25 کنسول برتر تاریخ از دیدگاه IGN

بهترین کنسول تاریخ به نظر شما

• مجموع رای دهنده‌ها
    274
وضعیت
گفتگو بسته شده و امکان ارسال پاسخ وجود ندارد.

Dinosaur

Loyal Member
Sep 29, 2005
16,959
نام
آریا
سلام !
کنسولهای بازی عمرشون به بیش از 37 سال رسیده و هرکدوم تآثیر خاص خودشون رو روی صنعت بازیهای کامپیوتری گذاشتن. سایت IGN لیست جالبی از 25 کنسول برتر تاریخ تهیه کرده که در نوع خودش جالبه. مطمئنآ تعداد زیادی از این کنسولها برای دوستان ناشناخته هست و این لیست به شناخت اونها کمک میکنه.

25. Magnavox Odyssey
سازنده : Magnavox
تاریخ عرضه : 1972
25consoles_Odyssey.jpg

Magnavox اولین کنسول تاریخ بود , حتی قبل از اینکه Atari Pong عرضه بشه. دستگاهی که ترکیبی از قطعات آنالوگ و دیجیتال بود و راه رو برای ساخت کنسول های بعدی هموار کرد. این کنسول بدون داشتن تصاویر رنگی و حتی بدون داشتن صدا , موفق شد بیشتر از 300 هزار عدد فروش بره. Odyssey از سیستم کارتریجی استفاده میکرد که البته اون موقع بازیها بیشتر شبیه چیپ های کامپیوتری بودند تا کارتریج های رایج کنسولهای بعدی. کنترلرهای Odyssey جعبه هایی با دستگیره کنترل افقی و عمودی بودند که به وسیله سیمی بلند به کنسول متصل می شدند.
Odyssey از یک نظر دیگه هم اولین بود. این کنسول اولین Light Gun کنسولهای خانگی رو عرضه کرد که Shooting Gallery نام داشت. بازیهای این کنسول اکثرآ بازیهایی ساده و فوق العاده خطی مثل Baseball , Basketball و Ski و ... بودند. به دلیل همین سادگی بیش از حد , شرکتهای Third Party بازی ای برای اون نمی ساختند ولی این کنسول باعث شد راه برای کنسولهای بعدی باز شده و به همین دلیل Odyssey جایگاه مخصوص خودش رو در موزه تاریخ ملی آمریکا در واشینگتن داره.

24. Atari Jaguar
سازنده : Atari Corp
تاریخ عرضه : 1993
25consoles_Jaguar.jpg

بعد از شکست Atari 7800 و بعد از نابودی Atari Lynx توسط Game Boy , شرکت Atari آخرین محصول خودش رو به بازار کنسولهای خانگی تقدیم کرد. Atari برگ برنده کنسولش رو در توانایی سخت افزاری می دید. وقتی SNES و SEGA Genesis به تبلیغ در مورد تکنولوژی 16 بیتی خودشون مشغول بودند , Jaguar با سخت افزار فوق العاده قدرتمند 64 بیتی که در نوع خودش اولین بود , وارد میدان شد.
Jaguar علاوه بر داشتن سخت افزاری قوی که بازیهای دو بعدی کنسولهای رقیب رو به راحتی پشت سر میذاشت , کنترلر متفاوتی هم داشت که دارای یک Keypad و دکمه های مخصوص خودش بود و به نوعی راه کنترلرهای کنسولهای Intellivision , Atari 5200 و Colecovision رو ادامه داده بود. همچنین بعدها قطعه ای برای این کنسول ساخته شد که اجازه استفاده از CD رو به بازیکن میداد.
البته Jaguar مدتی بعد رقبای قدرتمندی در زمینه سخت افزار پیدا کرد. Sony و SEGA به ترتیب با کنسولهای Playstation و Saturn و همین طور Panasonic با کنسول CD خور خودش یعنی 3DO به بازار اومدند و خیلی زود به Atari نشون دادند که سخت افزار قوی به تنهایی کاری از پیش نمیبره و مهمتر از اون بازیهای متنوع و زیاد برای هر سلیقه هستند.
حتی همکاری هایی که بین Atari و شرکتهایی چون id Software , Rebellion و بازیسازی مثل Jeff Minter انجام شد هم کمکی به Jaguar نکرد. سوء مدیریت Atari در مورد سخت افزار و بازیها , کمبود تیمهای بازیساز داخلی , ناتوانی در جلب توجه بازیسازان خارجی (Third Party) , بازی فوق العاده بی کیفیت و سطح پایین Cybermorph که همراه کنسول عرضه میشد و همین طور سخت افزار نامناسب و دشوار برای برنامه نویسی از جمله عواملی بودند که دست در دست هم داده و باعث شکست سخت Jaguar شدند.

SaDrA-HhH

کاربر سایت
Sep 15, 2008
3,831
نام
به یوزر کاربری مراجعه شود
ماشال noob چقدر زياده نظر سنجی نشون ميده :

x360:59%

NES:14%

N64:4%

LOL

PS2:96%

باز خدارو شکر بعضيا سنشون به ps2قد ميده

Astiak

کاربر سایت
May 27, 2007
4,017
نام
آرش
دقیقا نشون دهنده سن بازی کن های این سایت هستش که به نظرم بیشترشون بین 14-18 سال هستن.;)
منم به PS2 رای دادم ، حتما تازه به دوران رسیدم نه ؟ !
من با Atari 2600 عموم بازی میکردم ، کاملا هم یادم میاد . با Sega Genesis هم بهترین خاطرات رو دارم ولی از نظر من کاری که PS2 با این صنعت کرد هیچ کنسولی نکرد .
یه نگاهی به کیفیت بازی هایی که روی PS2 اومد نگاه کنید ، به این نگاه کنید که چجوری الان داریم از ادامه دادن اون بازی ها لذت میبریم .
دلیل نمیشه اونایی که به PS2 رای دادن 14 سالشون باشه ، من خودم خیلی خاطرات واضح و زیبایی با PS2 دارم ، خاطراتی که شب جمعه ها جمع می شدیم و 12 13 ساعت PES بازی میکردیم ، Tekken بازی میکردیم .

SaDrA-HhH

کاربر سایت
Sep 15, 2008
3,831
نام
به یوزر کاربری مراجعه شود
آرش جون من خودمم به ps2 رأی دادم منظور من اين بود که کنسول هايی مثل سگا و آتاری و ميکرو نبايد انقدر با اين اختلاف عقب باشن که يه چيزو ميرسونه

Hamid_da2007

کاربر سایت
Apr 18, 2007
1,254
ماشال noob چقدر زياده نظر سنجی نشون ميده :

x360:59%

NES:14%

N64:4%

LOL

PS2:96%

باز خدارو شکر بعضيا سنشون به ps2قد ميده

شما با این اظهار نظرت مشخصه کاملا noob هستی. من خودم بترتیب از آتاری و C64 و Amiga 500 شروع کردم تا الان... پستهام هم تو همین تاپیک هست برو ببین...
اولین انتخابم برایه همیشه Amiga 500 بوده و خواهد بود که تو نظر سنجی نیست. کمودور هم تو نظر سنجی نیست. بینه 360 و آتاری هم به 360 رای دادم (حتی با وجوده اینکه آواتارم آتاریه) که دلایله خودمو دارم.

حالا نوبش به کنار بیشتر جنبه جوان بودن سن بازی کن ها رو داره تا قدیمی ها که کومودور و سگا و آتاری و NES و این ها رو بازی کرده باشن.
دقیقا نشون دهنده سن بازی کن های این سایت هستش که به نظرم بیشترشون بین 14-18 سال هستن.;)

اتفاقا هیچ ربطی به سن نداره... منی که سریه Last Ninja رو با C64 تموم کردم و به 360 رای دادم یعنی بینه 14-18 هستم.

بعضیا اینجا یه پستایی میدن که تاپیکو بهم بریزن. شما اینجا کارشناسه تعیین noob هستین؟ آقا نظرتو بده و برو. اینکه کی به چی رای میده هم بخودش مربوطه...

Hamid_da2007

کاربر سایت
Apr 18, 2007
1,254

شما اصلا پست ها رو میخونی پست میدی یا تا چیزی خلاف میل شما هستش سریع میپری وسط لطفا پست ها رو بخون بعد نقل قول کن چون واقعا خیلی خنده دار هستش پست شما کسی این وسط نه خواسته NOOB پیدا کنه نه چیزی به شما هم ربط نداره که به بقیه میگی چی بگن چی نگن شما هم نظرت رو بگو برو پی کارت .;)

من نمیدونم شما پست ها رو میخونین بعد نقل قول میکنین :sick:

در آخر هم منظورم جمعیت جوان سایت هستش.

اولا که ممکنه کسی که سنش کم باشه به PS2 رای بده ولی لزوما هر کی به PS2 رای داده سنش کم نیست. شما هم نمیتونی از رو نظرسنجی سن افرادو تشخیص بدی. ما نفهمیدیم این نظرسنجیه یا آزمایشه X-Ray که شما باهاش تعیین سن میکنی...:laughing:

دوما شما اگه نظرتو میگفتی و میرفتی و آزمایشه X-Ray نمیگرفتی اصلا بحث به اینجا کشیده نمیشد.

سوما اون بحثه noob بودن هم در جوابه حرف شما نبود. در جوابه حرفه اونی بود که گفته بود اینجا چقدر noob داریم و قطعا خودش میتونه جواب بده.

Skuul

کاربر سایت
Mar 18, 2007
2,986
نام
Milad
خوب قبل از اینکه کسری بیاد بگه خجالت بکشید و تاپیک رو قفل کنه بگم که به نظر من آمار کنسول فوق محبوب به خاطر خاطرات خوب نیست به خاطر یک چیز دیگه ای هست که بهش رای دادن تا در جمع ضایع نشه!

NaViiDii

God Of War
کاربر سایت
Jan 4, 2009
14,825
نام
نـــــــویـــــــــد
آقا من الان به N64 راي دادم NOoB هستم يا نه ؟! :biggrin1:

Captain Mitchell

کاربر سایت
Sep 21, 2007
4,228
یادش بخیر آقا، منم یه C64 داشتم و بعدش هم Amiga 500.
از بازیهایه کمودور که همون سه گانه Last Ninja خیلی یادمه و آمیگا هم بازیهایی مثله Another World و Cannon Fodder (با اون موزیکه خداش) یا Flashback یا اولین Monkey Island که اومد.

هی... یادش بخیر تو زمستون میرفتم برام بازیه آمیگا رو فلاپی کپی میکرد یه مغازه داری. اینترنت که نبود بریم دانلود کنیم. با چه ذوقی برمیگشتم خونه...

واقعا حمید جان ..

یکی از بهترین زمان عمرم بود ... بازی های خیلی قشنگی داشت ... واقعا لذت و جذابیت خاصی داشت ... كه من هنوز كه هنوزه تو هیچ نسلی اون حس نکردم.. من نوار کاست بود بازی هم ...

command اجرای بازی هم این بود :
LOAD
بعد Enter میزدیم ... بعد یک Enter دیگه داشت ( فکر کنم ) واقعا یادم نمیاد ... بعد اون صفحه رنگی رنگی كه داشت بازی رو Load میکرد ...
فقط یک ایراد داشت كه دسته زود خراب میشد ...

هنوز یک سری از اون بازی ها رو دارم ولی کمودور رو دیگه ندارم ... یاد گاری نگه داشتم :biggrin1:

NaViiDii

God Of War
کاربر سایت
Jan 4, 2009
14,825
نام
نـــــــویـــــــــد
سلام!
صد در صد :D باید مثل من به Atari 2600 رای میدادی تا Pro میشدی :D

خب من قبلش با Super Nintendo هم بازي كرده بودم :biggrin1: حالا يه تجديد نظري بكنين . :biggrin1:
آتاري هم بازي كردم البته خودم نداشتم ! چه فوتبالي داشت ! 2 تا تيم سياه سفيد بودن يه نخود هم اون وسط بود به عنوان توپ :biggrin1:

test84

کاربر سایت
Aug 22, 2006
4,743
واقعا حمید جان ..

یکی از بهترین زمان عمرم بود ... بازی های خیلی قشنگی داشت ... واقعا لذت و جذابیت خاصی داشت ... كه من هنوز كه هنوزه تو هیچ نسلی اون حس نکردم.. من نوار کاست بود بازی هم ...

LOAD
بعد Enter میزدیم ... بعد یک Enter دیگه داشت ( فکر کنم ) واقعا یادم نمیاد ... بعد اون صفحه رنگی رنگی كه داشت بازی رو Load میکرد ...

هنوز یک سری از اون بازی ها رو دارم ولی کمودور رو دیگه ندارم ... یاد گاری نگه داشتم :biggrin1:

یه دکمه دیگه داشت که آرم خود کمودور روش بود، مثله الان که رو کیبورد ها آرم کوفتیه ویندوزه.

Hamid_da2007

کاربر سایت
Apr 18, 2007
1,254
واقعا حمید جان ..

LOAD

آره واقعا یادش بخیر...
اینایی که میگی ماله C64 بود. آمیگا اگه یادت باشه عکسه یه دست با فلاپی میامد که باید فلاپی رو میذاشتی تو درایو.
خلاصه دورانه خوبی بود و تکرار نشدنی...

test84

کاربر سایت
Aug 22, 2006
4,743
آمیگا نداشتم، لعنتی.
همیشه راهنمای Shadow of the Beast رو تو مجله علم الکترونیک و کامپیوتر میخوندم و تصور میکردم چطوریه ...

لعنت به این روزگار لعنتی که همه چیش سطحی و بیروح و صنعتی شده، حتی بازیهاش.

Wakashizuma

مدیر سابق
کاربر سایت
Oct 10, 2005
878
نام
Ashkan
آره واقعا یادش بخیر...
اینایی که میگی ماله C64 بود. آمیگا اگه یادت باشه عکسه یه دست با فلاپی میامد که باید فلاپی رو میذاشتی تو درایو.
خلاصه دورانه خوبی بود و تکرار نشدنی...

یادمه اولین دفعه که امیگا رو روشن کردیم و بازی روش لود کردیم باورم نمیشد که سرعت لودش اینطوریه (نسبت به کمودور و تیپ)
موافقم. Commodore 64 و Amiga 500 تکرار نشدنی هستن

اینجا کس دیگه ایی هم Defender of the Crown رو بازی کرده رو امیگا؟

PS: اون عکس دست که دیسک رو نگه داشته بود خیلی iconic بود. یادمه وقتی دیسک رو میزاشتی توی دستگاه و عکس دست یارو نمیرفت میفهمیدی دیسک خرابه!
PS: اشتباه نکنم مموری امیگاه 512kb بود که ما کرده بودیمش 1mb (زیرش جا برای نصب مموری اضافه داشت) الان 4GB دیگه تقریبا مینیموم حساب میشه!
PS: حالا اینقدر همه گیر ندین بگین الان بده قدیم خوب بود :D شک نکنین یک ساعت برین قدیم بخواین با اون تکنولوژی زندگی کنین سریع نظرتون عوض میشه. الان چون عادت کردیم دیگه برامون عادی شده

وضعیت
گفتگو بسته شده و امکان ارسال پاسخ وجود ندارد.

کاربرانی که این قسمت را مشاهده می‌کنند

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
or ثبت‌نام سریع از طریق سرویس‌های زیر