Roger Ebert : بازي ها به هيچ وجه هنر نيستند

T@ntaL 73

کاربر سایت
Apr 10, 2008
952
نام
امید
سلام.

ebert.JPG

Roger Ebert

شايد چند سال پيش يادتون باشه كه Roger Ebert (منتقد فيلم) افراد زيادي در صنعت بازي را با نظرش در مورد بازي به عنوان يك هنر, آزرده خاطر كرد (بازي ها هنر نيستند). حالا او در بلاگ رسمي خود در Chicago Sun-Times با تعميم و تجديد نظر خود اعلام كرد كه بازي ها به هيچ وجه يك هنر نيستند و نخواهند بود. به نظر, او به وسيله ي خانوم Kellee Santiago كه سخنراني جالبي در اين مورد سال گذشته در TED داشت, تحريك شده.

البته او اقرار كرد كه گفتن "هرگز" ممكنه حالا حالا ها براي مدت طولاني پابر جا باشه. ولي به نظر ميرسه كه مطمئن است كه هيچ يك از ما روزي را نميبينيم كه بازي ها به عنوان شاخه اي از هنر طبقه بندي شوند. "شايد احمقانه است كه بگويم 'هرگز', چون همانطور كه Rick Wakeman به ما گفتند, 'هرگز' يك زمان بسيار طولانيست. بگذاريد فقط بگويم كه هيچ بازيبازي كه الان زنده است نميتواند به اندازه اي عمر كند كه يك تجربه ي معمولي از هنر را به اين شكل تجربه كند."

او ادامه داد: "يكي از تفاوت هاي آشكار و بديهي ميان بازي و هنر اين است كه ميتوانيد در بازي پيروز شويد. بازي ها داراي قوانين, امتياز, هدف و ماموريت, و يك حاصل و نتيجه هستند. حالا شايد Santiago به بازي هايي استناد كند كه امتياز و قانوني در آنها وجود ندارد, ولي من ميگويم اين ديگر يك بازي نيست و به نمايشي از يك داستان, رمان, يك نمايش, دنس و يا يك فيلم است. اينها چيزهايي هستند كه شما نميتوانيد در آنها پيروز شويد؛ فقط ميتوانيد آنها را تجربه كنيد."

Santiago در سخنراني خود, به بازي هايي نظير Waco Resurrection , Braidو Flower اشاره كرد كه سه مثال از بازي هايي هستند كه "از اين حدو مرز گذشتند و يك تجربه ي هنري هستند." ولي Ebert اشاره كرد كه متقاعد كننده نيست; سه نمونه اي كه او به عنوان مثال انتخاب كرد اميد من براي يك بازي ويدئويي كه شايسته ي توجه كافي من براي بازي كردن باشد را افزايش نداد. آنها, معذرت ميخوام كه اين را ميگويم, رقت انگيز هستند. تكرار ميكنم: 'هيچ يك از افراد داخل يا خارج از اين صنعت توانايي ذكر يك بازي كه شايسته ي مقايسه با يك شعر خوب, ... باشد را نداشته'."

Apóllōn

کاربر سایت
Apr 5, 2010
2,244
نام
Arash
اخه من نمیدونم وقتی کسی مثل دیوید کیج با بازی مثل heavy rain این طوری با احساسات شما بازی میکنه و تا مرز سرازیر شدن اشک از چشمان شما پیش میره این هنر نیست؟؟؟!!!:confused:

Trunks

کاربر سایت
Jan 2, 2008
7,173
نام
Shahab
من تا حدودی با حرفش موافقم ولی خب در مورد همه بازی ها حرفش صدق نمیکنه .

یه سری بازی ها هم مثل Ico , SotC , Okami و به قول خودش Braid واقعا هنرمندانه ساخته شده اند ...
فکر کنم همین 2 رو بازی کرده ابراز تاسف برای ایشون
لابد توقع دارید بیاد بگه GeOW و اینا هنر هستن ؟
دوستان اگر میخوان فحش بدن بیان تو پروفایل تا قضیه مثل Crysis نشه :D . ممنون .

آخرین ویرایش:

Astiak

کاربر سایت
May 27, 2007
4,017
نام
آرش
اگر بخواهیم تک بعدی به قضیه نگاه کنیم صنعت بزرگ سینما هم داره روز به روز از هنر دور میشه ، جوری که اگر قدیمی های این صنعت و هواداران واقعی رو نگاه کنید اغلب فیلم های قدیمی رو تماشا می کنند و خیلی از فیلم های جدید با مضمون های بی محتوا دل خوشی ندارند .
البته بستگی داره ببنیم تعریف هنر در دیدگاه این منتقد چیه ، آفرینش یک اثر که بتونه انسان رو به تشویق و تمجید و تفکر وا داره یه هنر محسوب میشه . در تعاریف هنر ، چیزی که بیشتر از همه به چشم میخوره یک جور مخابره و به تصویر کشیدن روح هنرمند به کمک نیروی دانایی شخص هنرمند ِ . چیزی که شاید با دنیایی که الان داره بر ما حکم فرمایی می کنه ، روز به روز داریم از تعریف هنر دور میشیم .
یه جورایی با نظر این منتقد موافقم ولی اعتقاد دارم تو این دنیا عنوان ها و هنرمندهای زیادی هستند که انصاف اینو میگه که باید ازشون اسم ببریم .

POW3R

کاربر سایت
Oct 11, 2007
2,483
نام
کیان
Santiago در سخنراني خود, به بازي هايي نظير Waco Resurrection , Braidو Flower اشاره كرد كه سه مثال از بازي هايي هستند كه "از اين حدو مرز گذشتند و يك تجربه ي هنري هستند.

WILDCAT

کاربر سایت
Jun 5, 2007
1,572
نام
Noctis LuciS Caelum
چقدر نظر عجب توهمی :laughing:خب راست میگه بعضی از بازیها ارزش هنری ندارن :biggrin1:
اما ایشون اشاره نکرد که یک فیلم هم فقط یک سری چیزها را دنبال میکند تا به پایان برسد :biggrin1: نقاشی هم که یک هنر بسیار بالایی هست و اصلا هیچ هنری بهش نمیرسه من فقط با این جمله به هیچ وجه همه بازیها مشکل دارم و بریم ما هم نظر بدیم :laughing:

Isildur

Rise and Shine Mr. Freeman
کاربر سایت
Dec 10, 2006
9,231
نام
امیرحسین
تفاوت کار اینجاست که شاید بازی ها هنر نباشند .
ولی بعضی توسط یک هنرمند وبه صورت هنرمندانه خلق میشن که این باعث میشه شما یک تجربه ی هنری داشته باشید.

shefer

کاربر سایت
Aug 27, 2009
2,365
نام
mazyar
بستگی داره تعریف شما از هنر چی باشه.به نظر من بازی یک هنر تعاملیه چیزی که ما اون رو توی فیلم نمیبینیم.ما بازی رو همانند فیلم تجربه میکنیم ولی با این فرق که قدرت اثر گذاری روی اون رو هم داریم اما اینکه همه بازی ها نمیتونن یک هنر باشن همینطور که همه فیلمها نمیتونن یک اثر هنری باشن کاملا درسته.ولی اینکه هیچ بازی ای نیست که بتونه مخاطبش رو به شوق بیاره و تاثیر گذار باشه به نظر من غلطه.

Kourosh

مدیر انجمن
Sep 25, 2005
4,514
نام
کورش
به قول خودش Braid

عزیزان سانتیاگو همون ابرت نیست. سانتیاگو موافق هنر بودن گیم ـه و ابرت مخالف.
امیدوارم نیاز به ترجمه بیشتر نباشه.

nihilnigritude

کاربر سایت
Feb 24, 2007
2,391
این آغا ! کمی خوشحال تشریف دارن و شادتر بعضی نقدهایی که از خودشون ول میکنن
من معمولا پیگیر نقدهایی که از فیلمها منتشر میشه هستم . ایشون هم یکی از منتقدهای تقریبا شناخته شدس ... چند وقت پیش نقدی در مورد فیلمی ازش خوندم که کلا به اینکه ایشون بدونه هنر چیه شک کردم و اصلا به نقدهاش اهمیتی نمیدم. الان هم که دیگه با این حرفش گل کاشت ...
البته من اینو قبول دارم که گیم یک هنر ماندگار نیست ، ولی اینکه کلا هنر نباشه ... ;)
یکی بره بهش بگه اول چنتا بازی مثل اینهایی که دوستان مثال زدنو امتحان کنن بعد اظهار فضل بنمایند ;)

FrankinG

... Cortana
کاربر فعال
Jun 5, 2008
3,488
نام
Ali
دقیقا ... موافقم با ایشون ولی نه کاملا ، ولی به جرات میگم 98% بازیها به دور از هنر هستند و یک روند کلیشه ای رو دنبال میکنند.
البته بنظرم فیلمها و سریال ها از این قائده مثتثنا نیستن ، به طوری که من سریالهای چند سال اخیر رو فقط 1 بار صرفا برای اوقات فراغت میبینم ...
ولی در مقابل مثلا یکی از سریالهایی که ساخته حدود 20 سال پیشه ، انقدر زیبا و هنرمندانه ساخته شده که بارها و بارها منو به گریه انداخته ...

Noirique

کاربر سایت
Jan 17, 2009
3,179
نام
امیرحسین
در تصدیق حرف های آرش باید بگم که در آثار امروزی ، کمتر شاهد بازی هایی هنرمندانه هستیم ( استثنا هم وجود داره ) در بازی های امروزی اکثرا شاهد بازی هایی هستیم که فرق زیادی با هم ندارند و فقط در چند مورد با هم تفاوت دارند . ولی در عوض بازی هایی هم هستند که نوآوری و خلاقیت در اونها موج میزنه !
در کل میشه گفت که این انصاف نیست که بگیم بازی سازی هنر نیست ! ولی اکثرا بازی ساز ها زیاد در ساخت عناوینشون هنر و خلاقیت به خرج نمیدن !

اخه من نمیدونم وقتی کسی مثل دیوید کیج با بازی مثل heavy rain این طوری با احساسات شما بازی میکنه و تا مرز سرازیر شدن اشک از چشمان شما پیش میره این هنر نیست؟؟؟!!!:confused:

مرز سرازیر شدن ؟
من داشتم مثل ابر بهاری گریه می کردم :(
در اون صحنه ای که ایثن داشت انگشتش رو قطع می کرد ، دیویدکیج خیلی زیبا تونسته بود با استفاده از خیلی عناصر مثل طراحی محیط و صداگزاری و واکنش های خود ایثن و ... احساسات رو به Gamer منتقل کنه ! و این هنر رو می رسونه .

XagroX

کاربر سایت
Dec 1, 2008
1,268
نام
عرفان
من با حرفش موافق هستم بازی به طور کامل یه هنر نیست اگرچه هنرها به عنوان یه وسیله برای خلق بازی به کار میرن هر چند این هنرها درون بازی یه شاهکار باشن مثل موسیقی بعضی از بازیها اما در کل خود بازی رو نمیشه به مجموعه هشتگانه (یا هرچند گانه) هنرها اضافه کرد . بازیهایی مثل فارنهایت هم بیشتر فیلم هستن تا یه عنوان بازی
بازی از مجموعه هنرها بهره میبره اما در کل خودش یه هنر نیست
طراحی محیط استیم پانک بایوشاک یه کار هنری بود اما بایوشاک یک اثر هنری نبود !

کاربرانی که این قسمت را مشاهده می‌کنند

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
or ثبت‌نام سریع از طریق سرویس‌های زیر