینو بگم که تعریف هنر در شاخه ، با شاخه ی دیگه فرق می کنه .
برای مثال ما تعریفی که از هنر نقاشی داریم ، با هنر موسیقی تفاوت داره ! )
پ.ن : به قول خودت :D این ها نظرات شخصی من هستن و ممکن هست که اشتباه باشن .
خوشحال می شم اشتباهاتم رو بگید .

Ooops

کاربر سایت
Apr 16, 2010
1,801
نام
محمد علی
شاید تو بازیها نشه احساسات لطیف رو تحریک کرد مثلا گیمر رو به گریه انداخت ولی احساسات غیر لطیف (مخالف لطیف چیه؟) رو که میتونن! مثلا خشونت افسار گسیخته:)
نظر شخصی من اینه که هنرمند کسیه که با هنرش (موزیک ، فیلم ، داستان ، نقاشی و ...) بتونه روی مخاطبش تاثیر بزاره. حالا اینکه این تاثیر مثبته یا منفی به هنرمند و مخاطب بستگی داره.
از نظر من خیلی از بازیها روی مخاطبشون تاثیر میزارن هرچند خیلی کم و خفیف. پس این یارو چرت گفته و بازیها هنر هستند:cheesygri

SaDrA-HhH

کاربر سایت
Sep 15, 2008
3,831
نام
به یوزر کاربری مراجعه شود

نه ديگه :D

ببين وقتی تو يه بازی شما ميترسيد به خاطر کارگردانی درست اون صحنه هست و کارگردان هم هنرمنده و اثر حاصل کار هنرمند يک اثر هنريه پس بازيها هم هنر هستن :D

ولی بازی بيشتر تلفيق چند هنره هنر کارگردانی،هنر داستن نويسی،فيلمنامه نويسی،آهنگ سازی،هنر های گرافيکی و تجسمی مثل طراحی جلد و دفترچه و منو و کانسپت مراحل و کارکتر ها و ......

致命的

کاربر سایت
Apr 11, 2009
765
نام
امير اشكان
در اینکه یک شعر خوب از هر بازی که تا به حال ساخته شده هنری تره شکی نیست(فحش ها در پروفایل.اینجا فقط بحث دوستانه:biggrin1:) اما کلا چارچوب تعیین کردن برای هنر کار غلطی.
در ضمن به نظر من هنر تنها بازتاب ذهن طراحش نیست.بارها پیش اومده که با دیدن یک منظره احساسی در شما زنده شده که با احساس فرد کناریتون 180 درجه تفاوت داشته
روی هم رفته هنر بودن یا نبودن بازی حسن یا عیب نیست.کلا این دو کاملا از هم مجزا هستند هر چند که این موضوع از زیبا و تاثیرگذار بودن بازی ها(بخوانید هنری بودن) کم نمی کنه

T@ntaL 73

کاربر سایت
Apr 10, 2008
952
نام
امید
به نظر من هنر كاملا چيز نسبي هستش كه بستگي به فرد زمان و مكان مورد نظر داره همونطور كه اين گفته هنر نيست و خيلياي ديگه ميگن كه هست و همونطور كه گفته در آينده شايد بشه و خيلي چيزاي ديگه. در كل از نظر من هنر فقط يه واژه هست كه تا حالا كسي برامون تعريفش نكرده و هر كدوممون فقط يك ديدگاه ذهني ازش داريم و اگه از 2 نفر بپرسي هنر چيه هر كدوم يه جواب ميدن. شايد هنر از ديدگاه اين منتقد با هنر از ديدگاه من يا شما كاملا متفاوت باشه ...

کاربرانی که این قسمت را مشاهده می‌کنند

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
or ثبت‌نام سریع از طریق سرویس‌های زیر