کارمک: فقط من نبودم.

Gojira

Remembering
کاربر سایت
Aug 6, 2012
2,599
نام
مـــهــدی
جان کارمک، یکی از بهترین Programmer های دنیا، می گوید که خیلی بد است که او تمام اعتبار برای بازیهای قدیمی موفق id software مثل Doom و Wolfenstein را می گیرد.

20110825wolfenstein3d.jpg

تکنیک های برنامه نویسی کارمک خیلی از تکنولوژی های استفاده شده در بازی هایی مثل DOOM, Quake و ولفنشتاین را باز کرده بود، ولی او در مصاحبه ای اعتبار را به بقیه تیم برای موفق بودن بازی ها داده است.

او گفت:"
مردمی که در بازیها کارهای جالب و زیبا انجام می دهند هنرمندان و طراحان هستند."

این ناعادلانه است که شما فقط مرا برای تکنولوژی استفاده شده در Doom می شناسید، مردم دیگری هم در ساخت این بازی شرکت داشتند و اعتبار بیش از حدی که من برای این بازی ها می گیرم بی انصافی در حق آنهاست و درست نیست."

در واقع کارمک خود را از موفقیت هایش دور کرده و می گوید که او نفر کلیدی در ساخت بسیاری از بازیهای بزرگ نبوده.
"با اینکه من اولین کسی بودم که بسیاری از کار ها را برای بار اول انجام داده، من شک دارم که مردم دیگر هم آنها را انجام می دادند. "وقتی چیزی آسان و ممکن است، مردم آن را انجام می دهند."
این عادلانه است که بگوییم که ما کارهایی را در قبل انجام دادیم که شاید بعد آنها انجام می شدند. حالا با این گرافیکهای 3D هر کس می تواند از OpenGPL bindings اسفاده کند. بیست سال پیش ساختن یک تصویر گرافیکی که بین polygon های آن شکاف وجود نداشت کاری بود که فقط چند نفر می توانستند انجام دهند. اما در قدیم نوشتن این چیزهای اولیه بسیار سخت بود."

او اضافه کرد که خیلی از ایده های او مثل: مولتی پلیر، نگاه اول شخص و .... با پرسیدن این سوال از خودش:"عالی نخواهد شد اگر ؟" شروع شده است. متاسفانه او گفت فعلا بازی طراحی نمی کند و مشکلات مردم دیگر را حل می کند.

در مصاحبه کامل کارمک می گوید که از بازیهای تبلت و موبایل به اندازه بازی های بزرگ AAA لذت می برد.

ایشان با اینکه یکی از بهترین برنامه نویس ها در دنیای بازی هستند، مهندس هوافضا هم هستند و کمپانی برای تحقیق در این زمینه را اداره می کنند.

این مقاله خلاصه شده این مقاله است.

آخرین ویرایش:

Jet

کاربر سایت
Oct 23, 2012
729
نام
Reza
خود هم میگی بوده ولی حالا چی!!:-/

عزیز من یعنی فقط صرفا تهیه کننده نیستن مثل آقای ایکس
یا صرفا فقط کارگردان نیستن مثل آقای ایگرگ
یا فقط موسس چند استودیو نیستن مثل اون بزرگ مرد سیستم های نانو سوئیتی ابر کامپیوتری چند میلیونی
که بازی میسازه ی دنیا پشتش دعای خیر میکنه و فقط اسمش = با dx11
یعنی ارزش کار کارمک به خاطر این موارد پیش پا افتاده نبوده و نیست .

uriel

کاربر سایت
Dec 6, 2010
2,835
من کاری به بقیه ی بازی سازها ندارم ولی انصافا پرستیژ و کلاس یه آدمی مثل کارمک رو بزارین جلوی بقیه ی بازیسازها اونوقت به عظمت این آدم پی میبرید، ایشون مثل خیلی از بازیسازهای دیگه روزی یه مصاحبه نمیکنه که توش به همه ی آدمای ارزشمندی که توی این حیطه فعالیت میکنن بد و بیراه بگه و بعدشم بگه فقط من میتونم بازی بسازم و ....
بعد از Rage خیلی مودبانه اومد از طرفدارای id و Rage بخاطر نقص هایی که بازی روی pc داشت عذر خواهی کرد، کاری که خیلی معدود من دیدم یه بازیساز بزرگ در حد و اندازه ی کارمک بیاد انجام بده. همین مصاحبه رو ببینید، آدمی که اینقدر نقشش توی استودیوی id کلیدی هست که بعد از اون اتفاقاتی که قبل از Doom 3 توی id افتاد و ایشون اولتیماتوم داد که استودیو رو ترک میکنه و بقیه ماستاشونو کیسه کردن تا یه همچین مهره ی ارزشمندی رو از دست ندن(همه ی استودیوهای بازی سازی آرزوشونه آدمی مثل کارمک برنامه نویسی کنه واسشون) اونوقت الان با اینکه همه میدونن موفقیت های عناوین id بی چون و چرا بخش اعظمش مال این آقاست ، میاد و به همین سادگی موفقیت هاش رو با تمام تیمش تقسیم میکنه و ارزش کار اون ها رو کم تر از کار خودش نمیدونه و از این ناراحته که چرا نام اونهارو در کنار نام خودش نمیبینه.
واقعا زیبا گفتن درخت هر چی پر بارتر سر به زیرتر، خدایی هر دوره ای که بازی ساخته یه تکنولوژی جدید به این صنعت هدیه داده اینقدر کارش عظیمه که ترسی نداره اسمش سر زبون ها باشه یا نه چون اثر کارهاش واسه ی همیشه جاودانست.

Safety & Peace

ارباب مطلق سوزوران
کاربر سایت
Sep 4, 2011
13,185
نام
تونی آلمِیدا
خود هم میگی بوده ولی حالا چی!!:-/
ببین رضا حرفت مثل این میمونه که بگیم ادیسون لامپ رو اختراع کرد ولی الان چه دستآوردی داشته. الان باید بگیم چون لوستر و نورافکن توی بازار هست، ادیسون باید بره بوق بزنه؟ (دقت کن برای بی ربط بودن حرفتون همچین مثالی زدم اونم در حالیکه بدونیم ادیسون خیلی وقته که مرده) نه اینجوری نیست. اینکه در حال حاضر بازی نمیسازه دلیل بر این نیست که نمیتونه. اراده کنه بقیه رو پودر میکنه ولی کارمک آدمیه که با برنامه ریزی میره جلو و کسی هم که برنامه ریزی داشته باشه، مطمئنا با یه سری دیگه توی یه سطح قرار نمیگیره.
ایشون پایه گذار یه سبک هستن. دقت کنین پایه گذار. میتونین این کلمه رو روزانه چندین بار با خودتون تکرارش کنین تا به معنی واقعیش دست پیدا کنین. گرافیک بالا بردن کار همه هست. کافیه یه نگاهی به مترو، ویچر و یه مشت دیگه بندازین که به عقیده خیلیا بهتر از کرایسیس هستن. ولی ارائه یه تکنولوژی جدید که میتونه چندتا ویژگی کاملا جدید به گرافیک بازی ها اضافه کنه، کار هرکسی نیست. از قدیم هم گفتم کار هر کس نیست خرمن کوفتن / گاو نر میخواد و مرد کهن

EIGRP

کاربر سایت
Sep 8, 2011
140
نام
محمد علی
کسی منکر کارهای گذشته ایشون نیست،اما صنعت گیم یه صنعت به روز هستش و همیشه در حال تغییر . کسی تو این زمینه میتونه موفق باشه که همیشه همراه با زمان و همیشه به روز باشه.مسلماً همه ایشون رو به نام پدر اول شخص میشناسن که شاید درست باشه اما اگر ایشون این سبک رو خلق نمیکرد دوستان هموطن میتونستن با بازی خلیج عدن به این مهم دست پیدا کنن. ایشون کاستی هایی دارن و طی یه دهه گذشته کاری در شان و پیش زمینه خودشون ارائه ندادن . یه نیم نگاهی به بازی های خوب این نسل مثل : TLoU , Halo 4 ,Gears Of War , GoW , Uncharted و حتی کرایسیس ها میتونیم به این نتیجه برسیم که ایشون اصلا توان مقابله با این استودیوها رو نداره.
والبته یه چیز دیگه ، دوستانی هم که سیستمشون نمیتونست کرایسیس 3 رو اجرا کنه به هیچ عنوان نباید نظری راجع به خوب بودن یا بد بودن بازی بدن.

Destruction

The Death Fleet Descends
Loyal Member
Jun 12, 2010
8,152
نام
Blue Shadow
بی‌خیال بشین لطفا،اینکه یه نفر بگه کرایسیس بهتر از RAGE هست بیشتر شبیه جک می‌مونه.بازی چند تا باگ گرافیکی داشت اون امتیاز‌های اولی‌ رو یکم کمتر از امتیاز واقعی‌ خودش گرفت ملت جدا فکر کردن خبری هست وcarmack عقب مونده :)) دقیقاً همون بلایی‌ که سر Diablo 3 اومد و الان تا سال‌ها ملت Blizzard رو ضعیف‌ترین شرکت این عرصه حساب می‌کنن.

hosein me

کاربر سایت
Jan 21, 2010
8,944
نام
حسین
ببین رضا حرفت مثل این میمونه که بگیم ادیسون لامپ رو اختراع کرد ولی الان چه دستآوردی داشته. الان باید بگیم چون لوستر و نورافکن توی بازار هست، ادیسون باید بره بوق بزنه؟ (دقت کن برای بی ربط بودن حرفتون همچین مثالی زدم اونم در حالیکه بدونیم ادیسون خیلی وقته که مرده) نه اینجوری نیست. اینکه در حال حاضر بازی نمیسازه دلیل بر این نیست که نمیتونه. اراده کنه بقیه رو پودر میکنه ولی کارمک آدمیه که با برنامه ریزی میره جلو و کسی هم که برنامه ریزی داشته باشه، مطمئنا با یه سری دیگه توی یه سطح قرار نمیگیره.
ایشون پایه گذار یه سبک هستن. دقت کنین پایه گذار. میتونین این کلمه رو روزانه چندین بار با خودتون تکرارش کنین تا به معنی واقعیش دست پیدا کنین. گرافیک بالا بردن کار همه هست. کافیه یه نگاهی به مترو، ویچر و یه مشت دیگه بندازین که به عقیده خیلیا بهتر از کرایسیس هستن. ولی ارائه یه تکنولوژی جدید که میتونه چندتا ویژگی کاملا جدید به گرافیک بازی ها اضافه کنه، کار هرکسی نیست. از قدیم هم گفتم کار هر کس نیست خرمن کوفتن / گاو نر میخواد و مرد کهن
داستان ادیسون هم دیگه تکراری شده ببین دنیا به کجا رسیده که ادیسون را دارن با کی مقایسه می کنند
ok!ایشون پایه گذار سبک بودند
اما !
. اراده کنه بقیه رو پودر میکنه ولی کارمک آدمیه که با برنامه ریزی میره جلو و کسی هم که برنامه ریزی داشته باشه، مطمئنا با یه سری دیگه توی یه سطح قرار نمیگیره.
کمی اروم تر ی ترمزی بگیری بد نیست الان دقیقا تو چه مواردی می خواد بقیقه را پودر کنه !ی جوری صحبت می کنی انگار بقیه بازی ساز ها کشک هستند .جالب هست شما پیشگوی هم می کنید !
تو داستان .گیم پلی .گرافیک !
تو زمینه داستان تیم سازنده اسکایریم .یا Walking Dead .فاینال فانتزی و ......
تیم سازنده last of us یا ویچر با اون گیم پلی عظیم شاید هم سر ی متال گیر را !و ..............
تو زمینه گرافیک تیم سازنده .کرایسیس.مترو .Watch Dogs, ..............
نکنه می خواد رکستار را پودر کنه !
ی نگاه به این صفحه بندازی بد نیست !
Legacy Platform Games at Metacritic - Metacritic

بی‌خیال بشین لطفا،اینکه یه نفر بگه کرایسیس بهتر از RAGE هست بیشتر شبیه جک می‌مونه.بازی چند تا باگ گرافیکی داشت اون امتیاز‌های اولی‌ رو یکم کمتر از امتیاز واقعی‌ خودش گرفت ملت جدا فکر کردن خبری هست وcarmack عقب مونده
yahoo_21.gif
دقیقاً همون بلایی‌ که سر Diablo 3 اومد و الان تا سال‌ها ملت Blizzard رو ضعیف‌ترین شرکت این عرصه حساب می‌کنن.
کاوه جان منظورت کدوم نسخه از کرایسیس هست !:d
کرایتیک تو 5 سال 3 تا کرایسیس داده بیرون که متا شماره 1 رو رو 91 هست بعد اینجا استاد قلابی خطابش می کنند :)) متا شماره 2 بازی هم 86 هست !کسی هم منکر این نمیشه که کرایسیس 3 مشکل نداشت چون متاش شد 77 به هزار ی دلیل
فعالیت تیم سازنده را در نظر بگیر خود تو 5 سال 3 تا نسخه از ی بازی دیگه چی میشه

آخرین ویرایش:

Mr.unknown

کاربر سایت
Aug 29, 2012
434
داستان ادیسون هم دیگه تکراری شده ببین دنیا به کجا رسیده که ادیسون را دارن با کی مقایسه می کنند
ok!ایشون پایه گذار سبک بودند
اما !

کمی اروم تر ی ترمزی بگیری بد نیست الان دقیقا تو چه مواردی می خواد بقیقه را پودر کنه !ی جوری صحبت می کنی انگار بقیه بازی ساز ها کشک هستند .جالب هست شما پیشگوی هم می کنید !
تو داستان .گیم پلی .گرافیک !
تو زمینه داستان تیم سازنده اسکایریم .یا Walking Dead .فاینال فانتزی و ......
تیم سازنده last of us یا ویچر با اون گیم پلی عظیم شاید هم سر ی متال گیر را !و ..............
تو زمینه گرافیک تیم سازنده .کرایسیس.مترو .Watch Dogs, ..............
نکنه می خواد رکستار را پودر کنه !
ی نگاه به این صفحه بندازی بد نیست !
Legacy Platform Games at Metacritic - Metacritic

کاوه جان منظورت کدوم نسخه از کرایسیس هست !:d
کرایتیک تو 5 سال 3 تا کرایسیس داده بیرون که متا شماره 1 رو رو 91 هست بعد اینجا استاد قلابی خطابش می کنند :)) متا شماره 2 بازی هم 86 هست !کسی هم منکر این نمیشه که کرایسیس 3 مشکل نداشت چون متاش شد 77 به هزار ی دلیل
فعالیت تیم سازنده را در نظر بگیر خود تو 5 سال 3 تا نسخه از ی بازی دیگه چی میشه

کرایتک تو شش سال سه تا کرایسیس عرضه کرده!
2007 Cysis
Crysis 2 2011
Crysis 3 2013
ضمن اینکه کرایسیس یک رو حداقل یکی دو سال روش زمان گذاشته بودند.

Gartall

کاربر سایت
Nov 30, 2006
7,804
نام
فرخ
کلا دوستان هیچ اختراعی ارزش نداره ! چون بالاخره روزی در اینده اختراع میشه به همین خاطر تمام اختراع ها همشون بی معنا و پوچ هستند ! این سازنده های بزرگ بازی سازی من نمیدونم چرا اسم فرد خاصی از بین تیمشون بیرون درز نمیکنه ! من فقط یه اسم در رابطه با برنامه نویسی گرافیکی میخوام از بین سازنده ها یعنی به تنهایی یه فرد بتونه از لحاظ تکنیکهای گرافیکی با کارمک قابل مقایسه باشه ؟! بشینیم دستاورد های یه شخص را با شخص کارمک مقایسه کنیم ؟ ببینیم همین الانش چند چند هستند ؟!

PrinceofPersiα

کاربر سایت
Jul 4, 2006
3,462
من خودم از طرفدارهای Crysis بودم و با Far Cry 1 , Crysis 1 یه دنیا حال کردم.
ولی آیا مقایسه یه نفر که تو کارنامه اش 5 تا بازی هست (که به نظرم از این 5 تا بازی، 2 تاشون عالی بودن و 2 تا شون خوب و یکیش متوسط بود) و همچنین این فرد فقط نقش director و executive producer داشته با یه نفر که کلی بازی تو کارنامه اش هست و تقریبا همه کار کرده، درست هست یا نه؟ به نظر خودم کارنامه و پیشینه کارمک خیلی سنگین تر از این حرفهاست.

Daedalus

کاربر سایت
Apr 8, 2010
12,576
نام
فرهود
اصلا من واقعا موندم طرفدارهای کارمک چجور دلشون میاد این بحث خاله زنکی رو ادامش بدن ، واقعا موندم . آقا ول کنین.

در کل هم راجع به جوات و ... دود اگر بالا نشیند کسر شأن شعله نیست .

VahiD_ST

کاربر سایت
Nov 10, 2009
8,048
نام
وحید
من خودم از طرفدارهای Crysis بودم و با Far Cry 1 , Crysis 1 یه دنیا حال کردم.
ولی آیا مقایسه یه نفر که تو کارنامه اش 5 تا بازی هست (که به نظرم از این 5 تا بازی، 2 تاشون عالی بودن و 2 تا شون خوب و یکیش متوسط بود) و همچنین این فرد فقط نقش director و executive producer داشته با یه نفر که کلی بازی تو کارنامه اش هست و تقریبا همه کار کرده، درست هست یا نه؟ به نظر خودم کارنامه و پیشینه کارمک خیلی سنگین تر از این حرفهاست.
امین کارمک پدر سبک شوتر و اول شخص هست.
تا مدتها افرادی مثل استاد قَمصور نمی تونن باهاش مبارزه کنن.
سازنده های Crysis تمرکزشون فقط گرافیک هست به همین خاطر به نظرم باید به Crysis 3 بگن گرافیکازی (بازی صرفا گرافیکی)، ولی استاد کارمک اول میاد یه تکنولوژی معرفی می کنه مثل Virtua Textures هیچ ادعایی هم نداره.
هر چند بعضی از دوستان بخصوص اون دوست بن شده میگه مگه Virtua Textures حالا چه shitــی هست که بخواد بدرد بخور باشه. :lol:
میشه قضیه ادیسون و برق و لوستر:D

K3l!0$

کاربر سایت
Sep 11, 2012
628
نام
کیانوش
دوستان مگه شما وقت تون انقدر مفته که میاین جواب کسایی رو میدین که فکر میکنن سازنده های خلیج عدن با کارمک یکی هستن و اونا هم میتونستن یه ژانر رو خلق کنن. یا کسی که تا زمانی که دوستش نباشه پستاش 1 لایک هم نمیخوره (از زمانی که آقای اسمش رو نبر بن شده دوستشون به زور نظر مخالف میده چون کسی نیست از حرفش دفاع کنه) و به نظر ایشون کرایسیس 3 با متای 77 خیلی خوبه، Rage با متای 81 آشغاله. لطفا برای وقت خودتون ارزش قائل باشین وگرنه امثال این افراد که نمیدونن بازی سازی چند تا نقطه داره همه جا فراوونه.

کاربرانی که این قسمت را مشاهده می‌کنند

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
or ثبت‌نام سریع از طریق سرویس‌های زیر