کوجیما از چالش‌های خود پس از ترک شرکت کونامی می‌گوید

فرداد معبودی

کاربر سایت
Nov 17, 2014
449
نام
فرداد معبودی
Hideo-Kojima.jpg

چیزی نمانده تا انتظار سه ساله برای عرضه بازی Death Stranding به اتمام برسد و اولین ساخته هیدئو کوجیما پس از مستقل شدن و ترک شرکت کونامی در بازار منتشر شود.
اکنون ایشان در گفتگوی جدیدش با فامیتسو درخصوص چالش‌ها و سختی‌های موجود برای تاسیس استودیو مستقل Kojima Productions پس از ترک شرکت کونامی سخن گفته است:

سه سال و نه ماه پیش بود که من مستقل شدم. در آن زمان 53 سالم بود. سنی که معمولا در آن بازنشسته می‌شوید. خانواده‌ام هم با ایده من برای ساختن یک استودیو جدید موافق نبودند. من یک فرد 53 ساله میانسال بودم و هیچ گونه پول و یا چیز دیگری نداشتم و تنها در این حالت می‌گفتم که این بازی جهان‌باز را می‌سازم.

کوجیما در ادامه از سختی‌های ساخت یک استودیو جدید گفت. ایشان اظهار کرد هنگامی که به یک بانک در ژاپن مراجعه کرد تا تقاضای وام کند درخواست ایشان پذیرفته نشد اما پس از آن هنگامی که یکی از...

Continue reading...

FUTURE

Endure & Survive
کاربر سایت
Aug 20, 2014
4,578
نام
Alireza
آخی! طفلکی رفته وام بگیره بهش ندادن...ولی بعدش که یه نفر بازیاشو میشناخته، وام رو بهش دادن! بعدشم انجین آماده و بودجه نامحدود از سونی گرفته و با دوستان هالیوودیش بازی ساخته! چه داستان غم‌انگیزی :D اینا فقط جف کیلی رو تحت تاثیر قرار میده! وگرنه کوجیما داره توی بهترین شرایط کار میکنه و بلافاصله بعد از کونامی هم با سونی قرارداد بست...مظلوم نمایی کردنش واسه چیه؟
خداوکیلی انقدر توی مصاحبه‌هاش مضخرف گفته و حرفای خودشم نقض کرده، دیگه هیچکدوم از حرفاشو باور نمیکنم.

JohnnySilverhand

کاربر سایت
Jul 5, 2019
2,757
نام
ژوبین
آخی! طفلکی رفته وام بگیره بهش ندادن...ولی بعدش که یه نفر بازیاشو میشناخته، وام رو بهش دادن! بعدشم انجین آماده و بودجه نامحدود از سونی گرفته و با دوستان هالیوودیش بازی ساخته! چه داستان غم‌انگیزی :D اینا فقط جف کیلی رو تحت تاثیر قرار میده! وگرنه کوجیما داره توی بهترین شرایط کار میکنه و بلافاصله بعد از کونامی هم با سونی قرارداد بست...مظلوم نمایی کردنش واسه چیه؟
خداوکیلی انقدر توی مصاحبه‌هاش مضخرف گفته و حرفای خودشم نقض کرده، دیگه هیچکدوم از حرفاشو باور نمیکنم.
این خبر که قدیمیه یا مثل اینکه دوباره تکرار کرده ولی واقعا موافقم کونامی اخراجش کرد پولایی که سر mgs در آورد ازش نگرفت که :D خرم این باور نمیکنه حتی این بهانه که اون پول خرج استودیوش کرد هم نمیتونه بیاره چون تاجایی که مشخصه همه چیز استودیوش سونی تامین کرده! فردا هم میاد میگه پول این سفرام رو هم سونی میده من پول ندارم ! :D استاد کلا استاد پیچوندن و خالی بندی اگه یادت باشه اون موقع که DS معرفی شد برای تبلیغ واسه سونی گفت mgs بعد mg2 msx بخاطر ps1 تونست به راه خودش ادامه بده درحالی که mgs1 یکسال قبل از عرضه ps1 و برای 3DO به عنوان ریمیک mg2 برنامه ریزی شده بوده :D

mikammi

کاربر سایت
Feb 9, 2014
455
نام
shahab

داداش یهو از آسمون نیوفتاده که کوجیما طرف کوجیماس:D اعتماد و اعتبار و بودجه و امکانات و اینارو رو هوا که بهش ندادن طرف یه پیشینه‌ای داشته اومدن رو حساب اینا بهش بها دادن چون تکلیفش معلومه نکنه انتظار داری همه رو به یه چشم ببینن؟:D بعدم تازه همین حرفایی که میزنمم حرف مفته چون شما در نظر بگیر اینایی که یه موقعی کله گنده بودن یهو غیب شدن یا رفتن بازی کوچیک ساختن(مگه بدشون میومد پروژه گنده بگیرن؟) کوجیما هم خیلی راحت می‌تونست به همین سرنوشت دچار بشه حالا فرقشون چی بوده؟ دیدن طرف استیل گادیت! هنوز ایده خفن داشته و می‌دونسته چجوری به سرانجام برسونتش پس امکانات در اختیارش گذاشتن. بعدم میگی مظلوم نمایی کرده در حالی که همه چی از اول بهش دادن خب شما امپراطوری درست کردی ازت میگیرن بعد دوباره اصلا تمام مواد خامشو میدن بهت باز راحته دوباره از صفر بیای امپراطوریتو راه بندازی؟ انگار موضوع امکاناته فقط به هرکی بدی شاهکار تحویل می‌ده:))
انگار سونی گفته بابا کوجیما رفیق فابمونه یه حال بهش بدیم. جایی مثل SIE همون قدر که به دلیل مدارا با نابغه‌ها و ایده‌های خفن به این جایگاه رسیده همونقدرم مطمئنا با بی‌رحمی با بی استعدادا و ایده‌های چرت اینطوری شده. کوجیما در حال مظلوم نمایی یا پز دادن نیست فقط فک می‌کنه اتفاقایی که براش افتاده و حسایی که از سر گذرونده مهم بوده و ارزش گفتن داره.
در نهایت به نظرم اتفاقی که برای کوجیما افتاد برای من به شدت الهام برانگیزه که پنج سال پیش اخراج شد و با کت شلوار و کتونیش اومد از کونامی بیرون و احتمالا وایساد و یه نگاه به آسمون کرد و گفت حالا چیکار کنم؟ برم کاراییب لش کنم؟ نه بجاش یه ماه دیگه داره برای یکی از دو سه تا ناشر باپرستیژ مارکت بازی AAA لانچ می‌کنه. تورو استوری.

نفستون از جای گرم بلند می‌شه خداییا:))

Holy Diver

کاربر سایت
Jun 2, 2010
1,705
نام
عرفان
یعنی دو دقیقه اومدم تو این تاپیک حس کردم کامنت های اینستاگرم ملت میخونم! مگه میشه اینقدر غیر حرفه ای و عوامانه حرف زد اونم تو سایتی مثل بازیسنتر!
من نمیدونم شما مشکلت با یه شخصی که به زور میشناسیش چیه که تو هر تاپیک تو هر صفحه باید ترول کنیش اما قطعا شخصی مثل کوجیما با اون رزومه قطعا لیاقتش خیلی بیشتر از این بود که دنبال وام برای استودیو خودش باشه و تو این قضیه مشکل داشته باشه. این شخص تنها چیزی با خودش داشت اعتبارش بود عزیزان اطلاع ندارن که قرارداد کوجیما با کونامی به صورت حقوق ماهیانه بوده و از سود بازی چیزی نمیگیرفته.

کوجیما بعد از کونامی به شدت دنبال این بود که شرکت خودش رو بزنه و به کسی جواب پس نده اتفاقی که در حال حاضر افتاده با ایده آل هاش خیلی فاصله داره چون بار ها گفته بود دوست داره بازیش انحصار کنسول خاصی نباشه. سونی هم عاشق چشم و ابروی کوجیما نیست. حتی همین چند وقت پیش گفت دوست داشت بیشتر رو بازیش کار کنه اما به هر حال سونی هم برنامه ریخته و کوجیما بهش متعهد.

حالا اینا به کنار وجهه کوجیما خیلی تو سایت بد دلیل اصلیش نمیدونم ولی واقعا اگرم میخواید اشکال بگیرید ازش 4 تا دلیل درست بیارید طرف تو تاپیک بقلی داره کوجیما رو از لحاظ روانشناسی! تحلیل میکنه میگه دوست داره دیده بشه! اونم چون تو شبکه های اجتماعی فعال. میخوام بگم خیلی راحت دارین همچین آدمی رو لیبل میزنید و زیر سوال میبرد.

Ludens

Fallen Angel of the Night
Loyal Member
Dec 7, 2015
5,382
یعنی دو دقیقه اومدم تو این تاپیک حس کردم کامنت های اینستاگرم ملت میخونم! مگه میشه اینقدر غیر حرفه ای و عوامانه حرف زد اونم تو سایتی مثل بازیسنتر!

من نمیدونم شما مشکلت با یه شخصی که به زور میشناسیش چیه که تو هر تاپیک تو هر صفحه باید ترول کنیش اما قطعا شخصی مثل کوجیما با اون رزومه قطعا لیاقتش خیلی بیشتر از این بود که دنبال وام برای استودیو خودش باشه و تو این قضیه مشکل داشته باشه. این شخص تنها چیزی با خودش داشت اعتبارش بود عزیزان اطلاع ندارن که قرارداد کوجیما با کونامی به صورت حقوق ماهیانه بوده و از سود بازی چیزی نمیگیرفته.

کوجیما بعد از کونامی به شدت دنبال این بود که شرکت خودش رو بزنه و به کسی جواب پس نده اتفاقی که در حال حاضر افتاده با ایده آل هاش خیلی فاصله داره چون بار ها گفته بود دوست داره بازیش انحصار کنسول خاصی نباشه. سونی هم عاشق چشم و ابروی کوجیما نیست. حتی همین چند وقت پیش گفت دوست داشت بیشتر رو بازیش کار کنه اما به هر حال سونی هم برنامه ریخته و کوجیما بهش متعهد.

حالا اینا به کنار وجهه کوجیما خیلی تو سایت بد دلیل اصلیش نمیدونم ولی واقعا اگرم میخواید اشکال بگیرید ازش 4 تا دلیل درست بیارید طرف تو تاپیک بقلی داره کوجیما رو از لحاظ روانشناسی! تحلیل میکنه میگه دوست داره دیده بشه! اونم چون تو شبکه های اجتماعی فعال. میخوام بگم خیلی راحت دارین همچین آدمی رو لیبل میزنید و زیر سوال میبرد.
البته این هیت عجیب و غریب (!) فقط مختص فروم خودمون نیست، کلا همه جا پیدا میشه ولی اینجا به دلایل نامعلومی شدیدتر هست. :D
یعنی وضعیت طوریه که اگه این بابا بیاد بگه "امیدوارم مردم از بازی خوششون بیاد" یه عده میپرن میگن مردک با اون سنش خجالت نمیکشه این همه شوآف میکنه! :D یا همین قضیه بازیگرای بازی که هنوز هیچی نشده نکته منفی به حساب میان... از اون طرف خانم Shannon Woodward (بازیگر شخصیت Dina) صرفا بخاطر این توی Tlou P2 حضور داره که با یکی از نویسنده های بازی (به لطف سریال Westworld) ارتباط خوبی داره و الانم یکی از کاراکترهای اصلی بازی هست. (قضیه از این قرار بوده که بعد از منتشر شدن سریال جفتشون توی یه ایونت همدیگه رو میبینن، ایشون از اینکه رفیقش داشته روی داستان نسخه دوم Tlou کار میکرده ذوق میکنه و همونجا یه ایده برای کارکتر خودش دینا میده و بروبچ ناتی هم میگن چه خوب! استخدامش میکنیم.) منتهی ما هیچوقت نمیبینیم کسی تیکه بندازه و بگه نیل دراکمن و نویسنده اش رفقای بازیگرشون رو دور همدیگه جمع کردن، چون این وصله ها بهشون نمیچسبه ولی کوجیما خوراک اینجور ترول هاست :D
الانم که بازی نزدیگ عرضه شدن هست برای این دسته از جماعت دو حالت بیشتر وجود نداره اونم اینه که یا بازی فیل اساسی میشه یا بخاطر اسم کوجیما بهش نمره میدن. :))

uriel

کاربر سایت
Dec 6, 2010
2,828

بیخیال داداش، اتفاقا امثال شماها هستین که طرف نمیتونه دو خط نظر خودشو بده، بعد ادعاتونم همه دنیارو برداشته، شما فن کوجیمایی، اوکی باش، تا آخر دنیا بپرستش اصلا. من ولی خیلی راحت میتونم از چیزی که خوشم نیومده نظرمو بیان کنم راجبش و لازم نیست شما یا هیچکس دیگه ای هم خوشش بیاد یابدش بیاد.
نمایش دث استذندینگ ( با توجه به همین نمایش 40 دقیقه ای) یه چیز فوق العاده کسل کننده و حوصله سر بر و بی محتوایی بود و من متاسفانه عادت ندارم از چیزی که جذبم نمیکنه به خاطر رزومه سازندش بیام دفاعیات و منویات هجل هفت بگم.
این جناب کوجیما هم یه سری کاراش بینهایت اگزجره شده هست و شدیدا تمایل داره به نحوی توی صدر اخبار بمونه، من این عملکردو پرداختن به حاشیه و فاصله گرفتن از متن میدونم. انگار دهن آسمون باز شده فقط ایشون تلپی افتاده پایین، اینهمه بازیساز فوق حرفه ای داریم که رفتار و عملکردشونم حرفه ایه، نیل دراکمن، کن لوین، میکامی، میازاکی و.... و استودیوهایی مثل راکستار و سی دی پراجکت و.... ده ها برابر از دید من رزومه پربارتری دارن از امثال کوجیما، ولی کاملا حرفه ای رفتار میکنن و آخر سر هم شاهکار تحویل ملت میدن. حالا اینجا دو خط نظر میدی باید بیای 4 ساعت برای یه عده توضیح بدی چرا نظرت رو گفتی . جمع کنید خداوکیلی بابا....

Ali Venom

کاربر سایت
Jul 2, 2013
6,703
نام
ali
بیخیال داداش، اتفاقا امثال شماها هستین که طرف نمیتونه دو خط نظر خودشو بده، بعد ادعاتونم همه دنیارو برداشته، شما فن کوجیمایی، اوکی باش، تا آخر دنیا بپرستش اصلا. من ولی خیلی راحت میتونم از چیزی که خوشم نیومده نظرمو بیان کنم راجبش و لازم نیست شما یا هیچکس دیگه ای هم خوشش بیاد یابدش بیاد.
نمایش دث استذندینگ ( با توجه به همین نمایش 40 دقیقه ای) یه چیز فوق العاده کسل کننده و حوصله سر بر و بی محتوایی بود و من متاسفانه عادت ندارم از چیزی که جذبم نمیکنه به خاطر رزومه سازندش بیام دفاعیات و منویات هجل هفت بگم.
این جناب کوجیما هم یه سری کاراش بینهایت اگزجره شده هست و شدیدا تمایل داره به نحوی توی صدر اخبار بمونه، من این عملکردو پرداختن به حاشیه و فاصله گرفتن از متن میدونم. انگار دهن آسمون باز شده فقط ایشون تلپی افتاده پایین، اینهمه بازیساز فوق حرفه ای داریم که رفتار و عملکردشونم حرفه ایه، نیل دراکمن، کن لوین، میکامی، میازاکی و.... و استودیوهایی مثل راکستار و سی دی پراجکت و.... ده ها برابر از دید من رزومه پربارتری دارن از امثال کوجیما، ولی کاملا حرفه ای رفتار میکنن و آخر سر هم شاهکار تحویل ملت میدن. حالا اینجا دو خط نظر میدی باید بیای 4 ساعت برای یه عده توضیح بدی چرا نظرت رو گفتی . جمع کنید خداوکیلی بابا....

دوتا نکته قابل ذکر هست یکی اینکه نیل دراکمن انچنان فردی نیست که بخواد زیاد تو سایه ها بمونه اتفاقا حضور فعالی داره در شبکه های اجتماعی و ...
و نکته مهم تر متاسفانه این افرادی که گفتی هیچکدوم کارنامه ای حتی به نزدیکی کوجیما ندارند! متاسفانه با مرگ سری MGS مثل اینکه آثار و لگسی کوجیما هم داره از یادها میره
و اتفاقا بی راه هم نگفته تو این مصاحبه اش و اشاره کرده اکثریت (تمام) دیزاینر های بزرگی که از استدیوهای خودشون جدا شدند بعد به صورت مستقل موفق عمل نکردن (بزرگترین نمونه سالهای اخیرش کلیف بی بزرگ) و مامور بانک هم به کوجیما گفته دستاوردهای شما واقعی نیستند!

uriel

کاربر سایت
Dec 6, 2010
2,828
دوتا نکته قابل ذکر هست یکی اینکه نیل دراکمن انچنان فردی نیست که بخواد زیاد تو سایه ها بمونه اتفاقا حضور فعالی داره در شبکه های اجتماعی و ...
و نکته مهم تر متاسفانه این افرادی که گفتی هیچکدوم کارنامه ای حتی به نزدیکی کوجیما ندارند! متاسفانه با مرگ سری MGS مثل اینکه آثار و لگسی کوجیما هم داره از یادها میره
و اتفاقا بی راه هم نگفته تو این مصاحبه اش و اشاره کرده اکثریت (تمام) دیزاینر های بزرگی که از استدیوهای خودشون جدا شدند بعد به صورت مستقل موفق عمل نکردن (بزرگترین نمونه سالهای اخیرش کلیف بی بزرگ) و مامور بانک هم به کوجیما گفته دستاوردهای شما واقعی نیستند!
علی جان شما دیگه چرا؟
آدمی مثل میازاکی توی چند سال اخیر کارنامش اندازه کل هیکل کوجیما پربار بوده،
آدمی مثل میکامی توی کدوم کار خودشو تکرار کرده؟ واقعا میکامی نزدیک کوجیما هم نیست؟ این از اون حرفا هست واقعا.
نیل دراکمن اثری ساخته ( و داره میسازه) که مرزهای واقعیت پذیری و هوش مصنوعی و توازن گیم پلی و داستانسرایی رو قشنگ جابه جا کرده.
لوین به معنای واقعی کلمه به صنعت ویدئو گیم وجاهت بخشید با داستان ها و دنیاهای مبهوت کنندش.
راکستار هر چند سال یه عنوان بلاک باستری با کمترین میزان شلوغ کاری میسازه و راحت بازار و منتقدین رو یه تکون اساسی میده.
سی دی پراجکت قشنگ بهترین بازیه نسل ( و از دید من حتی تاریخ ) رو ساخته اونوقت سر سایبرپانک میبینیم که چقدر حرفه ای و بر اساس اصول سالم مارکتینگ بازی هاشو پرزنت میکنه.
جدا ایمپکتی که این آدما و این آثار روی صنعت گیم گذاشتن رو کوجیما چند درصد توی این سال های اخیر داشته؟
مشکل میدونی چیه؟ مشکل اینه که یه عده فکر میکنن فقط خودشون کوجیما رو درک میکنن، هرکسی میاد دو خط نظر میده میگن تو که طرف رو نمیشناسی ، تو که بازیشو درک نمیکنی و... بیجا میکنی نظر میدی....
یکم این عینک تعصب رو بردارید، نمیگم هم نظر با من و یا کسانی که با بازی ارتباط نگرفتن باشین ولی حداقال به نظر مخالفا هم احترام بزارید.
تو خودت میدونی من محبوب ترین سازنده م id software بوده ولی بیشترین نقدها رو به بازی هاش مثل همین Rage 2 و quake و... رو خودم کردم.
یکم درک متقابل باشه هیچوقت بحثای اینچنینی بوجود نمیاد.

Holy Diver

کاربر سایت
Jun 2, 2010
1,705
نام
عرفان
ببین عزیز شلوغ نکن نظرت هر چی می‌خواد باشه باشه من نگفتم نظر نده اگر اینجا کامنتی میدی من حق دارم باهاش مخالف باشم.
دوم این که بحث اینجوری که شما داری پیش میبری به درد نمیخوره میگی اگزجرس کاراش بیا توضیح بده کدومش اگزرجره شده. همینطوری بدون این که مخاطبت بشناسی داری میگی چشم بسته بدون این که از گیم پلی خوشم بیاد به خاطر رزومش دارم طرفداری میکنم.
کوجیما چه کار غیر حرفه ای کرده بیا اون توضیح بده والا اگه به کلی گویی که شما مخاطب کامنتت همون افرادی هستن که همیشه لایک میکنن نظر مخالف کوجیما رو دنبال بحث درست و اصولی نیستی شما

راجع به این که کن لوین و میازاکی سابقه درخشان تری از کوجیما داشتن هم میتونم برداشت کنم که شما از کوجیما چیزی نمیدونی دوست عزیز

• Like
Reactions: BehzaDG

کاربرانی که این قسمت را مشاهده می‌کنند

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
or ثبت‌نام سریع از طریق سرویس‌های زیر